II. WILLE Co., Botermarkt 10. Afbraak, A. J. WISSENBURGH, WAAROM Eu Gros VAN DENGEL Co., Amsterdam. De Graciense, Prijs per kwartaal ljr/2° N°. 11840 "Vrijdag 30 September. A0. 1898 fëourant wordt dagelijks, met ixitzonde+ing van (Zon' en feestdagen, uitgegeven. PIANO-ONDERWIJS. Allerfijnste Qualiteit Wed. J. STEENHAUER Zn., Tailleuse, 7577 24 IV. Beestenmarkt No. 2, beveelt zich aan tot het maken van COSTUUMS, enz. CURSUS tot degelijke opleiding in het maat knippen, passen en maken van costuums, enz. volgsns Fransche Methode. Ruime keuze Pendules met garantie. Effen, witte en gedecoreerde Tafelserviezen, theeserviezen. Déjeunerserviezen, Hanglampen met nieuwste Branders. Ganglantaarns van af ƒ1.50. Meubeltjes, Albums, Theebladen, Nikkelen Ser viezen, Waschstellen, Lederwaren, Kristal en Glaswerk, Messen, Lepels en Vorken, enz., enz. Concurreerende prijzen met 10 pCt. korting a contant. Porseleinen Theeserviezen met 12 Koppen en Schotels a ƒ1.70 7676 62 LEIDSCH PRIJS DE2ZR COURANT: Voor Leidon por 3 maanden, o f 1.10, Franco per post. Y 1.40, Afzonderlijke Nommers0.05, PRIJS DEB ADVKRTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J'. Grootera letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Ofiiciëele Keunisgeying;oii, DRANKWET. Burgemeester en Wotbouders van Leiden brongen ter algemeen© kennis, dat door ANTONIUS DAMIANU3 ULJEE, wonende alhier, een verzoek schrift ia iügediond om vergunning voor den klein handel in sterken drank, in het perceel Kerksteeg, wijk III, No. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 93 Sept 1838. VAN HEY8T, Secretarie. »Staatsbegrooting voor 1899. Hoofdstuk IX WaterstaatHandel en Nijverheid). Voor 1899 is meer aangevraagd f 1,989,879 ©n wel voor kosten van het departement 8500, Waterstaat 1,366,864, Handel en Nijverheid 160,300, Arbeid en Fabriekswezen f 29,450, Posteryen 379,654 en Pensioenen 47,120. Voor rivlerverbetering is 808,000 uitgetrokken, waarvan 245,000 voor de Vecht en Overysel en 191,500 voor de Maas. Voor uitbreidingswerken te IJmuiden is f 459,000 geraamd. Onder nieuwe werken en subsidiën zyn uitgetrokken f 8000 voor de geologische kaart, 50,000 voor aanschaffing van oen ysbreker, 117,000 voor verbetering der Heldersche zeewering, 25,000 voor vorbetering van zeewerken op Wieringen, 160,000 voor ver dediging van de Noordzeekust in Noord- Holland '/j gedeelte, 30,000 voor verbetering der haven te Delfzyi, 74,000 voor verbreeding der Zuid-Willemsraart, 5200 voor telephoni- evhe verbinding SchoklandUrk, 12,000 voor wachtpost, tevens telegraafkantoor en woning van den kanaalwacbter aan de Hembrug, ƒ17,000 voor verbetering der westelyke waterleiding te Temeuzen en knechtswoning, ƒ16,000 voor een tweede doorvaart aan de Postbrug, 18,500 voor vernieuwing van de Schutsluis I te Veen- luiizervaart, 50,000 bydrage aan het water schap Regge, 66,700 bydrage aan het water schap Berkel, 2000 bydrage voor do haven te Philippine, 10,000 bydrage voor kunst wegen te Emmen, 16,200 bycrage voor een weg Vries—Peize, ƒ21,600 bydrage vooreen weg Zundert—Belgische grens, 15,500 ty- drage voor een weg HaaksbergenDuitsche grena en ƒ22,000 bydrage voor verbetering der Oude vaart. Verder 30,000 voor onderzoek en herstel der Grafelijke zalen, 20,000 voor aankoop van een huis in den Practizynshook te 's-Gravenhage, 406,000 voor aanleg van havens in verband met den aanleg van stoom tramwegen, 300,000 subsidie voor den aanleg van stoomtramwegen en 167,300 subsidie voor do Parysche Wereldtentoon stelling 1900. Aangevraagd wordt 1200 voor versterking van bet personeel van de tweede onderafdee- ling der afd. Handel en Nyverbeid met een adjunct-commies, 1200 voor een aan t6 stellen adjunct-commies, ƒ900 voor een lsten klerk en ƒ500 voor een 2den klerk aan de afd. Arbeid en Fabriekswezen, ƒ500 voor een klerk ter secretarie en ƒ700 voor een bode-concierge. Een traktementsverhoging van 3500 is aangevraagd voor