Utrecht, biykt, dat het ledental thans telt 10,049 loden, 58 afdeelingen en 356 corres pondenten, terwijl 111 corporation, zoowel kerkeraden als diaconieën, den arbeid steunden. Voortdurend blijft op de drie stichtingen behoefte aan plaats bestaan, zoodat het be stuur besloten heeft op „Veldwyk" 2 pavil- Joensv elk van 16 patiënten (m. en vr.), te touwen, en 1 paviljoen voor 40 vr. patiënten; de belle observatie-paviljoens moeten ook worden uitgebreid. Deze werken, wtrden aan genomen voor de som van f 80,900. De cen trale verwarming in die paviljoenen werd geleverd door ée hoeren Zimmerman en Co., te Utrecht, voor. f 5950, Wanneer de hierbedoeldo uitbreiding geheel tot stand zal 2~yn gekomen, zal er plaats ztfn om het tegenwoor-ige getal van 858 patiënten tot 419" uit te breiden. Het gesticht „Bloemendaal" beleefde een jaar van rust Het getal van 36 plaatsen ter verpleging is hetzelfde gelieven. Op hot gesticht „Dennenoord" werden do 2 paviljoenen, elk voor 40 patiënten, de kerk, de pastorio en enkele kleine gebouwen in gebruik genomen. Het getal V3n 103 patiën ten werd daardoor uitgebreid tot 188. De kapt. der inf. P. A. H. F. Tergau, commandant der troepen van het garnizoen op Curasao, is wegens ziekte binnenstijds van daar naar Nederland teruggekeerd. Do kapt. jhr. Oitt, van het lsto rog. veld-art. te Utrecht, zal eerstdaags don drenst met pensioen verlaten. Vcid In den ouderdom van 27 jaar is te 's Gra- venhage overleden de heer J. R. Van dor MandeFe, luit. ter zee 2de klasse. Dr. Herman F. C. Ten Kate Jr., die als etbnoloog en medicus veel reizen in Oost-Ihdié en Zuiji- on Noord-Amerika hoeft gemaakt, ook ton dienste, van het Ned. Aardrykskuncsig genootschap, heeft zich sedert kort als genees heer te Yokohama gevestigd. Door den Minister van Bfnnenl. Zaken is afwijzend beschikt op het verzoek van den: gemeenteraad te Bergen-op Zoom om de EToogere Burgerschool aldaar uit te breiden lot een met vijf-jarigen cursus. Dr. De Jong, benoemd tot leeraar in de oud a talen aan het gymnasium te Breda, heelt voor die benoeming bedankt. De. luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. Doijer, belast met het bevel over Hr. Ms. -opnemingsvaartuig „Raaf," rol wachtschip Hellevoetsluis, wordt met 1' November a.s. eervol van dat bevel ontheven, gedetacheerd bg de afdeeling Hydrographi9 van het Depar tement van Marine en toegevoegd aan den chef dier afdeeling, en. de luitenant ter. zee der 2de klasse A. Quispel, mede gedetacheerd aan boord van de „Raaf," op non-activiteit ge steld. „De Schoolwereld," uitgave' van J. B. Wolters, te Groningen, hoeft opgehouden te bestaan. Het blad heeft dertien Jaargangen beleefd. Benoemd, is tot directeur van de room boterfabriek te Oldenzaal de heer H. Hagen, aldaar. De Oranje-Nassau-T'entoonstelling te Am sterdam wordt op Maandag 31 October a. s., des namiddags om 4 uren, gesloten. Gisteren werd de 600ste student voor den loopenden cursus aan de Rijks Polytech nische School te Delft ingeschreven. Dit aantal is nog met bereikt sedert haar stichting in 1864. Gistoren werd te Zwolle de najaarsver gadering gehouden der „Vereeniging tot be oefening van OverysselsclL Regt en Geschie denis". Tot leden werden benoemd de bh. P. A. M. B06le van Henslroek, uitgever te 's-Gravenhage; jhr. L.. F. Teixeira de Mattos en I., W, Wekker,, to Zwolle;, E. Faber, oog arts ta Deventer, en H. W. G. Ras, inspecteur der belastingen te Deventer. Naar men verneemt, moet in de laatste weken nagenoeg het geheele saldo der 3-pcts. Nederlandsche Staatsleening