MENGELWERK. De 40 Cents H. W. Mesdag, De Josselin de Jong en Weis» senbrucb. Voorts valt Louis Bouwmeester nog op te merkeD. Ook de hulde, aan de mannen der afsehaffing van de dienstvervanging gebracht, Ber- gansius, Van Tuerenbout en jhr. mr. Klerck, is niet zonder beteekenis. De Tijd schrijft omtrent de decoratiön: Blijkbaar heeft de bedoeling voorgezeten, bij deze uitdeeling van vorstelijke gunstbe wijzen geen maatschappelijken stand of klasse, geen kring van werkzaamheid voorbij te gaan en zooveel mogelijk recht te doen wedervaren aan allen. Dat niettemin menigeen en niet steeds zonder grond de vraag op de lippen zal komen: Waarom A en B w 1, C en D niet gedecoreerd werden" wie zal zich daarover verwonderen? Het is bij een uit deeling van onderscheidingen op zóó groote schaal eenvoudig onvermijdelijk. Over hot algemeen echter zal over gebrek aan mildheid bij dezo uitdeeling niet geklaagd worden. Onnoodig, te zeggen, dat onze geheele redactie zich vereerd en gestrooid gevoelt door het vorstelijk eerebewijs, bij deze gelegenheid aan een barer oudste leden geschonken. In de Zicolsche Courant zegt G. V. H. hot volgende omtrent frambozen en aard beien: Nu van bovengenoemde planten de vruch ten geoogst zijn, laten sommigen gewoonlijk de eerste te voel aan haar lot over, terwijl ze aan de laatste meer doen dan nuttig is, iets verrichten, wat zelfs schadelijk moet worden genoemd. Wil men het volgende jaar flinke planten hebben, dan moet bij de frambozen meer, bij de aardbeien minder het snoeimes gebruikt worden. Dat wil zeggen: wel zorge men, dat uitloopers der aardbeipollen verwijderd worden en de ruimte daartusschen vrij v&n onkruid zy, maar de bladeren late men onaangeroerd. Deze toch hebben hun werk voor dezen zomer nog niet voltooid. Ieder overblijvende plant nl. zorgt er in den nazomer voor, dat er stoffen verzameld worden, waarmee zij de eerste in de lente verschijnende blaadjes kan voeden. En als we nu de aardbeiplan ten van haar bladeren gaan berooven, dan snijden we baar ook de middelen af, waarmee zij voldoende voor haar ontwik keling in het vroege voorjaar zorgen kan. De aardboiplant vertelt het ons als 'tware zelve, dat wij haar dan iets ontnomen hebben, wat zij niet missen kan. Want wat doet zij? Zfl maakt zoo gauw mogelijk weer Dieuwe blaadjes, waarmee zy tracht nog ten halve te doen wat zjj zoo gaarne heel goed had gedaan. Ten halve; want voordat haar inmaak- pot vol is, komt de koude winter daar het deksel op doen. Eu als we nu ia het voorjaar niot tevreden zijn over den stand van onze aard beiplan ten, aan wien moeten we dan wel do schuld geven? By den frambozenstruik ia het echter anders gesteld. De tak, waaraan dit jaar frambozen gezeten hebben, sterft in het najaar af. Hy heeft in deze maand zyn werk gedaan; toch blyft hy leven en gebruikt nog voedsel, dat do nieuwe loot ten goede kon komen. Laten we zorgen, indien we in het volgende jaar volop vruchten willen telen, dat deze nieuwe loot zich terdege ontwikkelen kan, en die pntwikkeling bevorderen we door haar te geven wat voordeelig, door weg te nemen wat haar schadelijk is. E9n flinke bemesting dus aangebracht en de oude takken niet tot het voorjaar gespaard, zooals meestal gebeurt. Het snoeimes in dezen tyd ter hand genomen en alleen de forsche loten laten staan; drie of vier by elkaar is meer dan genoeg. Vaak ziet men de loten van een struik by elkaar aan één stok gebonden. Wil men geurige, groote vruchten kweeken, dan moet men licht en lucht hun volle werking laten do6n, en daarom verdient het de voorkeur ze aan horizontaal geplaatste latten of yzerdraden ta binden. In de omstreken van Parys drijft men de frambozenteelt in het groot. Daar brengt franabozenland gemiddeld 50 franken per are, dat is 2500 gulden per bunder op. Al zyn we nu wel met wat minder tevreden, iedereen ook in ona land heeft het liefst do beste en de meeste vruchten, die hy krygen kan. Daartoe dienen echter do plant en de eischen, die zy stelt, zoo good mogeiyk