9 ten bate van de tentoonstellingsfondsen te worden verloot, is de ten overstaan van den notaris M. N. Beets te Haarlem gehouden verloting ten deel govallen aan No. 1587. Naar men verneemt, werd het winnende lot te 's-Gravonhage op de tentoonstelling ga- kocht door een te Haarlem wonende dame. Is frambozonlikeur een alcoholi sche drank? Eenigen tyd geleden stond de heer Louis F. Schudel, lid van de ürma Levert en Schudel, to Haarlem, voor den kantonrechter wegens het afgeven van een flesch frambozenlikeur. Het O. M. beschouwde dit als overtreding van de drankwet en vroeg een veroordeeiing tot een geldboete, maar de kantonrechter ontsloeg den heer Schudel van rechtsvervolging, omdat, al moge do likeur een gering percentage alcohol bevatten, het hoofdbestanddeel van de likeur frambozen- sap is. De ambtenaar van het O. M. verzette zich tegen deze beslissing, zoodat gisteren de Haarlemsche rechtbank de zaak opnieuw be handelde. De subs. off. van just., mr. Calkoen, vroeg de vrijspraak van den beklaagde. Spre ker herinnerde er aan, hoe indertijd, toen minister Modderman in de Kamer gevraagd was wat men onder sterken drank had te jverstaan, deze ten antwoord had gegeven: „alcohol bevattende drankeD, die door distil latie worden verkregon en als genotmiddol gebruikt". De Minister wilde evenwel geen lijst geven van de dranken, die daartoe z. i. moesten be- hooren; eensdeels omdat dit aanleiding tot ontduiking geven zou en in de tweedo plaats, omdat hij meende, dat de rechter de vrijheid moest hebben, elk geval op zichzelf te be schouwen. Werd nu do onderhavige frambozenlikeur als sterke drank beschouwd, dan zouden, meende spr., ook huismoeders onder de straf wet vallen, die deze, met water vermengd, als limonade aan hun kinderen toedienen. Bovendien is niet bracdewijD, maar fram- bozensap van de likeur het hoofdbestanddeel. In deze, zoowel als in de vorige behande ling van de zaak, trad do heer E. Levert, compagnon des heeren Schudel, als deskun dige op. Donderdag had er op de werf voor ijzeren scheepsbouw van den heer L. Wortelboer, te Oude-Pekela, een voorval plaats, dat ernstige gevolgeo na zich sleepte. De slager L. Smid kwam in de smederij en legde oen patroon, die hy bij zich had, op bet aambeeld, om die door een hamerslag te laten ontbranden. Hoewel tot driemaal op het go- vaar te zijn gewezen, waaraan hy zich bloot stelde, sloeg hy toe, maar ontving te geiyk een schot in den buik. Het schynt een losse patroon te zyn geweest, want de kogel is nergens ge vonden; niottemin is de huls zoo diep in den buik gedrongen, dat dr. De Groot, wiens hulp dadelyk werd ingeroepen, het voorwerp niet heeft kunnen verwijderen. De toestand van den patiënt i3 zoo bedenkeiyk, dat de genees heer het niet geraden acht hem naar het academisch ziekenhuis te Groningen op te Kenden. Eenigen t y d geleden werdoon poging tot moord gepleegd op een vrouw te Weesperkarsp.-l. De viouw, die te bed hg, toonde zich buitengewoon kordaat en wist het mes uit de handen van haar aanrander te slaan. Een worsteling volgde, waarby zy b9m de toppon van twee vingers afbeet en waarna de woesteling de vlucht nam. De toppen der vingers werden later gevonden en naar het paleis van justitie op de Prinsen gracht te Amsterdam overgebracht. De politie zocht langen tyd tevergeefs naar den dader, toch is het haar gelukt den vermoodelyken dader, zekeren Pieter Leeuwenkamp, in Duitsch- land aau te houden. Men meldt uit Groningen dat de heer J. Schaper, lid van de Prov. Staten