ATJEH. ▼an het post- en telegraafkantoor te Leerdam, J. K. W. Zwang, thans in gelijke betrekking te Kaats heuvel Opnieuw benoemd tot schoolopziener in bet arrondissement Koenen, mr. W. H. J. P.oijaards, te De Bildt. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten te Rotterdam No. 1 en to Schoonhoven, standplaats Rotterdam, mr. W P. R. Bouman, advocaat te Dordrecht, beöodigd klerk ter griffie der rechtbank aldaar. Aan den outvanger der dir. belastingen F. II. Tkorbocke to Delft c. a., op zijn verzoek, eer vol ontslag uit 's Rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op ponsioen. De minister van financiën maakt bekend, dat op 8 dezer bij de betaalmeesters in kas was 1.863.280.901/: e» dat op denzelfden dag door de Nederlandscbe Bank ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ton Ledrage van f 2,651,397.717j. Door den minister van koloniën is de heer B. Holthuis gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandscu-Indië, om te wordeu benoemd "tot derden stuurman bij de gou- vernemonts-marine daar te lande. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter keunis van belanghebbenden, dat te vervallen is de betrekking van directeur van en leeraar aan de Rijks hoogoro burgerschool te Sappemeer. Jaarwedde /'2500. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wonscben te komen, gelieven zich, met opgave dor vakken, waarvoor zij de bevoegdheid bezitten om onderwjjs to geven aan een boogere burger school met 3-jarigen cursus, vóÖr 25 October a. s. aan to melden bij den inspecteur van bet middel baar onderwijs dr. A. T. Yan Aken, te 's-Gra- venhage. Hulde aan de Koningin-Moeder. Omtrent d9 hulde, 11. Zaterdag aan H. M. de Koningin Moeder te Soestdyk gebracht, zijn wjj in staat gesteld alsnog hot navolgende }e kunnen mededeelen: Omstreeks zestig dames en heeren, behoo- rende of gedurende het Regentschap behoord hebbende tot het dienstdoend Huis van Hare Majesteit, hadden zich Zaterdagnamiddag in het Park van Sosstdyk vereenigd om H. M. de Koningin-Moeder, die vergezeld was van H. M. de Koningin, te ontvangen. Door een met grosn en bloemen versierde allée, ter weerszijden waarvan aan masten de nationale kleuren door die van Waldeck wer den afgewisseld, begaven HH. MM. zich naar ie plaats, waar de Hofhouding zich had op gesteld. Hier werd H. M. de Koningin-Moeder namens allon toegesproken door den oudsten der aanwezige groot officieren, den luitenant- generaal Yerspyck. In korte woorden schetste de generaal het doel der bijeenkomst. Allen, die gedurende het Regentschap van Koningin Emma tot de Hofhouding hadden behoord, gevoelden behoefte aan H. M. een blyk te geven van hun eerbiedige hulde en erkente lijkheid. Zij hadden gemeend, dat te mogen doon in den vorm van een blijvend gedenk- ieeken, en hoopten, dat H. M. het zou willen aanvaarden cis een bewijs hunner oprechte tn diepgevoelde dankbaarheid voor de vele welwillendheden, zoo ruimschoots van H. M. ondervonden, en hunner onvergankelijke ge voelens van eerbiedige hoogachting en trouw. Ook do heeren ambtenaren der Hofhouding hadden niet willen achterblijven, en namens hen verzocht de generaal aan Hare Majesteit eveneens een stoffelijk huldeblijk te mogen aanbieden, in dankbare erkenning van al het goede, san Hure Majesteit verschuldigd, terwijl het overige personeel der HofhouóiDg het zich tot een eer had gerekend te mogen versieren mot groen en bloemen de plaats, waar Haro Majesteit zich thans bevond en waar dus allen zonder onderscheid zich ge lukkig achtten hulde te kunnen brengen aan de geli-fde en hoogvereerde Vorstin. Onmiddellijk nadat generaal Yerspyck z(jn