N°. 11834 Donderdag 22 September. A'. 1898 "r%* feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Sjon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiiuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 September; t I DA&BIAD. PRIJS DEZEB COUBAIïTj Voor Lelden per 8 maandoo. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommer. 0.06. PHXja DKR ADVEBTKH 'l'UiN i Van 1-8 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17}. - Grootste letters naar plaatsruimte. - Voor het incaBseereo bulten de atad wordt f 0.05 berekend Het „Leltfsch Dagblad" zal Donderdag des morgens te twaalf uren en Vrijdag niet verschynen, ten einde ons Personeel in de gelegenheid te stollen de feesten te dezer stede te kunnen medemaken. OJflïciëole Keunlsgeyingen. Do Burgemeester van Leiden broDgt ter algemeeno kennis, dat ten gevolge der JaarlijiiBOhe aftreding van de leden der vaste commieeiën, door den Gemeenteraad voor dit jaar nit zijn midden zgn benoemd do volgende leden, als: Voor de Oommissie van F.nano'-ên: de HH. Mr. E. L. DRUCKEB, Voorzitter. P. L. C. DBIEBBEN en Dr. Th. W. VAN LIDTH DE JEUDE. Voor de Commissie, belast met bet ontwerpen en herzien van de Plaatselijke Verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, waarvan de Burgemeester voorzitter is: de HH. Mr. B. J. FOCKEMA ANDBEAE en Mr. EGBERT DE VBIES. c. Voor de Commissie, belast met het ontwerpen en herzien van do Plaatselijke Verordeningen betref fende de hnisboading der gemeente: do HH. Mr. B. J. FOCKEMA ANDBEAE Dr. T. ZAAYEB en Dr. Tb. W. VAN LIDTH DE JEUDE. dVoor do Oommisslo van Fabricage: de HH. J. J. HA83ELBACH en N. STADHOUDER. e. Voor de Commizsie voor het Ond Archief: da HH. Mr. 8. J. FOCKEMA ANDBEAE ea Dr. E. F. VAN DISSEL. LeideD, Da Burgemeester voornoemd, 20 Sopt, 1898. F. WAS. Burgomeester en V7etboudors der gemeente Lelden brengen ter algemeene kennis dat het keurlokaal van de vee- en vloescbkenring bö gelegenheid derlnhal- digingaftesten opVrjjdag 23 September a. e. «Uohte geopend zal ziju des voorm iddags van halfaobt tot tien nren cn des namid dags van h a 1 f y ij f tot halfzevoD. Burgemeestor en Wethouders voornoomd, Leiden, F. WAB, Burgemeester. 19 Sspt, 1898. VAN HEYST, Secretaris. Naar wy vernemen, heeft de heer J. Buurman Jr. geheel belangloos en uit eigen beweging de fraaie bloemeniyst, door hem om het portret van H. M. de Koningin ter ten toonstelling in de Lakenhal aangebracht, nu zij verwelkt is door een gelijksoortige, zeker niet minder mooie vervangen. BIJ alle bezoe kers zal dit stellig waardeering vinden. By de door den heer L. v. d. Laan, architect alhier, gehouden aanbesteding van het afbreken van het bestaande en het op bouwen van een dubbel perceel op den hoek van het Levendaal en de Kraaierstraat, waren de volgende 14 inschrijvingen ingekomen: A. Verhoog 6678, D. Kooreman 6590, O J. Cornelissen 6190, M. Couvée 5800, J. B. Hoogeveen 5738, A. Van 't Riet f 5656, N. Kloots 5558, J. C. Christiaanse ƒ5551, Jac. Bink ƒ4923, J. De Cler ƒ4840, M. H. Fontein 4790, J. v. d. Ende 4703, F. J. v. Beukering 4600 en J. Th. Bik 4400, aan welken laatste het werk is gegund. By het tweede toelatings-examen voor de Ryks Landbouwschool te Wageningen is toegelaten tot de lste klasse der afd. Land bouwschool: C. J. Strick van Linschoten, te Leiden. Hare Majesteiten de Koninginnen zyn hedenochtend te 8 u. 45 min. per Staatsspoor van Den Haag vertrokken ter bywoning van de legerschouwing to Renkum. Een zeer groot gevolg, o. a. geheel Harer Majesteits Militair Huis, vergezel