gekend te worden. Laten we het goede nemen, waar bot te vinden is. In Frankryk brengt het frambozenland maar niet zoo vanzelf 2500 gulden per bunder op. Daarvoor moet worden gedacht, gezorgd en met oordeel gewerkt. De ontwikkeling van een bedryf zal zeker ont- rimpeling van de beurs met zich brengen! Onderscheiding-en. Bij konioklyko besluiten zija benoemd in de orde van Oraoje-lYassau* Tot ridder: mr. M. P. M. Van Dam, lid der Prov. Staten van Noord-Brabant; L. L. II. Borger, lid der Prov. Staten van Limburg; E. Haitsma Muiier, burg. van Winterswijk; J. G. Klaasson, weth. vanZutfen; R. A. Verploegh Chassé, burg. van Vlaardingen; mr. J. A. Altiug Bösken, lid van don gemeentoraad van Gorknm; J. E. C. Schook, oud-burg. van Hil versum; jhr. J. C. Strick van Linschoten, burg. van Maarsen en Maarseveen; J, A. Van Boven, burg. van Neuzen; J. F. II. Bekhuis, lid van den gemeenteraad van Leeuwarden; L. Hannema, wetb. van Harlingen; E. Jacobs, burg. van Lonneker; J. Van Hasselt, burg. van Zalk en Veecaten on Kamperveen; II. N. Osse, burg. van Kaalte; J. Witkop van Koijen, burg. van Middelstum en Kantens; M. J. Bosnia, burg. van Ruinerwold; J. A. H. W. Bonhommo, weth. te Maastricht; W. F. Pleifïer, hoofdcommies ter griffie van de Eerste Kamer; W. Van Erkelens, hoofdcommies ter griffie van de Tweede Kamer; P. H. Jordens, commies, afdeelingselief ter prov. griffie van Overijsel; J. H. Meywert, kapt.-adj., en W. Galjaard, kapt. bij de dd. schutterij te 's-Gravenhage; ,mr. J. C. Van der Lek de Clercq, kapt.-commandant dei dd. schutterij te Zieriksee; dr. L. Bleekrode, looraar aan de gemeentelijke H. B.-S. met 3-jarigen cursus te 's-Gravenliage; P. H. Van der Ley, dir. der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem; J. Vorsluvs, loeraar aan de Rijksschool voor kunst nijverheid te Amsterdam; H. L. Boersma, dir. der ambachtsschool te 's-Gravenhage; A. C. Vink. voorz van hot bestaur der ambachtsschool te DtrechtJ. Leyds, hoofd eener openb. lag. school en dir. der Rijksnormaallessen te Deatichem; J. P. Schaberg, oud hoofd cener school van do Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenhago; H. Hinse, hoofd eener openb. lag. school te Amsterdam; Bernardina Frohn (zuster Marie Antoine van de congregratie Onzer Lieve Vrouwe te Amersfoort), hoofd eener K.-K. meisjesschool to Purmerend; J. Van den Berg, hoofd der herhalingsdagschool en dir. der Rijksnormaallessen te Groningen; E. R. Van Nes van Meerkerk, ingenieur der lste kl. van den Rijkswaterstaat, to 's-Gravenhage; J. Margadant, hoofdcommies aan hot dep. van w.,h. en n. te 's-Gravenhage; J. F. C. Roelants, dir. van het postk. te Dordrecht; D. Ton Bosch, dir. van hot telegraafk. te 's-HertogenboschH. H. Van Eek, dir. van het telegraafk. te Dordrecht; J. S. A. Noordendorp, districts-inspecteur van liet Ryks- toezicht op de spoorwegdiensten, te Breda; P. A. De Boer, lid van de comm. tot het afnemen van do examens ter verkrijging van het diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, te Hilversum; mr. G. A. Murray Bakker, dijkgraaf van het waterschap „Vijf deelen zeedijken Buiten dijks" en kantonrechter te Harlingen; M. Van Beek, dijkgraaf van den Bunschoter Veen- en Yelden- dijk te Amersfoort; A. J. Hoilersig, oud-watergraaf van het waterschap de Schipbeek te Markenloo; J. A. Neiszon, adj.-air. der gemeentew. te Rotter dam; A. A. Knuyver, voorz. van de Kamer van kooph. en fabr. te''s-Gravenhage; J. P, F. Rntton, voorz. van de Kamer van kooph. en fabr. te Maas tricht; J. B. Timmermans Wzn., voorz. van do Kamer van kooph. en fabr.. to Waalwijk; L. Van Ruth, gewezen bouw- en werktuigkundige bij den aanleg van Staatsspoorw., te Arnhem; A. N. Van Sou, stationschef bij de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorw. aan het station Delftsche poort, to Rotterdam; II. M. Van Fenemn, stationschef bij de Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorw., te Gro ningen; W. Janzen, stationschef bij de Holl. IJz - Spoorw.