N°. 11332 Dinsdag SO September. A°. 1898 <§eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn' en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 September: LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Lolden per 8 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommore 0.05. PRIJS DER ADVEBTENTEÈN i VaD 1 6 regels f 1.05. Iedere regaj meer f 0.17 - Groctero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeroD buiten de stad wordt f 0.05 berekend De heer I. N. Geyer, uitgever alhier, heeft bet volgende schreven ontvangen: „Ingevolge de bevelen van Eare Majesteit de Koningin heb ik de eer U WelEdelen Hoogatderzelver dank te betuigen voor de aan bieding van een exemplaar van het Feest- nommer van bet by U uitgegeven Zondags blad voor het Katholiek Huisgezin „De Heilige Familie", Harer Majesteit aangeboden ter gelegenheid van Hoogatderzelver plechtige inhuldiging. De particuli re secretaris van H. M. de Koningin, A. Van der Staal." Benoemd is tot leoraar in de oude talen «n aanverwante vakken aan het gymnasium te Groningen dr. J. R. Koopmans vanBoekeren, te Leiden. Gistermiddag werd de Oranje Nassau- Tentoonsttlling in de Lakenhal alhier door 731 personen bezocht. Den lsten October a. s. worden er 155 jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier overgeplaatst op Hr. Ms. instructie- schip „Admiraal Van Wassenaar" te Am sterdam. Da miliciens der lichting 1895, van de beide bataljons van het 4de regt. inf., alhier in garnizoen, die voor herhalingsoefeningen onder do wapenon zyn, worden, te rekenen op 21 September, weder in Let genot van groot verlof gesteld. Zy, die alhier en in de nabyheid dezer gemeente wonen, alsmede zy, die voor eigen rekening huiswaarts keeren, vertrekken reeds in den namiJdag van den 20sten a 8., terwijl de overigen, zooveel moge- lyk in detachementen vereenigd, den 21sten naar hun woonplaatsen zullen worden geleid. De concertreis, welke in October a.s. In ons land zal worden ondernomen door de „Trio Vereinigung," bestaande uit: Max Pauer, pianist; prof. Willy Hess, violist, en Heinrich Grünfeld, violoncellist, is aldus vastgesteld: 3 Octoter Amsterdam, 4 Rotterdam, 5 Haar lem, 6 Lelden, 7 's-Hertogenöoscb, 8 's-Gra- venhage, 10 Deventer, 11 Groningen, 12 Zwolle, 13 Utrecht, 14 Amsterdam en 15 Arnhem. „De Nieuwe Muziekhandel" heeft de regeling dezer concerten. Met 1 November a. s. zyn benoemd tot bofdimo van do Koningin: jonkvrouw C. E. B. baronesse Sloet van Markveld on jonk- vrouwe I. J. F. baronesse De Constant Rebecque. Vrydag is de Oosteoryksche gezant door H. M. ce Koningin ontvangen om de dank betuiging van zyn Souverein over te brengen wegens de deelneming, aan den keizer betoond. By Hare Majesteiten dineerden Zaterdag en familie de Groothertog van Saksen, zyn dochter de hertogin van Mecklenburg en de vorsteiyke familie Van Wied. De leden van het Uitvoerend Comité voor de Inhuldigingsfoesten te 's-Gravenhage boden Zaterdag den president, mr. C. graaf Van Bylandt, een diner aan in den restaurant Van der Pyl. De „Tel." verneemt, dat de groothertog van Saksen-Weimar onlangs een bezoek heeft gebracht aan mej. A. M. Gerlh Van Wyk, als een biyk van waardeering voor de. door haar samengestelde „Levensschets" van wyien hoogstdesz.