Oranjezon ook deze week nog molewerkenl Roelof-Arondsveen belooft, gclyk zooveel plaat een io bet jubelende Vaderland, zijn liefde voor Oranje on voor do jeugdige Koningin Wilhelmina tuut wsarcigheiJ te zullen toonenT Valkenburg. Sommigen zeideD, dat bet de invloed der inliuluigingsfeesten was, anderen, dat de landman zich verheugt in een over vloed van gras, ruaar hoe dan ook, waar is het, dat op de Valkenburgacbe paardenmarkt do aanvoer niet zoo groot was als in vroegere jaren. Wel een 100 exemplaren svaren minder aan de lyn. Het was jammer voor de weg blijvers, want, mocht de handel niet druk heeten, do prijzen waren goed. Er werd bijv. tot f 240 toe besteed voor l1/, jarige, tot f 350 voor 2'/2-.jar<ge paarden. Er waren nogal wat Duitsche koopliedcD ter markt, die bovenal hun keus vestigden op jongo dieren. Wassenaar. Het programma der feestelijk heden op Woensdag 14 September is als volgt: Om 9 uren 's morgens onthaal der schoolkinderen op do feestterreinen, uitreiking der btrinneriogsmedaillcs. Op hetzelfde uur zal in het lokaal der spyskokory een uitdeeling van vleescb, spek, koffie, krentenbrood, koek en limonade gehouden worden aan do armen. Te balfelf heeft de opening plaats van de Provinciale tentoonstelling van vee, land- en tuinbouw-voortbrengselen. Op hetzelfde uur ook opening der tentoonstelling, georganiseerd door de afd. Wassenaar van de Alg. Vereeni ging voor Bloembollencultuur. Namiddags te halftwee ringrydery. Te halfdrie feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder coor den Raad der gemeente voor het raadhuis. Do stoet, die door de Langstraat het dorp binnenkomt, gaat over het Dorpsplein, door de Schoolstraat en door den Achterweg en de Kerkstraat naar het feestterrein. Bjj aan komst op het feestterrein wordt door ongeveer 350 kinderen een welkomstlied gezongen. H.H. M.M. zullen daarna de ringrijderij bij wonen en een bezoek brengen aan de tentoon stelling. 's Avonds te zeven uren illuminatie van het feestterrein, 's Namiddags te halftwee matinóo en 's avonds te acht uren concert, te geven door bet staf-muziekcorps vaa het 4de regiment infanterie uit Leiden. Donderdag 15 September zullen 's namiddags te één uur volksspelen gehouden worden. Het programma vermeldt: kuipjesteken met niet minder dan 03 deelnemers, bardloopen (9), touwtrekken (24), mastklimmen (23), boegsprietloopen (9), tonloopen (9), muiltje- loopen (10) en blaastrappen (9). De deelnemers vertrekken te haJféén in optocht van het plein naar het feestterrein. De muziek wordt den tweeden dag gegevon door het stafmuziek corps van het 3de reg. huzaren. Hoe de versiering worden zou is lang het geheim der go Jen geweest. Zoo nu en dan verrees er een eerepo'ortje en werden wat guirlandes van groen opgehangen. Gisteravond echter ging het quatre a quatre. Versierde bogen, slingers van sparregroen, schilden en schildjes, alles werd buitengebraebt en ge plaatst. En nog laat veel zich gissen. We zullen afwachten wat de laatste dag, mis schien de morgen van het feest ons brengt. De versiering van gemeentewege belooft fraai te worden. We noemen alleen maar den eereboog aan den ingang van het dorp en de .versiering van het Raadhuis. By de burgery trekt vooral de aandacht het huis van den horlogemaker. Daarvoor is een klok aange bracht, waarvan de uren niet voorgesteld worden door I, n., enz. maar door H. M. DE KONINGIN. Illuminatie voor electrisch licht of gaslicht laat zich niet wachten. Zelfs de vetpotjes zullen weinig dienst verrichten in het dorp ten minste. Het zal wel op een verlichting met ballons uitloopen, dat laat zich zoo aanzien. Zocterwoudc. Op de door den