H°. 11857 I>onderdlag 20 October. A8. 1898 .5?". jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. jlit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 19 October. Peuilleton. MOOIE EUAN. LEIDSCH BAftBLAD PRIJS DEZER COmULTTT; Voor Loiden per 8 maanden. Yanco per post onderlyke Nommers 1.10. 1.40. 0.06. PRUS DER AIWKK'VKN'i'i flTii Van t-0 regois f 1.06. Iedere rogoi meer f 0.17- Groctere lettors naar plaatsruimte - Voor het IncaeseeroD bulten do 6tad wordt 7 0.06 berekend Eerste Blad. Offloiöelo Konnisg;eving;en. Barg'-nieester en Wethouders v&a Loiden, Bezien art. 8, lete alinea, der wet van den 2don bi 1875 (Staateblai No. 95), tot regeling van het [zicht bi) hot oprichten van Inrichtingen, welke ir, Echade of hinder kunnen veroorzakon; jjreugen bij deze ter alg6macne keunis, dat door rfceo op heden vorgnnDing ia verleend aan J. P. GESTAAN en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden E§£j) de emederij in het perceel Raametceg No. 7. Burgemeester on Wethondera voornoemd, ^■Leiden, F. WAS, Burgemeoater. 17 Oct. 1S93. VAN HEYST, SecreWria. urgemeeeter en Wethouders van Leiden, ezien het adres van W. J. ZWETSLOOT, houdende oek om vergunning tot het houden en mesten varkens op het erf van het perceel Eaarlem- rweg No. 2; olet op art. 152 der Algemeen© Politieverordening 6 November 1879; rengon tor kcDnis van belanghebbenden, dat op Ddordag, 20 Oot. e. e., des voormiddags te olf nren, Baadbnize gelogenheid zal vrorden gogeven tot Inbrengen van bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoomd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. |l8 Oot. 1898. VAN HEYST, Secretarie. - Aan het sectie-Terslag dtr gemeento- grooting voor 1899 is nog het volgende tleend. Kosten, voortvloeiende uit het nemen van aatregelcu ten behoeve van den openbaren ezouöhcidstoestand. Een lid vroeg waar- or do geraamde 3000 worden aangewend. Een ander vroeg waarom deze post ruim 1300 lager is uitgetrokken dan in 1897 i6 tgegeven. Volgens het antwoord van B. en Ws. orden uit dezen post o. a. gekweten de osten van ontsmetting der voemarkt, die wateronderzoek, die van het begraven an afgekeurd vleesch en ooft» die van het inhouden der schoolprivaten en urinoirs en andere meer. De raming voor het jaar 1899 kan belangrijk lager zyn dan het in 1897 uitgegeven bedrag, omdat de bijzondere ont- amettingsmaatregelen, welke een gevolg waren van het hetrschen van mond- en klauwzeer, na 1 Januari 1899 niet meer behoavon te worden toegepast, ■Kosten, verbonden aan het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelykheid van de invoering van een algemeenen keurings dienst van levensmiddelen. In twee afdee- llngen werd warme ingenomenheid betuigd Bet den voorgc6telden post ad 2150 en werd de toslichting daarop geprezen. I In eene afdeeling werd gevraagd of de rege ling, waarby de te benoemen gemeenteschei- leundige een assistent wordt van den hoog- Teeraar in de pharmacie, geen moeilykhoden kunnen opleveren. Het lid, dat die vraag stelde, meende, dat, een degelyk en bekwaam deskundige, et alle voorgestelde werkzaamheden belast, te verkrijgen en te behouden, het uitgetrok ken honorarium ad ƒ1500 te laag is. Kon de, zoo vroeg een lid, in afwachting van een volleoige regeling dezer aangelegen heid, niet reeds nu worden aangovangen met keuring van brood? Dit lid acht zulks zeer urgent. Het gunstig oordeel in twee afdeoliDgen omtrent den voorgestelden post en zyn toe lichting uitgesproken wordt door B. on