kapitein-luitenant ter zee; W. D. H. baron Van Aspect, Initepank ter zee late kinase; A. F. Ver schuur, dfrigeoroud off. v. gezondhoid late klasse; 1>. A. Van der Laan, inspecteur van administratie de luit.-kol. IL F. Staal, van den generaleu staf, dir. der hoogere krijgsschoolde kolonel intendant F. A. Thomése, hoofd der VI Ms to afd. van het Dep. van Oorlog; de dirig. off. van gez. lsto kl. J. Binnendijk, van het personeel van de» geneosk. dienst dor landmacht; de kolonel J. G. F. Van Houtuui, commandant van het 2de reg. vegting. artillerie; de kapitein van den staf der genie A. J. Doorman, adjudant van den minister van oorlog; do gepensionneerde majoor van hst Oost- Ind. leger W. J. Vervloet, secretaris vap het lioofdconiité van het Nederlandsch Roode Kruis; J. W. Weioker, hoofdingenieur 2de kl. van den Rijkswaterstaat, te Zwolle; A. A. Bekaar. hoofdiog. 2de kl. vod den Rijkswaterstaat, te Middelburg; C. H. Peters, rijksbouwmeester in bet lsfe dis triet to 'a-Gravenhage; B. P. Moors, inspecteur van het iikwezen, te 's-Gravenhago \V. A. AI, Piepers, hoofdingenieur voor het stoomwezen, te Arnhem; B. J. II. Kngelbreght, inep. dor postei jjon en tole- grapbie io 's-Gravenhage; A. Krpyfc, insp. dor telegraphic in algemeenen dienst te's-Gravenhage; mr. VV. Vissering, secr. van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten te 's-Gravenhage; A. Deking Dura, hoofdingen, van den prov. wator- 8tnat in Overijsol, te Zwolle; inr. C. Cock, hoog heemraad van Rijnland, te Leiden; jhr. M, A. Snoeck, karaorheer van H. M. do Koniogin in buitengewonen dienst, voorzitter van den nolder van der Eigen tc Hintham; C. De Brnyn, uoofd- ingenier, cnef van dienst bg do Holl. IJ.-Sp., te Amsterdam; C. W. R. Scbolten Jr., direoteur van den Kon. Weat-ïndiscben maildienst, te Amster dam P. A. Bos, aanoeraer van publieke werken to Gorknm, wethouder dier gemeente; A. D. Zur Mühleo, lid van de Prov. Staten van Noord Holland, lid van do Kamer van koophandel en fabrieken to Amsterdam, directeur der Nederl. Scheepvaart maatschappij, directeur van de sleepdieostreederij •n bergingmaatscbappij te IJmuiden, wonende tc Amsterdam; A. G. Kröller, lid dor firma Wm. H. Müllcr en Co., cargadoors, te Rotterdam; H. Figoe, directeur dor Haarl maehinefabriek, voorheen gebrs. Figoe, te Haarlem; dr. J. Th. Monton.ged. commissaris van de fabriek van levensmiddelen „Westenburch" tc Rjjswyk, en wethouder der ge meente 'a-Gravenhage, te 's-Gravenhage; D. W. Stork, directeur der machinefabriek van gebrs. Stork eh Co.. te Hengoloo, (Ovcrijselj; mr. Tb. G. AL Smits van Oyen. lid der Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant; jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Poldersveldt, lid der Ged. Staten van Gelder- fond; mr. D. Van Weol, lid der Ged. Staten van Zuid-Holland; mr. J. A. Sillem, lid der Ged. Staten van Noord-Holland; P. J. Siegers, lid der Ged. Êtaten Yan Zeeland jhr. mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelisweord, lid der Ged. Staten van Utrecht mr. A. Bloombergen Ezn., lid der Ged. Staten van Friesland; mr. W. J. baron Van Dedem, lid der Bed. Staten van Overjjsel; L. H. Dijkhuis, lid der Bed. Staten van Groningen mr. J. Tonchens, lid der Ged. Staten van Drente; J. A. Creraers, lid der Ged. Staten van Limburg; mr. Th. Heemskerk, lid dor Prov. Staten van Noord-Holland, oud lid van de Tweede Kamer; mr. W. Polman Kruseman, griffier der Staten van Zeeland; mr. J. N. Van Hall, wethouder van Amsterdam; mr. W. Heine- ken, lid van den gemeenteraad van Amsterdam; mr. J. S. baron Van Harinxma thoo Slooten, bur gemeester van 's-Gravenliage; A. De Monchy, wet houder van Rotterdam, J. Hudig, lid van don go- meenteraad van Rotterdam; mr. A. F. baron Van Lyndeu, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken J. J. M. Blankonheym, kol.