N°. 11819 Maandag 5 September. A0. 1898 <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 3 September. Feuilleton. Een verkeerde vangst. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT j Voor Lelden per 8 maanden. f 1.10, Franco per poet 1.40. Afzonderiykb Nommers 0.06. PRU8 DKB AD VERTE3TTEËN t Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctera letterB naar plaatsruimte Voor het Incasseerod bulten de etad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Onder het genot van prachtig weer, ver trokken hedenmiddag om twaalf uren de jongens van de Kweekschool alhier, met muziek, naar Katwjjks duinen, voor welke gelegenheid een der booten van de Stoomboot- MaatschappU „De Volharding" was afgehuurd. De kapitein ter zee tit. C. H. De Goeje, directeur van genoemde Kweekschool, alsook de officieren, onderofficieren en manschappen, gedetacheerd by die inrichting, maken dat pleiziertochtje mede. Tegen zes uren vanavond worden zy hier weer terug verwacht. De Engelsche mail met berichten uit Iuüiö wordt 4 dezer alhier verwacht. By koninkiyk besluit is benoemd tot surnumerair der posteryen en telegrapbie de beer J. L. Cluysenaar, te Alfen aan den Ryn. De prins en prinses Von Wied hebben gisteren in het rytuigmagazyn van de firma Hermans te 's Gravenhage de voor Hare Majesteit bestemde staatsiekoets bezichtigd. Zeer druk werd ook gebruik gemaakt van de gelegenheid, die de firma voor het publiek had opengesteld, om het kunstwerk in oogen- schouw te nemen. Op het diner in 't Kurhaus, door den groothertog van Saksen aan de vorstelyke familie Von wied aangeboden, waren ook gasten: graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis der Koningin, en gravin Du monceau; graaf Van Bylandt, hofmaarschalk van den prins Von Wied, en gravin Van Bylandt. Geslaagd zyn voor. het eerste gedeelte van het Notarieel Staatsexamen de heeren J. M. H. A. Clocqutt, Breda; J. A. Luyster burg, Apeldoorn; G. Elzen, Sneek; G. P. A. L. Te Leuken, Terborg; B. J. Ramspek, Rhenen; R. Maatjes, Hoogeveen; J. Pleyte, Assen; J. Th. J. Hoppe, Bussum. Tweede gedeelte de heeren A. M. Van de Raa, Oostorhout; P. H. Gryseels, Haarlem; P. J. M. Dolk, Rotterdam; L. M. Bolleurs, Rotterdam. Z. D. H. do Bisschop van Haarlem heeft nog benoemd: tot kapelaan in 't Veld den •Wtleerw. heer J. C. Clavan, 15 Aug. 11. priester- gewyd; tot kapelaan te Warmond don weleerw. heer J. M. A. Bots; tot kapel, te 's-Heerenboek den weleerw. heer P. J. Bonnet, en tot tydeiyk assistent te Heemkerk den weleerw. heer H. J. Ch. Haver. De twee laatste weleerw. heeren zyn 15 Aug. priester gewyd. Het heeft Z. H. den Paus behaagd den heer J. J. Duynstee, te 's-Gravenhage, te be noemen tot ri:der in de Orde van den H. Gregorlus den Grooton. Biykens de breve der benoeming is deze voornameiyk verleend wegens de verdiensten, welke de heer Duyn stee zich heeft verworven als mede oprichter fen penningmeester van het R.-K. Ziekenhuis '„St. Joannes de Deo". Mtt den lOden dezer wordt de luitenant ter zee lste klasse W. D. H. baron Van As- beck eervol ontheven van de betrekking van commissaris van het fonds voor dek- en onder officieren en mindere schepelingen by 'sRyks zeemacht, en in die betrekking vervangen door den luit. ter zee 1ste kl. C. C. Zegers Rystr. De kolonel P. J. In de Betou, comman dant van het 4de reg. vesting-art. te Helder, zal binnenkort don militairen dienst met pen sioen verlaten. (D.) De 1ste luits. E. F. Insinger, van bet 2de reg. vesting-art., en J. J. W. VaD Bennekom, van do inf. O.-I. leger, worden den 303ten September a. s. eervol ontheven van hun deta cheering by bet 1ste reg. huzaren te Deventer cn keeren dan in Den Haag terug tot het voltooien hunner studiën by de Hoogere Krijgsschool. In de maand November zal er een nader examen worden gehouden voor jongelieden voor het Reservekader. De heer R. Mulder Jr., van Haarlem, is benoemd tot leeraar in de klassieke talen aan het Gereformeerd Gymnasium op de Keizers gracht te Amsterdam. Te Breda is in den ouderdom van 48 jaar overleden de heer W. C. Koomans, civiel en bouwkundig ingenieur, leeraar aan de Kon. Mil. Academie. Gisteravond had Strauss in