^Ofsobooa ik zoo gqed als het ging kennis «D genomen van alles, wat do laatato maan den togen leerplicht geschreven werd, is 'inyn gevoelen ten opzichte der invoering van leerplicht als „gewenschte sociale her vorming" geenszins geschokt. Integendeel. Van verschillende zijden mijner geloofsgenoo- ten oDtving ik bewijzen van warme instem ming; ook wat mij zeer verheugt van katholieke geestelijken." Een woord van afscheid. Aan Bare Majesteit Koningin'Regentes Emma der Nederlanden bij Hr. Ms. aftreden tn September 1898. Gij behoeft geen marmerbeeld, Om voor 't oog Uws volks te prijken. In ons hart staat Gy gegrift, Om er nimmer uit to wijken. Waar men Hollands naam ooit noemt, Hollands vlag haar baan doet wapp'ren, Emma's trouw en reine zin Ruischt ons toe in 't vrooiyk klapp'ren, "Waar de zee aan Hollands knst Speelsche golven om doet drijven, In haar ruischende muziek Zal de naam van Emma blijven. "Waar 't Javaansch gebergte rijst, Vlammen uit vulkanen spelen; Sftlmen wieglen in den wind, Om het luistrend oor te streelen; Uw verheven Moedernaam, Wat Gij waart voor Wil hel mine, Hoe Uw zorg ons allen gold, Ruischt tot lof van d'Ongeziene. 't Heerlijk groen der klaverwei Moog' om Waal- en Maasstroom bloeien. Emma! Uwer deugden groen Dort niet bij het herfstwindloeien. „Lief-te Moeder!" zegt Uw kind, Vóór Zy 't vorstiyk kleed zal plooien. TraneD, vol van liefde en dank, Zie 'k Haar meer dan paarlen tooien. Koninginne-Regentes I Zie die tranen 1 Hoor dio klanken! Uit ons hart treedt Gy nooit af.... Hollands hart b 1 ij f t Emma danken. IJ. D. MULLER MASSIS. (Het Nederlandsche Dagblad) 31 Augustus van het jaar der inhuldiging van H. M. Koningin Wilhdmina* wat Neêrland nu Gods goeiheid loven En zeggen: Roemt Gods Maje3teitl IBjjn goedheid gaat het al te boven, Zjjn goedheid duurt in eeuwigheid! tot is de roem van onze dagen, Dien God ons volk geheiligd heeft f jaa^ ons, verheugd, van zorg ontslagen, Rem roemeD, Die ons tlydschap geeft. poorten op, gij Tempelgangen! Ontvangt de jubelende schaar, £ie aantreedt met baar lofgezangen, Die neerknielt by Uw dankaltaar. .Vu ryze op zwellende orgeltonen 't Eenstemmig lied, vol dankbren zin £en Hemel heen van Neórlands zonen: Het geldt onze eerste Koningin l jaat nu do Faam den roem vermelden Van 't hoog- en wijdvermaard geslacht, Jat eeuw na eeuw eon rij van belden, In deugden 't grootst, ons heeft gebracht 1 Iweev' nu van d' edelsten dier grooten, Die ods de vrijheid heeft gegrond, .foen dwang en list hun zwaard ontblootten, De gulden Naam van mond tot mond! iVjö Vader Willem thans vergote By bede of dank of feestgezang, öie bastaard zwjjge, maar hy wete, Dat ondank lei.fc tot cnlergang. Jie 't eerst a^n onze westerstranien De vaan der vryheid heeft ontplooid, ilyft leven in onze Unielanden Of.... sterven zulke Geesten ooit!? Wie voelt geen heil'gen trots daarbinnen, Richt hy den blik naar Heil'gerlee, Waar 't dond'rend „sterven of verwinnen" Het zwaard deed trillen in de acheê? Wie ziet niet meer den pluimbos wuiven Van eed'len Adolfs gravenhoed, En hem den vyand tegonstuiven Helaas, ten prijs van eigen bloed!? Wien welt geen dankb're traan naar de oogen By d'aanblik op het veld van Mook, Waar trots het kloakst, heldhaftigst pogen Zooveler hoop verging in rook? Seslacht f og na geslacht zal 't weten, Graaf Lode