N». 11830 Zaterdag 17 September. A°. 1898 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. j?" ©uilleton. De wraak eener vrouw. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT i Voor Lelden por 3 tnaanüea l.l(X Franco per post J.40. Afeonderljjke Nommore 0.05. PRIJS DEE AD VERTEN TIÜN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. - Groctero (etters naar plaatsruimte. - Voor het incasseereo bulten de stad wordt f 0.05 berekend De tweeilo dag dor inhnldigiogs- feesten te Noordwijk. „Al hadden we de Koningin zelve te wach ten, ons dorp zou niet schooner versierd kunnen z(Jnl" Dit was de indruk, die op den vroegen morgen van den tweeden feestdag algemeen kon waargenomen worden. Noord- wljks lindenlanen, nog prekende in heur zomerdos, overvleugeld schier door groen en bloemen, waar het oog maar zag! Doch laat ons beginnen by het begin! Nadat om zeven uren de klokken heur feestgalmen hadden gebeierd, ons harmonie- gezelschap „Crescendo" z(jn koraalmuziek van den torentrans had doen weerklinken, geraakte allengs de feestvierende menigte in beweging, allen stroomende naar den Piet G\]zerweg, waar de optocht zou worden opgesteld. Ruim negen uren ving de stoet aan. Om niet te veel plaatsruimte te vergeD, moeten wjj volstaan met de opsomming der verschillende nummers, in 't algemeen zeggend, dat alles een treffen- den indruk' achterliet en van een degelijk organlseerend talent blijken gaf. De volgorde was: 1. Eerewacht te paard. 2. Muziekcorps „Crescendo" met vaandel. 8. Reddingboot (bemand met negen matrozen en den boots man). 4. Molenaarsbedrijf. 5. Bloemenwagen (een allerliefst idee, met dat tiental frisscho meisjeskopjes!) 6. Bakkersbedrijf. 7. Brand weer. 6. De afdeeliog Noordwijk van de Alge mene VereeDiging voor Bloembollencultuur (bloemenwagen, met gereedschappen, enz. voor dozen tak van bedrijf, gevolgd door rijtuig met twee paarden, waarin de vier commissie leden). 9. Fanfare „St.-Jero?n" met vaandel. 10. St. Jeroensgilde met vaandei. 11. Tim merlieden (timmer-, metsel- en schoorsteen- vegersvak.) 12. Sigarenreclame. 13. Tuinbouw. 14. Boekdrukkerij. 15. Cichoreifabrikatie. 16. Visschery (roet haringkaken). 17. Tweede gedeelte der Eerewacht. Door Voorstraat, Doezastraaat, Pickéstraat, enz. trok de stoet naar Zee en na een kort oponthoud al^air langs Zeeweg, Kerkstraat, Lindenplein, Voor straat, Krocht, Bronckhorststraat, Van Lim- burg-Stirum straat naar 't Lindenplein, alwaar de optocht ontbonden werd. Inmiddels was het twaalf uren geworden; het wedtr, dat 's morgens geen gunstig voor uitzicht bood, helderde op, de zon brak door, en de feestvreugde werd in gelyken graad als het ware verhoogd. Voor de commissieleden was slechts een korte noentijd: om halftwee ging het weer, met „Crescendo" aan het hoofd, naar het duin voor de volksspelen. Ook daar was buiten do belangstellende menigte jongeren een groote massa belangstellenden •vergaderd, om de bij het volk zoo geliefde wed strijden, als mastklimmen, zakloopeu, boeg- sprietloopen, enz. te aanschouwen. Behalve deze en driebeenloopen voor jongens en mannen, werd er gekampt in turfrapen, garen winden en boezelstrikken voor meisjes en vrouwen. Dit alles liep vlug en opgewekt van stapel, hoewel menige vruchtelooze po ging gedaan werd om bijv. het topje van don mast te bereiken. Omstreeks vier uren was de drukte reeds weer in de Voorstraat geconcentreerd. Daar zou nl. op dat uur het ringrijden beginnen. Van do 43 ingeschreven paren namen 39 aan dezen wedstrijd deel. 