ATJEH. der vesting art,, wordt inspecteur van het wapen, ter vervangiog van luitenant generaal J. W. Bergansius, die evenals de generaais- majoor C. L. Doorman, commandant der be reden art., en P. A. Scheltus, commandant in de stelling van hot Holl. Diep en het Volkerak, en de kolonels G. P. J. In de Betou, J. G. J. Van Houtum en H. W. Alma, resp. com mandanten van het 4de, 2de en 3de reg. vesting-art., worden gepensioneerd. (D.) HH. MM. de Koninginnen woonden gis tervoormiddag de godsdienstoefening tyj in de Nederl.-Herv. kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. H. C. Hattink. De heer E. A. Van Ameringen, wonende te Pretoria (Z.-A. R,), vroegor te Rotterdam, is benoemd tot vice-consul der Vereenigde Staten van Noord-Amenka te Pretoria. De opper-ceremoniemeester ma3kt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van drie wekeD, wegens het overiyion van Hare Majesteit de Koningin van Denemarken. Sts.-Ct Zaterdagmiddag is te Utrecht op de grens van het Hoogelands- en "Wilkelminapark een "Wilbelmina-linde geplaatst en overgedragen aan de gemeente Utrecht door mr. N. P. G. Dop, voorzitter van „Volksvermaken." Namens de gemeente werd de linde door den burge meester, den heer Reiger, aanvaard. De ver schillende autoriteiten, leden van het Dag. Bostuur en van den Gomeenteraad hielpen mede den boom plantsn door het neerwerpen van een handvol aarde, met versierde schoppen, een voorbeeld, door de aanwezige school kinderen gevolgd. Een concert op bet Hoogeland was het einde der plechtigheid. Het voornaamste punt, dat Vrijdag in de Vereeniging „Vak en Kunst" te Dordrecht aan de orde kwam, was de rekening en ver antwoording dor tentoonstelling van 1897, door het Hoofdbestuur ingezonden. De ontvangsten en uitgaven hebben onderscheidenlijk beloopen f 140,978.32 en f 183,420.57'/,, zoodat het zuivere tekort bedraagt ƒ36,442.25'/j. Deze rekening is opgemaakt door het accountantsbureau van mr. Korthals Alles, te Amsterdam. "Wederom ontstond een lang debat, dat tot resultaat bad, dat de Vereeniging het Hoofd bestuur dechargeerde en dank bracht voor het geen het had gedaan, tevens met het verzoek aan te bleven tot de tentoonstellingsquaeatio van de baan is. 0ndertus8chen hebben de aandeelhouders van bet 1ste garantie-syndicaat nog steeds niet betaald, wat, naar de voorzitter nogmaals herinnerde, in hoofdzaak te wijten is aan een der belanghebbenden in dat syndicaat. Nu echter de definitieve afrekening is inge komen, is aan de directie der Dordtsche Bank, by welke de inscbrijvingon daarvoor zijn aan genomen, verzocht baar invloed te willen aan wenden, opdat alsnog tot storting worde over gegaan. De voorzitter hoopte en verwachtte, dat de weg „gerechtelijke rekening en ver antwoording" niet zal behoeven te worden Ingeslagen. Om hot verzook van bet bestuur te steunen, nam de vergadering de volgende motie aan: „Do vergadering van leden en begunstigers van „Vak en Kunst" op 30 Sept. op de boven- saal van „De Vriendschap" gehouden, hecht baar volle goedkeuring aan het voorstel van bet Hoofdbestuur der Tentoonstelling, om, alvorens tot gerechtelijke rekening en verant woording der definitieve rekening over te gaaD, alsnog de Dontsche Bank uit te nooaigen langs minnelijken weg tot storting der aandeelen tot bet garantie-syndicaat te geraken." Voor de prijsvraag eener Studenten sociëteit te Utrecht is bekroond: „Motto Corri," vervaardiger de heer A. H. Zinsmeister, architect te Amsterdam. Premies werden toegekend aan de ontwer pen „cirkel, waarin passer," „driehoek en teekenhaak"; ontwerper JanStuyt, te Haarlem. „Roode D in stralenkrans," ontwerper Th. VaD Harderwijk, te Amsterdam. „Cirkel, waarin wapen der stad Utrecht," ontwerper C. N. Van Goor, te Rotterdam. „Pietje Puck", ontwerpers J. J. A. J. Van der Valk, te Tilburg, en Joh. J. Gort Jr., Rotterdam. Gisteren herdacht ds. P. Beets, predikant b\j de Ned.