nl de inkomsten-tekorten. Zoodra het haar duidelyk was geworden, dat zulk een tekort voor Nederland bestond, heelt zy zich beijverd daarin te voorzien, terwijl gelijke voorzienin gen beraamd worden met betrekking tot Indië. Ongetwijfeld zal over eenigen tijd weder geldend moeten worden; de aflossing der 6-en Q-percents-obligatiën der Ned. Rijnspoorweg maatschappij en ce aankoopen van spoor wegen ten gevolge der Belgische overeenkom sten twee voordt elige operation zullen eerlang geldbehoeften doen ontstaan. Nog door andere oorzaken zal hetzelfJe gebeuren. De Minister van financiën neemt zich voor, op het daarvoor passend oogenblik een leenings- ontwerp aanhangig te maken, echter niet voor een zeer groote som. Do Regeering toont voorts aan, dat de ver laging der perconeele belasting en de verhoo giDg der uitkeeringen aan de gemeenten, aan de schatkist ongeveer f 8,000,000 per jaar kostte, waartegen niet voldoende opwogen de f 2,000,000 bezuinigiog, door conversie ver kregen, en de meerdere opbrengst van twee der middelen door de nieuwe bepalingen omtrent de beffing der invoerrechten en de aanneming der suikerwet. Toch meent de Regeering, dat dit geen reden is om den staat onzer financiën met donkere kleuren af te schilderen, maar wel om de Regeering ter zjjde te etaan in haar pogingen om door versterking der middelen het verbroken evenwicht te her stellen, nu het haar niet mogeiyk blijkt dit zonder verwaarloozing van gewichtige bolangen, door beperkiog der uitgaven te doen. Wordt het ontwerp tot verhooging der accijnzen op geoistilleerd en wijn tijdig tot wet verheven, dan sliDken de ruim 11 millioen gulden tot 10, waaronder een post van 3 millioen, die tot aflossing van zeer dure leeningen strekt; blijft 7 millioen. De RegeeriDg neemt aaD, dat er een werkelijk tekort zal zijn van 4 millioen, die besteed zullen zijn: ruim 8 millioen voor spoorwegen en nagenoeg 1 millioen voor de verlegging van den Maasmond. De Regeering acht het onaannemelijk, dat een voorstel om op de uitkeeringen aan de gemeenten terug te komen, voldoenden steun zou vinden in de Staten-Generaai. Afstand van het personeel aan de gemeenten blijft de Minister nog altijd niet gunstig achten. De wettelijke verzekering van werklieden heeft de Regeering in studie genomen, maar is daarmede nog niet zoo ver gevorderd, dat zij haar voornemens zou kunnen mededeeleo. De Reg. betreurt geen avaDt-projet van de Staatscommissie te hebben ontvangen. Zoodra de stand van werkzaamheden dit toelaat, zal de Minister van Justitie het onderwerp arbeids contract ter hand nemen. De Armenwet is in staat van voorbereiding. Overwegend be zwaar heeft de Reg. tegen voldoening aan Jen wensch naar wettelijke regeling der Joonen. Omtrent de quaesties van algemeene her ziening der Zondagswet, de agrarische toe standen en de werkeloosheid ten platten lande, herziening der onteigeningswet zegt de Regee ring te hopen het bewijs te blijven ievereo, dat zij niet blind is voor sociale nooden en niet opziet tegen krachtdadig iDgrljpen waar, dit dringend gevorderd wordt. Onstuimige Apoed zou bier echter een fout zyn. Indische Mijnwet. De heer Pynacker Hordyk heeft bij amende ment op art. 35 voorgesteld: heffing vaneen jaarlijkschen cijns ten bodrage van 30 pet. van de netto-winst in het afgeloopen jaar. Voorts stelt by voor by art. 36 ieder concessionaris te verplichten: a. jaarlijks aan de Regeering een staat en een balans in te dienen, opgemaakt ingevolge art. 8 van bet Wb. v. Kooph. voor Ned.