't Is vrij wel onmogelijk, van den kleurigen stoet, toen allen in rangorde geschaard stonden of achter elkaar het park rondreden, een beschrijving te geven. Men wist niet, wat meer te bewonderen: de keurig opgetuigde en versierde spannen, of de siorlgk uitgedoste „ingezetenen"! Terwijl de prijzen voor de volksspelen door de verschillende sub-commissiën op het terrein waren uitgereikt, zou dit voor die van het ringrijden met eenigszins meer plechtigheid geschieden. Omstreeks 8 uren waren allen ia het lokaal van den heer K. Ham, voorzitter der sub-commissie voor volksspelen en ring- rijdery, bijeen, alwaar de burgemeester, voor zitter der feestcommissie, zich met de uitreiking der prijzen belastte. In zijn begeleidende toe spraak waarmee ZEd. tevens het officiëele gedeelte onzer feestvieringen besloot deed sprekor vooral uitkomen, dat onze gemeente op dit gebied voor geen andere gemeenten van ons land behoeft onder te doen, doch dat ook alles te danken is aan de opgewekte en vooral eensgezinde stemming, dio gedurende den tijd van voorbereiding en uitvoering onder allen geheerscbt beeft. De uitslag van den gehou den wedstrijd in het ringrijden was als volgt (de dames-ringsteeksters mogen het ons ver geven, dat wij kortheidshalve alleen de namen vermelden der mannelijke deelnemers): Eere- prijs (regulateurklok, aangeboden door den eere-voorzitter, graaf Van Limburg Stirum Noordwijk): J. Parlevllet. lste prijs (twee r(jtuiglant rens)C. Leenheer. 2de prijs (een stel leidsels)C. Hoogevorst. 8de prys (paardetuig)W. P. Janson. 4de prijs (boekentafeltje): L. Verkoren. 6de prijs (hoofdstel): J. Van Eeden Pz. 6de prijs (pièce de milieu): G. J. G. Van Parijs. ?de prijs (zweep): Th. Van Leeuwen. 8sto prijs (paardedeken): Th. Van Oosten. 9de prys (beschilderd wandbord): P. Van Bobouien. 10de prijs (zweep): C. Wassenaar. 11de prijs (6igaren): F. Verwer. Toen het xingrtJdfn ten einde liep, waren de hier en daar reeds ontstoken lampions en vetglaasjes zeer welkom, vanwege de invallende duisternis l En daarmee komen we op het in letterlijken zin glanspunt van den dag: de illuminatie! Dat wi) van de versiering nog met geen enkel woord gerept hebben, vindt hierin zijn oorzaak, dat wij die in verband met de verlichting wilden bespreken. Beide waren in één woord eenigl Bi) hetgeen we verleden week in onze „Improvisatie" ver meldden, zouden we thans nog zooveel hebben te voegen, dat we er ook nu van moeten afzien, in bijzonderheden te treden. Hier zinrijk, ginds imposant, overal fraai en smaakvol! De eerepoorten der commissie voor versiering enz. waren in styi uitgevoerd. Die aan de Schiebrug stelt een antieke slotpoort voor, links met torentje, rechts met kanteelen, beiden de inwendige ruimte vertoonend door open vensters en schietgaten. Die aan het Westeinde huldigt meer den spitsbogenstijl. Aan weerszijden ziet men in nissen de tustes der Koningin. Dat by beide groen, bloemen, vlaggentooi en verdere beeltenissen of toe passelijke opschriften en wapens niet vergeten zyn, behoeft wel Di:t gezegd. Over de andere eerepoorten hebben we reeds een en ander medegedeeld. Do particuliere versieringen echter waren meerendeols nog keuriger! En nu de illuminatie 1 Dat deze gelyken tred zou houden met de versiering, was wel te voorzien. Het waren natuuriyk alleen lampions en vetglaasjes, waarmee wy ons hier „behelpen" moesten, maar wat we in den laatsten tyd