-Herv. Gemeente te Sybekarspel, den dag, waarop bij vóór 45 jaren al Jaar de evangeliebediening aanvaardde. Den heer Beets was tegen 1 October een eervol emeritaat verleend. Byna alle plaatsen voor de feestuitvoe ring in de kerk te Apeldoorn, op morgen, Dinsdag, welke uitvoering met de tegenwoor digheid der Koninginnen wordt vereerd, zfln uitverkocht. Nog slechts enkele plaatsen zijn tegen verhoogden prijs verkrijgbaar. Het stoomschip „Salak", van Rotterdam naar Java, passeerde 1 October Gibraltar; de „Kanzier" vertrok 1 Oct. van Amsterdam naar 0.-Afrik3; de „Rotterdam" vertrok 1 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Oct. te Southampton; de „Prins Willem I" vertrok 2 Oet. van Amsterdam naar Paramaribo. Een officiéél telegram uit Atjeh, dd. 2 October meldt: De colonnes trokken van Telok Semaweh door Tjoenda Nizam Sawang naar Kaloom Pang, Kloenpang Doewa en Leboe. Uit talrijke bentiugs vloden strijders van Pesangan. Zij werden verdreven met geringen tegenstand, achterlatende 10 dooden. Onzerzijds gesneuveld een marechaussee en licht gewond 2 militairen beneden den rang van officier. Gisteren doorgerukt naar Pesangan. Een colonne van Segli marcheerde tot de grens van Men-oe. De bevolking was in de KampoDgs en de hoofden meldden zich aan. Leiderdorp. Gedurende de maand September zijn alhier geboren 7 kinderen, waarvan 5 van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht, gehuwd 2 paren en overleden 1 persoon van het vrouwelijk geslacht, terwijl 2 kinderen als levenloos aangegeven zi)n. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. G. Ch. baron Snouckaert van Scbauburg, thesaurier van H. M. de Koningin, be noemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; de heer C. Bosman, te Alkmaar, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. TWEEDE KAMER. Ter kennisneming van de leden der Tweede Kamer is door den minister van justitie aan geboden een exemplaar van het laatst ont vangen Rogeeringsrapport door de Belgische Regeering, over de werking der wet op de voorwaardelijks invrijheidsstelllng en veroor deeling gedurende het jaar 1896, uitgebracht in de vergadering der Cbambre des représen- tants van 23 November 1897. Een wijziging is voorgesteld in het wets ontwerp tot intrekking van art. 34 der wet van 5 October 1841 en regeling van het beheer over den voorraad go .'deren voor kleeding en uitrusting voor onderofficieren en soldaten. De wijziging strekt alleen om een paar artikelen van het ontwerp eerst op 1 Januari 1900 in werking te doen treden, op dat na het tot-stand-komen van de wet, de noodige tijd worde verkregen om nopens uitvoering daarvaD, voor zooveel noodig, met de Algemeene Rekenkamer overleg te plegen. Gemeenteraad vaa Boskoop. Opening der vergadering; de notulen der vorige worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van: lo. hot namens H. M. de Koningin ontvangen telegram 2o. de dankbetuiging van den heer Van der Borch voor de hem geschonken gratificatie; 3o. de door het Rijk aan de gemeente te doene uitkeering ad /"5394.79l/a; 4o. het aandeel dezer gemeente in de kwado posten der grond- en personeele belasting ad 107.9875; 5o. het proces-verhaal van opneming der kas en boeken van den ontvanger. Alle deze worden voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van eenige ingezotcnen, woon achtig achter de zoogenaamde Steijlen, om plaat sing van twee lantaarns aldaar, wordt besloten