toespraak had geöiniigd, dankte Hare Majes teit in de hartelijkste bewoordingen allen voor de hulde Hoogstdezelve gebracht, waarna door de muziek van het 5de regiment infan terie, cie achter groen verborgen was opgesteld, het Waldsckacbe volkslied werd gespeeld. Inmiddels was een gorden tegenover Hare Majesteit op zijde geschoven en vertoonde zich te midden eener versiering van groen en bloemen een wit marmeren vaas in renais- sance-styi, op granieten voetstuk. Op dit laatste aan de voorzijde in vergulde letters ge beiteld „Aan Hare Majesteit Emma, Koningin- Weduwe Regentes van het Koninkrijk 1890 1898". Aan de achterzijde: „De leden der Konioklijko Hofhouding van 23 November 1890 tot 31 Augustus 1898". Aan de rechter zijde van het voetstuk de woorden: „Eer biedige Hulde", links: Dankbare Herinne ring". De geheel gesloten monumentale vaas, vervaardigd door den beeldhouwer Bart Yan Hove, heeft een hoogte van bijni anderhalven meter; het voetstuk, ongeveer een halven meter breed, ia bijna 2 meter hoog. Achter dit gedenkteeken was geplaatst een eenvoudige bank in hardsteen, waarop in den rug gobeiteld: 1898, het huldeblijk van de heeren beambten der hofhouding. Het geheel maakte te midden der smaakvolle door het personeel aangebrachte bloemenversiering en door een heldere oranjezon beschenen, den gelukkigsten indruk. Yermeld dient nog, dat by den ingang der feostalló9 door het personeel twee fraaie zuilen waren opgericht, vervaardigd van groen en gr\js mos, versierd met bloemen en vlaggen en waarop de woorden: Hulde van het personeel, 1890—1898, op smaakvolle wijze waren aangebracht Tot ongeveer 5 uren verbleven Hare Majesteiten in het Park, waar de muziek zich bU voortduring deed hooren, terwijl verschillende ververschingen werden aan geboden. In een grooto, ruime tent was een met bloemen versierd welvoorzien buffet aangericht. Nadat Hare Majesteit de Koningin-Moeder nogmaals alle aanwezigen, waaronder het geheels personeel van Soestdyk, dat zich ter plaatse had opgesteld, van Hare ingenomenheid en erkentelijkheid de verzekering had gegeven, keerden Hare Majesteiten en gevolg te 5 u. 15 min. per extra-trein naar Het Loo terug. De Koningin-Moeder had zich door de vrien delijke wijze, waarop Hare Majesteit de haar gebrachte hulde aannam en het feest bijwoonde, nieuwe aanspraak verworven op de erkentelijk heid van allen. De correspondent van de „N. R. C." te Batavia seinde gisteren: „Kolonel Van Heutsz is uit Pasangan te Telok Semawé teruggekeerd. HU ondervond geen tegenstand. De vijand werd uit de door Pasangan overmeesterde staatjes verdreven. De hulptroepen van Tjihik Pasangan vluchtten naar de bergen. Zijn twee brosders kwamen zich aanmelden. „Yan Heutsz gaat naar Pasei". Een tweede telegram luidt: „Er waren geen begaanbare paden van Lagen naar het achterland. De troepenmacht van overste Yan der Duasen is nu te Rigas teruggekeerd. Oemar is nog te Pantikujung. Er wordt een depot van levensmiddelen te Penjapit opgericht. Daarna zal Oemar aan gevallen worden". INGEZONDEN. Eenigen tijd geleden was er in onze ge meente sprake tot oprichting van een abattoir. Heb ik daar geen direct belang bij, dan toch indirect. M\jn woon- of liever miin slaapkamer belendt het slachthuis van den heer Footeijn, wonende Heerenstraat buiten de voorm. Koe poort. In dat slachthuis worden Vrijdags runderen gebracht en na vier of vijf dagen gestald te zijn eerst pas geslacht Nu heb ik als naaste bewoner en veel mijner medebe woners veel last van dat gedurig loeien zoo wel bij dag als bi) nacht van cie beesten. Een vriendelijk verzoek daarom aan de be voegde autoriteiten of hierin