-co mm. der dienst doende schutterij to Rotterdam jhr. mr. W. V. R. K. Baud, adjudant in boitengewonen dienst van Hare Alajosteit de Koningin, kol.-conund. der dienst doende schutterij te 'a-Gavenhage; dr. S. Talma, ioogl. te Utrecht; dr. H. A. Ivooyker, hoogl te Groningen; dr. A. G. Van Hamel, hoogl. te Gronin gen; dr. P. D. Cbantepie de laSauasaye Dz., hoogl. aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; dr. J. Woltjer, hoogl. aan de Vrije Universiteit te Amsterdamdr- T. Cannegieter, hoogl. in de godgeleerdheid vanwege de Ned.-Herv. Kerk tc utrecht; dr. C. J. Eggink, inspecteur der gym- Dasia; rar. li. H. Pekelharing, hoogl aan do Poly technische school te Delft; dr. J. P. Dozy, inspec teur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Hollanddr. E Wintgens inspecteur voor het geneesk. Staatstoezicht voor Limburg en oostelijk Noord-Brabant, dr. J. Van Deventer Sr., eerste geneesheer, directeur van hot krankzinnigen gesticht te Meorenberg; jhr. mr. Th. H. F. Van Riemsdijk, algemeen Ryks-orchivaris; G. Vas Visser, lid van bet hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw; prof. dr. A. Mayer, directeur van het Rijkslnndbouwnroofstation te Wogeningen; Ch. Boisscvain, hoofdredacteur van het .Algemeen Handelsblad", voorzitter van den Nedorlandschen Journalistenbondmr. R. Maca; lester Loup, hoofd-redactonr van Het Vaderland- G. Rosenthal, bankier te Amsterdam; R. N. L. Mirandolle, pres. van de bjjbank dor Ned. Bank te Rotterdam; J. Lutejjn, agent der Ned. Bank te Middelburg; H. Den Brandt, ngent der Ned. Bank te Dordrecht; A. J. A. Van Lanschot, agent der Ned. Bank te 's-Hertogenbosch; H. M. De Vries, agent der Ned. Bank te 's-Gravenhage; jhr. mr. E. N. De Brauw, waarnemend Rijks-advocaat te 's-Gravenhage; mr. E. E. Van Raai to, wnarn. Rijks advocaat to Rotterdam; F. II. Umbgrove, te Zutfen; J. C. Bouman, administrateur van de registratie, de hypotheken en het kadaster by het dep. van financiënW. F. C. J. Kerens, diroctear der dir. bel., invoerr. en acc. to 's-Hortogonbo^chG. C. baron Van Aabeck, referendaris bij de AIg. Reken kamer; D. Van Leeuwen, referendaris bfj het agent schap van het min. van fin. te Amsterdam; W. A. De Laat do Kan ter, hypoth. bewaarder to Rotterdam O. M. J. Moorrees. ontv. der succ.recbten te 's-Hage; Pangeran Adipati Ario Mangkoe Negoro do Vide, kolonel, commandant van het Mangkoe-Negorosche legioen te Soerakarta; Zijne Hoogheid Tadjoel Mahsool Binajatillabilbanan Siradjoel Moelki AmirocddinlskandcrMoenawoeroessadik Wnhoewa- minaladilin Sjah Poetra Ajanhar, Sultan vanTer- nate; Hare Hoogheid We Tanri Ollé, Leenvorstin van Tanette; Zijne Hoogheid Jang <fi Pertoewan besar Sjarif Hasjim Abdoel Djalil Saifoeddin, Sultan van Siak Sri Indrapoera en Onderhoorig- heden; Zijne Hoogheid Ma arnoen al Rasjid Per- kasa Alam Sjah, Sultan van Deli; Zijne Hoogheid Sultan Mohamad Hoesin Sjah, Vorst vnn Asahan; Pangeran Aris Pakoe Nataningrat, Regent van Soemenep (Madura). Tot broeder: Joh. Van der Steur, president der Vereeniging tot bevordering van het Christelijk leven en onderling hulpbetoon te Magelang; C. E. A. Borckmann, opziener 1ste kl. bij den dienst van het mjjnwezen; J. Demmeni. sergeant, helper-photograaf bij het ühotogr. atelier van den topogr. dienst, A. C. J. Van Sorgen, Jste klerk op het bureau van den waterstaat te Batavia; J. F. Israël, late klerk op het residentiekantoor te Banjoemas; P. L. De Lang, deurwaarder bjj de arrond.