Burgemeester aan H. M. de Koningin gerichte gelukwen- 8cben by gelegenheid van Hoogstderzelver troonsbestijging is het volgende tolegraphisch antwoord ontvangen „De Koningin draagt my op Uwe gemeente hartelijk dank to zeggen voor aangeboden ge- lukwenscben". De adjudant van dienst Grovestins. De ïnhuldigingsfeesten in Den Haag. Hel schoolfeest in het „Malieveld". Van 85 openbare en bijzondere scholen waren gisteren in het Malieveld 15,000 kinderen vereeoigd tot een feest. De kleineren zijn of werden in de school onthaald. Door do commissie tot regeling van het feost was het groote veld voor dit doel uit muntend ingericht. Hot was verdeeld in 3 hoofdvakken, een Oranje, oen Wit en een Blauw; elk der hoofd vakken in 20 kleine vakken. De 20 kleine vakken waren 5 aan 5 samen gevoegd tot zoogenaamde Vijfvakken, aange duid door de letters A, B, C en D; de kleine vakken daarin zijn genummerd van 1 5. Elk hoofdvak bestond dus uit 4 vyfvakken A, B, C en D, ieder verdeeld in 5 kleine vakken, 1, 2, 3, 4 en 5. Elko school vond in een tabel den naam van het vak, waarheen zij zich begeven moest. Dit vak werd op bet feestterrein op de volgendo wijze govonden: Aan weerszoon der twaalf toegangsdeuren in de schutting bevond zich eon vlag, de kleur van het hoofdvak vertoonende. De letter buiten op de deur was die van het vijfvak, waartoe de dpur toegang gaf. Do aummors 1 5 voor de kieine vakken waren op palen geschilderJ en vielen In het oog, zoodra men door de deur was binnenge treden. School „Blauw B 5" bijv. ging door de deur B, waarnaast twee blauwe vlaggen uitstaken, en werd cian in vak 5 gebracht door een adjudant. Dat liep alles best. De aankomst, de plaatsing, 't giDg gelei lelijk en gemakkelijk. Iedere school bleef gedurende het feest in hetzelfde Vijfvak, waarvan zi) achtereenvolgens do 5 vakken doorliep. Op vak 1 volgt alttj 3 2, op vak 2 alty 1 3, enz op vak 5 volgt 1. Alle vijfvakken waren op dezelfde wijze ingericht. Vak I: Vrij -spel onder leiding. Vak II Goochelkunst of dierendressuur. Vak IH: Vrij gpel onder leiding. Vak IVDraaimolens. Vak V was bestemd tot onthaal. Elke twee vijfvakken beschikten over een latrine, verdeeld in twee afdoeliDgen, één voor jongens en één voor meisjes. In de jongensafdeeling bevood zich een hospitaalsoldaat, in de meisjesafdeeling een ziekenverpleegster, beiden voorzien van ver bandmiddelen, cn behalve met het verleenon van hulp bij ongesteldheid, ook met het toe zicht in de latrine belast. In elke afdeeling was frisch water, een paar emmers of teilen en een bank aanwezig. De iransportgeleiders brachten de kinderen In de ry naar de latrines, wachtten hen daarbuiten op, hielden beo bij zich tot hun troepje weer voltallig was, en brachten hen in de rij, langs den kortstee weg, naar hun vak terug. Even na het binnenkomen kreeg elk kind een oranjezak, waarin een amandelbrood, een broodje met kalfsgehakt, een krentenbrood, eenig gebak; limonade en melk naar verkie zing werd rondgediend. By het beengaan zouden zij den kroningsbeker ontvangen, be nevens een stuk chocolade, waarop afgebeeld de nieuwe staatsiekoets der Koningin, die by den intocht heeft gediend, met de Koningin er in. BH. MM. waren te twee uren uitgereden. De burgemeester, in ambtskostuum, opende den stoet. Voor het paleis stond een eerewacht der cavalerie, met muziek, die het gebruike lijke saluut bracht. De muziek speelde het Wilhelmus. Op den weg hartelijke toejuichin gen. In de Zeestraat werden bouquetten aan geboden. Op het voorplein der Oranje-kazerne stond het regiment grenadiers en jagers en de offi cieren opgesteld met de muziek van de jagers, die het