-Indië, waaruit het in de onderneming gestorte kapitaal duidelijk blijktb. deze balans, die vergezeld moet gaan van een winst- en verliesrekening, moet ter goedkeuring worden ingediend binnen ééne maand nadat zy is vastgesteld. OnJer de verschillende bepalingen behoort ook deze: dat by liquidatie eener concessie het gouver nement 30 pet. geniet van hetgeen na uit- keering van bet in de onderneming gestorte kapitaal overbiyft. In de toelichting van zijn amendement zegt de voorsteller, dat by met de Regeering wenscht, naast exploitatie van gouvernements- wege, bevordering van den particulieren myn- bouw, doch billyk acht hy het tevens, dat een deel der dikwyis zeer groote winsten ten bate kome van het algemeen. By de hier voorgestelde regeling betoogt hy staat op den voorgrond, dat zoowel do Staat als de concessionaris belang hebben by een goed beheer; dat de Staat zoo weinig mogelijk in dat beheer behoort in te grijpen; en dat het aandeel voor den Staat billijk zy en niet doodend voor de onderneming, nocb schadelyk voor de ontwikkeling van de industrie. Pensioenfonds voor weduwen cn weezen van burgerlijke ambtenaren. By Nota van wyziging is f 2000 uitge trokken, omdat het wenscheiyk is om het archief, dat midden in het nieuwe gedeelte van het gebouw van de bureaux van genoemd fonds is opgetrokken, van kluisdeuren te voorzien, alsmede om het nieuwo gebouw ook op de eerste verdieping aan het oude gebouw te doen aansluiten. CORRESPONDENTIE. Masque de fer! De noodkreet is geheel voorbarig. "Wy kunnen u als zeker mededeelen, oat degenen, die bedankt hebben en daardoor een leegte ge maakt, reeds zoo goed als vervangen zijn, alsmede, dat de afd. L. in verhouding tot het aantal inwoners een der talrijkste comités is. 1 2V GEZONDEN. <atorla voor Borstlijderfl. Van verschillende zijden is de opmerking gemaakt, dat thans verdere giften van parti culieren voor do oprichting der Sanatoria voor borstiyd-rs overbodig zouden zyn. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot oprichting m exploitatie van Volkssanatoria voor borstlyders in Nederland moet deze opvat ting ernstig bestrijden. Immers, slechts de oprichting van één Sanatorium is verzekerd, terwyl, met het oog op het groot aantal be hoeftige borstlyders, voor het tot-stand-komen van meerdere Sanatoria in verschillende deelen van ons land een cringende behoefte bestaat, en dus ons heerlijk doel nog ia lang niet bereikt is. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat het schoono voorbeeld van H. M. de KoniDgin- Moeder allerwegen tot het geven van ruime by dragen zal opwekken; het acht daarom, dat bet thans de juiste tyj is voor de ver schillende sub commissies om met den meesten yver werkzaam te zyn tot het byeenbrengen der benoodigde gelden. Namens het Hoofdbestuur voornoemd Dr. J. J. Homo et, Voorzitter. Dr. B. Josselin' de Jong en Dr. J. Herman De Jong, Secretarissen. P. F. Van Wieringhen Borski, Penningmeester. Gemengd Nieuws. Naar wy vernemeD, zal de Gym nastiek- en Scherm-Vereeniging „Sparta" alhier Zaterdagavond 26 November een soirée met introductie geven in de Stadszaal. Een tiental sportkarren zullen morgen aan het van „Tuinbouw" uitgaande corso in de wielryschool van de heeren Gebr. Straatsburg mede doen. Het Openbaar Ministerie by het Gerechtshof te 's-Gravenhage concludeerde gistereu tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarby is toege wezen de vordering van de Diaconie der Ned.