Maandag 31 October. A0. 1898 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. ,w Oe Controleur van de Slaapwagens. Feuilleton. Arm en rijk verbonden. f|o. 11866 LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT; foor Leiden per 3 maanden, Vanco per post [fzonderiyko Nommers 7 1.10. 1.40. PRIJS DER ADYERTENTIËNs Van t—6 regels f 1.05. tedere regel meer f 0.17J. Grootero lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. pit nonimer bestaat uit TIER! Bladen. Koninklijke Vereeniginf ■WOENSDAG 2 NOVEMBER: JU'spel in 3 bedrijven, vertaald uit het scb: „Le Controleur des Waggoo-Lits" van LEXANDRE BISSON naar het aange kochte handschrift van de „Société des Auteurs et de Compositeurs iramatiquss". Regie: L. H. CHRISPIJN. W stuk wordt sedert den 11 den Maart j.l. mg steeds gegeven in het .Thédtre des Nou- Kante", te Parijs. Het Vaderland schrijft: ,Lang geen onverschillige zaak, de keus van een titel IBat wist die ooljjke Biseon ook il, en bi) zal zich zeker in zijn haDden [wreven hebben, toen hij dezen neerschreef: Dt Controleur van de SlaapwagensDat ;linkt een boetje geheimzinnigI Uitnemende huliteitl Het lokte hier gisteravond heelwat flens,hen naar den Schouwburg, en toch [bleek het geheel zeer voegzaam. Br komt geen onvertogen woord in voori „Hot kluchtspel gaat behoorlijk met zijn tijd mee. Het maakt zich meester van alle nieuwtjes, ook van de wetenschappelijke, [êdrische schellen, telc-phoons hebben we als ingrediënten gezien, zoo goed als pnoso en heredlteitsqusestles. In Van Mau- Anarcbisten zien we fietsen, in Jan ffDgeluk booren wo voortdurend van den Hnemalograaf, wilnu, in De Controleur der I HaapuiapeMS speelt de phonograaf mee. Hoe? Dat zeg ik niet ik verklap er zoo min moge lijk van. ,Om aan te toonen, dat ook de toestanden zeer modern zijn, wijs ik alleen op dien wijn reiziger Eaoul de St.-Médard, die door zjjn vrouw de eigenaardige kunst in toepas sing laat brengen om door schalks uitnoodi- gen de hoofdbewegingen de heeren te verlokken haar te kussen. Juffrouw Hopper wist het zdd te doen, dat niemand over bet resultaat verbaasd kon zün, en het was een allerver- makelykste scène, toen successievelijk de oude heeren Montpópin (Schulze) en Labordave (Holtrop) voor deze sirene bezweken. Is de kus gegeven, dan gilt de Juffrouw en snelt de vertoornde echtgenoot toe, een groot, bar heer (Henri De Vries), die beweert, dat zijn fQw aan zenuwtrekkingen lijdt en voldoe- elscht. HU is echter eindelijk tot eon jsking te bewegen, op voorwaarde, dat hu elk der betrokken heeren een okshoofd w(jn Hl mogen leveren. .Als zjj-bouw op het duel is niet onaardig, wanneer een der slachtoffers hem smeekt: „Maar bedenk toch, meneer 1" zjjn hooghartig antwoord: „Ben St.-Médard denkt niet, maar vechtl" „Deze klucht heeft de verdienste van een voortdurendon climax. De eerste acte doet niet veel, de tweode veel meer en de derde is werkelijk bUzonder grappig. Ze wordt met veel animo gespeeld. Kreeft verdient stellig oen leer bijzondere vermelding. Wat was bU goed!.... Br werd hartelijk gelachen en luide geklapt." De voorstelling zal plaats hebben in den Leidschen Schouwburg. Loges en Baignoires f 1. Parterre 50 Cts. Galerij 25 Cts. Plaatsbespreking aan ons Bureel voor Loge, Baignoire en Parterre 10 Cts. en voor de Galery 5 Cts. extra. gJ33g"" Abonnés binnen en buiten Leiden kun nen van heden tot Maandagmiddag klokslag vier uren