van 1898 in hot buitonland, geplaatst zijn, en verwacht men binnenkort de geheela afwikkeling van het bestaande syndicaat. „Links, juist tegenover de deur." „Bevond zich de kast op dezelfde plaats, toen gij den dienst verliet?" Vragend keek de vrouw den ambtenaar aan, zoodat deze genoodzaakt, was de vraag te herhalen. De vrouw zweeg; het scheen, dat ze de vraag niet begreep. „Antwoord dan tocb," zei de ambtenaar. „Heeft men de kast uit de kamer verwijderd?" „Maar," zei de vrouw, ,u spreekt van een kast, die mon overal plaatsen kan." Zeker P' „Deze kast laat zich niet wegvoeren." „Zoo?" hernam de rechter. „Weet gy dat teker?" „Heel zekert" Op dit oogenblik zag de vrouw den be- Klaagde aan, op wiens voorhoofd dikke zweet druppels stonden, terwijl zijn gezicht doods bleek was. De vrouw stiet een gil uit en viel in onmacht. Zy had het vonnis van dr. Henri uitge sproken. Het geheim was door eenige een voudige vragen ontsluierd. De verklaring van een kast, die men niet verplaatsen kon, maakte de opgavo van getuige Blois duido- lijk. Het leugenweefsel van een geslepen boos wicht was blootgelegd op het oogenblik, dat hij zou vrijgesproken worden, i De behandeling werd eenige uren verdaagd, •n eenige beambten onderzochten de kamer by dr. Henri, om de kast te ontdekken. Toen de zitting weer geopend was, wendde zich de ambtenaar van de rechtbank weer tot de huishoudster. Alkemade. Van de 49 lotelingen, lichting 1S99, dezer gemeente, hebben 10 recht op vrijstelling van den dienst der nat. militie wegens broederdienst en 6 als zijnde eenige wettige zoon; 2 zullen vermoedelijk te klein zijn en 4 reclameeren wegens lichaamsge broken. Indien het contingent weder 13 be draagt, zal No. 26 wellicht nog vry zyn. In verband met de loting voor de nationale militie zyn in dezo gemeente twee merk waardige bijzonderheden te vermelden: lo. J. Bartels, te Oud-Ade, heeft zeven zoons, waarvan tlians de vyfJe heeft geloot. Alle deze vijf oudsten hebben een vrij nummer getrokken en alle vijf getrokken nummers lagen tusscben de getallen 30 en 40. 2o. Th. v. Wieringen, te Oude-Wetering, heeft z\jn vyf zoons ook allen een gelukkig nummer zien trekken. De jongste, die nu heeft geloot, haalde het hoogste nummer (49) uit de kom. Aarlandervecn. Een handkar, met lood beladen, reed gisteravond, vaQ de Alfenscho brug komende, in een der groote spiegelruiten van den heer J. Van den Bosch, die ruit geheel verbrijzelende. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Assurantie dekt de schade. Katwyk. By een de vorige week op den huizo „Ryksdorp" onder Katwijk en Wasse naar gehouden drijfjacht werden met 6 ge weren geschoten: 134 fazanten, 47 konijnen, 1 haas, 1 eend en 2 houtsnippen en op den volgenden dag met een gelyk aantal geweren 40 fazanten, 59 konynen en 1 baas. Ala een bijzonderheid kan worden ge meld, dat de landbouwer J. Heemskerk alhier van een pereboom twaalf vruchten oogstte, die te zaaien 4 KG., 2 HG. wogen, waaronder een van byna '/s KG. Met, de tijdelijke waarneming der be trekking van gemeente-opzichter is belast de heer J. Kuyt Cz., timmerman te Katwijk- aan-Zee. Van de haringvisschery z(jn aangekomen KW 18 en. 73 met 300 en 320 kantjes pekel haring; beide schuiten hadden avery aan de netten. Koudekerk. Vrydag a. s. herdenkt do Jongelingsverconiging op Gereformeerden grondslag haar 9-jarig bestaan. Alsdan hoopt ds. N. Y. Van Goor, van Hazerswoude, voor haar op te treden in do Chr. school aan den Hoogen Ryndyk. Leiderdorp. Vrydag a. s., 28 Oktober, 's avonds te 8 uren, zal een vergadering van don Raad dezer gemeente worden gehouden, waaTin de volgende onderwerpen behandeld zullen worden: lo- Mededeolingen. 