jop straat, bellende trams en ditmaal voor afwisseling schrobben met een ijver, een betere zaak waardig! Deuren, dio niet sluiten, dien tengevolge tocht, en een electrische schel, die ook in de zaal gaat terwyi het concert al bezig is. Er had ook vroeger gescheld moeten zijn. Toen ik het in de koffiekamer boorde, ben ik buik op den grond naar de zaal geijld, maar kwam toch te laat. d. O. Gemengd Nieuws. Dezer dagen werd door de politie alhier aangehouden een Duitscher, die zonder middelen van bestaan werd aangetroffen. Hij is naar zfin vaderland teruggeleid. Gistermiddag werd de 61-jarigo D. O. aangereden door oen rijtuig, dat de Vischbrug afreed. De man, die te doof was om de waarschuwing van den koetsier te booren, kwam te vallen en werd, licht ver wond aan lip en handen, in oen nabijgelegen logement gebracht, van waar hij, na genees kundig behandeld te zijn, te voet naar zyn woning geleid werd. Gisteren stond voorde recht- bank te Amsterdam terecht een venter, Carstens. Deze had voor eenigen tijd een kar in huur genomen daar ter stede en was daar mede naar Leiden gereisd, waar hy het voer tuig bad te gelde gemaakt Na het gewone verhoor vroeg bet O. M. opzending van de stukken naar Den Haag, waar deze zaak thuisbehoorde. De rechtbank zal over 12 dag<.n uitspraak doen. De man blijft in voorloopige bewaring. "Woensdag 30 November a.s. zal ter terechtzitting van de rechtbank te Amster dam, 5do kamer, des voormiddags te 10'/, uur, de zaak worden behandeld van Johannes Slebe, bediende bij den kunsthandelaar Preyer, be schuldigd van oplichting van een schilderij van Jacob Maris, ten nadeele van mevrouw de weJ. Brugman, aldaar. Mr. Zadok Van den Bergh zal als verdediger optreden, terwijl het schilderij, een der beste dooken van Jacob Maris, als stuk van over tuiging ter terechtzitting zal aanwezig zijn. Men meldt aan de „N. R. Ct": De gelden, benoo-iigd voor de terugzenoiog der 37 Javanen, van de Vrouwenar. eid-tentoon- stelling naar Indië, zijn zoo good als bijeen. Deze uitkomst is te danken aan het groot aantal welwillende gevers uit verschillende oorden des lanos, niet het minst uit Rot terdam. De commissie heeft voldoening van haar pogen, vooral heeft dit mevrouw Levyssohn Norman, cie huis en haard ter beschikking van de Javanen beeft gesteld en niet gerust heeft vóór de overbrenging verzekerd was. De dankbaarheid der In ,iörs is groot. Zy zijn zich geheel bewust van hetgeen voor hen gedaan is en hebben geen woorden genoeg om te danken voor de hartelijkheid, die zy in dit land hebben ondervonden. Te Amsterdam is in hechtenis genomen een persoon, verdacht van diefstal van tafelzilver uit het Badhotel te "Wyk-aan- Zee, alwaar by als kellutr w rkzaam was. ~>e voren was vanwege de Buffetiiü.at8cbappy jan het bureau kennis geg- ven, dat tafel- Zilver, uit gemeld hotel afkomstig, op een rtrkooping in het O. Z. Heerenlogement aan de Keizersgracht was gezien, hetgeen tot een inbeslagneming van dat zilver heeft geleid. Men schryft aan de «Te 1." u i t Schiedam van 11 dezer: Zo zyn er niet meer, de d3gsn van voor heen, toen op de jaarlyksuhe varkensmarkt tusschon de beeren van de Groote kerk, naby de Stadswaag, de varkens 3, 4 ja zelfs 5 rijen breed, lagen om koopers te lokken. Sedert êcnige jaren wordt de Varkensmarkt albier nog slechts herdacht. Nadat gisteravond door Schiedam's jeugd op de gebruikelijke wijze (op bodemlooze krui ken en koehoorns) de markt was ingeluid, werd heoon die markt gehoud< n (in naam). Varkens werden ook