m Haarlemmerweg 34, Leiden. Donkersteeg 3. Dames- J Winter- Blouse- Hemden. J. 0. KORT, Donkersteeg 3. GRAFKELDER. Panneobakkersbaas, ORGELS. In de Koffiebaal H. C. MEERBURG M. PzJ ROLLANDET Co.. De prijs der onvervalschte prima Zoetemelk, uitsluitend van eigen Vee, blijft bepaald op 8 Cents per Liter, vrij aan buis bezorgd. zuivere Preanger-Koffie, heeren De Ras en Loeff (waarover de minister do beslissing aan de Kamer bad overgelaten), strekkende om de wet niet op 1 Juli a. s,t maar op 1 Juli 1900 in werking te doen treden. Het wetsontwerp werd daarna zonder stemming goedgekeurd. In de daarna in behandeling komende wetsontwerpen, strekkende tot dekking van een tekort van 14 ton op de Oorlogabegrooting en tot regoling van het beheer der legerwetten, zag de heer Tydeman een gelukkige aan leiding tot verbetering van de gebrekkige comptabiliteits-toestanden, en tot wering van het gevaarlijke van de speciale kredieten. In te stellen enquéte-commissïën moeten echter bevoegd zyn in loco zich te overtuigen van de hoegroothïii van de corpskassen. Spreker vroeg nog welke de bewoerdo onregelmatig heden bij het uitkeeren van het jaarlyksch tegoed op de zakboekjes van de militairen zijn. De heer De Ras kwam op tegen de onwettige voorschotten en. do overschrijving, wortelende in de fondsen, die reeds in 1869 hadden moeten worden opge&ischt. De Kamer kan moeilijk ingaan op de schaars toegelichte cijfers. Hij constateerde de stelselloosheid b|j den aanmaak van goederen in de centrale maga zijnen. De heer Van der Zivaag zal tegen stemmen. Het gaat niet aan sanctie te verleanen aan onwettige uitgaveD, onder vroegere ministeries van oorlog gedaan. V-oor die uitgaven moeten die ministers aansprakelijk worden gesteld. Anders is de ministeriele verantwoordelijk heid een wassen neus. De Minister van Financiën zegt, dat in 't vervolg geen speciale kredieten zullen geopend worden buiten voorkennis van de Rekenkamer. Hy verwacht afdoende verbetering van de zeer noodzakelijke herziening van de Comp tabiljteitswet by gebleken moeilykkeid om een regeling van de financiëelo verantwoordelijk heid tot stand te brengen. Van de in te stellen enquête commissie verwacht hy volledige en openhartige medewerking, opdat er ten volle licht zal komen. De heer Mees meent, dat het wetsontwerp den goeden weg aangeeft. Hy bestreed de parlementaire enquête-commissie, met tos voeging van oud-officieren van administratie, zooals de heer De Ras wensebte. De heer Veegcns bepleitte volkomen onaf hankelijkheid van de commissie. Tot welke uitkomsten zy ook komt, 't moet de Regeering slechts te doen zyn om de waarheid. De Minister antwoordde, dat de commissie volstrekt niet gebonden zal zyn aan eenige vooropgezette meening. De Minister van Oorlog kwam nog op tegen de bewering, dat Oorlog door slinkscho streken de Rekenkamer heeft willen misleiden. Aangenomen werd met 66 tegen 7 stemmen de regeling van het beheer der legergoederen en met 59 tegen 10 stemmen de verevening van de 14 ton. Aangevangeo werd daarna het algemeen debat over do Indische my n wet, waarby de regeerings commissaris, de heer Loudon, aan de ministerstafel naast den Minister van Koloniën zat. Do heer Van Koldie de rykdommen van Indiës bodem ten bate wil brengen van de gemeenschap, door