Woensdag 19 October. 1898 §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden.18 October; Feuilleton. MOOIE MAN. PRIJS DEZER COURBOT: Voor Leiden per 8 maanden. Tanco per post onderlijkb Nommers 1.10. 1,40. 0.05. PRUS DER AD v iüüTEN '1'LfclN "Van 1-6 regels~f 1.06. Iedere regei meer f 0.17J. - Groctera letters naar plaatsruimte. - Voor Let incasseer en buiten de stad wordt f 0.05 berekend - Aan het sectie-verslag der gemeente- bigrooting voor 1899 is nog het volgende Btleend. [Kosten vcor het verstrekken van en aan log voor duinwater. Zyn er, zoo vroeg een lil byna elk jaar 10 nieuwe brandkranen meer noodig? Datzelfde lid zou het zeer weoscbeiyk achten op de scholen niet alleen de urinoirs, maar ook de privaten te voorzien tao duinwaterleiding. In twee afdeelmgen waren een paar leden, die meenden, dat de sproeiwagen wel door éóD man kon bediend worden; de tweede man was naar hun meaning ovtrbodig. ■Antwoord van B. en Ws.: In de laatste j#en worden geregeld 10 nieuwe brandkranen op do begrooting gebracht, totdat alle deelen der stad voldoende van brandkranen zullen Voorzion zijn. Bin een tiental openbare scholen zijn ook dl privaten roeds van duinwaterleiding voor zien. Htt is B. en Ws. voornemen met den nleg daarvan geleiJelUk *oort te gaan. Bij onderzoek bleek hun, dat het inderdaad Ijgeiyk zou zijn den sproeiwagen door één in (den voerman) te laten bedienen, indien en de zekerheid had voor hetzelfde stads gedeelte ook steeds denzelfden voerman te «rijgen, daar de bebandiling en het gebruik der tapkranen een zekere oefening verrischt. Wijl echter het vervoer der sproeiwagens is kBBDbesteed, bestaat die zekerheid thans niet. B. en Ws. zullen intusschen gaarne nader derzoeken, of niet een regeling kan worden Itroffen, die de bediening van de sproeiwagens or één man mogelijk maakt. Kosten der Gemeentereiniging. Een lid lagde over het vuilnis op de straten, spo- al 's Zaterdags in het Noordeinde. De gegrondheid dezer opmerking kan niet or B. en Ws. worden toegegeven. Het komt integendeel voor, 'dat de toestand der aten, dank zij de regel maf ig. uitgeoefende^ itröle, in den laatsten tyd alleszins stof tot tevredenheid oplevert. Dat echter op drukke marktdagen de reinheid der voornaamste toegangswegen tot de stad gedurende eükele uren van den dag wel etns wat te wenschen overlaat, zal nimmer kunnen worden voor komen. Onderhoud van huizen, torons, poorten en dergelijke. Men vro?g of de som voor gasverbruik voor gaskachel, enz. van het archiefgebouw niet te hoog geraamd was. jEen lid mist, onder de abonnós voor de IJlepboon, den commissaris van politie. Dezelfde merbing werd in een andere afdeeling maakt. De kosten van verwarming der Gehoorzaal (o°. 4) werden door een lid zeer hoog genoemd. Ec-q ander meent, dat het goedkooper zou z|jn de gaskachels te koopen in stede van ze ualken jare te huren. H "Waarom, werd ook gevraagd, zijn do nieuwe opperinndmeesters van de spuiten der nieuwe atadsdeelen niet telephonisch aangesloten? HAntw. van B. en Ws.: Wanneer men in het oog houdt, dat ter verwarming van het archiefgebouw uitsluitend van gaskachels ge bruik gemaakt wordt, zoodat in den winter geregeld drie grooto gaskachels dagelijks van 8 tot 4 uren branden, dan kan een uitgave van 200 voor gasverbruik niet te hoog worden geacht. De commissaris van politie kan, wanneer dit noodig is, gebruik maken van de telephoon der Duinwater-Maatschappij en van die van hot nabijgelegen politiewachthuisje. Overigens