wijk en Hendrik sadm, )at wy uw grootheid nooit vergeten, O, Ridders zonder vrees of blaam l éfie vlecht niet nog zyn eerlaurieren Om 't hoofd van „Willems rechterhand", Dij onze zeven landsbanieren Te zamen strengelde in één band? *oolang hier zou en maan zal schynen, Zal van ons schoon historieblad 0w naam, Graaf Jan, ook niet verdwynen: Daarvoor hebt Ge ons te lief gehad 1 Ir ootmoedig vytal Makkabeoên, Dat, toen het noodweer naderkwam, trots stormgeloei en hooge zeeën, De Vryheidsworst'liDg ondernam l iat ons een Mauriis, stout bespringer Van Spanjea trotsche legermacht -*• Een Frbdkrik Hendrik Stedendwinger Een Derden Willem heeft gebracht l Een Derden Willem, Noörlands hope By 't dreigen van het bangst gevaar 1 Die, tot verbazing van Europe, Den Franschen land veroveraar Tot driemaal toe terug dorst wijzen, Hoe driest deze ook zyn roof begon; En 't licht der vryheid deed verryzen Voor 't zoo ontredderd Albionl Helaas, ook donk're, donk're dagen Zyn over Neêrland opgegaan, Als 't wegkromp by de geeselslagen Van d'onbedwingbren Corsikaan; Als maar düt was de hand des Heeren, Die straffend toon ons volk bezocht, Dat Hem den nek dorst toe te keeren, Zyn vryheid en geloof verkocht, Nauw zuchtte 't ook met schreiende oogen Tot Hem, of 't machtigst „Veto" klonk Den dwingland tegen uit den Hoogen: Zyn trots geheven schepter zonk. Boa jubelden de Noordzeestranden Van dankb're vreugde, heinde en veer: OraDje had zyn Nederlanden, En Neêrland zyn Oranje weèrl Do schoonste dag vordreef het duister, De laatste schaduw van den nachtl De Oranjezon, in ochtendiuistar, Ging glansryk op met nieuwe pracht I De „Potentaat der Fotentaten" Deed ons Zyn oud verbond gestand En, in de ry der vrye staten, Trad ons verjeugdigd Nederland! Daar staat het nog in volle vryheid, Een wonder van Gods sterkte en raad, Don gullon lach van vrede en blijheid Op 't ongerimpelde gelaat! Nog, hoe het looden wicht der tyden Het drukke, staat het onverneérdl Vol vaardig ook, als 't moet, tot stryden: Nog met Oranje, niet verveerd. Aan d' ouden tronk, hoe ook ontbladerd, Gekapt, gespleten en geknot, Ja, zyn versterving schier genaderd, Ontwikkelde onder 't oog van God Een nieuwe scheut zich. De achttien jaron Van vrees en heilig ongeduld Stemt, Landgenooten, hart en snaren! Zyn voor onze oogen thans vervuld. Wilhelma leeft 1 O, Kroon der steden! Schoon Amsterdam! Oud Hollands roem! Zy komt uw poorten binnentreden! Ontvaog Jong-Hollands óelste bloem! Dan, een Vorstin des Rijks geboren, Aanvaardt zy, Kroonprinses van 't land, By 't schallen uwer jubelkoren Den Ryksstaf uit Haars Konings hand. Treedt toe, treedt toe, eerwaarde Grysheid En blonde Jeugd! Komt allen sAam! Pryst GoJes liefde! Roemt Zyn wijsheid, Verheft Zyn driemaal heil'gen Naam! Brengt nu Wilhelma van Nassauwe, Uw Koningiü, den eersten groet! Spreekt nu uw woord van Riddertrouwe Uit 't diepst van uw geroerd gemoed! Endaagiyks 't biddend hart gebogen Voor onzen God, zoo hoog geloofd I Dat kan in schittering verhoogen Den stralenkans om 't goudblond hoofd! Wy...by 't geklank der vreugdezangen... Wy bü de treurmuziek der smart.,, Wy leggen Kroon- én VoLKsbelangea U, God, aan 't kloppend Vaderhart! Utrecht, Aug. '98 J. J. Deetman. (Eet Nederlandsche Dagblad). De Amsterdamsche feesten. (Een raadgeving). Er zullen heel wat stadgenooten