vooraf schriftelijk of per telephoon plaatsen bespreken tegen vergoeding van 20 Cts. bespreekgeld per plaats, onder voorwaarde, dat de genomen plaatsen in den loop van Dinsdag op het daarvoor bestemde en in ons nommer van Haandag-avond afgedrukt wordende BewUs worden afgehaald en be taald. Da plaatsen worden dan zooveel mogelijk volgens in het schrijven uitgedrukt verlangen en naar volgorde besproken. Mocht biUken, dat het geven dezer voor stellingen in den geest blijft vallen, dan behouden houders van besproken plaatsen recht van voorkeur bU eventueele volgende tooneel-avonden. Leiden, 29 October. Naar wjj vernemeD, is door de Commissie voor de VolksbU9enkoruston besloten dit jaar geen kaarten to verkoopen in de Stadszaal. ZU, aan wie de inteekenlyst niet is aangeboden, zullen zich eebter ter verkrijging van kaarten van 1 Nov. a. s. af kunnen wenden tot een viertal heeren, die zich bereid verklaard hebben om voor de uitgifte van kaarten voor zoover de voorraad strekt te zorgen. Belanghebben den verwijzen wij dienaangaande naar de in het nummer van heden van dit blad voor komende advertentie." Beroepen is b\j de Ned.-Herv. Gem. te Hem en OosterdiJk de heer A. J. "Werner, candidaat te Leiden. De minister van koloniöo, de heer Cremer, ontving gistermiddag in zijn departement de prinsen van Koetei in afscheids-audiëntie. De eerste exemplaren van de grooto her- inneringsmedaille, geslagen naar het ontwerp van Bart Van Horo, zijn door H. M. in goud ten geschenke gegeven aan de leden der vor stelijke familie en aan de Indische vorsten. De gezant van Portugal, graaf De Sélir, gaf Donderdag een diner voor de gezanten te 's Gravenhage. De minister van binnenl. zaken heeft blij kens kennisgeving in de „Staats-Courant" ingetrokken zijn beschikking van 12 Sept. 1898, waarbij hot vervoer van herkauwende dieren en varkens verboden is uit een kring in de gemeenten Rhenen en Wageningen. By B. en Ws. van Schiedam zyn plannen in overweging om aldaar van gemerDtowege een krankzinnigengesticht op te richten. In het byvoeg8el tot de „Staats Crt." van heden is opgenomen het verslag, uitge bracht door prof. dr. J. Ritzema Bos, directeur van het Pbytopathologisch Laboratorium Willie Commelin Scholten, te Amsterdam, over het onderzoek, ingesteld naar de San- J08Ó schildluis. Met de nachtboot „Koningin Wilhelmina" der Stoomv.-Maatschappy „Zeeland" kwamen gisterochtend te Ylissingen van Londen aan de Prins en Prinses van Schaumburg Lippe, die met den aansluitonden sneltrein Hun reis naar Bonn voortzetten. Naar wij vernemen, heeft het H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder be haagd in te tookenen op het door de firma Scbillemans Yan Belkum, te Zutfen, uit te geven kunstwerk „Paardenrassen", hetwelk zal bestaan uit 40 afbeeldingen van rastypen in Chromolithographie, oxpresselyk door den kunstschilder Otto Eerelmun voor deze uit gaaf te schilderen en te voorzien van bescha vingen door don bekenden kapitein paarden arts E. A. L. Quadekker. Wy waren in do gelegenheid do proef- afdrukken der eerste vier afbeeldingen te zien, waaroy ook een van Hr. Ms. lievrlingspaard „Woyko", die aan de serie voorafgaat en tot de opname waarvan, by het ontwerpen der uitgaaf, H. M. Haar toestemming verleende onder betuiging van Haar byzondere ingeno menheid met bet ontworpen plan. Het is werkelijk een verblijdend toeken, dat or in on3 land uitgevers zyn, die