N*. 11847 Zaterdag 8 October. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 October; Feuilleton. fVIOOlE NAN. .I 1 1 PBIJS DEZEB COUBAKT: Voor Leiden per 3 maanden. o f 1 10. Franco per post•••--< 1.40. Afeooderiyke Nommers0.05. DAGBLAD, PBUS DEB ADVEKTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17f. Grootara letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Prof. dr. J. H. Gunning, alhier, zal 20 1 Mei 1899 den 70-jarigen leeftijd hebben be reikt, zoodat hy, volgens de Wet op het Hooger Onder wys met het einde van dezen academischen cursus als boogleeraar zal moeten aftreden. Van de 149 nieuw aangekomen etudeDten te Leiden zyn 100 candidaat leden van het studentencorps. De plechtige inauguratie Is bepaald op Zater dag 16 October. In een uitgebreide curatorenvergadering van het seminarium der Remonstrantsche Broederschap werd tot proponent by de broe derschap bevorderd de heer A. H. Haentjens, geboren te Arnhem en theol. doctorandus te Lelden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemëene kennis, dat in de maand December en, zoo noodig, Januari a. 8., te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amster dam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. De- dag van aanvang dior examens zal nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 15 November a. s. scbriftelyk opgave doen aan don voor zitter der examen-commissie, en wel voor Leiden by den hoogleeraar dr. H. P. Wysman, alhier; voor Utrecht by den boogleeraar dr. H. Wefers Bettink, aldaar; voor Groningen by den hoogleeraar dr. J. F. EykmaD, aldaar, en voor Amsterdam by den buitengewoon hoogleeraar W. Stoeder, aldaar, met over legging van het getuigschrift, waaruit blykt, dat het theoretisch apothekers-exameD met goed gevolg door hen is afgelegd of dat zy- aan een Nederlandsche Universiteit den graad TdÜ doctor in de artsenybereidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zyn toegelaten, alsmede van een verklaring van een bier té lande bevoegd apotheker, dat zy gedurende minstens twee jaren de uit oefening der artsenybereidkunst onder de leiding van zulk een bevoegde govolgd hebben. (Sis. Ct.) Gedop. Staten van Zuid-Holland bobben besloten met vernietiging van dè beslissing van do vereenigde vergadering van Delfland van 3 Maart 1898, waarby P. Van Buysen en J. Sonneveld Pzn. niet-ontvankeiyk waren verklaard in hun verzoek om voorziening ter zake van naar hun meening plaat3 ge- bad hebbende onregelmatigheid by de op 26 Januari 1898 in het 6de district gehouden verkiezing van een Hoofdingeland bedoelde verkiezing te vernietigen. De huiseigenaren te Haarlem zullen een adres aan den Raad zenden, om te protes teeren tegen de door B. en Ws. voorgestelde invoering eener straatbelasting. Do aanbeveling voor een leeraar in de wiskunde aan de H. B.-S. voor jongens met 5 jarigen cursus te 's Gravenhage bestaat uit dr. A. D. Van der Harst, leeraar aan de H. B.-S te Middelburg, en dr. J. C. Bolt, leeraar aan het gymnasium te Tiel. Door B. en Ws. van 's-Gravenhage is voor gesteld de jaarwedden van de leeraren in de Hoogduitsche en Engelsche taal, aan het gym nasium aldaar, gelyk te stellen met die van den leeraar In de Fransche taal, en wel op f 2200. Da heer J. Bokma, van Maasland, is be noemd tot onderwyzer aan de Christeiyke school te Woerden. Door B. en Ws. is voorgesteld de aankoop van een terrein van 1400 c.A. aan de verlengde Zuidsingels voor den touw van een school ia de nabyheid van den verlengden Zuid-Buiten singel. Door don heer L. A. Vreeburg, lid van den gemeenteraad te Delft, zyn eenige bezwa