N°. 11826 Dinsdag 13 September. A0. 1898 <Qeze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 September. Peuilletoiii De Vlam van het Woud. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COTraA-NTs Voor Leiden per 3 cnaandoo. f 1.10. Franco per poet 0 1.40. Affconderlijkb Nommer9 T 0 0.05. PBXJS DER ApVMk'rKH'rl ftN Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171. - Grootsre lettere naar plaatsruimte. - Voor het IncasseeroD buiten de stad wordt ƒ0.05 berekend Door het prov. kerkbestuur van Overysel zijn tot de evangeliebediening in de Ned.-Herv. Kerk toegelaten de heeren S. K. Bakker, H. De Hain, W. D. Van Leeuwen Boomkamp on A. J. Werner, allen te Leiden. De by de Kweekschool voor Zeevaart alhier gedetacheerde pijper 2de kl. G. Keizer is tijdelijk gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei", te Amsterdam, welke bodem deel zal nemen aan de vloot revue op 15 September a. s. Men is nog in afwachting of de ver schrikkelijke tijding uit Genève van invloed zal zijn op de verdere Haagsche feestelijk heden. De Oostenri)k8cke gezant A. d'Oko- lic6anlji begaf zich gistermorgen to halftwaalf, onmiddellijk na do terugkomst der Koninginnen uit de Kloosterkerk, ten paleize om mode- deeling te doen van den plotselingen rouw, waarin het Oostenryksche hof gedompeld was. De woning van den Oostenrykschen gezant in het Lange Voorhout was gisteren reeds in den vroegen ochtend ten teeken van rouw over het ontzettende sterfgeval in het Habs- burg8cho Huis gesloten. De vlaggen der monarchie, die den driekleur- tooi van dezo schoone wyk afwisselden, wapperen niet meer voktoks, maar zvjn halverwege uitgestoken, en de prachtige versiering van de woning, die in dit opzicht de huizen der overige vreemde gezanten evenaarde, is weggenomen. Tal van diplomaten eo andere belangstellenden kwamen in het boek van rouwbeklag, dat in de vestibule ligt, bun handteekening plaatsen. Het gerucht van den moord op de keizerin bereikte Zaterdag-avond het feestgebouw iu den Dierentuin kort vóór de galavoorstelling. Het deed toen slechts fluisterend de ronde. Het vond nl. nog geen bevestiging, maar eeDige aanwijzing voor de juistheid was gelegen in de afwezigheid van een Ooslon rljkschen gezant en zijn gade en van den Belgischen minister, wiens souvertin aan hot Oostenrijksche Huis verwant is. Hare Majesteiten de Koninginnen woon den Zon iagvoormiddag te 's-Gravenhage de godsdienstoefening by in de Kloosterkerk. De voorgaDger, ds. Vermeer, hield een indrukwekkende rode, waarby hy GoJs hulp inriep over Nederland en Oranje. In zyn dankgebed smeekte hy 's Hemels z?gen af over Koningin Wilhelmina, opdat zy voor Hare taak gesteund moge worden, en over Hare Moeder eu het Nederlan Jsche Volk. Naar men verneemt, is de heer Fouchet, attaché by de Franscbe legatie te 's-Graven hage, benoemd in dezelfde hoedanigheid aan de Fransche ambassade te Berlijn De gemeentebegrootiDg van Utrecht is in druk verschenen. Zy sluit met een post van onvoorziene uitgaven van 16,763.45 en heeft in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 2,860,500. In dit jaar was het geraamd ^bedrag 3,010,600, terwyi in 1896 werd uitgegeven f 3,075,256.87'/2. De gewone inkomsten over 1899 worden 21,977.08'/, meer geraamd dan in 1897. Daarentegen is aan buitengewone inkomsten 172,077.0875 minder geraamd. De gewone uitgaven worden ƒ21,700 hooger geraamd dan in het vorig jaar, terwyl daarentegen de buitengewone uitgaven 171,800 minder ge schat worden. De begrooting der gasfabriek heeft een post onvoorziene uitgaven van ƒ3200, met een totaal bodrag van 953,300. De