ATJEH. „Hercules" nam toen weder 't bat op en scoorde 42 runs (Fischer 18). Waren niet de bepaalde 5 uur, voor den duur van bet spel vastgesteld, verstreken geweest, zeker was „Ajax" dan in de tweede innings voorgekomen en had het kampio3n- scbap behaald, dat zy nu in triumf binnen Utrechts mureD, waar dit seizoen voor het eerst na vele jaren van rust weder het cricketbat ter band werd genomen, ziet binnen dragen. „Hercules" won aldns op de eerBte innings met 67 runs. Hiermedo z(jn de cricketmatches afgeloopen en worden toebereidselen gemaakt en wordt er geoefend voor de aanstaande voetbal- matches, die voor den leek als voor den kenner zoo opwekkend zyu om te zien. Wegens de vele rijtuigen, welke "Vrijdag-avond buiten de voorm. Koepoort ston den uitgespannen, kon de illuminatie dien avond aan een gedeelte dor Heerenstraat ni.t worden ontstoken althans niet zoodanig dat zy vol doende tot haar recht zou komen. Dat dit van de bewoners goed gezien was, bleek Zaterdag avond, toen de feestlichten ook hier nu onder puike gunstige omstandigheden brandden, dat de belangstelling ook van hen, die uit de stad er naar kwamen kyk' n, op haar plaats was. Niet minder was dit het geval met de aangrenzende Prinses-Wilhelmina-straat, welke eveneens met haar ballonverlichting langs de geheele straat met een gekroonde W van vetglaa8jes op den achtergrond, een schitterend effect maakte. Hier en daar waren zelfs nog gisteravond kleine of grootere illuminaties (zooals btfv. de eerepoort in de Yrouwesteeg) ontstoken De deelneming in de verlichting was by dit feest dan ook zoo algemeen als maar zelden heeft plaats gehad. Bovendien had het, behalve aan „Minerva", ook elders niet aan electriscbe illuminatie ontbroken, nl. op de Hoogewoerd fan Bender's piano- on orgelmagaz\jnen, welke op de twee feestavonden electrisch ver licht waren, waarvan de kroon met gloei lampen voor het piano magazijn en de dito krans om het portret van H. M. aan htt orgel- magazijn aan do overzijde nog aanwezig zyn. Wy vernemen, dat de Janvossen- en Claren- f tegen, waar de illuminatie wegens de onvol doende qualiteit van het materiaal Vrijdag avond mislukte, hedenavond opnieuw zullen worden verlicht. Morgen zal in het duinterreiQ 3aby Katwijk aan Zee een oefening gehouden xorden onder leiding van den kapitein Hoogh- rtiDkel, van het lste bataljon éde reg. inf. )e Delft. De oefeniDg zal worden bijgewoond door den inspecteur der infanterie, generaal-majoor Van Kesteren. Bij deze oefening zal van losse patronen gebruik worden gemaakt. De te Alfen aan den Rijn go- stationneerde brigadier der ryks veld wacht J. Van Raad, heeft te Amsterdam, op de Schin kelkade, in de wachtkamer van de stoomboot maatschappij „Carsjens", gearresteerd zekeren Herman Carius, die reeds meermalen tot ge vangenisstraf werd veroordeeld en die de om streken van Alfen zeer onveilig maakte. Tot tweemaal toe had hy ingebroken bij den beurt schipper J. Beider, aldaar. In zijn bezit werden gevonden 8 klokken {regulateurs), 8 wekkers, 3 zilveren remon toirs, een pak manufacturen, enz. Ten tweeden male heeft de wakkere briga dier de Rijnstreken van zulk een lastig persoon verlost. Omtrent de Javaantjes van de kampong dor verleden week gesloten tentoon stelling van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage verneemt het „Dagblad", dat zij, alvorens met hun impresario de reis naar Dusseldorf en Münchon te aanvaarden, zekeiheid wildon hebben, dat zij daarna naar bun land zouden worden teruggevoerd. Die garantie Diet kun nende verkrijgen, hebben zij geweigerd de reis voort te zetten en do.