ook verbetering kan gebracht worden. Ten tweede een vraag aan de gezondheids commissie. Wil u eens een onderzoek D3ar bovenbedoeld perceel doen, daar voortdurend een vreeseiyke lucht onze straat verontreinigt. Vooral bij de laatste warmte waren w\j ge noodzaakt om onze deuren en vensters dicht te houden, wilden wij gevrijwaard wezen van dien heerlijken geur. U, geachte Redacteur, mijn dank voor de door U verleende plaatsruimte. J. Yan den Bebg, Courantier, Bakkersteeg 5 (Vliet). Leiden, 10 October 1898. Mijnheer de Eedacteur I Verleen mi) een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. c-.'j: Daar het nu schijnt, dat de aanvallen op Burgemeester, Dagelijksch bestuur en predikan ten der NeL-Herv. Kerk (verdiend of niet verdiend laat ik hier is het midden) in zake vlaggentooi en godsoienstige herinnering van den 3den October, ophouJen, zoo is dit het doel van mijn schrijven, het Dagelijksch Bestuur of wie ook daarmede belast is, beleefd te verzoeken de niets meer nut hebbende plak katen, welke zoo in ruime mate tijdens het Kroningsfeest op muren en gevels zyn ge plakt (inzender dezes telt er maar 7, zegge zeven stuks op zijn muur) te laten wegruimen en deze niet langer daardoor worden ontsierd. Ook Leiden neme hierin een voorbeeld aan Rotterdam, alwaar door de overheid al die gebruikte ruimte na afloop der feesten werd schoongemaakt. Uw bestendige lezer L. d. H. Gremengd Nieuws. Aan het personeel der verschil- lende militaire detachementen, welke alhier verstrekt zijn op den 23sten September jl. bij gelegenheid der inbuldigingsfeesten, zooals bij de volksspelen, bij het planten van den "Wilhelminalinde, het begeleiden van den optocht, eoz., is een geldelijke belooning toe gekend. De H o o g e Ra a d h e o f t ver worpon het cassatieberoep van W. P. H., asch- en vullnishaalder te Leiden, door den kanton rechter alhier tot 50 cents boete veroordeeld wegens het te Leiden asch en vuilnis ver voeren op andere wjjze dan in behoorlijk gesloten vervoermiddelen. Onbekenden hebben getracht Zondagavond de gastram, die om 7.10 van Loosduinen naar Den Haag vertrekt, te doen ontsporen door steenen tusschen de rails te plaatsen. Behalve d® valsche kwartjes, waarop reeds de aandacht werd gevestigd, is te 's Gravenhage ook nog ander val6ch geld in omloop. In een koffiehuis is Zaterdag een nagemaakte rijksdaalder in betaling aange boden. In hot afgeloopen seizoen logeer den in hot Kurbaus-Hotel te Scheveningen 1623 gasten, tegen 1471 in het vorig jaar, die naar de nationaliteit kunnen worden omschreven: 419 Hollanders, 549 Duit6chers, 70 Fran- schen, 33 Belgen, 192 Engelschen, 47 Ameri kanen, 128 Oostenrijkers, 36 Russen, 23 Zwitsers, 16 Zweden, 1 Noor, 1 Griek en 8 Aziaten. Het getal buitenzeebaden bedroeg 49,899, binnenbaden 4873 of 5303 buitenbaden en 1178 binnenbaden meer dan in bet vorig jaar. Het aantal gemengde baden nam dit jaar weer sterk toe. Een ernstig onge vah h eeft een dezer dagen op de Haagache "Wielerbaan plaats gehad. De bekende beroeperenner Van der Tuyn bad het ongeluk tijdens hot oefenen, in vollen gang, in een der bochten tegen de omheining der baan te rjjden. HU viel en bleef geruimen tijd bewusteloos liggen. Bjj onderzoek bleek, dat hij zijn rechterarm bad gebroken, terwijl beenen en rug geheel waren ontveld. B|j bekwam ook aan het hoofd wonden van vrij ernstigen aard. Een lief hebber-wiel renner, die tijdens den val achter hem reed, kwam er met eenige ontvellingen in bet gezicht vrij goed af. Eenigen tjjd geleden werd door de stukrijders van het 2de regiment veld artillerie W. D. en N. v. E. bjj den krijgsraad te '8-Gravenhage een klacht