jaren zyn voltooid, en die productief zijn, voert het blad aan, dat er in een land als het onze altijd groote werken aan de orde zyn, al zou alleen de staf van ambtenaren en ingenieurs bij waterstaat dit gaande hou den groote openbare werken keeren jaarlijks weer; de uitgaven daarvoor zijn gewone uit gaven. Nog maakt het eon eigenaardigen indruk, als men ziet, dat het geraamd tekort ruim twee millioen driemaal honderd duizend gulden meer zou bedragen hebben, ware niet ge rekend op een ruimere bijdrage uit de Indische middelen. En toch is er in langen tijd geen stuk van de zijde der Nederlandsche regeeriDg uitgegaan, hetwelk onder fmanciëel opzicht somberder stemming wekt dan de pas verschenen be grooting van den Minister Cremer. Klinkt hot niet als bittere ironie by derge- lyken financiëelen toestand nog te gewagen van sociale hervormingen, die aanstaande zijn? Het Handelsblad vindt het wol wat erg, dat minister Pierson het tekort op zijn be grooting aan zijn voorganger wijt. Het blad rekent hem voor, dat de heer Sprenger van Eyck, bet personeel verlagende en do gemeen ten helpende, gezorgd heeft, het gat, hetwelk daardoor in de schatkist gemaakt werd, te vullen. D3 nieuwe regeling van de personeele be lasting en de gewy'zigde uitkeeringen aan de gemeenten, zooals die in 1807 geregeld zyn, zullen aan de ryksschatkist voor 1S99 op eon verJies van 8 millioen te staan komen. Welnu, de conversie leverde op 2 millioen; de nieuwe regeling van den suikeraccijns S'/j millioen, de wijziging van de heffing der mvoarrechten 3 millioeD, te zamen 8'/., zoo dat minister Pierson nog een half millioen er up overhoudt. Het Handelsblad klaagt, dat in de miilioenen- jede tevergeefs wordt gezocht naar een ant woord op de vraag: Hoe stelt de minister Pierson zich voor, in de stijgende eischen te voorzien? Hetzelfde blad schijnt er ook wel ©enigszins aan te twyfelen, of do Regeering de noodige zinnigheid in acht oeemt. Voorzichtigheid dient ook betracht bg de regelmatige uitzetting der Rijksuitgaven. Of hiertegen by de ingediende begrooting al of niet is gezondigd, kan natuur!yk eerst beoor deeld worden, wanneer de ontwerp-begrooting in druk is verschenen. Hat blykeDs de mil- ïioeneniede debegrootiog van Waterstaat echter 21 ton hooger is dan verleden jaar, waarvan alleen 1.5 millioen voor de afdeeling „Water- Btaat", geeft zeker te denken. Justitie vraagt niet onbelangrgke sommen meer voor gevange nissen en ryksopvoeding8gestichten, rgkswerk- inrichtingen, enz., Binnenlandsche Zaken voor onderwys en landbouw; uitgaven, die onge- twyfeld nuttig besteed zullen wordeD. Doch wanneer wjj by dit alles bedenken, dat do wetsontwerpen van den minister van justitie, die veel geld zullen oiecheD, nog maar pas by de Kamer zyn ingekomeD, alzoo hunne werking op het budget nog niet doen ge voelen; dat de aanzieniyke kosten, die de invoering van den leerplicht zal vorderen, uit den aard der zaak buiten deze begrooting Btaan dan begrgpon wy de luchthartigheid niet van hen, die by de Regeering steeds op meer uitgaven aandringen, en nu reeds de krggstrompet stekon om een aanval op de Regeering te wagen, die naar hun meening niet actief genoeg is in het doen van voor stellen cp sociaal gebied, die ernstige finan ciële gevolgen zullen hebben". Staatsbegrootiug voor 1899. Hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken). Deze begrooting moest worden bezwaard loet belangryke sommen voor uitgaven, waar omtrent reeds vroeger In overleg met de beide Kamers een beslissing werd genomen of die beslissing werd aanbangig gemaakt. Zoo