Burgerlijke Stand. verkoop van sterken drank moeten bestudeeren. Aan hetgeen mr. Menalda over de voorge stelde verhooging van don wynaccyns schreef heeft mr. T. niet veel toe te voegen. In strijd met de meening van den heer Rutten, is hg het met mr. Menalda eens, dat hoogere be lasting van op flesschen ingevoerden wijn hoe aanlokkelijk ook bij oppervlakkige be schouwing op practische bezwaren afstuit. Werd tot dien maatregel overgegaan, dan zouden ook de op fust ingevoerde fijnere wijnen hooger dan de gewone wijn belast moeten worden. Mr. Menalda heeft er terecht op gewezeD, dat de uitvoering van zulk een heffing naar qualiteit op zooveel moeilijkheden etuiten zon en zoo kostbaar zou wezen, dat de hoogere opbrengst van den accijns door de verhoogde perceptiekosten waarschijnlijk meer dan opgewogen zou worden. Met hom is mr. Treub het ook ten volle eens, dat een verduidolfiking van de meening des ministers van financiën aangaande het verband tusschen den jenever- en den wiJn- accijns niet juist overbodig zijn zou. Hij kan niet onderstellen, dat do minister den wijn te gelijk met de jenever hooger wil belasten alleen omdat beide alcoholische dranken zi)d. Immers, waarom dan het bier niet als het „Dritte im Bunde" opgenomen? Schijnbaar is het even „eenvoudig" als billijk, zegt rar. r., met de jenever als alcoholisch genotmiddel den armeü, den wijn te belasten als alco holisch genotmiddel dor rgken. Maar lo. wordt in de lagere klassen wel absoluut meer sterke drank gedronken, omdat deze klassen sterker in aantal zijn, doch is het zeer de vraag of zij ook relatief zooveel me9r sterken drank gebruiken dan de betergestelden; 2o. drukt de wijnaccijns, die geen rekening houdt met de qualiteit der wijoen, waarvan hij wordt geheven, niet alleen absoluut, maar ook relatief het sterkste niet op de rijken, doch op de iügezetenen met middelmatige inkomens, en 3o. zal do minister van financiën toch wel niet de bedoeliDg hebben gehad door zyn accgnsverhooging vermindering te bewerken van het verbruik niet alleen van sterken drank, maar ook van wijn. Zelfs al stelde do .minister zich op het standpunt der geheel onthouders, dan zou hij, altijd naar mr. T. >eweert, deze bedoeling nog niet kunnen recht vaardigen, waar hy zijn intoomende hand niet ie gelijk naar het bier uitstrek Gemen«d Nieuws. De krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde: I. J. d. L., soldaat bij de Koloniale Reserve, gedetacheerd by het Algemeen Depot van Discipline, tot 3 maanden gevangenisstraf ter zake van opzettelijke en wederrechtbiyke ver nieling van eenig goed, dat' aan een ander toebehoort, tweemalen gepleegd. II. L. v. O., korporaal, en P. J. P. K., milicien, beiden van het regiment grenadiers in jagers, ieder tot een geliboste van f 0.50, subsidiair hechtenis van óón dag, wegens het binnen de gemeente 's Gravenhage met eon rywiel berijden van een pad, op een uur, waarop oit bg Algemeeno Politieverordening dier gemeente is verboden. Voorlezing geschiedde van de sententiën van het Hoog Militair Gereehtshof, waarbij werden veroordeeld: I. W. T. en J. F., beiden nummerverwisse- laar by het 2de regiment veldartillerie, ge detacheerd bg het Algemeen Depot van Disci pline, ter zake van woderspannigheid, door zich met meer personen en vereenigde krach ten te verzetten tegen ambtenaren, werkzaam in de rechtmatige uitoefening hunner bedie ning, wat laatstbedoelde betreft gepaard met feitelykheden, die licbameiyk letsel hebben ten govolge gehad, en eerstbedoelde beklaagde bovendien ter zake van insubordinatie door dienstweigering tot: beklaagde T. 1 jaar öd fi maanden