Wilhelmus deed booren, door de troepen met gezang aangevuld. De stoet hield voor de kazerne halt en twee kleine meisjes boden den Koninginnen bouquetten aan. On der lulde hoozees vervolgden HH. MM. den weg. Te 2.20 kwamen de Indische Vorsten op het feestterrein aangereden en namen plaats in de koninklijke tribune. Nu werden de kin deren in de vakken geplaatst, zóó dat zy de Koninginnen by Haar komst goed kooden zien, die met regenmantels over Haar robes te 2.56 in een open ry tuig met 4 paarden met jockeys het terrein opreden, begeleid door de eere wacht. Aan den ingang van het speelterrein werden ruikers aangeboden door de baronesse Van Brlenen aan de Koningin, door de baro nesse De Constant Rebecque aan de Koningin- Moeder. Wuivende vlaggen, buigende vaandels, jubelende kinderstemmen, heel het groote veld rond. De muziekcorpsen namen de natio nale liederen van elkander over, naar gelang do koninklijke rijtuigen op hun weg vorderden, en 't gejuich plantte zich voort over het ge- beele Malieveld. Luider klonken de liederen der jeugd. By de komst aan de tribune presenteerde het wacht houdende vendel de spiesen. Een machtige jubeltoon steeg op en weder namen nu de spelen een aanvang. Graaf Van Bylandt gaf alle inlichtingen aan HH. MM., die met blijkbaar welgevallen het schouwspel gade sloegen. De heer M. M. Couvée Jr., secretaris der feestcommissie, werd in de Koninklyke tribune ontboden, met wien HH. MM. zich geruimen tyd onderhielden, en uit wiens handen zy met groote ingenomenheid een kroningsbeker, in fraai fondraai, aanvaardden. Onder hartelijk gejubel reden de Vorstinnen te 3.45 opnieuw de terreinen rond. Het rytuïg hield stil, ora den Koninginnen gelegenheid te geven den hoer Gediking te complimenteeren, waarna HH. MM. het terrein verlieten. In de beste orde nam tegen 5 uren het kinderfeest een einde. Het eenlge incident van belang was, dat onderscheiden personen in de ambulance moesten worden behandeld, die onwel waren geworden, o. a. een pieke- nier van bet Keurvendel. Allen waren spoedig hersteld. De militaire taptoe. Een nummer van het feestprogramma, dat, men kon het voorspellen, het volk na aan het hart zou liggen, was de groote militaire fakkel optocht, die gisteravond, dank zy de uitnemende politie-maatregelen, in do beste orde verliep, niettegenstaande er een reuzenmassa op de been was, zooals men nog zelden zal gezien hebben. Even voor 9 uren werd op een gedeelte van het uitgestrekte Alexanders veld de stoet opgesteld onder de algemeene leiding van den kapitein-adjudant Nierstraz. Do samenstelling was als volgt: Eerst de tamboers en trompetters van de garnizoenen van Rotterdam. Amsterdam. Leiden. Haarlem. 's-Gravenhage, Delft en Gouda. Dan de muziek corpsen der schutterij te 'e-Gravenhage, de veldartillerie, do huzaren, vervolgens de Koninklyke Militaire Kapel en eindelijk de muziek van het zevende en van het vierde regiment, en de jagermuziek. Middenin marcheerde bet romitc uit de hoofdcommissie voor de Inhuldigingsfeesten, dat speciaal belast was met de organisatie van dit militnir hulde betoon. Het g heel, bestaande uit 340 a 350 man, werd omgevc-n door 200 fakkeldragende militairen en leverde etn phantastisch schouw spel op. Precies 9 uren werd het sein tot den op- marsch gegeven en daar ging het voorwaarts onder de tonen v*n den „Washington Post", die in deze dagen zoo ccogeljjk aan populariteit nog heeft gewonnon. En alles zong moe en danste mee. Maar de stoet werd geen oogenblik verhinderd, omringd als hy ook werd door de nooJige cavalerie. De Paleisstraat "werd ton slotte bereikt en daar bi.