oefenen tot het sluiten van het grensverkeer •van vee uit België, onherroepelijk uit te slui ten het ge'rruikeu van uit België in Nederland ingevoerde grondstoffen en materialen bjj leverantie aan het R\Jk en by aanbestedingen van Rijkswege; en de producten van de Bel gische nijverheid door zware inkomende rech ten tijdelijk te belasten. Do voorzitter, de heer H. F. Bultman, publiceert deze oproeping tbans in het Land- bouw-Weekblad. In het stadium, waarin de mededeeling des ministers de quaestie hee't getracht, besloot by die oproeping in te hou den. Het bestuur van het Nederlandsch Land- bouwcomitó blijft echter diligent en het voor nemen, om alles te doen, wat in billijkheid te coen is tot verkrijging der openstelling v n alle grenzen, staat onwrikbaar vast. Het bestuur constateert met voldoening, dat~de Regeering daarin voorgaat. Curatoren van bet gymnasium te Haarlem hebben de volgende aanbevelingslijst opge maakt ter benoeming van een leeraar in de klassieke talen: dr. H. O. De Jong, dr. W. De Vries, dr. W. Meerum Terwogt, allen te Amsterdam. Tot leeraar aan het gymnasium in de scheikunde te Utrecht ts benoemd dr. J. J. ^ouvée. Uit het studentenweekblad „Minerva" blijkt, dat aan de eerstvolgende corpsvergade- riog te Groningen de vraag zal worden voor gelegd, of een vrouwelijk student lid kan worden van het studentencorps. De beer Van Raalte, pbil. docts., wijdt een artikel van warme waardeering aan dit plan en in het Groninger Overzicht spreekt de redactie enkele woorden van bewondering voor den moed va» de adspirante. Wegens het aannemen van den rouw door bet Utr. Studentencorps, ten gevolge van het overlijden van den heer D. Bo;ke, pbil. stud., zal de installatie van de novitii niet plaats hebben op Woensdag 12 dezer, zooals eerst was medegedeeld, maar op Maandag 17 dezer, des avonds te S uren, in bet „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen", terwijl de kleine rijpartij zal gehouden worden op Dinsdag 19 en de groote rijpartij naar Drie bergen op Woensdag 20 dezer. Door den min. van koloniën zyn do ^eeren F. A. Ypes, W. J. Stoup, C. A. Van Leeuwen, P. L. Blanken, C. C. Kwisthout «n H. Varkevisser gesteld ter beschikking van den Gouv. Generaal van Ned.-Indië om '4e worden benoemd tot adspirant-ingenieur bij den waterstaat en 's lands burgerlijke apenbare werken daar te lande. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om het wetsontwerp op den leerplicht niet tot wet te verheffen. De Vereeniging gaat daarbij uit van de volgende overwegingen 1. Dat het wetsontwerp In strijd is met de ouderlijke macht; 2. dat zij er in ziet een gevolg van het intellectualistisch drijven van onze eeuw; 3. dat zij het een noodelooze kwelling acht; 4. dat er bij aanneming een instelling door In het leven wordt geroepen, cie jaarlijks enorme sommen zal moeten kosten 5. dat de vrucht der aanneming zou zijn ceo verlamming van de veerkracht onzer natie, en 6. dat zij bij aanneming er van het ont branden van een nieuwen schoolstrijd voorziet. Kwart voor drieën arriveerden Zaterdag namiddag de Koninginnen te Baarn. De burge meesters van Baarn en Soest waren ter be groeting aan het station aanwezig. De hof houding volgde in 4 rijtuigen. Het park achter het paleis was rijk versierd. De Koningin- Moeder nam de geschenken ven het perso- neol aldaar in ontvangst, o. a. een groote bloemvaas, aan den vijver, tot blijvend aan denken aan haar regentschap. Het personeel van alle paleizen had er toe bijgedragen. Te ruim 5 uren vertrokken de Koninginnen weer. Volgens hier te lande ontvangen mede deeling is de 1ste luit. E. Den Doorn de Jong, van de inf. O. I. leger, gedetacheerd bij do Hoogero Krijgsschool te 's-Qravenbage, be vorderd tot kapitein. Don 22sten