thans niet iangevoerd, wel waren by vele bankotjakkbrs weder var kens (waaronder kolossale) van speculaas voor de winkelramen uitgestald, die gretig aftrek vonden. Onze trouwe kooplieden met Engelsche pepermunt en molentjes waren als gewooniyk aanwezig en in het middaguur kon hun handel zelfs levendig genoemd worden, daar zorgde de jeugd wel voor. Ter Beurze to Amsterdam is aangeplakt een waarschuwing om vreemden beursbezoekers geen last te veroorzaken, op boeten, volgens de verordening van 3 tot 10 gulden, zulks naar aanleiding van het onlaDgs voorgevallene met een Russischen toerist. Du zaak van den moord to Leur word gisteren door do arrondissements-recht- bank te Breda voortgezet. De sigarenfabrikanten Meeuwesen en Van Edixboven, als deskundigen gehoord, verklaren, dat do bebloede sigaar overeenkomt met hot mork „Los Amigos", dat door den fabrikant Vinck, te Leur, wordt vervaardigd. Get. Heerma van Voss, suikerfabrikant, z?gt, dat nadat da laatste suikerpotten gelost zyn, de schippers nog wel eenigen tyd blyven liggen. Hy weet, dat de beklaagde vleesch by die schippers bracht. Anna Van Teteringen beeft by getuige ge diend en mocht des Zondags om halfvyf uitgaanhy wist, dat deze met Fasen ver keering bad, zy bad geen spijt, dat haar vorig engagement met Van der Westen verbroken was. Zy is nu weer geëngageerd met getuige Joh. Van Dongen. Get. .Hendrikx is Zondag 9 Januari met ?t|r* bekl. uit geweest en met Boogaerts. Bekl. heeft in de herberg by Voeten twee sigaren ge kocht, doch, zoover by, gituige, weet, niet gerookt. Om 3 a 31/, uur teruggekoerd te Leur, hebben zy altyd den grootea weg ge volgd; het was droog weer. Get. Boogaerts verklaart hetzelfde. By thuis komst heeft hy aan Fasen gevraagd: „Zieik je nog?" waarop deze geantwoord heeft: „Ja". Het was toen omstreeks' 4 uren na den middag. Joh. Henarikx verklaart, dat bekl. by hem op Zondag 9 Januari twee sigaren heeft ge kocht, die hy in den sigarenkoker heeft gedaan hy heeft geen sigaar opgestoken. Cornelia Voeten verklaart, dat de twee sigaren, die Fasen by baar beeft gekocht, herkomstig zyn uit de fabriek van den heer Vinck; waar bekl. die heeft geborgen weet zy niet. Get. Martens heeft op Zondag 9 Januari den beklaagde hout zien snyden tusschen 10 en lO'/a uur des morgens; by rookte toen niet, had klompen aan en het was droog weer. De gemeente-veldwachter Koevoets heeft op Dinsdag 11 Januari, ala politieman, het ïyk het eerst gezien; toen by kwam, waren er ook andere menschen. De verslagene lag met de beenen naar de heg gekeerd en daar dichtby. Sporen van worsteling waren duide- ïyk zichtbaar, de bebloede sigaar heeft hy zien liggen, 's Avonds is hy met den burge meester naar de woning van Faseü gegaan en heeft post gevat voor het raampje van beklaagces slaapkamer. Deze deed het raampje open (het was ongeveer halftwaalf) vóór dat de burgemeester aan de voordeur bad geklopt. Bekl. zei: „Dag Koevoets", deed toen het raampje weer dicht en ging, gekleed in boezeroen en onderbroek, naar bad. Get. had hem ook, aldus gekleed, uit zyn bed zien komen. Getuigen Rovers, De Hoon en Marynissen zeggen, dat bekl. Maandag 10 Januari by Verpaleo, waar zy ia dienst zyn, boekweit is wezen halen. B kl. was zeer gehaast. Get. V2n Dongen is met Fasen naar Zeven bergen geweest. By de ouders van Anna Van Teteringen zou beklaagde om het jawoord gaao vragen. Dezo weigerde dit. Fasen ia zich toen gaan bedrinken en heeft later aan v. Don«jen gez-gd, dat het toch wel weer zou aankomen; dit