-ld de optocht stand, om eerst tot voor het pahis te naderen op een uit bet paleis gegeven teeken. Ordoiyk werd het geheel afgezette voorplein, dat natuurlyk in volle feestverlichting prykte en waar een eerewacht van de artillerie stond opgesteld, ingenomen door den stoet. Even te voren waren Hare Majesteiten de Koninginnen onder bet baldakyn op het balkon verschenen in het aan het zooeven geëindigde gala-diner gedragen toilet en met de witte, met tont afgezette sortie om de schouders. Koningin Wilhelmina was blootshoofds. In de onmiddellijke omgeving van de Vor stinnen merkte men op, behalve leden der bo/nouding, den Commissaris dor Koningin mr. C. Fock, den gouverneur der residentie, generaal Doorman, en den burgemeester baron Van Harinxma. Aan alle vensters van de bel étage verschenen de gonoodigden aan bet gala diner. Na begon de uitvoering. De leider daarvan, de hoer N. A. Bouwman, directeur der Konink lijke Militaire Kapel, besteeg zyn estrade en allereerst klonk de taptoe. Eerst de roffel (geeft acht), daarna de taptoe van de hoornblazers der infanterie, die der trompetters dor cavalerie, die der marine en eindelijk die der tamboers van de infanterie. Vervolgens werd door alle muziekcorpsen gespeeld het plechtige en in de algemeene stilte prachtig klinkende koraal: „Nun danket allen Gott." Dan brachten dio corpsen ten gehooro den Nederlandsche militairen marsch „Hulde aan Hare Majesteit Wilhelmina", gecomponeerd door den leider, den heer Bouwman. En ten slotte het „Wilhelmus", oude toonzetting. Toen daarvan de laatste tonen waren weggestorven klonk een daverend „hoezee", dat eenigszins verraste, omdat men by den aanvang der uit voering gansch geen publiek in de onmiddellijke omgeving van het paleis zag. Intusschen bleek, dat het volk op een ge geven oogenblik tydens de taptoe geleidelijk was toegelaten, zoodat nu honderden de Koning- innen koncen zien en toejuichen. Onder de tonen van den opwekkendon defi- leermarsch „Turf in je ransel," trok nu de 6toet Hare Majesteiten vooröy en hernam zyn marsch door de stad. Eerst toen verlieten de Koninginnen het balkon. Langs den geheelen weg, die nu gevolgd werd, stond het zwart van de menschen. Op den Langen en Korten Vy verberg wierp het electrische toestel op het Binnenhof zyn licht bundels op de marcheerende muziekcorpsen, hetgeen bet pbantastische van het geheel ver hoogde. In de schitterend verlichte Indische zaal van het departement van koloniën sloegen de Indische vorsten het voorbijtrokken van den stoet gade. De minister, do heer Cromer, had zyn gasten persoonlyk ontvangen. Op de Heerengracht hielden de muziekcorp sen stand voor de woning van den oud-minister Róell, die gisteravond, in hoedanigheid van eere-voorzitter van de commissie van ontvangst der buitenlandsche journalisten, dien vreemden persmannen een receptie had aangeboden. De Koninklijke Kapel speelde het Wilhelmus, terwijl de journalisten aan de geopende ven sters stonden. Toen eindeiyk de stoet de Oranje kazerne aan de Mauritskade had bereikt, waar hy zou ontbonden worden, werd een herhaling van de uitvoering voor het paleis gegeven voor een groot gezelschap officieren met hun dames. De commandant, kolonel De Bock, beklom daarna een estrade en deelde mede, dat ten paleizo de Koningin-Moeder uit naam van Hare Majesteit de Koningin bewondering had uit gesproken over de schoone en eenstemmige uitvoering en hem had opgedragen daarvoor hulde en dank to betuigen aan kapitein Nier- strasz, den algemeenen leider, en aan den kapelmeester, den heer Bouwman, die diri geerde. Dien dank overbrengonde meende kolonel Do Bock tevens de tolk van allen te zyn, waDQeer hy een hartgrondig gemeend „Leve de Koningin" uitriep. Die kreet werd drie maal herhaald door toehoorders en execu tanten. Daarna werd de stoet ontbonden. Uit do „Staatscourant.