-n nu een beroep op bun vrienden en beschermers van de Tentoonstelling om bun passage te bezorgen. Een contract tusschen den impresario en de Javanen schijnt niet te bestaan. Het plan was het gezelschap te doen vertrekken met de „Salak" van de Rott. Lloyd, die Zaterdag vertrok, maar deze boot vol zijnde, kon daarvan niets komen. Thans worden onderhandelingen gevoerd met de Stoomv.-My. „Oceaan." Pogingen by de regeering om vrijen overtocht to verkrygon, echynen mislukt te zyn. Te Delft zal in de woning van zekeren B. in de Doelenstraat door de gemeente reiniging een groote schoonmaak worden ge houden. Onlangs moest de vrouw des huizes wegens ziekte in het gasthuis worden opgenomen. Het bleek, dat zy zóó vervuild was, dat het noodig geoordeeld werd een onderzoek in baar woning in te stellen. Het huis, huisraad, beddegoed, kortom alles (de echtgenoot en de zoon in kluis) verkeerden in een staat van vuilheid en verwaarloozing, die aan het ongelooflyke grenst. De geheele woning met toebehooren zal gereinigd en het beddegoed verbrand worden. In den foyer van den circus Carré 'te Amsterdam wordt allo avonden op een zoogenaamd chasseurs-biljart, voornameiyk door jongelui, om grof geld gespeeld. Zaterdag avond heeft nu mr. E. W. Van Kaalte, waar nemend hoofdcommissaris van politie, zich persooniyk naar den circus begeven en daar den eigenaar van het biljart aangezegd, dat voortaan het spel nlot meer zal mogen ge- smmJA werden. De Dordtsche wielerclub „Mer- wede" hield Zondag op den straatweg Wil lemsdorpDordt wedstryden met den vol genden uitshg: Kampioenschap v. Dordt (verleden week by de wedstryden van „Salve" werd dit niet uitgereikt, omdat buiten tyd gereden was). De uitslag was als vorigen Zondag: 1. v. Lindonk, in 7 m. 8 s., verg.-zilv. med.; 2. Koopman, in 7 m. 9 sec, zilv. med.; 8. Lotsy, in 7 m. 14 sbr. med., allen van Dordrecht. 5 K.M.-wedstryd voor juniores (zonder gang- making): 1. W. L. J. M. Mulder Jr., van Am sterdam, in 8 m. 50 s., verg.-zilv. kruis; 2. J. Visscher, van 's-Gravenhage, in 8 m. 55 s., zilv. med., 3. J. D. Viruly, van 's-Graven hage, in 9 m. 10 s., br. med. Open wedstryd over 15 K.M. (met gangm.) 1. W. Z. v. d. Mey, van Leiden, in 22 m. 57 s., goud. med.; 2. J. N. v. d. Knoop, van Vlaar- dingen, in 24 m. 8 s., verg.-zilv. kruis; 3. H. v. Koolbergen, van Leiden, in 24 m. 8 8., zilv. med. Van der Mey maakte een prachtigen tyd. Koolbergen reed ook goed, maar had het onge luk een kind omver te ryden. Het kind werd echter niet ernstig geblesseerd. De club-wedstryd giDg, door den laten tyd niet door. Na afloop veroenigden de leden van „Merwede" 2ich in „Hotel dePologne" aan een keuiig diner. Wegens een defect aan de machine 6taat sedert eonige weken de wevery „Java" te Almeloo stil. Ten boboeve der werklooze arbeiders, circa 500 in getal, wordt thans langs de huizen der ingezetenen aldaar een collecte gehouden. Ook te Enschedee zullen giften worden ingezameld. Levend begraven. Te Bergha- ren, in Maas en-Waal, waren Donderdag drie mannen bezig op de helling van een heuvel een put te graven. Opeens stortte deze in. Een van de drie mannen kwam ongedeerd op den beganen grond; de tweede geraakte tot aan zyn schou ders onder het zand bedolveD, maar word gerei. Doch de derde, zekere P. Van Boekei, die onder in den put werkte, werd helaas levend begraven. De inmiddels ter hulp gesnelde mannen, ciep bewogen door de hartverscheurende kreten zyner vrouw en zeven kinderen, die by het ongeluk tegenwoordig