onder nemingsgeest genoeg bezitten om een derge- ïyke, zeer kostbare uitgaaf te ondernemen. Op dit gebied wordt in andere taal een werk aangetroffen, dat zóó oorspronkelijk van ldeo en zeldzaam fraai van uitvoering is als dit. Er wordt tot in de kleinste détails de grootste zorg aan besteed, zoodat het onge twijfeld het beste standaardwerk zal worden. Zooals men uit vorige aankondigingen weten zal, verschijnt by dezelfde firma een Ne.erlandscbe uitgave van A. E. Brehms beroemd werk „Het leven der dieren." Thans mochten we kennis maken met afl. 45 55 of de eerste helft van het derde deel. Aan deze afl. is niet minder zorg besteed dan aan de vorige en het moet ons nog eens van h6t hart: wo hebben bier te doen met een keurige uitgave, die veler belangstelling verdient. Ongetwyfeld zullen velen zich dit mooie werk met zyn nauwkeurige illustraties aanschaffen. Het is een ware schat. Uit Deventer werd gisteren aan de „Zwolsche Ct." gemeld, dat do algemeene toestand van mr. A. Van Delden, lid der Tweede Kamer, iets gunstiger was. Naar het „Haagsche Dagbl." uit goeie bron verneemt, zal mr. N. H. Van Nes van Meerkerk 2yn ontslag vragen als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, met ingang van 1 Januari a.s. Voor de vervulling van de betrekking van directeur der Stads-Bank-van-Leening te Amsterdam worden door B. en Ws. voorge dragen de heeren A. E. Middelkoop, secretaris en ontvanger der gemeente Oosthuizen; Th. L. J. Van Banning, directeur dor Gemeente- lyke Bank-van-Leening te Maastricht, en C. G. Polvliet, kassier der Stads-Bank van-Leening alhier. De aanvangsjaarwedde is 3000. Men bericht uit Bussum, dat ernstige plannen bestaan by de Holl. IJzeren Spoor- wegmaat8chappy om het station Naarden Bussum een wyziging te doen ondergaan. De zoogenaamde parallelweg zou by de spoor baan getrokken worden, terwyi midden op het 8poortorrein een verhoogd perron zou gemaakt worden met wachtkamers, enz., waar van de treinen in beide richtingen kunnen vtr- trekken. Het systeem, dat te Hilversum en Baarn bestaat, zou daarby gevolgd worden. In een te Leeuwarden gehouden vergade ring van den Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland, heeft mr. W. A. Bergsma burgemeester van Menaldumadeel, de nood zakelijkheid betoogd, om, wyi bet onderzoek in de sectiën der Tweede Kamer over de voorgestelde verhooging in Hoofdstuk V der Staatsbegrooting oprichting en inrichting van een Kyks landbouwproefstation te Lei Jen, met daaraan verbonden proefzuivelboerderjj te Hoorn tamelyk ongunstig luiut, een adres te lichten aan den minister van Binnenland- sche Zaken en aan de Tweeie Kamer. Hiertoe werd besloten en de redactie van het adres opgedragen aan het bestuur. In „Pulchri Stuaio", te 's-Gravenhage, zal 15 en 16 November de nalatenschap van Pieter Stortenbeker in veiling worden gebracht. Behalve schilderyen, aquarellen, studies en schetsen van Stortenbeker zeiven, bevat deze nalatenschap eenige scbilderyen en een ver zameling van aquarellen van andere meesters. Vooral Rochussen is zeer rijk vertegenwoor digd door tal van zyn beste aquarellen, waar onder de beroemde „Begrafenis van Floris V" en Jacobs van Beieren in 't veroverde Gorkum". De prinsen van Koetei zyn gisteravond van Den Haag naar Amsterdam teruggekeerd. In het „Hotel Paulez" te 's-Gravenhage is aangekomen de heer Rollin Jacquemyns, gevolmachtigd gezant van den koning