-rechtbank te Heeren- veon; W. Eügers, wachtmeester brigade-comman dant der Koninklijke Marechaussee te Roermond; a- Post, workman te Amsterdam. Inhuldigingsfoesten. Het aangekondigd© lichteffect in bet centrum onzer gemeente had gisteren honderden gelokt naar Vischmarkt en omgeving. De bedoeling was geweest het effect teweeg te brengen door Jiet ontsteken van bengaalscb vuur in verschil- hnde kleuren op Den Burcht. Het was meer of minder gunstig naar bet standpunt, door den aanschouwer ingenomen. De uitvoering in don verlichten tuin van de sociëteit „Concordia" werd mede door velen op den Nieuwen Ryn beluisterd. Po feestétalages ia bloemen- en andere winkels werden vooral gisteravond door velen bewonderd. Het café restaurant „Die Porte von Clevo" aan de Breestraat trok de bijzondere aandacht van den voorbijganger door de verlichting met lampions en vetglaasjes. Maar ook werd het weer druk bezocht door ben, die een potje bier of iets andere wilden gebruiken, om dan meteen wat uit te rusten van hun wandeling. Dat drukke bezoek moet wel een voldoening zjjQ voor den heer Wormer, die zyn streveD, om bet den bezoekers zijner inrichting zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken, en die daarbij zorgt voor goelo comsumptie en vlugge bediening, aldus beloond ziet. Ook met do a. s. inbuldigingsfeeaten alhier rekent hy op een druk bezoek. Zooals men begrijpen zal, heerschte er te Katwijk aan den Rijn gisteren, toen daar het Koninginne feest werd gevierd, overal een groote levendigheid. Tegon halfëén was bet vooral druk in do nabijheid van het gemeente huis, waarheen zich de genoodigden ter officiééls receptie door den gemeenteraad be gaven. Daar zag men mannen, zoo verschil lend in rong en stand, van zoo uiteenloopende beginselen op politiek of godsdienstig gebied, byeen, om allen hun hulde te brengen aan H. M. Koningin Wilhelmina en H. D. Moeder. Geiyk wy rseie mededeelden, werJ het eerst het woord gevoerd door den burgomees- ter, don heer T. A. O. De Ridder, die wees op de groote beteokenfe van dezen dag, dat een Koningin uit het Huis van Oranje de teugels des bewindg aanvaardt, en der Konink- lyke Mo?der dank bracht voor hetgeen zy als een voorbeeldige moeder voor Haar Dochter is geweest. Met die dankbaarbtil gaat ge paard de bede, dat Zy, de Moeder, nog lang moge leven en gelukkig zyn. Onze verwachtingen, zeide spr., zyn thans en terecht hoog gespannen. Wat echter heeft Koningin Wilhelmina van ods te wachten? lots meer toch dan het ontplooien van vlaggen, het ontsteken van lichten, het zingen van feestliederen. Een edel volk, dat, hoe klein ook, anderen volken ten voorbeeld is in de bevordering van vryheid van geweten, het goddeiyke in den mensch, van burgermoed en van liefde voor het algemeen. Dat maakt een volk groot, geiyk onze geschiedenis ons leert. Ook de voorzaten van Koningin Wil helmina hebben gehandeld volgens do ingeving van hun geweten, wat Haar zeker wel door Haar doorluchtige Moeder zal voorgehouden en ingeprent zyn. Da eeuwenlange verbinding van Neerlands geschiedenis, Neerlands welzyn en roem, vereenigd met den roem van het OraDjevorstenhuis dwingt ons tot- feestvieren. Die band tusschen Koningin Wilhelmina en ons volk kau alléén versterkt worden door verdere trouw eu eeriyke toewyding aan de algemeene belangen. Toebaling van den band zy weder van heden af ons begin, mot