is by v. meer uitgetrokkenruim ƒ28,000 voor de herstelling der gebouwen van do provinciale griffie in Noord-Brabant; f 48,000 voor de stichting van een nieuw ge bouw voor de Rijkskweekschool voor Vroed vrouwen te Amsterdam; ƒ7000 voor het personeel en ƒ98,000 voor de getouwen tn het materieel der Polytechnische School; ƒ64,000 voor de Rykskweekscholen voor onderwijzers en onderwyzeressen; 9000 voor het personeel, belast met het toezicht op do gebouwen van onderwys; 37,000 voor ge bouwen der Rykslandbouwschoolƒ18,000 voor subsidién ten beboave van het onderwys in land- en tuinbouw en boutteelt; ƒ60,000 voor de gebouwen der Rykslandbouwproef stations31,000 voor'het Rykszuivel controle- station. Voorts blgkt uit de begrooting, dat 60,000 is uitgetrokken voor de in 1899 te houden 8ste algeme ne volkstelling. Er is ƒ2000 uitgetrokken eensdeels voor de toevoeging aan den directeur-generaal, chef der afdeeling landbouw, van een hoofdambte raar, belast met de zorg voor de afdoening der gewone administratieve bezigheden; ander deels in verband met een uitbreiding Tan den werkkring der landbouwafdeeling, o. a. door toevoeging van de behandeling der zaken, rakende de jacht en visscherg, waartoe in de eerste plaats zal beboeren het terrein der wettelijke bepalingen op de zoetwater visscherg. Een subsidie van 600 is uitgetrokken ten beboeve van de examens der Nederland sche vereeniging voor gemeentebelangen. Uitbreiding van het getal beambten aan de Ryks-Universiteit te Utrecht is noodig ge bleken mot een assistent m de oorheelkunde, op ƒ1000 wedde; 4000 is meer aangevraagd voor het ziekonhuis, aan die universiteit ver bonden. Vermeenende, dat ook hg overtuigd Is van de wenschelgkheid eener verbetering der hulpmiddelen voor het klinisch onderwys te Utrecht, meent de Minister, dat een wijzi ging in de vóOr zyn optreden ontworpen plannen tot verbetering der klinieken moet volgen. Plannen zyn thans in bewerking, waarin de klinieken voor psychiatrie en neurologie niet zgn opgenomen, doch op het terrein, in het vorig plan voor die klinieken bestemd, lokalen worden ontworpen ten teboove van een kliniek voor verloskunde en gynaecologie. Tot uitbreiding van de kliniek voor inwendige geneeskunde m het bestaande ziekenhuis zal met de gemeente Utrecht moeten worden gecontracteerd. Da Minister kan tot zgn leedwezen nog geen bepaalde voorstellen doen voor de uit voering dezer plaünen, voornamelyk door het onverwacht overig den van den hoogleeraar in gynaecologie. Er worut 2000 aangevraagd om boek werken aan te koopen uit de bibliotheek Royaard8 van den Ham, die het volgende voorjaar in veiling komt; ƒ1000 voor elec- trische installatie en een compressiepomp in het pbysisch laboratorium; een eerste post van 3000 is uitgetrokken van een som van 28,500 voor het laboratorium voor botanie; 27,000 voor de verbouwing der Statenkamer e. a. en 12,000 voor het natuurkundig laboratorium. Da geheels post gebouwen en meubilair is uitgetrokken tot een bedrag van 88,700. Ook voor de Rgksuniversiteit te Groningen is uitbreiding van li&t getal beambten noodig gebleken, o. a. met een amanuensis by de anatomische pathologie ad 600 en met een assistent in de 6terrenkande ad ƒ1000. Voor material wordt ƒ3000 meer aangevraagd dan ten vorigen jare. In zake het middelbaar onderwys wordt voorgesteld te benoemen een inspecteur, be last met het toezicht op de ambachtsscholen en daarmede verwante scholen, op een jaar wedde van 3500; een hoogleeraar in de toe gepaste aardkunde en myn-ontgioning aan de Polytechnische School op een jaarwedde