Oct. a. s. vertrekt uit Rotter dam per stoomschip „Bromo" naar Padang een afdeeling aanvullingstroepen, sterk 48 onaerofficieren en manschappen, onder bet bevel van den van verlof terugkoerenden kapitein der artillerie E. W. A. Neet=son en onder bet medegoleide van den 2den luit. van dit wapen T. G. A. Perelaer en van den 2den luit. der inf. S. Prins, ter vervanging van den 2den luit. J. E. Jantze. Het „Nederlandsch Landbouwweekblad" wijdt een warm woord van hulde aan den wakkeren directeur-generaal, chef der afdeeling „Landbouw", voor zijn onvermoeide pogingen, voor zijn grooten ijver ter verkrijging van openstelling der Belgische grenzen voor ons veo. Mr. C. J. SIckesz, geheel op de hoogte van den toestand, vond o. a. gelegenheid in een conferentie met den Belgischen minister, te Brussel gehouden, Z. Exc. geheel in te lichten en denkbeeldige bezwaren uit den weg te ruimen. Tevens wordt welgemeende dank gebracht aan den minister van buitenlandscbe zaken, die, het voetspoor zijner voorgangers volgende, het aan geen pogingen liet ontbreken om voor het reebt van Nederland op te komen en dit te handhaven totdat eindelijk zijn moeite met gewenschten uitslag is bekroond. De kolonel P. J. In de Betou, commandant van het 4de reg. vest. art., zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. (N. B. Ct.) De heer Friedrich Yon Müller, königlicher Regierungs Baumeister, schrijver van „Das "Wasserwesen ces Niederliindischen Provinz Zeeland", is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Te Bunnik by Zeist is overleden de hoer G. J. Brlngenberg, gemeente-ontvanger van Bunnik en administreerend kerkvoogd der Ned.-Hervormde Gemeente aldaar. De gemeentelijke gasfabriek te Haarlem tal gebouwd worden in den zg. Veerpolder. Hr. Ms. „Koetei," onder bevel van een luit. ter zee 1ste kl. E. F. T. Bik, is 8 dezer van Port Saïd vertrokken. Het stoomschip „Merapi" vertrok 8 Oct. van Rotterdam naar Batavia; de „Werkendam" vertrok 8 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, is 8 Oct. Gibraltar gepasseerd; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 9 Oct. Bevezier; de „Kaiser," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 8 Oct. van Lissabon; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 8 Oct. Gibraltar; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 9 Oct. van Perim; de „Polyphemus," van Amsterdam naar Java, arriveerde 7 Oct. te Liverpool; de „Statendam" arriveerde 7 Oct. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Voor waarts,van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Oct van Havre. Hillegom. De heeren H. H. Van Waveren (tilla Nova) en P. H. Van Waveren Lz. zijn door den Commissaris der Koningin herbe noemd tot zetter van 's Rijks directe belastingen voor de gemeente Hilligom. Noordwyk. Tegen a. s. Dinsdag, 's avonds te 8 uren, is een openbare vergadering van den Raad der gemeente uitgeschreven. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken; 2o. Voorloopige vaststelling der gemeanterekening over 1897; 8o. Aanbieding der begrooting 1899; 4o. Begrooting schutterij 1899; 5o. Besluiten haven- en losgelden; 6o. Regeling uitgaven 1898. Wy laten hier volgen de namen van een twintigtal jongelieden, die Zaterdag alhier aan de loting voor de nationale militie deelgenomen en de laagste nummers getrokken hebben, met weglating van degenen, die redenen van vrijstelling doen gelden. Daar voor deze ge meente geen vrijwilligers optrekken, zullen, voor de eerste maal na de invoering der nienwo militiewet, alle aangewezenen het contin gent zal vermoedelijk twaalf a veertien zyn persoonlijk bun dienstplicht moeten ver vullen. Die namen zijn: No. 1. P. H. Heems kerk, No. 2. D. Bol, No. 3. A. Marines, No. 5. K. De Bes, No. 