* Kon. besluiten. Aan A. K. Ph. F. R. Van Qasaelt, gedelegeerd lid van den raad van admini stratie der H. IJ.-Spoorwogmaatschappij, te Am sterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de orde van de Kroon van Siam, hem door den Koning-van Si&m geschonken. Do kapitein-luitenant ter zee E. Meyboom, met 16 September a. s., eervol ontheven van de be trekking van lid der commissie tot hot examinecren van zeeofficieren en adelborsten, en die betrekking opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee Q. P. Netscher, stafofficier der zeemacht in de mari tieme directie Amsterdam Benoemd in do orde van Oranje-Nassau, tot officier (met de zwaarden), de kolonel J. F. Diemer, com mandant van het 2do regiment vold-artillerie. Bern. Zweers, toonkunstenaar te Amsterdam, bAioemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau. Algemeene Rekenkamer. Benoemd tot eersten klerk J. Ten Cate, thans tweede-klerk, en tot tweeden klerk P. II. Kolb, to 's-Gravcnbage. Do minister yan financiën maakt bekend, dat op 10 September jl. by de betaalmeesters in kas was /'2,048,030.2714 en dat op denzelfden dag door do Nederlandscho Bank, ingevolge art. llft/'e van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van ƒ610,724.80. Gemengd Nieuws. Met het beschilderen van gedeelten van huizen wor.t nog steeds voortgegaan, hedenmorgen ontwaarde men aan de Heeren straat, buiten de voormalige Koepoort, oen woning, bewoond door een gepensionneerde, waarop een W met kroon er boven met oranje-verf netjes was aangebracht! Het wordt tyd, dat er een eind aan zulke handelingen komt. Het vlaggen is tot de a. s. feesten nu niet algemeen meer. Niet-vlaggen nu kan du6 geen reden zyn om aan eens anders eigendom te komen. De commissaris van politie te 's-Gravenhage, do heer "W. H. Olivier, geraakte Zondagavond, toen by in de Laan Copes v. Cattenburg eenige familieloden behulpzaam was by het bestygen van een tramwagen, bekneld tusschen het tramrytuig en een boom, daar de tram in beweging kwam vóór hy gelegenheid had zich van het balkon te ver wijderen. De heir Olivier bok wam zoodanige kneuzingen, dat hy voorloopig zyn functie niet kan uitoefenen. Over 't algemeen is echttr zyn toestand niot onbevredigend. Door do politie te Scheveningen is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand, die den chef van de filiale van Van Gend en Loos aldaar in diens woning kwam mishan delen, uit wraak over het ontslag van een kameraad. Hy bracht den chef met een ijzeren voorwerp een wond aan het hoofd toe. Volgens mededeeling van den logger „Katwyk 6," rapporteerden de loggere „Lowestoft" 252 en 316 op 12 mijlen Z-W. van het vuurschip Haaks een gekenterde bom onderste boven te hebben zien dry ven, waar van het nummer niet zichtbaar was. Aan het station te Haarlem geraakten gisteravond to 10 uren de trein- opzichter Plomp en een werkman der spoor- wegmaatschappy tusschen een rangeertrein bekneld. Vooral de opzichter werd ernstig aan het been verwond. Voor enkele dagen werd melding gemaakt van een weduwe in de Oranjeboom- straat te Rotterdam, te wier huize in één jaar tyds overleden haar man, een kostganger, de heer C., en onlangs haar dochter, onder- wyzeres van beroep, die allen zeer plotseling overleden, de laatste aan vergiftiging naar men vermoedt, en wel van cien aard, dat een levensverzekeringmaatschappy geweigerd heeft de levensverzekeringssom uit te betalen. Bedoelde weduwe J. P. S. is thans in ver zekerde bewaring genomen