worden hem alle mogelijke mededeelingen mondeling door den agent van dienst over gebracht, hetgeen z. i. de voorkeur verdient boven telepbonische mededeeling. Dat de kosten van verwarming van de Gehoorzaal steeds toenemen, is een gevolg van het toenemend gebruik, dat van de Gehoor zaal zelve wordt gemaakt. Overigens kan het den gemeenteraad niet onbekend zijn, dat het in de Gehoorzaal gevolgde verwarmingssysteem in de praktijk gebleken is zeer kostbaar te zijn. De gaskachels, welke do stad in huur heeft, worden krachtens een met de gasfabriek ge sloten overeenkomst na eeDigen tijd eigen dom der gemeente, zoodat de huurprijs by verre niet zoo hoog is, als men oppervlakkig zou meenen. Een nieuwe organisatie der brandweer wordt op het oogenblik voorbereid. Zoodra deze tot stand gekomen is, zal aansluiting ook der opperbrandmeesters in de buiten wijken wenscheiyk zijn. Thans is dit nog niet noodig, omdat zy by brand in de binnen stad in den regel geen assistentie behoeven te vorle<.n?n, terwyi by brand in bun om geving deze op andere wyze te hunner kennis komt. Kosten van toezicht en van invordering der plaatselyke belastingen. Een lil vroeg of de assistentie op de veemarkt extra betaald moet worden? Een ander zou gaarne aangeschaft zien een sterilisator ten behoeve van de vleeschkeuring; zulks zoude, naar dat lid meent, Ëlechts i ongeveer 1000 kosten, Hierop antwoorden B. en Ws., dat, daar da hulp op de Veemarkt door do politie dienaren verleend wordt buiten hun gewone diensturen, die assistentie uit den aard der zaak afzonderiyk moet worden betaald. Aan den aankoop van een st-rilisator ten behoeve der vee- en vleeschkeuring kan h. i. niet worden gedacht, zoolang de gemeenteraad zich Diet omtrent de al of riet oprichting van eon abattoir heeft uitgesproken. De uit ga vod, aan de aanschaffing van oen sterilisator virbondeo, zouden trouwens veel meer dan f 1000 bedragen, omdat daarvoor ook een gebouwtje zou moetta worden opgericht, en iemand met de bediening er van zou moeten worden belast. Belooning van de inspecteurs, dieoaars en verdere beambten van politie, enz. Werd gevraagd waarom de dertien laatst aangestelde politieagenten nimmer een vryen Zondag hebben; het lid dat die vraag deed, zoude, indien dit niet te verhelpon is zonder ver meerdering van agentdn, uitbreiding van per soneel alleszins gewettigd achten. Antw. van B. on Ws.: In de vergadering van 28 Oct. 1895 by do behandeling van de begrooting voor 1896, werd op voorstel van den hoer Fockema Andreae besloten ƒ6000 beschikbaar te stellon voor vermeerdering van het aantal agenten van politie, ook met het oog op de verbetering van de Zondagsrust. Het gevolg hiervan was, dat kon worden overgegaan tot de invoering van het stelsel der vaste posten en dat aan de agenten om de 4 weken een vrye Zondag kon worden gegevèn. Na de grensuitbreiding op 1 Augustus 1896 werd het politiepersoneel met 14 agenten vermeerderd. Wilde men toen het stelsel van vaste posten, dat In de praktyk uitstekend was geileken, handhaven, dan konden de 14 nieuw aange stelde agenten alleen dos nachts dienst doen, omdat de bezetting overdag in verband met de vaste posten veel meer personeel vordert dan des nachts. De dienst van de nachtagenten, die des morgens te 8 uren naar huis gaan en eerst 's avonds te 10 uren op hun post moeten zyn, is betrekkeiyk veel gomakkelyker dan die van do andere agenten, die beurtelings des nachts en overdag bun dienst moeten