-Herv. Gemeente te Amsterdam tegen de Administrateuren van het Rombouts fonds, vroeger te Amsterdam, thans te Rotterdam gevestigd, tot jaarlyksche uitkeering uit dat fonds van f 150 ten behoeve van de armen der genoemde Diaconie. Uitspraak 28 Dec. De zaak van den aannemer, die door de rochtbank te Zutfen en het Hof te Arnhem tot 3 dagen hechtenis werd veroor deeld wegens het niet in acht-nemen van de noodige voorzorgsmaatregelen by een bouw werk te Deventer, waardoor e6n kind door een vallenden balk getroffen werd, is door den Hoogen Raad voor een nieuwe behan deling verwezen naar het gerechtshof te Leeuwarden. Voor den Hoogen Raad werd gisteren door het Openbaar Ministerie gecon cludeerd tot verwerpiDg van het cassatie beroep van den winkelier te Amsterdam, die tot 9 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens verduistering van een accept, hem door een deurwaarder ter betaling aango- boden. Uitspraak 12 December. Te Rotterdam is kwade droes geconstateerd by een paard, toebehoorende aan J. Klootwijk, sleper en stalhouder in de Hugo De-Groot-straat aldaar. Een arme arbeider te Surhuister- veen, die by een anderen arbeider in den kost ging, had met zwaar werken f 30 ver diend. Om dit geld g09d te bewaren, verborg hy het in het stroo zijner bedstede, om het in het aanstaande winterseizoen te besteden voor nooidruft. Toen by by het naar bed gaan Zaterdag avond jl. eens naar zyn schat zou kyken, was deze, helaasI verdwenen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Haarlem oen persoon gestikt ten gevolge van overmatig gebruik van jenever. Zekere J. Do V. werd Zaterdag avond van Nymegen gevankeiyk overgebracht naar Amsterdam, alwaar hy des Vrydags ten nadeele van zyn patroon zich schuldig ge maakt had aan verduistering van geld. De heer J. Nieuwzwaag, onder wijzer te Woldendorp, die voor ruim 14 dagen door een ODgelukkig toeval door een revolver schot in het hoofd getroffen werd en in het academisch ziekenhuis to Groningen werd opgenomen, heeft deze inrichting de vorige week reeds weder verlaten en zal zeer spoedig weder hersteld naar zijn woonplaats terug kunnen keeren. Het geval is buitengewoon goed afgeloopen. De quaestie tusschen de koetsiers en de conducteurs der Rotterdamsche Tram- weg-Maatschappy over de fooien, die de con ducteurs ontvangen, is thans opgelost. De conducteurs moeten f 1 per week aan de koetsiers betalen. In Fabriek8- en Handwerksnyver- heid te Rotterdam deelde dr. Bleekrode mede, dat de directie der Staatsspoorwegen van plan was voor do verlichting der wagens het acetyleenllcht, vermeDgd met vetgas, in te voeren. De verhouding zou dan zUn 72 pCt. vetgas en 28 pCt. acetyleen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de bekende herberg „De Sparre- boom," bewoond door E. Schut, te Barneveld, afgebrand. Byna Diets kon gered worden. Volgens opgaaf van den bewoner is tevens ongeveer f 500 aan bankbiljetten verbrand. Het verbrande was laag verzekerd. Men deelde medo, dat een proef zou genomen worden met een automobiel ten dieoste van de post, en wel voor den avonddienst tusschen Amsterdam en Haarlem. De directeur van het postkantoor te Amster dam verzekerde aan het „Hbl."t dat hem daarvan niets bekend was. Volgens de „N. R. C." echter zal binnen enkele weken een avond- postdienst tusschen Amsterdam, Haarlem en Leiden worden ingericht met de automobiel van het systeem-Bollée. De proef zal drie maanden duren. Naar men verneemt, zal de in voering van het nieuwe artikel 113 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen ton gevolge hebben, dat de Nedirlandsche spoorwegondernemingen zullen moeten overgaan tot een belangryke uit breiding van het personeel op de lynen, voor nameiyk wat betreft het treinpersoneel. Zekere v. W., uit Hornen (Maas en Waal), was te Nymegen op de markt om een paard