militaire gevangenisstraf, beklaagde F. tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, beiden met ontzegging van het recht om te dienen voor den tyd van 5 jaren. Bg dezelfde sententie werd Th. De "W., marinier 3de kl., gedetacheerd by gemeld Depot, veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf, met ontzegging voor 5 jaren, ter zake van woderspannigheid, met vereenigde krachten gepleegd, gepaard met feitelykheden, die eenig lichamelijk letsel hebben ten gevolge gehad. II. J. F., milicien bg het 2de regiment infanterie, gedetacheerd by het Algemeen Depot, tot drie jaren militaire gevangenisstraf, ter zake van het plegen van twee misdryven van insubordinatie door het slaan van zyn meerdere in rang, in tyd van vrede en niet voor den vgand, en tot een maand gevange nisstraf ter zake van het opzettelgk en weder- rechtelyk vernielen van eenig goed, dat aan een ander t09behoort. Deze beklaagde is ver vallen verklaard van den militairen stand. III. S. P., hoornblazer by bet 3de regiment infanterie, tot zes weken militaire gevange nisstraf, ter zake van diefstal in de chambrée, ten nadeele van een kameraad. Het randschrift der kwartjes.— In verschillende bladen hoeft een waarschu wing gestaan van den Haagschen hoofdcom missaris politie tegen valsche kwartjes, waarophet randschrift ontbreekt l Ik denk, zegt iemand in de „Haagsche Ct.", dat dien tengevolge wel alle munt verzamelaars jacht zyn gaan maken op echte kwartjesmet randschrift. Maar zonder gekheid: Is hot niet wat mal, dat zoo iets de wereld wordt inge stuurd van officiöele zyde, terwgl wel ongeveer ieder mensch weet, dat kwartjes geen rand schrift hebben, maar een z.g. kartelrand? De boorenwoning van D. Ooster- hout, aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, is afgebrand. De aanwezige landbouwproducten, gereedschappen, alsmede de inboedel, zyn door de vlammen vernield. Alles wordt door assurantie gedekt. Sinds enkele weken is dat de vi.rdulrand in den omtrek, waarvan dri9 door onbekende oorzaak en de vierde door het inslaan van het on weder. Gisternamiddag omstreeks kwart over drieën werd aan de brug over het Mer- wedekanaal aan den Leidschenweg te Utrecht een 2de luitenant van de vel d-artillerie van zgn paard geworpen, doordat dit eensklaps een zgsprong maakte. Hy bekwam een bloe dende hoofdwonde en w^rd per brancard naar de kazerne vervoerd, en van daar naar het militair hospitaal. De 21-jarige werkman v. d. B, die dezer dagen in de ververg van den heer v. Yerspaendonck, te Tilburg, tusschen de machine bekneld raakt?, is gist ren aan de gevolgen der bekomen woDden overleden. Door de duisternis misleid, is to Deventer de schoonzuster van den koffie huishouder S., aan de "Worp, die uit melken was gegaan, verdronken. Haar lyk werd gisterochtend gevonden. Onveiligheid. De wegwerker H., te Akkerwoude (Fr), die op zgn honden kar zat, werd bg avond door twee personen aangehouden. De hond sprong uit het gareel en op hen toe, waarop zg het hazenpad kozen. Denzelfden avond werd de koopman G. v. d. Z., die in zyn rytuig zat, by Zwaagwest- einde (Fr.) door drie personen aangevallen. Een hunner greep het paard b;j de teugels, terwyi de beide anderen in het rytuig tracht ten te komen. G. v. d. Z. wist echter te ont komen met verlies Van' zweep en hoed, die in de handen van de aanranders bleven. Treurige herinnering, - Te Man ster zyn de historische yzeren kooien, waarin Jan Van L9yden, Knipperoolling en Krechting op de markt aldaar wercen doodgemarteld, weer aan den nieuwen Lambertustoren ge hangen. Men had twee nieuwe kooien laten makon, die beter pasten by den Gothischen