waarnemen. De nacbtageüten hebben, behoudens een enkele uitzondering, den goheelan dag en dus eiken Zondag vry, zoodat zy behoorlijk kun nen uitrusten en des Zondags hun gods dienstplichten kunnen waarnémen en nog eenige uren aan hun gezin fchnnen wyden. Zy worden op oie voorwaarde aangesteld en nooit is by het hoofd der politie eenige klacht ingekomen, dat die dienst te zwaar is of te weinig vryen tyd aanbiedt. Bovendien komen zy by vacature succes- sievelyk ty het andere deel van het corps. Sedért 1 Januari 1897 zyn dan ook reeds 17 nachtageDten tot het oudere corps overgegaan. Wyzigiog van de bestaande dienstregeling is onmog^iyk zonder aanzienlijke uitbreiding van het politiecorps. Waar in de laatste jaren de toestand van hot politiecorps aanmerkelyk ie verbeterd en daarvoor door den Raad groote bedragen zyn toegestaan, schromen B. en Ws. te dezer zake nieuwe uitgaven voor te dragen. Onderhoud der wachthuizen, enz. Ander maal werd door een lil de wenschelykheid betoogd van een wachthuis by de voormalige Hoogowoerdspoort, voor hen, cie daar moeten wachten "op de tram. Naar aanleiding hiervan merken B. en Ws. op, dat in het najaar vaQ 1897 door hon aan den gemeenteraad werd medfgedeeld, dat pogingen, aangewend om de directie der Rott. Tramweg Maatscbappy tot de oprichting van een wachtlokaal by de Utrechtsche brug te bewegen, hadden schipbreuk geleden, en dat een uitgave van ƒ225, om de inrichtiDg van dat lokaal voor rekening der gemeente to doen plaats hebben, B. en Ws. niet gewettigd scheen. Die meening werJ toen blykbaar ook door den Raad gedeeld, getuige hetgeen naar aan leiding dier mededeeling in de raadszitting van 9 December door een der leden gesproken werd. En aangezien het nu niet te verwachten is, dat óf do Raad öf de Directeur der Maat- schappy zoo spoedig omtrtnt dit punt tot een ander inzicht zou gekomen zyn, meenen B. en Ws. zich voorloopig van het doen van nadere stappen in deze te mogen onthouden. Kosten der Schuttery. Biykens de in gediende begrooting van den Schuttersraad waartegen by de Commissie van Financiën geen bedenkingen bestaan, wordt als bydrage van de gemeente geraamd een bedrag van 9673.50, op grond waarvan de ter zake in de gemeente-begreoting uitgetrokken som met 73 50 zou moeten worden verhoogd. Tevens schynt het B. en Ws. billyk toe, evenals dit in andere groote gemeenten ge- 8cbiedt, op cie begrooting een toelage voor den commandant uit te trekken, welke voor deze gemeente, naar het B. en Ws. voor komt, 600 zou kunnen bedragen. De post voor kosten der schuttery zal in dat goval met 73.50 -1- 600 673.50 moeten wor den verhoogd en due op 10.274 kunnen worden uitgetrokken. Verdere uitgaven in zake de politie. Werd gevraagd of er aan het politieburecl en de hulpposten voldoende materiaal aan wezig is voor het verleenen van heelkun dige hulp. In een andere afdeeling werd er op ge wezen, dat do verbandmiddelen aan bet bureel van politie in niet al te gunsligen staat ver- keeren en aan de politieposten zelfs geheel ontbreken. Uit het antwoord van B. en Ws. hierop blykt, dat, met hot oog op de groote drukte, wolke by gelegenheid van de inhuldigingsfees ten kon verwacht worden, juist onlangs een viertal nieuwe verbandkisten is aangekocht, zoodat thans voldoende in do behoefte aao verbandmiddelen is voorzien. Een groote scharo belangstellenden was gisteravond naar de Pieterskerk alhier opge komen ter bywoning van den dank- en bede stond voor bet Cbristelyk