van Siam, uit Brussel. De voorzitter en de secretaris van den Nederlandscben Uitgeversbond zijn heden door den Minister van Buitenlandsche Zaken ont vangen ter overhanciging van een adres van den Nederlandschen Uitgeversbond, waarin de Regeering wordt verzojht met alle mid delen te willen bevorderen de toetreding van Nederland tot de Berner Conventio. In het Universiteitsgebouw te Amster dam i3 de jaarlyksche algemeene vergadering van het Gonootschap ter bevordering der Natuur Genees- en Heelkunde te Amsterdam gehouden onder voorzitterschap van professor Rotgans. Besloten werd om naast de drie bestaande secties, oie voor natuurkunde, geneeskunde en heelkunde, een nieuwe sectie voor biologie op te richten. Tot nieuwe leden van het Genootschap werden benoemd de heeren: prof. dr. F. A. F. C. Went, hoogleeraar te Utrecht; prof. dr. E. Verschaffeit, te HaarlemF. W. Van Eeden, directeur van bet Koloniaal Museum te Haar lem; dr. H. F. Jonkman, oirecteur der H. B. S. met 5-jarigen cursus to Utrecht; dr. H. W. Heinsias, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam; dr. H. J. Calkoen, leeraar aan de H. B.-S. te Haarlem; dr. J. Yersluys, assistent aan het zoölogisch laboratorium te Amsterdam; dr. Bierhaalder, apotheker te Baarn; dr. Eug. Dubois, te 's-Grav n- hage; dr. Ch. H. Ah Cohen, te Groningen; prof, L. Bolk, te Amsterdam; M. J. v. d. Plaats, apotheker te Amsteraam; dr. C. H. Wind, lector in de natuurkunde te Groningen; dr. H. Siert8ema, conservator aan het pby&isch laboratorium te LeideD; M. L. Q. Van Ledoen Hulsebosch, apotheker te Amsterdam; A. Van Eldik, leeraar aan de hoogcre burgerschool to Haarlem; cr. D. M. Kooy, leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar; dr. H. A. J. Valkoma Blouw, leeraar aan het gymnasium te Haarlem; professor Schroeder van der Kolk te Delft; dr. P. M. Heringa, leeraar aan de hoogere burgerschool te Haarlem; dr. J. Blok, arts te Rotterdam; dr. N. P. Van Spanj», arts te Amsterdam; dr. G. Van Wayenuurg, arts te Amsterdam; C. W. J. Westerman, arts te Amsterdam; dr. R. J. Th. Meurer, arts te Amsterdam; dr. K. F. Wenckebach, arts te Utrecht; dr. A. A. Hymans v d. Bergb, arts te Rotterdam; dr. C. A. J. Krol, arts te Haarlem; dr. D. H. Kootser, arts te Amsterdam, en L. F. Driessen, arts te Am sterdam. (N. v. d. D Naar men verneemt, i3 het nieuw opge richt krankzinnigengesticht te Gorssel een inrichtiog op kleine schaal voor verpleging van krankzinnige dames. Het gesticht houdt verband met het herstellingsoord van zenuw patiënten, dat aldaar sinds eenige jaren, on-Jer leiding van mojuff'rouw Schol van Egmond en dr. Schuitenmaker, bestaat. Naar het „H.blad" vernoemt, ontving de hoogleeraar dr. H. A. Kooyker, te Groningen, van een leerling zyns vaders f 500 als bydrage voor de oprichting van volkssanaloria ia Nederland. Het stoomschip „Bundesratb," van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 28 Oct. Dover; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 28 Oct. Gibraltar; do „Werkendam," van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 28 Oct. Wight; de „Burge meester Den Tex" vertrok 29 Oct. van Am sterdam naar Batavia; de „Cyclops" arriv, 29 Oct. van Batavia te Amsterdamde „Godó" vertrok 28 Oct. van Padang naar Rotterdam; de „Salak" arriveerde 29 Oct. van Rotterdam te Padang. Alfen. Vrydag-morgen viel een der timmer lieden van don heer Gesman, aan de in aan bouw