twee referendarissen, een commies en verder personeel. Uitbreiding van het corps ingenieurs wordt nooJzakelyk geacht. De bedoeling is de indienst- stelling van 12 adspirant-ingenieurs mogeiyk te maken. Voorloopig zal echter slechts een tweetal adspirant-ingenieurs meer worden be noemd en daarvoor is 2400 uitgetrokken. Voor aanstelling van machinisten by de inrichtingen voor de electrische verlichting en do waterleiding by de sluis- en havenwerken te IJmuiden is 1900 uitgetrokken, terwyl ook geld is aangevraagd voor aanstelling van personeel ten behoeve van den vischafslag van Rykswege te IJmuiden. Vasto aanstelling wordt voorgesteld niet alleen van wegwerkers, maar ook van arbei ders by rivieren, kanalen, havens en zeewer ken. Enkele oude wegwerkers zullen door jongere krachten vervangen worden mot een jaariyksche gratificatie voor den verderen duur van hun leven. De leiding van de werkzaamheden voor de samenstelling eener geologische kaart zal worJen opgedragen aan den algemeenen dienst van den waterstaat te 's-Gravenhage. Een proefnewerking zal plaats hebben in drie ge deelten des lands op een terrein In Noord- Holland benoorden Alkmaar, een terrein in Overysel by Almeloo en een terrein in Zuii- Limburg. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ8000 per jaar voor do eerste drie jaren en 5000 voor het vierde. Voorgesteld wordt de breedte van den Bovenryn door een uitbouw met dwarskribben te beperken, ter bevordering van oen meer ge- regelden ysafvoer en mede baggerwerken uit te voeren op Nederryn en Lek, de werken voort te zetten om een meer standvastig vaar water in de voor de scheepvaart meest ge- wenschte richting in do Waal te vorkrygoD. Met de aangevangen verruiming van het vaarwater in de Noord zal worden voortgegaan, dat in 1899 een bodomsbreedte van minstens 80 M. by een diepte van 4 M. NAP zal verkrygeo; voorts zal het vaarwater op de Bieningen worden verruimd, dat vermoedelyk door baggerwerk op voldoende breedte en diepte zal kunnen gehouden worden, en het vaar water worden verdiept in de Oude Maas boven en beneden de spoorbrug by Dordrecht en de Dordt6che Kil worden verruimd. Voor de voortzetting der verbetering van het Aardappelengat wordt evenveel aange vraagd als in 1898. De zykanten der uitbouw van het Hollandsch Diep tusschen de haven van Lage Zwaluwe en de Moerdyksche spoorwegbrug zullen wor den voorzien. Met het oog op de binnen enkele jaren te verwachten opening van den Nieuwen Maas mond wordt voorgesteld een aanvang te maken met de verdere normaliseering van het riviervak St-Andries—Hedikhuizen, en voort te zetten de verbetering van de rivier vakken TegelenMook en MookSt.-Andri9s. Voor onderhoud van den Rotterdamschen Waterweg is meer uitgetrokken tot verbreeding van het vaarwater tusschen de hoofden en voor den mond en om een meer gewenschte richting aan het vaarwater te geven in den stroomovergang op den Hoorn onmiddeliyk beneden Maassluis. Ter voorziening van de zeewering in Noord- Holland is geraamd 3 ton voor gemeenschap- pelyke rekening met de provincie. In de eerste plaats zal in uitvoering komen het versterken van de zwakke punten en het aanleggen 6n instandhouden van flinke zanddyken, zoodanig, dat de algemeene toestand geen ongerustheid behoeft to veroorzaken. Voor Ryksrekening zal h6t overgebleven gedeelte van de Blokhuisgracht te Stavoren worden gedempt. De haven van Delfzyl zal worden uitgebag gerd, waardoor de ligruimte met 1 hectare zal worden vergroot; voorts zal de toegang tot de haven worden verbeterd. De werken aan do schutsluis te Veere zullen onverwyid voortgezet moeten worden, waarvoor 40,000 is uitgetrokken. Vervanging van de laatste houten schut sluis op het Veenhuizerkanaal door een stee- nen is noodzakelyk. Een regularisatie van den dienst der Ryks- bouwmeesters is voorgesteld tot regeling van den dienst voor de onder Financiën ressor- teerende gebouwen, met verbetering der trak tementen der Ryk8bouwmeesters. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur l Verleen my s. v. p. een kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad. In een van de in uw vorige nommers voor komende ingezonden Btukjës, getetkend een andere bakkerwerd my o. a. de vraag gedaan of ik wel gehoord had wie de brocnleverantle had van de Commissie van het kinderfeest. Naderhand werd my docr een van myn col lega'8 medegedeeld, dat dit aan een van de broodfabrieken weder gegund was. De drukke werkzaamheden In de laatste dagen zyn de oorzaak, dat ik niet eerder myn gevoelen heb kunnen uiten. Myn meening was geheel anders. Het was een kinderfeest, dat door de meeste burgers is gesteund, maar die intusschen ook allo recht hadden op de voordeelen, al was het ook nog zoo weinig. Myn meening was, dat als do heeren van het bestuur net gedaan hadden als de3-October- vereoniging, zy biliyker gedaan hadden dan nu. Die heeren denken om alle neringdoenden. Eere dus aan het geachte bestuur! Het feest is nu ton einde; dit scbryven van my is dus te laat, want als er nu in Leiden een goede bakkersbond was, en wy als collega's zynde over dat geval eens ge sproken haddeD, misschien had dat nog wel eenigen invloed gehad. Dus het wordt tyd, heeren collega's, dat wy eens een boni op richten. Nu nog éón woord aan het feestbestuur. "Wy hopen, dat, als er weer eens een feest plaats meebt hebben in onze goede stad, er niet gedacht wordt alleen aan h. h. fabrikan ten, maar ook aan den kleinen burgerman. Dankzeggendo voor uw geleende plaats ruimte, Mynheer de Redacteur, noem ik my: Een broodbakker. Mynheer de Redacteur Met volle Instemming las ik in uw blad van 28 dezer het ingezonden stuk, ten doel hebbende, der politie eene „extra-vereering" aan te bioden. Verdiend l Doch zonder een Nurksch te willen zyn, die wat zeggen wil uit aangeboren nurksche natuur, wil ik het Amsterdamsche voorbeeld gaarne gevolgd zien, maarin uitgebrei der zin. En waarom? By de geplaatste belemmeringen voor het rytuigverkeer, die zoo goed voldoen, moest toezicht zyn. By stedelyke versieringen of verlichtingen moest toezicht zyn. Wie oefenden het uit? Brugwachters en stedelyke werklui. Een waardeerend woord aan de politie, maar dan ook aan hen, die haar taak hielpen verlichten. En nu de vraag, die my aanleiding gaf dit te scbryven. Als het opgeworpen plan tot uitvoering komt, deelen die assisteerende lui dan ook in het bedoelde huldeblyk? Waar politie door flink beleii een kraDig figuur maakte, daar gaven de niet-genoemdon een kraebtigen steun op de hun aangewezen posten. Zondert allen wat af voor do commissie, opdat zy haar plan ook tot genoemde perso nen kunne uitbreiden. L., 28/9 '98. M. M. Kouw. KOLONIËN. BATAVIA, 17 23 Augustus. Het „Soer. Hbld." ontving bericht uit Makassar, dat de gouverneur van Celebes, de heer Van Braam Morris, telegraphisch zyn pensioen heeft aangevraagd. Meer dan waar- Bcbyniyk staat, meent het blad, deze aanvrage in verband met de benoeming van den heer Micbielse tot lil van den Raad van Indië, waardoor de heer Van Braam Morris ver- moadeiyk aanleiding vindt zich gepasseerd te achten. De „Deli Ct." vernam ook, dat de heer v. B. M. zich gepasseerd acht door de be noeming van gouverneur Michielse tot lid in den Raad van Indië. Do „Straits-times" van 27 Augustus deelt mede, dat in de „Gouvernement Gazette" van den 26sten officiéél was bevolen den 31sten Augustus in de Straits Settlements te vieren als een public holiday, „ia honour of the Queon Wilbelmina to the Throne of the Netherlands." Het blad voegt er by, dat veel bevriende natiën dit feest medevieren, waar onder Britannió een eerste plaats bekleect, terwyl de Britsche onderdanen van Singapore, Pinang en Malakka in het byzonder voor dit feest veel entbusiasme aan den dag leggen. „Opnieuw zien we dus scbryft de „Deli ct." dat wy als bewoners van de Straits goede buren hebben. Niet alleen echter wat