bouw van den toren, doch de Regeering nam met die vervalsching der geschiedenis geen ge noegen. Aan den afgebroken toren hingen de kooien sedert 1535. De statistiek van de werk stakers, die Zaterdagavond is opgenomen, vermeldt een totaalcijfer van 45,000. Daar onder komen voor 8000 grondwerkers, 2000 eloopers en 500 karvoerders. Men kan uit deze cyfers zien, dat de werkstaking, die zich aanvankeiyk tot de grondwerkers-bepaalde, Srdert reeds een veel grooter uitbreiding heeft, aangenomen. Met bet oog op het ernstige van den toe stand, is het garnizoen van Parys versterkt met twintig bataljons infunterie, elk ter sterkte van 500 man, en een divisie cavalerie. Parys heeft op dit oogonbük een voorkomen alsof de kleine staat van beleg is afgekondigd. Alle pleinen en de werkplaatsen van eenige beteekenis zyn door de militairen bezet. Dra gonders, kurassiers en gendarmen trokken door de straten en langs de boulevards. In de nabyheid van de Place de la Concorde werkten Maandag twee werklieden, oie door vyf kurasaiers beschermd werden. De troepen zyn in de verschillende kazernes, openbare gebouwen en de macbinengalery onderge bracht. Enkele afdeelingen keeren 's avonds naar de kazernes te Vincennes, St.-Cloud en St.-Denis terug. Om vgf uren begaven Maandagmorgen de troepen zich naar de hun aangewezen plaatsen. Vooral de werkplaatsen van de tentoonstelling zyn sterk bez^t Hot aantal stakende ver- eenigingen bedraagt thans elf. Het aantal stakers is niet op te geven, daar verschillende werklieden, door de staking dor arbeiders van de bouwvakken tegen hun zin genood zaakt zyn om ook het werk neer te leggen. Maandagmiddag werden weder verschillende vergaderingen gehouden in de arbeidsbeurs. De grondwerkers beklaagden zich, dat er velen af vallig geworden waren. Toch werd besloten de staking voort te zetten. De secretaris van htt stakings-comité deelde mode, dat ook in verscheidene werkplaatsen, waar vrouwen werkten, gestaakt zou worden. De meubelmakers hebben eveneens besloten tot voortz tting der staking. Zy eischen de door de overheid van Parys vastgestel Je loon- tarieven; afschaffing van het schriftelgk con tract en van het stukwerk; loonsbetaling om de veertien dagenbetere betaling voor overwerk en een achturigen werkdag. Een metaalwerker verklaarde in de byeenkomst der metaalwerkers, dat de werklieden van de groote werkplaatsen te St.-Quentin slechts op het toeken wachtten uit Parys om ook den arbeid te staken. Ongeveer 6000 metselaars verklaarden zich eveneens voor het voortzetten der staking en namen een motie aan, waarin zy de algemeeno staking wenschten, totdat alle arbeiders-veree- nigingen voldoening zouden hebben gekregen. De secretaris van de spoorwerkers-vereeni- ging deelde mede, dat hy hoopte^ heden offi ciéél te kunnen meodeelen, dat ook de spoorweg werkers zullen staken. Enkele groepen van werklieden hebben ge weigerd aan de staking deel te nemen. De dag van Maandag was vry rustig; slechts op enkele plaatsen kwam het tot botsingen tus schen de werklieden en de militaire macht. Te Sain t-P a tr ice (In d r e-et-Loire) zyn een tweo-en-tachtig jarige pastoor en zyn vyf-en zestig-jarige cianstbodo vermoord. Diefstal schgnt de beweegreden tot de misdaad te zyn geweest. Men had nog geen spoor van de moordenaars. Do gele koorts in Mississippi neemt sebrikkelyk toe; de geheele staat is nu besmet. Men schat het aantal uitgewekenen op twee dulz nd. Te Sydney is.ean groote brand geweest, waarbg een heel blok kantoren ver loren is gegaan. De groote herfstprijs (1 00,000 frankeo) van den Paryschen gemeenteraad is te Longcbarr.ps gewonnen