waren, deden schier bovenmenschelyke pogiDgen om den ongeluk kige te redden; maar die pogingen bleven vruchteloos. Eerst uren na het ongeval werd het ïyk van den ongelukkige boven gebracht. Het geheele dorp is begaan met het treu rig lot dor weduwe v. B. en haar kinderen, voor wie de overledene een zorgvol echtge noot on vader was. Vry dag-avond ongeveer te tien uren brak er te Hurwenen by Z.lt-Bommel een hevige brand uit by den bakker Dalmyn, en weldra was het belendende huis van de wed. v. Beurden eveneens aan 't branden. Beide huizen werden in de asch gelegd. 5 varkens, geiten, kalf en kippen, benevens de inboedels, verbrandden, alsmede ongeveer 50 duizend pond hooi. Met levensgevaar werd door het hoofd der school het jongste kind uit de vlammen gered. Alles is door assurantie gedekt. Wegens watergebrek viel aan blusschen niet te denken. De twee kapitale boerenbehuizingen van de heeron Mollenberg en Groenendaal te Alfen a/d. Maas z(jn Vrydagavond eveneens door brand vernield. Ook de boerdery van J. Hermans, te Blerklr, werd Vrydag in de asch gelogd. Van den in boedel en de aanwezige vruchten, hooi en stroo, benevens akkergereedschap, kon niets gered worden. Zaterdagmiddag is te Barneveld door een onbekende oorzaak een hevige brand uit gebroken in een huis, bewoond door don slager D. v. d. Broek en den schoenmaker H. Cozynsen. Het geheele perceel, benevens een gedeelte van de inboedels, is een prooi der vlammen geworden. Huis en inboedel van d. B. waren ver zekerd; de inboedel van C. echter niet. Te Denekamp is Vrydag de woning van den landbouwer G. Rikkink afgebrand. Alles was verzekerd. Een kalf vercrandde; ook de ge- heelo oogst ging in vlammen op. Aan den kerkeraad der Ger. ge- meento op Urk werd dezer dagen eon kerkorgel ten geschenke aangeboJen. De kosten voor de plaatsing waren niet van overwegond be zwaar, doch met meerderheid van stemmen Werd besloten het geschenk niet te aanvaarden, omdat orgeltonen „wanklanken" zyn in het kerkgebouw en men het „getoet" niet bevor derlik achtte voor de belangen der gemeente. (N. R. C.) De sneltrein, die hedenmorgen om 8.34 te Amsterdam hot station Weesper- poort verliet en om 9.04 te Utrecht had moeten aankomen, kreeg aanmerkelyke vertraging. Dicht by het station Loenen Vreeland brak de krukstang van de machine, zoodat de trein tot stilstand was gedoemd. Aan het blokhuis werd om hulp geseind. Om 9.55 kwam uit Amsterdam een losse machine, die den trein terugbracht naar Abcoude. Van daar vertrok men om 10.15 op verkeerd spoor naar Nieuwersluis om toen verder op het goede spoor te 10.40 Utrecht te bereiken. Alle treinen hadden groote ver traging on de aansluitingen werden to Utrecht, gemist. Hulde don machinist, die tydig het defect had ontdekt, anders zou een ernstig deraille- mont niet uitgebleven zyn. (Hbl.) Holla n dsche likeuren en spirl- tualién. Het bestuur van de Vereeniging van Berlynsche kooplieden en indusfcriêelen, te Beriyn, hoeft op een vraag van het „Kaiser- liche8 Patentamt", of onder de benaming Hollandsche likeuren of spiritualiën, slechts uitslnitend uit Holland ingevoerde dranken te verstaan zyn, of dat men, zooals by Cognac, Nordhauser en anderen, met dezen naam slechts een zekere soort bedoelde en hoe de Hollandsche stadsnaam Schiedam in dezen is op te vatten, geantwoord, dat met „Holland sche likeuren enz.", uitsluitend zulke dranken zyn bedoeld, die in Nederland zelf zyn vervaardigd. Het woord „Schiedam" echter wordt naar handelsgebruik alleen beschouwd als do benamlog van den brandewyn