le de Vorstin nen, aan wie enkel door den burgemeester, Baron Van Harinxma, uitgeleide werd gedaan. To 3 ul 25 m. werden HH. MM. in de residentie terugverwacht. De Tweede Kamer zal Vrydag, te elf uren,-vergaderen ter installatie van den Dieuw- benoemden voorzitter en de mededoeling van ingekomen stukken, terwijl dienzelfden dag, des namiddags te 2 uren, de Staatsbegrooting voor 1899 met de gebruikeiyke flnanciëele rede zal worden aangeboden. Nauwelijks zijn de Inhuldigingsfeesten te 's Qravenhage geëindigd en zyn alle over- blyfselen der versieringen nog niet opgeruimd of in de raadsvergadering van gisternamiddag, de eerste na die bedryvige dagen, konden B. en W8. medodeelen, dat van het blanco- krediet, door den Raad indertyd toegestaan, aanvankeiyk 30,000 was verbruikt, waar mede de begrootingspost moest worden faige- vuld tegen verhooging anderzyds van den post hoofdeiyken omslag met geiyke som. De vergadering gaf zonder bezwaar haar flat aan deze voorloopige afwikkeling dor feest- kosten. Prof. dr. Hugo De Vriea heeft by de overdracht van het rectoraat der universiteit te Amsterdam vermeld, dat het aantal inge schreven studenten voor het nieuwe studiejaar 694 bedraagt. Het aantal novitii bedraagt 157, nL 28 theologen, 33 juristen, 56 medici, 29 voor wis- en natuurkunde en 11 voor de letterk. faculteit. Onder de studonten voor de faculteit der wis- en natuurkunde zyn 11 pharmaceuten. In een gisteravond te Rotterdam gehou den druk bezochte vergadering van handelaars en agenten in wyn is een commissie van 9 leden benoemd om een adres aan den minister van financiën te ontwerpen, waarin de bezwa ren tegtn de voorgestelde accynsverhooging uiteengezet zullen worden. Men zal er in wyzen op het feit, dat hier te lande de wyn reeds veel zwaarder is belast dan elders; dat andere artikeleD, die veel meer tot zaken van weelde te rekenen zyn, nog niet zyn belast, en tevens, dat c'oor vermin dering van den accyns de minister zyo doel veel beter bereiken zal, daar van dergelyke vermindering belaDgryk meerder verbruik zou zyn te verwachten. Het aares, dat ook in afschrift aan de Tweede Kamer zal worden aangebodeD, zal om adbaesie naar andero plaatsen van Neder land gezonden worden. Reeds ontving men van elders veel toezeggingen tot steun. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot secretaris van het bisdom den weletrw. heer H. A. Th. Van Dam en tot kapelaan te Oegstgeest den weleerw. heer G. Van den Boogaard, 15 Aug. 11. priester gewyd. Verder: tot pastoor te Voorschoten den weleerw. beer N. Oly; tot pastoor te Grootebroek den weleerw. heer P. De Hoog; tot pastoor te "Wieringen den weleerwi heer J.'B. Van den Ber^, kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) tot kapelaan te Bergen den weleerw. heerL. Dolle; tot kapelaan to Berkel den weleerw. heer Th. Kwakman, en tot kapelaan te Pur- merend den weleerw. heer M. A. Pieper. De laatste drie eerw. heeren zyn 15 Aug. gewyd. Nog heeft Z. D. H. benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Ignatius) den weleerw. pater M. H. Reuser, en tot kapelaan te Rot terdam (O. L. V. Onb. Ontv.) den weleerw. pater W. C. M. De Greeve. Het gerucht, dat mej. Sophie De Vries zou ophouden deel uit te maken van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", heeft zich bewaarhoid; met uitbetaling van debit heeft zy van den Raad van Beheer der gemelde vereeniging haar ontslag gekregen. De zeereerw. heer N. A. B. Korte, ge durende 41 jaren als pastoor werkzaam te Luttenberg, herdenkt op 23 September