aanhangig ge maakt tegen den waarnemenden battery- commandant, den lsten luitenant W. A. O., ter zake van een door dien commandant aan ieder hunner opgelegde disciplinaire straf. Naar men verneemt, heeft de krijgsraad bedoelde klachten gegrond verklaard en gelast, dat de opgelegde straf op het strafregister van ieder der klagers zal worden doorgehaald. By gelegenheid van de inhuldi ging van H. M. de Koningin te Amsterdam, op 6 September, was er ook te Naaldwijk feest. Bij een der bewoners, die niet gevlagd had, was door personen uit het publiek met toestemming van den man in quaestie een vlag voor diens woning aangebracht. Daarmede nog niet tevreden, had een opge wonden jongen, onder het zingen van een liedje, eenigen uit het publiek er toe gebracht bij den bewusten man 9 glasruiten in te gooien. Wegens opruiing had de jongen zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden. Hjj beweerde volstrekt het doel niet gehad te hebben op te ruien tot balddadigheden en slechts medegezongen te hebben wat andoren zongen. Het O. M. nam die verdediging niet aan, omdat hier niet een algemeen bekend liedje was gezongen, maar een spociaal versje, dat ten doel had het volk op den bowusten avond op te ruien de glazen bij den anti-Oranje- gezinden man in te gooien. Geêischt werd f 10 boete of 10 dagen. Voor een tweeden jongen uit Naaldwijk, die ook op den bewusten avond het volk had opgeruid tot gemelde balddadigheden, werd mede f 10 boete of 10 dagen geëischt, opdat die jongen zoude leeren voortaan de politieke gevoelens ook van andersdenkenden te eer biedigen. Voor een joDgen uit 's Gravenzande, die in meergemelde woning te Naaldwijk op 6 Sept. een ruit zou hebben ingedrukt, werd vrijspraak gevraagd, omdat het opzet niet bewezen was. Zondag-avond is weer in Amster dam inbraak en diefstal gepleegd. Thans heeft de wintcel van horloges en andere uurwerken van d?o heer J. F. N Van de Riet, Haarlem merdijk 27, het ontgolden. De heer Yan de Riet ging om halfzeven uit, na eerst de gordijnen neergelaten en de deur gesloten te hebben. Om één uur des nachts thuiskomende, vond hij de deur open; onraad vermoedende en de uitstalkast naziende, kwam hjj tot de voor hem treurige ontdekking, dat daaruit een honderdtal gouden en zilveren horloges ver dwenen waren. De heer Yan de Riet heeft weinig hoop z\jn eigendom terug te krijgenhij was eerst drie maanden in do zaak en de vermissing van de horloges is voor hem een zwaar verlies. Om een uur of acht zagen zijn huren een paar verdacht uitziende personen voor de deur zitten. Men vermoedt, dat dezen de inbraak gepleegd hebben. Men hoeft gepoogd in te broken in het r.-k. kerkgebouw aan hot BagiJnenhof te Amsterdam. De deur aan den N.-Z. Voorburg wal,waar des nachts gewoonlijk hulp wordt gevraagd voor geestelijken bijstand, bevat een spreekluikje, waarvoor een tralieraam. Dit raam, dat met 20 schroeven zat bevestigd, hebben de inbrekers losgeschroefd, denkende door het gat de deur te kunnen opendraaien aan den binnenkant. Ze hadden echter niet gerekend op twee knippen, die onder en boven op de deur waren geschoven. De buit, dien ze zich hadden voorgesteld, ontging hun dus. (Tijd.) Gisternacht omstreeks 12 uren kregen eenige zeelieden op den Schiedam- schen dijk te Rotterdam twist. Een hevige vechtpartij was het gevolg, waarbij den 29-jarigen zeeman P. Austmann, behoorende tot de equipage van het in de Rijnhaven liggende stoomschip „Brintor", door twee on bekend gebleven Oostenrijkers een 5-tal, enkele zeer ernstige, messteken werden toegebracht. De verwonde, die veel bloed verloor, werd na aanvankelijk in een particuliere woning op