8 W. Barnhoorn, No. 9. Jeroen Vink, No. 11. C. A. Ruterink, No. 12. J. Van der Loo, No. 13. A.Wynands, No. 14. C. G. Perfors, No. 15. S. Kloos, No. 16. T. Van Duin, No. 18. J. Haz^noot, No. 19. M. Van Eeden, No. 20 B. J. Alkemade, No. 21. O. Zonneveld, No. 22. J. Plug, No. 25. H. D. De Groot, No. 27. P. G. De Haas, No. 28. H. Plug. Noordwykerhout. By de Zaterdag j.l. plaats gehad hebbonde loting voor de nationale militie trok No. 1 C. Duivenvoorde Lz., 2 J. Ruigrok, 3 K. Van der Putten, 4 W. Smit, 5 Q. Van den Berg Cz., 6 W. Van den Burg, 7 H. Langeveld, 8 J. Van Denzen, 9 S. Van Schooten, 10 J. Van den Berg Fz., 11 C. Koster Jacz., 12 H. Heemskerk Pz., 13 P. Van dor Lans, 14 M. Vreeburg, 15 W. Van den Burg Azn., 16 J. Turenhout, 17 P. Van Kampen, 18 P. Mens en 19 C. Barneveld. Roelof-Arendsveen. Verleden Zaterdag, des namiddags om 4 uren, eischte het water alhier een offer. Het zevenjarig zoontje van den tuinder F. Pouw, een aardig knaapje, vermaakte zich in de nabijheid zyns vaders, vermoedeiyk met van uit een vaartuig in het water te plassen. Toen de vader op een gegeven oogenblik naar zyn kind omzag en niets er van ont dekte, begreep hy maar al te wel, welk on geluk hem had getroffen, vooral bij het zien van een dryvend klompje. Na lang zoeken in de diepe vaart werd het knaapje levenloos opgehaald. De inmiddels geroepen geneesheer kon dan ook slechts den dood constateereD. Vóór ruim 2 jaren werd hetzelfde jongetje door zyn, tbans overleden moeder, meer dood dan levend uit het water gered. Woubruggc. De vóór eenige jaren alhier opgerichto Cbr. Volksbibliotheek zal den 14den October a. s. weder worden geopend. De ge legenheid tot inzage van den catalogus en van den boekenvoorraad, die sedert den vorigen winter met een flink aantal nieuwe werken is vermeerderd, bestaat eiken Vrydag-avond van 79 uren. In aanmerking nemende de geringe kosten dezer lectuur, is het te ver wachten, dat do belangstellenden er andermaal een ruim gebruik van zullen maken. Tot secretaris-boekhouder van het Wees- en Armhuis der Herv. Gem. Is benoemd de heer A. L. Wichers. Zoctcrmcer-Zegfwaard. Door den Commis saris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land zyn tot zetters van 's Ryks Directe be lastingen benoemd de heeren N. Boonekamp en J. Scheer voor Zoetermeer en C. J. Veld- huyzen en H. H. Stoeowyk voor Zegwaard. Zoetermeer. Gedurende de maand Sep tember werden aan het telephoonkantoor alhier behandeld 183 telegrammen, waarvan 74 ver zonden en 109 ontvangen. Aan bot hulpkantoor der posteryen alhier werd gedurende de maand Septomber inge logd in de Rykspostspaarbank in 22 inlagen de som van f 1383.20, terwyi er in 7 terug betalingen aan de inleggers werd uitgekeerd een som van f 1486.85. Er werd 1 nieuw boekje afgegeven. <33. Si Uit de „Staatscourant.* Bjj Kon. besluit is II. P. J. Tutein Noltbeniua, burgemeester van Apeldoorn, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bevorderd: Tot commies der posterijen van de 2de kl. J. Van Es9en, tbans commies dor posterijen van do 3de kl.; en tot commies der posterijen van de 3do kl de commiezen dor poste rijen van de 4do kl. J. Brandon Bravo en J. P. Weiman. De Europeesohe fuselier J. M. Ronken alsnog, tor zake van zijn gedrag bij do krijgsverrichtingen in Atjeh en Onderhoorigheden, gedurende het tijdvak van medio November 1896 tot en met Augustus 1897, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Mr. A. Loudon, waarnemend referendaris, chef der afdoeling Ai aan hot Departement van Kolo- nil«D, aangewezen als commissaris, bedoeld in het tweede lid van artikel 110 der Grondwet, met opdracht om don Minister van Koloniën bij te staan by hot behandelen van het ontwerp eener Indische mijnwet in de vergaderingen der