docr „Gardefeu" van den h er J. De Brémond. „Dinna forget" van Raid "Walker was tweede. ALFEN. Bevallen: A. M. Van Onselen geb. Verbei Z. A. Kooy geb. Van der Velden D. G. Vorkeik geb. Van Dijk Z. Overleden: A. M. M. Bolt jd. 20 j. Z. Goedhart jd. 17 j. J. C. Cassoe, echtg. van C. P. Bakker 42 j. G. Maas, laatst wea. van C. Van ltiol, 65 j. AARLANÜERVEEN. Bevallen: M. C. Van Kceken geb. Van der Willik D. E. Hoogoveen geb. v. Dijk D, M. Van der Neat geb. Van Zwieten Z. J. Lieshout gob. Van der Zant D. S. Van den Berg gob. Van der Kaa D. M. De Bruin geb. Eikelenbooni D. Gehu wd: J. Weivelman en H. W. Niekerk. BODEGRAVEN. Bevallen; H. M. Benschop geb. Van der Wagt Z. G. Schrijvers geb. Kennis D. M, J. Weijers geb. Fortuin D. Overleden: F. Van Leeuwen, eebtg. van J. Van Wieringen 75 j Gehuwd: J. Verduijn jm. 24 j, en K. Veerman jd. 27 j. B. Batelaan jm.'22 j. en M. Boer jd. 23 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. H. Hor dijk geb. Bogaard Z. A. Sluis geb. Van Klaveren D. W. Bette geb. Van Rijssel D.R. Van dor Meijden geb. Verschuren Z. A. Van Gelderen geb. Bierhaus D. C. J. Duivenvoorden geb. Van Diemen D. G. Van der Maarl geb. Boon D. J. Havenaar geb. Vos Z. P. J. W. Van Rijn geb. Smit Z. G. Eveleens geb. Van Marsbergen Z. Gehuwd: A. Groenland en C. M. Van Ooijen H. Munsterman en A. Rijkelijkhuizen A. Van Zanten en L. De Rijke. Ondertrouwd: P. Ouwerkerk en C. Over- beek J. H. Hartgers en J. Bakker C. Verduijn en L. Roodenburg K. Visser, wedr. on A. De Reus f. Van Splinter, wedr. en A. Dekker. Overleden: A. Bijlsma, 4 m. H. Schalk, 79 i.C. H. Van Audel, 67 j.J. Korte, 2 w. G. Sluis, 5 d. D. HaaD, 75 j. OUDSHOORN. Bevallen: J. M. Waardenburg geb. Sernee D. Gehuwd: W. B. Bontje, wedn., en C. Den Dubbelden jd. REEUW1JK. Bevallen: A. Kuilenburg geb. Bezuijen D. C. Fianen geb, Houdijk D. Kl J NZ A TER WOU D E. Be v all on: M. De Wagonaar geb. Zetkof Z. G. Visser geb. Van der Lngt Z. Overleden: C. Hillenaar, echtg. van M. Moerkerken, 63 j. L. De Wagenaar, wednr. van G. Lam, 65 j. Gehuwd: S. Van der Lee jm. 56 j. en T. Van der Boon jd. 42 j. TER-AAR. Bevallen: J. v. Eijk geb. De Knegt D. Overleden; M. De Roos, wed. van C. Van Dam. 67 j. ZEVENHOVEN. Overleden: C. Van der Bijl 14 m. O.-I. flAILDIEV§TEV. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 14 6n 28 Oct. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20 Via Genua (Ned. Mail) 25 October; laatste lichting aan het postk. 's nachts 12.20. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 21 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 10.50. Via Marseille (Ned. Mail) 18 October; laatste lichting aan het postk. 's av. 6.50. Via Marseille (Fransche Mail) 22 October; laatste lichting aan het postk. 's morg. 8. u. Via Brindisi (Eng. paketbooten) 21 October; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1 u. Via Brindisi (Engelsche Mail) 14 en 28 Oct.; laatst lichting aan het postk. 's nam. 1 u. Via Napels (Duitsche paketbooten) 17 Oct.; laatste lichting aan het postk. 's nam. 1 u. Wed. West-Indische Ifiall. Dagen van verzending uit Leiden. Naar Suriname (via Amsterdam): den 14den en laatsten van eiken maand. Laatste lichting aan 't postk. 's nachts 12.20. Naar Suriname (Ned. Guyana): 18 Octobor, via Southampton. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 8 u. Naar Suriname (Ned. Guyana): den 8sten van eiken maand, via St.-Nazaire. Laatste lichting aan het postk. 'smorg. 8 u. Naar Curasao (Ned. Guyana): den 14-den en laatsten van eiken maand van Amsterdam. Laatste lichting aan 't postk. 