het nationaliseeren van de schatten en de gronden te maken tot staats domein, betoogde, dat scheiding tusschen boven- en ondergrond strydt met het Indo nesisch recht. "Wii men naar vrede en welvaart streven, dan moet mon niet aan eenige personen schenken wat de gemeenschap toekomt. Iiy stelt een motie voor, waarvan de strek king is Staatsexploitatie als regel en oxploitatie door particulieren 6lechts in die gevallen, wanneer Staatsexploitatie niet mogeiyk of min gewenscht is. „Kleiu, maar Dapper." Hedenmorgen werd ons persooniyk door de heeren J. A. D. Molster en J. De Wit, jour nalisten, een exemplaar aangeboden van het Gedenkboek der Jongelingen Eerewacht „Klein, maar Dapper", door hen beiden op aardige en recht aangename wijze geschreven onder de pseudoniemen Taupe Etoilo en L9-Blanc. De uitgever van het Gedenkboek, de firma J. H. De Bussy, te Amsterdam, zorgde voor een keurige uitgave. Op den omslag staat een alleraardigst clichó van„een Luitenantje" van „Klein, maar Dapper." De alom bekende er. zoozeer geachto kindervriend dr. E. Laurillard heeft aan dit Gedenkboek een speciaal daartoe vervaardigd mooi gedicht ge schonken; do nestor der Nederlandscbo dich ters, prof. dr. Nicolaas Beets, heeft mede door één zyner laatste gedichten dit werk in luister bygozet. Wy krogen tevens inzage van een zestigtal recensiee van diverse bladen uit alle oorden des lands. Dez9 recensies lniden gunstig. Zoo als men wellicht weet is in dit werk htt ontstaan van „Klein, maar Dapper" beschreven en tevens het optreden dier eerewacht tydens do Inhuldigingsfeesten te Amsterdam op duide- ïyte en boeiende wyze weergegeven; alsmede het optreden der Koninglnne-Eerewacht „Jong Edaml" Van H. M. de Koningin ontvingen de scbry vers na aanbieding van hot Gedenkboek en van het volledige stel photo's, doorLaddé te Amsterdam vervaardigd, een zeer vleiend schryven. Van do Prinsen Sosro en Mangkoe Negoro Koetei kregen zy een vorsteiyke bestelling, benevens een vereerende opdracht voor hun welgekozen uitvoering. Dit Gedenkboek, waar in o.a. voorkomt: Het huldebetoon aan de Prinsen van Koetei, de jongens dier eerewacht by Intocht, Inhuldiging, aanbieding der Gouden Koets, vuurwerk, „Klein, maar Dapper's aan wezigheid by den lichtstoet, enz., enz., is van sf heden tegen geringen pry's in eiken boekhandel verkrygbaar. De schryvers, die zich gevestigd hebben Morschweg 22, zullen van af Vrydag exposeeren in den boek- en kunsthandel van den heer H. Kleyn de zoo fraai bewerkte photo's van genoemde eere- wachten, welke eveneens voor geringen prys aldaar verkrygbaar zullen zyn; evenzoo origi neel© portretten van jongens dier eerewacht in hun diverse nniformen, varïëerend van „Soldaat" tot „Luitenant." INGEZONDEN. Fabrïeksopzich teres. Na myn lezing over „De noodzakelykheid van Vrouweiyk toezicht op fabrieken en werk plaatsen, waar vrouwen arbeiden", gehouden 11 Juli op het eerste congros van de Natio nale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, wor den my by herhaling de hier onderstaande vragen gedaan. Ter bevordering van de goede zaak acht ik het niet overbodig vragen en antwoorden in verschillende bladen te plaatsen. I. Waarom is Vrouweiyk toezicht op fabrie ken en werkplaatsen, waar vrouwen arbeiden, noodzakeiyk? IL Welk