Onderwyé, in aan sluiting met de gisteren alhier langs de buizen gehouden „Unio"-collette. Onder baar merkten we o. a. op de Tweede Kamer leden de heeren Donner en Van Kempen. Da voorganger, gb. C. Van Proosdy, predi kant by do Geref. Gemeente (Hooigracht) alhier, die de belangen van het Christeiyk ooderwys in het geoed opdroeg, hield een rede, waarin by naar aanleiding van 2 Kron. 22 vers 3 wees op het verband tusschen leven en opvoeding, den band tusschen moeder en kind, en school en kind, om daarna in een vergeiykende beschouwing te treden van h6t Cbristelyk en het Openbaar onderwys. Ds. Van Proosdy eindigde met dankzegging. De collecte, gisteravond in de kerk gehouden, heeft opgebracht 64.625, vormende dus met het gisteren reeds door ons vermelde bedrag der inzameling longs de buizen van 690.96, een totaal van 755.585, welk bedrag, na aftrek van onvermydeiyko kosten voor de avond byeenkomst, ten goede komt aan en naar gelang van het leerlingenaantal verdeeld zal worden onder de hier ter stede bestaande Christeiyke scholen. De correspondent, de beer F. Uittentroek, Witte Singel 47rf, houdt zich voor het ont vangen van nagifttn ten zeerste aanbevolen. Men kan met zyn nagiften ook by de overige leden van het Comité terecht. Het eereteeken tot belooning van eer vollen langdurigen werkelyken dienst by de dd. schuttery te Leiden is by Koninkiyk be sluit toegekend aan den heer J. Wilhelmy Damstó voormalig kapitein by de dd. schut tery alhier. Voor de vrye- en orde-oefeningen dei" gymnastiek zyn geslaagd te Rotterdam de heeren C. J. De Haas en J. Eeftens, beiden te Leiden. Biykens een in cit nummer voorkomende advertentie, zal de afd. Leideo en Omstreken van den Ned. R.-K. Volksbond a. 8. Maandag 24 dezer haar vierde jaarfeest vieren in de Stadszaal. Aan het nader gehouden examen by het 4de reg. inf. albitr tot toelating van bet 1ste studiejaar op den cursus, hebben nog voldaan en zyn toegelaten de volgende onderolfki ren Da Leeuw en Gerlach, van het 2de bat. uit Leiien, alsmede Adelbert, van het lste bat. uit Delft. By de gisteren gehouden verkiezing van afgevaar.igden in het algemeen bestuur van den Algemetnen Nederlandschen Wielryders- bond zyn gekozen voor Zuid-Holland de heeren Johan Hoek, Rotterdam; J. H. Slicher, Leiden; mr. A. E. Haantjes, Den Haag; C. Gebel, id.; A. Goekoop, Leiden; J. H. Van Koolbergen, id.E. H. Kruyff Lz., Sassenheim Joh. J. Meyer, Rotterdam; J. A. P. Otten, id.; A. N. Van Ho;k, Delft; Jac. Hoogeveen, Den Haag; mevr. M Hingman - Dobberke, Overscbie; dr. W. Van Everdingen, Rotter dam; graaf Van Limburg Stirum, Wassenaar; Joh. Wilkens Jr., Rotterdam, en G. Gerlings, Leiden. - - - - In de Jongste algemeene vergadering der Nederlandscho Maatschappij ter 'bevorde ring van Nyverheid, gehouden te Almeloo, is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren dr. J. H. H. Hulsmann, diroct.ur der Handelsschool te Arasterdam, G. Salomonson Hz. te Almeloo, H. A. Van Beuningen te Utrecht, dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool voor jongens te Leiden, on A rmand Sassen, directeur der R.