telkens konden lezen in verslagen uit andere plaatsen, werd hier bewaarheid: de verlichting uit vetglaasjes is nog altyd de verlichting. En dan in weikon vorm! Hier in guirlandes, daar „langs alle lynen" der huizingen, ginds in sterren, kronen, woorden of letters, daar hangende in de takken der boomen. Omtrent één plaats mogen we van on6 voornemen afwykon, om geen namen tenoemen, en wol om de eenvou ige reden, dat daar de verlichting in de letteriyke beteekenis eenig was. Op het landgoed „Calorama" blonk de lichtgloed niet enkel van styien en ramen en deuren, maar ook op den grond om alle bloemperken, om de gazons, langs den vijver - kant, met weerkaatsing in het water, overal een tooverachlige aanblik, schier als uit oen; sprookje van Aladin; vooral aangrypend, omdat de bezoeker eenigo oogenblikken langs oen donker gedeelte weg had gewandeld. We zouden onze taak niet geheel vervuld achten, als we ook niet met een enkel woord Noordw(jt aan Zee gedachten. Ook daar was de versiering algemeen. De commissie had er een eerepoort en een muziektempel opgericht, welke laatste vooral 's avonds het groote aantrekking8punt vormde, omdat daar de Verlichting het schoonst tot haar recht kwam. Op ecnige afstanden van elkaar brandden, zoo ver het oog in Noordelijke richting reikte, traditioneele teertonnen. Toen wy, na dit kykje „op Zee", weer naar „Binnen" terugkeerden, vernamen we, dat inmiddels, omstreeks halfelf, zooals reeds gemeld, in de versiering aan de woning des burgervaders brand was ontstaaD, ernstig genoeg, om den ganschen schat van groen omver te moeten halen. Inderdaad jammer van die zoo fraaio versiering, en toch! zonder een brandje aan eerepoort "of decoratie zou de illusie (omtrent de overeenkomst in ver siering, enz. met groote steden) ook niet vol komen zyn geweest! Zóó heeft men in Noordwyk het gedenk waardige feit van de inhulciglng onzer jeugdige Koningin gevierd, kalm en waardig, soms zou men schier zeggen: baast te kalm! INGEZONDEN. Manheer de Redacteur l Blijkens het in Uw blad van gisteren in gezonden stuk door een fabrikant, loopen er geruchten, dat de datums van de te dezer stede te houden feesten, op een daartoe door eenige fabrikanten gedaan verzoek, andermaal zullen worden verzet. Hot is zeer te hopen, dat het hoofdcomité geen aanleiding zal vinden daarop in te gaan. Immors toch zoude het de dwaasheid ge kroond zyn, wanneer men de eenmaal vast gestelde datums der feesten, in stryd met het algemeen belang, ging veranderen enkel en alleen in het belang en op verzoek van fabrikanten, die bet aanleggen van een vuur op Zaterdag en het rustneraen van het publiek op Zondag helaas als motief aanvoeren. Het is zeer wel mogeiyk, edoch niet waar- schynlyk, dat LeiJsche fabrikanten een ver zoek, als waarvan de geruchten blyken te loopen, hebben gedaan of alsnog zullen doen op de hiervoor genoomde zwakke gronden. Het inhuldigingsfeest is een nationaal feest, een feest toch, waaraan een ieder moet kunnen deelnemen. Wanneer nu het vieren van dat feest ook op oen Zaterdag wordt bepaald, dan kan daaraan bezwaariyk worden deelge nomen door de Israëlieten, die alsdan Sabbat hebben. Een overwegend bezwaar dus, waarin moet worden voorzien. Afgescheiden nog daarvan zullen tegen het inwilligen van voormeld verzoek beslist veel stemmen opgaan, stemmen van zeer veel neringdoenden en anderen, die met veel meer recht en op meer gemotiveerde gronden ver daging van de feesten of instandhouding