in de volgond9 week een reis naar Amsterdam maken om één dag, of meer dagen te zien de groote het land toroerende feesten, om den intocht te zien van de jonge Majesteit, Haar te zien op den dag barer inhuldiging, om van openbare feesten, van optocht, van vuurwerk', van al wat Amsterdam een vreugdestad zal maken in de dagen, die vóór ons liggen te genieten. Nu zyn er drie categorieën van reizigers Daar do feeststad. Het óverwegend kleinste deel bestaat uit heD, die een invitatie ontvan gen van bloedverwanten of vrienden te Am sterdam. Waarschynlyk verkeeren die in een allergunstigste verhouding: voor hen zorgen bloedverwanten of vrienden, zy hebben maar te volgen, alles is voor hen klaargemaakt. Een tweede óók beperkt deel vormen zy, die met ruime beurzen een aller weelderigste opvatting kunnen huldigen, die rytuigen kun nen nemen als zy dit verkiezen, plaatsen op tribunes of ramen kunnen bespreken, al kost dat ook een klein vermogen. Maar verreweg de meesten zyn de reizigers van óéD of twee dagen, die op goed geluk uittrekken in de hoop veel te zullen zien, maar tigeniyk zonder bepaalde voornemens, zonder introducties en bovendien gebonden aan den eisch Diet al te veel geld uit te geven. Voor deze wellicht groote massa van ge legenheids-reizigers is het stellig van veel be lang eenige raadgevingen te ontvangen, een aanwyzing te bekomen, waar en op welke wyze zy zonder buitensporige offers bet meest van hun Amsterdamsche reis profiteeren kunnen. Een raadgeving in verband met de vraag, die by velen ryzen zal, of het wenscheiyk is met dames en kinderen zich aan de drukte bloot te stellen, is natuuriyk moeiiyk te geven. De indruk van do voorbereiding der feesten te Amsterdam is, dat het alleen voor hen, die „tegen een duwtje kunnen" mogelyk zal wezen iets van de feesten te zien. Dit is wel het eigen van de meeste groote feesten, maar in Amsterdam, waar uit h6t geheele land belangstellenden samenstroomen, zal dit wel zeer in 't bijzonder het geval zyn. Dit dient men te weten voor men reis plannen gaat koesteren. Hoe het reisplan in te richten De groote dag van de Amsterdamsche feesten is Dinsdag 6 September, de dag van de inhuldiging. Toch zal voor het publiek dat op straat een plaats mo-t zoeken, hiervan het minst te zien zyn. Van het Paleis naar- de Nieuwe Kerk is heel kort oen weg, die bovendien voor HH. MM. wel vrygehouden zal worden, zoodat men zich daaromtrent maar geen groote illusies moet vormen. Voorkeur verdient, lykfc ons, de keuze van Maandag 6 September, als de Koninginnen hun intocht in Amsterdam doen. Er zal dan een prachtige stoet gesteld zyn en die ryöt over een zóó langen weg, dat men zeer zeker een plaatsje vinden kan om hem te zien. Volgens den offlciöelen feestw'Jzer volgt de stoet dezen weg: Brug "Weesperpoort, Sarphatistraat, Hooge- sluis, Sarphatistraat, Froderikspkiri, Utrecht- 8chestraat, Heerengracbt N.Z., Thorbeckeplein, Heerengracht N.ZVyzelstraafcbrug, Heeren gracht Z.Z., Leidschestraat, Keizersgracht N.Z., Raadhuisstraat, Dam. Langs dien weg is wel een geschikt punt te vinden, waar men alles goed zien kan. Méér geeft deze eerste dag voor de gewone belangstellenden niet te genieten. Dinsdag, zooals men weet de inhuldiging. Als men deze plechtigheid geheel ge nist heeft, kan men des namiddags de Koninginnen zien op den