Quaker Oats Brandassurantie. Openbare Verkooping JOU. C. GEYP, rt°, <1033 Woensdag 31 September. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Inzenders van Advertentiën m w m Ter volg der Advertentiën. F. F. W. HEINTZ, GROEN te koop. 7422 7 A. v. d. HEIJDEN, bij opbod op Woensdag 28 Sept. 1898 en bij afslag op Woensdag 5 Oct. 1898 Pension. Een Dame, Broodfabriek „CERES". Violoncel-, Piano- en Ensemble- Onderwijs. Adres: Woensdag en Zaterdag van 12-3, H. KEEREWEER, Stoffeerder en Meubelfabrikant. Grootc Ronde en Kleine Ronde BESCHUIT. beveelt zichzelf aan. Evenals Rijst, Brood en Aardappelen verveelt de smaak van Kwa ker Oats nooit. Het geeft gezonden nieuwe krachten, maakt zwakken sterk en is een zacht, welkom, licht- verteerbaar voedsel voor maaglijders. Kinderen hunkeren er naar. Kent gij het? Indien niet, vraagt dan uw Kruidenier of Grutter U een pondspak van 22 Cents te zenden. Recepten op ieder pak. 7415 to Leidsche Muziekschool, 7395 12 Th. Enderle, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DK7.KR COTJBAlïTj Voor Loidon per 8 maandeo. 1.10. iFranco por post1.40. Afoonderiyke Nommera 0.06. PBXJ8 DER AD VERTEN T1ÜN i Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17), - Grodere letters naar plaatsruimte. - Voor bet tncasseereo bulten de stad wordt f 0.05 berekend >n van andere voor hot Leidsch Dagblad be stemde stukken wordt beleefd verzocht de copie daarvan slechts op ééne zyde van het «apior te schrijven, en niet ter weerszyden, fciiet tegen elkaar. Ook is hot wenschelyk dat vooral de namen rfcer duidelijk worden geschreven. Beide maatregelen zjjn in het belang van spoed en juistheid. KOLONIËN. BATAVIA, 17 23 Augustus. Een inlandsch fuselier was in Januari 1897 roor wacht gecommandeerd; een Europeesch korporaal gaf hem herhaaldelijk last om op post te trekken op het bastion, maar telkens :*ei de fuselier: „akoe tido maoe"; hy wei gerde dus dienst en werd daarvoor in Febr. 1897 naar den krijgsraad verwezen en preven- ief gevangen gezet; in Mei daarop werd by .door de geneeskundige commissie voor allo diensten afgekeurd wegens stompzinnigheid en ging in Juli met paspoort. De zaak werd liet doorgezet en de man kwam dus vry. De instructie werd echter heropend, omdat de zaak, eenmaal naar den krijgsraad ver wezen z\jnde, alleen deze rechtbank had te Aordeelen over het toerekenbaar zyn of niet van den fuselier op het tydstip zyner dienst weigering en de auditeur-militair op eigen gezag niet bevoegd was om de zaak niet te ver volgen. De krygsraad kwam dus byeen, maar nu was de fuselier met paspoort niet te vinden on werd alsnu als een voortvluchtige be schouwd I En de militaire rechtspleging heeft heele rare bepalingen, waardoor de krygsraad den zoogenaamden voortvluchtigen inlander, dio al in Juni 1897 met paspoort was afgë- gaan, in Juni 1898 vervallen verklaarde van 'zyn militaire charge, die by niot meer ha1, on dien inlander verbande buiten het grond gebied van den staat I flt»t hoog militair go- rechtshof heeft thans echter dat vonnis vor- nietigd. Het wordt tyd dat de militaire procedure een herziening ondergaat. Zy blykt al even fraai als de gewone procedure voor inlan ders. (J.-B.) In den loop dezer maand zal een algo- meene order het licht zien, waarby de leger commandant hut recht van overplaatsing van subalterne officieren zal delegeoren aan de chefs van wapans en diensten. Op dit gezonde beginsel is herbaaldelyk in de daglladen de aandacht gevestigJdii chefs toch kunnen de speciale belangen van bun wapen of dienst in verband met de persoonlyke van de onder hen dienende officieren beter beoordeelen dan de commandant van het leger, die zichzelf door dezen maatregel veel tyd be spaart, welken hy zoozeer behoeft om belang- ryker aangelegenheden in gezette overweging te nemen. Tevens is daardoor een einde ge maakt aan do suprematie van de 1ste afdeeling van het departement van oorlog. {J.