Dr. v. EMDEN, E. I. BOflLI, Leidsclie Fabrieksschool. Handelsonderwijs. Beurs van Amsterdam. weder te consulteeren. Professeur de francais. Burgermeisje Een TWEEDE MEID litideib. Onderw.; Hotel TRASMOLEN, MUZIEK. Herziening yan de zaak-Dreyfus. Hoewel do uitslag van den ministerraad van Saterdag wel waa to voorzien, zegt het '„Hbl.", zyn de besprekingen der ministers belangwekkend genoeg geweest om mode te deelon wat van verschillende zjjden daarover wordt vorhaald. De minister van justitie Sarrion voerde een nut lang het woord onder groote aandacht. Hy behandelde de Dreyfus-zaak als een rechter, die een rapport uitbrengt. fly overwoog bet vóór en tegen van de herziening en gaf alle indrukken weer, die hy by de studie van het dossier had gekregen. Hy zeide niet te verlangen, dat de ministerraad zich vóór of tegen de revisie zou uitspreken, want daartoe heeft enkel de rechteriyke macht de bevoegd heid; hy stelde enkel voor, dat de regeering hem zou machtigen de zaak te brengen voor de permanente commissie voor de herziening aan het departement vnn justitie. Reeds hot protocol over de bekentenis van "wylen kolonel Henry was in de oogen van den heer Sarrien voldoende om de toepassing van paragraaf 4 van artikel 443 van het wetboek van strafvordering te rechtvaardigen, wyi dit protocol een nieuw feit vormt, waaruit de onschuld van den veroordeelde zou kunoen volgon. Inderdaad, al is de valscbheid ook twee jaar na het proces-Dreyfus gepleegd, zy maakt de verzwarende verklaring, dij Henry als getuige aflegdo, zeer verdacht. Verder verklaarde minister Sarrien dat het dossier-Dreyfus een aantal elkander tegen sprekende stukken bevat, een omstandigheid die eveneens een grond kan zijn voor her ziening. In het byzonder had een nieuw onder zoek van het borderel door schriftkundigen tot een geheel ander resultaat geleid dan vorige rapporten uitspraken. Toen de heer Sarrien had uitgesproken, nam president Faure het woord. Hy betoogde dat de resivie ernstige gevaren met zich braeht en dat hot een smartelyken indruk op het leger moest maken, wanneer de Regeering de aanvoerders van den verscbrikkelijken vold- tocht tegen hot legerbestuur hielp overwinnen. "Waarscbyniyk, meende de president, zou het volk dezen indruk doelen. Kort maar krachtig antwoordde hierop Sninister-president Brisson dat hy in alle opzichten het voorstel van minister Sarrien moest steunen, want alleen door het dossier- Dreyfus te onderwerpen aan het oordeel der commissie voor de herziening werd de zaak teruggebracht op het zuiver juridisch terrein, dat zy nooit had moeten verlaten. Generaal Zurlinden ontwikkelde de gronden, waarop hy moest blijven gelooven aan de schuld van Dreyfus, en kondigde zijn ontslag aan voor het geval de ministerraad de herzie ning opende. De minister van openbare werken, do heer Tillaye, oie vroeger hoogleeraar in de rechts wetenschappen is geweest, wierp rechtsgeleerde bedenkingen tegen de herziening op, cie door do ministers Brisson en Bourgeois werden bestreden. Er volgde een vry heftig debat, waarby bleek, dat de meerderheid der ministers het standpunt van den heer Sarrien deelde. Toen tot stemming werd overgegaan, werd met algemeene stemmen tegen twee (die van Zur- iinden en Tillaye; de president der Republiek 4temt niet mede) besloten den heer Sarrien te machtigen de zaak voor de commissie van herziening te brengeo. Generaal Zurlinden stond daarna op en verliet met een buiging voor den heer Faure de kamer. De heer Tillaye volgde zya voor beeld. De vorm, waarin generaal Zurlinden zyn aanvraag om ontslag heeft ingekleed, wordt ook in regeeringskringen sterk afgekeurd niet alleen omdat de