a. s. het merkwaardige jubiló, waarop z.eerw. vóór 65 jaren de prlesterwyding ontving. De aftredende rector-magnificus der universiteit te Groningen, dr. G. "Wildeboer, heeft gisteren in een door een talryk publiek bygewoonde plechtigheid in de „Aula" der academie zyn waardigheid overgedragen aan zyn opvolger, prof. mr. A. Domela Nieuwen- huis. Dr. "Wildeboer hield daarby een rede, getiteld „Jabvedienst en volksreligie in Israël". Vervolgens schetste de koogleeraar de lotgevallen der universiteit gedurende het jaar 1897—98. Do rede is in druk verschenen by den heer J. B. Wolters, te Groningen. Gisteren te halfzes werd door H. M. de Koningin audiëntie verleend aan de gezanten te Beriyn, Londeü, Brussel, Parys en Rome en aan de consuls te Bangkok en Anam, ter aanbieding van adressen van hul Je van de in de respectieve landen gevestigde onder danen, by gelegenheid der aanvaarding van de Regeering door Hare Majesteit. By die audiëntie waren tegenwoordig de minister van buitenlandsche zaken en de directeur van het protocol aan het departement van buitenlandsche zaken. Na een langdurig lyden is te Amsterdam in den leeftyd van 48 jaar overleden de heer W. M. Der Kinderen, redacteur van het „N. Alg. Effectenblad." De overledene was gedu- rende geruimen tyd penningmeester van den Nederlandschen Journalistenkring, waarvan hy een der opzichters was. Te Eindhoven is in den ouderdom van 75 jaren overleden do heer J. Th. Smits van Oyen, oud-burgemeester van Eindhovep, oud' lid van de Eerste Kamer, ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Maastricht is ia den ouderdom van 55 jaar overleden jhr. A. C. J. Wittert, luit. kolonel, garnizoons-commandant aldaar. Het stoomschip „Koningin-Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Sept. van Southampton; de „Statendam" arriveerde 20 Sept. van Nieuw-York te Rot terdam; de „Oengaran," van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Sept. te Marseille; de „Drente" arriveerde 20 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Smeroe" arriveerde 20 Sept. van Rotterdam te Batavia. Aarlanderveen. Dinsdagmorgen is door de gemeentepolitie alhier naar Zwolle getrans porteerd Wouter Hector Rudolf Scheltiis van Kampferbeke, die alhier was aangehouden, omdat hy in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd na zyn ontvluchting uitdeRjjks- werkinrichting Yeenhuizen I. Alfen. Van Maandag- op Dinsdagnacht werd by den veerschipper alhier voor een belangryk bedrag gestolen. Direct werden pogingen aangewend tot opsporing van den dief. Gisteravond met den trein van 10 uren kwam de brigade-commandant Yan Rand reeds uit Amsterdam met den vermoedeiyken dader by zich. Geholpen door de Amsterdamsche politie wist men hem te arresteeren, toen hy bezig was het gestolen goed te verkoopen. Alkcmade. Door den burgemeester van Alkemade ls in alle deelen der gemeente op zeer ruime schaal doen bekend maken onder- staande dankbetuiging: Aan de ingezetenen van Alkemade t De Burgemeester der gemeente Alkemade betuigt by deze, mede namens het gemeente bestuur, zyn hartelyken dank aan de inge zetenen in het algemeen, en aan de feest- commissionin het byzonder, voor de goede zorgen, waarmede de nationale feestelykheden op 14 en 15 dezer waren geregeld, en de uitstekende, vreugdevolle, maar zeerordeiyke wijze, waarop, die feesten door de ingezetenen zyn gevierd geworden. Dat het gemeentebestuur geheel in die voorbeeldige feeststemming opging, en de huldebetuiging on gelukwenschen aan Hare Majesteit do Koningin, Hoogstderzelver