hand having van dat gemeenbestelyk volkskarakter, waarvan Oranje het symbool en waarborg is. Voor zoover wy kennis nemen van de procla matie van Koningin Wilhelmina op heden, werden wy zeker byzonder getroffen door de zinsnede, waarin Zy verklaart de regeoring in vertrouwen op God en met de bede, dat God haar sterke, te aanvaarden. Welnu, ons aller wensch zy, dat Haar voorspoed en zegen worde geschonken. Nadat, op voorstel van den burgemeester, door allo tegenwoordigen een glas wyn ge- leoigd was ter eere van Koningin Wilhelmina, vroeg ds. Bollee, Ned.-Herv. pred. te Katwyk- Biunen, het woord, om, na woorden van dank aan de KoniDgin-Moeder, in den burgemeester als vertegenwoordiger van "Wilhelmina, by de gratie Gods Koningin der Nederlanden, Haar te huloigen. ZEerw. wees er op, dat Koningin Wilhelmina niet alléén de toekomst tegengaat, gedachtig aan het schoone woord van Prins Willem van Oranje: „Ik heb met den Potentaat aller potentaten een vast verbond gemaakt," en aan het drievoudig sno.-r: „God, Neder land en Oranje". De heer Bokhorst, hoofd der openbare school, betuigt, hoewel daartoe geen byzondere op dracht ontvangen hebbende, namens zijn collega's, dank voor de geschenken, door den burgemeester namens de Regeering hun toe gezonden voor hun scholen, en geeft de ver zekering, dat het steeds hun streven was en zal zjjn, om Katwyks jeugd op te voeden tot brave Nederlanders, die het: Vreest God, eert de KoningiD, betrachten. Ds. Impota, Geref. predikant te Katwyk aan Zee, vertolkt de govoelens van hechte trouw aan het Huis van Oranje, die er zyn in den boezem der Gereformeerde kerken van Katwyk. Z.Eerw. betuigt den burgemeester en don Raad namens de Gereformeerden dank voor de onderscheiding, waarmede zy zyn bejegend, een bejegening, die de Gerefor meerden niet van elke zyde gewoon zyn. Voorts brengt ook deze spr. hulde aan Koningin Wilhelmina en spreekt den wensch uit, dat aan Haar ook in den gebede moge worden gedacht. Pastoor Van Stralen, van Katwyk Binnen, brengt hulde aan don Frieschen stam, waar uit Koningin Wilhelmina is voortgesproten, en waartoe ook de geloofsheid St Jeroen be hoorde, die het Evangelie in deze streken heeft gepredikt en verbreid. Ds. Plug, Ned.-Herv. predikant te Katwyk aan Zee, spreekt ook namens die bewoners van Katwyk aan Zee, die thans op zee zyn, en vóór zy vertrokken, spr. hebben gezegd, ook op de groote wateren feest te vieren ter eere van Koningin Wilhelmina. Ten slotte voerden nog de hoeren Van Ryn als bestuurslid van verschillends instel lingen, en ds. Eoliee het woord, laatstge noemde om den Voorzitter te verzoeken, by ge legenheid H.M. den dank over te brengen van de Gbr. scholen en het weeshuis, dat Zy dezen gedachtig is geweest. Zoo na en dan werden deze toespraken afgewisseld door de muziek van Katwyks Harmonie, die zich in den tuin achter het gemeentehuis deed hooren. Vermel Jen we voorts, dat in de buitengewone raadsvergadering de heer Willemse, mot 't oog op de beeltenis van Koningin Wilhelmina in de Raadzaal, een dichterlijke ontboezeming deed en de werkliedenvereniging* waarvan by oprichter en vraagbaak is, in de mede werking van hoogere en lagere besturon aanbeval. Het kinderfeest nam om halftwee een aan vang door het verzamelen der jeugd op het Kerkpleio. Onmiddellijk daarop ging het in optocht, begeleid met muziek en de feest commissie, naar de Turfmarkt, waar een kinder cantate werd uitgevoerd, door den burge meester een woord tot de kinderschaar werd gesproken en het volgende telegram ver zonden. „De kinderen der