generaal daarin almede bet vraagstuk der herziening verwart met de vraag of Dreyfus al dan niet schuldig is, maar vooral omdat in zyn verklaring een zware moreele pressie wordt gezien op den krygsraad, die, in geval de herziening wordt bevolen, Dreyfus voor de tweede maal zal moeten oordeelen. Het is niet onmogelyk, dat generaal Zurlinden door dezen brief den post van militairen gouverneur van Parys verliest, dien, naar beweerd wordt, president Faure voor hem heeft gereserveerd, toen hy generaal Borius slechts tot waarnemend gouvernour der hoofd stad benoemde. Enkele bladen spreken openlyk de overtui ging uit, dat het onmogelyk is het opperbevel over de Parysche troepen op te dragon aan een generaal, die openlyk in verzet is geko men tegen een besluit der Regeering. Juist nu, zeggen zy, nu monarchisten en anti liberalen rond uitkomen voor bon neiging tot een Staats greep, nu anti-semieten en nationalisten drei gen met straatbetoogingen, en zelfs oproer, moet men voor alles zeker zyn van den militairen gouverneur. De nieuwe minister van oorlog, generaal Chanoine, is natuuriyk een voorwerp van verachting van de pers aan de Rue St.-Domi- niquo, die gehoopt had, dat geen generaal te vinden zou zyn voor het ambt van minister Von oorlog. Zeer te recht brengt de heer Comély hem in de „Figaro" een eere-saluut, omdat hy, begrijpende dat het leger en bet land waariyk gevaar zouden hebben geloopen als geen militair, die daarvoor in aanmerking kon komeö, de portefeuille van oorlog had willen nemen, zyn plicht heeft gedaan en zyn land en zyn leger een werkelyken dienst heeft bewezen. Volgens de „Soir" zou de generaal aan zyn vrienden hebben verklaard, dat hy alleen op uit.rukkeiyk vorlaDgen van den president der Republiek, die hem uit Rflsel had ontboden, de portefeuille van oorlog had aangenomen en zich tot taak zou stelien de rechten van het leger te verdedigen. Dit verbaal wordt officiéél tegengesproken door „Havas;" de ge neraal is niet door president Faure ontboden en heeft den president niet gezien, noch ge sproken, voordat zyn benoeming reeds in de „Staatscourant" stond. Minister Sarrien heeft reeds Zaterdagavond het dossier-Dreyfus ter hand gesteld aan den heer Couturier, directeur van de afdeeling crimineels zaken aan het departement van justitie en rapporteur der commissie van her ziening. De heer Couturier zal het dossier eerst voor zichzelf bestudeeren en dan aan de commissie, die "Woensdagmiddag om twee uren aan hot departement van justitie ver gadert, mondeling rapport uitbrengen. Voor de vergaderingen der commissie is een voldoend afgezonderde zaal gereserveerd, waar geen onbescheidenheid te vreezen is. Naar men aan de kanselary verwacht, zal de commissie voor haar onderzoek een dag of tien noodig hebben. De „Aurore" meldt, dat voor bet Hof van Cassatie, als do zaak zoovor komt, als advo caten Boivin Champeaux (die voor Dreyfus pleitte voor den militairen raad van revisie) en Mornhardt voor de herziening zullen pleiten. Men begint te Parys vry algemeen geloof te hechten aan het gerucht, dat Esterhazy zich te Londen zou gevestigd hebben. Clémenceau eischt heftig do invrijheidstelling van ovtrsto Picquart. De „Soleil" schrijft de regeering het voor nemen toe Dreyfus naar Frankrijk te laten terugkomen nog voordat de beslissing van het Hof van Cassatie gevallen is. voegen afzonderlijke mededeelingen over de grensgeschillen, opdat do Engrlsche reguering de definitieve grens zal kunnen aangeven. Gemengd. Nieuws. De hertog van Orleans heeft een manifest uitgegeven, waarin by zegt, dat de ministers zich tot medeplichtigen hebben gemaakt van een komplot tegen hot vaderland, ondanks de verzekeringen van verschillende ministers van oorlog, die de schuld van Dreyfus erkennen, en weigeren de Kamer te raadplegen; echter hebben zy deze nationale quaestie doorgehakt onder voorwendsel een man, die als verrader veroordeeld is, onschuldig te verklaren. Men wil het leger vernietigen en Frankryk en de Franschen in het verderf storten, maar wy zullen het niet gedoogen. 