-lfs gemalin, prinses Sophie der Nederlanden, groot hertogin van Saksen. Door de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch is, ter vervulling van een vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetischo lyst van aan- bovding: mr. E. M. Gompertz, substituut-griffier by de «Tondissements-rechtbank te Breda; jhc. mr. A. Th. J. Schade van Westrum, subst.griffier by eerstgemelde rechtbank, en jhr. mr. F. X. A. Verheyen, advocaat en procureur, alsmede kantonrechter-plaatsver- vanger te 's-Hertogenboscb. De minister van oorlog verleent deze week geen audiëntie. Volgons officiéél bericht is de komst op Het Loo van H.H. M.M. de Koningin on de Koningin Moeder bepaald op 30 dezer. De plannen voor de versiering op dien dag te Apeldoorn beloven veel. By haar intrede op Het Loo zal H. M. verwelkomd worden door een zangkoor van bewoners van de buurtschap. Het zal een cantate zingen, gecomponeerd door den heer H. fh. Buysman. De feestuitvoering in de Groote Kerk, welke door H.H. M.M. zal worden bygewoond, is bepaald op 4 October. Uit goede bron wordt ons verzocht mede te deelen, dat wel de Tweede Kamer een audiëntie by de Koningin Moeder heeft aange vraagd en verkregen, maar niet om haar namens het Nederlandsche volk dank en hulde te brengen. Nu „De Residentiebode" uit het bericht heeft afgeleid, dat de Tweede Kamer zi;h een rol heeft aangematigd, die in stryd is met do Grondwet, wordt deze rectificatie gewenscht geacht. Vad Generaal Booth, van het Leger des Heils, zal van 23 tot 30 October andermaal ons land bezoeken en achtereenvolgens optreden te Utrecht, Deventer, Amsterdam, Lelden, Den Haag en Rotterdam. Door den Minister van W., H. en N. is bepaald, dat de perceelen, welke rechtstreeks met een rykstelephoonbureel zyn aangesloten, alzoo zonder tusschonkomst van het plaat- seiyk telephoonnet in den Rykstelephoon- gids zullen worden aangeduid met letters, naar alphabetlsche volgorde. Met dez3 perceelen kan aansluitiDg worden gevraagd godurende den geheelen openingstyd van het Rykstelephoonbureau, onafhankeiyk van den openingstyd van het plaatseiyk of communaal telephoonnet. De rechtstreeks aangesloten geabonneerden van een rykstelephoonbureel kunnen tevens hun telegrammen per telephoon aanbieden en ontvaDgen, met behulp van hun intercommu naal telephoontoe8tel, indien zy hebben vol daan aan de daarop betrekking hebbende voorwaarden. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder woonden gisteren de gods dienstoefening by in de Kloosterkerk te 's-Gra venhage, onder gehoor van ds. Weiter. Door freule Louter van Eysma, overleden te Utrecht, is tot universeelen erfgenaam ge maakt het Oude Mannen- en Vrouwenhuis te Voenendaal. Het vermogen wordt geschat op ƒ90,000, waarvan ƒ10,000 aan legaten mo.t worden uitgekeerd. Tot het bywonen der militaire revue te Renkum is voor de leden der Staten-Generaal een extra trein van de Staatsspoorweg-Maat- schappy ter beschikking gesteld. Door een groot aantal inwoners van Delft zal een adres aan dtn gemeenteraad worden gericht, om te protesteeren tegen de voorgestelde straatbelasting. Zaterdagvoormiddag te halfelf werd in de St.-Jacobuskerk, aan de Parkstraat te 's-Gra- venhago, een plechtige uitvaart gehouden voor de zielsrust van H.M. de Keizerin van Oostenryk. De Oostenryksch-Hongaarsche gezant bevond zich aan den ingang van het kerkgebouw ter ontvangst van do vertegenwoordigers van het diplomatieke corps en andere autoriteiten, dis by de plechtigheid tegenwoordig warem Zy namen plaats in hot koor der kerk vóór het altaar. In de voorste ry werden opgemerkt de luitenant-generaal graaf Dumonceau, ver tegenwoordiger van H. M. de Koningin, jhr. De Ranitz, afgevaardigde van H. M. de Koningin- Mooder; de erfprins Van Wied, aanwezig namens den prins en de prinses Van Wied; generaal-majoor DaPaleziensi, representoerendo den groothertog van Saksenverder waren in dat gedeelte vereenigd, behalve de meeste