zynde fabriek van den heer Varossieau werkende, mot een ladder omver, terwjjl tevens oen yzeren bint van de muren kan telde en viel, met het gevolg, dat do werk man, zekere Kahlmann, er onder geraakto D „0 kind, uw vador was zelfs nog niet ge- jlorenl Ik waa zelf nog haast een jongen. Gil zoudt uw grootvader er niet ia berkend Hebben." H „En toch horkendet gi) dadelijk, wat het Henseel van neef Heüdrik geschilderd had?" „De natuur verandert niet en do kleeder- Iracht der visschers en hun eenvoudige hut ten veranderen evenmin." *f „Denkt ge dat? Dus zou het mogelijk zijn, dat dezelfde namen en dezelfde familièn daar nog te vrnden zijn, als als in uw jongen tild?" .Natuurlijk, die namen worden geërfd door ;ind on kindskind." „Qobt gij daar ook een familie gekend, le.... die Bianchi heet?" Haperend kwamen deze woorden over Cor- elia's lippen. Had zij de uitwerking gevreesd, ie dezo naam op haar grootvader zou hebben? ai) verbleekte en vroeg hoogst opgewonden: „Van wien hebt gy dien naam gehoord, :ind? Waarom herinnert gij my er aan?" Cordelia werd doodsbleek, verschrikt keek U haar grootvader aan. Eindelijk zeide zij het tegenzin: „Karin Tehi noemde my dien naam." „Karin Tehi? Onmogeiyk. Hoe zou zy iets fan die oude geschiedenis hebben kunnen Ifeten r Cordelia rildo en werd nog bleeker. „Weet gy dan iets van die familie?" vroeg zy fluisterend. „Of ik er iets van weet? O, Cordelia, men vergeet de dwaasheden zyner jeugd niet. Maar het is vreemd, dat men u er over gesproken heeft, en nog vreemder, dat Karin het u ver teld heeft. Zy moet dis geschiedenis van uw ouders vernomen hebben. Uw vader be riep er zich ten minste op, toen ik my tegen zyn buweiyk verzette." Terwyl Baron Van Eeken dit alles zeide, meer in zicbzelven dan tegen zyn kleindoch ter, was het bloed langzamerhand weer in Cordelia's gezicht teruggekeerd en op natuur- iyken toon vroeg zy verder: „Grootvader, wilt gy my de geschiedenis van uw jeugd eens vertellen?" Baron Van Eoken zweeg. Had hy haar vraag niet gehoord? Maar plotseling wendde hy zich tot zyn kleindochter en zeide: „Welaan, Cordelia, ik wil u dan vertellen, dat ik eens een jonge, dwaze knaap was, die op Capri zyn liefdesdroom gedroomd heeft. Maar Graziella Bianchi wa3 ook bui tengewoon mooi; meer nog, zy was klassiek schoon, een koningin vol bemionelykheid on trotsche majesteit, ofschoon zy slechts de dochter een3 visschers was. Het is vresmd, maar ik moet bekennen, dat uw schoons, lange gestalte, uw donkere oogen, uw edel profiel, my meermalen aan dit eenvoudige vi88chersmeisje herinnerd hebben. Verre van zyn vaderland en in hot gelukkige gevoel zyner herkregen gezondheid, vergat deDuitsche jongeling wat hy aan zyn adellijken naam en stand verschuldigd was. Hy beminde Graziella en zy beminde hom, en hy beloofde terug te keeren en haar als zyn gemalin het kasteel zuner vaderen te zullen binnenleiden. En kind, ik wil bet niet loochenen, het heeft my een zwaren strijd gekost om aan dit schoone, beminneiyke wezen niet getrouw te blyven, al was zy slechts de dochter eens visschers. Toch mocht het niet gebeuren; ik erkende zulke pas, toen ik tegenover myn vader stond, toen de oude gewoonten en de plichten van myn Btand my weer omgaven. Ik schreef dus aan Graziella en zeide haar, dat ik myn belofte niet kon volbreDgen zonder met myn familie en al myn grondbeginselen te breken en ik smeekte haar, my myn woord