was oven voor Nieuwjaar. Getuige is Maandag 10 Januari met nog een paar andere lui in de herberg by Van den Goorbergh geweest; beklaagde was daar ook. Vroeger giog by altyd een der laatsten weg, nu was hy al heel spoedig weg; get. vond dit vreemd en heeft Woensdag d. a. v. de opmerking gemaakt, dat Fasen niet „zuiver was in cie zaak". Wat hiermede eigoniyk bedo.ld werd was niet duidelyk. Get. Van de Goorbergh krygt *s Maandags altyd van 7'/>10 uur e0D c,utOe- Bekl- is op 10 Jan. vroeg weggegaan, heeft teg*n zyn gowoo .te niet biljard gespeeld en was erg bleek en beroerd. Get. Janssen heeft Dinsdag 11 Januari be klaagde by het ïyk aangetroffen. Deze zeide tegen hem dat de verslagene een goede meid was, dat by veel van haar hiel i en met haar doen kon wat hy wilde. Over deze laatste uitdrukking door den officier van justitie ge ïnterpelleerd, zeide get. dat hy daaraan toen geen slechte beteekenis toekende, doch, nu er meer bekend is geworden, wel. Get. Hoermans kent de verslagene goed. Na de Bredasche kermis November 1897 had deze haar gezegd dat haar engagement met Van der Westen met die kermis was afgeraakt. Get. Smits is tante van Adr. Smits. Deze is 1 Januari by haar geweest, zy zeide dat het met v. d. Westen uit was en zy nu een an Jer had, wie dat was mocht zy niet zeggen, Lter bleek dat de beklaagde haar stille verloofde was, en dit geheim moe3t biyven omdat zy samen in een zelfden dienst waren. Get. Van der Westen heeft zyn engagement met de verslagene verbroken na de voor noemde Bredascbo kermis. Zy was er niet ongelukkig onder, hy heeft bet uitgemaakt omdat hy „geen zin meer in haar had", zy sprak hem te dikwijls over Fasen en zy was ook minder aardig dan vroeger. De vader van Johanna van Teteringen gehoord, zegt tegen het engagement van zyn dochter geweest te zyn omdat Fasen een weg gejaagd huzaar en bovendien zyn dochter nog zoo jong was. Seba6tiaan Hendrikx heeft op aanwyzing van zyn broer op Zondag 16 Januari het voetspoor gevonden dat van de plaats van den moord naar de woning van den beklaagde loopt. Get. geeft een terreiubeschryving en geeft op de vraag „hoe zoudt ge, als gy niet gezien wildet worden, loopen van de plaats des misdry fs naar de woning van de beklaagde bet antwoord „net zooals ik nu gevonden heb". Na het ontvangen van nog enkele min- ge wichtige antwoorden, werd de verdere zitting verdaagd tot heden. Alsdan verhoor van den beklaagde en requisitoir van bet openbaar ministerie. In den avond van 2 September werd in de herberg te Papendrecht een ver gadering gehouden ter bespreking van de viering der kroningsfeesten. Daar waren ook aanwezig de landbouwer Pieter van Wijngaarden en de 61 jarige visscber Antonie van Zon. Daar deze laatste oenigszins onder den invloed van sterken drank en vry lastig was, zette Van Wyngaarden hem buiten de deur, zonder daarby echter geweld te gebruiken of tegen stribbeling van Van Zon to ondervinden. Toen de vergadering was afgeloopen, begaf Van Wyngaarden zich naaf do wat verderop gelegen herberg van Kamerman, waar by ook Van Zon aantrof, die echter tegen Van Wijn gaarden niet onvriendelijk was, dezen zelfs de hand kwam erakken onder dt woorden van: „broer hoe gaat 1?" Het eind was dat Van Zon met Van Wijn gaarden mee naar huis ging. Geen twaalf passen hadden ze echter gedaan, of Van Zon viel Van Wyngaarden plotseling met een mos aan en bracht hem daarmede vier steken toe twee in de armen, een in den rug en een levensgevaarlyken steek in den buik. De krachtige Van