op last van een bevelschrift door de rechtbank uitgereikt. (Tel.) Als een hulde aan de politie te Amsterdam is gisteren ter Beurze aldaar door ongeveer 110 personen geteekend voor circa f 3200. In het geheel is bovendien tot heden by het comité, het „N. v. d. D." en het „Handels blad" ingekomen f 8012.21 '/a. Een ontaarde knaap van 19 jaar, zekere Jan O., wonende op het achterboven huis van een perceel aan den Vleutenschen- weg te Utrecht, sloeg, toen zyn moeder om een gedeelte van het kostgeld vroeg, dat hy in de laatste weken niet bad betaald, haar zoo onbarmhartig, dat de weduwe om hulp schreeuwde. Toen hy haar daarna by den hals pakte en naar de trap wilde sleuren, gilde zy: „Moord! Menschen, help me." Op dit geroep snelde de in het benedenhuis wonende huisheer, gevolgd door zyn zoon, naar boven en haalde de moeder uit de banden van den lafaard. Deze was toen brutaal genoeg om eenigen tyd later met een politieagent terug te komen. Edoch, de man der wet nam hem een poosje onder zyn hoede, gelukkig voor hem, want verscheidene personen hadden hem een pak slaag beloofd. Het is nu al herhaalde malen voorgekomen, dat deze kwajongen zyn moeder zoo mishan delt. Zoo wierp hy haar veertien dagen ge leden met het hoofd door een glasruit, zoodat een glasscherf haar in hot vleescb drong en dr. V. ter hulpe moest worden geroepen. (U. D.) Het van Maassluis uitgaande stoomschip „Tabasco" is hedenmorgen te 4 uren aldaar in aanvaring geweest met de sleep boot „Kinderdyk", van de firma L. Smit Co. De „Kinderdyk", die oen sloep op sloep- touw had, werd zwaar lek en zonk. Vermoe delijk ia na de aanvaring de ketel gesprongen. De opvarenden werden gered. De „Tabasco" bekwam biykbaar geen schade en zette de reis voort. In het Haagscbe Bosch is het ïyk gevonden van een net gekleed persoon. Vermoedelijk heeft hy zich door oen revolver schot van het leven beroofd. De revolver werd by hem gevonden. De politie bracht het lyk per brancard naar het kerkhof. De schryver der „Haagsche Sprokkelingen" van het „Utr. Dbl." geeft het volgende feestraadsel: Nog zyn de Sep temberfeesten niet afgeloopen, of men kondigt al, fluisterend, Aprilfeesten aan, waarby nu een Willem zou betrokken zyn. Wie raden kan, weet het. Zaterdagnamiddag brak te Sloter- dyk een felle brand uit in een perceel in den IJpolder. door tweo arbeidersgezinnen bewoond. Nog vóór dat de brandspuit hulp kon verleenon was het houten huis la de asch gelegd. De vrouw beeft zich mot groote moeite met haar drie kinderen, waarvan twee ziek waren, gered, doch niet zonder ernstige brandwonden te bekomen. Dit gezin heeft een toevlucht gezocht by familie la de stad. Van den Inboe del, die niet verzekerd was, Is niets gered. De oorzaak is waarschyniyk onvoorzichtig gobruik van petroleum. Het andere gezin heeft nog een deel van den inboedel behouden en was tegen brand schade verzekerd. Zaterdagavond te ongeveer 10 uren werden in de Oude Wed te Zutfen een paar snel op elkander volgende schoten ge boord. Toegeschoten omwoners en zich in de buurt bevindende personen vonden, in het midden der straat gekomen, twee lyken, welke spoedig werden herkend als die van de heeren J. L. B., aldaar, en J. M. v. Z., te 's Graven- hage, In de hand van den tweede bevond zich een nog deels geladen revolver. Beide lichamen waren door schoten in het hoofd zwaar verminkt, zoodafc de dood onmiddellijk na de verwonding moet zyn ingetreden. Gisternacht ontstond brand in den hooiberg op de hofstede van Byieveld en Van Dyk, te 's-Gravesloot, gem. Kamerik. Eer de spuit van het verwyderde Kamerik kwam, was grootendeeU alles vernield. De bewoner Van Dyk en zyn