den Scbiedamschen dijk verbonden te zijn, naar het Ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Gisterochtend arres teerde de politie een man, van wien zij ver moedde, dat hy aan de mishandeling schuldig was, hetgeen echter niet is bevestigd. De toestand van den verwonde is voor het oogen- blik niet levensgevaarlijk. Z o n d a g-a vond, tijdens do opvoe- ring van „Kaat Mossel" in den Tivoli-Schouw- burg, te Rotterdam, bemerkte een der bezoekers tot zijn grooten schrik, dat zijn gouden horloge met ketting verdwenen was. De man maakte niet weinig misbaar gelukkig was het net pauze en hield zich stellig overtuigd, dat bier oen zakkenroller aan het werk was geweest, toen een andere bezoeker hem wees op een heer, die een horloge droeg op zeer zonderlinge manier; het hing namelijk aan een knoop van achteren aan zyn jas. Het bleek dan ook spoedig, dat dit het vermiste horloge was, dat op een onverklaarbare wijze op die buitengewone plaats terecht gekomen was. Te Harlingen is een kerk te koop, nameiyk de "West6rkerk der Ned.-Hervormde Gemeente. Dit kerkgebouw is reeds sedert lang niet meer in gebruik, omdat een deel van de Gemeente indertyd tot do Evang.- Lutherschen en Doopsgezinden en een ander deel tot de Gereformeerde Kerken is over gegaan. Het gebouw staat vlak by de haven. Op dit oogenblik heeft het geen glasruit meer heel, een gevolg van de algemeene liefhebberij der kwajongens odi van ongebruikt staande gebouwen de ruiten in te werpen. De rechtbank te Assen vrroor deelde den schipper Jan O., in dienst der firma W. A. Scholten, tot 1 jaar gevangenis straf, wegens mishandeling van Cornelis WaDiDg, eveneens in dienst van genoemde firma, welke plaats had by de Dordtsche brug, gem. Emmen. De aan W. toegebrachte ver wondingen waren byna doodeiyk geweest. Het O. M. had dezelfde straf geëischt. Op de hofstede van J. Viergever, onder de gemeente Duivendyke, ontstond gistermorgen brand. De schuur met het daarin geborgen hooi en stroo is geheel afgebrand en aan de woning een weinig schade berok kend. Naar men verneemt, is alles verzekerd. Te Winschoten ie Zondagmorgen afgebrand de bakkery van den heer Bergema, in de Molenhom. De bewoners waren afwezig, behalve de knecht. Er werd niets gered. Oor zaak onbekend. Te Londen is een man aangehou den, in wiens bezit een reismand is gevonden, gevuld met dameskleedingstukken en byoute- rieön. De mand is gemerkt R. F. In het ver hoor heeft de aangehoudene bekend in Duitsch- land van eene dame in den trein eene portemonnaie te hebbtn gerold, waarin o. m. een bagagebiljet aanwezig was. Met dit biljet loste hy de in zijn bezit gevonden goederen. Die bestolen dame reisde van Beriyn, Frankfort via Amsterdam of Rotterdam naar Ho^k-van- Holland. Naar die dame, die nog steeds onbekend is, stelt ook de politie hier te lande een onderzoek in. Gisternacht werd te Arnhem een beschonken persoon op een handwagen naar het polïtiebureel gebracht, alwaar by kort daarna overleed. Het ïyk van den overledene, genaamd L. K., gep. O.-I. militair, wonende aan den Rozendaalschen weg aldaar, is ter schouwing naar het Ziekenhuis overgebracht. Te Nymegon is Zondagnacht» als een slachtoffer der kermis, zekere A. G., bekend onder den naam van „Napoleon", in den drank gestikt. Te Nibbikswoud is het achtjarig zoontje van den heer P. Karsten te water geraakt en eenige oogenblikken later leven loos opgehaald. De heer Scholten te Groningen zal in zyn uitgestrekte veengronden naby Nieuw-DordrecLt een fabriek laten bouwen om daarin de vezels van het grauwe veen te verwerken tot karton. Gedurende deze week zullen do meeste exportslageryen, die sedert