's nachts 12.20, alleen op verlangen der afzenders. Via Liverpool of Southampton. (De datums worden door de Staatscourant bekend ge maakt). Laatste lichting 12.20 's nachts of 6.50 's avonds. Do uren van lichting zgn gerekend naar den plaatselgken tyd. BUITENLAND. Frankrijk. De slooping van de gevangenis van Sainte- Pélagie is Zaterdag te Parys toegewezen aan een ondernemer. De regeering heeft echter van een der cellen in deze gevangenis een deur en eenige meubelen gereserveerd om als aandenken te bewaren. De cel, aan welke deze eer is te beurt gevallen, is die, waarin Henri Rochefort zyn laatste straf heeft uitgezeten. De ministerraad heeft de heropening der Kamerzitting bepaald op 25 October en beraad slaagd over de hervatting der parlementaire werkzaamheden. De minister van buitenlandsche zaken heeft de publicatie van verschillende geelboeken aangekondigd. Kapitein Baratier, een der leden van de expeditie-Marchand, is voorgedragen tot de benoeming van officier van het Legioen van Eer. België, Het bericht, dat de Belgische Regeering de internationale conferentie voor de afschaffing van do uitvoerpremiön op suiker als geheel en al mislukt beschouwt, wordt boslist beves tigd door den Brusselschen correspondent van de „Frankf. Ztg." Zwitserland. Onder de personen, die de Zwitsersche rege9ring in do laatste dagen uit het land heeft laten zetten, bohooren Manciga en Santaro, die zich uitgaven voor Italiaansche journalisten, maar inderdaad Italiaansche ge heime politie-agenten bleken te zyn. Het assisenhof in Bern heeft de 25-jarige moeder, van wie vroeger werd gemeld, dat zjj zichztlve en haar beide kinderen door kolen damp heeft willen dooden, en dat die kinderen inderdaad ook zgn gestorven, vrygesproken,- overwegende, dat deze daad in ziekelyken geestestoestand moet zyn gepleegd. De Geneefsche correspondent van de „Neue Züricher Zeitung" noemt de namen van de vyf mannen, die na Lucchtni (de moorde naar van de keizerin van Oostenryk) zullen worden verhoord, en de redenen waarom. Het zyn: 1. Martinelli, die bet handvat van de vyl heeft vervaardigd; 2. Silva of Salvi, anarchist, die by vrouw Seyöoux woonde en verklaard moet hebben, dat by kennis droeg van het voornemen van Luccheni; misschien wordt de man echter nog verbannen; 3. Galilucci, anar chist, vriend van Luccheni, die de daad hoeft verheerlijkt en In 't openbaar gezegd, dat Luccheni gelyk had; 4. Romboli, anarchist, door don Bondsraad verbannen, maar daarna in Genèye gebracht; 5. Gino, anarchist, in Bazel in hechtenis genomen. De beide laatsten hebben Luccheni niet persoonlyk gekend, maar in het bijzijn van getuigen den moord een heldendaad genoemd. In de eerste week van November komt Luccheni voor de assises. Italië, De jongste statistiek over de vervulling van den dienstplicht in Italië geeft treurige onthullingen over den toestand van de lagere volksklassen. Na afschryving van overledenen, voort- vluchtigen enz. bleek, dat van de 452,000 dienstplichtigen, die de lysten voor 1896 aan wezen, feitelgk 397,000 opgeroepen konden worden. Van dözen werden 108,300, meer dan 27 percent, als volkomen ongeschikt af gewezen. In 1894 bedroeg het percentage der onge6chikten 19.5, in 1895 steeg het tot 20.5, maar in het volgende jaar rees het zeven percent 1 Van do overbiyvenue 288,700 man kregen 103 500 een jaar uitstel, zooJat maar 185,200 (48 percent) werden ingolyfd. Dit cijfer steeg, later tot 188,600. Van dezen werden 94,700 by de eerste categorie ingedeeld, terwyi deze lui Jens de wet in 1896 moest tellen 98,000 man; er ontbraken dus 3300. Bovendien kwamen van de 94,700 slechts 79,000 werkelyk in dienst, de overigon stierven, vluchtten, kregen