de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage veel succes, 6000 bezoekers vulden de zaal. Naar het „H. Dagbl." mededeelt, is de kolonel der artillerie C. L. Yan Pescb, thans op non activiteit, laatatelyk gouverneur der Koninklyke Militaire Academie, bestemd om iu het najaar op te treden als commandant in de stelling van het Hollanjsch Diep en het Yolker&k, tevens bevelhebber in de 3de militaire afdeeling en zulks ter vervanging van den gëneraal-majoor F. A. Scheltus, die alsdan den dienst met pensioen zal verlaten. Eerstgenoemde wordt alsdan tot generaal majoor bevorderd. Do minister van binnenlandsche zaken maakt bekend, dat de examens ter verkryging van akten van bekwaamheid voor het middel baar onderwys (met uitzondering van dia voor het band- en rochtlynig teekenen, de gym nastiek, de Engelsche en de Hoogduitsche taal, de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt) en die van het lager onderwys in de wiskunde, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gohouden. Zy, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 Sep tember a. s. by het departement van binnen landsche zaken aanmelden by schryven op ongezegeld papiër, daarby nauwkeurig en duideiyk opgevende naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en de begeerde akte, met aanwyzing tevens van letter en nummer der programma's. By de aanmelding van het examen middel baar onderwys in de Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de by de wet verleende vrystelling van eenig deel van het examen moet biyken. By de aanmelding voor het examen lager onderwys in de wiskunde moet de akte van bekwaamheid worden overgelegd, waaruit de wetteiyke bevoegdheid om aan het examen deel te nemen moet biyken. Zy, wier aanvragen op 10 September a. 8. het Departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. Sts.-Ct Met ingang van 1 November, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kraling8cheveer, M. J. Coster, thans in gelyke betrekking te Leerdam; Wageningen, P. M. Caland, thans commies der posteryen van de 1ste klasse; Waalwyk, T. Jager thans in gtlyke betrekking te Sappemeer; Yelp, G. K. Wynen, thans commies der posteryen van de lste klasse. Nader blykt dat H. M. de Koningin Moeder ter gelegenheid van den verjaardag van H. Dr. Dochter giften in geld heeft gegeven aan de armen van alle gemeenten in Nederland boven tien duizend zielen, daarby rekening houdende met het aantal inwoners. Het secretariaat van H. M. do Koningin- Moeder blyft waargenomen by den intendant van H. Dr. Huis. Het stoomschip „Salak", van Java naar Rotterdam, passeerde 1 Sept. Gibraltar; de „Spaarndam" vertrok 2 Sept. van Rotterdam naar Nieuw-York; de „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, pas seerde 2 Sept. Kaap del Armi; de „Prins Hendrik" vertrok 3 Sept. van Amsterdam naar Batavia. Boskoop. Toen gisteren alhier de vloot van schepen, getrokken door- de Boskoopsche loot, voor het huis van J. v. M., aan de ver lengde voorkade, gekomen was, werd er door een aan den kant zittend persoon een met hagel geladeu geweer afgeschoten, waardoor de toomkweeker J. E. h het rechterbeen, de rechterhand en de rochterwang getrof fen werd. De gekwetste werd door een arts verbon den en van het gebeurde werd aangifte ge daan by het hoofd der politie. De dader schynt bekend te zyn. Lissc. Aangaande den brand op „Klein Zand vliet" alhier, kan nog worden gemeld, dat-aie is Ontstaan in een houten schuur, onmiddeliyk naby het Bloemcollenhuis staande, terwyi de voortgang van den brand geruimen tyd werd tegengehouden door het met overleg en vol harding water gooien van tinnen tegen het ritten dak, zoolaDg, tot de spuiten waren aan gerukt. Een belangryk, zoo niet het grootste aandeel aan het beboud van bet overgeblevene, komt toe aan de uitstekend in staat zynde spuit van „Keukenhof," welke, hoewel htt laatst aangekomen, het eerst water gaf, en welker bemanniDg, vyf a zes in getal, drie uren lang, zonder te worden afgelost, aan het blusschingswerk werkzaam was. Aan het Rykstelephoonkantoor zyn in de afgeloopen maand behandeld 377 telegram men, nl. ontvangen 197 cn verzonden 180. In Augustus 1897 