N'. 11860 Maandag 34 October. A0. 1898 geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Pit Hommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 22 October. IPeuilleton. De Zouaaf Yidal. IDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER nOTTRAOTi Voor Lolden per 8 amandeo. t ,f l.KX Franco per postv 1.40. Afzonderlijke Nommer» 0.05. PRIJS DER AnvwHTKwi-i ftw t Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctore letters naar plaatsruimte - Voor het tncaaseerao bal ten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. De volgende woek zal aan ingezetenen van Leiden een circulaire worden toegezonden, waarbij steun wordt gevraagd voor hot werk der Wijkverpleging. Dit werk zal zich aller teerst bepalen tot do Luthersche Gemeente, yoor welke ds. C. A. Evelein in deze bande- lend zal optreden, en de Wyk van ds. G. J. J)e Hoest, pred. by de Ned. H-rv. Gemeent?. Heden deed de regiments commandant, kolonel Duycker, oen onierzoek naar do ge oefendheid in verschillende vakken van de miliciens der lichting 1898 van het 2de bat. 4de reg. inf., die zich ongeveer 8 maanden in werkelijken dienst bevinden. Een derg lijk onderzoek had plaats op "Woens dag jl. voor do miliciens van het 4de bat., ter wijl de volgendo week de miliciens van de ge .etacheerde bataljons (Haarlem, Gouda en Delft) aan de beurt zijn, waartoe de kolonel zich naar die plaatsen zal begeven. De tot kapitein bevorderde l6te luit. H. H. Schreuder, van hc-t 2de reg. veld.-art. te Leiden, komt in zijn nieuwen rang by het 2de reg. vesting art. te Amsterdam. Voor het akte examen vriJo- en orde- oefeningen der gymnastiek is geslaagd mej. H. W. Hamersma, te Lel Jen. Aan het op beden aangevangen examen van den Nutionalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland wordt deelge nomen door 79 candidaten voor het boekhouden 6 voor Duitsche; 3 voor Engelsche; 1 voor Nedcrlandsche en 1 voor Fransche handels correspondentie en 1 voorsten02raphie (systeem Ga Lelsbergt r-Sch wab). By de matinee ten Paleize Het Loo, die Woensdagmiddag gegeven werd, waren, behalve de hofhouding, nog gonooaigOeel civiele en militaire autoriteiten met hunne dames en hoofd- en subalterne offici ren van de omlig gende garnizoenen, in 't geheel een 260 tal. Een dertigt-il dames en heeren, wien die eer nog niet was te beurt gevallen, werden aan H. M. de Koningin voorgesteld. De muziek van het 8ste regiment infanterie 'uit Arnhem, kapelmeester de heer Rantsch, voerde op het basse-cour een zeer schoon pro gramma uit. Van de aangeboden gelegenheid tot dansen gedurende do matinee werd door enkele heeren en dames gebruik gemaakt iu een der beneden- zaloo. Ten huize van mevr. Waszklewicz-Van Scbilfgaarde, te 's-Gravenhage, heeft de eerste bestuursvergadering plaats g6had van den Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening. Dit voorloopig bestuur bestaat uit de dames: mevr. Waszklewicz-Van Scbilfgaarde, vice- presidente en penningmeesteres; mevr. Kunst- Heynfüian, secretaresse; mejonkvr. C. Van Hogendorp; mej. B. Dudok van Heel; mevr. Reich - Staveoow, adjunct-penningmeesteres voor Scheveningen. De behandelde onderwerpen waren: Bespre kingen der concept statuten van den Natio nalen Vrouwontond; vaststelling van den be schrijvingsbrief voor de eerste algemeeno ver gadering, te houden op 8 Novumber a. 8. Met den meesten eenvoud werd gisteren, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, het stoffelijk overschot van den gepens. kolonel der geni9, den heer C. P. Del Campo, genaamd