te koopen. Van een soldaat vernam by, dat hy te Arnhem een goed paard voor weinig geld zou kunnen koopen. De man liet-zich bepraten en ging met zyn leidsman naar Arnhem. Aldaar aangekomen, zou v. W. zoolang in een herberg wachten; dan zou intu6schen de soldaat den eigenaar van het paard gaan halen. Nauwelyks had v. W. in het koffiehuis plaats genomen, of er traden binnen twee vroolyke heeren en een niet minder vrooiyke dame, welke drie personen al dansende v. W. tot tweemaal toe omwierpen, waarna zy bet café verlieten. By het betalen ontdekte v. W., dat zyn portemonnaie met f 170 was verdwenen. Hy gaf terstond daarvan kennis aan de politie, en deze slaagde er in bet vrooiyke drietal in den trein aan te houden. Zy waren voor zien van plaatskaarten naar Don Haag. Het gestolene werd, op ƒ2 na, in hun bezit gevonden. Een oppassend werkman,P.Roosen daal, van Schore, is in een sloot naby de voetbrag over het kanaal door Zuid-Beveland onder Weraeldinge dood gevonden. Volgens verklaring van den geneesheer zyn geen teekenen van geweld op het lyk te ontdekken en moet dus aan een ongeluk gedacht worden. De verongelukte was gehuwd en bezat kinceren. Gisteren is te Staphorst een zoon van den kooiker J. Kuyers, die op de eenden kooi zou passen, door den jager H. doodge schoten. De dader heeft zichzelf by den burgemeester aangegeven en is reeds in ver- zekeroe bewaring genomen. Zaterdagmiddag overkwam dr. A. De Niet en diens koetsier te Scheveningen een onheil, dat nog gelukkig afliep. Van de gevaariyke, steil glooiende Vuurbaakstraat komende, week het dokterskoetsje uit voor een wagen. Het paard stortte toen ia een greppel of gat naast den weg en kwam op het dak van een daar aanwezige bokking- rookery neer; het rytuig bleef gelukkig nog op den weg. Met tal van rappe handen en touwen werd het paard weer op de straat gebracht. Het bleek weinig letsel te hebben bekomen. Een boom van het rytuig was gebroken, terwyl ook het tuig beschadigd en een veertigtal dakpannen er het aanzyn by hadden gelaten. Zondagmiddag omstreeks half- vier ontstond in het plantsoen ter hoogte van den Pelmolenweg te Utrecht, een volks oploop, doordat een vrouw zich wilde ver drinken en een kindje, dat zy by zich had, hetzelfde lot wilde doen ondergaan. Als reden voor deze wanhopige daad gaf zy op, dat een honoje, dat zy nog niet lang hadden, des morgens was ontsnapt en dat zy ten gevolge daarvan door baar man, die haar de schold gaf, was mishandeld geworden. Nadat de vrouw wat tot kalmte was gekomen en zy haar hondje, dat inmiddels reeds der politie in handen was geraakt, weder bad terug bekomen, liet zü zich ten slotte bewegen om weder naar de echteiyke woning terug te gaan. De directeur van de buskrnit- fabriek „De Krygsman", te Muiden, vervolgd wegens het niet binnen 3-maal 24 uur aan den burgemeester kennisgeven van een in genoemde fabriek aan een werkman overkomen ongeval, werd deswege door den kanton rechter te Hilversum en de rechtbank te Amstordam van alle rechtsvervolging ont slagen op grond: dat volgens do Veiligheidswet de verplichting tot bedoelde kennisgeving vervalt, wanneer de persoon, wien het ongeval overkwam, binnen 2-maal 24 uren zyn ge wonen arbeid hervat; dat, in dit geval, nu aan genoemde fabriek op Zaterdag na zeker uur en op Zondag niet gewerkt wordt, de directeur eerst op Maandag zich kon verge wissen of de werkman binoen 2-maal 24 uren na het hem op Donderdagavond te voren overkomen ongeval, zyn arbeid had hervat; en dat hy daarom aan de wetteiyke ver plichting voldeed, door eerst op Maandag ochtend van het ongeval kennis te