terug te geven. En zy deed het, kort en eenvoudig: „God zy mot u en behoede ui" Dat was haar afscheidswoord. Misschien zag zy ook zelve in, dat zy verre van haar schoon geboorte land, als een uitheemscbe bloem, in onzen kring verkwynd zou zyn." „En hebt gy nooit meer iets van haar ge hoord?" „Nooitde brief, dien ik haar als antwoord zond, kwam ongeopend terug en haar broeder, by wien zy woonde, sloeg ook elk aanbod af, om zyn behoeftige omstandigheden te ver beteren. Het waren werkeiyk edele menscben, met een gouden hart onder bun armoedige kleeren." „Grootpapa, hebt gy nooit spyt gehad over uw besluit?" „Spyt? Neen, nooit. Integendeel, hoe ouder ik werd, des te meer erkende ik wat ik aan myn adellyken naam schuldig was. Eu uw vader oordeelde zeer verkeerd, toen hy dacht, dat ik zijn jeugdige dwaasheid zachter zou beoordeeien, omdat ik zelf vroeger een dwaze jongeling geweest was. Ik zeg dit niet alleen met betrekking op uw arme moeder, ofschoon zy ondanks haar adel toch niet by mun zoon paste, want haar familie was erg achteruit gegaan, maar ik zeg dit vooral met betrek king op al zyn grondbeginselen en zyn ge heels maDier van denkeD. Hy was geen echte Van Eeken en stierf, helaas! zoo vroeg, dat wy geen tyd hadden om de tegonstrydigheden van ons karakter wederzyde af te leggen. Dit betreur ik nog altyd en evenzeer, dat ik niet getracht heb in zyn kinderjaren meer invloed op hem uit te oefenen. Dit lag ook aan myn huwelyk, dat niet gelukkig was; myn gemalin en ik bleven elkander vreemd en het kind behoort in zyn jeugd het meeste aau de moeder. Maar dit alles is lang voorby, en het tegenwoordige geslacht heeft er niet mee noodig. Dat de oude Karin, die ik nooit voor bab belachtig gehouden heb, u dit alles na zoo'n langen tyd vertelt, is my totaal onbegrypeiyk. Wat had zy daarmee voor?" „Wat zy daarmee voor had? O, grootpapa, het was niet uw geschiedenis, het waren haar eigen herinneringen." „Kyk," zeide Baron Van Eeken, „was Karin Tehi ooit op Capri geweest?" „Zy had zy was zy had daar vrienden." „En heetten die Bianchi? Och, kind, vertel my alles, wat gi) van hen weetl" Met gespannen verwachting keek de groot vader zyn kleindochter aan en bemerkte toen pas, dat zy met gesloten oogen eu doodsbleek in haar stoel lag. In 'e Hemelsnaam, kind, wat scheelt u?" Bezorgd neigde Baron Van Eeken zich over Cordelia en kwam juist bytyds om de bewus telooss in zyn armen op te vangen. VI. Cordelia had weer een Dieuwen aanval van koorts; waarechyniyk doordat zy niet voor zichtig genoog was geweest en na zoneonder gaDg in don tuin bad gezeten, zeiden de doctoreD. Baron Van Eeken was er zeer onge rust over. Natuuriyk werd het gesprek, dat door haar plotselinge ongesteldheid was afge broken, niet weer hervat. i Daarentegen werd er veel ovor gesproken om te zamen den winter in het zonnige Italië door te brengen. „Ik voel na dezen aanval van koorts maar al te zeer, dat ik onmo'elyk een winter in do stad zou kunnen volhoudenhet zou my to druk zyn en al nam ik my nog zoozeer in acht wy hebben veel te veel conversatie," zeide Cordelia op afgemeten toon. Baron Van Eeken gaf haar groot gelyk eo bracht haar tot afleiding het nieuwste en schoonste, wat er op het gebied van kunst en literatuur te viuden was omtrent het echoone Italiö; want, daarboen, naar Rome, verlangde Cordelia met baar geheels hart. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1