Het stoomschip „Laertes," tan Amster dam en Liverpool naar Java, passeerde 30 Sept. Gibraltar; de „Statendam," van Rot terdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Sept. Frawlepoint. Bodegraven. Hot aantal lotsllngen in deze gemeente, lichting 1899, bedraagt 40. Maandag 3 October zullen de lessen aan de ambachts-teekenschool, onder leiding van den heer Jesse, te Leiden, weer een aanvang nemen. Voorschoten. Het adres aan den Raad tot afschaffing van de kermis en het daarvoor in de plaats stellen van een Oranjefeest is Vrijdag, voorzien van 231 handteekeningen, bij by den burgemeester ingediend. "Warmond. Do loting voor de nationale militaire, lichting 1899, zal voor deze gemeente plaats hebben te Sassenhoim op Zaterdag 15 October a. s., des nam. te 123/4 uur. Het aantal ingeschrevenen bedraagt 19. Gedurende de maand September werden aan het Rykstelephoonkantoor alhier 124 telegrammen behandeld, n.l. 63 verzonden en 61 ontvangen. In hot geheel werden er gedurende het 3do kwartaal 621 behandeld en wel verzon den 281 en ontvangen 340. Gemengd Nieuws. Het aantal bezoekers aan 'sRyks Academietuin alhier heeft gedurende de maand September 1316 bedragen. Een feestgave. Aan 408 oud- stryders is gedurende de Oranjefeesten een beurag van f 3560 uitgereikt, een bedrag, dat men zal trachten te dekken, door in alle gemeenten een bijzondere collecte te houden, waarvoor de Koninklijke toestemming is verleend. Een geheimzinnige diefstal heeft te IJlst plaats gabad. Uit de woning van dea burgemeester is nl. ontvreemd eenig goud- en zilverwerk, wat tafellinnen en een ham, zonder dat eenig epoor van inbraak ontdekt is kunnen worden. Men vtrmoeit, d^t de dader een bekende is geweest, maar heeft tot heden iedere verdenking moeten laten varen. De conducteur der posteryen Scholte, die by een botsing van een trein op 1 Jan. 1897 ongeschikt is geworcon voor oie betrekking en tbans als assistent werkzaam is, heelt van de Maatschappy tot expl. van Staatsspoorwegen ƒ2800 schadevergoeding gekregen. Mot de herstelling van den telegraafkabel tusscben Den Helder en Tessel, waarmede men eenige dagen werkzaam was, ia men gereedgekomen. De Hooge Raad heeft thans uit* gemaakt, dat om op de kiezerslijst geplaatst te worden als loonkiezer, men uiet kan volstaan met op te geven, dat men in het afgeloopen jaar een inkomen van „meer dan" of „min stens" het vtreischte be rag heeft genooten. De Hooge Raad overwoog onder anderen, dat art. 17, eerste lid, der Kieswet voorschrijft ®en opgiaf van „het bedrag" van het in het laatst verloopen jaar genoten inkomen, dat ia ydn een bepaald beorag; terwyl, al is „meer ian" of „minstens" zeker bearag, dat hetwelk In de gemeente, waar de aanvrager woont kiesbovoegdüeid geeft, de beoordeeling of zulks het geval is, blykens art. 25 en volg. der wet aan B. en "Ws. is opgedragen, doch niet aan den adspirant-kiezer, van wien 6lecbts gevraagd worut opgaaf van „het bedrag." Te Os is mej. v. T., die zich by de kachel wilde verwarmen, door het vlam vatten van hare klteren, in brand geraakt en kort daarop aan bare brandwonden overleden. In de buurtschap Lonnuker is een 6-jarig knaapjo by h9t graven van zaad, door bet instorten van een gedeelte grond, waarop by stond, in een kuil geraakt en geheel onder het zand bedolven. Zyn broertje ging den vader roepen. Toen deze met eenige anderen niet zonder moeite den knaap te voorschijn haalde, was by reeds overleden. Door broeiing van hot hooi is gis teren te Schoten (N.