en den gemeenteraad, tot f 300 boete, subs. 60 dagen hecntenis, veroordeeld is wegens smaadschrift. Zooals uit Londen gemeld wordt, wil mej. Anna Augusta Christensen met den grooten vryvil'ig n hongeriyder Succi con- curre ren, door een gebeele maand niet te eten Anna Augusta is 45 jaren oud en, zooaJs zyzelve beweert, van een krachtigen bouw. Ton gevolge van de groote droogte, meent men, sedert 9 Juni, wemelt het in het dorp Lapnrade (Lot et Garonne) van adders. By dozijnen worden zy dagelyks gedood. Ettelyk9 personen zyn gevaariyk gebeten. In de omstreken van Malaga is door zware regens groote schade aangericht. Do rivi ren zyn stygenie. Te Grenada zyn door het wassen van den Barro kelders onder gelopen en boomen door het water ontworteld. Te Beriyn heeft een in breker s- bende diefstal gepleegd ten huize van den minister, graaf Fr. Zu Eulenburg, naby het Bellevue park. Er is voor 25,000 Mark aan waarde gestolen. Zelfs in do slaapkamer van den graaf zyn de dieven binnengedrongen en hebben van het nachttafeltje een kostbaren zegelring weggenomen. Uit Crossen a/d. Odor wordt dd. 28 Sept. gemeld: In het Reiszdorferwoud reed een goederentrein op een arbeiderstreln. Tot dusver zyn vtff dooden en een groot aantal zwaargekwetsten uit de puinhoopen te voor schijn gehaald. De botsing bad plaats met zóóveel gewtldat drie wagens verscheidene malen rondgeslourd werden. De van Crossen komende goederentrein was de eerste trein, die de nieuwe rails zou beryden. Hy was echter by Crossen op de verkeerde rails ge raakt 6Q moest dos onvermydeiyk met den arbeiderstrein in botsing komen. De machinist van dezen trein bewees, hoewel hy reeds zwaar gewond was, nog een onscbatbaren dienst door het laten ontsnappen van don stoom en verhoedde alzoo een ketel ontploffing. De werk zaamheden ter opruiming der puinhoopen zyn zeer y verig ter hand genomen, zoodat de rails spoedig vry zullen zyn. Ecu nachtelijk bezoek vau den Duitschen koizer. De „Halberst. Zeitung" vermeldt de volgende anekdote van keizer "Wilhelm en voegt er by voor de waarheid er van te kunnen instaan: Dicht by Oeynhausen, in het Wiehen- gebergte, noordwesteiyk van de Porta Wcst- phalica, waar een 14-tal dagen geleden de groote manoeuvres van het Duitsehe leger werden gehouden, ligt het dorp Btrgkirchen. In het uitgestrekte dal tusschen oio beide plaatsen had het geheele zevende legercorps zyn bivouak opgeslagen. Bergkirchen ligt hoog op de helling van het gebergte, en een der buitenste huizen wordt coor den apotheker bewoond. Dit huis heeft een veranda, van waar men op htfc geheele dal een prachtig uitzicht heeft. Gedurende de groote manoeuvres werd or '8 nachts tusschen 3 en 4 uren by den apothe ker aangesch-ld. De apotheker, i9twat knorrig, dat hy mid den in oen nacht werd opgeb«.l I, gaat naar de voordeur, doet cis op den ketting open, en vraagt, wat men hebben moet. Yan buiten antwoordt hem een stem: „Laat my als 't u belieft toe op uw veranda; het legercorps wordt gealarmeerd en ik wilde die alarmeering graag daar van daan zieD." De apotheker is er verontwaardigd over, dat men hem om een zoo mal verzo k opschelt, en zegt: „Dat is wat moois, iemand uit zyn bed te halen, alloen om zHf op zijn gemak naar eon alarmeering te kunnen kyken I Ga voor myn part ergens anders kyken! De nachtachel oient allten voor zieken. Maak dat jo wegkomt", en vo3gt daar nog eenige krachtigo woorden aan to8. De vrouw van den apotheker was intusschen ook opgestaan en zegt er nog een en ander