waar deering mochten ondervinden, kan uit de vol gende op genoemde feestdagen verzonden en daarop ontvangen telegrammen biyken: „Aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. „De Raad der gemeente Alkemade, met de ingezetenen feestvierende, betuigtüwe Majesteit zyce diep eerbiedige hulde, innige aanhanke- ïykhoid en trouw, en biedt Uwe Majesteit de hartelijkste geluk- en zegenwenschen aan. De Burgemeester, Yan Wichen." „Burgemeoster van Alkemade te Roelof- arendsveen. „Hare Majesteit draagt my op, Hoogst derzelver dank over te brengen. De Adjudant van Dienst, Van den Bosch." „Aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder. „De Gemeenteraad van Alkemade, met de ingezetenen feestvierende, biedt Uwe Majesteit zijne diep gevoelde dankbaarheid en de beste geluk- en zegenwenschen aan. De Burgemeester, Yan Wichen." „Aan den Gemeenteraad van Alkemade te Roelofarendsveen. „Hare Majesteit de Koningin-Moeder zegt den Gemeenteraad dank voor zyn telegram van gelukwenschen namens ingezetenen van Alkemade. De Intendant van Hoogstderzelver Hui9, De Ranitz." Alkemade, 16 September 1898. De Burgemeester, F. H. Yan Wichen. Door de yverige nasporingen der politie alhier is op draadbericht van den burgemeester dezer gemeente te Amsterdam aangehouden en io arrest gesteld de vermoedelyke dader van den in den nacht van 19 op 20 dezer te Alfen aan den Rijn gepleegden diefstal met inbraak van een aantal regulateurs en een yzeren rotiboot. De roeiboot was in deze omgeving door den dief achtergelaten en door den veld wachter Du Pau opgespoord. Voor de met half November a. s. vacee- rende betrekking van hoofd der school te Rypwetering, op een jaarwedde van 800, met genot van vrye woning en tuin, |hebben zich niet minder dan 41 sollicitanten aan- gemelJ. Als een byzonderheid zy vermeld, dat by den Ëurg. Stand dezer g^iheente, op een bevolking van 4357 zielen, in vyf weken, van 14 Augustus - i8 September, geen enkele overlydensakte is ingeschreven. Bodegraven. Hoewel Donderdag officiéél de laatste dag der feesten was, heorschte hier Yrydagavond wederom een groote feest vreugde en wel doordien er dezen avond iQ onze gemeente twee optochten gehouden werden. De lichtstoet van rijwielen, een num mer van Woensdag, werd nogmaals opgesteld en trok naar het onder Bodegraven behoorende Nieuwerbrug, waarna nog rondgang door het dorp gehouden werd. Bovendien werd door de gezamenlyke werklieden, vertegenwoor digende alle vakken en bedryven dezer ge meente, een serenade gebracht aan den burge meester, voorzitter der feestcommissie. Dit alles bracht oen grooto feestvreugde teweeg, die tot laat in den avond voortduurde. Nu men toch zoo aan 't feestvieren was, werd be sloten een paar nummers van de volksfeesten, die Donderdag r.iet meer konden afgewerkt worden, Zaterdag te doen plaats hebben. En daarmee zyn dan de feestelykheden ook ge ëindigd. Maandagavond zyn de lessen aan de L3nd- bouw winterschool wederom begonnen met de 7 leerlingen, die den cursus van verleden jaar tot het einde t09 volgden. Noordwyk. Aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is het ongeval, dat gisternamiddag den tienjarigen Adam W. op de werkplaats van den heer Overmeer trof. Ondanks herhaalde aarschuwing draaide de genoemde jongen met eenige makkers aan de machine, die voor de bereiding van metselkalk dient, met het gevolg, dat by met den voorsten vinger der rechterhand tusschen een der kamraderen geraakte en dien zoodanig kwetste, dat hy waarscbynlyk het gebruik van dat lichaams deel zal