-Hby den landbouwer G. Teeuwen brand ontstaan, en een voorraad van 400,000 KG. hooi vernield. Aan do gun stige windrichting was het te danken, dat de woning en de stalling gespaard bleven. Een vreemde ontmoeting. - De heer Wouwenaar van Berkenheuvel had dezer dagen te Diever een vreemde ontmoeting. Uitgaande om konynen te schieten, hoort hy plotseling zyn hond jankon en ziet hem weldra angstig in do laan verschynen, waarin by staat. Met het geweer gereed, wacht hy de dingen af, die komen zullen, en daar verschijnt eensklaps een wild zwyn. Op eenige passen afstands biyft het beest staan. Niets anders hebbende dan een lichte hagelpatroon, legt de heer W. op een oog aan en trekt af. Het boest begon vrees.lyk te brullen ontrok er van door. Blijkbaar was het oog beschadigd, want, zooals aan de sporen te zien was, in groote kringen had het monster zich ver- wyderd. By beschikking der arrondisse- roents rechtbank te Middelburg werd N. M., oud 39 jaar, zonder beroep te Aksel, gedeti neerd te Middelburg, buiten vervolging gesteld en haar plaatsing in een krankzinnigengesticht bevolen gedurende een proeftijd den termyn vao een jaar niet te boven gaande; voornoemde persoon was te laste gelegd, dat zy den 24 Augustus 1898 te Aksel in de woning van haar vader opzetteiyk haar broertje, oud ongeveer px/t maand, van het leven heeft beroofd door dat kind op een bed te leggen, vervolgens op het hoofd of aangezicht van dat kind een kussen te plaatsen en dat kussen opzetteiyk eenigen tyd vast te houden en daarop te drukken, ten gevolge waarvan bet kind is gestikt. Gisteravond na de inangura- tie der novitii van het Delftsch Studenten corps was een groote massa menschen op de been om dezen, met den Senaat en de onderscheidene clubvaandels voorop, langs Delftsch grachten en straten te zien trekken. Begeleid door twee muziekcorpsen, door fak keldragers en door een talryke menigte, werd een serenade gebracht aan de hoog- leeraren Kraus (waterbouwkunde) en Schroe- der van der Kolk (delfstofkunde). Hier en daar werd bengaalsch vuur afgestoken, wat op menig punt een aardig effect teweeg bracht, benevens eenig vuurwerk, voor de studenten-sociéteit „Phoenix" tegenover de woniDg van den heer Kraus. Hoewel reeds vroeg begonnen, was de tocht door de stad pas laat afgeloopen. De ontgroeniogstyd heeft ditmaal een vry kalm verloop gehad. Heden volg:e de gebruikelijke ryjool. De beruchte Leo Miloen werd gisteren door de rechtbank te Middelburg veroordeeld wegens den grooten kippendiefstal tot 2 jaar, wegens de poging tot ontvluchting uit de cel tot 2 maanden gevangenisstraf. De genoemde rechtbank deed tevens uit spraak in de zaak tegen J. H. B., ontslagen postdirecteur te IJzendyke, thans te Middelburg in hechtenis, beklaagd van in zyne betrekking van directeur van hefc post- en telegraaf kantoor te IJzendyke zich te hebben schuldig gemaakt aan belangrijke verduistering van gelden. Hy werd veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch was 2'/* jaar gevangenisstraf. Uit de ambtelijke lijkschouwing is gebleken dat een by Kreuznach gevonden fietser ten gevolge van een aanval van hart zwakte flauw van zyn wiel is gevallen en toen een schedelbreuk heeft gekregen. De schepenrechtbank te Wies- baden heeft tot zes maanden gevangenis ver oordeeld een man, die het graf van zyn moeder verwoest had, omdat zyn vader hem geld weigerde. Yolgens een telegram uitPau aan de „Figaro", is er gisteren in de Pyreneeën veel sneeuw gevallen op een hoogte van 800 meter. Volgens bericht Tan Formosa, hebben daar de opstandelingen onlangs de regeeringsgebouwen in brand gestoken. Zy vluchtten by de nadering van de Japansche troepen, die hen nazetten, hun dorpen in de asch legden en velen over ue kling joegen. Het eerste huis van papier in Rusland is dezer dagen op een landgoed in S8arinofka in Pocoliö in ge ruik genomen. Het huis is in Nieuw York gebouwd, heeft 16 kamers en kost 80,000 roebels. De