by, dat lang niet mal8ch was. De bezoeker laat dien woordenvloed kalm over zich heengaan en herhaalt beleefd zyn verzoek. Eindeiyk zegt de apotheker: „Maar wie bent u dan toch, hoe heet u?" „Wilhelm", luidt het antwoord. „Jawel, dat zegt Diets, er heoton zooveel mouschen Wilhölm. Hos heet u vereer?" „Yon Hohenzollein," klinkt het, Toen otrst ging den apotheker een licht op, hy rukt de deur open, en vóór hem staat de keizer, die om het voorgevallene hartelyk lachte. Toen de ander allerlei verontschuldigingen aanvoerde, zeiao de keizer vriendelyk: „Laat dat maar." De apotheker, die zich tot zyn verdriet menige ruwe uitdrukking, aoor hem gebezigd, herianerdo, gaat zyn gast voor naar de ver anda. Onderwog noemt hy even zyn vrouw apart, auwt haar ia de zijkamer, eu fluistert haar wat in. Zoodra de keizer op de veranda was, gaf hy het sein om alarm te blazen en zag de uitwerking van het alarmsignaal op het leger corps, dat plotseliug uit den slaap word gewekt. De vrouw van den apotheker had onderwyl koffie gezet en lood den keizer een kopje aan, dat hy met veel genoegen uitdronk. Zelfs vroeg hy om een tweede kopje, daar hy dien morgen nog niets had gebruikt. Toon do opstelling der troepon beëindigd was, nam do keizer, onder dankzegging voor de genoten gastvrijheid, afscheid van het echt paar, dat dit onverhoopte keizerlijk bezoek wel nimmer zal vergeten. De reden, waarom de keizer, die dit plan vooruit had beraamd, niet vooraf had ge waarschuwd, is daarin gelegen, dat een alar meering, wil zy waafde hebben ter beoor deeling van de activiteit der troepen, plotseling en geheel onverwacht moet komen. Had de keizer vooraf belet gevraagd, dan zou oit stellig zyn uitgelekt, en had de geheele proefneming eveDgoed achterwege kunnen blyven. (Haart. Ct.) KOLONIËN. BATAYIA, 24 30 Augustus. Do Sultans van Deli en Assahan hebben voor hun verbiyf gedurende de feesten te Batavia een huis gehuurd in Gang Scott, dat sierlijk gemeubeld en smaakvol met lampions en vlaggen versierd is. De e?rsto, zegt de „J.-B.", ziet er wat verouderd uit; do Sultan van Assahan is een man in do volle kracht des levens, met een zeer gunstig uiteriyk, die met zyn hooge ge stalte, zwaren knevel en de roode muts veel geiykt op den Sultan van Turkye. Hy heoft zyn 13 jarigen zoon by zich, die, na eerst de Europeesche school te Medan bezocht te heb ben, vermoedelijk te Batavia zal achterblyven ter voltooiing zijner opvoeding. Dit feit teekent den ommekeer, welke sedert 1866 in de gezindheid van het Assa- hansche Yorstenhuis is gekomen. Toen was de Engelsche gezindheid te Assahan zoo groot, dat de Yorst weigerde den resident van Riouw, den heer Netscher, te ontvangen, en by diens komst ter reede do Engelsche vlag van het Paleis des Sultans en van alle ter reede liggende vaartuigen woei. Nu stelt de vader zoovool prfla op een Hollandsche opvoeding van zyn soon, dat hoewel voor hem om de nabyheid Penang of Singapore te verkiezen zou zyn, hy toch zyn zoon op een Hollandsche kostschool te Batavia zal plaatsen. Beide inlandsche potentaten maken een zeer aangenamen indruk door hun eenvoud en hoffelyke manieren jegens een ieder, die met hen in aanraking komt. De Duitscho kruiser „Kaiser" en de Engel sche korvet „Daphne" zyn den 28sten Aug. de haven van Tandjong Priok binnengevallen. Den volgenden avond zyn de vertegenwoor digers der Duitsehe en Engelsche Regearing en de ótat-majors dier schepen met een groot aantal officieren van de Koninklyke Neder- landsche Marine aan een