hoofden van vreemde missiën en hun legatie- personeel, de minister van buitenl. zakeD met mr. Ruyssenaer8, chef van zyn Kabinet; de minister van marine, vice-admiraal Roëll; de minister van financiën, de heer Pierson; de oud gouverneur-generaal Pynacker Hordyk, drager van 't grootkruis dor orde van de yzeren kroon van Oostenryk; do gep. luit. generaal Van Helden, allen in groot kostuum of uni form. De gouden uitmonstering aan het kostuum der Oostenryk8che legatieleden was omhuld met rouwcrêpe. Na een smartelyk lyden is te Amster dam in den leeftyd van ruim 53 jaren over leden de luit. kolonel intendant by de 2de divisie inf. F. W. Horstmann, officier in de orde van Oranje-Nassau. De minister van oorlog beeft bepaald, dat de groote revue op 21 dezer te Renkum ook door de hoofdofficieren van het wapen der koninkiyke marechaussee zal worden bygetvoond. De 1ste luit. C. Koning, van het 4de reg. infwordt 1 October gedetacheerd by de Kon. Mil. Academie te Breda. De majoor O. W. Westerouen van Mee toren, die bestemd is voor commandant der troepen in Suriname, zal 15 October zyn be stemming naar Paramaribo volgen. De luit.-kol. W. G. L. F. F. Van Hoo- genbuyze, die de manoeuvres in Frankryk heeft by gewoon is benoemd tot officier van hot Legioen van Eer. Do heer Yves Guyot, redacteur van de „Siócle", de bekende strfider voor recht en rechtvaardigheid in de Dreyfuszaak, heeft met het oog op de crisis in Frankryk zyn voor genomen bezoek aan ons land moeten ver dagen van 19 tot 23 of 24 dezer. Hy hoopt ten minste, dat de zaak, die hem zoo nauw aan het hart ligt, hem dan vergunnen zal zich eenige dagen uit Parys te verwyderen. Te Amsterdam zal de heer Guyot afstappen In het hotel „Mille Colonnes." Geiyk men weet heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de hb. dr. Jan Ten Brink te Leiden, Van Marken te Delft, dr. Hubreoht, prof. Winkler en mr. Caroli te Amsterdam, om den heer Guyot een biyk van hulde en sympathie aan te bieden. Reeds is de uitvoeriDg van dit plan verzekerd. Wie er nog aan deel wenschen te nemon, kunnen hunne bandteekening inzenden, benevens een tegemoetkoming in do kosten (waarvan het bedrag wordt vrygeiaten), aan de geeren Alex. Klei, Arts, Nicolaas-Wit- sen-kade en A. Schotel, Amstel 37, Amsterdam. Het stoomschip „Agamemnon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 17 Sept. Gibraltar; de „Herzog", van Ham burg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arri veerde .17 Sept. te Napels; de „Koningin- Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 18 Sept te Southamptonde „Madura," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Sept. Kaap St.-Vincent; de „Spaamdam" vertrok 17 Sept. van Nieuw-York naar Rot terdam. Hillegom. By gelegenheid van de 25-jarige echtvereniging van den heer H. Van Waveren, op het „Hot" albi r', werden Zaterdag aan de 50 vasto werklieden der firma H. H. Van Wavëren verschillende bons uitgereikt, waarop ieder hunner kon verkrygen: een rollade van 2 kilo, x/i kilo soepvleesch, een krenten brood van 2 kilo, 1 kilo boter en 6 fl. tier, terwyi aan alle losse werklieden en vry- gezellen, by gc-noomde firma werkzaam, ieder een gulden extra is uitbetaald. Door de politie alhier is op klachte van zekeren J. Schimmel, wegens mishandeling zyner vrouw, proces-verbaal opgemaakt tegen den bloemistknecht M. Bouwmeester, mede alhier woonachtig. Leiderdorp. Het aandeel in de kosten van het 3de bataljon rustende schuttery is voor deze gemeente over het dienstjaar 1899 be paald op 23.265. Nieuwe-Wetering. Het inbuldigingsfeast behoort ook alhier weer tot het