het voor jaar geen dienet meer deden, weder in werking komen. Wekelyks worden van nu af tot in Maart of April honderden varkens in ki6ten verpakt en via Rotterdam naar de Engulsche markten verzonden. Door de politie te Leeuwarden is opgespoord en aangehouden de persoon van L. A., als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal by nacht, door middel van inbraak, van verscheidene kostbare voorwerpen ten nadeele van den heer Nolet, goud- en zilversmii aldaar. De dader, een twintigjarig jongmensch, was nog voor korten tyd by den heer Nolet werk zaam en heeft zyn diefstal reeds bekend. Hy wist de gestolen sieraden op handigo wyze in naburige steden te verkoopen. Een groot gedeelte er van is door personeel van den recherche-dienst te Leeuwarden en elders opgespoord. Gisteren ontstond brand ia het winkel- en woonhuis, bewoond door Huffels, op „Nooit Gedacht", te Zeist. Zóó snel grepen de vlammen om zich heen, dat de bewoners met achterlating zelfs van hun kleeren zich ternauwernood konden bergen. Één der kinderen werd zelfs met levensgevaar gered. De inmiddels aangerukte brandspuit wist het vuur tot dit ééne perceel te beperken, terwyi de belendende woningen waterschade bekwa men. Alles was verzekerd. De IJsel is zoo laag, dat de schip pers op niet meer dan vier voet vaarwater mogen rekenen. De schipbrug te Westervoort staat zoo hol als men in geen jaren gezien heeft. Maar eens of tweemaal daags behoeft het dryfvak voor een half bevracht of leeg scheepje uitgelaten te worden. Ten gevolge van de langdurige droogte neemt op Urk het gebrek aan drinkwater ge ducht too. Do regenbakken der meeste be woners zyn ledigdie der openbare gebouwen zien hun kleinen voorraad met den dag nog sterker verminderen en dreigen weldra leeg- geput te zyn. Het is een groote zeldzaamhoid, dat in Octo ber nog „versch" (IJsel)water op het eiland moet aangevoerd worden. De k 1 e i a a r d a p pel en in Friesland dalen ia prys. Een party, waarvoor ruim een week geleden per H.L. f 3.00 geboden werd, kon nu niet meer dan f 2.25 per H.L opbrengen. In het „Maand bind tegen vervai- scbingen" wordt het velgend verhaal gedaan: „Een Hollandache boterfabrikant had zuivere natuurboter in Engeland geleverd, en deze was in de derde hand, in een winkeltje, waar margarine en boter fce geiyk naast elkaar verkocht werden, door een inspecteur van den keuringsdienst onderzocht geworden en be vonden sterk margarine-houdend te zyn. Wy gelooven niet, dat één Hollandsche rechtbank den leverancier in de eerste of two8de hand verantwoordeiyk zou stellen voor hetgeen geworden is uit het afgoleverde (natuuriyk niet verzegeld en in een verpakking, die geen enkelen waarborg opleverde voor do identi teit) in een winkel, waar zeer gemakkelyk een „vergissing" kan plaats vinden. Nochtans werd' de indentiteit van het monster on de door twee tussche'npersonen geleverde party een- voudlg aangenomen en aldus weder een iu dit geval geheel onverdiende blaam op de Hollandsche boter in Engeland geworpen. Doch bierby bleef het niet; de veroordeolde Engelsche firma, een zeer groote Maat9chappy vormende, die evenwel reeds verschillende maleu wegens vervalsching veroordeeld was geworden, (1) had den treurigen moed om op groote schaal strooibiljetten aan al haar klan ten te verspreiden, waarin uitdrukkeiyk in het algemeen tegen Hollandsche boter ge waarschuwd werdt Wy hebben onzen consul te Londen, den heer Maas, onmiddellijk van dit laatste feit op de hoogte gesteld en twyfe- felen niot of onzo Rcgooring zal krachtig© maatregelen nemen, om onzen toch reeds niet bloeienden boterhandel tegen dergelijke schan- delyke praktyken