luisterryk diner ten huize van den schout-by-nacht Stokhuyzen genoodigd om kennis te maken. De soesoehoenan van Soerakarta heoft iu zyn gebied do bevolking gerust doen stellen omtrent zekere ook daar, ovenals elders, loo- pen :e praatjes, dat de militairen haar tydens de inhuldigingsfeesten zouden lastig vallen; de inlandsche Yorst heeft zyn wensch ken baar gemaakt, dat mannen, vrouwen en kin deren naar de feesten zouden komen kyken. Uit Fort-De-Kock meldt men aan het „Bat. Nbld.": De ziektetoestand van den lsten luit.-kwartiermeester C. Antea is vooruitgaande, van den majoor der artillerrie J. A. Yan Capelle echter niet Door den gonvernour-generaal van Nod.-IndiS zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: met ingang van den dag, waarop hij 2ijn botrekking aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de gouvernour van Celebes eu Onderhoorigbeden D. F. Van Braam Morris, onder dankbetuiging voor do langdurige en trouwe diensten, deor hem aan den lande be wezen. Benoemd: bij het Binnenlandsch Bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera: tot con- trolour der 2de klasse, de adspirant-controleur H. F. L'amsté; tot adspirant controleur M. G. J. Juising, thans ter beschikking van den directeur van Binnen landsch Bestuur; tot inachinedrijvor bij 's lands drukkerij te Batavia, de drukker aau do rotatie-pers bij gemelde inrich ting, G. P. G. In der Maur; tot onderwijzer der lste klasse by het open baar lager onderwijs voor Europeanen, I. Van Leeuwen, thans mot do waarneming dier betrekking belast. Benoemd: tot raadsheer in het hoog gerechts hof vau Nederlandsch-Indië, de officier van justitie by den raad van justitie te Makasser, mr. P. J. Van der Zweep; tot hoofdcommies op het residentiekantoor te Batavia do lste commies op dat bureau, C. A. bchoggers. Bij bet Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera: tot controleur der 2de klasse, de adspirant-con troleur E. L. K. Schuiulling; tot adspiraofc-controleur S. Bedier de Prairie, thans ter beschikking van den directeur van financiën. Toegelaten: tot uitoefening der verloskunde als vroedvrouw, mevrouw J. L. F. Vaa Thienon, geboren Boers. By de Staatsspoorwegen op Java: Benoemd: tot stationschef 3de klasse, de com mies voor den stationsdienst, H. F. Glasmachor; tot commies voor den stationsdienst, de lste klerk Cb J. S. A. Van der Kruk; tot machinist 3de klasse, de leerling-machinist P. De Bruyn; tot onderopzichter lste klasse, de onderopzichter 2de klasse F. Krul tot tijdelijk onderopzichter 2d© klasse, de tijde lijke onderopziebter 3de klasse, K. W. Halewijn Overgeplaatst: van de Ooster- naar de Westerlijnen, de stationschef lste klasse G. P. Burgemeester; van de Wester-Daar de Oosterlijnon. de stations chef 2de klasso H. E. P. Nolthcnius do Man. Gedetacheerd: bij den aanleg dor lijn Batavia-Tangeran-Bautam, de tijdelijke machinist 3de klasse E. Hess Busselaar; tydelijk, bij de exploitatie der Westerlijnen, do tijdelijke onderopziebter 2de klasso A. Mooyen. Verleend: wegens Jangdurigeu dienst oen jaar verlof naar Europa aau den inspecteur yan financiën in de lilde afdeeling, standplaats Sema rang, O. Netscher; wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa aan deu ambtenaar op wachtgeld J. A. Vriesman, laatst adspirant-controleur bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera; Bij de Wees- en Boedelkamer to Soerabaia. Ontslagen: uit hun betrekkiBg; het lid Ch. W. Sibbald, de secretaris J. II. Filon, do boek