begrooting der gemeentereiniging heeft aan ontvangsten ƒ71,025, aan uitgaven ƒ139,150. - Zaterdagnacht is te "Weesp plotseling overleden de heer J. Beyers, sedert verschei dene jaren lid van den gemeenteraad aldaar. Haarlemmermeer. Ten huize van G. Kamp, te Hoofddorp, is de gewone huis houdelijke vergadering van „Concordia" ge houden. Na de opening der vergadering en de goedkeuring der notulen werd door den penningmeester rekening en verantwoording afgelegd, waaruit bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen ƒ125.295, de uitgaven ƒ111.175; batig saldo ƒ14.12. Daarna was de beslissing aan de orde omtrent het al of niet voortbestaan der boekery. Het verslag van den bibliothecaris werd gelezen, houdende tevens in het bedanken van dezen titularis als zoodaDig. Met algemeene stemmen werd besloten tot opheffing van de leesinrichting, wegens het geringe gebruik, dat daarvan wordt gemaakt, terwyl tevens werd bepaald, dat de boeken in bruikleen zullen worden afge staan aan de scholen Nos. 2 en 4. Als plaatsen waar in het a. 8. seizoen de openbare ver gaderingen zullen worden gehouden, werden aangewezen de lokalen van de heeren De Vries en Schipper, met dien verstande, dat de vergaderingen, waarop muziek- of tooneel- uitvoeringen zullen gegeven worden, worden gehouden by eerstgenoemdon, de overigen by den heer Schipper. Vervolgens werden eenige wyzigingen in het roglement goedgekeurd. Ten slotte overgaande tot de verkiezing van het bestuur, werden al de aftredende leden weder in hun functiën gehandhaafd. Noordwyk. Al moesten wegens den Zondag de versieringen, enz. „stil liggen" stil zitten deden daarom gisteravond de Noordwykers niet. De oudste eerepoort aan de Kerkstraat en de nieuwe op het kruispunt van Zeestraat, Molenstraat en Bronckhorststraat prykten in haar vollen glans van vetglaasjes, in drie kleuren natuuriyk; >Jo Oranjeboom by eerst genoemde eerepooit had zyn lampions in top, ter verlichting van zyn nagebootste oranje appels kortom, het was weer een voor proef van de a. s. feestvreugde, met drommon nieuwsgierigen, te midden waarvan de opge schoten straatjeugd nu en dan klein vuurwerk deed ontploffen. Een prettige drukte! Noordwykerhout. Op Donderdag 15 dezer zal het hulp postkantoor alhier zyn geopend 's Voormiddags van 5.50-6.50. 's Namiddags van 3.40 4.10. 's Namiddags van 6 6.30 Am8t. tyd. Ook zal des namiddags geen bestelling plaats hebben. De Inhuldiging van Hare Majesteit Koningin "Wilhelmina is ook hier niet geheel onopgemerkt voorbygegaan. Het vlaggen was letteriyk algemeen en van 11-12 uren voor middag beiorde de torenklok. De avond bracht een spontane uiting van do don geheelen dag geaueuld hebbende geestdrift der jonge lingschap. Fluks werd een ladder versierd, bovenop oen harmoniks, vóór en achter oen joelende menigte met „de vreugdekreet van de Boeren van Transvaal" en zoo trok men het dorp door met een paar lampions, fakkels, voetzoekers, pyien, ja zelfs Bengaalech vuur. Alleen toespraken en eèrewyn van oen auto riteit ontbraken, 't Wa3 anders „helder aardig" zei een huismoeder, wier zoons ook van de party waren. Het op 31 Aug. jl. gesloten inschry- vings-register van do nationalo militie voor de lichting 1899, bevat 19 ingeschrevenen, die aan de in de volgende maand te houden loting moeten deelnemen. Ds rekening van ontvangsten en uit gaven der gemeente over het dienstjaar 1897 is door heeren Gedeputeerde Staten definitief vastgesteld, zooals zy den Raad werd aan geboden, nl. in ontvangst op 13,247.535 eQ in uitgaaf op 12,861.43, en mitsdien met een batig saldo van