-maatsch. aan het Maasstation, te Rotter dam; J. H. Bosch, stationschef bij do Neder). Centr.-spoorw.-maat9ch., te Amerfoort: G. Maynard Tetrode, commissaris der Drentscbe Veen- en Middcnkanaalmaatscb., te Assen; L. B. J. Dommers, dir. der Stieltjeskanaalmaatsch., te Scboonebeek; A. J. De Haan, aannemer van pub. werken, te Amsterdam: A. C. M. Van Etton, ingenieur, werk zaam voor hot Mnseum van voorwerpen ter voor koming van ongelukken en ziekten in fabr. en ■werkpl., te Amsterdam; C. A. Bakker, gezag voerder van het stoomschip „Wilbelmina" van do Stoomvaartmaatsch. «Nederland", luit. b\j de Kon. Nederl. Mariue-Reservc, te Amsterdam; A. IIoo- gendijk Jzn., dir. der "Doggcrmaatsck., te Vlaar dingen; J. J. Prin9, dir. der Stoomsleophelling- maatsch. te Arnhem P. Noordhoff, boekh. en uitg te Groningen; N. Sluis Pzn., lid der firma Sluis en Groot, zaad handelaar, lid van de Prov. Staten van Noord-Holland en van den gemeenteraad te Enk huizen; L. R. H. Dobbelman. sigarenfabr. te Rot terdam; D. Van Hovtema, lid van de Prov. Staten van Gelderland, lid van den raad der gemeente Culemborg, dir. der Maatsch. do Culemborgscho glasfabr. en chef van de firma Van Hoytoma en Co., distilleerderij lste ld. te Culemborg; V. Jaunez, dir. der anrdowerkfobr. „Sociéte céramique", te Maastricht; A. A. W. Van Wulfften Palthe, lid der firma Gebrs. Palthe. chem. wabscherij, te Stad- AlmelooL. Do Vogel, fabr van lijsten, te Groningen N. J. Rouppe van der Voort, hoofd der firma Iiouppe v. d. Voort Zn., motaalplett., to 's-Hertogenbosch J. C. M. Breda, notaris te Oisterwijk; T. W. P. Hofstede, notaris te Grootegast; A. O. Van Wijn gaarden, oud-notaris te Rotterdam; S. Horsting G.Jzo., secretaris van het collego van regenten over het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens .De Krnisberg" nabij Deutichem; C. P. Manders, deur waarder bij het gerechtshof te Amsterdam; J. A. Franken, hoofdcommissaris van politio te Am sterdam; mr. E. W. Van Raalte, commissaris van politie to Amsterdam; E. J. Du Celliée Muller, commissaris van politie te Delft; J. G. P. Ranch, commissaris van politie te 's-Hertogenbosch; 13. Berjl, dir. van de strafgevangenis te Leeuwarden; C. J. Enders, dir. van de strafgevangenis te Gro- niugen; J. C. E. Mullemeister, dir. van de strafge vangenis te Amsterdam; F. M. W. Lignian, dir. van het huis van bewaring te Breda; G. J. Van Lakerveld, emeritus-pred. bij de Ned.-Herv. Gcm. te Helmond; dr. W. A9tro, pred. b{j de Ned.-Herv. Gcm. te Rotterdam; M. A. Adriani. secretaris van het prov. kerkbestuur van Utrecht en director van de Ütr. zendingvereeniging te Utrecht; I. B. F. Heorspinh, emeritus-pred. brj de Ned.-Herv. Gem. te Groningen; dr. H. P. Berlage, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. to Amsterdam; M. E. Van der Meulen, pred. bij do Ned.-Herv. Gem. to Bolsward; T. Bos, pred. bij do Ger. Gein. te Bedum, deputaat voor de zending en prov. curator van de theolo gische school te Kampen; P. Heering, pred. bij de Rem. Gem. te 's-Gravenhage; J. C. De Meyero, pred. bij de Herst.-Ev.-Luth. Gem. te Amsterdam; W. Jesse, pred. bh de Doopsgez. Gem. te Zaandam; J. Westerman, deken van Doesburg, kanunnik en pastoor te Duiven; F. H. A. Reigers, deken en S astoor te Almeloo; J. G. Custers, kanunnik, eken en pastoor to Weert; J. C. Van Vroon hoven, pastoor te 't Wijbosch; Jb. A. Mendes Chumaceiro, rabbijn bij het Portug. Israël, kerk- gen. to Amsterdam; W. Moyer, zendeling in Oo9t- Mongolië; J. Vurtheim Jr., drukker en uitg. te Rot terdam; mej. C. H. Meijwert, directrice van het Rijksopvoedingsgesticht voor meisjes te Montfoort; do kapt. jhr. L. C. Van den Brandeler, van den goneralen staf, belast met de directie der militaire verkenningen; do paardenarts lste klasse, mot titulairen rang van maj'oor, W. F. Schrüder, van het personeel van den geneesk. dienst der land macht; de kapt. met titulairen rang van majoor W. N. Kreygor, administrateur van het militair hospitaal te 's-Gravenhage; de kapiteins F. J. G Ten Raa en