20 September 1898. Vor. Koor* koe nr. heden. 2% pCt. Nod. Werk. Schold 86*6 86% S pCt. Oblig. dito 97^ 97% 8 pCt CcrL dito 97 96% 4 pCt. Bxaziliö 62* 62% 5 pCt. Oostonr. Moi/Noy. 81 Vi 81% Jaa/Jull 81*6 84 22% 22% 4 pCt. Sprtnjo. 39% 39% 6 pC't Mexico 83% 83% 4 pCt. Venezuela Kolonialo Bank Aandoelen 42% dito prof. CO Ncdorl. Indischo HanddBhank 81 Ncderl. Handol-My. op resoontrt 144% Dordt Petr. Mij.. 114 Java Potr. Mij. 168 Koninkl. PetroL-Mg. 209 204 NedcrL 27 Mocxra Enim 126% 116% Sumatra Palembang 97% 93 Jayasche Petrol. 168 179 ContraL Pacific Sharea 4 24 23% Atcbiaon Topeka 13% 13% 36 34% Or. Shortlino B 67% 67% Union P&oifio 34% 33% dito prof. 67% 66% 19% 19 76% 76% 64% 63% Prolongatie 1% pCt. Koninkl. Petrol.-My. zeer flauw 204 190.— Palembang flauw, dalende 93 83. Union Pacific en Beltshares flauw. Baltimore 71% vast. De Nederlanische Bank heeft de rente van beleening en voorschot in rekening courant met een half procent verlaagd. Telegramraei CANDIA, 19 Sept. Edbem-pacha heeft een proclamatie doen aanplakken, waarin by op last van den Sultan beveelt, dat de wapenen der Muzelmannen op Creta moeten worden ingeleverd by de commissie ad hoe. De in levering der wapens is begonnen zonder tot eenig incident aanleiding te geven. PRETORIA, 19 Sept. De Tweede Volksraad van Transvaal heeft een resolutie aangenomen, waarby ingesteld wordt een belasting van 2'/i pCt. op het goud, geproduceord door op een mynpaebt gelegen goudmijnen, maar de regeering tevens wordt gemachtigd om maat- schappyen, die financieel zwak staan, daarvan te ontheffen. PARIJS, 19 September, Volgens particuliere informaties heeft het ministerie van buiten- landsche zaken geen bericht ontvangeD, waar door de aanwezigheid van Marchand te Fashoda wordt bevestigd. De geruchten in de Engelsche pers betroffende instructies, die de Fransche regeering Marchand zou hebben medegegeven, zyn geheel en al uit de lucht gegrepen. LONDEN, 20 September. Aan de „Times wordt uit Bueno3-Ayres gemeld, dat het grens geschil tu8schen Argentinië en Chili opgelost is. De beide regeeringen zullen aan de Engel sche regoering mededeeling doen van do over eengekomen grensscheiding, en daaraan toe. Op de Hoogewoerd, vlak by de Watersteeg, had gisteravond een klein ongtluk plaats. Door het breken van het Iemoen van een dokterakostsje geraakte een der voorwielen er af. Do dokter zelf was er net even te voren uitgestapt, en de koatsi r sprong direct van zyn verhevenheid, zoodat er geen psrsoonlyke ongelukken te betreuren zyn. Nadat spoe:ig eenige smeden ontboden waren, werd h9try tuig met vereende krachten naar de werkplaats gebracht. Gisteravond sloeg ten huize der wed. v. d. B., Ververstraatspleia alhier, de vlam der lamp in do peer, waardoor bet toestel weldra geheel in vlam stond. De dochter had de tegenwoordigh id van geest de lamp de gang te brengen, waarna zy door de buren naar buiten geworpen werd. Alles liep gelokkig zonder ongelukken af. De Scheveningsche bom „Neeltje", reeder S. Van Leeuwen, is eergisteren nat»ü Huil door een Engelsche boot overzeild. De bemanning werd door de Engelscben overge nomen. "Woensdag jl. vertrok zekere A. H., te Bennebroek, om de inhulöigingsfeesten te Hill ego m by te wonen, dojh was, na Donderdag nog even dasr ter