Ws. op hoogen prys gesteld. Dat de voorgestelde regeling, w*t de verhouding van den gemeente- lyken scheikundige tot den directeur betreft, tot moeilykbeden zou kunnen aanleiding geven, kunnen B. en Ws. niet inzien. Immors, juist de verhouding van den gemeente-ambtenaar tot den hoogleeraar, zooals die in de memorie van toelichting is omschreven, sluit dergeiyke moeilykheden als vanzelf uit. Wat het voorgestelde salaris van den gemeenteiyken scheikundige betreft, vergete men niet, dat het voorloopig slechts een proefneming geldt. Mocht later tot de invoering van een algemeenen keuringsdienst worden besloten, dan zal de jaarwedde zeker moeten worden verhoogd. Nog vóór het invoeren eener meer volledige regeling een aanvang te maken met de keuring van brood, waaraan tydens de proef neming natuuriyk ook de nooèige aandacht zal worden geschonken, verdient naar het inzien van B. en Ws. geen aanbeveling. Kosten van mi Idelbare scholen. Een lid meent, dat het splitsen van klassen veelal voortkomt daaruit, dat de scholen doorjonge- lioden uit andere gemeenten bezocht worden; dat lid vroeg of daartegen direct of indirect geen maatregelen te nomen zouden zyn? Antwoord van B. en Ws. Maatregelen, als hierboven worden bedoeld, zyn ten aanzien van scholen, welke door het Ryk worden gesubsidieerd, altyd min of meer gevaarlyk. Bovendien verlieze men niet uit hot oog, dat het bezoeken van onderwya-inrichtingen hier ter stede door jongelieden van elders, soms aan de ouders dier jongelieden aanleiding geeft om zich in deze gomeente te komen vestigen, terwyi omgekeerd veel ingezetenen, door aan jongelieden van elders huisvesting te verschaffen, min of meer aanzienlyke inkomsten genieten. Trouwens, het moge een enkele maal het gevolg zyn geweest van de toelating dier leerlingen, in den regel zou de splitsing der klassen ook zonder hen noodig gebleken zyn. Kosten van parallelklassen. De kosten der parallelklasseu aan de H. B.-School voor Jongens zullen thans bedragen ƒ1500, die aan de H. B.-Scbool voor Meisjes 350, samen ƒ1850. Het artikel, voorloopig geraamd op 1450, zal derhalve met 400 moeten worden ver hoogd. Jaarwedden der onderwijzers lager onder- wys. In twee aldeelingen wees men op het verschil in bezoldiging van twee gym- nastiekonderwyzers; men zou gaarne zien, dat ook de 3de gymnastiekonderwyzer hetzelfde traktement ODtving als de 2de. In een afdeeling sprak een lid zyn ont stemming uit over den toon, waarop een hoofd een6r school zich, biykens het jaarverslag 1897 betreffende het onderwys, uitlaat over zyn hulppersoneel, in verband met school vergaderingen. Voor verhooging van de jaarwedde van den 3den gymnastiekonderwyzer scbynt B. en Ws. allerminst grond te bestaan, nu vermoedeiyk binnen niet al te langen tyd, wanneer de meeste klassenondervvyzers tot het onderwys in de vrye- en ordeoafeningen bevoogd zullen zyn, tot de opheffing van oen der drie betrek kingen zal kunnen worden overgegaan. Wat de ontstemming betreft, welke kennis neming van het verslag van het hoofd eener school by een der leden heeft opgowokt, B. en Ws. erkennen, dat de lezing van enkele passages van dat verslag den ongunstigen indruk wettigt, welken het bedoelde lid daar van heeft gekregen, maar gelooven toch, dat een aandachtige lezing van dat verslag in zyn geheel duidelyk aantoont, dat het geenszins in de bedoeling van het betrokken schoolhoofd hoeft gelegen om op krenkende wyze over z'fin hulppersoneel te spreken. Koston van het aanschaffen