Wyngaarden viel bewuste loos neer en werd nog den eigen nacht naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, waar hy tot 22 September in behandeling bleef. Voor die laaghartige mishandeling had Van Zon zich gisteren voor de rechtbank te Dord recht te verantwoorden. Er warun zeven getuigen gehoord en een deskunoige, dr. J. G. Meylink. Deze laatste verklaarde dat de wond in den buik levens gevaarlijk was en dat de mogelykheid be staat, dat ze later aanleiding geeft tot het ontstaan van een breuk. Verder bleek uit bet getuigenverhoor, dat beklaagde aan verschil lende personen een mes had vertoond, waar mee hy areigde zich op Van Wyngaarden te zullen wreken. Het O. M. eischte tegen den bekl. 2 jaar gevangenisstraf. Mr. A. H. Nebbons Sterling trad als ambts halve toegevoegd veraediger voor den be klaagde op. Mon meldt uit Apeldoorn aan de „N. R. C.": Reeds gedurende enkele dagen en vooral des nachts meenden de bewoners van den Looschen Weg in een aldaar onbewoond huis een geklaag en gekerm te vernemen, totdat het in een nacht van Donderdag op Vrydag zoo rustver8torend had gewerkt, dat een bewoner van een aangrenzend perceel zich tot den eigenaar vervoegde en met dezen een onder zoek in loco instelde. Dit bracht aaovankelyk niets aan 't licht, doch men ontJekte eindelyk boven op een kleine vliering een meisje, geheel verwrongen naar de afmetingen van haar verbiyf. Dit meisje, dat voor veertien dagen het Doorgangshuis aan den Devcnterweg was ont vlucht, is naar het Ziekenhuis overgebracht, daar haar toestand govaarlyk is. Zy is echter onwillig de minste verklaring te geven, zoowel van de reden der ontvluchting, als van de oorzaak harer keuze van oifc zonderling verolyf. Naar wordt medegedeeld, is er ernstig sprake van, om het e-rsfci der op te richten sanatoria voor longlyders te Groesoeek te vestigen. Van den pontonnier lste klasse Van Rhoe, te Dordrecht, is uit zyn kist een bedrag van f HO gestolen. Daar de dader niet bekend is, is aan de korporaals en man schappen van de beide compagnieën 8 dagen kamerarrest opgelegd. Reecs gedurende geraitnen tyd werden klei ne oiefstallen gepleegd, zonder dat de dader ontdekt werd. (D. G Gisterochtend vóór den aanvang der werkzaamheden brak eensklaps een hevige brand nit in de aan de Myi te Dubbeldam staande asphaltfabriek der firma Roodenburg «k Co., te Dordrecht. De vlammen, gevoed door de groote massa asphaltpapier, toer, enz., grepen gretig om zich been, soodat de fabriek spoedig geheel was uitgebrand. De brandweer slaagde er in de huizen in de nabyheid te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men zegt, is alles verzekerd. Sterrenregen. - In aansluiting van hetgeen dezer dagen omtrent den ster renregen werd medegedeeld zy herinnerd, dat die plaats hebben in bet laatste ge deelte der nachten van Zondag op Maandag (13-14 Nov.) en van Maandag op Dinsdag (14 15 Nov.) en verder in het laatste ge deelte der nachten van Dinsdag op Woensdag (22 23 Nov.) of van Woensdag op Donderdag (23-24 Nov Om het verschyn8el op zyn voordeeligst te zien, zorge men voor een vry uitzicht op den oosteiyken hemel. Te Maastricht is gistermorgen in de havenkom der Zuid-Willemsvaart dryvende gevonden het ïyk van IJ. Goud 36 jaren, machinist op de schroefstoomboot „Telegraaf I". Hy is vermoedelyk door de duisternis misleid Vrydag-avond te water geraakt. Donderdag werd te Scherpenisse een ongeveer driejarig jongetje door een met pulp geladen wagen overreden, met het ongelukkig gevolg, dat het hoofdje van den romp werd gescheiden, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Te Rheden is een driejarig kind van J. L. in een pot met kokend water ge vallen en aan de bekomen brandwonden over leden. Politie Gevonden voorwerpen; Een gryze ceintuur. Een vrouwenzak, inhoudende zwarte handschoen en porte- monnaio, inhoudende 1 cent. Een paar zeemlederen handschoenen. Een rol ijzer- draad. Een groen-fiuweelen zak. Een zwart-garen handschoen. Een zwart-lederen portemonnaie, inhoudende insigne van de R.