Ameri kaansche ingeni-.ur, aio het in Ssarinofka heeft gemonte.rd, verzekerde, dat het langer zou stand houden dan een steenen. Het heele ameublement is ook van papier. De „Miners Federation of Great Britain", de Trade-Union, waartoe ongeveer twee derden van de mijnwerkers van Groot- Britannië behooron, is van plan met de patroons een loonsregeling te treffen, nadat door bemiddeling van het bestuur van de Trade-Union een algemeen© staking, om zoo het geëischte maximaal tarief te verkrygen, is voorkomen. De aanzieniyke toeneming der steenkoolproductia van 181 miliioen ton in 1890 tot 202 miliioen ton in 't laatste jaar cn de stygiog in prijs van ongeveer een shilling per ton was voor de mynwerkers der „Miners Federation" aanleiding, om een onmiddellijke loonsverbooging van 10 procent van htt tatief van 1888 te eiscben. By wei gering zou strike volgen. Den 6oen Juli ant woordden de patroons, dat zy slechts bereid waren, den tegenwoordigen loonstandaard over het laatste kwartaal van dit jaar met 2'/, procent te vtrhoogen. Verder zou gedurende de twee eerstvolgende jaren een commissie van verzoening de regeling der loonen ter hand nemen, welke ten minste 30 en ten hoogste 45 procent boven den loonstandaard van 1888 zouden 6tygen. De mynwerkers wezen eerst dit voorstel van de hand, zeggende, dat wanneer by een zoo gunstigen stand van de kolenmarkt slechts 2'/, procent loonsverbooging werd verstrekt, by een daling van de markt door do patroons in geen geval een booger loon zou worden uitbetaald. Buitendien waren de meeste mynwerkers niet voor te benoeming van een commissie van verzoening. Na bet einde van de groote werkstaking in 1893 heeft oen destyds benoemde dergelijke commissie slechts eenmaal den loonstandaard veranderden toea op het minimum terug gebracht. De mynwerkers hebben derhalve geen aan gename herinnering van verzoeningscom missies. De Trade-Union-leiders van do „Miners Federation" namen echter in aanmerking, dat in de jaren 1894, '95 en '96, toen de steenkoolmarkt laag was, do loonen betrek- kelykerwyze hooger waren dan ze in ver houding tot de pryzen moesten zyn. Op een op 17 September te Londen gehouden con ferentie besloten de leiders den leden der „Miners Federation" nogmaals de voorstellen der patroons in overweging te geven en eerst na een herstemming tot den strike over to gaan. De mynwerkers van Lancashire bleven by hun elsch van 10 pet. loonsverhooging; die van Yorkshire waren bereid de voorstellen der patroons aan te nemen. Thans zullen de gedelegeerden van de „Miners Federation" en die van de patroons nogmaals te Londen een conferentie houden, welke hoogstwaar schijnlijk tot een vreedzame oplossing der loonquaesfcie zal komen. De „Miners Federations" hebben in dit jaar herhaaldelijk werkstakingen van mynwerkers weten te voorkomen een schoon resultaat van deze organisatie der Britsche arbeiders. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Ontbonden, onder dankbe tuiging voor den door haar verrichten arbeid, de Staatscommissie, ingesteld b(j kon. besluit van 31 Juli 1895, ten einde te onderzoeken, of naast de instelling van een Rijkslijfrentenbank en naast de regeling der verzekering tegen, ongelukken, maatregelen bij de wot benooren te worden ge nomen, om te bevorderen, dat werklieden on met dezen gelijk te stellen personen, die door ouder dom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zyn om in hun onderhoud voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringen. De heer W. Hartlauó erkend en toegelaten als consul-generaal van Siam te Rotterdam. Met ingang van 1 No embor 1898, aan den com mies der posterijen van de 3o klasse H. W. Van Starckenborgh Jutting, op ziju verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dioc3t verleend. Min. beschikking. Bij beschikking van den minister van biunonl. zaken van 30 Septafd. landbouw is aan don beur F. F. Bruyning Jr., in verband met zijn beroeming tot directeur van het RijksproefstatioQ voor znadcontrólo te Wageningen, eervol ontslag verleend ais adsistont aan het Ryks- landbouwproeistalion aldaar; is voor het tijdvak van 1 Octobor tot en met 31 December 1898 benoemd tot adsistent aan het Rijksproefstation voor za<*dcontróle te Wageningen, G. Azinga Veneraa, en is liem, met ingang van denzelfden datum, eervol ontslag verloond als adsistent aan het Rijkslandbouwprocf6tation te Wageningen, en is mot ingaog van 1 October 1898 benoemd tot amanuensis aan Bet Ryksproefstation voor zasdcontröle te Wageningen, A. Elsenaar, aldaar, en is hem mee ingaug van dcnzelfden datum, eervol ontslag erleend als amanuensis aan bet Rijkslandbouwproefvtation te Wageningen. By beschikking van don Minister van Water staat, Handel en Nijveriieid ie bepaald, dat, met ingang van 1 Novembei a s.do inspecteur van den Rijkswaterstaat W. F. Leemans zal dienst doen in de lste inspectie en do inspecteur van den Rykswaterstaat 0. F. M. H. Scnnebbelie in de 2de inspectie. Het Znivel-conti è'.e station te Leiden. De leden van het 'lestnur der „Vereenlging tot bestriding Tan kioeieryen in den Boter en Kaashandel" ebb zich per adres tot de Tweede Kamer tewoni met de volgende be schouwingen en het daaraan vastgeknoopte verzoek. By hot op 2 Juli (.1. Ingediende wetsont werp tot wijziging en aanvulling van het Hoofdstuk Binnenland cbe Zaken der Staats- begrooting over 1898, wordt o.a. by een art. 16-tbis aangevraagd een bedrag van f 7000 als eerste post voor d oprichting van een Zuivel contróle-station te Leiden. In de bijge voegde memorie van tooli bting wordt het doel der oprichting van gen e:nd contröle-station omschreven als te zijn: het overbreagen van her boteronderzoek, nootig ingevolge de wet van 23 Jnni 1889, van de bestaande Ryks- proefstations naar h t cont-6le-station en tevens het in het leven roepen van een inrichting, die boterprodneenten in de gelegenheid stelt, de beter, dio zy in den handel brengen, te stellen onder openbare contróle. Adressanten aarzelen niet hun volle sym pathie te betuigen met dit tweeledig doel, waardoor de nauwkeurigheid van het boter onderzoek nog meer dan tot dusver zal zyn gewaarborgd, een uitstekende gelegenheid wordt daargesteld oen de wetenschap van het boteronderzoek te bevorderen, terwyl aan boterverkoopers, die zich onder contróle stel len, de gelegenheid wordt verschaft aan hun afnemers een waarborg te geven, dat de waar, die zy leveren, onvervalscht ie. Het plan zelf kan werkelijk krachtig mede werken om den goeden naam onzer botor in het Buiten- en Binnenland te versterken en om de knoeieryen in den boterhandel togen te gaan. Er is echter béne mededeeling in do ge noemde momorie van toelichting, waartegen adressanten ernstig bezwaar hebben. Het is deze: „Het ligt in bet plan, dat slechts diogenon zich onder toezicht kunnen stellon, die uit sluitend in Nederland boter in den zin van Art. I der wet van 23 Juni 1889 (Staats blad No. 82) bereiden en middellyk noch onmiddeliyk by den handel in surrogaten betrokken zyn." Uit deze mededeeling blykt, dat de Begee ring het voornemen beeft om slechts aan producenten van boter toe te staan, zich onder toezicht te stellen, terwyl de bandelaars in boter van die bevoegdheid zUn uitgesloten. De hoofdbezwaren tegen dezen eventueelen maatregel zyn de volgende: a. Door don handel uit te sluiten van het gebruik makon eener Kegeeringinstolling wordt eon privilegie geschapen voor ééue categorie van belaughebbonden. een