plaatse vertoefd te hebben, niet teruggekeerd. Gisterochtend heeft een zanaschipper in de Leidschevaart, tegenover het station, zyn lyk gevonden, dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Misbruik van sterkon drank is niet vreemd aan het ongeval. HG) Uit de Westorhavon byhetPark te Rotterdam is opgehaald het lrjk van een man, vermoodelyk gonaamd C. De B., ver- blyf gehad hebbende in de shelter van het Leger des Heils op do Bierhaven. Evon te voren was by daar in het water geraakt. Aldaar heeft zich een 30jarige schoenmaker, wonenende in de Tien-:straat, op zyn zolder kamertje door ophanging vau hetUven beroofd. T e 's-G ravenland waren Zondag- voormiddag zeven aankomende jongens uit Hilversum aan het spelevaren. Blykbaar onder den invloed van sterken drank begingen zy veel balddadigkedcn en maakten veel rumoer. De burgemeester, naby wiens woning cit Toorviel, vermaande hen zich kalm te houden en de drukte te staken, waarop zy hem uit scholden en grovelyk beleedigden. De yiings ontbolen gemeenteveldwachter, geholpen door dien van Kortenhoef, trachtte nu aan hun gedragingen een einde te maken. Daarby ontstond ten schermutseling, Waarby de belhamels degeiyk klappen met de sabels ontvingen, maar de veldwachter van een hunner een steek met een dolkmes onder het oog kreeg. Een der jongelieden werd toen gearres teerd en do anderen ging.n op de vlucht. Later is het met behulp van de politie uit Hilversum mogen gelukken al de daders io handen te krijgen. Het zyn by de politie en justitie welbekenden. De burgemeester stond met geladen geweer gereed, en het scbeelJe weinig of hy had er gebruik van gemaakt. De wonde van den veldwachter is gelukkig niet levensgevaarlijk. (N. v. d. D.) In don nacht van Zaterdag op Zondag hoorde een agent van politie, die surveilleerde in de Kerkstraat te Arnhem, dot er een ruit of iets aergeiyks werd inge slagen in de richting van do Koningstraat, ■waarop by zich daarheen begaf en op de Arke- Noach steeg een persoon zag staan, die on middellijk de vlucht nam. Hy achtervolgde hem echter, greep hem, doch de man rukte zich los, wi.rp hem met een hamer en nam andermaal de vlucht, waarop hy ten tweeden male werd gegrepen en zoolang vastgehouden totdat een hoofdagent, die iu de nabyheid was, te hulp kwam. De persoon bleek een Duitscher te zyn en in het bezit van oen aantal horloges, kettingen, zilveren en gouden ringen, broches enz., waarna uit een ingesteld onder zoek bleek dat dienzelfdon nacht te Ooster beek was ingebroken en alle voorwerpen, van dien diefstal afkomstig, nog in zyn bezit waren en door den eigenaar werden herkend. Ook in den nacht van Vrydag op Zaterdag was te Eist ingebroken; het vermiste horloge, ketting en een vest werd op hem bevonden. By den horlogemaker H&berlein aan de Koningstraat bleek later een spiegelruit te zyn verbrijzeld, doch niets werd vermist, zooiat de dief daartoe zeker geen gelegenheid heeft gehad. (Amh. Ct) By kort, maar vry hevig onweder, dat Zondagavond boven Kampen enomstrekon woedde, is de bliksem geslagen in de boerderij van Jan Rietman op het KampereilanJ. Het huis is geheel door brand vernield; van den inboedel werd niets gered. Er zal ongeveer 80,000 pd. hooi verbrand zyn. De brandweer uit Kampen toog er dadelyk been en bleef er don heelen nacht. Te Drempt sloeg de bliksem in het huis bewoond door D. Niets kon worden gered.' ook tien varkens kwamen in de vlammen om' Omtrent den hevigen brand, die eergistarnacht, zooals gemeld is, in de stoom- meelfabriek te Alkmaar woedde, kan nog worden medegedeeld, dat men het vuur in den vroegen morgen meester werd. De geheele fabriek benevens directeurswoning en berg plaatsen gingen verloren. Het valt zeer te twyfelen of de fabriek wel zal worden herbouwd, daar men weet dat de zaken den laatsteu tyd niet roos kleurig gingen. De oorzaak ligt geheel in het duister, alleen weet men, dat de vlammen ll,et eerst uit het graaDpakhuis sloegen. De naamlooze vennootschap „Alkmaarscho stoommeelfa'riek", directeuren C. J. on A. H. J. Canters, liet nog dit jaar haar fabriok restaureeren en een nieuwe machine aanbren gen. 