-K. Kerk en geld. - Een klein kompas. - Een mansportret. De zaak-Dreyfus. Het agentschap „Havas" deelt een nota mede van den volgenden inhoud: „De minister van buitenlanlsche zaken, keDnis genomen hebbende van een artikel in een der bladen met betrekking tot de zaak-Dreyfus, waarin de gravin Von Munster, dochter van den Duitschen gezant te Parys, werd genoemd, hoeft den graaf Von Munster een bezoek ge bracht, om hem de betuiging te geven van het leedwezen der regeering en haar ver ontwaardiging over handelingen, die niet te sterk kunnen afgekeurd worden." De te Rome verschynende „Italië" ver klaart, dat htt verhaal van een Parysch blad, volgens hetwelk Panizzardi (in 1S94) aan de Itallaansche regeering een cyfertelegram zou hebben gezonden, inhoudende het bewijs van Dreyfus' schuld, geheel uit de lucht gegrepen is. De strafkamer van het Hof van Cassatie te Parys heeft gistermorgen baar onderzoek niot voortgezet. Gistermiddag werd de hoer Cavaignac door het Hof van Cassatie ondervraagd. De „Matin," melding makende van het verhoor der ministers van oorlog door de strafkamer van bet Hof van Cassatie, zegt, dat de zit'ingen ook voor de leden van het Hof zeer vermoeiend zyn, en deelt mede, dat president Loew Dinsdag-avond vry ernstig ongesteld is geworden aan het einde van de zitting. Hy was echter den volgenden dag weer in staat, het onderzoek voort te zetten. De Franscbe afgevaardigde Antide Beyer zal den minister van oorlog interpelleeren over den langen duur van de afzondering van kolonel Picquart. Tegenover de voortdurende hechtenis en afzondering van Picquart, schryft De Pressensó in de „Aurore", er nu genoeg van te hebben. Hy had zich kalm gehouden; maar de wille keur der behandeling van een soldaat zonder smet, die alles opgeoff.rd heeft aan het her stel eener gerechtolyke misdaad, maar de campagne van leugens, in de pers van het ministerie van oorlog geop nd tegen een tot zwygen gedoemde, noodzaken hem ztyn reeks van openbare vergaderiagen te hervatten. Heden zal de eerste, vóór in-vrybeid-Bteiling van den overste, gehouden worden. De „Débats" vertelt hoe aardig Gast, de neef van Picquart, dezen bekende maakte met de goeie tjjaing van het optreden van De Freycinet als minister van oorlog. Zooals men we-at, mocht Gast den gevangene slechts in het byzyn van een bewaker zien en over niets anders spreken dan over neutrale zaken: ge zondheid, familie, het weer, enz. Middtn onder het gesprek wendde Gaat zich eensklaps tot den bewaker en vroeg: „Maar ik mag den overste toch zeker wel vertellen, dat mynheer De Freycinet minister van oorlog geworden is?" „Neen, volstrekt niet 1" riep de bewaker verschrikt, maar Picquart vond het grapje heel goed. Clémenceau had Dinsdag voorspeld, dat de in vryheid-stelling van Picquart nog slechts een quaestie was van enkele uren. „Hat schynt", zegt hy in zyn artikel van gisteren, „aat ik aan De Freycinet te veel eer heb bewezen. De „Gaulois", die het orgaan van den generalen staf is