moeten missen. Oudslioorn. Op den door het gemeente bestuur aan H. M. do Koningin gezonden gelukwensch by gelegenheid van Hoogderzelver inhuldiging is het volgende telegraphisch antwoord ontvangen: Hare Majesteit draagt mU op U on leden van den Gemeenteraad te danken Yoor aan geboden hulde. Adjudant Van Tuijll. Ond-Ade. Evonals in de eerste wijken der gemeente Alkemade, heeft nu ook te Oud- Ado wyk E op waardige wyze het inbuldi- gingsfeest gevierd. Een commissie, bestaande uit zeven leden, had de feestregeling zóó ge steld, dat iedereen, zoo jong als oud, dien dag kon genieten. Yan alle buizen wapperdo hot Nederland* scha dundoek met oranjewimpel, en veel woningen waren versierd met groen on bloe men. Door het prachtige weer begunstigd, gaf deze decoratie eon mooi effect, vooral toen des avonds hot een en ander smaakvol werd verlicht. Ten eerste in de school. Na een korte toe spraak gehouden door het hoofd der school, tevenB commissielid, werden de kinderen ont haald op eenige versnaperingen en intusschen eenige toepasseiyke liederen gezongen. Na deze ioleioing begaf de stoet, in oranje gekostu meerd, zich in volgorde onder gezang naar het feestterrein, terwyi zich in dien tijd tal van mededingers aan het ringsteken en sleutel- trekken, met hun prachtig versierde paarden en tilbury's hadden opgesteld. Aan het ringsteken en sleuteltrekken werd door 38 paron deelgenomen. De lste prys werd behaald door P. Van der Voort Az., een gouden horloge; 2de prys M. Van Vliet, een zilveren horloge; 3de prys H. Yan der Hulst, oen nikkelen horloge; 4Je prys P. Verlaan, een horloge-ketting. Sleuteltrekken: lste pry's Marg. Van der Geert, een gouden dameshorloge; 2de prys Wilh. Van der Geest, een zilv. dameshorloge; 3de prys A. Kuipers, dameswerkdoos; 4de prys M. Yan Deinzen, horlogeketting. Zakloopen: lste prys A. Van der Geest Pz., zilveren horloge; 2de prys Joh. Van der Geest Pz., nikkelen horloge; 3 Je pry3 P. Scha- kenbos, horlogeketting; 4de prys M. Van Seggelen, sigarenkoker. Al deze volksspelen zyn zonder ongelukken afgtloopen en vooral het laatste was koddig om te zien. Zy, die zich eenige dagen te voren hadden geoefond, bleken het vlug6t er in. Onderwyi hadden de kinderen zich ten tweeden male na^r de school begeven, waar nu opnieuw traktatie en zang plaats hadden en tevens werd gespeeld naar pryzen. Dat deze dag hun lang zal heugen, behoeft geen betoog; vooral komt mej. Krabbers dank toe voor baar bemoeiingen en do toebereiding van den kinderfeestdisch. Des avonds werden alle feestgenooten boven de 10 jaar uitgenoodigd de concert-voorstelling van bet gezelschap van den heer Nieuwen- huyzen, van Rotterdam, in een daartoe wel ingerichte zaal by te wonen. Allereerst werd met een korte uitlegging door het hoofd der school de gewichtige taak ▼an H. M. de KoDingin by haar troonsbesty ging doideiyk gemaakt, waarna een driewerf „Zy love langl" door het aanwezige zang gezelschap werd gezongen met de volks hymne: „Heer, sterk de Koningin I" Daarna uitdeeling der prijzen, waarop verder de werkzaamheden van den heer Nleuwen- huyzen volgden. Deze hoeft zich dien avond uitstekend van zyn taak gekweten en tot halftwaalf aller lachlust opgewekt, zoodat de commissie met voldoening op deze keuze kon neerzien. Na afloop werd nog doar alle aanwezigen uit volle borst het Yolksliod (woorden van H. J. Smit, wyze "Wien Neerlandsch Bloed) gezongen, waarop allen wèl voldaan huis waarts keerden. Geen enkel feit is er voor gevallen, dat eenigo schaduw op het foest zou kunnen werpon. Daarom