2o. Yaststellïng kohier schoolgeld derde kwartaal 1898. 3.0. Wijziging der begrootihg dienst 1898. Noordwyk. De uitslag der gisteren ten Raadhuize alhier gehouden aanbesteding is, als volgt: I De straatverlichting te Noord wijk aan- Zee ("door pttroloum): g.-gund aan den eenigen inschrijver, W. Van Huizen, voor f 195.50 (de 23 lantarens). II. De straatverlichting te Noord wyk-Binnen (voor zoover die door petroleum geschiedt): eenige inschrijver J. C. Van der Leek voor f 15 per lantaren, niet gegund. III. Levering van brandstoffen voor openbare inrichtingen AnthracLt, A. Westgeest, a 1.49 per H.L. Engelsche koI-:n. N.-Binnen: H. Van der Haak,, a fl 10 per H.L.; N.-aan-Zee: W. Van Beveren a f 1 per H.L. Ongeklopte cokes, N.-Binnen: A. Wesfgeest, a 575 ets. per H.L.; N.-aan-Zee: B. Van der Putten, a 60 ets. per H.L. (met het lot tegen W. Van Beveren). Ruhr-kolen, N.-BinnenA, Westgeest, a 84s ets. per HL.; N.-aan-Zee: B. Van der Putten, a 86 ets. per H.L. Turf aan H. Trompert. lste dualiteit, N.- Binnen: a f 5.90 per 1000 sts., N.-aan-Zee: ƒ6.40 per 1000 sts. Lange" turf, "N.-Binttdri1: a f 4.60 per 1Q00 sts., N.-aan-Zee f 5.10 per 1000 sts. „Ik moet u nog eenige vragen stellen. Zeg de waarheid, want uw leven hangt er van af. Toen gij in de kamer van den vreemde kwaamt, scheen uw komst uw heer niet te verrassen „Ja, ik bemerkte, dat myn komst hem onaangenaam was." „Hoe lang is beklaagde in die kamer ge weest?" „Bijna een kwartier." „Waarom hebt gy vroeger Diets van die kast vermeld?" Getuige zweog. „Zeg de waarheid en verzwyg my niets." Eerst na een lang stilzwygen zei de vrouw aarzelend „Br. Henri had het my verbodenen my 300 franken belooning gegeven." De beambten, die de kamer onderzocht hadden, traden binnen. Een hunner droeg een korf, waarin oen met banknoten gevulde portefeuille lag, verder eenige flesschen; op een fleschje stond„strychine". Alle deze dingen waren in de verborgen kast in den muur gevonden. By het zien van deze ver pletterende bewyzen zonk dr. Henri met een kreet neer. Aan het geld ontbrak niet veel; de hof meester mocht het meenemen naar Constans. Zóó had de moordenaar zyn eigen vonnis gesproken. Eenige weken daarna onderging h$ de doodstraf. Byuznterwoude. Beroepen is tot predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier ds. Visser, te Idsegahuizen. Ter-Aar. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is bepaald, dat Dinsdag en Vrydag van tike week do Burgemeester van deze gemeente voor do ingezetenen alhier zal te spreken z(jn. Volgons vroegere mededeeling is den Burgemeester dispensatie van inwoning verleend en vergund tot 1 April 1903 te Oudshoorn te wonen. Door het Dagelyksch Bestuur alhier zal op Dinsiag 8 November a. s. schouw worden gedrovtn over de slopten te Langeraar en Korteraar; over da diepte van de dyksloot aan den oostkant van den Langeraarschen weg en over de bruggenhoofden in die dyk- sloot. Da bruggenhoofden moeten een wydte hebben van 2.82 Meter, terwyl de dyksloot een diepte moet hebben van. O 73 Meter. Zoctcrwoudc. Door Ged. Staten is de reke ning dezer gemeente over het dienstjaar 1897 vastgesteld in ontvangst op f 36,625.Ö35, in uitgaaf op f 32,893.38, en mitsdien met een batig saldo van /"373215s, welk batig saldo op de begrooting voor 1899 in ontvangst behoort to worden gebracht, voor zoover daaraan niet reeds een bepaalde bestemming is gegeven. Uit de „Staatscourant.