geblaven, heeft ons medegedeeld, dat het „gerucht beslist valsch was". Een „secret" van 47 dagen was dus voor de gegallonneerden nog niet voldoende. Toen de hetr D» Freycinet de portefeuille van oorlog aannam, beöft hy, volgens zya oude gewoonte, aan iedereen alles beloofd. Tot de „Dreyfusards" zeide hy: „ik zal ge- rechtigneid bewyzen", en tot de anderen: „ik zal de „eer van het leger" weten te ver dedigen." Nntuurlyk bedoelde hy, evenals Bil'.ot, met „het leger" slechts Boisdeffre, Du Paty de Clam, Gonse, enz. Met deze dubbelzinnige verklaringen vast in het zadel me&nende te zitten, beeft hy zich aan het ministerie van oorlog geïnstalleerd, en is by begonnen met iedereen tevreden te stellen. Hy verving Renouard door Brault; hy be noemde Brunet, den chef van het kabinet van generaal Chanoine, tot gouverneur van Nice, maar na die krachtsinspanning is by gaan uitrusten. Toen was hot oogenblik gekomen voor de bende van falsarissen, om weder tot het offensief over te gaan. Picquart heeft alle vriendea der falsarissen en van don generalen staf tegen zich, welke laatste zich niet kan redden dan door de leugen te doen zegevieren. Dat zyn krachten, tegen welke De Freycinet opziet. Hy heeft echter, om diegenen tevreden te stellen, die rechtvaardigheid eischen voor oen onschuldige en een einde gemaakt willen zien aan diens kwelling, geantwoord: „Laat my die quaestie op myn eigen manier oplossen." Het biykt echter, dat Zurlinden hem in den weg zit, Zurlinden, de gouverneur van Parys, door de Elyseesche almacht van Gyp gehandhaafd. En Gyp wil niet, dat Picquart losgelaten wordt. De Freycinet zal echter ook Zurlinden en Gyp tevreden stellen, want men zal toch ten slotte moeten eindigen mot Picquart in vryheid te stellen, omdat hy onschuldig Is. Op dit oogenblik evenwel zyn de falsarissen nog veel te woedend en is De Freycinet bang om hen te prikkelen, terwyl Picquart niet zal klagen, omdat by wat langer in de ge vangenis moet biyven." Op die manier zullen Zurlinden en Gyp te vreden zyn. Mon moet iets voor het leger doen. Doch hoe lang moet die laagheid nog ge duld worden?1* In een post scriptum onder dit artikel |m| Clémenceau „Op hot laatste oogenblik verzekert mj dat kolonel Picquart morgon (dat was dj gisteren) in vryheid gestel J zal war Jon. MoJ men gelooven, dat Zurlinden zich zw..k voe'J en dat De Freycinet zyn kracht terugkrijgt?» Het proces wegens laster, door kolorj Picquart der „Jour" aangedaan is na de v J daging gisteren hervat. Mr. Labori verklaard;! dat hy nog altyd onder dezelfde omstandij heden verkeerde als vier weken geleden; bi heeft nog niet met zyn cliënt kunnen spreken! Hfi vroeg daarom nogmaals verdaging. n| rechtbank willigde zyn verzoek in en verfl daag e de behandeling voor een week, one J 'tyvoeging, dat na afloop van dez°n term J mf. Labori waarscbynlyk met zyn cliënt zoJ hebben gesproken. De advocaat van de „Jour"! mr. Tózénas, had verddging over veertij dagen gevraagd. De klacht, door den heer Judet van BJ Petit Journal" tegen mr. Labori ingediend VM den raad der orde van advocaten, is door deal raad niet ontvankeiyk verklaard. Op bet feestmaal m do Guildhall te Londen! waar Lord Salisbury zyn groote rede biel» maakte de Lord Kanselier, een dronk van dj Sheriff van do City beantwoordend, een toespj ling op do Dreyfus zaak, on toen er op de EngJ sche balie gedronken werd, zeide de Solicitor! General, namens de balie dankend, o. a.