N«. 11876 "Vrijdag; IX November. A". 1898 §eze Courant wordt dagflijks, met uitzondering van JToa- ea feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAMT; Voor Leiden per 3 maanden. V'TV f 1.10. Franco per post1.40, AfzoDderiyke Nommers0.05. T PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grooterd letters naar plaatsruimte. Voor liet Incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 10 November; Wy hebben vernomen, dat in het vervolg e muzit-k in do pauzen by de voorstellingen io den Schouwburg z^l worden gegeven door e kapel der dd. schuttery. Onlangs was bepaald, dat van de vyf voor- I stellingen er drie voor de schuttery- en twee voor do infanteriekapel zou len zyn. Beroepen is te Enter en te Moercapelle o heer H. C. Briêt, cand. te Lei Jen. De heer H. C. L. Mulder, godsdienst onderwijzer by de Ned.-Herv. Gemeente alhier, herdenkt 25 November a. s. zyn veertigjarige werkzaamheid als onderwyzer. Nog altyd geeft de werkzame man met lust en met groote nauwgezetheid onderwys aan tal van leerlin gen in verschillende opinbare scholen. Heden en morgen hebben voor officieren van hot 4de bataljon 4de reg. inf., alhier in garnizoen, waarby van elk der bc-reden wapens albitr een officier is ingedeeld, tactische oefeningen op de kaart plaats, welke gehouden worden onder leiding van den commandant van dat bataljon, luitenant kolonel Calkoen. De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" hield gisteravond, ter opening van het seizoen, weder een „gezellige byeenkomst", in den foyer der Stadszaal, die door veel leden met hun dames werd bygewoond. Nadat de voorzitter met een enkel woord het welkom aan allen had toegeroepen en den heer Joh. C. Geyp, onder wiens leioing eenige schoone muzieknummers zouden worden ten gehoore gebracht, had bedankt voor diens welwillend aanbod, werd een programma, ryk aan inhoud, maar ook ryk'aan afwisseling, tot groote tevredenheid der aanwezigen uit- govoerd. Vooral ook bet optreden der "werkende damesleden der Vereeniging werkte daartoe niet weinig mede. Klokslag 12 ur6n, juist toen men zich opmaakte ten oans, gevoelde de president zich geroepen in herinnering te brengen, dat de Vereeniging zooeven haar 25ste jaar was ingetreden. In warme bewoordingen wees hy op den bloei en den goeden naam, dien zy, dank zy den verschillenden bekroningen, in wedstryden be haald, niet alleen in do stad onzer inwoning, maar alom in den lande heeft verworven. Bepaalde plannen voor de herdenking van bet 25-jarig bestaan waren nog Diet gemaakt; toch kon hy reeds mededeelon, dat er by het bestuur ernstig sprake was van hetuitschryven van oen tooneelwödstryd, der Vereeniging waardig. De toejui- hingen, die spreker ten deel vielen, waren voorzeker het bewys, dat allen met zulk eon plan instemden. Op h t gebiei van teontelwedstryden zyn wy trouwens bier niet verwend. Onnoodig te zeggen, dat deze avond weder door een geanimeerd bal werd besloten. Aangenomen is het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Hem (cl. Hoorn) door den heer A. J. Werner, cand. te Vechel; naar de Ger. Gom. te Lisse door ds. J. Overduin, te Boskoop. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de gedragen lakensche kleedingstukken, met waarde iugenomen, en de zonder waarde ingenomen gedragen lakensche kleedingstuk ken, welke nog geschikt zyn om by exer citiën, enz. te worden gedragen, niet opnieuw mogen worden uitgegeven dan nadat zy in daartoi geschikte inrichtingen zyn uitgestoomd. Verder is bepaald, dat: lo. door of vanwege den commandant der compagnie, vóór de ontvangst uit het garni- zoensmagazyn van de kleeding- en uitrusting stukken van nieuw in dienst getreden vry- willigers en miliciens, aan dezen moet wor Jen kenbaar gemaakt, dat zy volgens de bestaande bepalingen eigen onder- en tovenkleeding mogen dragen, wanneer zy daartoe het ver langen aan dien commandant te kennen geven, alsmede, dat zy recht hebben op de ontvangst van nieuwe goederen uit bet gar- nizoenskleedingmagazyn, wanneer zy het be drag der waarde daarvan in hun uitrusting en reserverekening storten of te goed hebben 2o. gedragen ondergoed, hetwelk met waarde in de garnizoenskleedingmagazynen