van eon zekeren smaak, zonder dat daarmede de afkomst uit de stad zelve bedoeld wordt. De echto Schiedamsche jenever is in Duitschland door den hoogen accyns zeer duur. Men brand echter tegenwoordig in Duitsch land zelf een soort jenever, die aanzienlyk goedkooper is dan de Nederlandsche en on geveer denzelfden smaak heeft. Do hevige orkaan, die de vorige maand in een deel van den West-Indischen archipel zulke ontzettende verwoestingen heeft aangericht, deed zich ook in onze koloniën gevoelon, zy het in mindere mate. De thans per mail ontvangen „West-Indiér" schryft: Donderdagnamiddag 25 Aug. beleefde de stadsbevolking van Suriname een angstig uurtje. De lucht was betrokken, zooals in dezen tyd van het jaar meer gebeurt. Men verwachtte regen. Omstreeks drie uren echter stak de wind op en nam in hevigheid toe. Boomtakken werden afgebroken en het dekmateriëel van huizen, vooral aan den waterkant, werd afge rukt en op een afstand geslingerd. Sommige daken werden geheel, andere minder beschadigd; o. a. werd de bekapping van den algemeenen sttiger zoodanig ge havend, dat deze wel geheel vernieuwd zal moeten worden. Gelukkig duurde de storm slechts korten tyd en vond daarby geen ongeluk plaats. Da rivier was zeer onstuimig, doch voor zoo verre we weten, is geen toot verongelukt, alleen liep het stoombarkasje van station „Tom- burg" by den overateek van „Meerzorg" naar hier een oogenblik gevaar en zou misschien zyn gezonken, was het niet door de zware deining tegen den wal aan geworpen. Omstreeks vier uren was de storm over en kon men reeds spoedig daarna op verschil lende daken werklieden aan den arbeid zien om de schade te herstellen. Er is te Parijs een aanslag ge ploegd op den beer Olivier, den secretaris der redactie van „Jja Lanterne", naar aan leiding van een artikel, hetvrulk in dat blad had gestaan. Het cool van mevrouw Paulmier was den heer Millerand, d6n hoofdredacteur van het blad, to treffen, doch toen zy dezen niet vond, liet zy zich aannienen by den heer Olivier. Zy schreef op een papiertje als haar naam „mevrouw Bouillant" en werd onder dezen naam door den heer Olivier ontvangen. Htt gesprek duurde slechts een oogeDblik; toen loste de „kokende" dame zes revolver schoten. Do hoer Olivier verliet het vertrek, de handen gedrukt op het onderiyf, roepende: „Een dokter! Een. dokterI" Mevrouw Paulmier ging een andere deur uit en werd even daarna kalm zittende ge vonden in de gang. Haar revolver lag opeen kachel raast haar. Zy heeft volleuig en zonder omwegen bekend. Het schynt, dat zy verslaafd ls aan morphine en van zeer zenuwachtige natuur. Het artikel in de „Lanterne", dat de heet- geoakerde mevrouw Paulmier zoo in woede deed ontsteken, dat zy op een cloo .onschul- aigen redacteur een moordaanslag pleegde, luidde in zyn gehoel als volgt: „Er zyn werkelyk nog edelmoedige zielen; de heer Paulmier, afgevaardigde van Colva- dos, bezit er een9. Herinnert men zich zekeren avond, waarop de bear Paulmier in de Moulin-Rouge een oorvyg kreeg van een vriend, die daarop formeel weigerde getuigen te zendon? De aanvaller, die hem de eer van een duel niet wenschte te bewyzen, gaf even ergerlijke als afdoende redenon daarvoor op. In opent aar gemaakte brieven, vertelde hy, stond, dat de heer Paulmier in zyn eigen huis houden de gelukkigste van de drie was en dat, zoo hy al by overeenkomst geen gebruik maakte van zyn voorrechten als heer des huizes, ten minste in de ruimste mate genoot v n een welgesteldheid, waartoe zyn persoon- ïyke inkomsten slechts weinig