openbare lagere en byzon dere scholen te Katwyk aan den Ryn hebben heden op het marktplein den Wilhelmina boom gewyd tot blyvend aandenken aan Uwer Majes- teits heugelyke regeeringsaanvaarding en brengen Uwe Majesteit door deze hun eerbie dige hulde. Namens hen de feestcommissie." Nadat door alle aanwezigen ten slotte het „Bescherm o God enz." was aangeheven, ging het te 2s/, uur weder in optocht naar het Kerkplein, waar het feest werd voortgezet tot ongeveer halfzes en verschil lende spelen werden uitgevoerd. HoogBfc tevre den over bet gulle onthaal ging de jeugd huiswaarts. Middelerwijl was te drie uren de ringrydery aangevangen, waarvoor door de commissie 8 pryzen waren aangekocht, terwyi bovendien door den Burgemeester nog een prys „een Wilbelminaklok" was beschikbaar gesteld. Hoewel er 19 deelnemers waren, was de stryd biDnen betrekkolyk korten tyd beslist. Door den hevige wind kon do gondeltocht en verlichting van het dorp niet door gaan, en werd ook slechts aan enkele woningen de ver lichting aangestoken; onder de vrooiyke tonen van Katwyks Harmonie werd nu het feest voornameiyk op de Turfmarkt gevierd, waar de poffertjeskraam „zaken" maakte. Te midder nacht dunde de menigte weldra op on was iedereen spoedig huiswaarts gekeerd. By gunstige weersgesteldheid zal nu de gondeltocht a. s. Vrydag plaats hebben. To H i 11 e g o m wapperde reeds zeer vroeg in den morgen van alle woningen de Neder- landsche driekleur met oranje-wimpel en zag men oud en jong, met oranje versierd, zich begeven in de richting van den Dorpstoren, van wtlks vierkant, nadat de klok een half uur zou hebben geluid, koraalmuziek door de Hillegom8che „Harmonie" zou worden ten gehoore gebracht. Na afloop daarvan bracht men een aubade by den burgemeester en werden algaande langs de Van-den-Endelaan en Hoofdstraat nog eenigo vrooiyke marschen gespeeld. Voorts hebben een groot getal kinderen van de Zondagsschool, die alle met oraDje sjerpen en ook op andere wyze versierd waren, in de Herv. kerk tydens de morgen-godsdienst oefening verschillende toepasselyko liederen gezongen cn werden deze kinderen, benevens vele andere kinderen der Zondagsschool, die te jong waren om met de eersten te kunnen meezingen, des namiddags in den tuin van Ds. A. Van Veen op eenige versnaperingen onthaald. Hoewel de gemeente Valkenburg eerst op 7 September het Huldigingsfeest denkt te vitreu, ging de 31ste Augustus zoo min als in vroegero jaren daar ongemerkt voorby. Van 8 9, van 12 1 cn van 7 8 uren verkondigde de torenklok den volke, welke groote dag voor Nederland was aangebroken. Te 10 uren werd in het kerkgebouw der Ned.-Herv, Gem. een dank- en bidstond go- houden, waarin ds. A. J. A. Vermeer, van 's Gravenhage, in bezielende taal de gemeente opwekte om Oranje trouw te bly ven, de leuze te houden: „Voor God, Nederland en Oranje". Tegen 12 uren —zoo schryftmen ons mede uit Valkenburg huldigde de schooljeugd, op 't keurigst uitgedost, Hare Majesteit door, vcor de woning van Hr. Ms. vertegenwoor diger hier ter plaatse, den Burgemeester, haar feestliederen te zingen. Wie den uit stekenden geest kent, welke in Valkenburg heersebt, weet reeds, dat een goed onthaal voor de kinderen niet achterbleef. Nog werd te drie uren een zitting van den Gemeenteraad gehouden, welke door allen leden werd by gewoond en die door den Voor zitter geopend werd met een hartelyko rede naar aanleiding van het groote feit van don dag. Luide betuigde de Ra^d zyn instemming met bet gesprokene, en besloot een telegram van hulde af te zenden aan H. M.de Koning in een telegram van dank aan H. M. de Koningin- Moeder. Het eerste luidde: „De Raad der gemeente Valkenburg (Z-H in vergadering vereenigd, betuigt met do ingezetenen Uwe Majesteit zyne eerbiedige hulde op dezen gedenkwaardigen dag en be tuigt zyne gevoelens van diepe verknochtheid aan het dierbaar Vorstenhuis van OraDje- Nassau. De Burgemeester, Van Oobdx Dat aan do Koningin-Moedor: „Met innige verknochtheid en diepgevoelden dank herdenkt de Raad der gemeente Valken burg (Z.