geven, daar eerst toen de verplichting tot kennis geving onherroepeiyk vaststond. Tegen deze beslissing heeft de procureur- generaal by den Hoogen Raad zich in het belang der wet in cassatie voorzion op grond, dat zy in stryd met de wet zou zyn. De Hooge Raad heeft zich evenwel met de uitspraak van kantonrechter en rechtbank vereenigd. Omtrent oen mishandeling met doodelyken afloop, te Winschoten, wordt in de „N. Gron. Ct." het volgende medegedeeld: Do zoogenaamde „Oude Wjjvenweg" staat niet in een al te besten reuk en het feit van Zondagavond is zeker wel geschikt, om zyn naam nog slechter te maken. De weg loopt van Winschoten naar Oostereinde en zal on geveer 20 min. lang zyn. Hy is onbehuisd en dus juist geschikt voor het houden van vechtpartijen en dergelyke. Terwyl nu gisternacht, ongeveer één uur, eenige jongens en meisjes van Niesoord, gem. Midwolda, van Winschoten huiswaarts keer den, ontmoetten zy op bedoelden weg een vyftal jongens, die ze in het begin van den avond in het logement „De Eendracht" van Jansen hadden getrakteerd. Zy vielen hen met latten aan, zoodat een er van, Hendrik Feyken, boerenknecht, wonende te Niesoord, ter aarde stortte, vreeseiyk bloedende en oogenscbyniyk den geest gevende. Men bracht hem naar den heer Yan Olm, arts te Win schoten, waar bleek, dat de mishandelde haast onkenbaar was: de neus was in het vleesch weggeslagen, de oogleden waren gescheurd, de oogen vreeselyk opgezwollen. Door de politie werd nog denzelfden nacht B. Martena gearresteerd, die door den broer van den mishandelde als de persoon is aan gewezen, die den eersten slag moet hebben toegebracht, ten gevolge waarvan H. F. op den grond was gevallen. Later werd nog gearresteerd J. Scholtens. De mishandelde is met den eersten trein naar Groningen vervoerd, maar onderweg overleden. De dagmailboot van de Maat- scbappy „Zeeland" had gisteravond wegens zwaren mist 50 minuten vertraging. Reizigers naar Yenloo konden hun bestem ming niet bereiken. Het „U t r. D b I." leest in de te Pretoria verschynende „Yolksstem": Zooals men weet, heeft de nederlaag der Derwischen by Omdurman slechts enkele offers geëisebt van de Britsche troepenmacht, doordat de slecht gewapende "vyand geheel machteloos was tegen hot moordend effect aerEogelsche vuurwapenen. Het is dan ook beteekenisvol, om in de Londensche bladen te lezen, dat van de Britsche officieren, die in den Soedan-veldtocht den dood vonden, verscheidene niet door den vy&nd, maar door hun eigen soldaten zyn doodgeschoten, niet by toeval, doch opzettelyk. En dat het moedwillig schieten op officieren geen zeldzaamheid is in het Britsche leger, blykt uit hetgeen „Truth" vertelt van een bekend krygsovërste, aan wieD, een paar jaar geloden, de raad gegeven werd om niet naar zyn regiment in Egypte te gaan, daar het zeker was, dat zyn manschappen de eerste gelegenheid de beste zouden aangrijpen om hem gedurende een gevecht dood te schieten. Genoemde officier nam den raad aan en bleef thuis. De nieuwe brug over den Rijn by Dusseldorp is de vorige week in gebruik gesteld. Zy heeft twee groote overspanningen van 180 meter wijdte (de nieuwe brug by Bonn heeft nog 7 meter meer) en is in ruim twee jaren gereed gekomen. De kosten hebben 4'/a millioen mark bedragen. Tevens is een electrische spoorweg van Dusseldorp naar Grefeld ingewyd. Beide ondernemingen zyn zonder eenig staatssubsidie tot stand gebracht door de „Rheinische Bahngesellschaft", die in verband er mede tevens een groot bouwterrein in exploitatie zal brengen. Uit Genève wordt gemeld: Luc- cheni is Zaterdagmorgen vroeg naar