byiroegen. En de heer Paulmier, geslagen en voldaan, hiel3 zich leuk. Bewonder hierna de belangloosheid van dezen wilden conservatief. Onverschillig voor alles wat zyn eigen eer kan aanranden, onbe kommerd om zyn eigen reputatie, beeft de heer Paulmier van verontwaardiging sedert by de byzondere eer van het leger bedreigd gelooft. „Raak niet aan het legerI" roept deze ontvankelijke, maar weinig jaloersche man, die zoo dikwyis toestond, „de toucher la reine."" Ziehier het verslag van 't eerste verhoor van mevrouw Paulmier, geboren Valentine Bouillant, oud 40 jaar, rentenierster. „U heeft heienmiddag getracht een jour nalist te vermoorden?" „Ja. Ik kende zyn naam niet. Ik wil hem niet kennen. Als ik den schryver van het artikel niet heb geraakt, heb ik toch een van zyn medeplichtigen getroffen." „Heeft u de bedoeling gehad te dooden?" „Ik had het vaste voornemen den heer Millerand te dooden. Heden heeft men eon courant by my bezorgd. Ik ben reeds meer in myn privé leven aangevallen, doch de laster was tot nu toe te laag, dan dat ik er my aan stoorde. Heden beleedigt een party blad my. De mannen, die dat redigeeren, zyn de collega's van myn echtgenoot. Ik lees het en besluit naar de rue Richer 18 te gaan. Onderweg lees ik het opschrift„A. Millerand, redacteur en chef." Ik ken hem. Hy is het, dien ik treffen moet, opdat het herstel schitterender zal zyn, het schandaal sprekender. Het toeval beeft den heer Millerand be gunstigd. Een ander is getroffen. Voordat ik myn huis verliet, ontving ik eenige bekenden. Wy spraken over het artikel en myn bezoekers gaven aan hun ergernis over een dergeiyke tegen een vrouw gerichte lage campagne lucht. Zy vroegen wat ik er van dacht; ik heb hun geen confidenties gedaan. Toen ze weg waren, vertrok ik in een huurrytuig. Ik begaf my naar eenige vrienden, die ik brieven voor myn man toovertrouwdo. Men weet niet wat het publiek kan doen; men had my kunnen lynchen, omdat ik een socialistisch afgevaardigde had gedood. Driemaal kwam ik aan de „Lanterne" en de derde maal er aan wanhopend den heer Millerand te zullen aantreffen, liet ik my by den secretaris van de redactie aanmelden. Deze man kan een van de politici z(jn, die geen wet noch eerbied kennen voor de zaken, die tot heden ons heilig zyn goweest. Ik heb gevuurd op een rechtschapen man, vader van twee kindereD, zegt u my. Ik heb er berouw over en ik vraag verlof om zelf den ongelukkige te gaan verplegen, evenals ik, slachtoffer van een jammerlyken politieken strijd". De heer Henri Turot, de eigenlyke auteur van het artikel in de „Lanterne", schrylt in het blad, onder den titel „Un Mot", het volgende: „Er zyn in het leven tragische uren en ik wenscb aan myn ergsten vyand de vreeselyke zedelijke smarten niet, dis ik tbans verduur. Door myn schuld ligt een vriend gekwetst in het hospitaal, hy kon gedood zyn en anderen konden ook slachtoffers z(jn gaweest. Ik had het plan niet, een vrouw te beleeoigen, en bet is de eerste maal, dat ik my in een hevige polemiek heb laten meesleepen tot schryven van een artikel, dat aldus kon uit gelegd worden. Ik verklaar op myn eer, dat ik enkel feiten van algemeeno bekendheid heb willen herin neren; ik meende en ik meen nog, dat or voor eenige maanden brieven zyn openbaar gemaakt, die minstens even klaar waren als myn artikel. Ik becoeldo dus-alleen den heer Paulmier, hem alleen wilde ik treffen, overtuigd als ik was van zyn onwaardigheid. Welnu, het is onnoodig de feiten te verzachten. Het was van myn kant een schuldige lichtzinnigheid, omdat ik niet