zulks to behandelen bij de begrooting voor 1899. De Voorzitter zegt, dat het DageJijksch Bestuur voorstelt om bij Gedep, Staten pogingen aan te wenden om de jaarwedde van den ontvanger te verhoogen mot ƒ100 en alzoo te brengen op 400; wat met het oog op de verantwoording, dio de ontvanger heeft, eu de jaarwedden van do ont vangers van omliggende gemeenten, niet meer dan billijk kan worden geacht. Met algemeene stemmen wordt dat voorstel aangenomen. De rekening dienst 1897, waarop, blijkens inge komen rapport van de commissie van onderzoek, geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt, wordt voorloopig vastgesteld zooals ze daar ligt, in ont vangst bedragende /"2G,111.47, in uitgaaf ƒ21,495.30; batig slot ƒ1,616.17. Verder worden iu behandeling genomen eenige reclames tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag dienst 1898, waarna de vorgadering wordt gesloten. Burgerlijke Stand van Leiden. Eerste huwelijks-afkondiging van 2 Oct. B. J. Reniers jm. 32 j. en A. M. A. Creygbton jd. 24 j. A. Van Riet jm. 30 j. en A. Boot jd. 29 j. W. A. C. De Vreede jm. 21 j. en A. De Jong jd. 22 j. T. De Fey jm. 22 j. en A. Van de Wijngaard jd. 21 j. 1. Vavier jm. 21 j. en W. S. Beter jd. 21 j. F. W. H. Nussholz jm. 38 j. en M. J. Lares jd. 23 j. J. Zwaan jm. 28 j. en M. Timp w. 51 j. I. De Vink jm. 25 j. en P. J. Wctselaar jd. 30 j. B. Piët jm. 24 j. en H. E. Ditmar jd. 28 j. HILLEGOM. Ondertrouwd: E. Warmerdam geb. De Groot. W. J. Buurman geb. J. G. Bcholten. Getrouwd: K. Bouma geb. C. J. H. Mallée. Bevallen: P. Langeveld geb. Smit D. J. Van Kampen geb. Broekhof Z. Overleden: H. G. Salman 3 w. A. H. Kramer 8 ra.P. Prins 76 j. J. Steonvoorden 33 i. NOORD WIJK. Geboren: Hendrik, Z. van J. Klooa en M. Ammeraal. Agnes, D. van A. G. Biekelmans en E. Karsbergen. Ondertrouwd: Niooïaas Van der Zalm 82 jaar en Cornelia Vink 20 jaar. Gehuwd: Leonard Duijndam 24 j. en Johanna Van der Geest 26 j. Cornelia Van Duin 24 j. en Jacoba Admiraal 25 i. Overleden: Levenloos aangegeven kind van C. Koster en J. Duivenvoorden. Johanna Maria Janson 1 mnd. VOORHOUT. Geboren: Maria Angela Cornelia, D. van J. G. Schulte-Kuporjans en J. Van der Viogt. Maria, D. van W. Zwetsloot en J. Bakker. Ondertrouwd: Th. Van Steijn jm. 26 j. en M. Jelierso jd. 21 j. A. Jeliorse jm. 28 j. en M. Van Steijn jd, 22 j. Overleden: Johannes Batist, Z. van Th. Raaphorst en M. Do Graaff. VOORSCHOTEN. Ondertrouwd: J. Koene 81 j. en M. A. De Graaf. Geboren: Cornelia Gorritje, D. v. J. Rood- voots en M. E. Radix. Petrus Johannes, Z. v. Th. Borgman en J. Goodemane. Cornelia Johan nes, Z. v. J. Zoetemelk en A. Hogervorst. Overleden: Helena Juiferroans 12 w., d. v. M. Juffermans en van G. C. Muysers. Herziening ran de zaak-Dreyfus. De commandant van bet fort Mont Valé- rien, waar Henry opgesloten werd gehouden, is verplaatst en benoemd tot onderdirecteur in het kamp te Ch&lons. De „Rappèl" boweert, dat dit een bewijs ia van ontevredenheid over den commandant, omdath{j niet de noodige maatregelen had genomen om kolonel Henry te beletten zelfmoord te plegen. Intu8schen herinnert de „Aurore" in verband met deze overplaatsing aan een ander feit. De commissaris van politie te Boulogne, de heer Monantheui), werd ontboden om het overlijden van kolonel Henry to con6tateeren. Hij wilde, voordat hy zijn proces-verbaal opmaakte, een onderzoek instellen, doch men gaf hem een proces-verbaal kant en klaar ter onderteekening. Op herhaald aandringen teekende de commissaris en werd eenige dagen later benoemd tot commissaris van politie te Parijs. Een lid van de strafkamer van het Hof van Cassatie moet aan de „Matin" verklaard hebben, dat