toezicht, welke werkzaamheden zyn aan de betrekking van Opzichteres ver bonden? III. Hoe kan men voor dezen werkkring opgeltid worden? I. In de meeste fabrieken en werkplaatsen staan de meisjes onder hot toezicht van oen meesterknecht. Deze persoon is ongeschikt om op de kleeding, het gedrag van de meisjes en den omgang tusschen arbeidsters en arbeiders te ïttten. In de meeste gevallen gaat by zelf te ruw, te vry met de meisjes om, die daarvoor ook wel aanleiding geven. Ook heeft hy het te druk met het nazien van de machinos en van het werk, om aan nieuw aangekomenen het werk grondig te leeren. Het is dus noodzakeiyk, dat een flinke, beschaafde vrouw het toezicht over de meisjes verkrygt. II. Dit toezicht, de werkzaamheden bestaan uit: 1. Het toezicht houden op het geregelde en het op tyd binnenkomen van de meisjes in de fabriek. 2. Hot tegenwoordig zyn in de waschkamers om 6, 12, 1 «/a en om 7 uren (ik noteer hier den langsten werkdag), om te voorkomen, dat het or to ruw, te ongegeneerd toegaat, zooals nu Veelal bet geval is, en om op te letten, dat de meisjes niet te lang in de waschkamer blyven en dat zy knap gekleed aan het werk gaan. 3. Het toezicht houden op het schoonmaken van de kantoorlokalen, de werkplaatsen, de gangen, de trappen, de waschkamers en de privaten. 4. Om 8 en 4 uren by het schaften tegen woordig zyn, om te verhinderen, dat er slordig gegeten en gedronken wordt, maar vooral ook, om m.et de meisjes een aangenaam praatje te maken waardoor het spreken over onderwerpen, die niet aangeroerd moesten worden, vermeden wordt. 5. Aan nieuw aangekomenen het werk grondig leeren, waardoor de werkster later beter werk zal leveren. Door een goede oplei ding zouden de meisjes al de verschillende werkzaamheden kunnen leeren, waardoor de eentonigheid van jaar in jaar uit steeds op dezelfde plaats hetzelfde werk te doen niet meer zou bestaan. 6. By ongelukken moet do Opzichteres de eersto hulp kunnen verleenen. 7. Zy moet steeds voor de goede orde zorgen en toezicht houden op de werkzaam heden. 8. Arbeidsters, die op werk moeten wachten, mo t zy nuttig bezighouden, byv. met het opknappen van haar kleeren, of met het knippen van papieren modellen voor onder en kinderkleeding. 9. Door woord en voorbeeld do meisjes tot het goede opwekken. 10. Door een opgewekten omgang met do arbeidsters en arbeiders zooveel mogelyk de eentonigheid van de omgeving en van het werk verbreken. III. Dat men voor deze veelomvattende taak moet opgeleid worden, spreekt als vanzelf. Deze opleiding geschiedt deels buiten, deels in de fabriek. Buiten de fabriek kan men zich bekwamen in de nuttige handwerken en het schoonmaken van lokalen. Ook in alles, wat noodig is om by ongeluk ken de eerste hulp te verleenen. Eenige kennis opdoen van het boekhouden. De arbeidswet en de veiligheidswet bestu- deer.n. Na deze voorbereiding wende men zich tot fabrikanten, met het verzoek hun fabriek te mogen bezichtigen. Door het bezoeken van fabrieken komt men in aanraking met de hoofdpersonen van da fabriek. Aan deze personen kan men dan vragen om opleiding in de fabriek. Vele fabrikanten zyn er vóór, een Opzichteres op hun fabriek over da meisjes te plaatsen, maar het moeten gezonde, flinke, beschaafde, goed opgeleide persoDen zyn. De