't Was een reusachtig gebouw. De front- zyde, naar de stad gekeerd, is ongeveer 100 meter lang. Aan dez9 zydo telt men 37 ramen. Htt hoogste der oegen getouwen hoeft zes verdiepingen, slecht kale mureD, waarin vier kante gaten gapen, zyn overgebleven. Het verlies wordt op een half mïllioen gulJen geschat. Alles was verzekerd op beurs- polis. De voorraad graan was niet op zyn grootst. Een schuit lag nog in het kanaal om. gelost te worden. Een party graan, gered uit den jongsten brand te Wormerveor, was naar Alkmaar ge stuurd om gemalen te worden. Den tweeden maal ontkwam zy den vlammen niot. Yeertig menscben ongeveer zyn door deze ramp buiten werk. De „Figaro" stelt in een artikel de vorsioring van Amsterdam tydens de feesten den Paryzenaars tot voorbeeld. Na de wijze te hebben aangegeven, waarop men er toe komen kan, eindigt een uit Nederland teruggekeerd kunstenaar met te zeggen „Misschien zulhn we dan eenige kans heb ben Parys zich van lieverlede te zien ver heffen tot de hoogto van Amsterdam." LE.IDEN, 20 September. Thermo nieterstand: gisteravond om 8 uren 14a C. 57.2' Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 16' C. 60.8' Yn 'smiddags om 12 uren 19 C. 66.2' F.,'s namiddags 4 uren 19' C. 66.2' F. De 12de vergadering van onderwijzers in het arr. Woer ien, te Alfen, onder lei ring van den schoolopziener C. A. Zelvelder, was goed bezocht. Na een woord van hulde aan H. M. door den voorzitter werd besloten een telegram te zendeD, waarop tydens de vergadering het antwoord inkwam. Do heer Poen, onderwyzer te Woc-rdcn, leidde 't ontwerp leerplicht in. Hier en daar critiseerende, werd het echter door hem nood- zikelyk geacht, zoo noodzakelijk, dat hy des noods was voor een ongewijzigde aanneming. De bestrycing kwam voornameiyk van den heer Hemp±nius, hoofd der chr. school te Zwammerdam, doch alleen cp den oenen grond, dat de wetgever het recht niet heeft, in te grypen in de rechten van het gezin. Daarop bield de heer Jb. Hagen, hoofd der school to Aarlanderveen (Alfen), oen interes sante hzing over „Een tijdgenoot van de Emile van Rousseau", nl. een werkje in 1794 te Parys uitgegeven, getiteld: „Aoèle etThéo- doro ou lettres sur l'éducatlon" Deze brieven z(jn meest alle geschreven door een tarones, die zich geheel wydt aan het onderwys en de opvoeding harer dochter. Daarover schryft zy paedagogiscbe brieven, waarin allerlei opvoedkundige vraagstukken b.sproken worden, die ons nu nog bezig houden. Ook was het in verband met de Haagsche congressen der laatste weken be langrijk te hooren, hoo voor 100 jaar deze dame dacht over de opvoeding der vrouw. Een harer voornaamste stellingen, dat bij élke opvoeding eerst gedacht moet worden in welken levenskring het kind, dat wij opvoeden, bestemd is ie levenacht hy bewonderens waardig toegepast door een eveneens hoog geplaatste opvoedster in ons land, nl. H. M. Koningin Emma. Dr. P. H. Ritter, van Amsterdam, hield zyne bekende rede, ook te Leiden uitgesproken over Methode en vond veel toejuiching. Ook was dit het geval mot de hulde den schoolopziener door don heer S. Yan Bachum de Boer toegebracht by zyn herbenoaming op dezen dag. Rynsburg. Hedennacht is de heer J. Brussóe alhier