verlof of namen dienst als grensjagers of douaniers. Van de ingelgfde recruten konden 62 per cent enkel lezen en schryven en 36 percent waren analphabeten. Het Italiaansche leger bestond op 30 Juni 1897 uit 14,076 officieren, 60,496 gegradueer den en 177,154 soldaten. De reserve en de landweer zyn ruim drie mil'ioen man sterk Groot-Britannie. Do „Daily News" vestigt nogmaals de aan dacht op de droevige gevolgen der langdurige droogte. Er Is nu sinds 17 maanden buiten gewoon weinig regen in Engeland gevallen en de laatste maanden waren de droogte en de hitte zter fel. Er wordt veel gesproken over het oosten van Londen, omdat de waterleiding daar niet meer dan tweemaal vier uren per etmaal openstaat; doch in het graafschap Essex zgn een aantal dorpen, waar thans absoluut geen water meer te krygen is, anders dan tegen boogen prgs en van verre aange voerd. Veel boeren moesten hun vee dienten gevolge verkoopen en anderen ïyden groote schade, terwgl ae gezondheid der bevolking door zoodanig watergebrek ernstig bedreigd wordt. De uitgecroogde wellen te vervangen door nieuwe schgnt een onbegonnen werk, want de meeste van die dorpen liggen op een kleilaag van 100 meter diepte en het is nog zeer onzeker of men na het doorboren van die laag goed drinkwater in afdoende hoeveelheid vinden zou. Verscheidene Engolsche bladen, dag zoowel als weekbladen, wyden artikelen aan de voorgenomen reis des Duitschen keizers naar Palestina. Zg stemmen vrgwel hierin overeen, dat zy die reis niet uitsluitend noch in de eerste plaats beschouwen als dienende ter bevrediging van's keizers nieuws-of weet gierigheid. Uitbreiding vanDultschlands invloed in het Oosten staat naar bun oordeel öaarby op den voorgrond en inzonderheid meenen zy, dat keizer Wilhelm bedacht is op het vinden van gelegenheden tot vestiging van Duitsche emigranten in plaatsen, waar zy niet, gelyk in Noord- of Zuid-Amerika, opgaan in do bevolking van andere Staten, doch waar zg Duitschers blgven. Dat is den keizer gelukt met Kiau-Tsjau in het verre Oosten; waarom zou het hem ook niet in dit naderby gelegen Oosten gelukken? Het Engelsche eskader van het Kanaal heeft Zaterdag-nacht bevel ontvangen om naar de Middellandsche Zee te vertrekken met am munitie voor den tyd van zes maanden. Dit bevel is zonder precedent, zegt een be richt uit Londen. Spanjo. Te Madrid vindt de me?ning steeds meet ingang, dat de onderhandelingen in de Puryschg vredes-commls8ie nrit zoo vlot gaan als gQ wenscht worat. De regeering moet van het zelfde oordeel zyn. - De ontruiming van Porto-Rico—zoo seint men uit Madrid zal de volgende week go, ëindigd zyn die van Cuba in November. Een en twintig schepen worden daarvoor in gereed hoid gebracht. De troepen hebben hun Juni soldy ontvangen l - De onderhandelingen over den vrede be letten de Spaansche regeering niet, metaan dacht de gebeurtenissen in het uiterste Oosten te volgen en den toestand, die zou kunnen voorkomen in Marokko, wanneer de Sultan mocht sterven. In deze beide quaestiën i Spanje beslQten te handelen in overeenstem ming met Frankryk en met Rusland. Het zal in lang niet de vyandige houding vergeten die door Engeland is aangenomen in den Spaansch-Amerikaanschen oorlog. Het leger van het moederland zal worden gehandhaafd op de door de Cortes bepaalde sterkte; maar de woelingen, die te verwachten zyn na den definitieven vrede, en de Carlistische beweging laten ni--t toe een groot deel de soldaten met verlof te laten gaan, zooals men voornemens was. Marokko^ Blykens een bericht uit Tanger, heeft do regeering van Marokko aan den Italiaanschen vertegenwoordiger 150,000 