had bedacht, dat mevrouw Paulmier zou ïyden door een aanval, dien ik alleen wreed vond voor den man. Dat moest ik zeggen. Helaas't Is waar, dat tien regels, haastig geschreven, den rouw by de eenen en do wanhoop by de anderen kunnen bin nenleiden." De heer Olivier verkeert nog steeds in levensgevaarlyken toestand. De heer Paulmier heeft aan den heer Mil lerand zyn getuigen gezonden. Een receptie bij Ciimbrlnns. Aan heidens Burgerijl Wy CAMBRINUS, Heer der Kanine- faten en mederegeerder der geheele wereld, doen kond en te weten, dat wy volgaarne gevolg gaven aan de uit- noodiging van het Leidsche Feest Comité om de feesten ter eere van de Inhuldiging van Hare Majesteit Koningin Wiihelmina der Neder landen met onze tegenwoordigheid op te luisteren. Wy hebben gedurende ce feestdagen onze residentie gekozen in ons aloud slot, genaamd d'Posthoorn, gelegen aan de Oude Vest, alwaar wy Zaterdagavond 24 dezer, cour zullen houden, waartoe een ieder op vertoon van deze pro- clamatio zal toegang hebben, behoudens de be palingen, vervat in onderstaand Reglement van Orde. Gegeven in d'Posthoorn, den 23sten September 1898. CAMBRINUS. Bovenstaande proclamatie werd in den morgen van den tweeden feestdag alhier, tusschen tien en twaalf uren, dus vóór den aanvang van den optocht, in grooten getalo verspreid door den heraut met zyn twee pages van Cambrinus, behoorende tot den wagen van den heer M. H. Van Waveren. De ongeveer 1300 verspreide proclamaties waren in vierkleuren gedrukt:oranje,rood, wit, blauw. Het daaraan gehechte reglement van orde gaf den houder recht van toegang tot „d'Posthoorn" van 7—8, of van 8-9, of van 9-10 of van 10-11 uren, (dit hing af van de kleur der proclamatie, want op elke kleur stond een andere tyd vermeld), waarna hem aan het buffet tegen afgifte van het reglement eeD glas ('/a liter) gerstenat zou worden ver strekt, dat by verplicht was te ledigen na vooraf met luider stemme te hebben uit geroepen: „Lang leve Koningin Wiihelmina Het was een aardig Idee van den heer Van Waveren en dat het in goede aarde viel, bewees wel het talryk bezoek, dat Zaterdag- -li avond op genoemde uren aan z|jn inrichting werd gebracht. Gezellig was het er in hooge mate. De ruime binnenplaats was vorsiord met groen en afbeeldingen der Koningin, alsmede helder verlicht met ballons en lampions. De groote ton uit den optocht ontbrak eveDmin. Daarin zaten nu eenige muzikanten, die er lustig op los bliezen om het afwisselend g®. zeischap te vermaken, en er bovenop troonde weer Cambrinus, in al zyn waardigheid, als de uitvinder van het odele gerstenat, al werd dit hier nu aangeboden in den vorm van een lekker glas Pilsener. Er heerschte een opgewekte stemming, welke vooral steeg, toen ook do leden van de sub-commissie van den optocht er even een kykjo kwamen nemen naar het dansen en zingen op de maat der muziek. Was de heer' Van Waveren kort te voren reeds meermalen in victorie rondgedragen, thans werd hem eveneens op andere wyze hulde gebracht door den heer A. E. Van Kempen als lid van de optocht-commissie, die in warme bewoordingen herinnerde aan het aandeel, dat ook de heer Van Waveren had in het weislagen van den optocht, door de grootscbe voorstelling van den tak zyner industrie, terwyl weer door andere heeren der commissie, in verband mot haar gebrachte woorden van hulde, werd opgemerkt dat de commissie al heel weinig had kunnen doen als de deelneming van ben, die in den optocht vertegenwoordigd waren, niet van dien onbe krompen aard ware geweest gelyk nu het geval was