der bereids vastgestelde datums zullen verzoeken. En, aangezien leder gelijke rechten heoft, zou ook dat verzoek bezwaariyk van de hand kunnen worden gewezen. Op grond van een en ander, alsook in hot algemeen belang, verdient het derhalve aan beveling, dat de eenmaal vastgestelde datums der Inhuldigingsfeesten to dezer plaatse defi nitief bepaald biyven op Donderdag 22 en Vrydag 23 September a. s. U dankzeggende voor de my verleende plaatsruimte, Hoogachtend, v. E. Mijnheer de Redacteur/ Volgens een ingezon en stuk van „een fabrikant" schynt het toch waar te zyn, het geen gemompeld werd, nameiyk, dat door de fabrikanten hier ter sted9 oen adres is inge diend om do feesten op Vrydag en Zaterdag te houden, omdat het niet de moeite waard is om voor een dag vuur te maken. Ik vermeen echter de tolk van zeer velen te zyn met het boofdcomité to verzoeken aan dat adres geen gehoor te geven. Die heeren fabrikanten schynen alleen bedacht te zyn geweest op eig n voordeel en gemak, en niet overwogen te hebben hoevelen er z(jn, voor wie het feestvieren op Zaterdag scba- delyk, moeiiyk, lastig is en niet van harte kan gaan. Vooreerst voor eon massa winkeliers oen schadepost wegens het verzetten der markt. Wordt de markt eventueel niet verzet, dan voor die winkeliers met geheel hun personeel geen feestvuren, want dan moeten ze by hun zaken blyven. Verder zeer lastig en moeiiyk voor slagers, bakkers, barbiers, enz., enz. En wat een gemopper zal er zijn onder onze huismoeders! Op Zaterdag feest, dien algemeenen plas wasch- en schrobdagt Neen, heuscb, dat gaat niet. Laat ons vooral zorgen, dat met het feest het gc-zicht onzer vrouwtjes in een vriendelijken plooi biyft, want zondtr dat is de pret toch half bedorven. Neen, heeren van het hoofdcomitó, stoort u niet aan het adres der heeren fabrikanten, maar Iaat de feestdagen blyven zooals ze bepaald zyn. U dankende, M. de R., voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Uw Abonné, N. Mvjnheer de Redacteur Met genoegen las ik gisteren h6t ingezonden stuk, geteekend „een fabrikant", waarin hy gehoord had do verandoriog van datum van het feest. Was dat eens waar, dan zouden ook bakkers feest kunnen vieren, want die men8cben hebben aan ons veelbesproken Kroningsfeest totaal niets. Ik ben daarom zoo viy, om een klein over zicht te geven aangaande de werkzaamheden: Ten eerste zyn H. H. bakkers van plan om Donderdag Zaterdag te houden, dat wil zeggen dnbbel te loopen. Het plan juich ik toe, want als men Vrydag by de klanten komt, is niemand thuis; dus men is verplicht om bet te doen; maartovens is do eerste dag van het feest voor hen ver loren. Maar nu, het zwaarste komt nog aan: de meeste bakkers leveren brood voor de 3-October Yereeniging; dat brooi moet ge leverd worden Vrijdagmorgen om zeven uren; dat moet gebakken worden nadat men Donderdags een dubbelen dag gewerkt heeft. En nu ton slotte Vrydagavond moet men weer vroeg aan het werk voor den Zaterdag. Ziedaar, Mynheer do Redacteur, een kort overzicht van de werkzaamheden. Een ieder weldenkend mensch kan begrypen, dat bakkers aan het Kroningsfeest totaal niets hebben, daar zy midden uit bet feest en als bun straten versierd zyn met groen of illuminatie, waar natuuriyk ieder naar zyn vermogen heeft aan bijgedragen, naar hun werk moeten. Mocht hot dus nog niot te laat zyn, dat ik langs dezen weg myn meening geuit heb, laat dan de geachte Heeren van ons Kronings feest-bestuur nog bytyds