komt den heeren commissieleden alle dank toe, dat zy het door het regelen der feestaangelegenheden zóó hebben weten aan te leggen, dat niemand eenige reden tot ontevredenheid kon toonen. Ook is aan de mingegoeden dien dag op daartoe vooraf ge geven bonnetjes brood en bier verstrekt, zoo dat ook zy, die van de volksvermakdykheden geen ooggetuigen konden zyn, toch aan den hulselyken haard feest hebben gevierd. Daarom, na een „Leve de Koningin I" ook een „Leve de Commissie van Oud-Adel" Roelof-Arendsveon. Als nagerecht van de gehouden feestelykheden zette zich alhier Zondag-namiddag in beweging een stoet van ongeveer vyf en twintig keurig versierde fiet sen. Overal bewondc-rd en toegejuicht, werd de reis gemaakt over Oude-Wetering, Lti- muiden, Rynzat-rrwou Jo en Ter Aar, waarna do optocht over de Nieuwe-Wetering terug keerde, en alhier voor de woning van den burgemeester, netjes opgesteld, ean welge meende ovatie bracht ter eere van Z.E.A. Deze was daar ten zeerste mee ingenomen, hetgeen bleek uit de mildheid, waarmede hy de deelnemers onthaalde op sigaren en een lafenis voor de droge kelen. RÜpwctering. Als een byzonderheid kan vermeld worden, dat de visscher B. Hoogen* boom alhier mot een fleur in plaats van een snoek een flinken reiger heeft gevangen. Waarschyniyk heeft het touw, doordat het nieuw was, in het water geweekt, zoodat het viscbje, dat aan de fleur bevestigd was, tot dicht onder de oppervlakte van het water getrokken word, waardoor de reiger weid verschalkt. Dat reigervleesch ook niet te versmaden is, biykt daaruit, dat het smakelyk doof H. is verorberd. Waddingsycen. De leden van het gemengd koor, dat by het feest van 13 Sept. 11. zooveel succes behaalde met de uitvoering van een Feestlied ter eere der Koningin, hebben aan den heer Regt, als blfik van waardeering voor zyn leiding, een prachtig schilderstuk in zwaarvergulJe, bewerkte lfist aangeboden. Het stuk stelt H. M. de Koningin voor. Aan het verslag van het feest, reeds in dit Blad opgenomen, moet nog toegevoegd worden, dat den tweeden dag een wedstryd op fietsen (30 deelnemers) werd gehouden en des namiddags een zeer geanimeerde ring- rydery met niet minder dan 40 paren. EZSKSTE kAJlEH. Zitting van Dinsdag namiddag. Na voorleziog van bet koninkiyk besluit betreffende de benoeming van mr. Van Naamen tot voorzitter der Kamer, aanvaardde deze het presidium met de volgende re;e: „Myne Heerin! „Ook ODze geliefde Koningin heeft my op gedragen uwo vtrgaderingen teLidengeJurende oit zittingjaar. Zeer gevoelig voor dit bewys van vertrouwen, hoop ik daaraan behooriyk govolg to geven, indien my uwe welwillende medewerking evenals vroeger ten deel mag vallen. „Terwyi wy met veel dankbaarheid her donken wat Hdro Majesteit de Koningin-Moeder tyiens haar Regentschap he.dt gedaan, ver heugen wy ons, dat hare beminde Dochter onder de gunstigste voorteekunen de regeering heeft aanvaarJ. De laatste weken hebben de gebeole wereld opnieuw het bewys geleverd, dat de eeuwenoude band tusschen Oranje en Nederland, de steunpilaar van ons volksbestaan, steeds hecht 6n onverbreekbaar is gebleven. Met deze gedachten bezield, moge onder Gods zegen onze arbeid strekken tot heil van land en Vorstenhuis." De voorzitter herinnert verder, dat te midden der algemeene vaderlandsche feestvreugde wy smarttiyk getroffen zyn door de treurmare, dat de Keizerin van Oostenryk-Hongaryo door een der afschuwelykste misdadigers is ge troffen, wier bestaan een schande is voor de

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1