houder V. A. L. A. Bloem, het inlandech lid Intje Ismail bin Acbmat Abdul Manan; met bepaling, dat later zal worden beslist of dit ontslag al dan niet moet worden beschouwd, als te zyn verleend eervol. Benoemd: tot lid, de secretaris der Wees- en Boedelkamer te Makasser, E. J. Nottokoven; tot secretaris, het lid der Wees- en Boedelkamer te Makasscr, J. H. Dahler; tot boekhouder, dc kassier bij de Wees- en Boedelkamer te Batavia, D. A. Kneefel; tot 2den commies, de ambtenaar op wacht geld Th. H. Eman, laatst commies 2de klasse bij den Post- en Telegtaafdienst. Belast: voor deu duur van het aan den amb tenaar O. Netscher verleend verlof naar Europa, met dc waarneming der betrekking van inspecteur van financiën in de lilde afdeehng (standplaats Semarang) de adjunct-inspecteur van financiën, II. W. KJoos. Voor don daur der aan den adjunct-inspecteur van financiën 11. W. Kloos opgedragen waarne ming der betrekking van inspecteur van financiën in do lilde afdeeling, met de waarneming der bctrokkmg van adjunct-inspecteur van financiën, do hoofdcommies bij het departement van financiën, H. C. F. Bakhuis. Nader verlengd: voor den tijd van zes maanden, of zooveel korter al3 zal blijken vol doende te zijn, de termijn, waarvoor de ambtenaar E. Meister, ter beschikking is gesteld van den voorzitter van de landraden te Poerwakarta, Kra- wang. en Bekaai, Batavia, ten einde met griffiers werkzaamheden te worden belast. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ben oomd: Tot adjudant van den militairen commandant der Westerafdeeling van Borneo en gevoerd a la suite van zijn wapen, de lste luitenant-adjudant bij het 15de bataljon infanterie te Tjimahi B. H. Franssen; tot adjudant van dat corps, de lste luit. bij het 15de bat. inf. W. Bekker; tot instructeur bij de kaderschool van het lste depot-bat,, de lste luitenant bij het lste depot-bat. te Meester-Cornelia E. Schutt. Overgeplaatst: Naar Bandjermasin als ge westelijk intendant aldaar, de kapitein-intendant op het bureau van don gewestelijken intendant te Batavia T. J. A. Molenaar; naar Soerabaia, als wd. gowestelyken intendant aldaar, de kapitein-mtendaBt gewestelijke inten dant te Bandjermasin H. P. M. Van Altona. Verleend: Twee maanden verlof naar Pelan- toengan wegens ziekte de lste luit. bij het 8ate bat. inf. te Willem I, J. A. Leers. Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapitein-kwartiermeester by de militaire administratie M. H. Kroonenburg, alsmede aan don kapitein der inf. A. G. L. Pilger. Verlengd: Mot een maand het verleend verlof naar Port-de-Kock wegens ziekte, aan den Is tea luitenant der inf. bjj het subsistentenkader te Pa- dang J. C. De Bruine. Verleend: Wegens ziekte één jaar verlof naar Europa aan deu 2don luit.-kwartiermeester bij de mil. ndm. F. Keuninck. Benoemd: Tot adjudant van den commandant der 3de mil. afd. op Java te Soerabaia, de lste luit. der inf., plaatselijk adjudant te Soerabaia D. Toekamp Lammers: tot plaatselijk adjudant te Soerabaia en gevoerd h la suite van zijn wapen, de lste luit. der inf. by het lste reserve-bat te Malang E. F. A. Zeegers; tot adjudant bij hot 2de depot-bat., de lste luit. bij hot 4do bat. inf. te Djokdjakarta J. H. C. Van Dompselor. Eervol onthoven: Van zijn adjudants- botrekking en overgeplaatst bp het 15de bat. inf. en teruggevoerd van a ia suite van ziju wapen, do lste luit. der inf., adjudant van den comman dant der lste militaire afd. op Java te Batavia W. Bekker. Benoemd: Tot adjudant van den