ƒ386.105. Warmond. Als aanvulling der reeds ver melde feesten schryft men ons uit Warmond By deje gelegenheid had ook een muziek uitvoering plaats in hot lokaal „De Zon" en deze uitvoering mag als uitstekend geslaagd genoemd worden; het mannenkoor, uitpl. m. een tachtigtal zangers bestaende, voerde zyn nummers beschaafd en krachtig uit onder directie van den heer Coro. A. Bonten, uit Leiden, en nogmaals betuigen wy dan ook gaarne onzen dank aan Voorschotons en LeiJens mannenkoor voor hunne zeer ge waardeerde medewerking. Verder werden veraciJllonde solo-nummers uitgevoerd door de heeren W. J. Van Unen, J. A. Gybels, J. B. Nuyens, allen uit Leiden, en den heer C. J. M. J. Machen, uit Warmond, welke heeren allen veel applaus uitlokten door hunne schoone voordrachten; evenals de heer A. v. d. Bogaard, uit Stompwyk, die den vleugel bespeelde, verdienen deze hoeren een woord van waardeering en van warmen dank. Na de pauze werd door den hoogeerw. heer N. J. Smoulders, deken en pastoor, een kern achtig en schoon woord gesproken, onze jeugdigo Vorstin ter eere, en daarna door Z. H. Eerw. den verdiensteiyken directeur, den heer Corn. A. Bonten, een Oranje album als blyveude herinnering aangeboden. Allo nummers, ook die der „Harmonie van Warmond", onder directie van den beer J. H. Van Egmond, werden verdiensteiyk en met geestdrift uitgevoerd; Z9 afzonderiyk te bespreken zoude te veel plaats vorderen; alleen zy aangestipt, dat het gedeelte, bevat tende de fragmenten uit do „Herinnering", gecomponeerd door den heer Corn. A. Bonten, by uitstek beviel en er naar deed verlangen om deze schoone compositie in haar geheel te hooren uitvoeren. Uit de „Staatscourant.* Bij kon. besluit is aan J. N. G. Adam, geboron te Jambe (Belgiö), mits bij overigens aan do daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoot, ver gunning verleend tot bet geven van lager onderwijs. Aan den op zijn verzoek eervol uit zijn be trekking ontslagen keurdor van projectielen bij de constructie-werkplaatsen te Delft, L. Sanders, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ534 'sjaars. De kolonel op non-activiteit L. De Vlaming, van het wapen acr infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van hot pensioen bepaald op ƒ2100 'sjaars. De eerste luitenant H. J. Terpstra, van het 6do regiment infanterie, krachtens punt 4 van art. 38 dor wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad No. 128), op non-activiteit gesteld. De Inhuldigiugsfeeston in Den Haag. De hoofdfiguur iu den stoet van het bloe mencorso was de huidewagen, getrokken door acht appelschimmels eu voorafgegaan door herauten te paard. Het was een reusachtig bloembed, gedekt door de Koningskroon, gevlochten uit oranje kleurige Afrikaners. Alle overige bloemen V3n den zegewagen waren crème en lilakleurige violieren. Op de wanden waren aangebracht de wapens der provinciën op schilden. Vóór en achter waren gegroepeerd maagden met de oranjesjerp over het witte kleed en palmtakken dragende. Deze hulde aan de Koningin was ontworpen door den heer Henricus en uitgevoerd onder leiding van den bloemist W. C. Van der Laan. In de afdeeling Dames-wielrydsters waren hoog-fijne groepen. Men wist niet wat meer te bewonderen, de allerliefste toiletten of den éléganten lloementooi. Maar wat vooral de harten vervoerde, dat waren de kinderen in den stoet, byv. een 5-jarige fietser, gezeten in een reddingsbootje, klein als de stuurman zelf. Hy behoorde tot de door den heer Doeleman georganiseerde groep van 32 jongens en meisjes in matrozen- kleeding, een zeilend schip als hoofdfiguur omgevende. Dan