M. H. Spruyt, beiden van den staf der inf., eerstgenoemde werkzaam bjj do Normaal Schietschool, laatstgcmelde hoofd van onderwijs bij do Cadettenschool, J. Terlaak, P. C. Colthoff en S. L. Pastor, allen van het reg. grenadiers en jagers, H. J. Hendricks, adj. yan het 2de reg. inf.; S. P. Lindhout en J. C. Sommcr, beiden van het 3de reg. inf., eerstgenoemde gedetacheerd bij de Topographische Inrichting; A. Van Doveren van het 4de reg. inf.. werkzaam ten bureele van den inspecteur van het militair onderwijs; H. A. J. A. Timmerman en A. L. De Wolf, beiden van het 6de reg. inf., P. G- Weuringh en A. Holland, beiden van het 7de rog inf., en W. J. J. J. Ledel van het 8ste reg. inf.de eerste luit. H. J. Bal- foort, van het 3de reg. inf., werkzaam ten bureele van den hoofdofficier voor hot reservekader; de ritmeesters N. J. Erzey, inspecteur bij de rij- en boefsmidscbool, en W. H. Piepers van den staf der cavalerie, hoofd van onderwjja bjj do Kon. Mil Academie; de kapiteins W. A. Sodenkamp, van het 2de en G. A. Jong, van het ode reg. veld artillerie, A. L. Hesta, van hot 2de reg. vesting artillerie, A. W. Kattenbusch en C. H. A. fi. Schuurman, beiden van het corps pantsorfort- artillerie; de eerste luits. W. F. J. Buytendijk, van den staf der artillerie, werkzaam bij de werk plaatsen voor draagbaro wapenen, en C. H. Carbin, van het 2de rog. ve3t.-art., gedetacheerd bij de constructio-workplaatsen; de kapiteins F. J. Van Burgsteeden, vun den staf der genie, J. F. De l'Espinasse, van het corps genietroepen,cn W. M. Wjjnaendts, van de 4de divisie Kon. mareohaussee; de gep. ritmeester der cavalerie G. N. H. Schultz van Haegen, secretaris-ponmngm. der vereenigiüg tor beoelening der krijgswetenschap; C. J. Van Eeghen, burgemeester dor gemeente Putten; jhr. mr. J. flu) decoper van Maarsseveen en Nigte- vecht, voorzitter vau hot hoofdbestuur der vor- eeniging .Trouw aan Koning en Vaderland"; C. J. Van Nellesteyn, lid van liet hoofdbestuur over het „Fonds tor aanmoediging en ondersteuning van den gowapenden dienst in de Nederlanden"; H. Van Bieeinen Hzn., vervener te Haarlem; A. Van 't Saat, lid van don gemeenteraad van De Werken en Sleeuwijk, tevens lid van het water schapsbestuur van de polders Nieuwe Bas en de zeven Barmen te Werkendam; J. C. Burkens, eerste seoretaris van den algemeenen Nederl. Wiel- rrjdersbond; P. B. Ross, gep. hoofdcommies van het Departement van Oorlog; jhr. mr. R, A. Klerck, oud-secretaris der afdeeling 's-Gravenhage" van den thans opgeheven Anti-dienstvorvangingsbond J. H. Rovers, oud gezagvoerder en inspecteur van het bureau „Veritas" to Amsterdam; jhr. W. Alborda van Ekonstein, eerste scheikundige bij het Rijkslaboratorium voor suikeronderzook te AmsterdamW. J. Berdenis van Berlekom, hypo theekbewaarder to 's- Hertogenbo3cliW. C. De Man, oud ontvanger der registratie te 's-Graven liage; jhr W. M. U. De Jonge, rentmeester van het Kroondomein te Zieriksoo; 13. Frieswijk, rent meester van het Kroondomein te TielP. J. baron Van Heemstra, rentnieostor van het Kroondomein te Hattem; P. C. Kooy, ontvangor dor dir. bel., inv. en acc. te Tilburg; A. M. Van Kessel. ontv. der dir. bel. te Amsterdam; W. M. D. Van Wolv, ontv. der inv. en acc. en van den waarborg te Maastricht; jhr. C. W. Von Weiier, ontv. der dir. bel., inv. en acc. te Gouda; J. M. Domola Niouwen- huis, opper-boekhouder bij do directie van de Groot-boeken der Nationalo Schuld Ie Amsterdam; C. Boldingh, verificateur bij de directie van de Groot-boeken der Nationale Schuld te Amsterdam; J. T. Hagen, hoofd-verificateur der inv. on acc. te Amsterdam; A. L. Van der Moolen, W. A. Mouton, J. J. HissiDg, G. F. G. Gobius, W. Th. De Booy en D. A. P. Koning, luits. tor zee der late kl.; D. G. Vreedenborg, kapt. der mariniers; A. W. Pulle. offic. vaD gez. der lsto kl.; S. Hum- melinck, offic. van admin. dor 1st© kl.N. H. Klaassen, offic.