N\ 11837 Dinsdag 27 September. A0. 1898 L. feze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn* en feestdagen, uitgegeven. KUNSTAVOND Leiden, 26 September^ Feuilleton. GILES. LEIDSCH DAdBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 maanden. T'J". t 1.10, Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors 0.05. PRUS DER ADVERTENTBÉN Van 1-8 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereo bulten de stad wordt f 0.05 b,'rokend. Maandag 3 October a. s. Wy noodigen onze Abonnós ter viering van den 3den October, die thans anders zoo ge heel onopgemerkt voor by zou gaan, tot een KUNSTAVOND, zooals verleden jaar reeds werd gegeven. Daartoe hebben hunne medewerkiog toe. gezegd de Danesi Frederika Fransman, Coloratuur-zangeres, Marie Eggers, tooneelspeelster, Angólique De Beer, solo-pianiste, en de Ileerca: P. H. Lamberts Jr., Declamator, Herman Venderbos, Tenor, A. Fabrics, Bariton, Felix Kwast, Violoncel, die ten gehooro zullen brengen het navolgend Programma No. 1. PolonaiseFr. Chopln. Plano-Solo, Mej. Do Deer. v t. Duo de l'Opóra .La Muotto do Porlici". Aubor. Tenor et Darlton. a. Noir 't Kroningsfeest, door P. 11. L. b. HumorUtlca. Voordracht, do heer LamberU. 4. Klofckeo-arla uit do Opera „Lakmó Leo Delibcf. 5. .Souvenir d'Espagno. Poquo. Vloloncel-iolo. 0. „Anna Boleyn". Dramatische schets door H. J. SchlmmoL Personen Anna Bolefu, Gemalin van Ileodrik VIII. Mej. Eggors. Lord Suffolk ..de Heer Lamberts. j a. „De Storm" Rich. Hol. .Terugkomst" Verhulst. Liederen voor Bariton. Tweede deel. No. 1. .Scène maken" Ed. Gondluet Mcj. Eggors. 1. Trio (Slot-scéne) uit de Opera .Faust" Ch. Gounod. Sopraan, Tenor on Bariton. 3. „M'n Oom en Tante-Pothofdoor F. Haverschmidt. Voordracht, de Ilcor Lamberts. s 4. .La Porie du Brcsil" .........F. David. Mej. Frannmau. 5. „'n Vrouwtje, dat mishandeld wordt". A v. d. Horst. Mcj. Eggors. j Cnliltn.O. Oolurmann I Tlolooool.,ol„. I 6. GavottoD. Popper 1 B 7. Aria uit do Cantate „Leidon Ontiot". R. Holl. a 8. KeninginnelledVorho\je. Tenor-solo. De prezen der plaatsen zyn voor de Eerste tien ryen5© Cents. Allo overige plaatsen .20 id. Plaatsbespreking1© id. terwijl reeds Woensdag met de afgifte van toegangsbewijzen en het plaatsbespreken wordt aangevangen. Ofiiciëele Honnlsgovingen* NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. Bnrgemoeeter en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 2G dor wet van 19 Augustus 1861, fcelrekkelijic de Nationale Militie (Staatsblad No. 72). jjooala zij is gewijzigd bii de wet van 4 April 1892 (Staatsblad No. 56); BroDgen ter algemoeno kennis: dat het register van insohryviiig en de alphabetieobo naamlijst dor in dit jaar voor de Nationale Militie Jugeecbrevenen van den 2Geten September tot en mot den 6den October o. k. ter Seoretario dozor gemeente voor elk tor lezing worden nedorgelegd; dat bezwaar tegeu register en lijst, binnen den tijd der noderleggiDg, kan worden iDgebraoht aan den Commissaris der Koningin in deze provincie, schriftelijk, op ODgezegeld papier, bg den Burge meester in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 24 Sept. 1898. VAN HEY8T, Secretaris. Gistermiddag vereenigden zich veel leden dor Afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederl. Maat6ch. voor Tuinbouw en Plant kunde ia een der lokalen van den Hortus, om van den heer H. Witte, eerelid van het bestuur en oprichter der Afdeeling, die heden naar Bennekom