privilegie geheel in stryd mot onze begrippen van recht. De eerlyke boterhandelaars worden door dezen Begeeringsmaatregel geheel geiyk gesteld met handelaarsin surrogaten en knoeiers. Bovendien worden hierdoor feiteiyk ook uit gesloten de veehoudere, die zelf hun boter bereiden. Het is toch voor ieder veehouder op zichzelf te kostbaar, eeD handelsmerk te deponeeren, enz. Werd ook de handel toe gelaten, dan zou, door het handelsmerk van den koopman, die de boter van do veehouders koopt, ook dit product van do openbare con- tróle gebruik kunnen makon. Een gevolg van deze uitsluiting zal zyn, dat do maatregel by den handel ontevredenheid zal veroorzaken, daardoor impopulair zal worden, wat belangrijk nadeel zal doen aan het nut, dat meu zich van den maatregel voorstelt. Het tweede gevolg zal zyn, dat oen der be langrijkste voordeelen van de| onder contróle stelling verloren gaat. Hen kan zich voorstel len, dat, als de bevoegdheid van zich onder toezicht te stellen onbeperkt ia, voor allan, die zich niet inlaten met handel in aurrogateD, de afnemers zullen gaan eischeu, dat de hnn geleverde waar het contrólemerk draagt. Er bestaat dan kans op het verkrygen eener zekere grens, dnideiyk waarneembaar voor het publiek, tusschen botor en surrogaten van boter. Wordt nu de bevoegdheid beperkt tot de producenten, dan zullen de boterban- delaars wel verplicht zyn aan het publiek mede te deelen, dat bun de controle is ver boden, en de knoeiers zullen daarin wel voor gaan. Het bedoelde voordeel vervalt dan geheel. b. Een tweede bezwaar tegen de besproken uitsluiting is bet volgende: Verschillende boterfabrikanten zyn tevens boterbandelaara. Eveneens zyn vele fabri kanten, die in den regel slechts hun eigen gemaakt product verkoopen, in sommige tyden van bet jaar verplicht boter by te koopen om hunne clienteele te kunnen voorzien. De momorie van toelichting vermeldt niet of deze fabrikanten-handelaars ook tot de con tróle zullen worden toegelaten of niet. Ontvangen zy die bevoegdheid niet, dan wordt het aantal van hen, die van den maat regel gebruik kunnen makon, zoo beperkt, dat het privilegie wordt: „een groot onrecht." Ontvangen zy de bevoegdheid wel, dan komt er een geknoei, om door het produceereu van een zeer kleine hoeveelheid boter tot de fabri kanten te worden gerekend en vervalt feiteiyk de geheele uitsluiting. Het is adressanten bekend, dat de beper king der bevoegdheid voortspruit uit den wensch om naast het wetenschappeiyk onder zoek van het product, ook uit te oefenen een contróle op de fabrieken, ten einde den af nemers, speciaal in Engeland, een afdoenden waarborg te geven, dat de onder conti Cle staande boter absoluut zuiver is. De geheslo gedaebtengang in de memorie van toelichting, waar zelfs wordt gesproken van directe relatie tusschen het contróle-station en alle afnemers of agenten, wyst op dit streveD, Het komt adressanten voor dat hoe goed in theorie deze bedoeling ook moge zyn, ze in dezen vorm practisch onuitvoerbaar is. In elk geval zou in dezen de geheele Binnenlandsche Boterhan del vallen buiten het voordeel, dat door de contróle wordt beoogd. De fabriekscontróle, hoe goed ook bedoeld, kan nimmer zoo uitgebreid worden toegepast, dat fraude onmogeiyk is. In bet stelsel, uiteengezet in de memorie van toelichting, nsemt leiteiyk het contróle-station op zich de verantwoordeiykheid voor de zuiverheid der boter, die onder contróle staat. De vraag mag worden gesteld, of hier niet een hoogst gevaariyk beginsel wordt verkon digd, of de Regeeringsbemoeiing hier niet te ver gaat. Volgens overtuiging van adressanten kan alleen de onbeperkte bevoegdhei i, zoowel voor fabrikanten van als handelaars in uitsluitend natuurboter, om