-machinist 2do kl.; C Admiraal, inspecteur van de comptabiliteit van het materiëel bij 's Rijks werven; C. E. Pluggo, magazijnmeester der marine te Amsterdam; A. C. Van Loo, bonwk. bij het loodswezen; A. J. Looijen, gepens. oflic. van admin. lste kl., kassier van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren bij de zee macht; L. Van Kestei en, commissaris dor loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden; G. Verschuur, particulier to Parrjs; P. li. A. Meerkamp van Embden, codsuI te Manilla; G. A. Keun, eerste drogman te Konstantinopel; inr. P. J. J. Van üije Pieterse, rechtsgeleerd kanselier en consul te Kon stantinopel; mr. P. A. Janama van der Ploeg, kanselier aan het Gezantschap te Berlijn; J. W. Mnnlz, consul te Odessa; G. Pott, consul te Lou- ren^o Marquez; M. Van Hulstijn, consul te Madrid; W. Bakker, consul te Monrovia; C. Hellmund, consul to La Guaijra; A. J. Suringar, consul to Triësfc; F. W. Los, particulier to Marseille; B. Schroder, vice-president der Nederlaudscho wel- dadigheidsvereenigiDg te Parijs; M. Catz, onder voorzitter der vereeniging Nederland en Oranje te Berlijn; G. Van Dissel, eerste voorzitter der Nederlandsohe vereeniging te Hamburg; E. Pinnor, secr. der Ned. weldadigheidsvereenieing toParjji; J. J. Eyck, hoofd der o. 1. s. te H erlen; H. J. Emous, hoofd eener Chr. opleidir gsschool te Amster dam; C. J. Bieleman, hoofd eener o. 1. s. te Vor- den; dr. D. Da Costa Gomes de la Penha, arts te AmsterdamM. Hijmans van Wadenoyen, voorz. der Vereeniging tot verbetering van den gezond heidstoestand te 's-Gravenhage; J. C. A.Hezenmans, archivaris der gemeente 's-Hertogenbosch; M. A. Van Wadeuoyen, adjunct-bouwkundige bij het toezicht op de Rijksgebouwen van onderwijs, enz.; mr. J. A. Feith, stichter van en secr.-conservator aan het museum van oudheden te Groningen; J. H. Weisenburch, kunstsolnlder te 's-Gravenhage; J. H. Brom, drijver, en goudsmid te Utrecht, J. Blom, voorz. der afd.'Drente van het Nederlandsch rundveestamboek: mr. C. A.Romer,secr.-penuiogm. der Frieschc Maatschappij van landb. en veeteelt; P. Vau Hoek, Rijkslandbouwl. te 's-Hertogenbosch J. L. Th. Gionomao, voorz. der comm. van toezicht op de landbouwwiuterscbool to Schagen; mevr. de wed. J. C. De Bruijn, geboren Boddaert, te Middelburg; mevr. C. Goekoop, geboren De Jong van Beek en Donk, presidente van hot hoofd bestuur der vereeniging «Nationale tentoonstelling van vrouwenarbeid in Nederland"; jonkv. Jellie De Bosch Kemper, voorzitster der Alg. Nederl. vrouwenvereon. „Tesselschade", te Amsterdam; J. A. Tours, voorz. eu direct, der vereeniging „Ons Huis" te Amsterdam; mevrouw E. Mees— Snotblage, secr. van het herstellingsoord voor drankzuchtigen „Hooghullen" te Assen; P. Van der Meulen, lid van bet hoofdbestuur der Ncder- landsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank; P. Deunnk, adjunct direct, der Eer9to levensverzekeringmaatsch. te 's-Gravenhage; Job. Van der Have, direct, dei Maatschappij van Wel dadigheid to Frederik80ordJ. II. Modderman, voorz. der Sociëteit van handwerkslieden te Gro ningen; mej. M. W. De Ranitz, directr. van het Doorgangshuis van vrouwen te Groningen; L. Hoe'oereehts, lid van den hoofdraad van den H. Vincontius k Paulo, philanthroop te Maastricht; mr. W. Baartz, industriëel to Rotterdam; H. De Wilde, redact, van „De Standaard" te 's-Graven hage; F. A. Van den Heuvel, redact, van „De Tijd" te Amsterdam; W. Mengelberg, orkestdirec teur te Amsterdam; J. Röntgen, toonkunstenaar te Amsterdam; B Van Meurs, letterkundige te Rotterdam; Louis Bouwmeester, tooneelspelcr te Amst.; S.