te beschermen." Aan een der Londensche bladen wordt uit Nieuw-York geseind, dat zich een Europee8ch syndicaat heeft gevormd met het doel in Duitschland, Frankryk, Oostenrijk, Hongarye on Luxemburg groote staal- en yzerwerken op te richten. Naar gemeld wordt, beschikt het syndicaat over een kapitaal van twintig millioen pond sterling, zegge 240 millioen gulden I Een Engelschman over de Inhul diging. De „Sheffield Daily Telegraph" is zoo beleefd aan de „Tel." een afdruk toe te zenden van bet verslag van colonel sir Howard Vincent C. B., M. P., over do Inhuldiging»- feesten. De vyf kolom klein» druk zyn één groote loftuiting ep onze feesten. De schryver is in de wolken over de ontvangst, de orde op straat, den geest van het publiek, de Koningin, van wie hy o. m. zegt, sprekende over de rede in de kerk: „Ik hob al de grooto redenaars van dezen tyd gehoord; ik heb al de groote too- neelspelers van myn tyd gezien, doch nooit hoorde ik schooner spreken. Het was natuur iyk onopgesmukt, helder als kristal een model voor staatslieden en geesteiyken. De Engelsche. gouvernante van de Koningin,-life* Saxton Winter, mag trots op ba^r leer linge zyn!" De enthusiaste kolonel-journalist eindigt zyn verslag zeggende: „Leef voort, dapper klein Holland. Moge de nieuwe band, die zoo even u en het huis van Oranje heeft verbon den, uw gemeenschappelyke glorie zyn!" De „Volksstem" verneemt uit Port Elisabeth: De koude is hier vreeseiyk, er werden een kaffer-wagendry ver en zeven ossen doodgevroren gevonden in de vlakten. Te Uitenhage ligt sneeuw op de kopjes. In het dorpje Eichholz, in de buurt van Keulen, overvielen een aantal spitsboeven de in hun huizen alleen zijnde vrouwen, doodden een zeer oude en verwondden een ander zwaar door revolverschoten. Daarna namen zy de vlucht. Ook een kind werd door de misdadigers zwaar gekwetst. De zaak-Hogerhuis. Het „Handelsblad" schrijft: „Er is, biykens het verslag der zittiog van de rechtbank te Leeuwarden, een poging gedaan om over de zaak der gebroeders Hogerhuis zijdelings een oordeel van de rechterlijke macht uit te lokken. Dit is mislukt, omdat de rechtbank ge weigerd heeft vragen toe te laten, welke dat gevolg konden hebben, Heeft men hier te doon met een soortgeiyk geval ais in het proces tegen Zola, toen deze wegens enkele regels, met voordacht uit zyn „J'accuse" gekozen, werd vervolgd en alle vragen, die daarbuiten wtrden gesteld, werden afgewezen? Blykbaar is het wel de bedoeling der beklaagden geweest Allard Dijkstra te be tichten, dat by een dergenen is geweest, die het misdryf hebben gepleegd, waarvoor de Hogerhuizen zyn veroordeeld. Zy hebben het echter gedaan in bewoordingen, die niet bevatten do U-laste-legging van een bepaald feit, de inbraak by Haitsma en dus niet vielen onder het misdryf van smaad, waarby het bewys der waarheid is toegelaten, als de rechter dit noodig acht „ter beourdeeliag van de bewering van den beklaagde, dat hy in het algemeen belang of tot noodzakelyke zelfverdediging heeft gehandeld." De gebezigde woorden: „Inbreker van Britsum, moordenaar" hadden, volgens het Openbaar Ministerie, niet op een „bopaald feit" betrekking, omdat er te Britsum in korten tyd meer dan eens wa6 ingebroken en daar geen moord heeft plaats gehad. Daarom was, na de aanklacht, de vervolging ingesteld wegens „eenvoudige beleediging", een aantyging in 't algemeen, waarby uttteraard geen bewys van de waarheid te pas komt. De rechtbank kon daarom niet anders handelen dan zy gedaan heeft; zy bad alleen te onderzoeken of het ip d* dagvaarding ten laste gelegde misdrijf ii gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2