zich onder contróle te Btellen met verplichting om ten allen tyde de werk plaatsen, magazymn, pakhuizen en winkels open te stellen voor onderzoek, met verplich ting tevens van een handelsmerk te deponeeren en financiéel by te oragen in de kosten van het contróle-station, aan onze boternyver; eid het nut verschaffen, dat het contróle-station daaraan zonder twyfel kan bezorgen. Op grond van bovenstaand, verzoeken adres santen beleefd, maar dringend, om by de be handeling van bet besproken wetsontwerp van de Regeering te vragen, de onbewimpelde verklaring, dat de bevoegdheid om boter te stellen onder bet toezicht van het op te rich ten zuivel-contróle-station te Lei den, zonder eenige beperking zal worden toegekend aan alle fabrikanten van en handelaars in „Neeer- landsche Natuurboter" en in bet onverhoopte geval, dat de Regeering weigert deze verklaring te geven, net betrokken onderdeel van het wetsontwerp niet aan te nemen. Het adres is onderteekend door deheeren: C. Vetb, te Delft, Voorzittor; J. A. Bos, te Leiden, Secr.-Pennlngm; H. H. Lugard, te Deventer; H. F. Bultman, te Haarlemmer meer; D. Buisman, te Leeuwarden; A. G. Heineken, te Amsterdam; C. H. Hummelinck, te Vlaardingen, en J. Rlnkee Borger, te 'a-Gravenhage. Burgerlijke Stand. KATWIJK. G e b n w d: J. C. Beyorsbergen jm. «n D. Ch. Caspers jd- J- G. HorstmaDn jm. on P. Minneo jd. P. De Vries jm. en G. Ravens- ^eblren: MariDas Joannes, Z. v. P. J.Alke made en J. M. De Brnyn. Huig, Z. A. Haas noot en H. Schaap. Adrians, D. v. L.VauDayn en L- Kulk. Jan, Z. v. A. v. d. Oever en A Beoker. Arendje, D. v. J. KJok en W. Zuyder- dnyn. Anna, D. C. Kuyt on A. Hoek. Overleden: A. E. Vooys 4 mnd. H. J. Van Garderen 3 w. W. Van der Boon 3 w. N. Van Rijn 9 mnd. C. Van Rijn 6 w.— C. Zwanenburg 3 mnd. LISSE. Ondertrouwd: C. Van der Vossen, wedr. en J. Van der Linden, wed. Gehuwd: M. Van Tol en G. Oldenbage. Geboren: Alida Jacoba, D. v. L. v.Sohooten en P. v. d. Linden. Susanna Johanna Maria, D. v. J. P. Hulsebosch en E. J. Wieeant Maria Cornelia, D. v. P. v. Roode en M. H. Ligthart. Overleden: H. A. Soholten 6 mnd. NOORDW1JKERHOUT. Geboren: Quirina Alida, D. v. P. J- Warmerdam en G. Weyers. Overleden: G. Wolken 6 w. J. Van der Tak, wedr. v. D. Van Dnine, 72 j. RIJNSBURG. Gehuwd: A. De Jong jm. 25 j. te Katwijk en C. v.Tilbnrg jd.23 j. te Rijnsburg. Overleden: P. Brusaée, 52 j. echtgen. v. C. Dagevoa. STOMPWIJK. Bevallen: M". Mooynmn geb. v. d. Meer Z. J. Romeyn geb. Vleut Z. a" W. Mulder geb. v. Veen Z. VEUR, Overleden: M. J. Van Veen jd. 21 j. W. Hooymans (M.) 04 j. ochtg. v. EL Van Duren. wTb. Oostórlaan jd. 15 j. E. Hooymans id. 24 j. WOUBRüGGE. Geboren: PetroneDa, D. y, H. D. v. Ettingor en M. Verboom.Leonardo^ Z. v. J. Zwetsloot en C. M. Hooge voeD.Willem, Z. v. J. Domburg en J. Tüsterman. Overleden: H. De Bruyn 11 d.A. r, Griethuyzen 87 j., wedr. v. L. EL C. Boeff. BUITENLAND. Frankrfik. De „Figaro" bericht dat de hertog van Cbartres met zjjn zoon, prins Honri van Orleans, te Saint-Firmin is teruggekeerd, na - verscheidene dagen bfi den hertog van Orleans, den pretendent, op Woodnorton doorgebracht te hebben. Er waren dus drie Orleansen by elkaar, toen het groote manifest verscheen, waarin de hertog de Constitutie van de Republiek togen het ministerie Brisson in bescherming nam. Duitschland. De Duitsche Rijksdag zal niet bijeenkomen vóór de keizer uit Palestina terug is, daar de keizer den wensch te kennen heoft ge geven den Rfiksdag persoonlijk to willen openen. Het te Frankfurt am Main voltrokken huwolfik tusschen prinses Siöylle van Hessen en den luitenant joakheer Von Vincko heeft zoowel in Vorstelijke als in andere kring-n opzien verwekt. De prinses leerde den luite nant