^ Vas Dias, algemeen secr. van het uitvoe rend comité der inhuldigingsfeesten te 's Graven- hage; J. H. Scholten, socr. van een sub-comm. voor de feesten bij do inhuldiging te Amsterdam; G. C. Twijsel, secr. der residentie Banka-, G. L. Van Tubergen, waarnemend secr. der residentie Larapongscbe Districten; J. Van der Eist, burger lijk ambtenaar (met den persoonlijken titel van referendaris) bij het departement van oorlog te Batavia; W. J. M. Van den Bergh, H. Schroder on I. O. Wattimena, kapiteius bij de schutterij (resp. te Batavia, Soerabaia en Amboina); J. Siegers, eerste lait., comm. der schutterij te] Sapa- roea; A. C. De Heer, F. L. K. Storm van 's-Gra- vezande, J. A. Kroesen, C. J. Wostenberg en J. P. J. Barth, controleurs der eei9te klasse, en P. De Roo de Lr Faille, controleur der tweede klasse bij het binnenl. bestuur; Ph. M. Leidelmeijer, gep. ambt, laatst lid van de weeskamer te Batavia; W. F. Klasman, contr. der in- en uitvoerrechten en acoynzen te Somarang; mr. F. H. Gerritsen, advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Ned-Indiö; P. Velleraa, notaris te Bandong (Preanger Regentschappon); A. E. BruDS, hoofd agent der Ned. Nieuw-Guinea Handelmaatschappij te Ternate; H. Margadant, chef der firma John Prijee Co. te Batavia; C. J. Koch, gewezen administrateur der koffieondernoming Soember- kerto in Pasoerooan; J. P, Moquette, admini strateur der suikerfrabiek Kremboeng in Soerabaia; G. F. Regensburg, hoofdcommies bij het depart, van justitie te Batavia; C. L. G. Van den Berg, trana- lateur voor de Javaansche taal te Soerakarta; P. Cobet, commies voor de belastmgen op het residentiekantoor te Batavia; W. M. Maurits. ven dumeester, tevens kassier en boekh. bij het vendu- dep. te Pasooroean; J. P. J. H. Alsdorf, bouwk. ambtenaar lste kl. bij de Staatsspoorw. op Java; G. Broer van Djjk en G. P. L. Uauët, gezagheb bers l9te kl. bij de gouv.-marine (oerstgen. met verlof hier te lande); G. C. F. F. D. Klopper, lste commies, chef dor afdeeling archief, enz. bij bet dep. van marine, te Batavia; dr. D. P. F. Driessen, gouv.-veeartsJ. A. F. Scbwarz en J. Louwerier, hulppredikers ten dienste der inlandsche Christen- femeenten resp. te Sondor en Tomohon (Menado); J. xeemer, zendeling-leeraar te Malang (Pasoeroean) F. Kelling, zendeling te Tagoelandang (Sangi- eilanden); J. L. Van Hasselt, zendeling-leeraar te Mansinam (Nieuw-Guinea); J. Van Swieten en L. H. Le Riltte, kap. der inf., J. C. H. Fischer, kap. der genie, en A. W. Van der Meer, kap.-int., allen van het Indisch leger; mevr. C.A. M. F. W. Kempers, geboren Stutterheim, vroeger te Maga- lang, thans in Nederland; J. C. P. Ülrich, con troleur der bel. in Suriname; F. P. Sevenoaks, kapt. bij do gewapende burgerwacht in het district Coronie (Suriname); M. J. Selhorst, dir. van het dop. van openb. werken, lid van den raad van bestuur der kolonie Curasao; E. D. E. Van den Bosscho, oud-gezaghebber van St,-Martin (Nederl. gedeelte), lid van don kolonialen raad van Curasao; C. Van Romondt, landraad en koopman op St.-Martiu (Nederlandsch*gedeelte); H. Conso- muldor, kapitein-betaalmeester bij het Kon. Kolo niaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek; C. J. C. Van Goor, kapitein-kwartiermeester van het leger hier te lande, en R. J. Koppenol, officier van gezondheid lste kl. van het Indisch leger, beiden gedetacheerd bij de koloniale reserveRaden Adipati Ario fljokro Negoro, Regent van Soerabaia; Raden Adipati Ario Soerio Winoto, Regent van Qrisee; Raden Adipati Aria Prawira di Redja, Regent van Tjandjoor. Een openhartige bekentenis. Het mag onvriendeiyk heeten, maar een feit is het, dat myu zuster Woedend Was, toen zy van een diner, waartoe ze was uit- genoodigd, huiswaarts keerde. Ze warrelde als een wervelstorm door de kamer, verbolgen heid lichtte uit baar heorlyke oogen en bleek uit elke beweging van haar koninklyko ge stalte. Haar gade te slaan, toen zy de lange handschoenen van de vingers rukte en op de nabystaande tafel wierp, den waaier volgen liet en eindeiyk aan den schoorsteen bleef staan met het gelaat van een beleedigde keizerin, was alleen waard uren lang op haar gewacht te hebben. ,Wat is er gaande, Dina?" „Gaande?" Ze draaide zich, do schouders ophalend, van mij af, doch ik was onmensche- lyk genoeg rustig te biyven doorfluiten. Dat moest ik bezuren. „Doe me alleen bet genoegen en houd met dat afschuweiyk gefluit op!" riep ze hoftig. Daarop een stilte, alleen afgebroken door het regelmatig geluid van haar stamponden