* Min. beschikking. Voor het tjjdvak van 26 October tot en met 31 December 1898 benoemd tot assistent voor de artsenrjbereidkundo aan de Rijksuniversiteit te Groningen, A. Rauwer da. De gewone audiëntiën van de ministers van. marine en koloniën zullen deze. week. niet plaats hebben. Staat Tan oorlog en boles'.Jü'' Biykens het Voorioopig Verslag over het wetsontwerp, inhoudende bepalingen iter uit voering van art. 187 der Grondwet (afkondi ging van den staat van oorlog en beleg), waren enkele leden der Tweede Kamer met de strekking van dit wetsontwerp weinig inge nomen. Huns inziens wordt daarby aan de Rogeering een macht toegekend, waarvan deze misbruik zou kunnen maken. Vry algemeen echter had men de indiening van het wetsontwerp met genoegen gezien. Opgemerkt werd dezerzyds, dat men by een ordelievend volk als het onze demogelijkheid van afkondiging van den staat van oorlog en van den staat' van beleg niet in de eerste plaats nooóig heeft om in tyden van binnen- landsche onlusten voor de handhaving der orde en de bescherming van personen en goederen te kunnen, waken. De bekrachtiging van den maatregel, door den wptgever in het ontwerp voorgeschreven, lokte verschil van igevoeFen uit. Verschillende leden waren van pordeel, dat de afgekondigde staat van oorlog of staat van beleg van rechtswege opgeheven zou zijn, warneer oen der beide Kamers van de Staten Generaal het voorstel van wet tot bekrachtiging heeft ver worpen, en zij achten dit niet overeen te brengen met de bepalingen der Grondwet. Andere leden, die de voorgedragen regeling constitutioneel achtten, meenden, dat het zelfs met de beginselen van ons staatsrecht niet overeen te brengen ware, wanneer de bekrach tiging van den maatregel door den wetgever uit het ontwerp verdween. Verscheidene leden haddon bezwaar tegen de vaagheid van ce omschrijving der gevallen, waarin de maatregel kan worden uitgesproken. Sommige leden achtten practiach vry wel on denkbaar, dat, ingeval' van binnenlandsche onlusten, de gemeenschap tusscben een ge deelte van het grondgebied des Ryks en den zetel der Regeering- zou- kunnen worden af gesneden. Intusschen, m-ocht bet voorkomen, waarom zou dan niet aan het hoogste ter plaatse aanwezig burgerlyk gezag ovorgelaten Worden te beslissen of de verklaring in staat van beleg al dan niet noodzakeiyk is? Met veel nadruk werd van versebillende zyden betoogd', dat art. 40 van het ontwerp geheel onvoldoende is om gedurende den staat van beleg een krachtige rechtspraak in straf zaken te waarborgen. Yee-uitroer naar België. Volgens de „Asser Crt." Is een tweetal be stuursleden van „Volkswelvaart" en. der „Land bouw vereeniging" aldaar, naar aanleiding van een aan den directeur generaal van de afdeeling „Landbouw" gericht scbryven in zake den iuvoer van vee in België, uitga- noodigd op diens bureau te komen. De heer Sickesz waarschuwde beu in te gaaa op courant-artikelen, geschreven door personen, dia met de. toestanden minder goed op de hoogte zyn. Voorts verzekerde hy, dat de Regeering zooveel van Bolgie had gekregen als te verkrijgen was. Is de quarantaine lastig, de groote kosten zyn toch betrekkeiyk: voor f 6 a 7.50 heeft men een stuk vee onder dak. Op het standpunt van de Belgische Regeering is die quarantaine biliyk en noodzakeiyk. Hy raadde veehouders aan om vooreerst niet te doen aan een adresbeweging maar eenigen tyd geduld te hebben, opdat kon worden na gegaan hoe trapsgewijze meer vee in België kan worden binnengelaten in verband met de uitbreioing der ziekte aldaar, waardoor in dat land zelf