-H.) met de ingezetenen al de liefde en groote toswyding, ons Vaderland bewezen, on betuigt Uwe Majesteit zyn meest eerbiedigen en allerhartolyksten dank. Nooit zal worden vergeten wat Uwe MajbSteit voor Nederland heeft gedaan. De Burgemeester, Van Oordt." Ook te A1 f e n is gisteren feest gevierd, 's Morgens halfzeven muziek op het markt plein, om halfacht muziek op de Aarbrug. Daarna in alle kerken godsdienstoefening en na afloop biervan schoolfeesten. De kinderen van alle scholen hielden een optocht, terwyi op het marktplein gezameniyk liederen "yver- den gezongen. Do heer S. Van Velzen, voor zitter van het Alfensche feestcomité, hield daarby een redevoering. Om halftwee werd de industrie-optocht in den Hoorn geregeld en om twee uur zette de stoet zich in beweging. In de kom van het dorp by de Openbare school, in Oudshoorn en in '„de Vergulden Wagen" te Aarlanderveen werd gepauseerd om eenige ververschiDgen te gebruiken. Des avonds te halfzeven werd de optocht ont bonden. Gedurende den geheelen optocht was er uitstekende orde en ging alles naar wensch, '8 Avonds was er overal een schoone ver lichting en om elf uur tot slot een fraai vuur werk op den Ryn. Er was den geheelen dag verbazend veel volk op den been. De feesten te Voorschoten werden gisteren tydens de tentoonstelling voortgezet met een matinée door do kapel der dd. Leidsche schuttery in een op de Voorstraat opgerichte muziektent en des avonds door een uitvoering van inhuldigings- en andere liederen in het kerkgebouw der Ned.-Herv. gemeente, waarin geen plaatsje onbezet bleefi Het eigenaardige van dit kerkelyk feest 13, dat er aan werd medegewerkt door drie zang- vereenigingen van verschillend karakter, nl. de gemengde christelyke zangvereeniging „de Lof8tem", de gemengde zangvereeniging „Oefe ning en Vriendschap" en het mannenkoor „St.-Cecilia" van den R.-K. Volksbond. Heeren directeuren, resp. de heeren ,C. v. d. Putten Wz., L. Den Ouden ea Corn. A. Bonten, had-en om beurten de leiding. Het uitgebreide programma beloofde niet alleen zeer veel schoons, maar do uit voering gaf dit ook, want het moet onbe wimpeld erkend, dat er gezongen werd op een wyze, zooals men oit maar eenigszins mocht verwachten. Er was biykbaar veel zorg aan do studio besteed en de gevolgen bleven daar van niet uit. Ze waren schitt-.rend. Veel had betrekking op Oranje, de jonge Koningin, het Vaderland, enz., waardoor de gemoederen nu en dan ciep werden getroffen. Het ftit deed zich daarom ook hier voor, dat er in het tempelgebouw werd geapplaudisseerd, en van de solisten de heer J. A. Gybels, bariton en bas, uit Leiden, een lied ten beste gaf en de heer W. J. Van Unen, tenor, mede uit Lbiden, een gedeelte van een voordracht herhaalde. Ook do dames-solisteD, mej. Anna Zur Haar, sopraan, en Louise Lobatto, alt, beiden uit Den Haag, mochten met hunne lieve wyze van voordragen zeer veel byval inoogsten. Tevens werd men onthaald op piano spel als accompagnement van mej. J. C. Aartse en op orgelspel. Het was waariyk een schoone avond, zoo dat de burgemeester, de