verledene; het is in do beste orde afgeloopen. Nadat Woensdag de schooljeugd feest had gevierd en nadat een feestgave in den vorm van vleesch aan veel ingezetenen was uitge reikt, had Donderdag-morgen onder begunsti ging van het prachtigste weer de optocht plaats, voorstellende een rondrit der Koningin met een 6 tal hofdames, voorafgegaan en ge volgd door een eerewacht te paard. Ook de schooljeugd was in dezen optocht opgenomen, waarvan de meeste meisjes netjes in het wit met kransjes in het baar en de meeste jongens met oranjepakjes aan. Meest allen waren in het bezit van een vlaggetje. Zoo vertrok de stoet te 9 uron in den morgen van het feest terrein, allen in de prettigste stemming. Ongeveer halfelf werd halt gehouden voor het raadhuis, waar de jeugd in vereeniging met die van Roelof-Arendsveen een drietal liederen zong, onder begeleiding van het fanfarecorps uit laatstgenoemde plaats. De zang had plaats onder directie van den hoer Hendrix, hoofd der school ts R.-A.-voen. Ook werd een drietal aanspraken gehouden tot den Burgemeester, die zich in ambtsgewaad en omringd door de raadsleden, de geestelijken en de beide feestcomité's, voor het raadhuis bevond. Één dezer aanspraken hield de heer Roosendaal, hoofd der school alhier, die uit naam van alle N.-Weteringers den Burge meester hulde bracht met de troonsbestyging onzer gelitf Je Koningin Wilhelmina en tevens herinnerde, dat dit feest niet alleen een inhuldigingsfeest moest heeten, maar ook een der dankbaarheid, omdat wy die verschuldigd waren aan de Koningin-Moeder, die als regentes en als moeder alle Nederlandsche harten bad gewonnen. ZynEielAchtb. beantwoordde alle deze aan spraken op gevoelvolle wyze. Eerst werden de kinderen toegesproken en werd hun het gewicht van dezen dag voorgehouden, daarna richtte ZEd. zi:h tot ouders en onderwyzecs, om eindeiyk het algemeen voor te houdeD, dat het feest g<noegiyk gevierd moest worden en dat h6t evenmin als in de grpotste plaatsen (Amsterdam en Den Haag) tot wanordelyk- heden aanleiding moest geven. Nadat dcor ZEd. aan „de Koniügin en hof dames" en de feestcommissie de eerewyn was aangeboden, ging do optocht weder huiswaarts. Op sommige plaatsen werd onderweg stil gehouden, ten einde de jeugd gelegenheid te geven hun zanglust bot te vier.en. Om halféén op het feestterrein teruggekeerd, werd de op tocht ontbonden, waarna klein en groot zich haastte zyn dorst te lesschen, waarvoor ge legenheid te over was. Des middags ongeveer te twee uren hadden volksspelen plaats, nl. ringryden om fraaie pry'zen, turfrapen door meisjes en zakloop-n door jongens om pryzen in geld. Ongeveer 5 uren begonnen de grootoren aan een spel, dat in Holland zoozeer begeerd schynt, nl. het hanensabel6D, waarvoor men vroeger jaren levende dieren, nu echter doode gotruikto, hetgeen do feestvreugde echter niet schaadde. '6 Avonds ongeveer te zeven uren werd de illuminatie ontstoken en omstreeks 10 uren vlogen de vuurpyien en wat metr tot een vuurwerk behoort hoog de lucht in. Wat de feestvreugde gedurende den geheelen dag verhoogde, was de muziek. Zij was overal by tegenwoordig, by optocht en volksspelen, en gaf 's avonds menigeen gelegenheid een dansje te doen. Die muziek werd gegeven door het corps der „Marth?8tichting" te Alfen, onder directie van don heer Markx, te Oudshoorn. Niet één, of hy was voldaan ovor dat corps, 't Is waar, men hoort hier niet veel muziek, maar zy, dio kennis daarvan hadden, gaven ah hun meening te kenneD, dat het een flink corps is en den cirecteur tot eer verstrekte. Zelfs de kleinste guit, en er waren kleintj-s by, blies, alsof