commandant der lste militairo afd. op Java en gevoerd a la suite van ziju wapen, de lste luit. bjj het 12de bat. inf. geëvacueerd van Atjeh naar Batavia J. P. De Josselin de Jong. Overgeplaatst: Bij het subsistentenkader te Semarang als postcommandant te Patjitan, de lste luit. der inf. by het lste depot-bat. te Meoster- Cornelis E. F. Grooss; bij het lste depot-bat., de lste luit. der inf. bjj het subsistentenkader te Semarang, postcomman dant te Patjitan G. A. F. Altraann; bij het 15de bat. inf., de lste luit. bij het 12de bat. inf. geëvacueerd van Atjeh naar Batavia M. J. M. Van Weerkom; bij het lGdo bat. inf., de kapt. der inf. bij het lste garnizoensbataljon van Atjeh en Ooderhoorig- heden, geëvacueerd van Atjeh naar Padang Cn. Jackson; bij do troepenmacht m Atjeh ter nadere indee ling de kapt. bij het 8ste bat. inf. te Willem I "W. Cath eu de kapt. bij het linkerhalf 4do bat. inf. te Tjimahi V. A. E. Godin; bij het 2de bat. inf., de 2de luit der inf. bij het 13de bat. te Soerabaia H. R. Cambior. bij het garnizoensbataljon der Z. en O. afd. van Borneo de kapt. bjj het 2de recruten-bataljou [ge detacheerde compagnie] te Kedong Kebo L. H. J. baron van Utenhove. DEPARTEMENT VAN MARINE. Verleend: Wegens langdarigen dienst een jaar vorlof naar Europa aan den baas-koperslager bij het Marine- établissement te Soeiabaia A. V. A. Rutlen. Ontheven: Eervol van de betrekking van adjudant van den commandant der scheepsmacht in de wateren van Atjeh, de luitenant ter zee 2de kl. jhr. F. M. L. Van Goen. Belast: Met de betrekking van adjudant van den commandant der scheepsmacht in de wateren van Atjeh, de luitenant ter zee 2de kl. W. B K. Boom, van Hr. Ms. pantsorschip Prins Hendrik der Noderlanden." Overgeplaatst: Uit de rolle van Hr. Ms. pantserschip „Prins Hendrik der Nederlanden" in de rolle van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh," de luitenant ter zee 2de kl. jhr. F. M. L. Vau Geen met vergunning, om wegens langdurig verblijf in deze gewesten, te repatnëeren. Bij hot Marine-établis9ement te Soerabaia. Benoemd: Tot commandeur voor het vak van scheepsbouw G. J. Schuitenmaker, thans tjjdelijk belast met de waarneming dier betrekking. Tydelijk belast: Mot do waarneming der betrekking van commandeur voor het vak van scheepsbouw de yice-commandeur voor gemeld vak P. Hendriks©. Opgave van passagiers, van Batavia vertrokken por Ned. ss. „Biomo," naar Marseille en Nederland: kapitein der infanterie H. Kist en 2 kinderen, officier van administratie lste kl. P. Van Teutem, Dr. L. Van Werneke, do heer W. C. Knoops, jongeheer I. F. Gersen, N. Pierie en dochter, I. Drost Dzn., J Th. Lodowrjks, benevens Hr. Ms. troepen en schepelingen; naar Padang: de heeren O. Oollct, Tröscnl. Burgerlijke Stand. HAZERSWOUDE. Bevall.n: A. Slappendel geb. Brouwer Z. Overleden: C. Francken Z. 2 w. OEGSTGEEST. Geboren: Petrus Wille- brordus, Z. van Willebrordus Van der Pijl en Maria Tienhoven. Jan Coraelis, Z. van Fredorik Van Eek en Johanna Alberta Van der Made. Ovorleden: Jan Bcnne 62 j., te Geervliet. Cornells De Wilde, 34 j., gohuwd met Jannetje Bardoman, te 's-Gravenbage. Maria Wezalen- burg, 32 j., echtgenooto van Adrianus Van Leeuwen. W A DD1NGS V EEN. Bevallen: A. Treur geb. De Jong D. Overleden: C. G. Van dor Toorn Z. 12 w. C. J. M. Rupke D. 6 w. Gehuwd: W. Van der Hengst jm. 38 j. en H. Bras jd. 18 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: L. Tikker- kerker geb. Vau der Waay D. M. Smink gob. Hoogeudoorn D. A. W. De Knikker geb. Koster D. A. W. Vorkaik geb. Van Heyniugen Z. P. Hoogendoorn geb. Fokker D. A. Janson feb. Hoo^oudoorn Z. C. Van Oosteroin geb. 