Camp, te 's-Gravenhage ter aarde besteld. Een kleine schare familieleden en vrienden, waaronder enkele officieren, waren op de begraafplaats tegenwoordig, om de laatsto eer te bewjjzen aan den ontslapene. Een der vrienden dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. De majoor S. O. Van der Straaten, com mandant der afdeeling vesting-art., O. A. Van Maanen, hoofd der constructie-werkplaatsen to Delft, S. A. Bisschop, directeur der artillerie- schietschool te Zwolle, en A. H. Van Breda, hoofd der werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, worden eerstdaags bevorderd tot luitenant kolonel, en bly ven dan allen in hun tegenwoordige betrekking gehandhaafd. (D.) Te Amsterdam is gisteren, 83 jaar oud, overleden de heer J. W. Kleine, in jongere jaren een welbekend klarinettist. Vroeger lid van het Parkorkest, werkte by ook ala 1ste klarinettist mede in do Caecilia- en F.lix- Meritis concerten. In 1887 trok de heer Kleine zich uit de muzikale werold terug. Tot directeur der gasfabriek te Beverwijk is benoemd de heer F. Donkers, te Utrecht. De R.-K. Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft de volgende giften geschonk- n: aan de St.-Vincentius-Vereeniging en aan het R.-K. Parochiaal Armbestuur elk f 1040 ter ondersteuning gedurende 13 weken van een bepaalJ aantal katholieke gezinnen en aan de Voreeniging Weldadigheid naar Vermogen" 520 ter ondersteuning ge.nrenJe hetztlfde tijdperk van een zeker aantal niet katholieke gezinnen. Het stoomschip „Arasterdam" arriveerde 20 Oct. van Amsterdam te Nieuw-York; de „Bundesratb," van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 20 Oct. van Mars ille; de „Koningin Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arriveerdo 20 Oct. te Padang; de „Prins Willem 1" arriveerde 18 Oct. van Am sterdam te Paramaribo; de „Prins Willem III" vertrok 21 Oct. van Paramaribo naar Amster dam; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 21 Oct. van Boulogne- sur Mer; de „Werkendam" arriveerde 21 O.t. van Nieuw York te Rotterdam; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 21 October Gibraltar; de „Reichstag," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 20 Oct. te Lissabon; de „Prins Willem IV," van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 21 Oct. van Havre. Alfcn. Door de ijverige bemoeiingen der vereeniging „Gemeentebelang" is van Rijks wege in wijk Steekt naby het Goudsche Rypad een briovenbus geplaatst, zeer ten ge rieve der aldaar wonende ingezetenen. Thans heeft dezelfde vereeniging zich by acres tot de Hooge Regeering gewend met verzoek do kantooruren van den ontvanger der registratie, die thans zyn bepaald van 8 uren 's voormiddage tot 3 uren 's namiddags, te wyzigen en te bepalen, dat zy voortaan zullen zyn van 9 uren 's voormiddags tot 4 nren 'a namiddags, omdat voor het publiek het uur van 3-4 oneindig voel geriefiyker is dan van 8-9 uren. Het is te hopen, dat ook aan dit adres van „Gemeentebelang" een gunstig onthaal ten deel valt. Aarlandorvccn. De feestcommissie hield haar laatste vergadering, waarin werd besloten het Ditt onbelangrijke batig saldo van f 40 over te maken aan den penningmeester van de Vereeniging tot oprichting van een Sana torium voor Borstiydera. Aan den heer J. W. Van der Willigen, te Amsterdam, die by den gehouden optocht als wapenheraut dezer gemeente had gefun geerd, werd, door den voorzitter, den heer J. Van Borssum Waalkes, namens de com missie, onder toepasselijke woorden, een zilveren medaille als