ren ingebracht tegen het ontwerp van B. en Ws. tot hefting van een straatbelasting, vooral omdat, wanneer bet ontwerp wordt aange nomen, die belasting zich drukkend zal doen gevoelen op hen, die nu reeds een ruim aan deel in gemeentelasten hebben te dragen. Hy acht wenschelyk afschaffing der opcenten op de hoofdsom van het personeel en daarvoor een hoogere percentage te heffen op de in te voeren straatbelasting, waardoor wordt ver kregen Verlegging van den belastingdruk en besparing van perceptiekosten. Met een heffing van 1.2. pet. van de huur waarden per meter wordt een opbrengst ver kregen van f 54,000; wordt daarentegen afge schaft belasting op de hoofdsom van het per soneel ad f 38,000, dan verkrygt men nog een meerdere ontvangst van f 16,000, welk bedrag door hem waarschynlyk voldoende wordt geacht om te voorzien in de noodige versterking der inkomsten. Door B. en Ws. wordt voorgesteld een straatbelasting te htffen van per meter 0.4 ton honderd van de huurwaarde van het perceel, tot een maximum van 12 meters per perceel, waardoor een opbrengst verkregen zou worden, van ruim f 18,000. De berekening 6teunt op deze gegevens, dat het getal per- ceeLn, hetwelk in de belasting zal vallen, ruim 4700 bedraagt met een gerelbreedte van ongeveer 23,000 meters. In bun toelichting zeggen B. tn Ws. geen hooger percentage te hebben voorgesteld dan noodig was om te dekken het verlies van pl.m. ƒ1000, dat de gemeente lydt door de mindere opbrengst van de opcenten op de personeele belasting met toevoeging van eenige versterking van inkom sten, die noodzakelijk is, althans in de eerste jaren (voor scboolbouw, voor dekking van de mindere opbrengst der Indische Instelling, enz.) Mocht by de jaariyksche vaststelling der gemeentebegrooting biyken, dat de behoefte aan inkomsten-vermeerdering niet zoo groot is als zy die voorstellen, dan vinden B. en Ws. den aangewezen weg: vermindering der inkomsten belasting. Deze manier om den belastingschuldigen een vergoeding te geven voor hetgeen zy wegens de Invoering der thans voorgestelde belasting meer zullen moeten betalen, aebten B. en Ws. even doel treffend en veel eenvoudiger dan telkens wüziging te breagon in bet aantal te heffen opcenten op de personeele belasting. Men deelt aan het „Vad." mede, dat door den minister van oorlog een order is uitgevaardigd, waarby wordt bepaald, dat voortaan by militair© wapenschouwingen en parades niet het „Wilhelmus" in oude, maar in nieuwe toonzetting zal worden gespeeld, en dit naar aanleiding van een gemaakte op merking by do revue op de Renkumer heide op 21 Sept. jl. Gedurende de maand September zyn by het Koloniaal Werfdepot aangenomen 104 personen, als: 69 Nederlanders, 12 Dultschers, 21 Belgen, 1 Luxemburger en 1 Hongaar, en werden van de verschillende corpsen van het leger hier to lande overgenomen 25 onder officieren en minderen, zoodat het totaal der werving 129 man bedroeg, aan wie aan hand gel Jen f 24,800 werd uitbetaald. De afdtelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs voor de Algemeene Beschouwingen op de Staatsbegrooting en voor de hoofdstukken 1, 2, 7a, 11, de Mid delenwet, de verhooging van den accyns op wyn en gedistilleerd, de heeren De Waal Malefyt, Lieftinck, Van Alphen, Kerdyk en Van Raalte. Tot rapporteurs over hoofdstuk III (buiten- landsche zaken) der Staatsbegrooting zyn door de afdeelingen benoemd de heeren Yan Bylandt, Van den Berch van Heemstede, Focker, Van Dadom en Ferf. De Koninginnen zullen morgen, Zaterdag, een kort bezoek brengen aan het lustslot Soestdyk. De Koningin-Moeder zal by die gelegenheid