De eer van het welslagen kwam aan ieder toe. Da heer Van Kempen, die gedurende d® beide feestdagen door de schoone versiering van den geheelen gevel zyner woning aan het Rapenburg met groen, bloemen, schilden en tropeeën van zyn aanhankelijkheid aan het Huis van OraDje had doen blyken, kwam tbans eveneens onverwacht met een verrassing voor den dag. Den lof verkondigende Yan den zoo hoog zetelenden Cambrinus (wien in den aan vang van den avond bovendien bereids een krans van versche hopranken, enz. was ver eerd) over diens uitvinding van het gerstenat, omdat een mensch zich toch niet altyd enkel met water kan behelpen, schonk hy hem den fraaien beker die tydens den optocht was gebruikt, iets wat natuurlijk de on er de gasten heerschende vreugde nog hooger deed stygen, waaraan zelfs door belangstellende datnes op ongekunstelde wyze werd deelge nomen. By hen, die van dezen joligen, prettjgen avond getuigen waren, zal by nog lang om zyn ongedwongen, eigenaardig karakter in herinnering blijven. Uit Batavia ontving do „N. R. C." Zaterdag het volgende telegram „Toekoe Mantroi geeft voor te Segli ziek te wezen. „Het garnizoen te Sho Geueh in het bin nenland van Pedir by Tangseh keerde i^aar Segli terug." Herziening ran do zaak-Dreyfus. De commissie van advies betreffende de 'revisie van het proce3-Dreyfus heeft Zaterdag met drie tegen drio stemmen een ong*nsti& advies gegeven. De drie leden, die tegen s»em den, deden dit op grond, dat de juridicch® vereischten voor de revisie niet aanwez^j zijn. De regeering, overwegende, dat de beslissing der commissie haar geheele vryheid van han delen en de geheele verantwoordeiykheid laat, zal heden, Maandag, een besluit nemen, wan neer alle ministers tegenwoordig zyn. Aldus luidt een telegram uit Parys. Drie stemmen vóór, drie stemmen (ogen schynt dus volgens het reglement der per manente commissie, die uit zes leden besitaat, afwyzend advies te beteekenen. Het is, volgons het „Hbl.", van belang na te gaan, hoe de stemmen der commissie leden verdeeld waren, aangezien drie hunner ook als leden van het Hof van Cassatie tot een beslissing hebben mede te werken. Hier omtrent ontbraken echter nog de gegevens. Wel werd in doorgaans goed ingelichte krin gen verzekerd, dat de drie leden van het Hooggerechtshof tegen gestemd hadden en de andere drie, die tot het ministerie van justitie behooren, vóór. Indion dit waar ls, zullen de voorstanders van Dreyfus zich zeker teleurgesteld voelen, gelyk trouwens reeds de uitslag van de stemming der commissi® een tegenslag is voor hen, die onvoorwaar-| deiyk geloofd hadden, dat tot revisie zou worden geadviseerd. De ministers Viger en Peytral, die in den ministerraad van Zaterdag afwezig warerv hebben telegrapbisch bericht ontvangen zich naar Parys te begeven. t De „Figaro" meldt, dat die byeenkomst der ministers geen bevoegdheid had om in de zaak der revisie te beslissen. Op dien, grond zou het dus geenszins verwondering behoeven te wekken, dat niet onraiddeliyk de beslissing genomen is na beraadslaging»; over het advies der commissie, maar uitge< steld is tot den eerstkomenden ministerraad.' Da „Figaro" schryft: „Do ministers hadden besloten zich eerst in conseil de cabinet te vereenigen, om de mededeeliog van deB minister van justitie te ontvangen en daar* over vooraf onder elkaar te beraadslagen^ alvorens een officiéél besluit te nemen, dafc% alleen in den ministerraad kan worden vast gesteld." Het is dus de ministerraad, onder voorzifc

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2