heer Vernèdo, terecht reden bad om namens de aanwezigen allen medewerkenden, solisten, den dames en heeren van het koor en den dirigenten, hartelyk dank te zeggen voor de genomen moeiten en het aangeboden genot, dat allen, nog lang nadat men na do feestdagen weer aan den gewonen dagelykschen arbeid zal zyn terug gekeerd, zal naklinken. By wees er op, dat door deze drie zang verenigingen opnieuw getoond is wat eon- dracht vermag en daarom eindigde by met een „Leven deze Zangverenigingen!" en „Leve Voorschoten l" De feesten werden heden vervolgd met een fee8teiyken optocht der schoolkinderen, uit voering van feestliederen voor het Ambachts huis, onthaal van de kinderen op poffertjes (want een kraam daartoe ontbreekt evenmin) en limonade, en verschillende volksspelen in den middag, weder opgeluisterd door de Leid sche schuttery-muziek. Hedenavond optocht, groot concert en illu minatie, welke bovendien op enkele plaatsen reeds gisteravond was ontstoken. Omtrent den Koninginne-dag te Noord- w y k schryft men ons van daar het volgende Nadat we dozer dagen achtereenvolgens het officiééls program voor de feestviering hebben meegedeeld, kunnen we voor onze lozers, wat dat gedeelte van het feest betreft, kort zyn, iets, wat den redacteur ook zeker aangenaam wezen zal. Omstreeks halfzes werden de nog slapenden der ingezetenen gewekt door de tonen, die de fanfare „SL-Jeroon", in den vorm van koraalmuziek, van den kerktoren over Noordwyk beenzond. Hoe vroeg ook, toch was reeds een aanzienlyke menigte op de been, om elkaar het „compliment van den dag" toe te roepen en den beginnende vlaggen- tooi te begroeten. Deze werd in den loop van den morgen schier algemeen. Om zeven uren beierden de klokken, van alle torens ter eere der thans achttieniariae vorstin, Tacwttl tus schen halfnegen en elf uren in de onder, scheidene kerken godsdienstoefeningen wer. den gehouden, vergaderde om halftwaalf in plechtige zitting de gemeenteraad, welke vergadering in volkomen tegenstelling met andere gelegenheden, door een talryk publiek word bygewoond. In een van vaderlandsliefde gloeiende rode- voering herdacht de Voorzitter, jbr. mr. J. h. J. Quarles van Ufford, de hooge beteekenh vaa dezen dag, daarby vooral doende uitko men, dat (wy) Noordwykers de kroon niet aU oen overbodig ornament, maar als den sluit- steen onzer regeering beschouwen. Hy stelde den Raad voor, aan H.H. m.m. de Koninginnen telegrammen te zendeD, waarvan hy den secretaris verzocht voorlezing te doen. Deze redevoering werd door den Raad met applaus begroot, waarby zich ook hot publiek aansloot. Ook een verrassing wachtte den Raad. Namens den edelen gever, mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum Noordwyk, kon de Voorzitter den Raad aanbieden het fraaie portret van H. M. de Koningin door Thérèse Schwartze, in vergulde lyat, met de koningskroon gesierd. Dit geschenk werd eveneens onder gejuich aanvaard en zal met een brief van dankba tuiging worden beantwoord, waarin de Voon zitter vooral den nadruk legde op het foit, dat dit geschenk ons gewerd van den nazaat, den kleinzoon van den graaf Van Limburg Stirum, een der mannen van het driemanschap, die in 1813 het leven waagden voor het herstel onzer onafhankeiykheid en den terug keer der Oranje's. Pas was men onder de méést koningsge* zinde en uitbundige opgewektheid der kihda» rsn in optocht weer te Noordwyk-binnen aan gekomen, of een andere stoet lokte ons tot beschouwen. Denzelfden namiddag had inden St*-Joru8doelen het zevenjaarlyksche koning, schieten plaats gehad, en