werden ontvangen 179 en verzonden 138, alzoo behandeld 317 tele grammen. Noordwyk. Gedurende de afgeloopen maan J Augustus werd in do postspaarbank ingelegd een som van f 4591.57, tegen een bedrag van ƒ1219.89, dat werd terugbetaald Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 631. In den loop derzelfde maand werden door het Rykstelegraaf kantoor behandeld 1312 telegrammen, en wel 826, die ontvangen, en 486, die verzonden werden. In tegenstelling met de brandstichtingen van eenige maanden geleden, was het geval van gisteravond wederom van anderen aard. Omstreeks halfzes ging de zestienjarige J. M.t werkzaam by den heerJ. Van Konijnenburg G&., op diens bloembollenveld „Lombok" met eenige makkers de balddadige weddenschap aan, dat by de aldaar staande rietschelf wel in brand durfde steken. Geen der makkers nam do zaak in ernst op, doch zie, eenige oogenblikken later stond de schelf in lichter laaie 1 De heer v. K., dadeiyk gewaarschuwd, ontsloeg terstond den onzinnigen brandstichter, die zich natuuriyk voor zyn wandaad te ver antwoorden zal hebben. Voor de in de onmid- deliyke nabyheid staande boerdorij van W. Marbus bestaat wegens de gunstige wind richting geen gevaar. Het riet, ter waarde van omstreeks f 200, was verzekerd. Noordwykcrhout. Op de Naai- en Brei- school van mevrouw douairière Gevers van Kethel en Spaland is de 31ste Augustus niet onopgemerkt voor yg-gaan. Eerstens schonk mevrouw aan de school een prachtig portret van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina in vergulde lyst (Peinture Bogaert6). Dit was te voren opgehaDgen, omgeven door een sier- ïyke draperie van groen en bloemen. Toen onder het gezang der leerlingen het coek, dat de beeltenis bedekte, werd weggenomen, was do verrassing algemeen. De meisjes werden vervolgens onthaald. De versiering Liyft tot na do feestelijkheden en is voor belangstel- lenden zeer zeker wel te bezichtigen. De burgemeester, tevens voorzitter der Feestcommissie, heeft by aanplakking den Ingezetenen dezer gemeente bekend gemaakt, dat er op wordt gerekend, dat op den 15den dezer van alle huizen de vlag waait, hen tevens uitnoodigende bun woningen op dien datum zooveel mogeiyk te versieren en te verlichten. Door den voorzitter der Feestcommissie daartoe uitgencodigd, hebben de dames J. E. Boezel, directrice der Naai- en Breiscbool, en F. Frohn, onderwyzores aan een der open bare scholtQ, de leiding der volksspelen voor de miisj9s by de feestelykheden welwillend op zich genomen. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Augustus op de Rykspostspaarbank ingelegd f 2110.48 in 22 inlagen, terwyi terug betaald werd f 496.16 in 5 keeren. Ou<l-Ado. De afloop van het alhier ge houden prysbiljarten by den heer J. Van der Hulst is als volgt: 32 deelnemers. Den lsten prys (hanglamp) behaalde T. Opdam, de lste premie (theeservies) N. Disseldorp, en de 2de premie (likeurstel) P. Van der Geest. JRoelof-Arendsvcoit. In een onbewaakt oogenblik viel het 3-jarig zoontje van schipper D. 1. in de bavt-n. Door zyn oudere zusje opgemerkt, word het door den vader, schynbaar levenloos, opgehaald. Den onmiddeliyk g - roepen geneesheer mocht het evenwel gelukken na eenige minuten de levensgeesten weder op te wekken Een paar uur later speelde het kinl weer even lustig, alsof er niets gebeurd ware. Rgpwetering'. Alhier had in den loop der week 2 maal een biljart-concours plaats in het café „Disseldorp". De winnaars van de 8 deelnemers aan den lsten wedstrijd zyn N. Disseldorp en J. "Waasdorp, die prys en premie behaalden, bestaande uit een hanglamp en een kistje sigaren. Aan den 2den wedstryd werd door 10 deelgenomen, met den uitslag, dat de lste pry3 (hanglamp) behaald werd door J. Zetbof 6n de premie (een kistje sigaren) door C. Akerboom. Hoewel de deel neming niet groot was, waren er flinke spelers en werd hun spel aandachtig gevolgd. Ter-Aar. Deze week hadden de kinderen der Roornsch Katholieke school te Lang raar een recht prettigen dag. Hot genootschap der Heilige Kindsheid vi rde zyn gewone jaarfeest, wat by gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin ean byzonder kenmerk droeg. Na de