verschillende markten zyn gesloten. Be toestand in Frankrijk. De Fransche Kamer heeft van hare virtuosi teit in het omkegelen van ministerién weer schitterend biyk gegeven; hare eersto verga dering na de vacantie is niet voorbygegaan, zonder dat zy het kabinet-Brisson heeft ten val gebracht. Hoe de eerste ontmoeting zou aüoopon tus- 8chen Kabinet en Kamer, kon niemand van te voren voorspellen. Een zóó spoedige dood van het kabinet-Brisson scheen echter niette verwachten te zijn. Zie hier het verloop der geschiedonis: Er waren gisteron te Parü's. buitengewoon strenge maatregelen, van orde genomen. Om twaalf uren werden de. Rue Rivoli, de Rue St -Florentio, de Rue Royale, de Avenue Champs Elysées, da Avenue Gabriel, de Quai des Tuileriae, de Quay d'Orsay en de Boule vard St.-Germain afgezet en bezet door de republikeinsche garde te voet en te paard en de politie. De Jardin des Tnileries werd bezet door ?ier eskadrons kurassiers en- republikem- sche garde te voet en te paard. Da heeren Millevoye, Déroulëde en de hoofd mannen van den Patriotten bond werden by het verlaten van een restaurant op heb Made- leineplein omringd door 200 loden- van den Bond, roepende: „Leve DórouièdeP' De stoet richtte zich naar het Concordia-plein. De politie in de straat Saint-Honore werd overhoop ge- loopen, waarop de republikeinsche garde tus- schenboide kwam en de betoogers uiteendreef. De heeren Déroulè Je en Millevoye stegen in een rytuig, dat slechts moeiiyk kon voort komen. Men riep: Leve het leger! Leve'de Republiek!" Op de Concoraia-brug kon Dérou- lède doorgaan, hy begaf zich naar bet paleis- Bourton, waar de Kamer van Afgevaardigden zou vergaderon. De heer Millevoye-kwam slechts moeiiyk door het volk. De agenten beproefden het Concordia plein te ontruimen, een arbeid, die met groote moeilijkheden gepaard ging. Do heer Drumoot kwam om tien minuten over tweeën aan langs de Eue Royale en werd begroet met een machtigen kreet: „Wegmet de Joden l" waarop geantwoord werd met een „Lsva Frankrykl" Op verschillende plaatsen werd hevig gevochten. De prefect van politie liet eon peloton kurassiers aanrukken. In het gedrang vielen veel menschen onder depaarden. Eenige vechtersbazen werden in hechtenis ge nomen. Tien min. voor halfdrie vielen Jules Guétin, Bonneterie en een bende gepeupel aan den voet van den obelisk, op den commissaris van politie van de eerste brigade der recherche, den heer Leprouce, aan. De ongelukkige werd. halfdood weggedragen; by had oen groote wonde aan den. rechttrslaap. In de straten vielen tal van heftige incidenten voor. Om halfdrie had de politie dertig rustver stoorders in hechtenis genomen. Na den aanval op den commissaris der recherche liet de prefect van politie het Con cordia-plein: geheel ontruimen., Het plein werd door militairen afgezet in de.' aangrenzende straten pakte zich- een. enorme, menigte op. Om halfvier werd een peloton kurassiers gezonden, om de Rue Royale te ontruimen, waar het verkeer onmogelijk was. Men riep „Leve het legorl" Er hadden een paar klop- partytjes plaats en er werden eenige personen in hechtenis genomen. Een troep van meer dan duizend menschen hief de „Marseillaise" aan. De troepen dreven de menigte naar den boulevard Madeleine terug. Alle winkels waren gesloten, de koffiehuizen bleven geopend. De menigte riep: „Weg met Brisson!" Een tal- ryke troep liep te hoop voor den Militairen Kring. Talryke groepen liepen de boulevards op en neder en trachtten te betoogen. Zy werden uiteengedreven, waarbjj weer tal van inhech tenisnemingen