het zyn dageiyksch werk was. Nogmaals een ho:zee! voor dat corps en zyn ciroctour. Rypwetcring. Vrydag 11. had alhier een groot ongeluk kunnen gebeuren. Een knaapje was al spelende in de vaart geraakt en was op het punt van te zinken. Een vrouw, daar voorby komende, zag met schrik de voeten van het kind boven water uitsteken, yide naar den kant om het te redden, doch gleed uit en geraakte insgelyks te water. Een tweede vrouw trachtte toen met een bootje, dat zich in de nabyheid bevond, beiden te redden, doch struikelde en viel ook ia het water. Dit werd gezien door "W. Van der Star, die fiuks in do boot sprong en het geluk had, de dri9 dren kelingen te redden. In het verslag van de feestviering is een zinstorende drukfout geslopen. Er staat: eeDige, waaronder enkeh van de raingegoeden, zagen eerepoorten voor zich opgericht. Dit laatste moet zynhadden eerepoorten op gericht. Zoetcrwoudo.Voor de Ned.-Her v. Gem. alhier trad gisterochtend op ds. C. Spoelstra, uit Transvaal teruggekeerd. Het kerkgebouw was geheel gevuld met een belangstellende schare, welke gaarne nogmaals haar vroegeren leeraar, die te Pretoria zulke moeilyke dagen door maakte, als prediker voor zich zag. Tot tekst voor zyn gevoelvolle rede had ZEw. gekozen Hebreen 12 vs. 11. Tot ouderling by de Ned.-Herv. Gem. alhier is benoemd de heer J. Van den Ameele. Vit de „Staatscourant,* Bij Kon. besluit is J. H. WeDting, concierge van hot Departement van Buitenlandsche Zaken, op zijn verzoek teruggesteld tot bode, eu is W. F. Brueus, kamerbewaarder bij dat departement, tevens benoemd tot concierge. Benoemdtot commandeur in de orde van Oranje- Nassau: jhr. S. M. S. Do Ranitz, kamerheer van H. M. de Koningin, intendant van het Huis van II. M. de Koningin-Moeder; G. A. baron 'J'-ii.dal, kamerheer, en mr. F. S. K. J. graaf ian Kandwijck, ceremoniemeester van II. M. de Koningiu; tot ridder in de orde van donNederlaudschen Leeuw: H. A. baron Clifford, hofmaarschalk, en C. A. baron Bentinck, eerste stalmeester van H.M. de Koningin. Jlir. J. P. E. Hoeufft van Velscn, te 's-Graven hage, on jhr. C.C.Th. Six, te Amsterdam, benoemd tot officier in de orde van Oranjo-Nassau. Aan den binnenloods, tevens loods naar zee, te Brouwershaven, M. Van den Berge, de zilveren eeremedaille in do orde van Oranjo-Nassau verleend. Aan den luit. t. z. 2de kl. A. G. Boissevain, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. Do eerste luit. A. F. C. Rambonnet, van het 8ste reg. inf., op non-activitoit gestald. A. Mondt Jr., te 's-Gravenhage, benoemd tot opzichter by do Landsgebouwen. Aan A. C. Ficq, koopman, wonende te 's-Graven hage, en aan P. Bredius, bankier, woDonde te Rotterdam, verlof verleend tot liet aannemen van het ordeteeken van ridder in do ordo van den H. Gregorius den Grooten, hun door Z. II. den Paus geschonken. 1. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris te Lei ien. Het huis, Hooigracht 105, ia bod ƒ2610, kooper de heer J. F. Schneider qq., voor ƒ3740; het huis, Klaresteeg 10, in boJ 1340, kooper de heer J. "W. P. Licht qq voor 1400; het huis, Kloksteeg 9, in bod 750, koop:r de heer Licht qqvoornoemd; het huis, Moriaansteeg 10, in bod 760, kooper de heer W. Hartevelt; twee huizen, Moriaansteeg 7 en 9, samen in bod 1550, kooper de heer J. W. Boehmer Jr. qq. 2. Mr. C. H. P Klaverwyden, notaris te Leiden. Do bloemkweekery „Nippon', te Leiden, met diverse woningen c. a., niet ge gund; bet huis, Stationsweg 49, niet gegund het huis, Utrechtsche Jaagpad, in bod ƒ340, kooper do hoer N. Mosterd; het huis, Sion- steeg 14, in bod f 245, kooper do heer A. Van Rooyen qq., voor 251; het huis, MichLl- straat 24, niet gegund. TWEEDE KAJ1ER. Geveilde perceelen* Gehouden verkooping in het Notarisbuis aan Den Borg, alhier, op Zaterdag 17 Sept., ten overstaan van; Wijziging van het Wdboek van Koophandel voor de Gemengde RcchtspraaJc in Egyple. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp toegezonden, tot wyziging van het W. v. Kooph. voor de Gemengde Rechtspraak in Egypte. De wyziging strekt om het minimum bedrag der aandeelen of coupures ook van maatscbappyen met een kapitaal van meer dan 200,000 frankon terug te breDgen tot 100 franken. Verhooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn. Ingediend is een wetsontwerp om den accyns per hectoliter gedistilleerd ad 50 per cent sterkte, thans bepaald op 63 gulden, te verhoogen met ƒ3. De verhooging betreft allen accyns, die betaald wordt na het in wor king komen dezer wet. Zy is echter niet verschuldigd, wanneer de betaling geschiedt tot aanzuivering van documenteD, voor dat in werking komen afgegeven. De accyns op wyn, thans bepaald op 20 per hectoliter, wordt verhoogd met 6. De verhoogde accyns is verschuljigd van den wyn: a. die op of met Januari 1889 wordt inge voerd of uit entrepot uitgeslagen; b. die biyken3 aangiften volgens art. 17 der wet van 20 Juli 1870 by het einde van het vierde driemasndelykscho tydperk van 1898 voo handen is in do bergplaatsen, bedoeld by artikel 14 dier wet; c. waarvoor accyns is te betalen ingevolge aangiften, volgens art. 3 der wet van 7 Mei 1878 ingeleverd op of na 1 Januari 1899. Voorgesteld wordt deze wet in werking te doen treden met 1 Januari 1S99. In de toelichting zegt de Regeering onder anderen: In de Mem. van Toel. van het op 11 Sept. 1896 ingeciende wetsontwerp tot rege ling der financiëele verhouding tusschen Ryk en de gemeenten en herziening dor algemeene regelen ten aanzien der plaatselyke belas tingen, is de verwachting uitgesproken, dat na aanneming van dat ontwerp de uitkeering van het Ryk aan de gemeenten zou sty- gen met een som van ƒ2,600,000, welko som, door aanwas van de bevolking, ieder jaar met 150,000 zcu vermeerderen. Vol gens nadere berekeningen moest het cyfer van 2,600,000 klimmen tot 3,316,000. Dientengevolge werd het bedrag, bedoeld bij de wet van 26 Juli 1885, zijnde 8,571,475.20, verhoogd met deze 3,316,000 en wegens aanwas der bevolklDg met ƒ300,000 en alzoo gebracht op 12,1S7,457.20, zoodat voor de uitkeeringen aan de gemeenten op die be grooting werd gebracht een som van 12,190,000. De minister van financiën is nog niet in staat nauwkeurig aan te geven booveM la 1898 de uitkeeringen werkeiyk zullen bedragen. Ir.tusscben wyzon de beschikbars gegevens aan, dat het bedrag der uitkeering voor de groote meerderheid c!er gemeenten hooger zal zyn dan verwacht werd, ja, soms aanmerkeiyk hooger. Zoo voor Amsterdam 580,693 meer; voor Rotterdam 243,063 meer, voor Utrecht 44,031 en voor Groningen 29,025 meer. De oorzaak der misrekening is eensdeels, dat men voor de raming der huurwaarde vast staande gegevens miste, en ten andere, dat do cyfers welke de gemeentebesturen verstrekt hadden, te laag, cikwyls veel te laag Woren. De Minister durft zich niet vleien met do hoop dat de uitkeering ovtr 1S98 noemens waardig beneden 13,412,000 z£l zyn en voor 1898 zou een lagere raming dan 13,560,000 hem onvoorzichtig schynon. Dat is 1,370,000 meer dan voor 1898 is uitgetrokken, welk bedrag jaarlyks met 150,000 zal toenemen. Onverwyid z\jn maatregelen noodig. Vandaar deze voorstellen, daar een herziening van het

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1