een huldebetuiging in ontvangst nemen van het gezamenlyk personeel van alle paleizen, bestaande uit een fraaie bloemvaas, geplaatst in het park achter het paleis. De Koninginnen, die te drie urén aankomen, zullen slechts kort op Soestdyk vertoeven, en daarna weder naar Het! Loo terugkeeren. Op het kerkhof te Utrecht werd heden het gedenkteeken onthuld - op het graf van wylen prof. dr. J. I. Doede?. Het monument heeft den vorm van een obelisk, is gemaakt van gepolijst Zweedsch graniet, zoogenaamd „Labrador", en heeft een hoogte van 2.50 M. De kleur van het graniet is zwart met tal van lichtende stipjes, terwyi het, wanneer de zon er op schyat, een groenachtige tint aanneemt. Het gedenkteeken draagt bet volgende op schrift: Prof. dr. J. I. DOEDES, Hoogleeraar fce Utrecht, Geboren 20 Nov. 1817, ingegaan in da vreugde zyns Heeren 17 Dec. 1897. Zyne Oud-Leerlingen. Het geheel ls afkomstig uit de werkplaatsen van de heeren C. en J. Cool, to Amsterdam. Op 53-jarigen leeftyd is te Sappemeer plotstling overleden de beer H. Bol. Woensdagmiddag ontving de heer B. ten zijnen huize een bezoek van dr. A. T. Van Aken, inspecteur van het M. O. Tydens dit bezoek werd do heer B. onwel en reeds des nachts trad de dood in. De overledene stond bekend als uitstekend docent, was van 1868—1893 aan de inrichting werkzaam als leeraar en bekleedde sedert 1893 de betrekking als directeur. De gezant van Oostonryk-Hongarye by ons Hof, de heer Okolicsanyi d'Okolicsna, zal zich in de volgende week naar zyn land begeven. Gisteren overleed te Almeloo mr. W. A. H. Von Heyden, griffier by het kantongerecht aldaar. De overledene was tevens voorzitter van den Bond van R.-K. Klesveretnigingen in Overysel. Mr. J. F. Houwing, hoogleeraar te Am sterdam, zal (tot volledig herstel van gezond heid) tydeiyk vervangen worden als school opziener io hot arrondissement Zaandam. Te Groningen opent prof. Heymans den 13den October voor onderwyzers een cursus in de zielkuado. Deze cursus zal bestaan uit ongeveer 20 lessen, welke kosteloos worden gegeven. Het Algemeen Collego van Toezicht in de Herv. Kerk benoemde voor het jaar 1898 tot zyn voorzitter: mr. B. P. baron Van Verschuer, te Arnhem; tot tweeden voorzitter den heer Calkoen, te Edam; tot secretaris mr. E. Van Loon, te Groningen. Tot rabbyn aan de IsraGlietische leerschool te Rotterdam is benoemd de heer J. L. Sohlberg, rabbyn te 's-Gravenhage. Het stoomschip „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveerde 5 Oct. te Oporto; de „Spaarndam" vertrok 6 Oct. van Rotterdam naar Nieuw York; de „Salak," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 6 Oct. van Marseille. Hillegom. Gisteravond te ongeveer halfelf zagen eenige inwoners tot hun niet geringe verbazing een zwaren, gedeeltelijk bollen beuketoom, staande op de buitenplaats „'tHof" by de Hillegommerbrug, in brand staan. Uit verschillende gaten van den stam sloegen de vlammen naar buiten en deze zeldzame brand leverde een nl.t onaardig schouwspel op. Door het inwerpen van verscheidene emmers water werd het vuur gedoofd'.' Boe" die brand is ontstaan, is alsnog onbekend. Men denkt aan balddadigbeid. Leiderdorp. Het bestuur van den Munni- kenpolder, onder deze gemeente, maakt bekend, dat op Donderdag 13 October a. s. schouw zal gedreven worien over alle slooten, binnen genoemden polder gelegen. Woubnigge. Alhier zal gelegenheid worden gegoven tot kostelooze inenting en herinentiDg en wel in het Raadhuis op Dinsdag 11 October des nam. te halltwee, en ia de openbare school te Hoogmado den volgenden dag 's voorm. te halftwaalf. Uit de „Staatscourant." Koninkl. besluiten. Benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool to Sappe meer J. De Korne, te 's-Gravenhage. Op pensioen gesteld, met ingang van 16 October a. 8., do kapitein-luitenant ter zee J. C. VanWea- 8em, en het bedrag van dat pensioen bepaald op /2S50 'sjaars. Bevorderd: tot kapitein ter zee, de kapitein luitenants ter zee C. F. A. Gregory en H. Velt- huyzen, tot kapitein-luitenant ter zee de luitenants ter zee der lste klasse J. C. Cramer, P. A. R. Hennequin en J. M. Noorduyn, en tot luitenant ter zee dor lste klasse, de luitenants ter zee der 2de klasso G. W. De Leur, W. li. C. Hoog en L. F. H. Tuckermann. Vergunning verleend aan den kapitein N. J. k. P. H. Van Es, van het corps rijdende artillerie, tot bet aannemen en het dragen van bot Kruis van Verdiensto dor IVde klasse, van Waldeck en Pyrmont. De gewone audiëntie van don minister van binnenlandsche zakon op 8 October zal niet plaats hebben. Examens voor vroedvrouw. De minister van binneolandscbo zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop dor maand December e. k. gelegonheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter ver krijging van een getuigschrift als vroedvrouw Zjj zullen worden afgöuoraen te Amsterdam Zij, die tot dio examens wenschen te v/ordea toogelaton, worden uitgenoodigd daarvan vóór 15 November a. s. schriftelijk opgave te doeu aan den inspecteur voor het geneeskundig Staatstoe zicht voor de prov. Noord-Holland, dr. J. P. Dozy, te Amsterdam, en bij bet verzoek otn toelating een extract uit de registers van den burgerlijken stand over te loggen, waaruit blijkt, dat zij den leeftijd van 18 jaren hebben bereikt, en bet bcwij9, dat zij als leerling-vroedvrouw bij een genees kundigen inspecteur zijn ingeschreven en minstens 10 gewone verlossingen, in tegenwoordigheid van een bevoegd verloskundige, hier te lande bebben verricht. Blijkens het verslag der commissie, die gedurendo de maanden Juni en Juli mot dit examen belast was, opgenomen in de „Sts.-Ct." van beden, werden geëxamineerd 44 candidaten, waarvan aan 32 het getuigschrift van voldoend examen kon worden uitgereikt. De commissie uit in haar verslag den wenscb, dat een volgende maal een commissie zal worden benoemd, die zoowel te Rotterdam al3 to Amsterdam zitting houdt. Het groote bezwaar, dat voor don geneesheer bestaat in het zich geregeld verplaatsen van de eene stad naav de andere, zou daardoor geheel uit den weg geruimd worden. Trio-Yereeniging. Indien men zich een oorspronkelijke meening over een muziekuitvoering vormen wil, üoet men wys geen beoordeelingen uit andere steden te leztn. Helaas, ik heb de verleiding niet kunnen weerstaan en nu kan ik, waDneer ik zoo straks precies hetzelfde ga zeggen als ieder ander reods vóór my gedaan heeft, my niet eens meer vleien met de gedachte, dat ik hetgeen ik neerschryf zelf heb uitgevonden. Eigenlyk deed ik wellicht het wyst van dit verslag eenvoudig een persoverzicht te maken en zoowol melding te makon van den zwaan, dien de verslaggever van de „N. Rott, Ct." statig in het Trio van Beethoven heeft zien zwemmen, als van de pbilippica, door den Amsterdamschen correspondent van het- zelfdo blad afgestoken tegenover do piano, aan welk instrument hy hot recht van bestaan ontzegt tinnen de perken der kamermuziek op grond van deszelfs opdringerig- resp. echreeuwerigheid. Aangezien echter alle go- lezen bladen my op het oogenblik niet ten dienste staan, moet ik ook van dit plan afzien en zal ik maar op gevaar af van een bedenkelyke overeenkomst to toonen met eens andermans uitingen trachten