de Epêche- gevangeni8 overgebracht en daar in de onder- aardsche cel, waar hy een half jaar door te brengen heeft, geïnterneerd. By het arsenaal te Toulon is een gendarme, die op het: „Wie daar?" van den schildwacht niet antwoordde, door dezen doodgeschoten. Te Hannover is weer een woe keraar, zekere Löwenstein, veroordeeld; hy had een aantal dragonder-officieren, die door weddenschap op de renbaan en speelschulden in moeilykhedon waren geraakt, fctgen een schandeiyke rente en met allerlei beknibbe lingen aan geld geholpen. Löwenstein kreeg 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf en 3000 Mark boete. Er i8teLondeneengruwe1yke moord ontdekt. Een bakker kreeg Donderdag avond bezoek van een gezel, die vroeger by hem gewerkt had en hem verzocht den nacht in de bakkery to mogen doorbreügen. Dit werd toegestaan. Toen de bakker zyn knecht aan het werk had gezet, ging hy naar bed. Den volgenden ochtend vroeg werd by op den gewonen tyd gewekt. In de bakkery ge komen, vond hy daar wel den vreemden ge zel, maar niet zyn knecht. Hy vroeg naar hem, en de gezel zeide, dat zyn knecht ziek was geworden en naar bed was gegaan. Toen de bakker zich even omdraaide, kre9g hy, met een stuk yzer, een hevigen slag op bet boofd. Hy vluchtte de trap op, maar de andere liep hem na en stak bem op de trap met een mes. De bakker kon zich nog losrukken en de straat op loopen. Op zt)n moordgeschreeuw kwam de politie opdagen. In den gloeienden oven vond deze het verschroeide lyk van den bakkersknecht. De moordenaar trachtte te vluchten, maar werd gepakt. Hy heet Johann Schneider, is 36 jaar oud en wordt aange klaagd van moord op Berndt en een moord aanslag op Rosz. De moordenaar is een ont zettend brutaal mensch, hy bad uit Berndt's kamer een horloge met ketting en ring van Berndt ter waarde van 20 mark gestolen. Of er nog andere motieven zyn, is niet bekend. By onderzoek van het lyk van Berndt werden verscheidene gaten in den schedel ontdekt. Voor den politierechter ontkende hy alles. Ook in België heefthetinde laatste dagen zwaar gemist, zoodat eenige spoorwegongelukken hebben plaats gehad, zonder veel meer dan materiëele schade. Een 55 machinist is echter aan het Noorderstation tg Brussel nogal ernstig gekwetst. Te Rome wil men nu een tunnel van 340 meter lang en 16 breed maken onder het Quirinaal, ter verbinaing van de bovenstad met bet Colonne-plein. Er zal een electrische tram door loopen, met trottoirs voor voet- gangers. Een deel er van zal ook overdag electrisch verlicht zyn. De kosten (met de onteigeningen) worden op 2 millioen lira's geraamd. De bokser Turner, die verleden Maandag te Londen bewusteloos werd weg. gedragen uit het strydperk der Nationals Sportclub, is Donderdag overleden. De directeur van die club en vier anders personen, die rechtstreeks by deze boksparty waren betrokken, zyn voor den rechter ge- weest om zich wegens deelneming aan man slag te verantwoorden, doch hun zaak werd na een kort voorloopig onderzoek voor een week verdaagd. De „Compagnie Transatlantique", aan wie de „Bourgogne" behoorde, eischt van de eigenaars der „Cromartyshire" een schadevergoeding van 21/, millioen dollars. Volgens de Fransche Maatschappij is de aan varing geheel te wijten aan de nalatigheid van den kapitein van het Engelsche schip. De overheid van Melbourne heeft de pestbacillen, die dr. Haydon uit Voor-Indiö had medegebracht, in beslag ge- nomen en vernietigd, nadat de dokter ge weigerd had de bacillen kosteloos af te staan. Dr. Haydon vroeg er 300 dollars voor. BUITEN LAND. Fraukrfilc. In de Kamer richtte gisteren do