het slachtoffer goworden van een of meer inbrekers. Door middel van opschuiving van een raam, waarop pin, heeft men zich toegang verschaft en terwyi de bewoners boven sliepen, een gouden ooryzer, horlogo, halsketting en nog veel andere dingen van waarde ontvreemd, benevens eenig zilveren geld. Het papieren geld beeft men óf niet gezien óf men vond gevaariyk dit meie te nemen. ADVERTENT IE N. Getrouwd H. YAN SBVENTER, Arts, EN A. M. VOS. Amsterdam, 20 September 1898. Allen, die iets te vorde ren hebben van of ver schuldigd zb'n aan de nala tenschap van Mejuffrouw M ARK A CATHA- RINA ROOLEN, gewoond hebbende te Leiden (Hooglandsche Kerkgracht 31) en aldaar overleden den Sisten Augustus 1898, worden verzocht daarvan opgave of beta ling te doen aan J. A. YAN HAMEI», Nota- ris te Leiden (Steenscbuur 3) vóór 1 Octo- ter e. k. 7414 11 7428 11 De veiling, door Notaris E AIS ER aangekondigd tegen 24 Septem ber 1S98, van liet Huis Hoog landsche Kerkgracht No. 10, zal geen voortgang hebben, zynde het perceel UIT DE HAND VERKOCHT. 74« ïo Rapenburg 3^, is van af heden 7449 7 7441 6 Oude Vest 8T. Inschrijving van nieuwe Leerlingen vcoi de afdeeling Jongens op Maandag den 26sten September e. k., des avonds tusschen 8 en 9 uren, aan het Lokaal op de Langeeracht P. F. YAN DER MEÜLEN, 7438 9 Directeur. Ter ass. in een manufacturenzaak en huis houding wordt 1 Nov. a. e.: een fats. gevraagd, P. G. Eenige vakkennis tn goede getuigen strekkon tot aanbeveling. Brieven aan bet Bureel van dit Blad oader No. 7418. 7 gevraagd, tegen 1 Nov., bekend met stry- ken en tefeldienen, tevens bereid zich mtt een meisje van 2 jaren bezig to houden. Goede getuigen vereischt. Zich aanmelden in persoon 's avonds na 8» Haarl.str. 25, 7436 7 Boekhouden, Handelsrekenen en Handelsrecht. Opleiding voor de examens: Yereeniging van Handelsbedienden „ïler- curltns," Rotterdam, „Yereenlglog van Leeraren," te Amsterdam, „Wadonalcn Bood van Handels-en Kantoorbedien den ln Nederland," te Amsterdam, Han delscorrespondentie in de Eng. Taal. De inschrijving van leerlingen voer den a. 8. Cursus is opengesteld tot 30 Sept. e. k. A. H. VAN BEN OEVER, 7448 18 Rapenburg 127. IV. Rijn 05. GEDURENDE DE FEESTDAGEN 7421 7 De Heer en Mevrouw VAN SEVENTER Vos betuigen, ook namens wederzjjdsche Familie, bunnen hartclgken dank voor de be langstelling, bU bun huwelijk ondervonden. Geboren: 1IATHILDE, Dochter van 7450 6 LOUIS RICHTER en LOOISE RICHTER - vak mjlntïekus. Waldkiuch, bij Freiburg, 20 September 1898. Voor de vele en hartelijke blijken van be langstelling, bij de geboorte van onzen Zoon GERARD ondervonden, betuigen wij onzen welgemeenden dank. H. DE WEKKER. 7432 3 S. DE WEKKER Da Wekkeb. Ie LEIDEN. De aandacht van gegadigden wordt geves tigd op de openbare AANBESTEDING, welke op Dlaodag >7 September e. U., des middags te 12 uren, door den Intendant bij de 1ste Divisie Infanterie te '«-Graven- hoge, ten zijnen bureele, in de Rlouwstravt 183, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, zal worden gehouden: a. Voor het tijdvak van November 1898 tot en met 31 October 1899 de levering van bet noodige LIG8TKOO voor de Garnizoonen te 'a-Graveahage en to Lelden, en b. Voor het tijdvak van 1 Janoari tot en met 31 December 1899, het wasscben van de linnen goederen, voor do garnizoenen te 's-Gravenhage, Lelden, Dclfl, Gouda, Dordrecht, Brlelle en Wlllematad. Alles ton behoeve van het nachtleger in d« genoemde garnizoensplaatsen. De voorwaarden liggen ter lezing in het Garnizosns Nachtlegermagazjjn alhier. De Luitenant Kwartiermeester, Toegevoegd Officier, 7443 29 G. SLOOT.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 3