vertrok, afscheid te nemen. Bjj monde van den voorzitter, den heer G. P. Van Outeren, werd hem onder een har telijk afscheidswoord een serre-ameublement aangeboden met een eenvoudig album, met de namen der deelnemers. De heer Witte, zeer getroffen door dit blijk van belangstelling, sprak een woord van dank, waarin hjj zija steun aan de Afdeeling bleef toezeggen, en nadat hy van allen afscheid genomen had, was deze eenvoudige plechtig heid afgeloopen. Hedenmorgen legden de heeren J. L. Van de Mortel en H. J. Lycklama a Nijeholt in handen van den burgemeester den eed af als 2de luitenant-commandant en 2de luitenant bij de studenten-vereenigiDg tot vrijwillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria". De luitenants jhr. J. A. Van -Hoogen- houck Tulleken en G. Le Poole, beiden van het 4de reg. inf., alhier in garnizoen, zijn aan gewezen om van 1 October a. s. tot 15 Januari 1899 een cursus te volgen in de gym nastiek en het schermen aan de normaal-schiet school to 's-Gravenhage.. Op de vierde lijst van de 20ste jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel komt o.a. voor: Sassenbeim met Voorhout, met ƒ112. Bij de afscheidsaudièntie, Vrijdag door de Koningin-Moeder aan de beide Kamers der Staten-Generaal verleend, hebben de voor zitters Harer Majesteit dank betuigd voor hetgeen zij gedurende het Regentschap voor het land heeft gedaan en de hoop geuit, dat H. M. de vruchten daarvan mocht plukken door een gelukkige regeering van de Koningin. De Koningin-Moeder heeft beiden presiden ten dank gezegd voor deze gevoelens en ook den Kamers voor de medewerking en steun, welke H. M. gedurende het Regentschap heeft mogen ondervinden. Daarna heeft H. M. alle leden afzonderlijk toegesproken. De Koningin-Moeder ontving Zaterdag-voor middag de commissie uit den Haagschen Gemeenteraad, die H. M. een hulde-adres kwam aanbieden. Uit naam van de prinses Von Wied, die via Amsterdam weer naar Duitschland is vertrokken, is aan den stationschef van de Staatsspoor te 's Gravenhage, den heer Stork, als blijk van tevredenheid geschonken een paar manchetknoopen met edelgesteenten en aan den heer Berendaen, adjunctchef, een dasspeld, mede met diamanten. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in district III van Rotterdam, ter vervanging van den heer F. B. 's Jacob, die door de aanneming van het lidmaatschap der Eerste Kamer heeft opge houden lid der Staten te zijn, zal plaats hebben op Woensdag 19 October, de stemming zoo noofig op Woensdag 26 October en de her stemming zoo noodig op Woensdag 2 Nov. De nestor der notarissen in Nederland, mr. J. T. Kymmell, te Westerbork, zal WoeDs- dag 28 Sept. a.s. den dag herdenken zijner 55-jarlge ambtsvervulling. Al dien tijd is de grysaard, wiens krachten in de laatste dagen or niet minder op worden, te Westerbork ge vestigd geweest. Het Koninklijk Koloniaal Militair Invali denhuis op „Bronbeek" ontving vandenluit.- generaal Vetter ten geschenke de sabel, die Toekoe Oemar hem heeft aangeboden aan de landingsplaats te Oleh-leh bij zijn vertrek van Atjeh in December 1895. De Babel bevindt zich in een roodloederen scbeede, het gevest is van goud en bezet met briljanten. De luit.-kolonel van het O. I. leger J. A. P. Grevers, met verlof hier te lande, is bestemd om met 1 Nov. op te treden als commandant der koloniale reserve te Nijme gen, ter vervanging van den lult.