en onderhouden van schoolmeubelen. Een lil vroeg aan schaffing, op iuime schaal, van verbeterde schoolbanken, die, volgens m6dedeelingen van de Plaatselijke Schoolcommissie, blykens in gesteld onderzoek, hior en daar te klein en ongeschikt zyn. Antwoord van—S^en Wss Mogen ook al de in gebruik niet aan alle ëischen voldoen, weifel vAgons do aller- jongste onderz"5#kingen uit jfttn hygiënisch oogpunt aan schoolbanken behooren te worden gesteld, dat zy bovendien te klein zouden zyn, kunnen B. en Ws. na om hunnerzyds in gesteld onderzoek niet to?geveq. Aanschaffing op ruimo schaal van nieuwe! schoolbanken kunnen zy dan ook niet aanbevelen, waar goede banken nog in voldoenden getale be schikbaar zyu. Kosten der Kweekschool voor Onderwyzers en Onderwyzeressen. - Jn verband met de regeling der lessen in de Natuuriyke Historie en den Zang ty Raadsbesluit van 8 Septem ber jl., zal cit artikel met 225 moeten worden verhoogd, waarby op het bedrag over een vol jaar is gerekend, voor het geval na den cursus 1897/8 tot verlenging moest worden overgegaan. Voorts komt het B. en Ws regelmatiger ▼oor het bedrag voor splitsing der 4de klasse, thans voor 8 maanden uitgetrokken 1050), over een vol jaar beschikbaar te stellen, even als zulks ten behoeve van de meerdere lessen van het Gymnasium en de Hoogere Burger scholen geschiedt. Het artikel zal hiervoor met 525 moeten worden verhoogd, uitmakende met de boven staande ƒ225 een bedrag van ƒ750. Het totaal van dit artikel wordt alsdan 14,385. Pensioenen, lyfrenten en wachtgelden. Door een paar leden werd opgemerkt, dat het in het belang der gemeente zou zyn alle ambtenaren vóór hun benoeming genees kundig te dom onderzoeken. Zy zien niet in waarom hoogere ambtenaren zich niet even zeer aan keuring zouden moeten onderwerpen als de lagere en zy wyzen er op, dat o. a. in het leger geen hooge rang van keuring of herkeuring vrygesteld is. Hoewel B. en Ws. in beginsel tegen een verplichte keuring ook der hoogere ambtenaren geen bezwaar hebben, meenen zy toch te moeton opmerken, dat omtreDt den gezond heidstoestand der hoogere ambtenaren veel gemakkelyker ook nog langs andoren weg inlichtingen te verkrygen zyn, dan dit ten aanzien der lagere ambtenaren het geval is. Ten gevolge van het overlyden van den voormaljgen stadswerkraan J. Bertram zal deze post alsnog met 277.33 moeten worden verminderd on op ƒ21,853 kunnen worden uitgetrokken. Kosten der Bank-van-Leenlng. Nu de begrooting door commissarissen ia ingediend, wordt het geraamd nadeellg saldo der exploi tatie van de Bank over "1899 ad 300 in uitgaaf gebracht, waardoor dit artikel op 300 moet worden uitgetrokken. Onvoorziene Uitgaven. Ten gevolge van de verschillende wyzigingen in de geraamde ontvangsten en uitgaven, most dit artikel, ten einde de begrooting in ontvangst en uit gaaf te doen sluiten, met ƒ1160 worden verminderd en worden uitgetrokken op 12,948. Het eindcyfer der begrooting bedraagt alsnu ƒ1,111,030. De afdeelings-vergaderingen werden byge- woond in de 1ste sectie door de heerenH. C. Juta, wethouder-voorzitterJ. J. Hasselbach, fabricage; Mr. S. J. Fockema Andreao, Dr. M. J. De Goeje, A. J. Van Hoeken J.Jz., rapporteur, F. A. Verster van Wulverliorst en P. Zille8en; in de 2de sectie door de heerenDr. M. C. Dckhuyzen, wethouder-voorzitter, fabricage, Mr. H. L. Drucker, financiën; J. P. J. Lrlessen, J. A. Van Hamel, rapporteur, Dr. D. E. Sie genbeek van Htukelom, Dr. P. J. Kaiser, Dr. A. W. Kroon en W. Pera; in de 