inzien om het feest in plaats van Donderdag en Vrydag op Vrydag en Zaterdag te doen plaats hebben, dan zullen alle men8cben met een opgeruimden geest en uitgeruste leden vrooiyk feest kunnen vieren totdat de Zondag aanbreekt U, Mynheer de Red., dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Een broodhakker. Gemengd Nieuws. By gelegonheid van de Inhuldi gingsfeesten to Geertroidenberg ontving ieder onderofficier, korporaal en soldaat, aldaar in garnizoeD, van den heer N. Allard Jr., directeur der Ned. Wyn-Import- Export-Maatschappij, een halve flesch wyn cadeau. Dat de man schappen een dergeiyke traktatie-' op prys stelden, bewezen wel de talrijke aubades, welke do heer Allard van hen ontving. Dinsdagnacht reed een gezelschap uit Vlaardingen, dat het vuurwerk te Scheve- ningen had bijgewoond, langs den Hoomschen weg huiswaarts, toen een schuitenjager de balddadigheid had het paard een zweepslag ▼oor den kop te geven. Het dier steigerde achteruit en drong het rytuig met zyn inhoud in do vaart. Het zestal personen, dat met den schrik vry kwam, was toen genoodzaakt, na het paard wedor op het droge t9 hebben gebracht, in de doornatte kleeding het verdere der reis te voet af te leggen. (D. C Door het in brand slaan van een petroleumtoestel by een werkman te Alkmaar, bekwam diens kind zoodanige brand wonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Sedert eenigen tyd hoerschfc onder do kippon van verschillende ingezete nen te Bec-rta een vreomde ziekte, waarbij de dier-.n zoor stil gaan zitteD, de veeren eenigszins opzetten, do kam blauw wordt en bijna onophoudeiyk wordt gedronken, tot do krop vol is. Vaak volgt den tweoden dag reeds diarrhee. De verscbynselen komen voel overeen met vergiftiging. Ook in andere dorpen in dezo omstreken korot bedoelde ziekte voor; veel kippen sterven er aan. Slot Dit was voor de goede, leelyke, verwaar loosde Hiss Sarah zeer etreelend om te höoren te meer riog, omdat het de zuivere waarheid was. Men het er nu verder geen gras over groeien. Den volgenden dag reeds zou do rozenband worden gesmeed. Dolly Trevelyan zou hen aan het Victoria-station opwachten, én dan zouden zy zich terstond naar het .Registrar's Office" begeven, om dit lokaal sloebts als man on vrouw te verlaten. Aldus geschiedde. Dolly bevond zich stipt op haar post. Zy .bood het bruidspaar haar harteiyke felicitatie aan, en scheen niet weinig trotsch te zun op haar rol van wederzydsche .confidante." Na do eonvoudigo plechtigheid namen de jonggehuwden hun intrek in het „Grosvenor Hotel", en Sarah zond een telegram aan haar moeder, houdende de aankondiging van haar alreeds voltrokken buweiyk, en geteekend .Sarah Carstairs". Vervolgens zat men aan tot een féestt-iyken maallyd. De champagne vloeide mildeiyk, er waren geen vervelende toosten van schoonvaders of nog vervelender raadgeving van schoonmoeders en het drietal was zoo jolig als spreeuwen in een kerseboom. Tegen den avond trok Lady Carstairs zich terug, om eenige verandering te brengen in haar toilet, zoodat Miss Trevelyan en de bruidegom sameu alleen bloven. Sir Reginald vond dit een geschikte gelegenheid om aan Dolly nogmaals zyn dank te betuigen wegens hetgeen zü voor hem had gedaan. „01" antwoordde Dolly vol geestdrift. „Ik wist wel, dat ge veel van haar houden zoudL Zy is een goede, lieve meid en zy is altoos myn beste vriendin geweest." Jawel, zy schynt een goed karakter te hebben," mompelde hy. „Jammer maar, dat zy