Staten- Generaal. Vee invoer in België. De „Momtour beige" van 8 October bevat een ministeriëel besluit, volgens hetwelk melkvee den lsten en 15dcn van elke inaand in België wordt toegelaten langs Watervliet, Selzaote, De Clinge, Santvliet, Essohen-station, Esschcn-dorp.Barleduc, Achel, Maaseyk en Vieé. Do ingevoerde beesten moeten een quarantaine van 10 dagen ondergaan. Schapen mogen voortaan langs dezelfde douane- bnreaux en op ^dezelfde dagen en uren worden ingevoerd als paardon (zie de „Staatscourant" van 1920 Dec, 1897 No. 298 en van 2728 Maart 1898 No. 73). Dit besluit treedt den 15den October a. s. in werkiDg. (Sts.-Cf.) Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 9 Oct. F. J. Faes jm. 29 j. en C. M. S. Bonnet jd 27 j. A. Van Royen jm. 25 j. en J. Boeman jd. 24j. D. G. Van Noortjm. 21 j. en A. Van der Burgh jd. 20 j. C. Van der Wiel jm. 28 j. en J. De Vos jd. 22 j. L. Van Beek jm. 27 j. on J. C. Buys jd. 27 j. J. Straver jm. 23 j. en S. W. Van Bensden jd. 20 j. C. Arentz jm. 43 j. en J. K. Van den Broek jd. 26 j. C. H. Felix jm. 23 j. en A. H. A. Goedhart jd. 22 i. M. Van Gelderen jm. 24 j. en B. Lelyveld id. 25 j. C. Horsman jm. 25 j. en M. C. E. Valk jd. 24 j. A. Lepelaar jm. 22 j. en J J. Vermeer jd. 21 j. W. In. Van Wijngaarden jm. 26 j. en A. M. C. Van Wijk jd. 28 j. J. Leemans jm. 22 j. en C. M. Den Herder jd. 35 i. J. Plu jm. 25 j. en B. J. C. C. Van Loenen jd. 21 j. Gemengd Nieuws. Evenals vorigejaren vestigen wy ook nu de aandacht onzer stadgenooten op de advertentie van de commissie der spyskokery van de Vereeniging van dön H. Yincentias Paulo alhier, waarby wordt bericht, dat weer een begin zal worden gemaakt met het aanbieden van kaarten voor den a. s. winter. Moge de commissie zich in do deelnoroiDg andermaal niet teleur gesteld zien. Het doel toch om armen en behoeftigen in bet a. s. seizoen gezond en krachtig voedsel te verschaffen, is zoo schoon on zoo goed! Gisteren had de aangekondigde vostbalwedstryd (friendly game) van „AjaxI" en „Haarlem I" uit. Haarlem plaats. Het was de eerste voetbalwedstrijd van dit seizoeD, welke „Ajax" op haar eigen terrein speelde. Groote opkomst van toeschouwers werd verwacht, docb, helaas, het was hetzelfde publiek van het vorige jaar, misschien nog minder. Slechts hier en daar zag men een jongedamestoiletje en werd daar hartelyk gelachen over de kluchtige buiteling, die de een, den hoogen trap, dien de andere deed, en wis zou ook Diet lachen en in enthu- siasme geraken by den aanblik van ditkostelyk, doch hier ter stede nog zoo weinig bekend en vaak veroordeeld spel! Men heeft in de nieuwsbladen geschreven over dat „woeste spel", verboden in Amerika, en heeft het betiteld met „het voetbalspel", maar men heeft niet geweten en dus ook niet verteld, dat er twee soorton van voet balspel bestaan. By het een, het Aroerikaan- sche, wordt gevochten met handen en beenen; by het andere, het Hollandsche en meest In Engeland in zwang zynde, wordt slechts kalm en met overleg met de beenen de bal getrapt en wordt iedere met boos opzet gepleegde hardnekkigheid gestraft mot een vryen trap in het voordeel der benadeelie party. Wel is het een onbescheiden lange tocht er heen, byna den geheelen Oegstgeester- weg maar het einddoel is, althans Zondag I.1de moeite waard. Het met „roodbroekjes" bespikkelde veld lag toch zoo vrooiyk, zoo zonnig onder een al-blauwen hemel; op den achtergrond het sombere „Endegeest" met zyn prachtige boomen, nu met herfsttinten getooid. En dan in de verte de stad, nu den liefheb bers voor één dag overgevende aan den joligen sportgod en oprijzend achter het station, waar de treinen de sportbroeders uit Haarlem aanbrengen. En nu do wodstryd of lievor „friendly-game". De Haarlemmers misten