van 4000; een derde hoogleeraar in de bouwkande aan die inrichting, op een wedde van ƒ4000, waarvan de helft is uitgetrokken; een tweede assistent voor delfstofkunde ook aan die inrichting op een jaarwedde van 1200. Een eerste termyn is uitgetrokken van een som van ƒ520,000 voor een electro technisch laboratorium aan die school; in aansluiting van de verbetering van het scheikundig labo ratorium is het noo rig de lokaltn voor het onderwgs in de technologie en de mgntouw- kunde uit te breiden, waarvoor een totaal bedrag van ongeve r ƒ104,000 wordt geraamd. Voor de inrichting van industri^-onderwys aan meisjes te Rotterdam wordt uitgetrokken een subsidie van 5000. Voor de huishond en industrieschool te Alkmaar een van 3500, onder voorwaarde, dat de dan nog ontbrekende som van 1000 door meerdere bydragen van andere zyde worden aangevuld; voor de ambachtsschool te Rotterdam wordt het sub sidie met 1000 verhoogd voorgedragen; voor die te Utrecht en te Grtfhingen evenzeer met dit bedrag; bet subsidie aan de zeevaartschool te Vlieland is met 1000 verhoogd. Als vermoedelgke bydrnge van de jaarwed den van onderwgzer3 aan byzondero scholen van lager onderwys wordt 1,120,000 uitge trokken. Een som van 3000 is uitgetrokken tot het verleenen van subsidiën aan verenigingen tot bevordering van het geregeld schoolbezoek van schipperskinderen. Als subsidie aan de afdeeling voor de oplei ding van electro-technische werklieden van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" te Lriden wordt 2400 uitgetrokken. Voor een tweejarigen cursus aan de Ryks- tainbouwscbool tot meer wetenschappeiyk onderricht in warmoszery en tuinbouw is het desbetreffend artikel van de Rgkslandbonw- scbool met 3450 verhoogd. Negentig wintercursussen in land- en tuin bouw onderwgs van onderscheidene vereeni- gingen zullen worden gesubsidieerd, gemid deld elk met 350. Er zal voorts zyn te rekenen op 20 nieuwe landbouw cursussen en 5 nieuwe tuinbouw-cursussen, elk te sub sidiëren met 200. Het aantal rgks tuinbouw- leeruren wordt met 1 uitgebreid op een salariB van ƒ2000. Het personeel aan de ryks land bouwproefstations moet worden uitgebreid: te Wageningen een derde assistent op 1000; te Hoorn een vierde op ƒ1000, benevens een amanuc-nsis voor den bureaudienst en een bediende; te Goes een vierde op ƒ1000; te Maastricht een tweede op 1000. De afdeeling tot onderzoek van zaden te Wageningen wordt een afzonderlek proef station met eigen directeur; voorts wordt voor al de Rgkslandbouwproefstations een stelsel van periodieke traktementsverhooging voorgesteld. Tot ondersteuning van het parti culier initiatief by de oprichting van tuinbouw- wintorscholen wordt 5000 vereischt. De subsidies aan particulieren, die de een of andere cultuur wenschen te beproeven, worden van ƒ2500 op ƒ1600 teruggebracht. Als subsidie aan bet laboratorium Willie Commelin Scbolfcen te Amsterdam wordt 1000 uitgetrokken, benevens 4000 als bgdrage in de kosten van oprichting van leenbanken ten boboeve van don land louw. Het subsidie aan de Nederlandsche Heide maatschappij is met 900 verhoogd. Met 1 September 1899 zal worden overge gaan tot opheffing van de gelegenheid om als inwonend leerling huisvesting en verple ging in het getouw van de Ryks-veearteeny- school te ontvangen. De subsidiën en andere uitgaven ter ver betering van de Nederlandsche paardenrassen zgn uitgetrokken tot een bedrag van 80,660. Van dit bedrag zgn bestemd: ƒ50,000 voor subsidiën aan de provinciale commission en 30,650 voor het hengst-veulendepot te Bergen- op-Zoom. De aanstelling van een