-Postspaarbaok te Amsterdam, om met de vertegenwoordigers van eenigo han elsvereenigingen een orerleg te houdeu over do verbetering van bet handels- onderwys. Deze commissie hield Zaterdag 15 O.t. onder voorzitterschap van den heer Van Beu- nhigen haar eerste vergadering op bet „Pavil joen" te Haarlem, waarin htt voorloopig programma harer werkzaamheden is vastge steld. In een vacature aan de Christelijke school te Deventer is voorzien door de benoeming van den heer W. J. Taanman, onderwijzer aan de Christelijke school te Rynsburg. De benoemde hoopt 1 Januari 1899 in functie te treden. De Raad der gemeente Voorburg heeft mot algemeene stemmen aan de heeren Vas Visser en De Knokke van der Meulen voor- Si) S Zy was bleeker en ernstiger dan vroeger, zy lachte en schertste niet meer zoo dikwyis zy placht te doen, maar had haar gelaat jeugd en bloei verloren, in plaats aarvan had het een uitdrukking verkregen lan zachtheid en lieftalligheid, die er nog eer bekoorlykheid aan verleeude dan de oogere trek van opgewektheid on levendig- eid. Zy was altijd vriendeiyk en edelmoedig ewéest, en bereid om- te helpen, -waar baar |ul£.. noodig was; zy was dit nu meer dan oitfr want zy had liefde- en lyden leeren leunen on daardoor dat geduld on medi lyden et het verdriet en de zorgen van anderen leloord, die zy alleen ons leeren kunnen. Zy wa3 er ook vriendelyker door gestemd eworden jegens Will Crosby. Vroeger was y dikwyis geneigd geweest hem uit te lachen, bad zy hem dwaas en zwak gevonden, zyn liefde te blyven geven aau een vrouw, die ts om hem gaf, maar thans dacht zy er Diet meer over hem uit te lachen. Zy was in het afgeloopen jaar verstandiger eworden; ook zy had haar liefde weggeschon- waar die gevraagd noch begeerd werd, zy mat thans do mate van Wills liefde cn lyden naar de hare af en had medelyden hem, en zy wa3 zoo vriendelyk tegen ■lom, dat hy verscheiden malen in hot voor ken. bygesnelde jaar het' byna had gewaagd te hopen, dat hy haar eindeiyk toch nog win nen zou. Maar telkens als hy getracht had slechts in de verte daarop te doelen, had Nan hem beslist te kennen gegeven, dat er nimmer sprake van zou kunnen zyn. Maar hy wilde alle hoop niet opgeven. Het was alleen ter wille van NaD, dat hy in de Gouden Vallei bleef. Met zyn speculaties was hy altyd zeer gelukkig geweest. Hy was nu een zeer ryk man, hy was jong en had een knap uiteriyk, en ware het niet om Nan goweest, by zou onmiddellyk zyn heengegaan om elders van zyn rykdommen te genieten. Maar zoolang Nan in de Gouden Vallei bleef, bleef Will er ook. Hy was haar beste vriend, tot hem kwam zy met al haar moeiiykheden, on schoon zy hem haar liefde niet schonk, zoo mocht by zich toch verheugen in haar vriend schap en volle vertrouwen. Eens, toen hy een moedelooze bui had en haar zyn voornemen te kennen gaf op reis te gaan, had zy hem bedroefd en verbaasd aangezien. „O, Will, verlaat my nietl Wat mo9t ik zonder u beginnen?" had zy uitgeroepen. En, hoewel zij in het volgende oogenblik spyt van haar woorden had gehad en hem verzocht had zo te vergeten Will vergat ze niet, en legde by zichzelf de belofte af in de Gouden Vallei to zullen blyven, zoolang zy hem noodig had, en haar voor verdriet en moeite te bewaren, zooveel in zyn vermogen was. Maar op dezen lentemiddag was er een treurig bericht in de Gouden Vallei gekomen Dan Lester was dood. Hy was in het afgeloopen jaar heel weinig thuis geweest. Ru en dan kwam by een paar dagen, om weder te vertrekken met al het geld, waar hy beslag op leggen kon. Nan was altyd biy als hy weder vertrok, daar zyn gezelschap haar hoe langer zoo meer tegenstond. Sedert een maand had Nan niets van hem gehoord, maar op dezen middag had de post wagen bericht van hem medegebracht. Hy was dood l Hy had een schandeiyk leven geleid en was een schandeiyken dood gestorven door de hand van een