voor een volledig onderzoek in zake de revisie de overkomst van Droyfus noodzakelijk is. Het Hof zou in verband hiermede eerst einde November uitspraak kunnen doen. Men verzekert, dat generaal De Boisdeffre sedert eenige dagen in zijn gezondheid geschokt is, zoodanig, dat men in zijn omgeving eenige ongerustheid koestert. De hoer Manau, procureur generaal by het Hof van Cassatie, heeft zijn onderzoek van het dossier-Dreyfus beëindigd en het aan de griffis overhandigd. Do president van de straf kamer be ft Zaterdagmiddag een langdurig onderhoud gehad met den procureur-generaal. In den loop dezer week zal de rapporteur worden aangewezen. Het duel tusschen do heeren Paulmier en Turot naar aanleiding van het artikel in de „Lanterne" is hiermede afgeloopeD, dat na een hevig gevecht de heer Turot aan de borst en de rechterdij gewond werd, en de heer Paulmier aan den hals. De beide tegen standers wilden het gevecht voortzetten, maar dit werd door do getuigen vorhinderd. Zaterdagavond heeft de heer Jaurès in den Trianon-schouwburg van Montmartre een gloeiende redevoering gehouden over het socialisme en de zaak-Dreyfus. Do zaal, die 4000 menschen kan bevatten, was overvol en het publiek was zeer geestdriftig. Jaurès werd daverend toegejuicht. Na afloop werd op straat aan de heorschende stemming uiting gegeven in de kreten: „Leve Picquartl Leve Zolal" De politie behoefde vooreerst niet tusschen beide te komen, maar voor de bureelen van o'e „Libre Parole" en de „Intransigeant", waar „Weg met Drumont!" en „Weg met Rochefort!werd geroepen, werd de menigte uiteongedreven. In de Rue Montmartre had een gevecht plaats tusschen voor- en tegenstanders van de revisie. Er werden stokslagen uitgedeeld en een bakkersknecht zonder betrekking, Belg van geboorte, schoot zelfs zifin revolver af. Hij werd dadelijk gearresteerd en ztide zijn revolver slechts te hebben willen pro- beeren. Drie studenten werden eveneens ge arresteerd wegens verzet tegen de politie. De vergadering gisteren voor de revisie, iu de Sall9 Wagrarn, is niet doorgegaan. Do verhuurder had den inrichters van de meeting doen weteü, dat met het oog op de „toebe reidselen" voor do vergadering, d. w. z. wegens de aangekondigde komst van Deroulède met zijn vrienden, de zaal gesloten zou blijven. De Salie Wagram werd door een sterke politiemacht bewaakt, zoodat ondanks alle pogingen van de manifestanten de meeting niet is doorgegaan. Francis De Pressensó en Ernest Yaughan (oirecteur van de „Aurore"), die de zaal wilden binnendringen, werden gearresteerd. Er hadden oploopjes plaats en er werd geroepan: „Leve de revisie 1" „Weg met de Joden 1" „Leve het leger!" Déroulède, die aan het hoofd van een tal rijke groep naderde, trachtte eveneens de zaal binnen te dringen, maar tevergeefs. Déroulède bood zijn tusschenkomst aan om gedaan te krijgen, dat Pressenséen Yaughan werden losgelaten, maar dezen weigerden. Tegen balfvijf gingen de betoogers uiteen. Morhart werd eveneens gearresteerd, maar alle drie werden later in vryheid gesteld. Er vielen veel rumoerige incidenten voor, echter zonder groote beteekenis. Enktle per sonen werden nog in hechtenis genomen, maar meorendeels spoerig weer vrijgelaten. De politie had een groote macht ontwikkeld. Des avonds was het woelig op de boulevards, maar over het geheel is Parijs kalm. De „Siècle" komt voor den dag met eon nieuw fait nouveaudat de revisie van bot Dreyfus-proces zou wettigen. De beide vroeger genoemde zijn: 1°. de tegenstrijdigheid in de resultaten van het schriftonderzoek in zake het borderel in 1894 en in 1898; 2°. do be kentenis van Henry. Het derde feit zou wezen, dat het op non