herinnering aangeboden, dio genoemde heer, ter vergadering tegen woordig, persooDiyk aanvaardde en daarby zyn harteiyken dank voor dit bewys van hulde uitsprak. In deze gemeente doet zich een geval van febris typhoidea voor. Tot zetters voor do Ryksbelasting zyn door den Commissaris der Koningin berbo- noemd de heeren J. Van der Byl en M. Van Muiswinkel. Bodegraven. In een Donderdagavond ge houden vergadering der feestcommissie werd de rtkeuing en verantwoording van den pen- ningmeest-r goedgekeurd. _De ontvangsten bedroegen f 4348.815, de Uitgaven f 4348.70. Namens de lsdon werden door ds. Verhojff h.vrt.'ljjko woorden van dank'en waardeering gebracht aan den voorzitter der commissie, den heer H. Le Coultre. Deze bedankte op zyn beurt de leden voor hun krachtigen steun en medowerking. By deze gelegonheid werd de commissie ontbonden, al3 zyude haar taak afgeloopen. Op do voordracht ter benoeming van een onderwyzer aan de openbare school 1ste kl. No. 53 te Amsterdam komt al3 No. 2 voor de heer D. Groenendyk, onderwyzer alhier. De arbeider D. v. E., in dienst by den landbouwer Nap, in De Meye, onder deze-ge meente, geraakte gistermorgen, door do duis ternis misleid, te water en kwam op jammer- ïyke wyze om het leven. De man laat een vrouw met twee kinderen na. Hillegom. Van de drie ïyders aan febris typhoidea ten huize van den arbeider Th. Van Lierop, alhier, is gisteren de man bezweken. Het ïyk is denzelfden dag gekist en naar het haarhuis achter de R.-K. begraafplaats overgebracht, om den volgenden morgen to worden begraven. Haarlemmermeer. By den landbouwer J. H. Eyken alhier werd gisternacht ontvreemd 1 juweelen stel (troche met 2 knoppen), 1 gouden heeren-remontoir in de kast gemerkt J. H. Eyken, met gouden ketting, waaraan een medaillon In den vorm van een hart, 1 gouden dameshorloge (remontoir) met gouden korten ketting, 2 zilveren armbanden, 1 gra naten armband met gouden sluiting, 1 gra naten dameshalsketting met gouden ton, 1 echte bloedkoralen vrouwenhalsketting met gouden ton, 1 portemonnaie met gouden 6luiting, 1 sigarenkoker met gouden sluiting, op do sluiting van den sigarenkoker de letters M. E. S., 2 gouden ringen (1 met roodon en 1 met zwarten steen), 1 kistje met 14 zilve ren theelepels en suikerscheppen, 1 zilveren potloodhouder, 1 spaarpotje mot stuivertjes on 1 ryksdaalder er in, 1 flacon met gouden dop, op gouden voeting, 1 Chineosch lepel- kistje met 8 stuks nikkelen lepeltjos, 1 kistje met 6 nikkelen theelepeltjes, 6 flesscben roo- den wyn, 2 flesschen bessenwyn. Katwyk. De afgeloopen week kwamen van de baringvisschery terug of binnen 10 Katwyksche bommen en loggers met een vangst van 270 tot 410 kantjes; de haring- pryzen liepen nog steeds op, zoodat tot f 12.90 per ton gemaakt werd. De levering der voor de straat- en verdere verlichting ten behoeve der gemeente bonoojigde petroleum i3 voor het tydvak, aan vangende 1 November 1898 en eindigende 1 November 1899, opgedragen aan den heer J. R. Bloot Sr., te 's-Gravenhage. De verkiezing voor 4 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, ten gevolge van periodieke aftreding, op 31 December dezes jaars, van de heeren A. Van Rbyo, D. Haas noot, P. Van der Perk en W. Taat, zal plaats hebben op 25 November a. 8. Kaag. De uitslag van het gisteren alhier gehouden vogelschieten is als volgt12 deel nemers, 3 vogels. lste vogel: J. Zoetendaal, Noordwyker- bout, vlag; A. C. Van der Geest, Alkemado, kop; L. Van der Lans, Zoderwoude, vleugml; A. Van der Voort, Alkemade, staart; J. Bakker, Noord wyk, bout; L. Zuiderduin, Noord wyk, vleugel. 