zyner kameraads, even slecht als hyzelf. Er was een twist ontstaan naar aanleiding van bet kaartspel - hy was beschuldigd van valsch speleD, er volgde een woordenwis seling, toen een gevecht, en Dan Lester viel, in het hart getroffen. Dit was een veertien dagen geleden te Kimberley gebeurd. In den morgen was het bericht met den postwagen gekomen; het was in het kamp druk be sproken gewerden en met algemeen goed vinden was Will Crosby afgevaardigd om de tyding aan Nan mede te doelen. Men verwachtte Diet, dat zy het zich erg zou aantrekken; allen waren het er over eons, dat het een geluk voor Nan was, dat zy van hom bevryd was, maar toch niemand was er op gesteld het haar mede te deeleD, en allen waren gaarne bereid de onaangename taak aan Cro8by op te dragen. Hy was Nans beste vriend; zy zou het liever van hem hooren dan van iemand anders, vertelden zy hem. Will had de opdracht aanvaard en wa3 naar den winkel gegaan om er zich van te kwyten. Maar thans, nu by naar haar keek, zooals z|j met haar lief gelaat over het kas boek gebogen zat, en hy zich bedacht hoe weinig zy vermoedde, welk vreeseiyk bericht hy haar brengen kwam, wist hy niet hoehy beginnen moest. Eindeiyk wa9 Nan met haar taak gereed, zy veegde haar pen af en sloot het kasboek; toen zag zy Will vrooiyk aan. „Nu, Will, ik ben klaar en heel nieuws gierig naar wat je my te vertellen hebt." „Wees maar niet al te nieuwsgierig, Nan. Het is slecht nieuws!" antwoordde Will ernstig. „Slecht nieuws?'* Thans bemerkte Nan hoe ernstig Willkeek; zy kleurde eerst en werd toen bleek. Zy dacht dadeiyk aan baar vader. „Zeker iets over vader?" En toen, daar Will knikte, ging zy hartatochteiyk voort: „Wat is er nu gebeurd? Welke slechte daad heeft hy nu weder bedreven? Hy was myn geheels leven nooit iets anders dan een last en een bron van verdriet voor my, en zal dit waarschynlyk wel tot het einde toe blyven l Wat is het nu, Will?" Will zag haar vol medelyden aan. „Spreek niet op zulk oen bitteren toon over hem, Nan. Hy wa3 slechtmaar...." „Was?" Nan merkte onmiddellyk de beteekeni3 op van den verleden tyd, dien Will gebruikte. Zy zag hem met verschrikte oogen aan. „Was?" herhaalde zy. „Ja - was!" antwoordde Wil) kortaf. „Hy zal u nimmer meer zorg of verdriet geveu, Nan. Hy is doodl" „Dood l" Nan haalde diep adem, zy werd doodsbleek en, op den stoel achter de toonbank neder- zinkende, verborg zy haar hoofd in haar handen. Will sloeg haar zwygend gade. Wat kon hy ook zeggen l Hy besefto, dat gewone woor den van deelneming hier niet op hun plaats zouden zynhoa kon zy verdriet of spyt voelen Slechts oen gevoel van vorlicbting moeat haar hart vervullen. Will deelde ten volle de algemeene meening der Gouden Vallei, dat Dan Lesters dood een geluk was, het beste, dat zyn dochter over komen kon; maar hy kon haar dit moeiiyk vertellen en hy zweeg dus. Na vorloop van eenigen tyd hief Nan haar bleek gelaat op. Zy had niet geschreid, maar er waren donkere kringen om haar oogen en er was een harde trok om baar mond. „Hoe stierf hy zeide zy op heeschen toon. „Vertel er my alles van, Willi Aan da koorts?" „Neen - niet aan de koorts", zeide WilL „Hy stierf geen natuurlyken dood." „Hoe dan?" en in Nans oogen kwam een uitdrukking van groote ontzetting. „Werd hy vermoord?" „Ja hy werd vermoord I Jack Clifford herinner je hem, Nan?" „Ja ik herinner my hem!" En Nan rilde. „Ik heb hem altyd gehaat. Ga voort, Wili." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1