waterbouwkundige in de Rentambten is voorgesteld. Met 1 Januari 1899 wordt het beheer van den Scheurpolder naar het Departement van Binnenlandsche Zaken overgebracht. In den aanvang van het volgende jaar is de openbare verkooping te verwachten van een der belangrijkste verzamelingen Neder landsche oudheden en kunstvoorwerpen, welke nog in ons land aangetroffen worden; daarin bevinden zi.h zeer vele zaken, die het van groot belang is voor ons land zoo mogeiyk te behouden. Met het oog daarop is f 20,000 meer uit getrokken. Justitie. Een nieuwe regeling, rangschikking en aanvolling van de bibliotheek van het departe ment is ter hand genomen. Om de bibliotheek op zeer bescheiden voet aan de eischen des tyds te doen beantwoorden, is voor aanvulling, enz. 3000 uitgetrokken. In volgende jaren zal zoodanige buitengewone uitgaaf niet worden gevorderd. Gevolg gevende aan zyn reeds ^roeger medegedeeld voornemen, om, nu de positie der bewaarders verbeterd is, ook verbetering te breDgen in de traktementen der overige ambtenaren en beambten bg de gevangenissen en aanverwante gestichten, ook van die te Yeenhuizen, heeft de Minister voorgesteld een reorganisatie, welke het geheele corps ambte naren, dus ook de godsdienstleeraren en de geesteiyken, omvat, als verdienende z. i. verre de voorkeur boven partiëele herzieningen, zoowel ter betrachting der billgkheid, welke ttaanï niet alleen voor één groep van ambte naren, i. c. de hoofden der gestichten, maar evenzeer voor andere groepen, het bureau-, het buishoudeiyk en het arbeidspersoneel lotsverbetering eischt, alsook ter vermyding van tydelyke wanverhouding en overgangs toestanden, welke de voordeelen van den dienst, mot de reorganisatie beoogd en te verkrygen, ernstig in gevaar brongen, zooal niet voor geruimen tyd zouden doen teloor gaan. Bg het ontwerpen der reorganisatie is uitgegaan van het denkbeeld, dat de go- stichten naar hun beteekenis en grootte in klassen behooren te worden gerangschikt, en aangenomen, dat de gelegenheid moet worden opengesteld voor-, periodieke traktementsver hooging, in verband met diensttyd en oiensfc vervulling. De uitgetrokken bedragen voor kosten van gevangenissen en ryksopvoedings- gestichten ad ƒ1,139,754, zyn als gemiddeld te beschouwen. By het toestaan zal in tal van jaren geen reden bestaan voor het toe kennen van lotsverbetering voor genoemd personeel. Tot aanvulling van het personeel van het gerechtshof te Amsterdam met een raadsheer is 4000 meer uitgetrokken en 2500 tot aanvulling van het personeel der rechtbank te Roermond met een rechter, 3000 voor aanvulling van de rechtbank te Amsterdam met een rechter. Uitgetrokken is voorts een bedrag van ƒ11,000 voor het aanleggen van broeikassen in den scbooltnin van het Ryksopvoedings* gesticht voor jongens te Avereest, als noodig voor het geven van volledig en grondig onder richt in den tninbouw aan verpleegden; en een bedrag van 4800 voor vertimmering In het paleis van justitie te Leeuwarden. In den loop van dit jaar zal worden ingesteld een commissie van deskundigen, ten einde van advies te dienen in zake van gevangenis- arbeid, in 't bQzonder wat de verhouding van dien arbeid tot de particuliere ny verbeid betreft. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche minister van oorlog, ChanoiDe, die uitstekend Russisch spreekt, zooals dezer dagen de luitenant generaal Sakharoff opmerkte toen hy hem bedankte voor zyn toost op dtn Keizer cn de Keizerin van Rusland, schryft ook in vrg zuiveren styl de taal van Tolstoï. Hy heeft verscheidene Russische werken vertaald. Maar hy heeft zich ook bezig ge houden met het bestudeeren van die, welke zyn beroep betroffen, en de aandacht beeft getrokken zyn vertaling van een werkje over: „De veldwerken van de officieren van den Rus6isehen generalen staf in 1871", dat hy in 1872 uitgaf, toen hy verbonden was aan het tweede bureau van den generalen staf. De Amerikaanscbe leden der Vredes- Commissie voor den Spaansch Amerikaan schen oorlog zyn gisteravond te Parys aan gekomen. 1 October heeft waarschynlgk de eerste bgeenkomst plaats. Bg den Franschen ministerraad is een tele gram van generaal Kitchener, opperbevelhebber van 't Engelsche leger in Egypte, ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat hy 19 Sep tember te Fachoda den majoor Marchand heeft aangetroffen, die daar 10 Juli mot 8 officieren en 110 Soedaneescbe soldaten was aangekomen. Allen zyn welvarend. De Fransche vlag waait boven de plaats. De ministerraad ia na deze mecledeeliog uiteengegaan. Het is onjuist, dat Marchand geen instructies van de Fransche regeering zou ontvaDgen hebben. DuitMoliland. De hofstoet, die het Duitsche Keizerpaar naar Palestina vergezellen zal, bestaat uit ongeveer 100 personen. Bovendien komen een aantal predikanten naar Jeruzalem, waar zy de gasten van den Keizer zullen zijn. De reis gaat over land naar Konstantinopel, waar de Sultan een totale schoonmaak heeft doen houden voor den hoogen ga3t. Verder gaat de tocht met een stoomboot door de Darda- nellen langs Klein-Aziö en Syrië tot Hepha. Daar gaat bet Keizeriyk paar op 26 October aan land en dan is aan de bekende firma Cook de verdere leiding opgedragen over Jaffa naar Jeruzalem, waar de keizer op 29 October aankomt. Twee dagen daarna wordt de nieuwe kerk van den Verlosser ingewyd, waarvan keizer Friedrich jaren geleden nog als kroon prins den eersten steen heeft gelegd. Daarna bezoekt de keizer Jericho, Bethlehem, enz. en op de terugreis uit Jeruzalem voert de weg over Nazareth, Tiberias, Capernaum weder naar Hepha. Van hier per boot naarBeirout, voor een landtocht naar Damaskus en deo Libanon. Op 15 October weder naar Europa. Het uitstapje naar Egypte schijnt te zyn opgegeven. J3elg;iö. De gebruikelyke „bedevaart" der veteranen van 1830, thans nog slechts een dertigtal, naar de „Martelaarsplaats" te Brussel, Zaterdag gehouden, is ditmaal opgeluisterd door de onthulling van een borstbeeld van bovenge- noemden edelman, die te Berchem gekwetst werd en in een amputatie te Mechelen bezweek. Het beeld vormt rechts van het bekende ge- deDkteeken een tegenhanger van dat van Jenneval ter linkerzyde; het staat op een zuil, waarvoor de zittende figuur van een oudstryder. Er werden redevoeringen gehouden. Vier door schoten vlaggen uit den tyd des opstands werden in den stoet gedragen. Oostoni*{jk-Hong.-Monarohïe. De zitting van de Oostenrgksche Kamer is gisteren geopend. De afgevaardigde Fuchs werd met 205 stemmen en 119 onthoudingen tot voorzitter gekozen. Allo afgevaardigden en de ministers waren in rouwgewaad. De heer Zwikau, het oudste lid in jaren, hield een toespraak, waarin hy herinnerde aan de diepe smart, die de moord op de Keizerin in het ryk heeft teweegge bracht. Hg zeide, dat die smart uitdrukking zou vinden in een besluit, door do Kamer te nemeD, zoodra zy geconstitueerd zou zyn. Om die reden verzocht hy de Kamer om onmiddellgk over te gaan tot de benoeming van oen president, hetgeen, gelyk hierboven blykt, geschiedde. Do heeren Ferzancie en Lupun zyn als vice presidenten herkozen. De Kamer nam een motie aan, waarin don Keizer deelneming wordt betuigd met het