2do vogel: J. Zoetendaal, Noordwyker- hout, vlag en vleugel; A. C. Van der Geest, Alkemade, staart; C. Wassenaar, Noord wyk, bout; A. Van der Voort, Alkemade, kop; G. N. Lemmerzaal, Leimuiden, vleugel. 3de vogel: J. Zoetendaal, Noordwyker- hout, bout, kop, vleugel en staart; A. C. Van der Geest, Alkemade, vleugel; C. Wasse naar, Noordwyk, vlag. De gewonnen pryzen beliepen: voor den bout f 7, staart f 3, eiken vleugel f 3, kop f 3 en vlag ƒ1.50; de held van het feest was alzoo de bekende schutter, de beer J. Zoetendaal, te Noordwjjkerhout. Lisse. Het herhalingsonderwys, waaraan deel kunnen nemen leerlingen boven 12jaren en dio niet meer de dagschool bezoeken, zal aanvangen op Dinsdag 25 October a. s. Belanghebbende moeten zich op dien datum des avonds te zes uren aanmelden in de open bare school. Noorilwijkerhout. By de door B. en Ws. gehouden aanbeeteding van brandstoffen is de levering opgedragen aan P. Van der Klugt: de steenkolen voor f 0.84 per H.L., de korte turven 5 en de lange voor 5.25 per 1000. Zy, die wenscben toegelaten te worden tot de avondschool op de openbare school in het dorp, kunnen zich daartoe aanmeljen ter gemeente-secretarie op a. s. Vrydag 28 dezer, des voormiddags te elf uren. Rynsburg. By het ten einde loopen van hot seizoen hebben over het algemeen do telers en bouwers geen klagen. De vroege aardappelen, in hoofdzaak de zoogenaamde muizen, gaven eon redeiyk beschot en voorjeiligo pryzen. De aardbeziën hebben, oank zy do noolige vochtigheid, buitengewoon voel vrucht opge leverd; ook waren de pryzen reoelyk. De bloemkool, waarvan men aanvankelyk do beste verwachtingen had, werd later door de langdurige droogte en hitte zoo bedorven, dat do oogst daarvan gering en do qualiteit zeer slecht werd, zoodat oe inmakeryen een geringe quantiteit en slechte qualiteit moesten inleggen, waarcoor de voorraad van 1897 nu nog meer tot betere pryzea kan geplaatst worden en deze in qualiteit de voorkeur heeft by het gewas van 1898. Do andere kool soorten: roode en savoyekool, leden mede coor de droogte on de pryzen zullen dit moeten goed maken. Tarwe, haver en gerst, bier weinig ver bouwd, lieten te wenschen over. De menig vuldige regens by bet aanrijpen deden de korrels niet voldoende wassen. De late aardappelen gaven redclyk beschot en goede pryzen. De veestapel bleef gezond, de koeLn gaven veel melk en het vette vee vond beste pryzen by grage afnemers. Hooi werd veel en goed gewonnen. Roolof-Arcndsveen. In de St.-Pancratius- zaal vergaderde gisteravonl de vereeniging „Arbeid Adelt." Na een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer G. Casteiyn, waarin deze opwekte tot voortdurende belang stelling in en steun aan doze nuttige ver eeniging, werden door den secretaris do notulen der vorigo jaarvergadering gelezen en zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Uit den zeer duidelyk uitgewerkten staat van ontvangsten en uitgaven door den penning meester, den heer Tb. Casteiyn, bleek, dat do eerste 1004.795 en de laatste f 964.27® bedragen hebben, waardoor er derhalve een batig slot bleef van 40.52. Nadat de rekening door twee der aan wezige leden met de daarby behooreDde stukken was vergeleken en in orde bevonden, werd de penningmeester door den voorzitter gedechargeerd met een woord van dank voor zyn uitmuntende administratie en beheer. Thans kwam aan de orde: Yerkiozing van twee bestuursleden in plaats van de aftredende heeren G. Casteiyn en