'erdujjn Z. Gehuwd: G. Vermey jm. 21 j., on J. Hooger- vorst jd. 20 j. LICHTSfEaËTB. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 15 tot en met 21 Sept. Datum. Uur. AaDtal. Gem. Eng. Btandk. 15 Boot. 6.45 e.30 7 15.8 16 6.45 8.45 8 15.6 17 6.45 8.45 7 15.8 18 6.45 8.30 8 16 19 G.45 8.46 7 16 20 6.15 8.45 8 15.8 21 6.45 8.45 8 16 (*)Ditbeteekent Wanneer meu 5 cubio feet =141.6 liters per uur van zulk gaa verbrandt m eon Sugg's London-Argaud-Standard buruorNo. 1, mot24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in sterkte gelijk etsai mot 15.-, 15.6 onz. Standaard aarsen, waarvan elke ka&ro 20 grains 7.8 grammon Spermaceti per uur verbrandt. BU ITENLAND. FraulcrijR. Zooals raeds vermeld is, heeft do minister van buitonlandsche zaken in den ministerraad van Maandag medegedeeld, dat de Franschen op de Ivoor-kust een schitterende overwinning hebben behaald op Samory. Aan de regeering zyn hierover de volgende byzonderheden bekendgemaakt: Luitenant Woelfel was te weten gekomen dat de Sofa's do rivier Cavally, zestig kilometer ten zuiden van Nigo, hadden overgetrokken. Hy rukte naar dit punt op, waar hy den Ödon SepJ tember aankwam. Zyn Soedaneosche tiraileurs vielen do Sofa's aan en dreven hen naar een diepen poel terug. Een tweeduizend-tal Sofa's legden daarop de wapens neder. De anderen werden achtervolgd en gaven zich over. Deuzelfden dag deed Lara N'Tieni Mori, een zoon van Samory, een poging om de Fransche troepen uiteen te dry ven, maar na een gevecht van zes uren werd by teruggeslagen. Onder - ~r~ meer werd eon luitenant van 8amory gedootf. Er werden vyf duizend gevangenen gemaakt^ waaronder vier voorname aanvoerders. Drié' honderd Lo Gras-geweren, 700 vuurateengewe- ren, tien kisten patronen, drie kisten granaten,' tien tonnen kruit en vyftig paarden vielen den Franschen in handen. Sedert deze overwinning hebben twintig dub zend inlanders hun onderwerping aangeboden. Zy zyn in groepen verdeeld over de zuideiyke dorpen. Da Sofa's hebben nog drie duizend vuur» steengeweren ingeleverd. Het detachement van luitenant Woelfel, dat zich vereenigd heeft met de krygsmacht van kapitein Gaden, werd met geestdrift ontvan gen door de bevolking, die van Samory's benden veel te lyden heeft gehad. Aan Fransche zyde werd in den strjjd slechts één tirailleur gekwetst. Oosteurjjk-Hong.-Monarchio, De Kamer van afgevaardigden te Budapesth heeft eenstemmig en zonder beraadslaging een wetsontwerp aangenomen betreffende het oprichten van een gedenkt9oken voor de vermoorde Keizerin. Oliism* Te Peking is een keizerlyk edict versche nen, waarin betreurd wordt, dat de ziekte van den keizer verergert, en alle provinciale gou verneurs worden uitgenoo'igd om de beste goneesheeren naar Peking op te zenden. Velen meenen, dat dat edict een middel is om het volk voor te bereiden op 's keizers dood, maar de correspondent van de „Times" te Peking maakt de opmorking, dat het overlijden van den keizer thans op den staat van zaken geen ia vloed heeft, aangezien do troonopvol ging reeds geregeld is. I)o toestand yan Znid-Afrika. Een wetenschappelyke en omvangryko uit eenzetting van den toestand van Transvaal en in 't algemeen van Zuid-Afrika, heeft do heer Despagnet, professor aan de Universi teit te Bordeaux, onder den titel: „De Unie van de Zuid-Afrikaansche republiek en den Oranje-Vrjjstaat", gepubliceerd