één hunner spelers, terwyi „Ajax"' elftal volledig was. Reeds by den aanvang bleek „Ajax" de sterkste en drong Haarlem tot over de helft van het veld terug. Een onverhoedsche uitval deei hen echter den eersten bal door het doel jagen. Doch „Ajax" wist dit verlies spoedig op te halen en zoo stonden met de pauze de par tyen gelyk. Daarna bleek „Ajax" geheel en al de meerdere en de bal vloog nog drie keer door het doel. „Ajax" won dus met 4 1. Gistermorgen omstreeks twaalf nren had een lO-jarige knaap het ongeluk in de MiJdelstegracht te vallen, welk ongeval werd opgemerkt door een voorbyganger, zekeren Viele, die zich aan den overkant ge- kleod te water begaf, zoodat de jongen met den schrik en een nat pak vrgkwam. De jongeman nit Leiden, die zyn vader een jas ontstal, werd heden door de Haagsche rechtbank tot 3 maanden ge vangeni8straf veroordeeld. De twee mannen nit Aarlanderveen, die aldaar een vischbun trachtten te lichten kregen ieder 1 maand; de man uit Wassenaar, die aldaar den gemeente veldwachter uitmaakte voor een „d goede receptenschryver", kreeg f 8 boste of 8 dagen. Een der twee personen uit Leiden, die terechtstonden wegens beleediging werd ver oordeeld tot f 3 boete of 3 dagen; de man uit Naaldwyk, die aldaar iemand mishandelde, tot f 10 boete of 10 dagen; de zaakwaarnemer te 's-Qravenhago, die een deurwaarder daar ter stede beleedigende briefkaarten over de post zond, tot f 25 boete of 25 dagen. Een tweehonderdtal Haagscke bakkersgezellen, ontevroden, dat een bakkers patroon inbreuk maakte op de Zondagsrust, door bet leveren van versch brood aan sommige hotels aldaar en te Scbeveningen en aan een te 's-Hage geaccrediteerd diplomaat, trachtten gisterochtend vroeg het bezorgen van brood te beletten door voor de woning van den bowusten patroon saam te scholen en te be- toogen tegen schending der Zondagsrust. Ook vergezelden zy den bediende, die brood ging bezorgen, en trachtten aan de woningen der klanten gehoor te vinden op hun verzoek om op rustdag thans en ook voortaan geen brood meer in ontvangst te nemen. De politie belette hen echter in dit voornemen on hield de betoogors op kalme wyze op een afstand. Tegen elf uren *8 ochtends verspreidden zich de betoogers. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men te Nymegen by den hor logemaker H. J. A. aan de Bloemerstaat door bet uitsnyden eaner ruit een 60 tal zilveren horloges ontvreemd. Do bestolene is niet tegen inbraak verzekerd. De diefstal moet na 2 uren hebben plaats gehad, daar men zich eerst ongeveer 2 uren te bed had begeven. Eenige nummers der ontvreemde horloges zyn bekend. Dezer dagen logeerde in het hotel „Huis ter Heide" te Soesterberg, naby Zeist, oen heer, zich noemende R. Thlrion, Oost Indisch planter. Hy heeft een donker uitzicht, zwarten knevel en puntbaard en is gekleed in colbert en gestreepte donkergrijze bro^k. Nadat hy eerst getracht had van de hotel houdster eenig geld machtig te worden, is by sedert spoorloos verdwenen, zonder zyn rekening te hebben voldaan. Men meldt uit Amersfoort, dat Zaterdagochtend by bet aangaan der scholen een jachtwagen door de Langstraat reed en op een kruispunt van vier straten een boeren kar de Langstraat inkwam. De koetsier van den jachtwagen zag daardoor niet, dat achter den boerenwagen tweo kinderen liepen en vóór hy kon uitwyken of stilhouden, ging zyn voertuig over de kleinen hoen, met het treurig gevolg, dat het zesjarig dochtertje van S. den wagen over de borst kreeg en byna on middellijk overleed. Haar zusje kwam vry met den schrik en een ontveld been. Dr. Roland us Hagedoorn verleende de eerste hulp ten huize van de gobr. Aarts. De werkstaking te Parys is vry stationnair gebleven. Tegen heden verwacht men een uitbreiding. Met