E. J. Rodewyk, die beiden voor een herbenoeming niet meer wenschten in aanmerking te komen. In hun plaats werden by 6temmenmeerderheid ge kozen de herren C. Heemskerk en H. Loos. Na een slotwoord van den pastoor, den zeereerw. heer Van Ryn, ter herinnering aan het doel der vereeniging weriüg van bedelary en verschaffing van werk in den i) In don tyd, toen ik nog ambtenaar by het ministerie van oorlog was, werkte met my op hetzelfde bureau een man, Jean Vidal ge naamd, een voormalig onderofficier, die den linkerarm in den Italiaanschen veldtocht had verloren, maar die mot zyn rechterhand calli- graphische wonderen van Gothisch on rond- schrift tot stand bracht en met een enkelen penneslreek een klein vogeltje in de krul van zyn handteekening kon teekenen. Een braaf menscb, die Vidal l Het type van een echt soldaat, flick en rechtschapen. Hoe wel hy hoogstens veertig jaar kon zyn ener zich nog maar een enkel grys haartje in de blonde bakkebaarden van den voormaligen Zouaaf vertoonde, werd by by ons op het bureau toch reeds „Vader Vidal" genoemd, een benaming, die minder uit vertrouweiyk- heid dan wel uit eerbied voortkwam, want wy kenden en achtten het onbaatzuchtige en edele karakter van vader Vidal, dia in zyn kleine, goedkoope woning een zuster van hem, een weduwe met een schare kinderen, buis vesting verleende. Met zyn klein inkomen, dat hy van zyn invahdenpensioen en zyn salaris als ambtenaar bezat, onderhield by de geheele familie. Drie duizend franken voor v(jf personen l Maar vader Vidala jassen, waar van do linker-, leege mouw steeds by den derden knoop werd ingehaakt, waren steeds zoo netjes geborsteld, alsof de hoofdinspecteur inspectie kwam houdoD, en het roode lint van zyn kruis hield hy hoog in eere en nam het telkens uit zyn knoopsgat, als hy oen pakje had to dragen, hetzy een paar schoenen of een brook voor de kleinen. Daar ik toen in dezelfde voorstad als hy woonde, ging ik zeer dikwyis donz9lfden weg met hem naar huis. Bijzonder veel genoegen deed het my, waDneer by van zyn veldtochten vertelde, terwyi wy voortdurend in de stads- wyk, waar de krygsacademie zich bevindt, de prachtige gestalten van de keizerlyke garde tegenkwamen; groene jagers, witte ulanen en artillerie officieren in zwart met goud, een uniform, waarin bot de moeite waard was zich dood te laten schieten. Menigmaal, op heete zomeravonden, bood ik myn metgezel een glas absint aan, e9n lafenis, die vader Vidal zichzelven uit zuinigheid nooit gunde. Dan gingen wy een halfuurtje in een voornamelyk door militairen bezocht cafó, ia de straat Motne-Tiquet, zitten. Op zulke dagen stond de voormalige onderofficier, die een 6olied familievader was geworden en geestryke dranken geheel ontwend was, steods eenig8zin8 vroolyk van tafel op, en kon ik voor het overige van den weg altyd op een mooi soldatenverhaal rekenen. Op zekeren avond, ik geloof bepaald, dat vader Vidal twee glazen absint had gedronken toen wy over den ieeiykon boulevard Grenelle liepen, bleef hy plotseling voor een uitdragerswinkel staan, zooals men die zooveel in deze stadswyk vindt en waarin gebruikte militaire zaken te koop aangeboden worden. Het was een donkere, vuile winkel, waarin voor de ramen verroeste pistolen en epauletten met rood geworden goud lageD, terwyi buiten tusschen vuile lappen een paar oude, door den regen bedorven en door de zon verschoten uniformen hingen, die echter, daar zy do slankheid der taille en de breedte over de schouders behouden hadden, oen zekeren menschelyken aanblik