wat eigen bevindingen neer te schrfiven. In éón opzicht wil ik alvast volgaarne anderen napraten en dat doe ik, wanneer ik beweer, dat het buitengewoon mooi is geweest en dat zy, die thuis zyn gebleven, veel ge mist hebben 1 De foyer dit zy in het voorby- gaan opgemerkt had ongetwyfeld voller ge kund, doch by was wat men noemt goed bezet. Het programma, dat blykbaar overal hetzelfde is, bevatte de Trio's op. 97 van Beet hoven en op. 100 van Scbubert en verder 6oio- 18) Zoo was Nan dus geheel alleen. Haar gedach ten, terwyi zy zich met haar winkelgoederen bezighield, waren ver van aangenaam. Zy dacht aan haar gesprek met Alan op den vorigen avond; zy was zich bewust, dat zy haar ware gevoelens tot op zekere hoogte aan hem ver raden had, en zy schaamde zich vreeseiyk over zichzelve en haar zwakheid. Wat zou hy denken wat zou hü van haar denken? vroeg zü zich telkens en telkens weder af, torwyl zt) zich herinnerde, hoo zijn oogen haar den ganschen vorigon avond gevolgd hadden. O, hoe dwaas had zü zich aangesteld I Nu, er was één tsoost, zeide zü bü zichzelve - zü zouden de Qouden Vallei spoedig verlaten. De langverwachte brief met geld uit Durban zou stellig met de volgende post komen en dan zouden zü vertrekken. Terwül zü hierover nog peinsde, hield de postwagen, die tweemaal in de week in de Gouden Vallei kwam, voor de deur stil. De winkel was tevens het postkantoor en Nan verliet haar werk en ging naar voren, om den koeteier te begroeten en de brieven en pakjes in ontvangst te nemen. Een groote, lompe man, mot een litteeken over zün wenkbrauw, sprong van de plaats op den bok naast den koetsier, juist toen zü de deur opende. Nan schrikte, bleef plotseling staan en staarde hem aan met een mengeling van verbazing en ontzetting in haar oogen. .Vader", bracht zü uit - „vader, Is u het?" „Wie dacht je anders, dat het was, meisje?" Lester trok Nan naar zich toe en wilde haar een kus geven, maar zü maakte zich los. „Laat mü eerst voor de brieven zorgen, vader", zeide zü op flauwen toon. Lester fronste zün wenkbrauwen en zag haar aan. „Nu, ik moet zeggen, dat gü uw vader al heel vriendelük verwelkomt", bromde hü, „nadat hü meer dan zes weken is weg geweest 1 Hsbt gü mü niets anders te zeggen dan dat, Nan?" „Ik zal straks wel met u praten, vador", en Nan glimlachte gedwongen. „Ik moet even met den koetsier afrekenen en dan zal Ik u iets te eten en to drinken geven". Al sprekende liep zü hem voorbü en ging naar buiten. Zü hield even een praatje met den koetsier en ontving de niet zeer talrijke brieven en pakjes van hem; ze zag dadelijk, dat er een brief uit Durban bü was, geadres seerd aan Alan Courtenay. Nadat ze den man betaald had, ging ze den winkel weder binnen. Haar vader was de kamer binnengegaan, en zü wierp de brieven haastig in haar lessenaar en sloot dezen. Zün onverwachte terug- koer bad een bgna verlammenden invloed op haar. Hoewel zü gewoonlük dadelijk wist wat haar te doen stond, had zü thans een gevoel alsof de kracht tot denken haar ODtnomen was door de grootheid van het gevaar, waarin zü verkeerde. Slechts één ding was haar duidelyk. Zy moest tot eiken prüs een ontmoeting tusschen haar vader en Alan Courtenay verhinderen. Maar boe dit te doen? Lesters stem, die haar riep, wekte haar uit haar gepeinzen op. Langzaam en schoor- vootend begaf zy zich naar de zitkamer, waar hü plaats had genomen, zette eten en drinken voor hem, stond naar hem te kyken, terwül hy at, en beantwoordde zün vragen op een wonderlüke, werktuiglijke manier. Hy lette eerst Diet op, dat zü zoo vreemd deed, maar toen zün honger gestild