wordt ingeleverd, een alleszins zindelyk en helder aanzien moet hebben. In de gisternamiddag gehouden vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad is met 19 tegen 9 stemmen aangenomen een nieuwe verordening op de plaatselyke directe belasting naar het inkomen. Wanneer deze verandering tot uitvoering komt, zullen de be lastingschuldigen fn de laagste twaalf klassen 70, 80 en 90 pCt. meer moeten betalen, ter wyl de daarop volgeDde boogere klassen be- langryk minder zullen betalen. De by de begrooling voorgestelde vermeer dering van het corps agenten van politie met 8 man is verworpen, terwyl de verhooging der jaarwedde van den commissaris van po litie met f 200 met 15 tegen 14 stemmen werd aangenomen. De uitbreiding met 8 agenten werd bestreden door de heeren Macaró en Van der Merscb, op grond, dat in de academiesteden Utrecht en Groningen het aantal agenten in verhouding geringer is dan te Haarlem, maar de burge meester wist mede te deelen, dat dit daar zeer goed kan, omdat de studeerende jongelui veelal laat in den nacht op straat zyn en daardoor medewerken tot de veiligheid dier gemeenten. (Hilariteit). Htt hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappy tot bevordering der Pharmacie heeft zich gewend tot den minister van finan ciën, met verzoek het daarheen te willen leiden, dat het gedeelte van een door een apotheker tewoond huis, waarin de apotheek wordt gehouden, van de personoele belasting Daar den grondslag „huurwaardo" worde vrygesteld. Dit verzoek is hierop gegrond, dat apothe ken moeten worden beschouwd al3 werkplaat sen en niet als winkels of lokalen van uit stalling, zooals ook geschiedt met de apothe ken der apotheekboudende geneeskundigen. Daar by het overnemen van rykspaarden door officieren de keuze van een geschikt paard moeiiyker is, naarmate zy minder met de bereden wapens in aanraking komen, heeft de minister van oorlog bepaald, dat byaldien h t zoeken van een officier naar een geschikt paard niet met gunstigen uitslag wordt be kroond, hy de tusschenkomst van zyn corps- commandant of van zyn chef tot het verlangde doel zal mogen inroepen. Door den minister van oorlog is wyzi- ging gebracht in de bepalingen betrefhDde de aanschaffing van verduurzaamde levensmidde len en beschuit voor het leger. De nieuwe bepalingen zullen moeten ge acht worden in werking te zyn getreden op 1 Octo er 1898. Men meldt aan het „Vad." uit Amster dam: By een oppervlakkige beschouwing bleek ons „De Nachtwacht" zonder ongelukken over gebracht. Het doek is weder in de vorige doukere omlysting in de eerezaal van het Ryks-Museum geplaatst, Ey vergtlyking met de nieuwe, meer licht gekleurie lyst in het Suasso-Musoum zou deze de voorkour verdie nen en in overweging mogen genomen worden deze lyst van de commissie over te hemen of van den fabrikant te koopen. De „Staalmees ters", het „Joodscbe Bruidje" en de „Anato mischo les" worden dezer dagen verwacht. Bei Je laatste doeken zullen de vorige plaatsen weJer innemen. De „Staalmeesters" zullen echter op een andere plaats en wel in een zelfde conditie op noorderlicht gesteld worden als in het Suasso Museum, waar dit doek veel meer tot zyn reebt kwam. En ten einde het licht voor do zoldering wat te dekken, zal boven het doek een marquise worden aange bracht, Van héden af is ^De Nachtwacht" weder voor het putliek te zien. Voor de betrekking van directeur der gasfabriek en driükwaterlel' ing te Schiodam wordt aanbevolen de heer*1!. A. De Bats, te Harlingen. De voordracht voor gemeente secretaris te D lfzyl bestaat uit do heeren J. Kramtr, te Lopik, en P. F. Reddingius, te Ten Boer. De „Sts. Ct." bevat een koninklyk be sluit van 1 November 11., tot wyziging van een vroeger besluit, waarby aan de vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlyke kinderen, gevestigd te Utrecht, ver gunning is verleónd op het landgoed „'s Heeren Loo", te Ermeloo, een gesticht voor idioten op te richten. Thans is bepaald, dat in het gesticht, be staande uit een hoofdgebouw, benevens vyf paviljoenen en de noodige dienstgetrouwen, niet meer dan 171 idioten, 123 mannen en 48 vrouwen, verpleegd mogen worden. De benoemingsquaostie