3de sectie door de heerenJ. Korevaar, wethouder voorzitter; P. L. C. Driessen, finan ciën; N. Stadhouder, fabricage; Dr. E. F. Van Dissel, P. J. Van Hoeken, Dr. Th G. Den Houter, rapporteur, A. E. Van Kempen (gedeeltelik), Mr. L. M. J. H. Kerstens en Dr. A. Van Rhyn. De tyeenkomsten hadden plaats respec- tieveiyk 15, 17 en 16 September 1898; ze werden alle bygowoond door den burgemeester mr. F. Was. J— In de eind-vergadering der geliquideerde Leidsche Coöperatieve Winkelvereeniging werd gisteravond, na opening door oen voorzitter, den heer C. H. Kouw, door den eersten secretaris, den heer J. P. Van Keulen, rapport uitge bracht omtrent de werkzaamheden van het bestuur, dat met de liquidatie was belast. De leden, die in aanmerking kwamen voor nog eenige uitbetaling en ter vergadering waren, konien zich cirect by het bestuur vervoegen, terwyl voor de overigen gedurende de maand October gelegenheid is gegeven het bedrag by den penningmeester in ontvangst te nemen. Overtuigend is gebleken, dat Leiden tot nog toe niet vatbaar is voor coöperatie, zooals door den voorzitter werd opgemerkt. Met een woord van dank werd de verga- deriog gesloten. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 18 Oct. isbepa ld, dat de commissie tot het examineeren van ben, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrygen tot het geven van middel aar onderwys in de Nelerlandsche taal en letter kunde, geschiedenis, aardrykskunde, staathuis houdkunde on statistiek, staatsinrichting en schoon8chryven, voor het jaar 1898 zitting zal houden te 's Gravenbage en zyn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie, dr. W. B. J. Van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwys te 's-Grav^nhage; tot lid en ondervoorzitter, dr C. M. Kan, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdamtot lodendr. P. L. Muller, hoog leeraar aan de Ryks-universiteit te Lei onmr. J. La Louter en er. F. J. L Kramer, hoogleeraren aan de Ryke-universiteit te Utrecht; dr. J. Te Winkel, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; mr. K. M. G, De Meyter, leeraar aan de hoogere burgerschool te Arnhem; P. R. Bos, leeraar aan de Ryka hoogere burgerschool te Groningen; dr. A. Kluyver, mede redacteur van bet Woonenboefc voor de Nederlandsche taal te Lei en; K. E, Van Rysinge, hoofd eener openbare school voor lager ODderwyj te 's-Gravenhage. De opgaaf van de bestuursverkiezing voor den A. N. W.B., dij wy a n het „Handelsblad" ontleenden, vereischt de vol gende verbetering: Provincie Zuid-Holland: Gekozen zyn de heeren Van Hoek, Rotterdam, met 401, Slicher, uit Leiden, roet 385, Haantjes met 340, Gebel met 371, Goekoop met 295, J. Van Kooluergen, uit Lei jen, n)et 262, Otten met 272 en Kruys met 243 stemmen. De overige hotren, die in de eerste opgaaf zyn vermeld, zyn niet gokoz n. Ned.-Herv. Kerk. Bero-pen naar Ryn- zaterwoude (vacant sinds 30 April 1882) da. H. Visser, te Iösegabuizen. Dinsdag 25 October a. s. zal de firma R003 Co. te Amsterdam het seizoen der schilderyenveilingen openen met den verkoop in „De Brakke Grond" van een mooie col lectie mo ierne schilderyen, studies, aquarellen, enz., afkomstig uit de nalatenschap van mevr. do wed. Ssrlee to Amsterdam en van het atelier van den onlangs overleden kunstschilder David De la Mar. De catalogus noteert schil deryen van Alma Tadema, Louie Apol, 3 stuks, Biommers, De Bock, Bosboom, Duchattel (2), Gabriel, Jozef Israöls (2), Jacob en Willem Maris, Roelofs (2), enz. Van