ruim drie jaar geleden kennen en lief hebben op een soirée, dio de landgravin van Hessen in haar villa te Frankfurt gaf. Aan het huwelijk van de 21-jarige prinses met den knappen 24 jarigen luitooant des huzaren werden schier onoverkomelijke hin derpalen in den weg gelegd. Vooral de moeder der bruid, een geboren prinses van Pruisen^ was zeer op een huwelyk zoo beneden haar stand tegen. Een prinses zon trouwen met een zoo nederig menschje als een jonkheer Von Vinckel De oppositie was zóó sterk, dat de luitenant zich verplicht zag, uit den militairen dienst te treden. Hfi begaf zich naar zyn te Wiesbaden wonenden vaicr. Prinses Sibylle echter was er niet toe te brengen, van een huwelijk met jonkheer Von Viücke, dien zij oprecht liefhad, af te ziun. Ten slotte gelukte het baar, nadat vele hoog geplaatste personen te haren gunste hadden gepleit, de toestemming van haar moeder te verkrijgen. Na lang aarzelen stemde de gravin er in toe, dat haar dochter den man harer keuze zou huwen, onder voorwaarde, dat het paar later in 't buitenland zou gaan wonen, aan welke voorwaarde voldaan is. Volgens de „Münchener N- u^steNachrich- ten" zal er zoowel in den Ryksdag als in den Pmisischen landdag, een Interpellatie wormen- gehouden naar aanleiding van de bestellingen van epoorwegraaterièel, die door Duitsch» maatschappijen in het buitenland, vooral in België, worden gedaan. Onder voorzitting van den Reicbsrat Von Haszler is gisteren to Berlijn een officiüela conferentie van spinners en wevers gebonden. Bijna eenstemmig verklaarde men zich zoowel tegen een vermindering van h-t invoerrecht op garens als tegen een verbooging van dit tarief, zoocis het Elzasser industriëele syndi caat wil ie. Met alle stemmen, op twee na, word ten slotte da hanuhaving, respectievelijk bet opnieuw invoeren, van bet autonome tarief van 1879 noojzakelijk en wenschelijk verklaard. De voltrekking van het huwelijk van prinspg Pauline van Wurtemberg met dea erfprins van Wied is op 26 October bepaald. De officieuze „Berliner Pohtische Nach- richten" meldt: Met bet oog op de stijging van de rieescbprijzen heeft bet departement van landbouw bijzondere aandacht geschonk^e aan do veterinaire politie maatregelen in de naburige staten; die waarnemingen hebben ten gevolge gehad, dat op het oogenblik een beperking van de maatregelen van bescherming tegen het binnendringen van veeziekten nioi mogelijk is, zonder nieuwe gevaren voor epidemieën te veroorzaken. Italië. Den 18den October begint voor de recht bank te Rome de behandeling van bet procse tegen Macola en de vier getuigen bfl het duela waarin de afgevaardigde Felice Cavalotti i« gevallen. Men verwacht, dat het proces wal een week zal duren. Woensdag stierf te Rome da oude vrij heidsheld generaal Cosenx, de voormalige chef van den genoralen staf, en vriend van Gari baldi en Victor Emanuel, in den ouderdom van 78 jaren. De Italiaansche geschiedschrijver Fran- ceschini heeft op bet oude kerkhof by de kerk Santa Croce te Florence het verloren gewaande graf ontdekt van den beroemden architecten beeldbouwer Ghiberti, den maker van de ve& maarde deuren van de beroemde doopkapel te Florence, waarvan Michiel Angelo gezegd beeft, dat waard waren in het paiady» te komen. De politie in Tessinoh<tft zekeren Hugo Ram boni in hechtenis genomen, verdacht vaa mede de hand te hebben gehad in dei moord van keizerin Elizabeth. Spnnje* Volgens den Kadridschen berichtgever van do „Standard" vertrekken binnenkort 17 groot* stoombooten naar Cuba, om 20,000 zieken eu gekwetsten naar het vaderland terug te bre», gen. Einde Januari denkt men met de ont* ruiming van het eiland klaar te zullen zyili

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2