godsdienstoefening werden de kinderen onthaald op allerlei versnaperingen en trokken ongeveer 200 in getal in optocht door Langeraar. Het muziekcorps in de ge meente luisterde het feest op, dat later zich ook op het schoolterrein liet hooren Een telegram van huldebetoon is namens hot Genootschap aan H. M. de Koningin gezonden. Gedurende de maand Augustus jl. zyn er aan het Rykstelep' oonkantv.or in deze go- meente behandeld 253 telegrammen, namelyk ontvangen 164 en verzonden 89. Na de opening van het kantoor is dit het hoogste cijfer, dat is behaal L Valkenburg. Het thans vastgestelde pro gramma voor het inhuldigingsfeest, te houden op Woensdag 7 September a. s., luict als volgt Voormiddag. Opening met koraalmuziek te 10 uren. Schoolfeest. Planting der Koninginne- boomen vóór het Raadhuis. Uitreiking der van regeeringswege verstrekte medailles voor schoolkinderen. Namiddag. Volksspelen: a. Ballenkruien voor meisjes, b. Zakloopen voor jongens, c. Boeg 8prietloopen voor mannen. '8 Avonds. Illuminatie. Prysuitdeelmg. Een en ander zal worden opgeluisterd door muziekuitvoeringen van de kapel der L idsche achutttry. Als opvolger van den heer J. Vreeken, thans te Westzaan, is als brievengaarJer in functie getreden de heer Weeber, van Leiden. "Woubrugge. Tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onderricht be ft zich alhier om voldo.nd aantal jongelieden van 16 24-jarigen leeftyd aangemeld. De cursus zal worden gehouden van ongeveer half October tot ultimo Februari, gedureu Je mins- tons 3 uren per weck, en is voor a. s. lote- liDgm niet van telang ontbloot. Wassenaar. Aan het postkantoor te Wasse naar werd gedurende de maand Augustus ia i> Er waron in den laatsten tyd in de buurt, waar wij woondeD, eenige geTallen van inbraak voorgekomen en wy, ale pae getrouwde luitjea, achtten het geraden, de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen. Ik liet derhalve een paar patentsloten op de deuren maken, kocht een Bignaal fluitje voor de meid en 'schafte een kleine revolvor voor myzelven aan. Om myn huisgenooten zelfvertrouwen in te boezemen, bielden wij een soort van repetitie. Op een gegeven sein kwam de meid binnen snellen om myn vrouw to helpen, de handen van één of meer inbrekers vast te binden met daartoe vooraf klaargemaakte eindjes touw. Ik stelde gewooniyk den inbreker voor, die door den loop van mu'n revolver in bedwang werd gebouden, en het was verwonderiyk, in hoe'n korten tyd myn vrouw en haar helpster my alle leden samensnoeren en my volkomen onschadeiyk maken konden. Het plaatsje, waar ons huis stond, lag min of meer eenzaam. Onze eenige politie-agent had zyn hoofdkwartier aan het station, een paar myien verwyderd, en bevond zich maar zelden in de buurt, wanneer er soms iets te doen was. Nu, het niet verwachte en toch gevreesde gebeurde. Op zekeren herfstochtend, toen het Ucht begon te worden, ontwaakten wy beiden door een geluid als van iets, dat tegen den muur schuurde, juist onder on3 venster op de eerste verdieping. Het gerucht nam toe en kwam allengs nader. Het kon slechts één ding zyn: een ladder, welke men oprichtte togen den muur. Elvira greep my verschrikt by den arm on stamelde: „Wat - is dat?" „Houd u bedaard," zeide ik. „'tie niets. Zy zyn gekomen 1" Ik nam de geladen revolver, die altijd gereed lag, wierp haastig een wyde kamerjapon over de schouderB en naderde omzichtig het ven ster. Myn vrouw was oveneons opgestaan en had zich in een ommezien gekleed. „Vergeet het sein niet," zeide ik, „en houd het touw gereed." „Ja,"gafzy fluisterend ten antwoord. „Maar, o, pas op, geef u niet te veel bloot!" Op dit oogonblik hoorde ik een man lang zaam de ladder opklimmen, waarvan de styien boven ons venster tegen den muur rustten. Toen de donkere schaduw van zyn hoofd en schouders zich boven de vensterbank ver toonde, trok ik het gordyn weg en schoof eensklaps het raam op. Met hot pistool op zyn verbaasd gelaat gericht, zeide ik „Goeden morgen. Wy hebben u al verwacht. Stap hier maar binneD, als het u belieft, ten minste, indien gy er niet op gesteld zyt, een kogel door het hoofd te krygen." De man begon op half angstigen, half ver ontwaardigden