het oog daarop heeft de regeering troepen ontboden uit verschil lende plaatsen, om het Parysche garnizoen te versterken. Nadat in het Palais de l'Industrie op bet tentoonstellingsterrein een aantal bedden zyo opgeslagen voor de werklieden, die aan den arbeid willen blijven, hebben nog een paar onvrijwillige stakers het werk hervat, maar groot is hun aantal niet en hun kameraden hebben besloten den stryd vol te houden. Volgens een opgaaf der werklieden zyn er thans in het geheel 45,000 stakers. In den staat Winconsin staan sedert verscheidene dagen zeer groote, met bosschen bedekte vlakten in brand en de vlammen zijn zoo geweldig, dat aan blusschen niet gedacht ban worden. Men moet daarom den brand woeden laten tot alles opgebrand is. Honderden personen worden vermist, men vreest, dat zy in do snel om zich heen grij pende vlammen omgekomen zyn. De materiöele schade wordt op 5 millioen dollars geschat. De zaak-Dreyfus. De „Liberté" vermeldt het gerucht, afkom stig uit het paleis van justitie, dat de conclu sies van den procureur-generaal Manau en den rapporteur Bard gunstig luiden voor de revisie. In overweging zyn genomen verschillende nieuwe feiten behalve de valechheid van Henry. Het Hof van Cassatie zou besloten zijn de ge- heele zaak op te halen en tot het einde toe in het onderzoek te betrekken, zonder reke ning te houden met overwegingen van welken aard ook. Het Hof zou inderdaad de revisie ter band nemen en volledig licht in de zaak brengen, zoodat de krijgsraad, naar wien het proces verwezen wordt, niet anders zou te doen hebben dan de conclusies van het Hof te bevestigen. Clómenceau gaat voort eiken dag met on- verbiddelyke gestrengheid en scherpzinnigheid de „handelingen" van den generalen staf aan de kaak te stellen. In een artikel „Het dossier Dreyfus" in de „Aurore" scbryft by o. a.: „Iedereen weet nu, dat, ondanks de scherp zinnigheden van den heer Sarrien, de procureur- generaal Manau zich voor de ontvankelijkheid van het verzoek om revisie heeft uitgesproken. De president Loew beeft, na de bestudeering van het dossier, een rapporteur benoemd. Wat bevat dat dossier? In de eerste plaats het borderel, op gezag van den schriftkundige Bertillon, als bewijs van verraad van Dreyfua, erkend door een krygs- raad, doch dat thans van zoo weinig waarde - -f ,v meer is, dat 2elfs Öavaignac, ifie de Kam van de schuld van Dreyfus wilde overtuigen het niet durfde noemen. Ieder weet dan ooj thans, dat het een bewya is van bet verraai van Eeterhay. In do tweede plaats hot stuk: „ce canaille de D.Men weot, datPicquart aan Brisson heeft aangeboden te bewyzen, dat dit document geen betrekking had op Dreyfus. BovtnjjeQ heeft de Italiaansohe gezant aan Hanotauj een schrijven van kolonel Panizzardi ter hand gesteld, waarin deze verklaarde, dat het stuk „ce canaille do D.betrekking had op een burgerpersoon, dien hy zoo noodig zou noemen Zelfs Henry had verklaard by het Zola-procej, dat het stuk geen betrekking had op Dreyfus, Het staat dus vast: 1. dat het borderel, het officiöele stuk, waarop Dreyfus „wettig" veroordeeld hem niet meer belasten kan; 2. dat het stuk „ce canaillo de D waarop hy onwettig veroordeeld is, op een ander betrekking heeft. Toch hebben de generaals, met Billot aan het hoofd, Cavaignac, de burger-militair, Zurlinden steeds verklaard, dat zy overtuig] waren, dat Dreyfus schuldig was. Inuien dacht, dat zy logen, toon zij dat verklaarden zou ik het ronduit zeggen, hoewel Sarrien groote oogen zou opzetten. Maar dat geloo ik niet. Het is wel zeker, dat Billot loo toen by tot viermalen achtereen verklaar] heeft, dat Dreyfus „wettig veroordeelwas. Maar Biilot wa6 in het geheele leger om zyn liegen bekend. Doch op welke stukken baseden zy hun overtuiging? Dat