ge leden verlies, en hief daarop haar zitting ten teeken van rouw op. In het Hongaarsche Huis van Afgevaar digden zeide gisteren de minister-president Banffy, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat de minister van buitenlandsche zaken aan Rusland had kennis gegeven, dat Oostonryk met vreugde het voorstel tot het houden eener vredesconferentie aannam en geen moeilgkbeden zou opwerpeD, hopende op een gelukkig resultaat. Alle regeeringen hebben het voorstel met de grootste sympathie begroet, maar de uitvoering in de praktyk zal moeilykheden opleveren. Griekenland. Hot Atheensche blad „Asti" bespreekt do mogeiykheid, dat het Duitsche Keizerpaar op zyn reis naar Palestina een bezoek aan Athene zou willen brengen, iu een heftig gesteld artikel, getiteld„Keizer Wilhelm in Athene." Het raadt den Keizer sterk af de Gric-ksche hoofdstad te bezoeken en alzoo getuige te zyn van de vernedering, waartoe Griekenland is gebracht door Turkye. „Het Grieksche volk weet zeer goed, dat de Duitsche Keizer Turkye heeft geholpen en al zouden de boogere standen zich tot een zeer koele ontvangst bepalen, bet volk is niet vergeten, dat Duitsche officieren in het Turk- sche leger streden en dat Duitsche kanonnen op do Grieksche troepen hebben geschoten." Chili. Uit Valparaiso wordt geseind, dat de heer Errazuriz, president van Chili, te Moneda door een beroerte is getroffen. Denemarken. De toestand der Koningin was gisteren minder goed. Drie doctoren werden des middags ontboden. De geheele koninklijke familie is op het kasteel Bernstorff by een. TransvaaL Toen gisteren in den Eersten Volksraad het voorstel behandeld werd om aan perso nen, die geen Transvaalsch burger zyn, het recht tot uitoefening van het ambt van pro cureur en advocaat te weigeren, kwam presi dent Kruger juist de vergaderzaal binnen. De president verzocht, dat het voorstel zou wor den ingetrokken, daar het in stryd is met de Londensche conventie, die vryheid van handel en bedryf voorschryft voor onderdanen van alle vreemde landen. Het voorstel werd daarop met 19 tegen 6 stemmen verworpen. Verccnigdo Staten. President Mac Kinley heeft verklaard, dat de gemachtigden van Aguinaldo slechts als 'particuliere personen te Nieuw-Vork zullen ontvangen worden. Hun wenschen omtrent het toekomstig boheer op de Pbilippynea zullen worden gehoord, maar aan de afg0. vaardigden zal geenerlei officiéél karakter worden verleend. President Mac Kinley zal het Congres oprichting van een departement van koloniën en de benoeming van een minister als hoofj! daarvan aanraden. China* Kang-Yu-Wel, die beschuldigd werd een moordaanslag te hebben gepleegd op den keizer van Cbina, is Zondag te Shanghai aangekomen en bevindt zich thans in veiligheid. De meeste Engelschen in China juichen de tusschenkomst van Sir Claude Macdonald ten gunste van den beschuldigde toe, en de moeste Europeanen, die Kang-Yü-Wei gekend hebbon, zyn overtuigd van zyn onschuld. Kang-Yu-Wei moet een zeer ontwikkeld en rechtschapen man zyn. In 1895 was hy ge- zant van China by de Vereenlgde Staten. Nog altyd is men niet volkomen ingelicht omtrent de gebeurtenissen aan 't Cblneesche hof. De correspondent van de „Times" te Shanghai heeft Kacg-Yu-Wei geïnterviewd. Deze zeide, dat hy Dinsdag een onderhoud met den keizer heeft gehad, waarin deze hem een wenk gaf, om ter wille van het gevaar, dat hem dreigde, Peking te verlaten en hulp by vrienden des lands te gaan zoeken. Kang-Yu-Wei zegt, dat de staatsgreep door de party der Mandschu ambtenaren onder leiding van de keizerin-weduwe en Yoen- Loe is