activiteit-stellen van luitenant-kolonel Du Paty de Clam is gemo tiveerd door redenen, die de instructie van hem tegen Dreyfus in 1894 in een bedenkelijk daglicht stellen. Wat toch is gebeurd? vraagt het „Hbl." Du Paty de Clam heeft toen het spaak liep Esterhazy gewaarschuwd en voor dat feit heeft men hem disciplinair gestraft. Dat staat offi cieel vast. Nu doen zich de volgende vragen voor: Waarom Is Du Paty de Clam door den loop der zaken bang geworden? En als by bang geworden Is, waarom heeft by dan Esterhazy gewaarschuwd? Waarom, indien zyn instructie (tegen Dreyfns) onpartydig en eeriyk was? Of het gedrag van dezon officier is onbe- grypeiyk, óf het werpt verdenking op zyn instructie van 1894, En hy Is er voor gestraft. Dit constitueert, zet de schryver in de „Siècle" uiteen, een nieuw feit voor revisie. De „Soir" vraagt den minister van koloniën Trouillot de volgende vraag te beantwoordon: Ja of neen, is Dreyfus overgebracht van het Duivelseiland naar Cayenne en vertoeft hy op het ooganblik aldaar? Het blad geeft zyn voornemen te kennen deze vraag te herhalen net zoolang tot de minister een categorisch antwoord heeft ge geven. Een correspondent van do „Figaro", te Cayenne, zendt onder dagteekening van 80 September het volgende telegram: „De mail uit Frankryk wordt hier met het grootste ongeduld verwacht. Doch terwfll de bevolking hier de dingen met byna evenveel opgewondenheid bespreekt als deParyzenaars, is do gevangene op het Duivelseiland onkun dig gebleven van het feit, dat zijn zaak de aandacht van geheel Frankryk trekt. „Dreyfus weet van niets. De brieven, die hy ontvangt, worden zorgvuldig gelezen door den secretaris generaal, di9 den gouverneur, die met verlof is, vervangt. Zy bevatten niet de minste toespeling op de gebeurtenissen. Als maatrogol van voorzorg heeft men zelfs den bewakers verboden kranten of tydscbriften te lezen, opdat zy geen onbescheidenheden kunnen begaan. „Dreyfus bevindt zich in goede gezondheid." Een telegram uit Cayenne, den lsten Oct., meldt, dat de kruiser „Dubourdieu" by de lies du Salut geankerd ligt. Een van de anti-Dreyfusbladen had mede gedeeld, dat op reis naar het Duivelseiland door den heer Riquet in do voering van de ja6 van Dreyfus een aantal papieren waren gevonden, dio overtuigond de schuld van Dreyfus bewezen. De heer Riquet, desgevraagd, heeft bet ge- heele verhaal voor gelogen verklaard. Het moet dus als een van de middelen van zekere pers beschonwd worden, die een steeds grootere schande voor Frankryk wordt. De anti-Dreyfusbladen gaan intusschen voort met het aanbrengen v<m „bewyzen" voor de schuld van Dreyfus. Nadat alzoo pas van bevoegde zyde is tegengesproken hun verhaal omtrent do belastende papieren, die tusschen den jaskraag van den veroordeelde zouden gevonden zyn, komt de „Libre Parole" met het zotte verhaal, dat aan Dreyfus na zyn veroordeeling de photo*raphieén der geheime stukken zouden züo getoond, waarop de ver rader zich de bekentenis: „Gesnapt" liet ont vallen. Mr. Demange, de verdediger van Drey fus, spreekt in een brief aan do „Teiups" dit varhaal op de meest besliste wyze togen. Er doen tal van geruchten de ronde, waar van de waarheid niet na te gaan is. Zoo heeft de heer Gérault-Ricbard, socialistisch afgevaardigde, naar men beweert van wachters van Cherche-MiJi, bericht gekregen, dat kolonel Picquart ernstig ziek zou zyn. De kolonel moet een beroerte hebben gekregen, waarop in alleryl een geneesheer ontboden is. Het is te hopen, ook voor de militaire overheid, zegt het „A. H.", dat dit bericht onwaar zal blyken to zyn. Henry gezelfmoord on Picquart dood ziek dat zou misschien te veel zyn. Meer bepaald tot