te Dubbeldam is gist'.ren een nieuwe phase ingetreden. Zooals men weet, werd in de zitting van 23 Juni 11. de gemeenteraad gephatst voor een voor dracht, waarop voorkwamen de heeren E. Bruin te Gorkum; D. A Kuintjes te Rotterdam H. Boelhouwer te Gorkum en J. W. Wooldrink te Bri-lle. De Raad deed een keuze buiten deze voordracht om en benoemde met 7 van de 11 stemmen den heer T. J. Pieren, onder- wyzer te Dubbeldam, die ook aan het door negen onderwyzers afgelegde vergelykend examen had deelgenomen, maar niet op de voordracht was geplaatst. De voorzitter ver klaarde de stemming voor ongeldig, terwyi de Raad besloot den districts-schoolopziener, den heer G. Blokhuis te Gorkum, uit te noodigen de voordracht uit te breiden tot do negen personen, cie hc.t vergelykend examen hadden meegemaakt. In de zitting van 30 Juli kwam eon scbry ven in van den districts schoolopziener, waarin deze z(jn wettelyk opgemaakte voordracht handhaafde. De Raad weer tot stemming overgaande, benoemde toen den heer Pieren andermaal, thans met 8 stemmen. Ook cit be sluit werd nictig verklaard door den voorzitter. lDtu8scben is door de aebt raadsleden, die voor Pieren stemden, een adres gezonden aan Ged. Staten, waarin zy de tusschenkomst van dit lichaam inriepen, een adres, dat onder steund is geworden door de plaats lyke school commissie en door hoofden van gezinnen uit Dubbeldam, maar er werd verder niets van de zaak vernomen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad st-lde de voorzitter voor nog eens tot stemming over te gaan, na er uit- drukkeiyk op gewezen te hebben, dat de be noeming beperkt is tot de vier onderwyzers, die op de voordracht waren geplaatst. De uitslag was, dat de heer Pieren andermaal met 8 van de 11 stemmen werd gekozen. De voorzitter, constateerende, dat de heer Pieren gekoz-m was tot hoofd der school, zeide, dat dit besluit in stryd is met art. 28 der wet op het lager onderwys, waarom hy het krachtens art. 70 der Gemeentewet zou voordragen t r vernietiging. Op Zaterdag 12 dezer, des avonds te halfacht, houdt de Beroer Conventiebond zyn eerste algameene vergadering te Amsterdam in „HotolKrasnapolsky." De punten van bespr-king zyn: Oprichting v n den Bond, vaststelling der statuten en verkiezing van een bestuur. Men verzoekt ons te melden, dat het voortbestaan van „Het Centrum" ten volle blyft gewaarborgd en dat plannen lot uitbrei ding en verbetering van het blad in voorbe reiding zyn. Da minister van waterstaat, handel en nyverheld verleent in de volgende week geen audiëntie. De heer Rollen-Jacquemyns, adviseur in Siameeschen dienst, te Brussel, is gisteren in het „Hotel Paulez" te 's-Gravenhage aan gekomen. In tegenwoordigheid van den Commis saris der Koningin in de provincie en den burgemeester der gemeente Utrecht werd gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aldaar het eerste nationale vi88chery-congres geopend met een toespraak van den heer T. A. O. De Ridder, burge meester van Katwyk, voorzitter van de Vereeni ging ter bevordering van de Nederlandsche Visschery, die het doel van dit congres uiteen zette en daarby deed uitkomen, dat hier de zoet- en zoutwatervisschery zoo goed samen konden gaaD, omdat voor beide een koude onverschilligheid en gebrek aan belangstelling heerschen. Ook de Staat heeft nog een groote roeping in deze te vervullen door verbeterde en nieuwe wetten op het gebied der zoet- en zoutwatervisschery voor de laatste internatio nale wetgeving. Protectie wordt niet verlangd, doch wel aanleg van havens voor de visschery. Spr. wees er op wat in deze o. a. door Duitschland voor de visschery wordt gedaan. Op enkele lichtpunten kon spr. echter ook wyzen. De heer mr. 0. J. Sickesz, directeur- generaal van landbouw by het ministeri.