uitgevoerd. Deze beweging is tegen de party der hervorming goricht De keizerin staat met Rusland in verstandhouding, welk land aan de Mandschu-party zyn steun heeft toegezegd. Li-Hung-Chang heeft minder invloed dan Yo9n-Loe. Zonder Engelsche hulp zal de keizer niet in staat zyn een hervormings gezinde politiek te voeren. De correspondent van de „Daily Mail" te Hongkong seint, dat do koi2-r van China ernstig ziek is, en noemt den Russischen ge zant als bemiddelaar by de onderhandelingen tusschen de keizerin-weduwe en Li Hung- Chang. Te Port-Arthur moeten, volgens een tele gram uit Shanghai, 10,000 man Russische troepen liggen, gereed om de keizerin zoo noodig te helpen. De Engelsche vloot te Petcbili zou bestemd zgn de Russische schepen, die troepen ver voeren, aan te houden. De „Nowoje Vremja", te St.-Petersburg, ver klaart, dat Frankrgk, Rusland en Duitschland eskaders hebben afgezonden om te Takou het Engelsche eskader, dat een dreigende houding aanneemt, in 't oog te houden. Engelschen en Russen in China zyn geon vrienden. De berichten van beide zyden beeft men aus met voorzichtigbeii te lezen. Programma van Muzielmitvoeringen. CONCERT in den Ouden Singel, Wooned ig-avond te halfachf, door do kapel der dd. Schutterr), Direc teur de heer Joh. C. Geyp. Eoreto afJeoliog: No. 1. „The Wash ngion Post", Marsoh, Sonaaa; 2. Ouverture „Festval", Lentncr; 8. Potpourri „Luilekkerland", Goyp; 4. „EBtudiantina", Wal® Waldteuffel; 5. Fantaisio op Nederlandeche Volks liederen. Geyp. Tweede afdeeling No. 6. Kroninge lied, Scholten; 7. „Unter dtm Riegejbanucr", Marech, Van BIod; 8. Fantaiaie „La Fillo de Mad. Angot"» Lecocq; 9. „La Czarina", Mazurka, Ganue, 10.Pot pourri Populaire III, Renaud. ATJEH. Uit Batavia wordt aan de „N. R. Ct.'j geseind: „Toekoe Mantroi Garoet heeft zich over gegeven. De expeditie naar Pasangan is ingescheept. Twee bataljons met 4 kanonnen houden Pedir bezet. De krijgsmacht van overste Van der Dussen bereikte Bo-tboen, verkende Semeroeng en is thans te Wailah, waar de radja van Tenom zich in het bivouak aan meldde. Den 25sten ging het naar twee bentings van Toekoe Oemar." Het blad teekent hierbij aan: De troepenmacht van overste Van der Dussen werd volgens het regeeringsMegram van 22 dezer naar Melaboeh overgebracht. Het in het telegram vermelde landswap Boeboen grenst ten nooroon aan Melacoeh. Semeroeng ligt aan de Kroeng Goemai, een zijrivier van den Melaboeb-stroom, waar volgen» een telegram van 29 dezer Oemar den vorst van Tenom omsingeld heeft. Wailah is noorde lijk gelegen. Uit het laatste gedeelte van bovenstaand telegram, dat onduidelijk werd overgebracht, zou kunnen worden afgeleid, dat Oemar naar het noordelijk gelegen Tenom en het daaraan grenzende Lagen is teruggeweken. Een tweede telegram uit Batavia aan hetzelfde blad luidt: „Het doel der expeditie naar Pasangan Ï3 het herstel der hooiden in Eloempang Doew?, Sawang en Nisam en het breken van allen tegenstand. De expeditie vertrekt den 27sten van Telok Semawé. De krijgsmacht van overste Van der Dussen is gisteren naar Tenom gegaan." Weekblad voor de Jengd. Dit weekblad, uitsluitend verkrijgbaar voor de abonnés op het Leidsch Dagblad, kost slechts 3 Cents per nnminer en wordt iederen Woensdagavond bezorgd. Het bevat gekleurde platen, verhaaltjes, versjes, enz., en is voor kinderen een goed koop en zéér aantrekkelijk boekje. In de vestibule van het Leidsch Dagblad wordt elke week een nummer opgehangen, terwijl men zich tevens voor een abonnement daar kan opgeven.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6