voet. „Ik zal nimmer meer goed op Koba worden, nimmer 1" stiet ze plotseling uit. „En drie weken geleden hebt jelui elkaar eeuwige vriendschap gezworen! Lieve Hemel, is het zoo met vrouwenliefde gesteld? Wat heeft ze dan gedaan?" Heeft ze je een danser afgekaapt? „Alsof ik me daarom bekommer!" ant woordde Dina en wierp het hoofd achterover. „Wat dan? Je moet duidelyker zuo, als je wilt, dat ik met je mee voel. Om raad te geven ben ik veel te slaperig". „Er was een jongen", begon ze ernstig. „Een jongen? Lieve Hemel!" „Alex, al3 je zoo onuitstaanbaar bent, ga ik naar myn kamer. Natuuriyk bedoel ik daar mee geen kind, ofschoon hy er op leek en zich inbeeldde een man te zijn. Daar alle overige gasten getrouwd waren, leidde hy my aan tafel, hy, oon klein, byna witharig schepsel met een gezicht als melk en bloed. Daarby reikte hy nauwelijks tot myn oor." „Daarom behoeft hy niet slecht te ztfn. Ik ber. even groot, Dina!" „Hy scheen zoo eenzaam en verlegen, ik had er medeiyden mee. Ik dacht, dat hy niet gewend was uit te gaan, en verbeeldde me, hem als een zuster te zullen beschermen. Eu zoo nam ik hem onder myn hoede." „Nu, enDeed by je geen declaratie?" „Een declaratie? Aan my? Dan had hy wat te hooren gekregen! Doch ik vernam het eerst, toen het te laat was. Het loelyke ventje ging heel vroeg weg en nauwelijks was de deur achter hem dicht, toen Koba op me afschoot en me vroeg hoe hy me bevallen was. Natuurlijk zeide ik, dat hy even onbe duidend was als alle jongens. Toen lachte Koba en lichtte me in. Het was een man en wel de beste party uit de geheele streek. Ze had den hem om mynentwil genoodigd en hy, dien ze ook over mi) ondervraagd hadden, was zoo onbeschaamd te zeggen, dat ik hem heel goed beviel." „En wat deedt je toen?" „Dat weet ik niet precios meer; in elk geval heb ik druk gepraat, terwyi Koba's onuitstaanbaar, spottend gelach me meer en meer opwond. Ze vertelde, dat hy veel ouder is dan hy er uitziet, dat hot een voortreffeiyk jongmensch was, een aanzieniyk inkomen en schitterende vooruitzichten had." Arme zuster! Nu begreep ik haar woede. Zy, de trot8Che, ongenaakbare Dina, die door de boeren slechts uit de verto vereerd werd, had zich den heelen avond dit monster van voortreffelykheid om den hals geworpen. Ea toch, iets in de beschryving van het monster kwam me bekend voor. „Hoe heet hy?" vroeg ik dus met plotse linge belangstelling. „Zwart, geloof ikKoba noemde hem Marcus. Ken je hem?" „Marcus Zwart! Marcus, die me verleden jaar in Noorwegen het leven heeft gered! Dezelfde Marcus, die je zoo graag zien wilde. Ik wist niet, dat hy hier was." Dina keek me angstig aan. „Ik geloof niet", riep ze uit, „ik geloof niet, dat hy je leven gered ho9ft. En al ware het zoo, ik vind hem even verfoeilyk. Ik wilde, dat je hem nooit gezien hadt." „Nooit gezien 1 Marcus Zwart, dien ik als een goed kameraad, als uitstekend schutter en hartstochteiyk bergbeklimmer ken en lief heb! Hy droeg zyn zes en twintig jaren onder een byna belachiyk kinderiyk uiterlijk en verborg achter schuchter ter neor geslagen oogen een menigte heerlyke eigenschappen." Eenige weken later bracht ik Dina naar een bal. Daar we ouderloos zyn en myn zuster alleen onder de hoede van een oude tante woont, viel my de rol der bescherming ten deel, die ik getrouw vervul. Dina is een begeerde danseres en zoo verloopen twee uren eer wy weer by elkander zyn en gelegen^ hebben een paar woorden te spreken, w zonderen ons in een hoek af en laven oos aan ys en versnaperingen. Plotseling jaat myn zuster het bordje zinken en zegt, half tpt zichzelve „Daar heb je hem weer!" „Hyt Wie?" „Die jongen - je vriend. Den heelen avond heeft hy me vervolgd." Ik weet niet of het de schuimende wöq is, die in myn ooren bruist, of heeft Dina'a stem werkeiyk getrild, toen ze die enkele woorden sprak? Zie ik niet duideltyk meer of gaat haar gelaatskleur werkeiyk van doods* bleek tot het schoonste rood over? Marcus, dien ik te voren al begroet had kwam naderby, schuchter