-kol. der inf. G. G. J. Notten, die in den loop dier maand naar Indiö terugkeert. Op een verzoek der Servische regeering, gericht tot de Nederlandsche, om haar een ingenieur aan te bevelen voor het uitbrengen van adviezen in waterstaatzaken, is door onze Regeering aangewezen de ingenieur van den Rijkswaterstaat der lsto klasse N. S. M. Van den Tboorn, te Amsterdam. Naar het „Hbl." verneemt, zal deze ingenieur in het volgende jaar voor eenige maanden den Rijksdienst met verlof verlaten en zich naar Servië begeven. De gemeenteraad van Nijmegen heeft het volgende besluit vastgesteld: „Het is verboden op of aan den openbaren weg pauweveeren of dergelijke voorwerpen, z.g. serpentines of confetti, te koop aan te bieden, te verkoopen of te leveren of uit te deelen; op of aan den openbaren we^ of in voor hot publiek toegankelijke lokalen lo. personen met pauwenveeren of dergelijke voorwerpen aan te raken, 2o. met z.g. serpen tines of confetti te werpen". Tevens werd besloten tot het onmiddellijk afkondigen der aanvullingsverordening; zulks met het oog op do begin October te houden kermi3. Wegens zeer ernstige ongesteldheid heeft de beer H. Kagei, burgemeester van Urk, het eiland moeten verlaten, om te Deventer herstel van gezondheid te zoeken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal a. s. Woensdag niet plaats hebben. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Sept. van Padang; de „Voorwaarts," van Batavia via Havre naar Amsterdam, passeerde 24 Sept. Pantellaria;de „Maasdam" vertrok 24 Sept. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „KoDingin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 24 Sept. Gibraltar; de „Amsterdam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is 25 Sept. Lizard gepasseerd; de „Bogor" vertrok 24 Sept. van Rotterdam naar Java; de „Bun- desrath" vertrok 23 Sept. van Mozambique naar Zanzibar; de „Edam" arriveerde 25 Sept. van Amsterdam te Nieuw-York; de „König" vertrok 24 Sept. van Durban via Kustplaatsen naar Rotterdam en Hamburg; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 25 Sept. te Padang. Leiderdorp. De loting voor de nationale militie voor de lichting 1899 zal voor deze gemeente plaat6 hebben te Leiden ia het Raadhuis op Maandag 17 October a. s., des voormiddags te 10'/% uren. Dinsdag 18 October d. a. v. des voormiidags te 10 uren kunnen ter gemeente secretarie de getuigschriften worden aangevraagd ter bekoming van vrij stelling wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. Noordwyk. Hot inschrijvingsregister voor de nationale militie volgens de opgave van 1898 ligt met de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst tot en met den 30sten dezer maand ter secretarie ter lezing. De loting voor de nationale militie (lichting 1899) zal voor deze gemeente plaats hebben op Zaterdag 8 October a. s., 'b voormiddags te halfslf. Oudshoorn. Het inschryvingsregist r der nat. militie, met de daaruit opgemaakte alpha- betische naamlijst, is van 21 28 September a. s. op de secretarie ter visie gelegd. Wassenaar. Op Zaterdag den 1 sten October zal in deze gemeente schouw gedreven worden over wegen en voetpaden. Zaterdagavond lag op den Haagweg"niet ver van Den Deyl een vrouw, zóó beschonken, dat ze haar weg niet kon vervolgon. Zooveel ze nog zeggen kon, doelde ze mede, dat ze uit Den Haag kwam. Een voorbijgaand werk man oordeelde het maar het beste haar op zijn kruiwagen te laden en ze ter beschikking van de politie te stellen, die