is de vraag, die zich opdringt. Opmerking verdient het feit, dat sedert 1894 het dossier-Dreyfus oen groote uitbreiding heeft ondergaan. Alle bewijzen, die men tegen Dreyfus had, toen men hem veroordeelde, zijn thans waardeloos verklaard. Doch sedert die veroordeeling zyn er bewyzen in overvJosd gekomen. „Er zyn slechts twee a drie stukken in het dossier-Dreyfus", zeide Henry. Cavaignac telde er duizend. Clémeneeau toont daarna uitvoerig aan hoe die stukken in de wereld gekomen zyn. Sedert gebleken is, dat Du Paty de Clam valschs stukken gemaakt heeft om Esterhazy aan de onderzoekingen van Picquart te onttrekken, waarvoor hy zyn redenen had, omcat het tbans vry zeker h, dat by aan Esterhazy de gegevens voor bet borderel verschafte, is het noodzakelijk gewerden om den generaien st .f te reiden, en ie er een heel leger van spionnen aan het werk gezet om stukkon te verschaffen, stokken, die volstrekt geen waarde hebben. De spionnen maken ze zelf, om toch maar documenten te kunnen verkoopen. Zy komen er gemakkeiyk toe om die stukken te vervriscben, daar de middelen om ze te vervalscheu ia den laatsten ty<i, dank da vorderingen op het gebied van chemie an pbotograpbie, zooveel verbeterd zyn. De gene rale staf koopt ze en houdt n geheim, omdat het „staatsgeheim" alles dekt, en do falsa rissen redt, behoudens een enkel geval, waarin het hem tegenloopt. „Op die wyze", zegt Clémeneeau, „heeft mon de stukken van het geheime dossitr verkregen." In een volgend Dommer deelt by mede wat hy weet over de voornaamste stukken: de zoogenaamde brieven van den keizer van Duitschland. Hy ontzenuwt do bewering, dat zich in het dossier brieven zouden bevinden van keizer "Wilhelm aan Dreyfus. Nu, deze bewering bestrijdt zichzelf in de eerste plaats oour de belacbeiyke oawaarscbyniykbeld, dat doDuit- sche keizer mot een Franschen spion zelf zou correspondeeren. In de tweede plaats is fan de zijde dor Duitsche hoege regeering uui lelijk genoeg te kennen gegeven, dat geen der tot die regeering behoorende personen relaties heeft gehad met kapitein Dreyfus. Maar ten slotte, het zou mogeiyk zyn, dat zich in het doBsier-Dreyfus stukken bevonden, die brieven van den Duitschen keizer aan aen banneling moesten voorstellen. Een dossier, dat zooveel bevat, kan alles bevatten. Doch ook dat is niet waar, verzekert Clómenceau. Men heeft Millevoye en Rochofort gesproken van brieven van den keizer aan Dreyfus, om te kunnen ontkennen zonder te liegenal liegende. Er zyn in het dossier pbotogra- phieën van brieven van keizer Wilhelm aan graaf Munster; natuuriyk is hierin sprake van Dreyfus. De keizer zou toch niet aan zyn gezant schryven zonder den gemeenschappe- ïyken vriend een woordje te wgdenl Verbeeld u een keizer, die correspondeert met zijn gezant over spionnen 1 En wie heeft dio mooie photo's in het dossier gebracht? De gewezen minister van buitenlandsche zaken Hanotaux. Hanotaux heeft werkeiyk gemeend, dat de pbotogra- phieén echt waren. De brieven waren gehou den in echten Duitschen kanselarijstijl. Dat deed de deur van het bewgs dicht. De minister gaf 27,000 franken voor de gewichtige docu menten. Dit waren de stokken, waarvan de open baring een oorlog met Duitschland zou hebben teweeggebracht, sprookjes om de groote kin deren mee bang te maken. De „Courrier du Soir" meent te weten, dat de geheime opsluiting van kolonel Picquart thans een onderwerp van onderhandeling uit maakt tusschen de militaire en de burgeriyke justitie, naar aanleiding van het protest, door mr. Labori gericht aan den procureur-generaal by het Hof van Appèl. Waarscbyniyk zou weldra een overeenstemming worden getroffen, waarby zich de militaire overheid zou neer-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2