de categorie der phan- tastische berichten behoort de mededeeling, dat Zola Dreyfus zou zyn gaan opzoeken te Cayenne, om zich daar met hem in verbinding te stellen. Dit bericht is even beslist onwaar als het verhaal van de „Daily Nowb" over het onderhoud van Casimir Périer en graaf Munster, dat ten ov-rvloede nog eens namens den oud-president door zyn secretaris is tegengesproken. YolgeDs de „Droits do l'Homme" is Ester hazy niet gevlucht wegens het verloop van de aanklacht van zyn neef Christiaan, maar toen hy vernam, dat kolonel Henry een volledige bekentenis had afgelegd. Na hot aftreden van minister Cavaignac word op bevel van generaal Zurlinaen een geheim onderzoek tegen Esterhazy ingesteld, waarby een zeer bezwarend materiaal omtrent de betichtingen van Esterhazy en Henry vóór en na het proces-Dreyfus aan het licht werd gebracht. Met het aftroden van generaal Zurlinden verliep het onderzoek totdat minister Delcassó (buitenlandsche zaken) op zekeren dag met den heer Brisson over Esterhazy sprak en ten gevolge van het gesprek den minister van oorlog, generaal Chanoine, liet ontbieden. Toen deze den minister president verliet, liet hy zich het dossier Esterhazy brengen en gelastte een instructie tegen den gewezen majoor. Zoodra Esterhazy daarvan hoorde, maakte hy zich uit de voeten. Een correspondent van de „Ind. beige" te Parys heeft een interview gehad mot een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar, over de zaak-Dreyfus. Deze zeide o. m., dat by niet geloofde, dat de zaak verwikkelingen tnsschen Duitschland en Frankryk zou doen ontstaan, maar dat de Duitschers door den loop der zaken In Frankryk, die een gebrekkige orga nisatie van den état-major en moreele fouten by een zeker aantal Fransche officieren aan den dag heeft gebracht, er niet toe bygedragen heeft om de Duitschers te ontmoedigen. Cremensfd Nieuws# Hedenmorgen ving een kader- manoeuvre aan onder leiding van den com mandant van het 4de reg. inf., kolonel Duycker. Aan die manoeuvre, welke morgen wordt voortgezet, wordt behalve door de hoofdoffi cieren, nog deelgenomen door den kapitein: adjudant Schwarz, de kapiteins Hooghwinksl (van het 1ste bat. te Delft), Oltmans, v. d. Hoff Froger en Hemmes, de luitenants Van Eek en YanKaathoven, enden lsten luit.-adjudant jbr. Bowier, alsmede door een officier van de cavalerie en een van de veld-artillerie, alhier in garnizoen. „Wie wind zaait zal storm oogs. ten". Waarlyk, deze woorden zyn van toe. passing op een vader uit Leidon, die een klacht had ingediend tegen zyn zoon wegens diefstal van oen jas ten zynen huize. Uit cie rapporten bleek, dat de vader zyn kinderen allertreurigst had groot gebracht, hen dikwyh honger liet ïyden en nagenoeg alles, wat hy verdiende, verdronk. Van den, gulden, dien de jongen voor de gestolen jas had ontvangen, nam hy een kwartje aan, dat zyn zoon hem nog'schuldig was, en liet verder van de over gebleven 75 centen voor 33 centen jenever halen, waarvan hy het grootste go Jee) te op- dronk. En toch ging de man een klacht indienen tegen zyn eigen kind, ten gevolgo waarvan dit hoden moest terechtstaan voor de Haagsche rechtbank. De jongen was niet verschenen. By verstek werd voor hem gevorderd drie maanden gevangenisstraf. De laatste wedstrijd op de Am- sterdamsche baan in dit seizoen is verreaen. Te zeggen dat het een waardig slot geweest is deze wedstryd, die zes ur-n duurde, zou, volgens de „Tel.", wel eenigszins overdreven zyn, daar hy by tusschenpoozrn nu niet was wat men noemt interessant. Doch dat kon de directie niet helpen, daar by deze race het baanbestuur wel gedaan heeft wat het kon om een waardig aantal tegenstanders