plaats hadden. Om tien minuten over vyven begon het ts regenen. In de Kamer diende de minister van finan ciën Poytral de begraoting voor 1899 ia en verzocht der Kamer deze voor het eind van het jaar te willen vaststellen*. President Deschanel las 19 ingediende inter pellaties voor en gaf daarop het woord aan den minister president Brisson. Zoodra. deze op da tribune verscheen, werd van de rechterzijde en de uiterste linkerzyde geroepen: Aftreden 1" De linkerzyde riep: „Neenl" De heer Brisson zeide, dat by de zaak-Dreyfus voor het Hof van Cassatie heeft gebracht. De rechterzyde: „Daar hebt ge niet goed aan gedaan l" Da uiterste linkerzyde: „Leve het leger 1" President Deschanel berispte de schreeuwers. De heer Brisson verzocht, dat de interpoli, ties over de zaak Dreyfus zullen worden afge scheiden van de andere. De heer Dórotilöde herinnerde Jat het kabinet- Brisson alleen de meerderheid van de Kamer heeft gekregen, omdat de heer Cavaignac deel uitmaakte van het ministerie. De uiterste linkerzijde schreeuwde. D'e af gevaardigden Basly en Pauün Méry voerden een heftige woordenwisseling. Zy raakten hand gemeen. Eenige afgevaardigden protesteerden. De vechtenden werden gescheiden. Nadat de kalmte was weergekeerd, verweet de heer Déroulöde der Regeering, dat zy zich met geweld op het kussen handhaaft; hy ver klaarde dit verwyt te zullen handhaven, ook al moest hy daardoor een smet werpen op generaal Chanoine, den minister van oorlog. (Protesten op alle banken.) Generaal Chanoine bracht de omstandig heden in herinnering, waaronder hy zyn ambt aanvaardde. Hy verklaarde, dat zyn meening over de schuld van Dreyfns geheel overeen komstig die van zQn voorgangers is. (Onaf gebroken toejuichingen). Verder verklaarde hy, „dat de bewakor van de eer van het leger voor de Kamer nederlegt het mandaat, dat hem is toevertrouwd, en zyn ontslag neemt. (Daverende toejuichingen). Generaal Chanoine verliet de zittingzaal. Minister-president Brisson zeide, dat het besluit om de zaak-Dreyfus b(J het Hof Vaö Cassatie aanhangig te maken, in het byzyQ van generaal Chanoine is genomen. (Tnsschen de afgevaardigdon Paulin Méry en Charles Bernard werden heftige woorden gewisseld). De minister president Brisson laakte het gedrag van generaal Chanoine, dte, in strjjd met het gebruik, voor de Kamer verklaarde te zullen aftreden. (Toejuichingen op vele banken, heftige uitroepen aan de rechter zijde men. schreeuwt„Er is geen. regoering meert") De heer Brisson verklaarde, dab de Regee. rirrg zal beraadslagen en voegde er by, dat d9 Kamer hem dank zal weten, dat hy het bur- geriyk gezag boven de. militaire, autoriteit heeft gesteld. (Langdurige toejuichingon op byna "allo banken). Terwyl hy de tribune verliet, gaf de heer Brisson z(jn collega's een wenk hem te vol gen. De ministers aarzelden, waarop Brisson zfin plaats hernam. Prosident Deschanel schorste do zitting. Da afgevaardigden verlieten in groote opgewon. denheid do zaaL Tydens d'e schorsing werd in da „Salie d©3 Pas Perdus" heftig gediscussieerd. De radicalen verklaarden, dat de samenzwering voor een ieder duideiyk te erkennen is. Zelfa op d« tribune werd. haar hestaan bewezen*. Men meende, dab de heor Brissom moest optreden als minister van oorlog ad interim en der Kamer moest verzoeken, henn in de ernstige tegenwoordige omstandigheden ta steunen. De afgevaardigden Content eaDórou- léde raakten over dit.punt by kans handgemeen. De progressisten gaven als hun meening te kennen, dat wegens bet aftreden, van,generaal Chanoine de republikeinen