zoo leeiyk iaI" „Vindt go haar dan werkelyk zooleeiyk?" vroeg Miss Dolly vol onschuldige verbazing. „Ik verzeker u men went toch aan haar gezicht." „Dat. mag de drommel!" riep Sir Reginald, wien de champagne oen weinig in het hoofd zat. „Foeil" bestrafte hem Mies Dolly. „Ge weet wel wat ik bedoel", hernam hy. „Zy is leeiyk, en iedereen viodt haar leeiyk— foei leoiyk zelfs 1 Maar toch geloof ik, dat wy het met elkaar wol zullen vinden.J Zy is gek op my, en natuuriyk - haar 150,000 pond moeten do rest goedmaken." „Ja, haar 150,000 pond sprak Dolly my merend. „Er is toch geen twyfel aan of zy brengt die mee, niotwaar?" riep Sir Reginald, niet zonder een zweempje van bezorgdheid. „Die vraag zou wel wat laat komen, nu go eenmaal met haar getrouwd zyt vindt ge niet?" zeide Doily met een eigenaardig glimlachje. Een vreoseiyke gedachte schoot er plotse ling door Sir Reginalds breinAls Dolly Trevelyan hem eens een kool gestoofd had, om zich op hom te wreken?... Maar neenl Tot zulk een gruweiyk verraad kon hy haar toch niet in Btaat achten. „Go hebt my gezegd, dat zy 150,000 pd. st. bezat," hernam hy, met een akeligen gryns. „Dat is dus natuuriyk waar! Ik kan niet gelooven, dat gy my zoo iets op de mouw zoudt hebben gespeld 1" „Natuuriyk nietl Wat ik u gezegd heb, was de zuivere waarheid. Sarah's petemoei heeft haar feiteiyk 150,000 pond vermaakt." „Zoo? Nu, dan is alles in orde. De rest kan my geen drommel schelen.'' „Volkomen zuiver geredeneerd 1Ge hebt natuuriyk het testament van die pete moei wel eens gelezen?" vroeg Dolly, zoo luchtig weg. „Testament gelezen?" riep hy. „Hos zou ik dat testament gelezen hebben? Wat is er dan van dat testament?" „Ocb, het is een beetjo zonderling", hernam Dolly op denzelfden onverschilligen toon. „Sarah's petemoei, mevrouw Fitzgibbon, ver- maakte haar 150,000 pond, omdat zy mede- lyden met haar had en wel voorzag, dat Sarah, met haar gemis aan aantrekkelykheid, niet licht een man zou vinden." „Dat waa zeer fijn gevoeld van die mevrouw Fitzgibbon," verklaarde Sir Reginald. „Nietwaar?" zeide Mias Dolly. „Het was een edelaardige inval van dat oude menech. Er was alleen maar, meen ik, een voorwaarde aan verbonden „Een voorwaarde?" stamelde hy, geheel onthutst. „JaIngeval namolyk Sarah zoo ge lukkig mocht zyn een man te vinden een man, wiens genegenheid boven overwegingen van geldolykon aard verheven was, dan „Nu? Wat dan?" „Wel dan moest het legaat op eon verren neef overgaan." „En dus dus wil jo my vertellen, dat zy ingeval van een huweiyk haar 150,000 pond verbeurt? „Tot den laatsten stuiver," antwoordde Dolly beslist „Maar bier is zjj zelve. Zy kan het u nog heelwat beter uitleggen dan ik." Op dit oogenblik trad inderdaad de nieuw- bakken Lady Carstairs weder binnen glim lachend, argeloos, gelukkig.... en "Sir Regi nald viel op een stoel en bedekte zyo gelaat met zyn banden. „Ik zat daar juiBt Sir Reginald iets te ver- tellen van je petemoei'a zonderlinge testa ment," zeide Dolly tot haar. „Maar je weet er natuuriyk meer van dan ik, en daarom zal ik jullie nu maar samen aan jezelven over laten." Zy wierp Sir Reginald by het verlaten van de kamer een minachtenden en triomfantelyken blik toe, terwyi ondertueschon Lady Carstairs haar man om den hals viel en hem io het oor fluisterde: „jy hebt my er niet minder lief om, myn schat! Doe je wel?" Het antwoord van Sir Reginald vermeldt ons de historie niet.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5