te vin den. Wie ze dan ook heeft zien ryden, die 11 mannen, zal moeten bekenn-jn, dat ze aan elkander gewaagd waren, ofschoon de snelheid nu wel wat te wenschen overliet. Hieraan is 't misschien ook to wyten, dat mannen als Miller, Marius Thé, Faure niet met de eerste pryzen zyn gaan strijken. Doch hier staat tegenover, dat dit middel matig gangetje (er w«rd gemiddeld 30 KM. per uur gereden) den HolJandschen jongens uit stekend te stade is gekomen. Wat overigens het ryden aangaat, hebben zy zich tegenover do buitenlanders kranig gehouden; de mooiste spurten waren van hen, ofschoon het geregeld op niets uitliep, daar, zoo:ra een van ce ryders een eindje uitliep, het geheele peloton terstond weer op zyn hielen zat. Toen om vyf minuten over elven de 11 rijders met name Miller, Faure, Marius Thé, Jules Thé, Aries, Bor, Wattelier, Marnette, v. d. Mey, Greve en Schrauwen, afgingen, waren er slechts weinig toeschouwers. Na den middag vulden de rangen zich echter langzamerhand, doch er kwamen niet zooveel menscheD, dat de ontvangsten bevredigend bobben kunnen zyn. De pryzen werden behaald door: Greve (181 K M. 633 M.) f 1000, Wattelier f 650, Faure f 350, Marius Thé f 250, Miller 250, Greve is amateur en mag geen geld aan nemen; in plaats daarvan kreeg hy een gouden medaille. Vrydag jl. had in het dorp Broden- broek (gom. Gendringen) een treurig ongeluk plaats. Tydens de afwezigheid der huisvrouw van zekeren Jansen, die op het veld aan het werk was, kwam haar achtjarig uochtertje te dicht by het vuur, mot het gevolg, dat haar kleertjes in brand raakten. Eer da op het hulpgeschrei toegeschoten mosder de vlammen kon blusschen, was het kind zoo danig met brandwonden overdekt, dat het na een vreeseiyk lyden spoedig daarna overleed. Een oude getrouwe. Zaterdag werd in den buiseiyken kring van den heer Roelof Vissers Wzn., te Kerk-Driel, oen gou den feest gevierd, en wel de heroenking van het feit, dat de oude, trouwe Elizabeth Liempt den dag herdacht, waarop zy vóór vyftig jaren by de familie Yissers in dienst trad. Onveiligheid te Peking. Re li ters bureau te Londen verneemt, dat aan heb departement van buitenlandsche zaken een telegram is ontvangen van sir Claude Macdo- nald, meldende, dat de heer Moitimore, lid van de Britsche legatie te Peking, terwyi hy met een dame naar huis keerde, aangevallen, beleedigd en reet steenen geworpen is door Chineezen. Later op den dag werden Ameri- kaansche zendelingen op dergelyke wyze aan gevallen en de Chineesche secretaris der Amerikaan8che legatie werd zooianig mis handeld, dat een zyner ribben gebroken was. Er heerscht een gevaarlyke geest te Peking. De Britsche gezant heeft de Cbineescho ra- geeriDg op duidelyke wyze aan het verstand gebracht, dat zy aan deze aanvallen een einde heeft te mak6n. Hot erf van do boerdery van Jaap Brouwer te Hilversum aan den 's Grave n- landschen weg was Zaterdagavond het tooneel van een buitengewone opgewondenheid. Naar men onder het publiek vertelde, was of werd weer een van die ondo veeten uitgevochten, die helaas reeds zoo menig kloeken man het leven gekost hebben. Brouwer heeft twee knechts, neven, in dienst, thuis behoorend aan den kant van Soesterberg, Jan Yan Voorthuizen en Van der Hoek. Beiden staan nogal als „Haantje do voorste" bekend. Zy moeten verder gewaarschuwd zyD, dal „men op hen liep." Zaterdagavond nu moeten oenigen, om welke reden dan ook, iets tegen belden knechts gehad hebben en hen hebben aangevallen. Yan der Hoek wist zyn aanvallers te ontkomen en schuilde weg op het terrein van een buiten* verbiyf, palende cac het erf van Brouwer.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2