als altyd. -„Dat is onze dans, mejuffrouw. We zullen maar niet blyven zitten," zeide hy, omvat zonder omslag myn schoone zuster met oen vastheid en beslistheid, waardoor haar wü om by my te blfjven zich volstrekt niet kan doen gelden, en mengt haar onder de dansenden. Ik besloot de verstikkende atmosfeer ïq de zaal te ontvluchten, haalde uit de garderobe myn lange jas en slappen hoed, dien Dina zoo leeiyk vindt, en ging in den tuin. Het was een heldere nacht, ietwat koel, maar aangenaam aandoende na de hitte bianen. Ik stak een sigaret op en zocht een beschut plekje. De tonen der muziek drongen tot my door en ik luisterde er met genoegen naar. Plotseling zweeg ze en ik bedacht, dat ik voor den volgendon dans geëngageerd was. Jammer, ik was nog zoo graag buiten ge bleven Langzaam ging ik op het huis af. Niot ver van daar ontmoette ik Marcus, die me zeker hier niet verwacht bad. Hy leunde tegen een boom met een uitdrukking van algeheels vertwyfeling op het baardelooze gezicht. „Oude vriend, wat is er gebeurd?" „Niets, niets," antwoordde hy verlogen. „Ik voelde me niet wèlvreeseiyke hitte in de zaal „Dat vind ik ook," gaf ik toe. |„Wil je opsteken?" „Alsjeblieft! Maar hier is het erg koud," zei hy, altyd nog met zyn verlegenheid strydend. „Neem myn jas en hoed; ik ben voor den volgenden dans geëngageerd." „Heb je zo heusch niet noodig, geef dan op, alsjeblieft." Ik geef hem jas en hoed, hy hult er zich iu en terwyi ik doorloop, blyft hy onbewust juist voor een helverlicht raam staan omzijn sigaret aan te steken. Op hetzelfde oogonblik vliegt iets wits my voorby, met een geruiscb, dat ik ken, en omdraaiend, zie ik Dina met beide handen den dragör van mijn jas omhelzen en haar trotsch kopj9 op zyn schouder leggen. Marcus is natuuriyk niet minder verbluft dan ik. Toch wist hy zich zeer behendig uit den tameiyk pynlykon toestand te reddon. Gerust stellend klopte hy zonder een woord te zeggen Dina op den rug. „O, Lex, Lex," snikte ze, „laten we naar huis gaan; hier kan ik niet langer biyvon. Ach, wat heb ik gedaan!" Zy snikte heftiger. „Hyhy heeft megevraagd of ik ik zyn vrouw wilde worden en ik ik bobneen gezegd, ik hield heelomaal niet van hem en eno, 't is niet waar, ik heb hem liefik heb hem zoo lief Nadat ze alles zoo uitgestameld had, om helsde zy haar slachtoffer vaster en kuste hem innig. „Ach, Alex, ik ben hot ongelukkigste schep sel op de wereld!" „Myn lieveling," zeide Marcus kalm en teeder, „het kan zjjn, dat je het ongelukkig ste schepsel op de wereld bent, ik spreek nooit een dame tegen maar toch heb je my tot den gelukkigsten man van de woreld gemaakt." Dina deinsde terug met een gil, dien by daarmee smoort, door haar in zyn armen terug te trekken, waaruit zy het moet gezegd worden niet de minste poging deed ooi zich te bevryden. Toen volgden enkele teedere, dwaze ophel deringen, gedempt door het innig op elkaar drukken van de lippen. Ik voelde my plotse ling zeer overbodig en bewaarde myn broeder- ïyken zegen voor een andere gelegenheid. „Alex," zeide myn toekomstige zwager eeö uur later tot my met de hem eigen beslist heid; „je kunt myu jas en myn hoed krygen, jouw plunje geef ik je niet meer terug." voor het plaatsen van Hlelnc AdvertenUcn moeten by de advertentie worden gevoegd Wanneer dit niet geschiedt, wordt do adveitentie niet geplaatst. UCITITEBHTB. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek, WEEK van 17 tot en met 23 Aug. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 17 Aug. 7.15 fl.— 7 16 f#l 18 7.15 9.15 8 16.2 19 7.15 9.16 7 16 20 7.15 9.— 8 15.8 21 7.15 9.15 7 16 22 7.15 9.16 8 15.8 23 7.15 9.15 8 16.8 Dit beteekent Wanneer men 5 cubio toot =14Ll liters per nur van znlk gae verbrandt in een 8agff t London-Argand-Standard burner No. 1. met 24 gaatje^ wordt oen licht verkregen, dat ln eterkto gelijk »tea» mot 16 16.2 enz. StandaardkaareoD, waarvan elk* kaars 20 grain» 7»8 grammen Spermaceti porno* verbrandt»

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6