zich- moeten aan eensluiten om aan de moeilykheden van den toestand bet hoofd te bieden. De afgevaardigde Baudry d'Assorr zeide, dat hy by de hervatting der zitting aan de Kamer zou. vragen het ministerie,, met uit zondering van generaal Chanoine, in sfcaa' van beschulaiging te stellen. De heer Dujardin Beaumetz, president van de radicale linkerzyde, riep. uit eigen beweging do bureelen: der verschillende linkerparüyen bijeen en stelde hun de volgende motie.voor: „De Kamer spreekt haar wrtrouweniuifcin het nationale leger, verzekert, dat zy.besinten is onder alle omstandigheden het overwicht van het burgerlyk gezag te doen eerbiedigen en gaat, over tot de. orde van den, dag." Drie bureelen keurden deze motieigoed; ooljf do heeren Móline. Barihou en, de: socialisten vereenigden zidh met dezen tekst- In het- paleis-Bourcoii merktekenen de tegen woordigheid op van pmns, Henri van Orleans. Onmiddellijk na do schorsing, dar-Kamer zitting begaven, de ministers.. Brisson ..en Sarrien. ziJi naar htt Elysée om president Faure op de hoogte ta stellen, van het voor gevallene. Generaal Chanoine had zich reeds na z(jn vertrek uit de zittingszaal, naar het. Elysóe begeven, waar by gehoor by president Faure verzocht. Do president der republiek, ontving hem niet, maar liet hem zeggen,., dat zyn verzoek om ontslag moest worden overhandigd door bemiddeling van den president van. den Ministerraad. Hy voegde er by;: „zoo, is het altyd regel gaweest en zeg den generaal, dat ik daarvan niot zal af.wykon." Generaal Chanoine verliet bet Elysée zonder door den president, ontvangen, te zjjp. Kort.daarop:kwamen Brisson ouSarrien aain In zijn onderhoud met den; president van den Ministerraad keurde, de he^r. Faure de houding van generaal Chanoine scherp af. Hy verklaarde het met de heeren Brisson en Sar.- rien eens te, zyn, dat het noodzakeiyk was de portefeuille van oorlog, toe ta vertrouwen aan een burger, ten einde aldus de ongeschikt heid van. het militair gezag aan de burgeriyko autoriteit ta hetoogen. Do heeren Brisson en Sarrien vertrokken daarop om met hun collega's te beraadslagen. De Kamerzitting werd 5 min. vóór vyven hervat Alle ministers behalve- generaal Chanoine waren tegenwoordig. De heer Brisson besteeg de tribune en werd mot levendige toejuichingen en den kreet „Leve de Republiek!" begroet. De heer Brisson verklaarde, dat de onregel matige aanvrage om ontslag van generaal Chanoine aangenomen i». President Faure zeu in den avond een minister van oorlog ad interim aanwijzen. Hy eindigde1 met to zeggen, dat de Rogeering de verdaging der zitting voorstelt, ten einde het overwicht van bet burgerlyk gezag over de militaire autoriteit to verzekeren. (Toejuichingen). De heerRibot stelde de volgende motie voort „Do Kamer bevestigt de supromatSa van het burgerlyk over'het militaire gezag, spreekt haar vertTouwen uit in het leger, dat getrouw de republikeinsche wstten naleeft, en gaat over tot de orde 7an den dag." Do heer Berger diende een motie in, waarbjj de suprematie van het burgerlyk gezag even eens wor ct bevestigd, maar de Regearing woTdfc gelaakt, en vroeg den voorrang voor zyn motie. De heer Cavaignac beklom de tribune. (Men riep: „Da sabel! Het valsche stuk!" Cavaignac verklaarde, dat uit den aard van i de motie de noodzakelykheid van een on- middeiryke behandeling volgt: Als ministor van oorlog heb ik het burgerlyk gezag erkend. (Men riepr „Geef ons ook een scheermest") De beer Cavaignac verliet de tribune onder gejouw.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2