David De la Mar worden aangeboden, behalve 20 schilderyen, een groot aantal studies on waterverfteekeningen. Onder de laatste komen er ook voor van Jozef Israëls, W. Maris. De gemeenteraad van Klaaswaal nam on langs het besluit, dat alle diensten, werken en leverantiën, ten behoeve der gemeente te doen en de 6om van 5 io uitgaaf overscbrydende, zouden worden aanbesteed. De burgemeester 6) „Als gy weggaat, biyf ik hier ook niet. Ik ou al lang geleden zyn heengegaan, als ik iet om u bier ware gebleven. Ik heb myn eheele leven niet in Zuid-Afrika gewoond, levo. Er is geen stad ia Europa, waar ik niet geweest ben. Laat ik ze u eens laten zien, Nan, Laten wy samen gaan." Wederom kleurde Nan, maar zy deed alsof zy de beteekenis zyner woorden niet begreep. Zij lachte. „Dat zou heel prettig zyn, Will, maar het ia, helaa6, een onuitvoerbaar plan. We zyn er beidon minstens twintig jaar te jong voor. Ik wilde, dat je myn broeder maar waart, Willi" „Ik niet", zeide Will kortaf. „Ik verlang volstrekt je broer niet te zyn, Nan, ik wil niets anders wezen" on hy zag haarsmeekend aan „dan je echtgenootI Is het onmogelyk, Nan? Kan het nimmer gebeuren?" Nan zweeg. Ü3t zonlicht speelde op haar prachtig haar en op haar lief gelaat; haar oogen waren neergeslagen, haar lippen beefden. Een oogenblik, getroffen door de liefde, die op Wills gelaat was te lezeD, by de herinne ring aan de haar steeds betoonde hartelykheid, aarzelde zy, half verlangend, half vreezend hot „ja" uit te spreken, dat hy verlangde te £ooren. Zou hy tevreden zyn met hetgeen zy geven kon een kalme genegenheid? Zou zy tevreden zyn geweest, indien Alan Cour- tenayzy wilde den volzin niet voltooien, onuitgesproken als hy was, bedekte een diepe blos haar gelaat, terwyl hy by haar opkwam. „O, neen duizendmaal neenl" sprak zy by zichzelve. Tranen verduisterdon haar oogen, terwyl zy tot Will opzag. „O, noen, neen, Willi Het kan nimmer gebeurenI" snikte zy. „Ik heb u, noch eenigen anderen man liefde te geven. Ik geloof, dat myn hart dood is! O, het klopt, dat weetik, en het zal waarscbyniyk blyven kloppen, even lang als dat van de meeste menschen, maar er is geen plaats in voor liefde. Het is koud en zonder gevoel, Will." „Ja en dat is de schuld van Alan Cour- tenayl" zeide Will heftig. Nan kleurde en zag hem uitdagend aan. „Alan Courtenayl" zeide zy, op een toon van voorgewende verbazing. „Hy heeft my nooit van liefde gesproken 1 Was dat waar scbyniyk, terwyl hy dacht, dat ik een dievegge wasl Het was Malcolm, de knappo Malcolm die zeide, dat hy my liefhad, die beloofde my te zullen komen halen eer een jaar on een dag voorby zouden zyn." Zy glimlachte spottend. Het was gemak- keiyk te bemerken, dat zy niet veel ver trouwen in zyn belofte gesteld had. „Wat een aardige jongen was hy tochl" ging zy voort. „Hot was Malcolm, die my liefhad, Will; maar Alan volstrekt niet!" Maar Will liet zich hierdoor niet om den tuin leiden. Hy schudde het hoofd. „Het was Alan, dien gy liefhadt," zeide hy. „Malcolm! Kom hy was een jongen, een lichtzinnige, voor indrukken vatbare jongen, die u vergeten zou en verliefd wurden op het eerste het beste mooie gezichtje, dat hy zag. Maar het was Alan, met zyn bleek gelaat en donkere oogen, o, was hy hier maar nooit gekomen I dien gy liefhadt, Nan I „Ik wiet het maar al te goed, en toen by my zyn band toestak by hot afscheid, weigerde ik die! O, wat zag by my boos aan; hoe woedend was hy, dat ik, een ruwe goud delver, hem de hand durfde weigeren 