hoewel de voor de zeven volgende jaren „regeerende" koning niet kon worden aangewezen de later to vervolgen wedstryd bleef onbeslist tusschen de heeren L. A. T, Binnendyk en jbr. Dommer Van Polderveldt werd toch de gebruikelijke omgang gehouden, dien wy in het vorige jaar reeds beschreven. Vermelden wfj nu nog ten slotte, dat een op plotseling initiatief van eenige kerkstraters opgerichte eerepoort kranig en sieriyk aan het einde dier straat verrezen en 's avonds onder veel bekyks werkeiyk mooi verlicht was en dat alles „zonder één vergadering", gelyk een der deelgenooten ona opmerkte dan hebben wy u kond gedaao, op welke wyze Noordwyk den achttienden verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin gevierd heeft. Uit ons programma weet men ook, dat de armen en minvermogenden dezen dag wellicht nog het meest gezegend hebbenvoor ieder huisgezin een flink hoeveelheid prachtig vleesch, reeds eergisteravond uitgereikt. Daarna de kinderfeestenOm 1 uur begon nen ze met de poppenkast voor de bewaar- scboolkindereD, welke daarna in hun school lokalen onthaald werden op chocolade, krenten brood en janhagel. Om halftwee uitvoering van eenige zangnummers op het Lindenplein door de by na 650 kinderen der vier lagere- scholen. Wederom was het de burgemeester, thans als voorzitter der feestcommissie, die de kleine tot een: „lang leve de Koningin!" voorging, waarna gedeelteiyk met begeleiding der muziek, de zang uitgevoerd en een op tocht door een groot gedselte van het dorp gehouden werd, waarby zich byna de geheel» de geheele feestcommissie en, gelyk van zelf spreekt, een groote volksmenigte aansloot. Aan 't begin van Noordwyk aan zee werd de tweede helft van het zangprogramma uitge voerd; waarna onder begunstiging van fraai weder, wel wat veel wind, maar toch oneindig beter dan de regen, die in den voormiddag telkens dreigde en de wedstrijden plaate vonden, die geheel volgens pogramma en in de beste orde werden uitgegeven. (Wegens het eenigszins gevorderde uur moest de uitreiking dor pryzen tot heden, in de onderscheidene lokalen, worden uitgesteld). Ook op hetzelfde terrein in het duin werd voor de kleinsteü, de poppenkast vertoond; deze ambulante schouwburg vond natuurlijk de gewone waardoering. Eon voorloopertje van de feestelijke stem ming voor de komende dagen, was gisteravond reeds in de Residentie merkbaar. Wel was men sedert jaren gewoon op Koninginnedag naar het Malieveld te trekken voor het groote vuurwerk, dat ditmaal, met het oog op de a. s. groote feesten, achterwege bleef, maar de vroolyk gestemde menigte had toch een doel: de muziekuitvoering in de sociëteitstent in het Bosch. De „tent" was feesteiyk ver licht en het concert werd afgewisseld door het spelen van volksliederen en van phantasieéo daarop. Telkens wanneer zulk een vaderlandscb liederen-motief door de duizenden gehoord werd, klonken de hoezees en de enthonsia»- tische uitroepen door het woud, dat dan in don omtrek van het sociëteitsgebouw op zulke oogenblikken door beDgaalsch licht in een fee stel y ken gloed gezet werd. En in de stad waren voor de Departementen van Algemeen Bestuur de gebruikeiyke ver lichtingen ontstoken. Maar ook deden som* mige ingezetenen reeds het feestlicht branden en hier en daar deed een electrische verlichting de gunstigste verwachting koesteren van deze moderne wyze van illumlneeren. Ook in Den Haag werd in alte R.-Katb, kerken een plechtige godsdienstoefening gehouden by gelegenheid van den gewich* tisen dag-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2