grooten rytoer, dien Zy door het versierd Amsterdam maken. Des avonds is de stad geïllumineerd en de Koninginnen maken weer een rytoer, waarby Zy de meeste straten zullen passe3ren. Woensdag is voor het publiek, dat zich handig en liefst vroegtydig een tnhoorlyke staanplaats weet te veroveren, een goede dag. Om halfelf des morgens is er een aubade van den Nederlandschen Zangersbond voor het Paleis op den Dam. In hoeverre daarvan een groot publiek genieten kan, wagen wy liever niet te voorspellen. By vorige groote plechtigheden ia de Dam nu juist niet een zeer veilig plein geweest. Hoewel er plaats zal wezen voor het publiek, moet men 't ai zeer gelukkig treffen als men d.deiyk achter de politie en de troepen zich met de zynen kan opstellen. 's Middags, by do volksfeesten op het enorme terrein achter het Ryksmuseum, waar HH. MM. komen zulleD, zal men zonder groote inspanning wel onder do tevreden toeschou wers kunnen behooren. Anders wacht men den grooten Historischen- Allegorischen optocht ergens op zyn langen weg door de stad. Van den optocht is heel veel werk gemaakt, hy zal een der meest luistervolle wezen, die men ooit gezien heeft. Als er dus op het terrein achter het Ryks museum geen beboorlyke plaats te vinden is, raden wy aan een plaatsje te zoeken op den weg, dien do optocht volgt en die deze straten omvat: Voormalig Buiten Gasthuis, 1ste Const. Huygen8straat, Vondelstraat, Stadhouderskade, Hobbemastraat, P. C. Hooftstraat, v. d. Velde- straat, Feestterreio, P. Potterstraat, Houthorst- straat, J. Luykenstr., Stadhouderskade, West- einde, Frederiksplein, Sarphatistraat, Roeter- straat, Plantage Kerklaan, Plantage Middellaan, Muiderstraat, Nieuwe Amstelstraat, Amstel- straat, Rembrandtplein (drukke zydo), Regu- liersbreestraafc, Sopbiaplein, Kalverstraat, Dam (tusschen Koninkiyk Paleis en Monu ment), Nieuwendyk, Haarlemmerstraat, Haar- lemmerdyk, Haarlemmerplein, Korte Marnix- straat, Gedempte Rozengracht, Weatermarkt, Raadhuisstraat, Spuistraat, Pakisstraat, Gast- huismolensteeg, Heerengracht (Z.Z.), Vyzel- straat, Keizersgracht (N.Z.), Leidschestraat, Leidscheplein, Tesschelschadestraat, Vondel- straat, 1ste C. Huygensstraat, voormalig Buiten Gasthuis. De optocht iydt om kwart over twee uit. Op den avond van dien dag is er water feest en vuurwerk op het IJ. Ook hier is een groot terrein, van waar deze zeer grootscb-bedoelde vertooning zonder vrees voor ongelukken te volgen is. Het best zal men kunnen zien op de De Ruyterkade achter het Centraalstation, want op liet Oosterhoofd, recht tegenover het vuurwerk staat do Koninkiyke tribune, die wel niet de geheele kade afsluit, maar toch aan betrekkeiyk weinigen en zeer handigen een plaats over zal laten. Ook op de Handelskade is een goed overzicht van het vuur- en lichtfeest te verkrygen. Om kwart voor negenen begint het waterfeest. Zorg dus om zeven uren of nog vroeger reeds present te zUd. Kunt gy een plaats op één der vele stoombooten krygen, die men op de annonce borden in Amsterdam aangekondigd ziet, zoo veel te betermisschien. Donderdag bezoekt do Koningin 'smor- gens tusschen 10'/2 en 12 uren de tentoon stelling van voorwerpen betrekking hebbende op bet huis van Oranje, Rembrandttentoon- stelling, '8 middags om halfdrie de matinee musicale in het Concertgebouw, 's avonds om 8 uren de