-B.) Lombok. Wy hooren, dat de zaken te Lombok zoo naar wensch gaan, dat de regeoring heeft besloten, om het garnizoen aldaar opnieuw belangryk te verminderen. Het scbynt in de bedoeling te liggen, om langzamerhand do bezetting in te krimpen en baar eindelyk, evenals op Bali, geheel en al weg te nemen. De resident van Bali en Lombok Is ge machtigd, om, zoolang daarin niet uit parti culiere fondsen kan worden voorzien, te beschikken o?8r eon bodrag van f 25 's maands, ter bestryding van de kosten van onderhoud der algemeene begraafplaatsen van do aan het civiel bestuur overgedragen militaire begraafplaatsen te Ampenan. Er zal dus wat voor het kerkhof op Lombok worden gedaan. {B. N.) Gasontploffing aan boord. Omtrent de gasontploffing aan boord van het lichtschip op den hoek van Indramajoe, die aan drie menschen het leven heeft gekost, bevat de „Tjer" het volgende: „Zondagmiddag te ö1/* uur had een ver- schrikkeiyk ongeluk plaat3 aan boord van bet by Indramajoe liggende lichtschip. Het se. .Lucifer" nl., dat reeds een gelukkige reis van 32 dagen achter den rug had, en aan boord van welk schip zich bevond de heer Zeeman, inspecteur van bebakening en kustverlichting, ankerde Zondagmiddag by bovengenoemd lichtschip. Do commandant van het ss. „Lucifer" ging met den eersten machinist, den aan toord toevallig aanwezigen lichtopzichter Meiscbke, een Javaanschen boots man en een Javaanschen matroos aan boord van het lichtschip, om dit te inspecteeren. Terwyl de drio eerstgenoemden zich in het ruim bevonden, om op den manometer na te gaan hoe groot de druk van het gis was, had er, door een lok in de gasleiding, een ontploffing plaats, onmiddeliyk gevolgd door een tweede, nog heviger dan de eerste. Terstond daarna sloeg een hoóge vuurkolom uit het mangat, de eenige opening, om in het ruim te komen. Even daarna kwamen respectieveiyk uit het mangat to voorschyn de kapitein Droop, de 1ste machinist De Rooze en de lichtopzichter Meiscbke van het ss. „Lucifer", allen deeriyk verwond. Kranig hield zich de Javaansche bootsman, die, ongedeerd gebleven, de twee laatstgenoemden redde, daar zy zich in hun angst en haast, te zamen door bet mangat trachtten te redden, doch dit voor twee menschen te nauw zynde, bleven beiden halverwege steken. De bootsman bad nu do tegenwoordigheid van geest, den lichtopzichter naar teneden te duwen, en zoodoende eerst den eersten machinist en daarna Meiscbke te redden. Laatstgenoemde leed zoo vreeseiyk, dat hy overboord sprong. De bootsman met zyn beide by de redding verbrande armen sprong hem na, en hield Meischke zoolang boven water, dat do sloep van het ss. „Lucifer" tyd bad hen op te nemen. Allen worden nu aan boord van dit stoomschip opgenomen, waar zy met lynolie en vaseline werden ingewreven. Onmiddeliyk ging bet ss. „Lucifer" onder stoom en z-tte ko^rs naar Cheribon, de dichtst by zynde haven. Om halfzeven ongeveer wierp zy het anker hier ter reede en ging de heer Zeeman naar wal, om geneeskundige hulp te halen. Ongelukkigerwyze was echter de heer dr. Scbülein naar Koeningan, ter inspectie der vaccine in die afdeeling en gingen nu zoo spoedig dit mogeiyk was de heeren Rittner Bos, de dokter-djawa en eenige andere heeren, w.o. de secretaris, wiens hulpvaardigheid bekend is, met de noodige verbandmiddelen naar boord. Hier werd een voorloopig verband gelegd en daarna de gewonden op deuren, waarop matrassen lagen, op de stoombarkas overge bracht, en „full speed" naar land gestoomd. Aan den Boom werden de gewonden opge wacht door dr. Verhulst van Paiimanan, dien men telephonisch had opgeroepen. By gebrek aan een Europeesch