baar do gelegen heid gaf haar ross uit te slapen. TJIt de „Staatscourant'* Koninklijke besluiten. De apotheker der 2de klasse bij de zeemacht F. M Rasker, met ingang van 1 October a. 9. bevorderd tot apotheker der lsto kl., met bepaling, dat by voorshands in bot genot zal blijven van de inkomsten, aan den rang van apotheker der 2de kl. verbonden. De heer W. C. Klaassen, arts, benoemd en aan gesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse bij hot personeel van don geneeskundigen dienst van bet leger in Ned.-Indië. Met ingang van 1 November, aan den directeur van het telegraafkantoor te Zwolle. J. W. F. Knyff, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit '.9 Rijks dienst. De met verlof in Europa aanwezige majoor der infanterie van hot leger in Ned.-Indië J. II. A. Kroll. op zijn verzoek, wegena lichaamsgebreken, met ingang van 1 October eervol uit den mili tairen dienst ontslagen, mot toekenning van pensioen. De Oost-Indische ambtenaar met verlof J. I'L. Ton Kloostor, laatstelijk waarnemend vendu- moester, tevens kassier en boekhouder bi) net vendukantoor te Pekalongan, op zijn verzoek, wegens physieke ongeschiktheid, met ingang van 1 October, eervol uit 's lands dienst ontslagon met toekenning van pensioen. Met ingang van 1 October a s. de kapitein ter-zee II. O. Feith, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en bet bedrag van hot pensioen bepaald op f 3150 'sjaars. Herbenoemd tot president-directeur der Neder landsche Bank mr. N. P. Van den Berg. Benoemd tot landmeter 2de kl. van het kadaster C. Wondergem, te 's-Hertogenbosch. Door den minister van koloniën zijn de heeren W. Y. Smeets, J. Van dor Marei, H. Van Eek, L. L. Prins, C. L. Sanders, J. Tieman, H. J. Van Brink, J. Scharp, A. J. Knaap en G. A. Van Drunen gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië, om in administratieve betrekking daar te lande te worden geplaatst. Bij beschikking van den minister van marine is de adelborst der 3de klasse bij het Kon. Insti tuut voor de marine to Willemsoord, H. Teunissen, dio aanvankelijk was bestemd voor den dienst bij het corps mariniers, benoemd tot adelborst dor 3de klasse voor de zeemacht. Dankbetuiging van de Koningin. De directeur van het Kabinet der Koningin maakt bekend, dat by het onderstaand schrij ven ontvangen heeft van Hare Majesteit do Koningin, on gelooft niet beter aan de bevelen van Hare Majesteit te kunnen voldoen, daQ door dien brief in zyn geheel publiek te maken door middel van do „Nederlandsche Staatscourant." '8-GraveDhage, 24 September 1898. P. H. Gevers Deynoot. 's-Gravenhage, 24 September 1898. „By bet aanvaarden der Regec-ring en ter gelegenheid Mijner Inhuldiging mocht Ik zoowel uit het Vaderland, als uit de Over- zee8che Bezittingen en van Nederlanders, in het buitenland vertoevende, zoo talloozo tlyken van liefde, gehechtheid en trouw ontvangen, dat liet My, tot Myn groot leedwezen, on- mogeiyk is geweest aan een ieder afzonderiyk Mynen dank te doen overbrengen. „Daarom verzoek Ik U Hoogwelgeboren Myne diepgevoelde erkentelijkheid te betuigen aan allen, die My in deze dagen biyken hebben gegeven van hun liefde en verknochtheid, en Mynen warmsten en hartelyksten dank uit to 6preken voor de gelukwenscben en huldebetuigingen, die Ik van alle zyden mocht ontvangen in den vorm van adressen, brieven en telegrammen. WILHELMINA." Gemengd Nieuws. Hedenmiddag reeds ontvingen wU van een amateur een