- van binnenl .nJ8che zaken, had hem gemachtigd mede te deelen, dat aan zyn afdeeling by ge noemd departement sedert 1 Augustus ia bewerking is een afzonderlyk ontwerp voor een zo.twater-visscherywet, alsmede, dat do Ned. HeiJe-Maatschappy, waarvan do heer Sickesz (ter vergadering aanwezig) vo rzitter is, een afderling zoetwater visschtry zal op richten, met een bevoegden ambtenaar, di9 thans zyn opleiding ia Duitschland geniet, aan het hoofd. Na dank te hebben gobracht aan den minis ter van binnenl. zaken, die wel het eere- lidmaatschap van dit congres heeft willen aanvaarden, terwyl hy den Commissaris der Koningin en den burgemeester Reiger ook voor hunne tegenwoordigheid als eereleden dank zei, verklaarde de spreker het congres voor geopend. Door den heer A. D. Vygb, te Leiden, werd vervolgens een verslag uitgetraebt, waaruit de wordingsgeschiedenis van dit congres bleek. De heer G. E. V. L. Yan Zuylen, te 's Gravenbage, deelde mede dat de heer Cacheux, ingenieur in Frankryk, die veel voor de visschery aldaar heefc gedaan, op zyn verzoek door het congres werd uitgenood:gd tot by woning daarvan en thans aanwezig was. Overgaande tot de benoeming van het bureau van het congres stelde de beer Frans Anderbeggen te Amsterdam voor ht-fc voor- loopig bestuur als zoodanig te benoemen, hetwelk by acclamatie werd goedgekeurd. Als voorzitter, secretaris en penningmeester treden alzoo resp. op de heeren De Riider, Vygb en H. J. H. Modderman te Bbiswyk, welke laatste oen overzicht der financiën gaf. Het voorgestelde reglement van orde werd vervolgens door de vergadering vastgesteld. De heer G. Dirkzwager Mz., te Maassluis, bield een verhandeling over „verzekering op visschery-gehiea". Spr. deed hierby uitkomen, dat het verzekeringstelsel, waar het schepen cn vi8scherygeroodschappen betreft, geen be- 8tryding ondervindt, terwyl zulks wel bet geval is waar het de zooveel kostbaarder raen- schcnlevens betreft; toch is verzekering der bemanning ook in het welbegrepen bolang van den r°eder, zooals met voorbeelden werd aan getoond. Op het paleis „Het Loo" te Apeldoorn worden eenlge veranderingen aangebracht. Het eerst wordt de groote vestibule verbouwd. Aan den architect Nieuwkerk is opgedragen de daartoe strekkende plannen te maken. "Wuarschyniyk zal daarna ook de kunstzaal eene verbouwing ondergaan. MIARACKZY. id „Zeker voor de ongelukkigen?" viel Maud hem in de rede. „Natuurlyk. Dat is het altyd. Dat is het groote excuus van de lui, die weteD, dat ze my lastig vallen," antwoordde Stenio met bitterheid. „Ongelukkig 1 Zyn er geen anderen dan de armen, die dit zyn?" Een schaduw gleed over het voorhoofd der ziejee by deze woorden. Marackzy toomde plotseling zyn bitterheid in en vervolgde bedaard: „Ik ben vol medeiyden voor hun ellende, Maud. Ik heb wat gegeven voor de kinderen, uit jouw naam en uit den mynen." „O, was het voor kinderen?" zeide de jonge vrouw met diepe s|em. Zy bewaarde even het stilzwygen; haar oogon stonden strak en waron betraand; daarop vervolgde zy, zoo ^acht alsof zy alleen voor zichzelve sprak: „Kinderen l Hoe treurig is hot om hen te zien lydenl Men zou zyn leven geven om hun eon smart te besparen. De tranen der kinderen dringen door in het hart der moeders. Toch zyn zy wel gelukkig, die haar kinderen behouden en ze nog kunnen zien schreien I O, die lieve, kleine, zwakke wezentjes, zoo spoedig geknakt, zoo snel van ons weg genomen 1" Esn stomme klacht welde naar haar lippen op en zy wondde het hoofd af, opdat haar man en haar zustor niet zouden zien, dat zij weende. Daisy en Stenio keken elkander angstig vragend aan. Na eenige oogenblikken richtte Maud zich op, en, zich moeite gevende om te spreken, met schier verstikte stom, zeide zy: „Stenio, je moet wat doen voor die kin dertjes. Meer dan je hebt gedaan, myn vriend. Als het je onaangenaam is, dan vraag ik het je uit naam van onzen lieveling, dien wy verloren hebben. Het komt my voor, dat hy zich in den hemel zal verbiydeD, als hy ziet, dat wy goed zyn voor de ïydendo kinderen." Zy liet het hoofd weer op haar kussen vallen en barstte in snikken uiL „Maudl" Stenio en Daisy hadden haar in hun armen genomeD, ontsteld, vreezende haar te zullen zien sterven. „Ik zal je gehoorzamen 1" riep Marackzy uit. „Alles, alles zal ik doen om je tevreden te stellen. Maar in 's hemelsnaam, Maud, wees toch bedaard! 