opleiding in de fabriek geschiedt kosteloos. De nu reeds aangeboden salarissen van fabrikanten voor oen opgeleide Opzichteres vaiiëeren van f 600f 1200dit hangt af van de grootte der fabriek en van de bekwaamheden van de persoon. Door medewerking van invloedryke per sonen ben ik er reeds in geslaagd twee vrou wen tot opleiding in de fabrieken te plaatsen. "Wenscht men over doze zaak nog verdere inlichtingen, dan geven de beide werkjes, die ik met medewerking van fabrikanten en direc teuren hob samengesteld, voel nuttigs. De titels van deze boekjes zyn: „Schetsen uit tie Fabriekswerelddoor Marie Sparnaay". „Verslagen van fabrieken en werkplaatsen, waar vrouwen arbeiden: verzameld door Marie Sparnaay". Van deze werkjes werden er tydens de Tentoonstelling by de 2000 exemplaren ver kocht. De nog overige exemplaren zyn in do ver schillende boekhandels te verkrijgen. Marie Sparnaay, Leiden. Iets nieuws tegen koning Alkoliol. Voor b?el dat legio Nederlanders, hetwelk belang stelt in den stryd tegen koning Alkohol, is bet Katholiek congres te Utrecht, tegen het drankmisbruik gehouden, hierom vooral een lichtende dageraad, wyl er op dat congres beBloten werd, alom in den lande nieuwe vereenigingen tegen het drankmisbruik op te richten. En nu behoefde men waariyk geen profeet te zyn, om met zekerheid van uitkomst te voorspellen, dat onze goede stad Leiden, welke te Utrecht zoo schitterend, èn door particulieren ön door corporatie-gezanten, ver tegenwoordigd werd, niet achteraan zal komen met hare nieuwe vereeniging. Meer nogl De edele mannen, die in den geest van het Utrechtsche congres zulk eene vereeDiging wenschen op te richten, zy zyn reeds te vinden. "Wie zy dan wel zfin? En wanneer zy zullen optreden? Hierover moet nog een wyl de sluier des geheims blyven hangen. Immers, jui6t by de allerbeste ondernemingen, vooral ook by die onderneraiQgen, welke gaarne de bemoediging der autoriteiten erlangen, dient de les van vader Horatius behartigd betref fende de draagkracht der schoudereD, opdat niet zy, die eene schoons vaas begonnen te boetseeren, het, ten slotte, met een kruikje doen afloopen: Amphora coepit institui, Currente rota, cur urceus exit? Maar middelerwyi dan de be loeide vereeni ging nog een wyle de wyze rol speelt van Fabius den talmer tydens den tweeden Puni- schen oorlog, kan toch reeds bekend gemaakt worden, wat voorloopig allermeest depiavota, de dierbaarste wenschen dier vereeniging zyn. fcrimo, kameraadschappelijke aansluiting by de reeds bestaande vereenigingen tegen den alkohol. In Leiden bestaat reeds een Vereeniging tot afschaffing van sterken drank, en een dito tot geheel-onthouding en zelfs onder Minerva's zonen vindt men ridders der strengste soberheid. Behoeft het nog gezegd, dat oen nieuwe Katholieke vereeniging tegen den alkohol tegenover allo deze reeds strydende soldaten der matigheid de groote les der publieke wellevendheid wenscht te onder houden: a tout seignehr, tout hormeur? Niet terzydringend, niet overvleugelend, niet over- heerschend wenscht het nieuwe regiment by de groote armee te worden ingelijfd, maar mededienend, vriendschapzoekend, en vooral trachtend naar eenheid van actie. Leiden, de aloude stad van Sint-Pieter, was van heel de drankplaag gered, indien, van nu af, de