een cupiöotje en een herautje, beiden om te stelen, en typisch rydonde tus- schen al die groote menschen. De opstelling van den stoet had veel bekyks. Kwart over éénen kwam de prins Von Wied met gemalin en kinderen op de tribune, die in de grooto laan van het Haagsche Bosch tegenover de boschwachterswoning was opge richt. De prins liet zich de leden van het uitvoerend comité voorstellen. Kort daarop reed het rijtuig van de Koningin met de Koningin-Moeder voor. Onder dave rende toejuichingen bestegen de Koninginnen de tribune. Mevrouw De Constant Rebecque bood H. M. de Koningin, mevrouw Ruys H. M. de Koningin-Moeder en mevrouw De Smet-Van Alphen de Prinses Von Wied een bouquet aan. Kort daarna weerklonk hot Wilhelmus van de buzaren-muziek, dat den stoet opendo. Langzaam trokken de verschillende corporation langs HH. MM. De vaandeldragers salueerden met de banieren, de klaroenen schalden, de daraesrydsters neigden en enkele heeren brachten het saluut. Eenige afdeelingen hieven by de tribunes een luid „Leve de Koningin!" aan. Iedere corporatie werd door de Koninginnen met een lichte, vriendeiyke neiging gegroet en H. M. de Koningin scheen vooral veel ge noegen te schoppen in een kleine, hier no d- zakeiyke misleiding, die door de jeugd dadelyk werd ontdekt, nl. dat onder oen der groote bloemenwagens een paar mannen verscholen zateD, wier beenen er onderuit kwamen. Zoo nu on dan kwam eenig oponthoud in den stoet; o. a. was een der schoonste gro. pen rerplicbt, juist vóór de tribune halt to hou Jen. Een aardigen groet bracht het jonge vis- «cbersvolkje. Toen het met z.iju wagon voor de Koningin- Den was gekomeD, deed het met rappe handen «en bloemenregen nederdalen, welko evenwel idoor den grooteD afstand de tribune niet be reikte. Bet was duideiyk zichtbaar, dat BH. MM. *net veel welgevallen den aarcigen en met £org saamge8telden stoet aanschouwden en toen do laatsto afdeeling was voorbygetrokken, deed de Koningin zich de leden van het Dageiyksch Bestuur van den Algetn. Neder- landschen Wielrijderstond voorstellen en be tuigde aan den Voorzitter, den heer Edo ■Bergsma, en den secretaris, den heer Burkens, Hare groote ingenomenheid. Aan mevrouw De Constant Rebecque maakte H. M. een compliment over de zorgzame schikking der dames, en aan den heer Van Bylanit zeide H. M., dat het Haar aangenaam was, dat de atoet de stad doortrok, zoodat de menschen er ook genoegen van hadden. Onder het ge jubel der omstanders verlieten HH. MM. daarna de tribune en ving de rytoer naar Scheve- ningen aan. Hot bloemencorso slaagde uitmuntend. De stoet, die overal zeer toegejuicht werd, keerde te 4 uren op het sportterrein terug. By het bezoek aan Scheveningen van HH. MM. stond in do tusschenruimte tusscben de monumentale poort van den Ouden Schevo- ningschen weg en den ingang van denetten- allée by de Badhuisstraat hot geheele feest comité geschaard. Bouquetteu werden aan H. M. de Koningin aangeboden door de jongejuffrouw Johanna Cornelia Hoogenraad, het 15-jarige dochtertje van den voorzitter van het feestcomité, het gemeenteraadslid, den heer A. Hoogenraad, en aan de Koningin Moeder door Elisabeth Grootveld, dochter van den stuurman der Scheveningscbe vloot van dien naam. Na dezen eersten welkomstgroet ging het langzaam door de verrassende nettenailóe. Aan weerszijden der Prios-Willem-straat en oen deel der Keizerstraat stonden opgesteld tien Scheveningsche meisjes in de kleeder dracht van de plaats van vóór 40 jaren, een 80 tal oude zeelieden on de vier Schevening sche Werkliedenverenigingen. Onder uitbundige blyken van geestdrift giDg de stoet nu over dea ZeetoulevarJ naar het Kurbau8. Aan de trap van het hotel Kurhaus (land zijde) werd de Koningin ontvangen door den vice president van het „Zeebad" Scbeveningenf den heer Uyttenhoven, den gedelegeerden corn- Een vertelling uit Infiié'. 