afgevaar digde Fournière tot den minister van binnen- landBchè zaken een vraag over ce vervolging van Urbain Gohior wegens zijn werk „H.t leger tegen de natie." Spreker const..teer Je, dat enkel de aanvallen tegen het leger werden vervolgd en niet die tegen president Faure, tegen de overheid of do magistratuur. Hy verweet generaal Chanoine zyn uittreden uit het ministerie-Brisson en bracht hulde aan Zola, ondanks de protesten der nationa listen. Minister Dupuy antwoordde, dat hy naar zyn geweten handelde om uitvoering te geven aan het besluit van do Kamer. Toen de afg vaardigde Pastr» zyn instem ming uitsprak met de zinsne e uit het boek van Urbain Gohier, ie do heer Dupuy voorlas, kon slechts mot moeite een ve htparty tus schen dezen enden be- rLavy v/orcen vermeden. De heer Fournière ha«lJt» een rtikel van Drumont aan, waarin htt leger wen belee- digd, waarop deze ant -voor lde, iat hij een voor stander ls van de vryhti 1 van denken, en in herinnering bracht, dat by de vervolgiDg de* Joodsche bankiers wegens boogv rrvad beeft gevraagd. De Israëlietische afgevaardigde Klotz zeide het te betreuren, dat de heer Drumont den godsdienst in de zaak mengde. „Het is treurig om ln ons land e n leer van verdeeldheid en haat te zien prediken," voegde hy er by. „Er zyn onder do protes tanten en de katholieken slechte patriotten en er zyn onder de joden even goede patri otten als gy ziit." Ten slotte verweet hy den heer Drumont zyn afkeurenswaardig nationalisme. De heer Cassagnac verzocht te mogen in- terpelleeren over een incident, maar op ver zoek van den heer Dupuy werd de behandeling van deze interpellatie een maand uitgesteld. De Kamer ging daarop over tot de behan deling van het amnestie-voorstel. De minister president verzocht het artikel betreffende de troebelen in Algiers aan te houden, daar by voornemens is dit te bestryden. Artikel 1, betreffende pers-delicten en samen spanningen om het werk te staken, werd aangenomen. De Kamer verwierp met 850 tegen 98 stemmen een voorstel van den heer Breton om de anarchistenwet af te schaffen, welk voorstel door den heer Dupuy werd bestreden. Tot toelichting van het hierboven vermelds diene het volgende: Het boek van Gohier, getiteld: „l'Armée contrc la nation", dat door de ministers van oorlog un marine zal worden vervolgd, en omtrent welks vervolging minis ter Dupuy zich tegen den socialistischen'afge vaardigde Fournière had te verantwoorden, houdt algemeene beleedigingen voor het Fransche leger in, beweert de militaristischs party. Zoo zegt Gohier: „De kazerne is de school van de gemeenste ondeugden, de lui heid, de leugen, de verklikkery, de schaamte loosheid, de vuilste ontucht, de zedeiyke laf heid en de dronkenschap." Op een andere, in de aanklacht aangehaalde plaats, zegt Gobier: „Bekrompen egoïstische eerzucht, lage afgunst, fabelachtige onwetend heid, eigendunk, bekrompenheid, misdadige oogendienery, sedert 1870 zyn ze by de hoofden van het leger biyven bestaan. Onze soldaten zyn niet meer dezelfde, maar wy hebben nog altyd dezelfde aanvoerders." „In de marine", gaat het boek op een andere plaats voort, „is er geen ministeriöele ver klaring, die niet een leugen, geen document, dat niet een vervalsching is". Dat een dergelyk boek, vol o verdry vingen^ in de militaire kringen veel verontwaardiging gewekt beeft, wie, die het niet zou kunnen begrypen? De eenige verzachting er van is, dat iq het andere kamp het „Calomniez, calomniea toujours" met denzelfden yver wordt in prak- tyk gebracht. Zoo heeft te Tunis, gevolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2