boden. Vidal pakte my met den hem nog overgebleven hand by den arm, en terwyi hy my meteen door de absint eenigszins onzekoren blik aan keek, wees hy met zyn stompje naar een der wapenrokken; het was de uniform van een Afrikaansch officier met den geplooiden schoot on de driedubbele gouden tresse, welke op den schouder een acht vormt. „Zio eensdat is de uniform van myn vroeger corpsde rok van een kapitein." Hy trad meer naderby om het ding te bekyken en toen hy op do knoopen hot nummer las, riep hy vol geestdrift uit: „Die is van myn regimentvan het eerste zouaven-regiment." Opeens echter bleef Vidals hand, welke naar den schoot van de oude uniform gegre pen had, onbeweeglijk op dezelfde plaats; zyn lippen trilden, en terwyi hij de oogen op den grond vestigde, mompeldo hy met een van schrik bevende stem by zichzelf: „Indien bet de zijne oens wa3l" Daarop keerde hy met een haastige be weging den rok naar den anderen kant en ik zag midden op den rug een klein gat in het laken, een gat van een kogel, dat door een zwarte vlek omgeven was, zeker een vlek van gestold blo9d. Dat gezicht was byna even afstoutend als dat van een wonde. „Dat is een leelyk litleeken," zeide ik tot Jean Vidal, die het kleedingstuk dadeiyk weer losgelaten had en met gebogen hoofd verder gegaan was. Daar ik oen interessant verhaal vermoedde, voegde ik er, om myn metgezol aan te porren, by: „Gewooniyk laten de zouaven-officieren zich niet in den rug treffen." Maar hy scheen my in het geheel niet te hooren, sprak steeds slechts in zichzelf, terwyi hy op zyn knevel kauwde: „Hoe is die hier toch gekomen? Het is een heel eind van het slagveld van Melegnano tot aan don boulevard Grenille.... Maar, ik weet wel, dio raven, dio het leger volgen, die lykenberoovers Doch waarom juist hierheen twee stappen van de krygsacademie, waar zyn regiment ligt, dat van den ander. En hy heeft hier toch reeds voorby moetonhy heeft baar moeten erkennenO, dat heeft immers veel van een spook I" „Hoor eens, vader Vidal" zeide ik, uiter mate nieuwsgierig geworden, torwyi Ik hem aan do mouw trok. „Gy zult tocb, hoop ik, niet langer in raadselen spreken; vertel my toch de herinneringen, welke die doorboorde uniform by u opgewekt heeft." Zonder de beide glazen absint had ik zeker niets gehoord, want hy wierp my een wan trouwenden, byna angstigen blik toe; doch nu scheen by zich te bodenkon en b9gon met barscho stem: „Goed, Ik zal u do geschiedenis vertellen daarom vooral, wyi gü een verstandig en beschaafd jongmonsch zyt, en als ik aan het eind ben, moet gy bet my zeggen, maar hand op het hart, dat gy oprecht zult zyn of gy vindt, dat ik good gehandeld heb "Waar zal ik echter boginnen Hoe hy heet, de ander, kan ik u niet zeggenby leeft nog. Ik zal hem by zyn bynaam noemen, dien hy in het regiment had: „De zuiper". Ja, zoo heette hy, en terecht, want hy be hoorde tot degenen, die altyd in de herberg zitten on als do klok twaalf slaat twaalf borrels achter elkaar drinken. Hy diende ala onderofficier by de vierde compagnie van hot tweede bataljon, waarby ik fourier was, on stond naast mjj in de gelederen. Een flink soldaat, een uitstekend soldaatWel een drinkebroor en een marodeur, die van roeven, kortom van alle slechto gewoonten van het Afrikaansche leven hield, maar dapper als geen tweede; met een paar koude, staalblauwe oogen in het door do zon verbrand gelaat, welken men het dadeiyk aanzag, dat de man niet met zich liet gekscheren Wordt vcrvoltfU)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1