in de jongsto aflevering van de „Rev. d. droit intern." Nu president Steyn de betrekkingen tusschen de boeren-rupublioken nauwer hoeft aangehaald, heeft do studie dubbele waarde, te meer, daar zy coor een Franschman vervaardigd is, die in dezen vrywel objectief kan zyn. Het artikel vangt aan met de vermelding van do verdragen, die in Maart 1897 te Bloem fontein door de presidenten Kruger en Steyn onderteekend zyn. Eerst werd een aanvullings- verdrag bjj de vriendschaps- en handelsver dragen van 1889 oniertocker.d, daarna een of- en defensief verbond ter verdediging der onafhankalykheid. Deze bond werd later nog uitdrukkelijk de voorbereiding tot een nauwer verbond, een federatieve unie genoemd. „Deze verdragen zyn," zegt prof. Despagnet, „in tegenstelling met de bedoelingen en de plannen van het foreign office, te geljjk een noodzakelijke voorzichtighfcidsmaatragel tegen ondernemingen, die ten deole schier met brutaal geweld zyn ten uitvoer gebracht. Niet Engelsche subalternen, die men naar belie ven voor leugenaars kan uitmakon, doch do erkende Britsche publicisten en rechtsgeleer den bepleiten de noodzakelykhoid en het recht, alle volken van Zuid Afrika tot één Bond te veroenigeD, die door Engeland zou worden beheerscht, gelijk a*n dien, welke in Australië zou worden gevormd. De Boeren betraen echter van het begin af zich ten sterkste tegen eeu onderwerping aan de Engelschon verzet. Nooit te voren heeft men een zoo klein volk, zoo slecht door de natuor beschermd op uitgestrekte, voor invallen openstaande hoogvlakten, zoo arm en zoo zwak bewapend, zyn onafhankeiykheid met zulk een kracht en volharding tegen de aanvallen van een der sterkste, hardnekkigste en rykste staten zien verdedigen. Thans beeft een reeks van grooto Engel sche koloniën de republieken iagesloton en geïsoleerd met het doel, zo te vernietigoa.' De Boeren trachten zich door een bond tusschen de beide republieken te verdedigen.' Dat is de laatste gebeurtenis van den sedert zestig jaar in Zoii-Afrika gevoerden stryd. Europa kan tegenover deze gebeurtenissen niet onverschillig blyven. Heden ten dage is do samenhang der belangen tusschen de Staten een innige. Het streven naar het behoud van het evenwicht is zoo groot, de smadelyko schennis van het volkerenrecht tegenover zwakko en vêrverwyderde volken zyn in do toekomst zulke bedreigingen zelfs voor do mogendheden, dat het niet onverschilligheid, doch dwaasheid zou zyn, de zaak dor Boeren aan haar lot over te laten. Overigens moet men erkennen, dat de sym pathieën van Europa aan de zyde der Bo ren zyn, en dat van dezen met groote duldelykbeid en byna eenstemmig biyk is gegeven, opeen wyze, zooals slechts zelden ten gunste van kleine, onderdrukte staten het geval isgeweesu De Boeren hebben altyd alleen gestaan tegenover hun gevreesde tegenstauaers. Zy hebben nooit de ondersteuning van Europsi verlangd en nooit ontvangen. Niemand, be halve hun tegenstander, de Engelschman, kan of wil hun gebied bezetten. Ook zyn do hun betuigde sympathieën te oprechter, wyl zy niet door een territoriaal of politiek voor, reebt beloond kunnen worden." Tot nu toe was Transvaal de eenige Staat, die zich tegen de „Yereenigde Staten van Zuid-Afrika'1, den bond van Rhodes verklaa»dii Thans heeft Oranje-Yrystaat zich, hoewel hot langen tyd met do Kaapkolonie in naurtj betrekking stond, naast Transvaal gesteld eS verzet zich tegen elke Engelsche overheeraching^

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 10