ver schillende drankvereonigingen zich naar één program konden bewegen. Geheel-onthouding en matig gebruik zouden wellicht zeer wel in dat ééno program van actie te vereenigen wezen, want het geldt bier het bereiken niet alken van het beste, maar ook van het betere, ja zelfs van het eenvoudig goïde. Secundo zoude de vereeniging in fieri nu reeds vragen aandacht van heel de burgerij voor den plaatselyken omvang der drankplaag. Schrijver dezes kan hier onmiddellyk oen tretfend bowys van cien omvang geven opzicht» ns onz9 veste en haar omgeving. Hoevele malen, denkt men wel, spreekt de koog-achtbare heer Kantonrechter te Leiden, voor dat Leiden met zyn omgeving, veroor- deelendo vonnissen uit tegen dronkaards, gedurende den tyd van een enkel jaar? Dat gebeurt, naar inlichtiogen van een der heeren ambtenaren van fiat kantongerecht, minstens zevenhonderd malen, zegge zevenhonderd malen in de driehonderd-vyf-en-zestig dagen, dus door elkaar schier twee malen per dag.J) Nu zal men zeggeD, dat er recidivisten onder de veroordeelden zyn, d. w. z. lieden, die horhaaloelyk vonnis krygen; dit is waar, maar hiertegenover staat weer [als het nu eenmaal de hoegrootheid der drankplaag geldt] dat, op verre na, niet aüe dronkenschap door den rechter wordt gestraft. Neen, laten wy het maar erkennen: het afschuwelijkst en hard- nekkigst misbruik van den drank komt wel nooit voor den rechter, maar wordt door stamvrienden der sociëteiten of kroegen en tutti quanti met den mantel vair*eigenbelang en medeplichtigheid overdekt. 't Is verre van ons, hier eeDige persoon- lykbeid, op wien ook, te willen uitwerpen, maar ook acderzyds, eisebt het publiek he spreken van een volkskwaal hier voor ons dat verlof der openhartigheid, wat aan alle waarheidstolken dient geschonken. Da zaak is eenmaal zóóverre gekomen, dat ook, in Leiden8 rykswerkinriehting, voortdurend tien tallen gedetineerden zuchten, die alleen door don drank ongelukkig zyn geworden, en dat opk Rynlands schoone hoofdstad met hare kroon van circa zeventig dorpen zich het woord van Utrechts kerkvoogd heeft aan te trekken: de veeldrinkerij telt hare slachtoffers onder alle rangen cn standen. Meer valt bier voor het oogenblik niet te zeggen. Waar zooveel wordt verwosst en be dorven, daar moge ieders nadenken luidor spreken dan ons betoog. Aan U, geëerde redactie van het Leidsch Dagblad intusschen vriendschappeiyke dank voor de wegbereiding onzer nieuwe stryderen l Leiden. P. M. Bots, reefc. emer. Horatius ad Pisonos (Ars pootica). En dit goldt zoowol vrouwelijke als man- nelijko veroordeelden. Van die aeventig dorpen behooren er maar zeer enkele onder L9idens kantongerfobt. Burgerlijke Stand. ALFEN. Be val Ion: K. Groen geb. Veldman, Z. M. Bronkliorst geb. Evenbly, D. en Z. D. Ziiderveld geb. Veiiint, Z. G. Van Otterloo geb. Ruis, D. Overleden: G. Prins, jd. 28 i BODEGRAVEN. Bevallen: M. Nap, geb. Ten BrurnmeJer, D. C. Wolswrjk geb. Stolwijk, 1). G. Van dor Meer gob. Voordouw, D. A. C. Oskam geb. De Jong, Z. K. C. Van Wijngaarden, geb. Van Dam, Z. Overleden: A. Van Ingen, 7 w. Gehuwd: J. S. Van de Weg, jm. 31 j. en J. E. Klerkx, jd. 25 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: A. G. Van Sittcrt en A. Gijzenberg. Gehuwd: B. Do Peuter en P. De Berg. Beval Ion: J. De Rooij geb. Haanstra, D. D. Kulk geb. Van Klaveren, Z. T. Hartman geb. Van Ooycn, Z. J. M. Euigenfcnin geb. Gelderbeek, Z. G. Van Muijden geb. ^ran Tol, D. C. Haster geb. Van der Vis, leven], Z. A. J. Weatmaas geb. Raaphorst, Z. M. S. De Block geb. Pieters Z. J. Den Elzen geb. Van Graas, D. P. Van Tol geb. Hogenboizem, D. J. M. De Heij geb. Stammeyer, Z. Overleden: H. G. Van den Oever, 20 m. A. S. C. NoormaD, 10 j. P. Kroon, 28 j. L. Van Loon, 7 w. G. Van den Heuvel, 4 w. A. Doets, 4 m. C. Van der Laan, 3 w. HILLEGOM. Bevallen: C. \V. Schrama geb. Scholto, Z. J. Kompfï gob. Yrooland. Z. A. M. v. d. Reep geb. Ruigrok, D. M. Hoogkamer geb. Van Veen, Z. E. M. Balvers geb. Staats, D. M. C. Sistormans geb. Groenewoiuk D. Ondertrouwd: C. H. v. Haaster en G. G. Heemskerk. H. Benkemper en A. A. Burggraaf. K. Sckoo en A. M. M. Van Waveren. Getrouwd: W. J. Buurman on J. G.Scholten. Overleden: M. J. Ruigrok, 17 j. J. v. d. Loo, lj. G. v. d. Jogt, 2 m. C. AL Wal kers, 1 m. LEIDERDORP. O v e r 1 e d e n: A. AI. C. Boot, 9 dagen. NOORDWIJK. Geboren: Goertruida Johanna, D. van S. A. Van Konijnenburg on C. Al. Schaap. Alida, D. van A. Waasdorp en E. Van Haasteren. Cornelia, Z. van J. v. d. Raad en A. Paardekooper. Teantje, D. van J. Passcbier en G. Van Rouwen- dal. Jacoba, D. van J. Smit en G. Van der Niet. Cornelia Johanna, D. van A. Kloos en W. Herbold. Gehuwd: Dirlc Duindam, 22 j. en Neeltjo Van Duin, 23 j. Ondertrouwd: Gerardus Ario Van Rijn 35 j. en Neeltje Kuiper, 27 j. Overleden: Jan rasschi.er, 434 mnd. Maria Arendina Van Waveren 61 j., wed. D. De Groot, van Hillegom. Dirkje Baalborgen, lu mnd. Maria Blom, 75 j., geh. met M. Paardekooper, wed. van J. "Blom. OÜDSHOORN. Bevallen: E. Raaphorst, geb.' Domburg, D. G. Roest geb. Laros, D. TER-AAR. Bevallen: H. Van Eijk geb. Slin gerland, D. E. Borger geb. v. d. Bogord, Z. L. Fransen geb. Snabol, D. A. Kroon geb. Stigter, D. Overleden: Levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van C. Valeritijn en C. Pieterse. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: A. Van Leeuwen 39 j. en W. Van Zolderen 39 j. VOORHOUT. Geboren: Jacoba, D. van A. Tromp en M. K. Lijbaart. Pertronella Helena, D. van Th. C. Al ens en J. M. Elsgeest. Johanna, D. van B. Werkhoven en C. Lyten. Overleden: Johannes Eigenbrood 11 w. Comeli9 Johannes Romijn, 46 j. Adriana Hazen- donk, 70 j. WASSENAAR. Bevallen: E. Parlevliet geb. Kroon, Z. H. Versteeg geb. Nell, Z. M. W. Bellekom geb. Zandvliet, D..C. Groenewegen geb. v. d. Walsem, D. C. H. Van der Velde geb. Rooyakktrrs, Z. D. Looyestein gob. Lahge- veld, Z. Overleden: J. H. Heijmans, 33 j. A. Rera- merswaal, Z. 4 j. J- A. Edelaar, Z. 4'/- j. D. Van Wouw, M. 58 j. C. P. A. Bakker, Z. 4 w. L. P. Enijnenburg, Z. 3 j. J. C. Groene wegen, D. 1 d. GA. Remmerswaal Z. 5 w. H. Do Jong, D. 2 m. J. A. Borsboom, D. 2 m. ZEVENHOVEN. Bevallen: A. M. Sprengër geb. Sprenkeling, Z. Overleden: A. Van Rijn, echtgenoot© van C. Couprie, 68 j. ZOETERWOuDE. Geboren: Jan, Z. van W. Winters eu AI. Ten Napel. Adriana Elisabeth, D. van C. Lngerberg en E. J. Ammerlaan. UITLOTINGEN. Pauamokanaal-MaatBchappjj van 1888 a fr. 860. Trekking van 15 Ociober 1898. Betaalbaar 15 November 1898. Hoofdprijzen: No. I,009,802 a fr. 250,000; n. 1,868,830 a fr. 