de officiëele aanrakingen betreft, ook particu lier verkeeren wy steeds in de beste verstand- hou-ing. Wederzydsche appreciatie van hot goede, dat in beider koloniën voorkomt, heeft dien gunstigen toestand in het leven geroe pen, welken we hopen nog lange jaren te mogen zien bestendigd." BattaklandcD. Den controleur voor de Battakscbe Zaken Westenberg is het gelukt den onruststoker Pa Melgah uit Teloekoeroo Battakgebied te doen verdwynen. Hy houdt zich nu op in Batoe- karang, in hot noordwesteiyk gedeelte van het Karobattakgebied, aan den voet van den Sinabosng gelegen, en is dus te ver verwyderd om voortaan veel kwaad te kunnen stichten. De Battaksche priestervorst Singamanga- radja, vroeger door ons verdreven uit kampong Bakara, aan het Tobamoer, en sedert dien tyd steeds voor onze opsporingen vluchtende, heeft thans drie afgezanten naar den sultan van Assahan gezonden om diens tusschen- komst in te roepen, ter verkryging van ver giffenis van ons gouvernement. Aan de afgezanten is medegedeeld dat zy zich tot het bestuur van Sumatra's Westkust hebben te wenden, waaronder Silindoeng en de Tobavlakte ressorteeren. Deli C Arabieren. By gouvernementsbesluit hobbon de Ara bieren, woonachtig te Sidho Ardjo, vergun ning bekomen om zich in Nederlandsch-Indië to vestigen en bij nader besluit tot verbiyf te Sidbo-Ardjo. Die vergunning is gegeven zonder voorbehoud. Nu is dien Arabieren aangezegd gewordeD, dat zy vóór of uiterlyk op 31 Augustus, den verjaardag van H. M. de Koningin, dus een nationalen feestdag, de plaats hunner inwoning, waar verscheidenen van hen reeds van 10 tot 21 jaren verblyf hielden, moeten verlaten. Als argument voor dit bevel of vonnis wordt gezegd, dat de plaats geen wyk voor Arabieren heeft l Er is nl. geen Staatsblad bekend of te vinden, dat dit bepaalt. Wat moeten die menschen nu in dat kort bestek doen met hun eigendommen? De meosten, ja allen zyn handelaren; hierdoor worden hunne handels- relatiën op het onverwachts afgebroken. Wat zullen de gevolgen zyn? Van het beulen met hadjis, die oproerig zyn, is niets bekend. Is dit waar, dan bad het besluit eenvoudig geluidbywyze van politiekeu maatregel. Maar de verwydering heeft alleen plaats, omdat Sidbo-Ardjo geen Arabische wyk bezit, die by Staatsblad erkend is. Het is een vonnis en een hard vonnis 1 één, dat geen revisie toelaat. Het is daarom, dat de uitgezette Arabieren zich, ieder afzonderiyk, per request tot den gouverneur-generaal hebben gewend, hem smeekende om gratie van het vonnis, in deze bedoeld besluit, wel te willen intrekken. Vervolg der Advertentiën. BIe|. A. F. WE 1IAAS, gediplomeerd Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage. Mej. C. Dl. DE IIA AS, gediplomeerd Noderlandsche Toonkunsten aars-Yereeniging. 7631 7 Adres: LANGE HAKE 34. onverv alsclite Leidsche Natuur boter, Goudsche, Leidsche en echte Edammerkaas. Verkrijgbaar: 7107 8 Mandenmakerssteeg 4, b/d.Waag. Op Vrydag 30 September 1SOS, des voormiddags te ÏO uren, aan de Boom- markt te Leiden, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TEUNIS, van een aan zienlijke party waar by: Plakten, Vloer- en Zolder- delen, Bloten, Deuren, Ramen, Kozijnen, enz., enz. Vóór dm verkoop te zim* 7651 16 verkrijgt MAYPOLE-ZEEP meer en meer succes? Omdat een ieder overtuigd wordt, dat ze onmisbaar in de huishouding is. Kleeding- stukken, etc., welke men voorheen in een hoek gooide, daar zij verschoten of verbleekt waren, worden nu weer voor den dag gehaald en met de oplossing van één tablet MAYPOLE-ZEEP weder frisch en nieuwmodisch geverfd. Geen morsigheid, geen moeite. Verbleekt noch verschiet, Men vrage onze speciale najaars kleuren Marineblauw, Bordeauxrood, Donkerbruin, Donkerpaars, Donkerprune. MAYPOLE-ZEEP alom verkrijgbaar in 22 diverse kleuren a f 0.25 per tablet. Zwart f 0.85 met ge bruiksaanwijzing bij alle voorname Drogisten. 7572 42

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5