13 er wel iets, waartoe ik niet in staat ben, als je het me vraagt? En het is zoo gemakkeiyk. Myn weerzin, myn mat heid, die zal ik immers overwinnen? Wat heeft dat te beduiden?" Maud werd geschokt door een vlymende hoestbui, die haar den gloed naar de kaken dreef. Toen zy weer wat bedaard was, zeide zy, Stenio de hand drukkend: „Dank je." Zy bleef onbeweegiyk liggen, peinzend; daarop hernam zy met koortsige opgewon denheid: „Zie je, het is niet alleen voor de kinderen, dat ik zoo gaarne zou willen, dat je speelt, maar het is ook voor my. Het is zoo lang geleden, dat ik je gehoord heb. O, ik weet al wat je wilt zeggen: ik zal alleen voor jou spelen, ik zal je het feest geven, waarnaar zooveel vorston sedert een jaar tevergeefs verlangd hebben." Zy bield even op, om adem te scheppen, en vervolgde toon met toenemendo opge wondenheid: „Maar zoo wil ik je niet hooren. Ik wil je hooren te midden van de toejuichingen van een enthusiastlsch publiek, zooals op dien avond, dat ik je voor het eerst zag. Dat zal my den schoonen tyd van myn leven in herin nering brengen, toen. ik nog vol kracht en hoop was, toen alles my tegenlachte." Een nieuwe hoestbui belette haar verder te spreken en verwrong haar gelaatstrekkon. Stenio was by het bed getreden en zeide, terwyl hy haar vermagerde vingers streelde: „Spreek nu niet meer, lieveling; het vermoeit je te veel. Ik zal doen wat je verlangt. Ik ben veel te gelukkig, als ik je, met eenige inspanning, een oogenblik van genot kan bereiden." Zy knikte met het hoofd, een glimlach als van een engel gleed over haar lippen en blonk in haar oogen. En, met Stenio's hand in de hare, scheen zy in te slapen. VII. In de concertzaal van het Kurhaus was alles, wat Dieppe aan dilettanten en nieuws gierigen bevatte, byeen. Er heerschte een ondraagiyko hitte en de dames, in lichte japonnen gekleed en met bloemen in bet haar, wuifden zich koelte toe met haar waaiers, die, met bun levendige kleuren, onder het licht der kronen, groote vlinders geleken, welke met de vleugels klapteD. Op de eerste ry zat, te midden van eou groepj9, de hertogin, die zich tegenover elkeen er op beroemde, dat Marackzy aan de uit- noodiging had gevolg gegeven. Zy nam de airs aan van presidente, gaf bevelen aan de commissarissen en gaf zich over aan drukke verklaringen en uitleggingen. Twee dagen vroeger was Maud overgebracht naar het appartement, dat haar zuster in het Kurhaus bewoonde. En het was werkeiyk een wonder; zy herleefde in de afwachting van het succes, dat Stenio zou behalen. Di geneesheeron durfden byna van een mogelyk herstel spreken. Dezen dag had zy zelfs nog beproefd eenige passen te doen. Nu lag zy, achter het podium, in bot wachtsalon op een rustbed en, haar man steunende door haar onzichtbare aan wezigheid, beleefde zy de verwezenlyking van haar droom om van zyn triomf getuige te zyn. Want het was een triomf zonder wedergade, dien do kunstenaar behaalde. Van af het oogenblik, waarop hy, somber en bleek, voor het publiek was verschenen en de snaren van zyn wondere viool had doen trillen, was do betoovering, waaronder zyn hoorders verkeer den, voortdurend toegenomen. Het gemompel van bewondering onder het publiek golfde door de zaal als wellustige rillingen, en elk stuk eindigde met kroten van verrukking. Nimmer had Stenio zich met zoovool harts tocht, met een zoo koortsigen gloed gegeven. Een bovenmenschelyke kracht bezielde hem; hy scheen behekst. En alles, zaken en personen, vergetend, volgde hy den muzikalen demon, die hem medesleepte in een duizelingwek- kenden warrel. Da uitdrukking van zyn gelaat was grootsch en vreeselyk tevens. Een boven- natuuriyke verbystering verduisterde zyn oogen. Hy zag niet meer, hy hoorde niet moer, by speelde, lachend, met verrukking, wanneer hy in zyn lied de vreugde en het genot vertolkte, of ware tranen schreiend, als hy de smart en de wanhcop weergaf. Zyn hoorders, wier blik aan hem geboeid was door een bovonnatuurlyke aantrekkings kracht, volgden vol bewondering, gemengd met angstige beklemdheid, het verbysterend crescendo van zyn verbeelding. In zyn ziel, hun blootgelegd, zagen zy zya smart, rieden zy zijn kwellingen, en zy begrepen, dat de zacht9 of verscheurende tonen, die hun ooren troffen, werden voortgebracht door de herinnering aan vervlogen genot en do vrees voor zyn dreigend ongeluk. (Sfol volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1