1) Op do grooto passagiersstoomboot „Ganges," die in de maand Februari van bet afgeloopen jaar haar maandolykschs reis naar Indiè deed, giog het alle dagen buitengemeen levendig toe. Honderden reizigers uit alle standen en alle landstreken dor aarde bewogen zich door elkander, en het bedrijvig leven op het schip - duurde van zonsopgang tot diep in don nacht. Oude vrienden vonden elkaar weder y en nieuwe kennismakingen werden aldra aan- t geknoopt. Onder de laatsto telde ook die van Robert Stark, een eonvoudigen, energieken jongen man uit Duitscbland, die juist zijn •tudiên voltooid had en, door bescheiden reia- middelen gesteund, nu in Iudië een bestaan zocht te verwerven, met Rosa Winter, een jonge gouvernante uit Zwitserland, die met het gezin van een Engelsch offleier naar Panchgan, hun plaata van bestemming, in de provincie Bengalen, reisde. De twee jongelieden, die door de gemeen schappelijke taal tot elkaar worden gebracht, sloten zich in oprechte vriendschap bij elkander aan, en hot was voor beiden een groote vreugde, toen, bjj de aankomst te Bombay, de Engeische familie den heer Stark uit- noodigde met hen naar Panchgan te trekken en daar den uitslag zijner pogingen af te wachten. De jonge man vergezelde ia Panchgan de gouvernante, waüneer zij '3 morgens tn 's namiddags de aan haar zorg toevertrouwde kinderen ter wandeling geleidde, en uit de zuivere vriendschap ontsproot een innige, oprechte liefde. Terwijl de kinderen speelden, bespraken Norbert en Rosa hun aangelegen heden on keuvelden, hun handen in elkaar leggend, over het vaderland, het tegenwoordige en de toekomst. Zjj kozen hun lievelingsplekje op een eenvoudige houten bank onder een boom, die geheel en al met vuurroode bloesems bedekt was, welke als reusachtige bloem trossen van iederen tak afhingen; die vele bloesems laten geen bladerengroei toe, zoodat do diebte, roode menigte op een groote vlam gelijkt, en daarom den boom door de Indiërs de naam „Vlam van het Woud" gegeven wordt. Ook werd den jongen lieden gezegd, dat de boom het gansche jaar door in dit brandend rood prijkte, evenals in Europa de den steeds zQn groen behoudt. Na verloop van weinige weken kwam voor Robert Stark het bericht, dat hij bij den radjah van Kolaba aan de kust van Malabar een aanstelling had gekregen. Op den avond vóór zijn vertrek zaten de beide verloofden weer onder de Vlam van het Woud en zaten hand in hand, teedere woordjes wissolend; Norbert beloofde terstond na zijn aankomst in Kolaba te melden, welke vooruitzichten zijn betrekking voor de toekomst aanbood. Zy drukten elkaar hartelijk do handen, die byna niet gescheiden konden worden; Norbert zag haar met vasten blik in de oogen, waaruit beete tranen roldeD, terwyl zy gelukzalig glimlachend naar 'hem opkeek, toen hy op plechtigen, overtuigenden toon sprak: „En er moge komen, wat wil: zoo lang de Vlam van het Woud gloeit, geloof dan aan mUn onwankelbare liefde en trouw, die nimmer sterven zullen 1" Haar borst zwoegde stormachtig en haar hart klopte tot berstens toe, toen zy zich weenend aan zyn hals wierp, en hem krampachtig omhelzende met door snikken afgebroken stem uitriep: „Voor eeuwig de uwel" Een innige kus bezegelde haar eed. De eerstvolgende dagen gingen voor Rosa ongemeen gelukkig voorby; zy zag de ver vulling van haar hartewensch zooveel nader