hospitaal werden de verminkten naar het hotel vervoerd, waar kamers voor hen in gereedheid waren gebracht. Onmiddeliyk werd door den dokter een begin gemaakt met het onderzoek naar den aard der verwondingen en bleek al dadelyk, dat de heeren De Rooze en Meischke, die van hoofd tot voeten verbrand waren, hoogst levensgevaarlyk waren verwond. Van den heer Droop waren het hoofd, de armen en beenen verbrand, terwyl zyn borst en rug op enkele kleine wonden na gespaard waren gebleven. Ofschoon de kans ook hier zeer gering was, bestond toch de mogeiykheid, hem te kunnen behouden. Niettegenstaande alle bereidwilligheid en liefderyke zorgen, zoowel van den dokter (dokter Scbülein, per telegram gewaarschuwd, retourneerde Maandagmiddag naar Koeningan), als van de gasten van bet hotel en eenige andere hee-ren, die de doktoren by verbinden en waken ter zyde stonden, mocht het niet gelukken éón van de drie te redden. Maan dagmiddag te 4 uren reeds overleed de heer Meiscbke, terwyl de hesr De Rooze even daarna, om 4'/^ uur, ontsliep. Dinsdagmiddag te twee uren stierf ook de gezagvoerder, de heer Droop. Van den schout by-nacht te Batavia ontving de inspecteur een telegram van harte- ïyke deelneming mat de gewonden. Met het stoomschip „Zeeduif," dat per telegram door den inspecteur was aangevraagd, en hier Dinsdagmorgen te 11 uren arriveerde, kwamen hier aan de vrouw en de broer van den ge zagvoerder Droop en de moeder en huishoud ster van den lichtopzichter Meiscbke. De begrafenis van de twee eerstgestorvenen had Dinsdagmorgen te 7 uren plaats, terwyl het stoffeiyk overschot van den gezagvoerder Droop hedenmorgen ter aarde werd besteld. De liyken van deelneming van Cberibons ingezetenen waren vele; zoo werden by de ter-aarde-bestelling opgemerkt de resident, de regent, de secretaris, de controleur, de dominee, veel andere autoriteiten dezer plaats en veel particulieren. Aan de graven werd zeer hartelyk gesproken door den inspecteur van bebakening en kustverlichting, den heer Zeeman, en door ds. Ten Bokkel Huinink. Ten slotte nog eenige mededeelingen omtrent het zoo plotseling verbroken, jonge leven dezer drie brave lieden. Kapitein Droop was een sieraad voor de gouvernementsmarine, zooals de inspecteur duideiyk heeft doen uit komen by de geopende groeve. Indertyd werd door hem een meer dan schit terend examen afgelegd voor gezagvoerder, ja misschien het beste examen, dat ooit in Ned.- Indiö is afgelegd. Een schoone toekomst lag voor hem opeD, en een schitterende carrière zou hy gemaakt hebben, ware hy niet zoo wreed uit zyn werken, uit het midden der zynen weggerukt, één dag voor het wederzien van zyn vrouw, waarmede hy juist één jaar getrouwd was, en zyn kind, waar hy zoo dol op was en dat juist den dag vóór het ongeluk één jaar was geworden. Do heer De Rooze had onlangs te Soerabaia een zeer mooi examen afgelegd voor lsten machinist, en dit was zyn eerste reis, die hy in dien rang medemaakte. Ook hy zou zeker een mooie carrière gemaakt hebben. Eerst kort was by geèngageord en zou spoedig in het huweiyk treden. De heer Meischke scheen door het vuur achtervolgd; reeds drie malen was hy aan den vuurdood ontsnapt, doch den vierden keer werd hy er een slachtoffer van. Zyn oude moeder verliest in hom niet slechts een lief hebbonden zoon, doch ook haar eenigen steun en verzorger. '-y-ysT--? Door den gouvernour-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Met ingang van 3 October 1898, op verzoek eorvol uit 's lands dienst, de waarnemende architect der lste klasse bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken H. J. Van der Linden. Wegens vertrek eervol als lid van het bestuur over het Weduwen- on Weezen fonds van burger lijke ambtenaren in Nederlandsch-lndië, jhr. mr. J. W. A. Yon Schmidt auf Altenstadt, vico-presi- dont van het Iloog Gerechtshof van Nederlandsch- Indiè onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Bepaald: Dat het aan C. H. L. Blocrahard, gewezen verificateur 3de kl. bij do in- en uitvoer rechten en accijnzen te Batavia verleend ontslag uit zijn betrekking wordt beschouwd als to ziju verleend eervol. Ontslagen: Wegens volbrachten diensttijd eervol uit 's lands dienst C. H. L. Bloemhard voornoemd. Benoemd: Tot lsten watorechout te Batavia, de waterschout aldaar B. J. Luiks. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 'slands dieust, de 3de commies op het residentie-kantoor te Bandoeng (Preanger Regentschappen) W. H. Stekkinger. Benoemd: Tot 3den commies op het residentie kantoor to Bandoeng de lste klerk op dat kantoor J. F. C. Pyloo; tot commies: op het bureau van don assistent resident van Billiton, do ambtenaar op wachtgeld, A. H. Loheydo, laatst 2de commies op het residentie kantoor te Bandoeng (Preanger Regentschappen); op het residentiekantoor te Madioen, de ambte naar op non-activiteit K. Vodegel, laatst commies op het residentiebureau te Serang (Bantam); op dat te Poerworedio (Bagelen) de ambtenaar op wachtgeld, J. H. T. Muller, laatst 3de com mies op het residentiekantoor te Bandoeng. Bij het Binnenl. Bestuur op Java en Madoera. Verplaatst: Van de res. Bantam naar de res. Soerabaia, de adspirant-controleur P. A. Hijnekamp; van do res. Soerabaia naar de ros. Preanger- Regentscbappen, de adspirant-controleur K. L. W. E. Har bord; van de res. Preanger-Rogentschappon naar de res. Bantam, de adspirant-controleur J. J. Coert. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof Daar Europa, aan deD buitengewonen voor zitter van den landraad te Malang (Pasoeioean) Mr. M. C. Offerhaus. Ontslagen: Wegens ziekte eervol als lid van het College van Curatoren van bet Gymnasium Willem in te Batavia de heer G. A. Scherer, onder dankbotuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten Benoemd: Met ingang van25Augustus 1898, tot leeraar in do wis- en natuurkundige weten schappen bij de afdeeling Hoogere Burgerschool van het Gymnasium Willem 111 te Batavia M. J. Doppenberg, daartoe gesteld tor beschikking van den Gouverneur-Generaal. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van Binnenl. Bestuar, om werkzaam to worden gesteld bij het Binnenl. Bestuur, de ambtenaar ter beschikking van den directeur van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid J. H. Doeve. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Ontslagen: Met ingang respectievelijk van 3 en 2 September 1898, op verzoek wegens volbrachten diensttijd, eorvol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ma. milit. dienst, de luit.-kolonel der inf. A. J. Hamerster en de milit. apotheker lste kl J. A Brossler, eerstgenoemde onder toekenning van dei titnlairen rang van kolonel. Van Atjeh afgelost: Do kapitein der infi C. C. A. Scnröder, de lste luit. der inf. J. E. Collard, de off. van gez. lste kl. dr. A. Halbertsma en de militaire apotheker lste kl. J. Douwes. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dionstchef zal worden aangewezen. Bij het wapen dor infanterie. Bovorderd: Tot luitenant-kolonel, de majoot J. D. Ten Bosch; tot majoor, de kapitein A.l>. J. Prakken; tot kapitein, de lste luit. J. J. Stolk; tot lsten luit. de 2de luit. J. H. A. Van den Vrij hoef, M. De Wilde, S. D. Van der Spek, H. E. Wempo en G. A. Malga. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van de „Madara" op de „Bromo" als commandant, tevens oudstaanwezend zeeofficier ter reede Soerabaia, do kapitein-luitenant ter zee J. H- Calmeijer; van de Bromo" op de „Sumatra" als comman dant onder eervolle ontheffing van het bevel ovei de „Bromo" en van do betrekking van oudstaan wezend zeeofficier ter reede Soerabaia, de kapitein- luitenant ter zee C. J. G. De Booij; van do „Sumatra" op de „Bromo", onder eer volle ontheffing van het bevel over de „Sumatra", de kapitein luitenant ter zee H. Slot; van de „Madura" op de „Prins Hendrik" en be last met de betrekking van lsten officier, de luit. ter zee lste kl. A. W. Graaf Van Hogendorp; van do „Prins Hendrik" op de „Madura" ala commandant, de luit. ter zee late kL C. L. Tem? minck Groll; van do „Prins Hendrik" op de „Madura", op folio van luit. ter zee 2de kl., de adelborst dot lste kl. M. W. Schalij; B e 1 a 8 tMet de waarneming van den diens! van oudsten officier aan boord van Hr. Ms. „Madura", do aan boord van dien bodem dienende luit. tei zee 2de kl. C. Witzen Elias. V o r g u n d Om to repatrieoren wegens lang durig verbljjf in deze gewesten aan den kapilein- luit. ter zee H. Slot van Hr. Ms. wachtschip „Bromo' en wegens ziekte aan den off van adm. lste kl Van Teutem, van bovcDgenoemden bodem. Ia de 8ted. Werkinr. i[)b opieaomeat DATUM. DAGtfU. Volw. perg. Kin deren. Totaal 11 Sept, Zondig 44 10 51 12 Maandag. 04 73 13 Dinsdag 71 14 85 14 Woenadtg. 77 15 92 15 Donderdag 77 11 91 16 Yrgdag 73 14 87 17 Zaterdag. 72 11 83 CORRESPONDENTIE. Ingezonden stuk ken of mededeelingen, waarvan de inzenders liun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst tor zyde gelegd. Rijnlandsche Bank, Nieuwe Kyn 11, Lelden. 7240 7 Nog circa 200 Meter versch Guir lande-groen, 15 cents de meter, by Horschweg, Floralaan 8, Lelden. v&t^eenige perceelen uitmuntend WEILAND, bezet mét kleiaarde, in de Hoogewaard, onder Kbudekerk, ter gez. grootte tan ruim 13 H.A. ten overstaan van den te Hazerswoude geveetigdon Notaris C. KORTEWEG, (dus niet op 21 en 28 Sept.), beide dagen des voorin. 11 uren, in het logement van Mej. de Wed. v. EG MOND, te Koudekerk. 7258 17 Alles breeder by biljetten omschreven. 2 Jongedames h. b. b. h. h. vragen tegen 1 Oct. gemeubil. Zit- en Slaapkamer met Pension en gedeelteiyk huiselyk verkeer op een drukken stand naby Telegraafkantoor. Blieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 7427. 8 met Akte L. O. Engelsch en Franecb, een goede band schrijvende, zoekt voor eenige maanden bezigheid, hetzij door het geven van Lessen of door Vertaal- of Kopieerwerk. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 7417. 8 LOKUOR8T8TRAAT No. 1G, Gebouw voormalige Indische School; andere dagen: Witte SiDgol 26. 5266 10 Stoffeercn, Aalmarkt 16, Het beste adres voor reparatie aan uwe Meubelen en het bckieeden van gloeien en Canape's, het reparecren en beltleeden van Biljarten. 2359 9 STEEDS YERSCH VOORHANDEN: HÓ?" Lange Haneclbeechutijes. Telephoonnummer 176. 9801 17 Noordeinde 38 (kleine zaal). Aangifte van nlcnwe Leerlingen op spreekuur dagelijks 12 - 2, zoomede schriftelyk aldaar. Pianokl.ssen f36.—, twee uit één gezin /"33.— Theorieklassen f 16. 'ej^ars, gedipl. .Conservatorium", te Keulen, ,Neu« Academio für Tonkunstto Berlyn. Mr. D. VAN RIESSEN, Notaris te Katwyk, zal op Donderdagen 22 en 39 September 1898, by opbod en afslag, des avonds te 8 uren, te Katwyk aan den Ryn, in „Ds Roskam", in het openbaar rerboopen: 1. Eene BOUWMANSWONING mot KOE- en PAARDENSTALLING, SCHUREN, HOOI BERG en ERF, te Katwyk a/d. Ryn, in het Dorp, wyk II, No. 162, groot 7 aren, 90 cen tiaren. 2. Eene party extra bost WEILAND,to Valkenburg, aan den Straatweg bjj da Steenplaats, nummers 39 en 40, samen groot 1 hectare, 78 aren, 50 centiaren. Aanvaarding en betaling 1 November 1898. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris, ten wiens kantore tusschen de veiling en den afslag kan worden verhoogd. 7273 21

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5