huisgezin konden zich nog bytyds redden. Alles was verzekerd. Omtrent de oorzaak vermoeden sommigen, dat hier boos opzet in het 6pel is. Twee paarden van den heorCh. H. in den Engelschen polder te Rillana-Batb, sloegen gisterochtend op hol. Het rytuig, waarvoor ze gespannen waren, kwam tegen een boora terecht. Hierby bekwam de voer man zulke ernstige kwetsuren en hersenschud ding, dat men voor zyn leven vreest. Door graaf Bentinck van Mïd- dachten, met twee heeren, zyn op één dag 90 patryzen geschoten. To Rones8e(Oost-Vlaanderen) speelden kinderen by een kalkbluschkuil; één hunner viel er in en werd dood, geheel gebrand, opgehaald. Een hond, die er eveneens in viel, krabbelde er uit, maar was geheel van haar beroofd. Vrijdag was de hitte in Londen grooter dan op oen der andere dagen van dezen zomer; do thermometer bereikte 91 graden in de schaduw. Zulk een temperatuur in September was daar sedert 30 jaren niet voorgekomen. Het aantal lieden, die in de hospitaleu be handeld moesten worden wegens zonnesteek of andere gevolgen der groote hitte, was oien dag te Londen dan ook grooter dan ooit t« voren. In geheel Spanje heerscht, zoo schryft men uit Madrid, een onbeschryflyko droogte. De rivieren Ebro, Guadalquivir, Guaoiana en Tajo bevatten op sommige plaatsen geen droppel water meer; alle molens en fabrieken aar hun oevers staan stil. De velden zyn verdord en verzengd. Zelfs in San-Sebastian, het zomer- verbiyf der bewoners van Madrid, waar het anders zoo frisch is, heerscht een onverdraag lijke hitte. In den tuin van een der voor naamste huizen in Glasgow werden talrykv skeletten van volwassen en jeugdige men schen van beide geslachten begraven gevonden. De politie kwam daardoor op het spoor van een menigte misdaden, die een in dit huis wonende art3, die thans dood is, begaan moet hebben. Uet vermoorden van do Keizerin van Oostenrijk. Maandagmorgen is het lyk der vermoorde Keizerin, geheel in 't wit gekleed, in een driedubbele kist gesloten, welke van binnen met wit satyn is gecapitonneerd. De kist werd daarna in een met rouwfloers behangen kamer op een baar gesteld. Tal van kostbare kransen liggen er omheen. Duizenden menschen maken gebruik van de gelegenheid, om de kamer te bezoeken. Het lyk hoeft oen byzonder vreiige uit drukking. De Keizerin scbynt te slapen. Haar gezicht is in het minst niet veranderd en getuigt Dog altyd van een groote schoon heid. De kamer van het botol Beau Rivago, wasf de kist is geplaatst, is herschapen in een rouwkapel. By het lyk waken twee vrouwen. De Duitsche keizer en de koning van Italië zullen de teraardebestelling te Weonen hoogst- waarschyniyk bywonan. Yrydag en Zaterdag zal de kist met het stoffeiyk overschot te Weenen voor het publiek worden ter bezichti ging gesteld. De indruk, dien het bericht van den moord te Weenen en te Buda-Pesth hoeft gemaakt, is niet te beschrijven. Toen den keizer de ramp werd medegedeeld, zonk hy als vernietigd op een zetel neaer en verborg het gelaat in de handen. Na een pyniyk stilzwijgen ontvlood aan zyn lippen de smartkreet: „Wordt my dan niets bespaard hier beneden." Een hofbeambte, die de onheilstyding or* voorbereid vernam, werd krankzinnig. HU rende door het paleis, roepende: „Waar is de moordenaar van onze keizerin 7" en snelde de straat op, waarby op de voorby- gangers aanviel. De hoofdstad steekt zich in rouwkleed. De buitenlandsche gezantschapshotels hebben alle de vlag halfstok gelieschen, van de openbare geboawen waaien rouwvlaggen en in de winkelkasten worden rouwdraperi9ën aange bracht. Van alle zyden ontvangt de gryae

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2