afdruk van de gephotografeerde, by avond verlichte Gehoor zaal, die heel good gelukt is. Het tojstel daartoe stond gedurende eenige uren op Rynland. Ook van den heor Bongenaar ontvingen wy een 8-tal moment-opnamen van groepen uit den optocht, uitstekend geslaagd. Ze zyn onmiddellyk in onzo vestibule ter bezichtiging gesteld. „Ajax II" verloor gistoren z\j n laatste cricketmatch tegen „Hercules", uit Utrecht. „Hercules" ging 't eerst „aan bat" en maakte 133 runs (H. v. Tcyn 43 not out.) „Ajax" beantwoordde dit slechts met een 76 runs; door een misverstand voor 9 wickets neer (M. Horst 19, Leenbruggo 17). „De persoon, mynheer?" riep sir John Newpago uit. „Gy bedoelt den heer,... myn broader 1" „Inderdaad, sir John?" „Ja, mynheer," mengde Lord Beckly zich In het gesprek, „en myn volle neef." „Inderdaad, mylord? Waarom ter wereld moest by dan weigeren do chèque te endos- seeren of my zyn naam en adres op te geven?" „Omdat gy geen recht hadt het te vragen, \n hy het niet verkoos, denk ik," meende generaal Leicester. „Nu, 't is gebeurd, en er is niets meer aan te veranderen," zei de heer Bink, terwyi by met een geelzijden zakdoek zyn brilleglazen af veegde. „Maar er was iets zoo erg vreemds. De bankier hield even op. „Waarby?" vroeg lord Beckly. „By deze zaak, mylord." „Wat deksels bedoelt gy dan, mynheer?" „Niets, mylord." „Welnu dan, laat my u dan denzelfden raad geven, dien Charles Fox eens gaf aan een suffenden spreker, ik meen babbelaar, in het Lagerhuis, die ook zeide, dat hy niets bedoelde. „Den volgenden keer, dat gy niets bedoelt, zeg dan ook niets." En met deze beleedigende opmerking ver liet zyn lordschap het bankhuis, door zyn vrienden, sir John Newpage en generaal Leicester, gevolgd. De heer Bink had een schoonbroeder, een zekeren mr. Coke, een der uitstekendste raadaheeren in het hoog gerechtshof van dien tyd. Mr. Bink bracht zyn zwager een bezoek en deelde hem al de byzonderhedon mede omtrent het aanbieden van de cbèque en het daarop gevolgde bezoek van de doelgenooten der Bank. „En, om u oprecht de waarheid te zeggeD," besloot mr. Bink, „ik ben thans geenszins overtuigd, dat de zoogenaamde Giles de man was, die my op den grooten weg uitschudde." „Maar het is nu te laat om daarover nog te deDken. Eén man is reeds voor die misdaad gevonnist, veroordeeld en gedeporteerd gewor den. Neem myn raad aan en verban de geheele zaak uit uw geest 1" „Maar dat kan ik niet. Gy weet, dat ik zoo stellig bij Giles gezworen heb, en nu word ik voortdurend door die akelige overweging geplaagd, dat ik my vergist kan hebben." „Afgescheiden van het litteeken aan de hand de halve maan op den duim en den vorm van zyn achterhoofd, geiykt deze broeder van sir John Newpage eenigszins op dien Giles?" vroeg mr. Coke. „In het minst niet!" antwoordde de heer Bink. „Ik heb nooit twee gezichten gezioD, die zoo weinig op elkaar geleken. Da een (Giles) was een knappe jongen. De ander is bepaald leelyk. Hy heeft een laag voorhoofd, gitzwarte oogen, een wipneus, een breede bovenlip, onregelmatige, lango tanden, en is gezet van figuur. Bovendien zyn zy zoo ver schillend in manieren. Er lag een zekere deftigheid in die van Giles. Die van dezen man zyn lomp en aanmatigend. O, wat zou ik gaarne wat minder stellig in myn beweren geweest zynl" „Ba! Stel uw gemoed gerustI" meende mr. Coke. „Ocb, broeder, wat een vreeseiyk iets, als ik de oorzaak geweest ben, dat een onschuldige ten onrechte