gekomen, en wanneer zy met de kioderen wandelde, scheen iedere „Vlam van het Woud" haar een vriendeiykeD, levendigen groet van den man harer keuzo toe te wenken. Hoe ongaarne scheidde zy iederen avond van de haar zoo Hof geworden boomen, en hoe spoedde z'y zich iederen morgen naar hen toe, om hun groet te ontvangen 1 Hoe vaak rustten haar blikken op de vuurroode bloemen, zoo toeder en zoo vol geluk, alsof zy aldus den vorwyderden geliefde in zyn trouwe oogen zagl Haar gelukzaligheid scheen gren- zenloos. Zoo vorliep een week, en de tyd was go- naderd, dat zy Roberts eerste tydingen ont vangen kon. Van haar zitplaats onder den lievelingsboom kon zy de straat overzien, van waar de postbode het huis naderde, en met een kloppend hart liep zy hem steeds to gemoet, in spanniDg naar don hoop brieven ziende, dien hy doorbladerde; doch geen brief voor haar, en zoo keerde zy dagelyks, langzaam en in gepeins verzonken, naar de „vlam van het woud" terug. „Norbert is zeker gedurende de eerste dagen met werk overstelpt," sprak zy by zichzelve, „en bet ia eigenlyk onbillijk van my, onder deze omstandigheden reeds een brief van hem te verwachten." Maar de dagen verstreken en er kwamen geen tydingen van den afwezigen vriend. Rosa werd nu ernstig ongerust, en een pynigende onzekerheid beklemde haar gemoed. Hoe, als Robert eens ziek was, van geen enkele lief hebbende ziel omgeven; als hem eens oen ongeluk ware overkomen? Wat mag het zyn? Zou....? Zy waagde het niet deze gedachte verder uit te spinnen. „Neen," riop zy by zichzelve, „myn geloof zal Diet bedrogen wor den, ik kan op Norberta trouw rekenen als op myzelve! Maar waarom geen enkel woordje?" En zy snelde naar baar lievelingsboom, om troost te putten. Toen scheen het haar toe, alsof de roode bloesems niet meer zoo vurig in de zon schitterden. Getroffen keek zy opmerkzamer toe en tuurdo op de „vlam van het woud": geen twyfol, de bloemen hadden de brandend roode kleur verloren en een bloekere tint aangenomen. „Myn Hemel, wees my genadig I" sprak zy met bevende stem, baar handen vouwend, en met ten hemel geslagen oogeD. „Wees my genadig 1" her haalde zy biddend, toen zy, met neergebo gen hoofd, baar schreden weer naar huis richtte. Norbert waa na een tweedaagecho rois, die in de droomen van zyn geluk ras voor hem vervlogen waren, in Kolaba aangekomen. Vóór hy zich eenigo rust gunde, schreef hy een hartelyken brief aan Rosa, legde de bloem van een „vlam van het woud" er in en stelde hem zyn bediende ter hand om naar do poat te brengen. Een uur later betrad by het paleis van den radjab, een vriendelyken ouden heer, die hem welwillend ontving; enden volgenden dag aanvaardde Robert zyn betrekking, doch niet zonder alvorens osn langer schryven aan Rosa te richten, waarin hy haar de vriendelyke ontvangst meldde, die hem oen gunstige voor bode voor de toekomst toescheen; hy ver- haaldo van do schoone liggiDg der stad aan de zeekust, die hem nog duizendmaal schooner zou voorkomen, wanneer zy aan zyn zyde wezen zou, onder de bloesems van do „vlam van het woud," die bier, onder begunstiging van de zeelucht, nog heerlyker prykte dan in Panchgan. Iederen morgen was Norbert tijdig en druk aan den arbeid, waarin hy een groot behagen vond, en waarvan hy voorzag, dat by hem zyn toekomst, hun wederzydsch geluk ver zekerde. Vóór hy dagelyks aan zyn werk begon, BChreef hy steeds aan Rosa en deelde haar alles mode, wat haar belang kon inboe- zemen, en steeds werd in zyn brief een vurige bloesem van den lievelingsboom inge-, sloten. (Sof volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1