en aan hetPortu» geesche gezantschap 200,000 fr. uitbetaald, welke geëischt waren als schadevergoeding voor geploegde zeeroovertjen door de Rif. piraten. China, De directeuren van de Honkong en Shang. hai-Banken en Hu Yu-Een, directeur der spoor, wegen, hebben een contract gesloten tot het sluiten eener 5 procents-leening van 2,250,000 pond sterling, voor het verlengen van den Noordelyken spoorweg tot aan Niu-Chwang en Hsi mingting. De totale lengte zal 260 myien bedragen en de lyn binnen drie jaar vol- tooid zyn. De regeering stelt een zekere garantie, terwyi ook een deel van den spoorweg van Peking naar Shanbaikwan tot waarborg zal oienen. Tevens is een regeling getroffen betreffende het ontginnen van mynen langs den spoorweg, die naar den grooten muur zal worden gelegd, Creta. De gezanten der mogendheden te Konstan- tinopel schynen nogal hoop te hebben op een vriendschappelgke oplossing der Cretenzer quaestie. Zy hebben opzettelgk het tydstip van de indiening van het ultimatum zoo gekozen, dat do dag, waarop do Turkscha tro -pen moeten worden teruggeroepen uffc Creta, samenvalt met de aankomst van den Duitschen keizer, en verwachten daarvan dat de Sultan onder den indruk van dit bezoek niet tot revolutionnaire middelen zyn toevlucht zal nemen, maar tot toegeven geneigd zal zyn. Maar zelfs al geeft de Sultan toe, dan blijft het nog de vraag of de aftocht der troepen van Creta zonder incidenten zou afloopen. Naar de „Frankf. Ztg." verneemt, verwacht „men" van do zyden der troepen ernstigen tegenstand en zou het niet on- mogeiyk zyn, dat een beschieting van da voornaamste steden noodzakeiyk bleek te zgn. Daartoe zyn reeds voorbereidende maat regelen geDomen. De Europoesche admiraals en de consuls hebben de opdracht gekregen hun familieleden weg te zenden en den vreemdelingen is gelast binnen een week het eiland ts verlaten. E^n Russisch oorlogsschip zal zoo noooig de consulaire agenten aan boord nemen. Te Kanea acht men den toe stand hoogst ernstig. Spanje en do Vereenigde Staten. Volgens het „Journal des Débats" eischen de Vereenigde Staten als oorlogsschating Ma nilla en verder het geheele eiland Luzon. Met het oog op de onverwachte eischen van Amo rika hebben de Spaansche leden der vredes- commissie verklaard, dat zy nieuwe voorschrif ten hunner regeering moeten afwachten. Volgens een ander bericht uit Pargs moeteD de Amerikaansche leden der vredes-commissio beslist de annexatie van al de Philippynen eischen. De Amerikanen eischen van Spanje bovendien zekerheid voor de Cubaanech schuld, hetgeen de Spanjaarden weigeren. Spanje verlangt teruggave van de kanonnen, wapenen, ammunitie, enz. welke op Cuba en Portorico zyn achtergelaten. De „New-York Herald" meldt, dat de Ameri' kaansche gedelegeerden van Mac Kinley vol macht gekregen hebben de werkzaamheden der vredes-commissie af te breken, ingeval de Spaansche regeering niet spoedig de eischen van de Vereenigde Staten inwilligt. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek, WEEK van 29 Sept. tot en met 5 Oct. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 39 Sept. 6.45 8.30 7 15.8 f) 90 6.45 8.45 8 ie-6 1 Oct. 6.45 8.45 1 15.6 2 6.45 8.30 8 15.4 3 6.45 8.45 7 15.6 4 6.45 8.45 8 15.6 5 6.45 8.45 8 15.8 (*)Dit beteekont Waarneer men 5 cubic foet =141 6 liieia per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg'* London-Argand-Standard burner No. 1, met 34 gaatjei, wordt een licht verkregen, dat in eterkte gelijk atttt met 15.15.6 enz. Standaardbaarsen, waarvan elke kaare 30 grains 7.8 grammen Spermaceti perttul verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6