1" „Waarom deedt go dat, Will? Hy had u toch niet beleedigdl" riep Nan uit. „Hy had u beleedigd!" zeide Will somber. „En ik had hem liever eon kogel door zyn hoofd gejaagd, dan hem vriendschappeiyk de hand te drukken. Ik zeide het hem ook ronduit." „Ja, by had my diep beleedigd. En toch had ik hem lief T* zeide Nan langzaam. „Had ik hem lief? Neeü, ik heb hom nog liefl Ik moet wel heel laag gezonken zyn, niet, Will? dat ik een man kan liefhebben, die my eon dievegge noemde l Maar toch doe ik hetl" „Ja, ik weet, dat gy hem lief hebt!" ant woordde Will heftig. „Als gy dat niet deedt als by er niet was, zou ik wol maken, dat gy my lief kreogt, maar zoolang hy uw hart vervult weet ik, dat ik tevergeefs op uw liefde hoop." „Ja, volkomen tevergeefs," stemde Nan ernstig toe, en beiden zwegen een tydlang. Eindeiyk zeide Nan: „Ik zal je eens ver tellen, wat ik het liefste doen zou, Will. Je weet, dat ik een goeie stem heb en e6n uitstekend gehoor; ook weet je, dat ik het betalen kan. Ik zou naar Europa willen gaan, Italië, denk ik, en daar muziek studeeren en my bekwamen voor operazangeres. Alan Courtenay heeft my eens gezegd, dat ik, met myn stem en myn schoonheid, op het tooneel stellig: opgang zou maken." „En zou het leven u bevallen?" „Dat denk ik wel. Het zou my opwinden, myn gedachten in beslag nemen en my afleiding geven. En wie weet, Willi Later, als ik my misschien naam gemaakt heb en iodereen over my praat, zult ge er nog trotsch op zyo, dat ge my kent!" vo9gde zy er met een glimlach by. „Ik zal er altyd trotsch op wezen u te ken nen, beroemde operazangeres of niet," ant woordde Will. „En ik zal u mya geheele leven liefhebbon, Nan," voegdo hy er op ornstigen toon by. Nan zag hem aan met tranen in de oogen. „Ik hoop het niet, Will," zeide zy. „Ik hoop, dat je nog oens iemand zult vinden, die je even lief zult hebben, als jo my thans lief hebt." Maar Nan wist, terwyl zy die woorden uitsprak, dat die hoop nimmer vervuld zou worden. Zy wist dat geen andere vrouw ooit voor Will kon zyn, wat zy voor hem geweest was; dat hy haar liefhad en haar zou blyven liefhebben en geen andere, tot het einde zyner dagen. Zy wist het en, hoewel het haar om zijnentwil verdriet deed, was het haar tot op zekere hoogte een troost. Alan mocht haar verachten, maar bier was een edol hart, dat haar altyd trouw zou blyven, waarin zy de eerste plaats zou innomen. „Lieve Will, zou eeüig meisje ooit zulk een trouwe vriend gehad hebbeu?" vroeg zy. Will glimlachte treurig, maar antwoordde niet. XIV. Wederom was een maand gekomen en go- gaan en thans was de laatste avoad aange broken, dien Nan in de Gouden Vallei zou doorbrengen. Zy zou den volgenden morgen vroeg met den postwagen voltrekken en Will Crosby zou haar naar Durban brengen, waar een broeder van ha3r moeder woonde. Deze oom was getrouwd en had verscheiden kinderen. Nan herinnerde zich haar familie leden nog flauw, evenals het fraaie huis aan de kust, waar zy hen een paar maal met haar moeder bozocht had. Sinds den dood van mevrouw Lester had alle omgang tusschen de beide familiën opgehouden. Dan Lester was geen bloodverwant om trotsch op te zyn, en, hoewel hot mevrouw Gordon en haar echtge noot leod doed om Nan, kondon zy toch onmo gelyk haar vader in hun huis ontvangen, en, daar Lester niet wilde, dat Nan ergens kwam, waar men hem niet zien wilde, had zy in geen jaren iets van hen gezien of gehoord. (Wordt ver volg dj

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1