„m geloof niet dat er een schoonere bladzyde hl de annalen van de balie van eenig land ge-I vonden wordt, dan de verdediging, door mr! Labori, van een uiterst moeilyke en hacheljjhl zaak, waarop do oogen van de gehoele werdil gevestigd waren een zaak waarin hy stonll aan do zyde van hen, die toen al het gewicb'J van de impopulariteit te verduren hadden,! maar die hy verdedigde met zooveel beleijl zooveel bekwaamheid en zooveel moed, dal hy eerbied inboezemde zelfs aan hen die 2(ji| grootste tegenstanders waren". Deze woorden van den Solicitor-General werden toagojuicbtl Volgens een toevallige mededeeling, dh| onder alle voorbehoud wordt vermeld, is aaJ mevrouw Dreyfus geweigerd aan haar masl warme kledingstukken te zenden. Aan htil ministerie van koloniën werd haar eeol wanhopige brief van Dreyfus voorgelez:D,l waarin by zyn besloit mededeelt om maarl niet meer to schryven, zelfs aan zyn familie,I by de nutteloosheid zyner pogingen. Mevrouw Dreyfus verzocht vergunning het besluit van het Hof van Cassatie aan haar maa te mogen seinen, maar kreeg een weigerend antwoord. De minister-president Dupuy weil gordo eveneens. De advocaten besloten daarom deze feiten als van dringenden aard aan het Hof van Cassatie te onderwerpen, om te verkrygeo, dat mededeeling van het besluit van het Ho! van Cassatie aan Dreyfus zal worden gedaan. BUITENLAND. Frankrijk. Men herinnert zich, dat tydens de standjes te Parys, op 25 October, de commissaris van politie Leproust op d9 Place de la Concorde' wer<i mishandeld. Thans hebben de heeren Guérin, Girard, Chandeloup en Ottaviani deswege terecht gestaan. Zy verklaarden niet tot da aan vallers behoord te hebben, hadden vyf en veertig getuigen a décharge medegebracht, waaronder Drumont en een zestal dépytós, De rechtbank sprak hen derhalve vry van de beschuldiging van mishandeling vair den politie commissaris, doch veroordeelde wcgeni htt dragen van verboden wapenen Gaérin en Ottaviani tot 100 fr., Girard tot 50 fr, boete. Een handelsreiziger uit het publiek, die van de publieke tribune tot den beer Le proust tydens de terechtzitting riep: „Dat canaille zullen we wel te pakken krygenl" werf tor beschikking van de justitie gesteld. De Fransche Kamer heeft in de begroo- tings commissie 19 radicalen en 14 republi keinen gekozen. De meerderheid der commissie is echter voornemens aan', de aanneming van de begrooting geen moeilijkheden in den weg te leggen, zoodat zy vóór het eind van bet jaar kon zyn vastgesteld en men tyd krijgt om voor 1900 een begrooting van hervormin gen op te mak-n. De heer Mesureur is tot voorzitter der commissio benoemd. De heer Fournière,lid der Fransche Kamer, heeft den minister-president Dupuy medege deeld, dat hy hem een vraag wil stellen naar aanleiding der vervolging van Uroam Gohier wegens beleediging van htt leger, naar aan leiding van diens boek „L'Armóe contre la Nation." De heer Dupuy heeft de behandeling van die zaak op Maandag bepaald. In de aanklacht, die de minister van oorlog zal indienen tegen den heer Urbain Gohier, zullen de volgeaae zinnen uit genoemd werk worden gereleveerd: lo. „In de kazerne wordt by (dt militair» geest) niet gekweekt. „Deze is alieen de school van alle lag0 misdaden, van het nietsdoen, de lougeD, da ontaarding, do onbeschaamdheid, da vuile on tucht, de zedelyke lafheid en de dronkenschap.'' 2o. „Zelfzuchtige eerzucht, lage afgunst, fabelachtige onwetendheid, belachelyke inbeel ding, domheid, misdadige voorkomendheid, niets is sedert 1870 veranderd in de bevel;

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2