toon: „Wat moet dat beteekenen, mynheer?" Maar ik viel hem dadelyk in de rede: „Nu, geen praatjes. Kom naar binnen en uw makker na u." Ik had juist bemerkt, dat een andere man hem op de ladder volgde. De eerste stapte binnen zonder verderen tegenstand. De tweode wilde nog wat tegenzeggen, doch ik bracht hem gauw tot zwygen. Toen zy beiden in do kamer waren, hield ik hun de revolver voor met de woorden „Komaan, schurken; de handen op den rugl Ale gy u beweegt, gaat het er door. Ik meen hot I" Zy schenen zulks ook te denken, want zy namen oogcnblikkelyk de voorgeschreven hou ding aan. Juist nu werd er een geluid gehoord, of er bard op een groot theeblad werd geslagen, en Jane, met loshangende haren en een uit drukking van vastberadenheid op het gezicht, stormde de kamer binnen. „Bindt hem vastbeval ik kortaf. Zy namen één man te geiyk tusschen zich in en toen beider armen Btevig geboeid waren, pakte ik de einden der touwen met één band, hield met de andere hot pistool voor my uit en riep: „Voorwaarts I" Beneden sloot ik den een op in het waschhokje, welka venBter van traliën was voorzien, terwyi de ander oen schuilplaats vond in den kolen kelder. „Tien tegen één, „zeide ik tot Elvira, terwyi ik haastig myn kleederen aantrok, „dat er buiton nog iemand met een karretje staat te wachten. Die lui hebben gewooniyk een of ander voertuig by zich. Ik ga er op uit om hem ook in te rekenen." „O, Adolphus, beste man, pae toch opi Denkt gy niet, dat twee al genoeg is? Ik hen zoo bang, dat er een ongeluk zal gebeuren!" „Geen nood!" antwoorddo ik haar op kor- daten toon. Ik gevoelde mö volkomen zeker, want ik had niet voor niete vyftig patronen op een oud theeblad in den tuin afgeschoten. „Gy blyft thuis, lieve, met Jane. Sluit de deur, terwyi ik uit ben, doch zorg, haar dade lyk te openen, als ik roep." Met een oude overjas aan en een afgelegden vilten hoed op sloop ik achter uit op verken ning. Ik kwam by de heg, die ons tuintja van den weg afsloot, gluurde er over en ja, daar stond een hitte-karretje met een man op het voorbankje. Behoedzaam trad ik op bet bek toe en er over leunende, zoodanig, dat alleen een ge deelte van myn hoed zichtbaar was, zei ik op gedempten toon, zooveel mogeiyk een platten tongval nabootsende: „Pst! Kom hierl Maar voorzichtig!' „Wat is er aan do hand?" vroeg by met een stem, die wel een weinig te luid klonk voor iemand, die niet gehoord wil worden. „Hy ie zeker nog niet lang in het vak", dacht ik. „Kom maar", gaf ik hem ten antwoord. „Blyf daar niet dralen. Het paard zal wel op zichzelf passen." Ik hoorde hem op den grond springen en bedaard op het hek toekomen. Eer hy tyd had gehad, zich rekenschap van den toestand te geven, had ik hem by den kraag gevat en drong hem vooruit in de richting van het hui3 met de woorden: „Stil, of gy zyt des doods." Hy was nog jong en niet heel groot. Ik had dus niet veel moeite met hem en weldra bevond by zich in verzekerde bewaring in de keuken, de handen gebonden, evenals zyn makkers. „Nu ga ik naar Little Jollicum, naar het politie bureau, om eenige manschappen te balen," zeide ik tegen Elvira. „Ik zal het karretje nemen, dat buiten staat, dan gaat bet sneller. Laat Jane den oudon Mac Bludshed gaan roepen. Zeg hem, zyn geweer mede te brengen, dan kan by op bet huis passen, tot ik terug kom." Mac Bludshed was tuinman by de bewoners van het naaste huis. Hy had onder Gordon in de Krim gediend en zou niet geaarzeld hebben, alle drie de mannen in kleine stukjes te bakken, wannosr men bem er het bevel toe gegeven had. Hy was spoedig uit zyn bod en verscheen met een oud achterlaad- geweer, een handvol patronen en een groote cavalerie-sabel. „Mac", zeide ik, „ik heb hier drie mannen in huis, krygsgevangenon, geiyk gy ze noemen zoudt, met dit onderscheid echter, dat zy het op myn zilver hadden gemunt. Ik wilde, dat gy hier de wacht hieldt, tot ik met de politie terugkeer. Indien zy mochten willen ontsnap pen, schiet er maar op." „Ik zal ze de volle laag geven met nommer tien", antwoorddo by. „En als dat nog niet genoeg is, zal ik do lat er op leggen." (Slot volgli

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1