was en hü, achterover in zün stoel geleund, zün püp opgestoken had, BCheon het hom op te vallen, dat zü niet was als anders. Hü zag haar aan. „Wat heb je, Nan? Je ziet er uit alsof je half slaapt," zeide hü op ruwen toon; „en wien behoort dit kostbare ding?" Hü wees op een zilveren sigarettenkoker, waarop Malcolms monogram stond en dien hü op tafel had laten liggen. „Behoort dat ding aan een van je bewon deraars, Nan?" Nan lachte minachtend. „Het behoort aan mün commensaal," zeide zü. „U bleef zoo lang weg, dat ik het jam mer vond, uw kamer zoo lang te laten leeg staan, en toen ik in de gelegenheid kwam voor een paar weken twee commensalen te kunnen krügen, nam ik ze." Le3ter knikte goedkeurend. „Dat is goed, Nan. Laat nooit een kans om geld te verdienen ongebruikt voorbügaan. Maar zo zullen nu toch moeten heengaan, nu ik weerom ben?" zeide hü- „Wie zijn het?" „Twee Engelschen"; Nan zag haar vader onderzoekend aan, terwül zü sprak „zü dragen beiden denzelfden naamAlan en Malcolm Courtenay." „Betalen ze goed, Nan? Want, als dat het geval is, zal ik wel zien, dat ik voor een paar nachten bier of daar onder dak kom. Ik ben toch niet van plan lang thuis te blüven. Ik heb eindelük eene geluk gehad, meisje. Ik heb aandeelen gekocht in een nieuwe mün bü de Queen's Rivier, en zü gaan in de hoogte zoo bard zü maar kunnen. Ge zult nog eens rük worden, Nan!" „Ik heb gehoord, dat u de aandeelen ge kocht hebt. Waar hebt u het geld vandaan gehaald? IJ hadt büna niets, toen u van huis gingt," zeide Nan, en zü vestigde haar groote oogen met zulk een streng onderzoekenden blik op hem, dat Lester onwillekeurig schrikte en oen vloek mompelde. „Dat gaat je niets aan. Bemoei je met je eigen zaken," bromde by. „Daar," - hü wierp haar zün reiatasch toe „sta me niet zoo met je groote oogen aan te staren. Pak myn tasch uit, en zeg aan Donald, dat bü bü mü moet komen." Hü leunde weder achter in zün stoel en ging voort met rooken. Nan gehoorzaamde zwügend. Zü opende de tasch en nam den inhoud er uit wat linnengoed, een paar laarzen, een paar toiletartikelen en, ton laatste, gedrukt in een boek van de tascb, alsof hü er haastig ingeworpen en vergeten was, vond zü een breeden, lederen gordel met een eigen- aardiger), stalen gespl Nan scbrikto, rilde en werd doodsbleek, en bevende bü deze onverwaebte bevestiging van hetgeen zü gevreesd had, list zü de tasch vallen. Mot oogen, waarin onuiteprekelüke ontzetting te lezen was, staarde zü op den gordel in haar handen. Daar was hü, juist zooals Alan hem haar beschreven had, de breede, lederen gordel met den stalen gesp; de linnen voering was er echter op ruwe wüze uitgetrokken en hing er nu in rafels bü. Haar ontsteltenis was zéo groot, dat haar ledematen als verlamd schenen, baar tong kleefde aan haar verhemelte. Tweemaal trachtte zü te spreken, doch tweemaal ont brak haar daartoe de kracht; eindelük zuchtte zü zoo diep, dat Lesters aandacht er door getrokken werd. Hü keerde zich om en zag haar verbaasd aan, doch toen Z'jn oogen van baar ontsteld gelaat op haar banden vielen, en bü zag, wat zü daarin vasthield, sprong op van zün stoel en wilde zich met ruwen vloek van den gordel meester maken. Nan ging echter vlug achteruit en hield hem stevig vast. „Wat dos je met dien gordel? Geef hem mü, Nan!" schreeuwde hü. Door zün ruwheid koerde Nans moed terug. Zü richtto zich in haar volle lengte op en gaf hem door een bevelend gebaar te kennen, dat hy op een afstand moest blüven, en Lester, die in zün hart een weinig bang voor haar was, gehoor zaamde. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1