100,000; noe. 1,095 082 on 61,753, elk fr. 10,000ros. 258,581 en 1 086,486, elk fr. 5000; not. 202,587, 487,007, 891,948, 1,523,186 en 1,956,038, elk fr. 2000. De volgende nnmmora elk fr. 1000: 74,705 109,210 144 147 201,874 219,265 234,766 235,698 279,911 294,762 367,447 378,694 495.221 532,190 561,853 606.182 680,956 706,187 719,986 747,925 763,881 808.384 846,716 1,011,890 1,102.431 1,132,696 1,141,091 1,143.393 1,147,814 1,160,842 1,182.709 1.190,121 1 266,557 1,281,007 1,281,496 1,829,013 1 368,104 1,886,474 1,393 759 1,395,021 1,1)9,170 1,527,860 1,573,442 1,603,312 1,604,282 1 651,981 1,707,602 1,767,090 1,766,186 1,906,036{?) 1,980,367. Parijache Tontoonstellinsaloten van 1S89 a frp. 25. Trekking van 15 October 1898. l'etaalbaar 15 November 1898. Hoofdprijzen No. 491,698 a fri. 50,000; Noe. 60,484, 208,895, 252,465, 482,108, 487.657, 491,114, 582,936. 965,586, 1,016/33 en 1,142,946 elk a frB. 1000. Voorts nog 120 nummers elk a fre. 100. 2-pCts. Servieobe loten van 1881 a fr. 100, trokking van 14 Oct. 1898, betaalbaar 14 Nov. 1898. 16 eerieén: Noe. 343 533 1127 1250 1868 2024 2862 8260 3530 3574 4285 5202 5549 5575 5696 6247. Premiën: Berio 3674 n. 9 a 90,000 fr. S. 3269 n. 6 a 10,000 fr. 8. 5576 n. 38 a 3500 fr. S. 1868 n. 50, S. 5575 n. 50 elk 1000 fr. 8. 2362 d. 17, 8. 3269 n. 21, 8. 5202 n. 83 elk 500 fr. 8. 3530 n. 34, S. 5696 n. 23 elk 276 fr. Alle overige nummers, in bovenstaande serie vervat, a fr. 100. li de #ted. Werkinr. i|)a opgenomen: Vervolg der Advertentiën. Breeslraat 134, Leidon, Koopt en verkoopt Effecten, wisselt H Coupons, vreemd Bankpapier, vreemd Geld-1 geeft en neemt gelden op Prolongatie; neemt I gejden a Deposito, voor korten en langen I termyn; incasseert Wissel*» op Binnen- e? I Buitenland; geeft af Wissels .op Buitenland- II sche plaatsen (op Hoofdplaatsen direct verl krygbaar), opent Rekening Courant mell rente vergoeding. 133 i?l NIEUWE KIJN 3, AgentenderStoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending wan goederen. Zee-Assnrantiën. 1490 9 Door toevallige omstandigheden te koop op de Begraafplaats der Nod.-Herv. Kerk te Oegstgeest (by Leiden); een ruimen, good onderhouden Zich te adresseeren aan den Secretaris Kerkvoogd te Oegstgeest. 8212 8 Er biedt zich aan: een in hot vak eoed erraren, van goede getuigen voorzien. Brieven Bur. v. fl. Blad No. 8110. Door inruiling voorhanden eenige gebruikte ORGELS, zonder gebreken, welke voor zeer lage pryzen worden aangeboden, alle met 5 jaar garantie. Te zien in het Orgel- magazyn by E. H. BRIJNEN, Turfmarkt 7. 8283 7 00 8195 17 CREDIET. Zy, die niet genegen zyn in een Afbetallngs-Ragazfjn hunne inkoopen te doen, kunnen op zeer gemakkelijke voor- I waarden, tegen concurree- rende prijzen, alle soorten van Goederen onder de stiptste 1 geheimhouding bekomen. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 7906. 20 DATUM. DAGEN. Volw. pera. Ein der en. Totaal 9 Oct. Zondag 64 10 64 10 Maandag. 69 13 62 11 Dinsdag 79 20 99 12 Woensdag. 84 19 IC 3 13 Donderdag 82 19 101 1* Vrfidag 80 14 94 IB Zaterdag. 78 16 94 CREDIET. brandt men dagelijks op Duitsche •wijze: 389 12 uitmuntende door geur en smaak, Prils per 6 ons 57! Cents. VEEKOUW STOKHUYZM, NIEUWE KIJN 47.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6