levenslang verbannen werdl Denk daar alleen maar aanl" IV. George Giles was over 't geheel, wat men onder de meesters van gedeporteerde knechts pleegt te noemen: een flink man; maar by verschillende gelegenheden paste hy niet goed op, on daar kapitein Bellamy nooit meer dan één overtreding door de vingers zag, n.l. de eerste, werd hy verscheidene malen gestraft, d. w. z. afgeranseld. Ruim vyf jaren was hy nu reeds by kapitein Bellamy, en gedurende dien tyd zag de kapitein hem dagelyks. Inderdaad, hy was byna voortdurend onder het oog van den kapiteio, want behalve zyn diensten in de stalleD, moest hy aan tafel oppassen, de messen, het vaatwerk, laarzen en schoenen schoonmaken en zyn meesters kleoren afborstelen. Kapitein Bellamy was ni9t getrouwd, maar hy had twee veroor deelde vrouwen, die hem „toegewezen" waren, en dezen moesten de wasch verzorgen, het huisraad netjes houden, by de melkery toezien en kokeD. Op zekeren dag gaf Giles, terwyl hy deze vrouweu een kast hielp verzetten, haar te kennen, dat hy van plan was zich binnenkort van kant te maken. Da vrouwen lachten Giles uit, maar vóór de week ten einde was, ont brak Giles by de inspectie, waarvoor alle manschappen door het schril gefluit van don bootsman-opzichter eiken morgen in de vroegte werden bijeengeroepen. „Waar is Giles, Jackson?" vroeg kapitein Bellamy den opzichter, toen by Giles miste op zyn plaats in de ry van veroordeelden, door welke de kapitoin dan placht heen te loopen, terwyl hy iederen knecht in het gezicht keek. „Ik weet het niet, mynheer," antwoordde Jackson. „Wel, fluit dan nog eens; en als hy niet komt opdageD, wanneer gy de mannen hebt laten inrukken, vergewis u dan van de reden zyner afwezigheid. Misschien is hy ziek." Na deze woorden floot JacksoD zjjn oproeping mot zulk een kracht, dat hot door iederosn (behalve die zeer doof waren misschien) drie myien ver gehoord kon worden, terwijl het voor degenen, die binnen vyftig meters stonden, letteriyk oorvordoovend was. Maar Giles hoorde het ni9t, of zoo hy het al hoorde, hy antwoordde er niet op. Nadat de opzichter iederen man zyn gewoon dagwerk had aangewezen, ging hy uit om den ontbrekenden Giles op te jagen. Hjj was niet in zyn bed, evenmin w, 8 zyn bed beslapen geworden; ook waren Gilles kleeren Diet weggonomen, behalve die kledingstuk ken, welke hy droeg, toen hy het laatst gezien was. Alles, wat zijn eigendom genosmd kon worden, lag in zyn houten kist. „Zeer vreemd!" meende de kapitein, toen hem deze byzonderheden gerapporteerd werden. „Zoor vreemd l Hy zal toch geen boschnoger V geworden zyn?" „Dat kan ik moeilyk denken, mynheer. Ik geloof niet, dat by een man was van dat slag," zei de opzichter. Hier verstoutte zich een der vrouwelijke veroordeelden, die bezig was den vloer te vegen, zich in hot gesprek te mengen: „Met uw verlof, mynheor, hy zei ons my en Caroline onlangs, dat hy van plan Wd8 zelfmoord te plegen." „Zelfmoord?" riep de kapitein. „Waarom zou hy dat doen? Hy scheen hier zeer gelukkig te zyn. Maar hetzy hy zelfmoord gepleegd heeft of weg is geloopen, ik moot, ter vol voering van myn plicht, hem by de overheden aamnelden als verdwenen. Waar is zyn register, Jackson „Hier, mynheer," hernam de opzichter, terwyl hy uit zyn zak een vettig boekje voor den dag baalde. „Lees het voor en ik zal opscbryven." Naam, dien men aan gevluchte arbeiders in Australië geeft. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1