galavoorstelling in den Stadsschouw burg. Men zal Haar op den rytoer naar de plaatsen voor deze plechtigheden kunnen zien. V r d a g s om elf uren vertrekt do Koningin naar Den Haag. Dit zyn de feesten waarby Hare Majesteit onmiddeliyk betrokken is. De bezoekers van Amsterdam dienen nog te weten: A. dat er alle dagen muziekuitvoeringen op de pleinen van Amsterdam zyn; E. dat de illuminatie Dioadag- en Woene- dagavond schitterend belooft te worden; C. dat de enorm belangwekkende Rembrandt- tentoonstelling in het stedeiyk museum voor hot publiek op Donderdag 8 September ge opend wordt en in September en October geopend blyft. Gedurende de feeatweek is de entree 2.50 en vervolgens f 1. Er is een verzameling van ruim 100 schilderyen en pl. m. 250 teekeningen; D. dat de leerryke en curieuze tentoon stelling van portretten en voorwerpen, be trekking hebbende op het Huis van Oranje- Nassau in het Fragmenten gebouw van het Ryksmuseum, ingang Jan-Luyken-straat, ge opend wordt een half uur na het vertrek var. Hare Majesteit op Donderdag 8 September, tegen f 1 t09gang8prys. Gedurende de volgende dagen is de entree op 25 cents gesteld, des Zondags op 10 cents. De tentoonstelling is geopend van 10 4 en 's Zondags van 12^ 4 uren; dat er op 8 September 's avonds muziek feest in het Concertgebouw is, waar juffrouw De Louw en Rogmans als solisten medewer ken on waar a f 5 toegang te verkrygen is; dat de tentoonstelling van nationale kleeder drachten van Augustus tot November in het stedelijk museum gehouden wordt (10 tot 5 uren) tegen een entree van f 0.25. Als hy al deze dingen weet en hy bezoekt allen of by maakt een keuze uit wat hem het meest aantrekt, dan kan hy zeggen dat hy de byzakon van de groote feesten niet heeft verzuimd. En dat is in dit geval heel veel waard. Men maakt de reis om er later over te kunnen spreken en dan mag men hot belangryke niet gemist hebben. De reis naar Amsterdam zal, althans op de feestdagen zelf, de bekende bezwaren meebrengen; ge drang aan do stations, overvolle treinen en de vele kleine onaangenaamheden, die daarby behooren. Maar voor bet goede doel moet men wat over hebben! Omdat de reis te Amsterdam veelal eindigen zal aan het Centraalstation en de terugreis dddr weer begonnen wordt, wyzen wy erop, dat gedurende die dagen aan bedoeld station uitgebreide byzondere maatregelen zyn geno men. Dit vooral voor de reizigers, die ver trekken. By aankomst gaat alles wel gelei- deiyk, perronkaartjes worden niet afgegeven, men spreekt dus met de vrienden, die de reizigers komen afhalen, een ontmoetings punt buiten af. Reizigers voor Leiden, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht vinden hun trein op het tweeie perron links. Zy gaan den middentunnel door en bereiken dat perron gemakkelyk. Reizigers met het staatsspoor, naar Gouda enz. vinden hun trein op het tweede p.-rron rechts. Na zes uren 'a avonds vertrekken van dit station echter geen staatsspoortreinen, de reizigers moeten dus naar het station Woesperpoort. Zorg vroegtydig aan het station te zyn. Byna alle restaurants hebben groote maat regelen genomen om de massa's bezoekers te spyzen. Enkele adressen zal men misschien willen hebben: American Hotel, Leidsche plein; Restaurant „de Roode Leeuw" (de heer Willems, van vroeger bekend uit bet „Hotel Central" te Leiden), Vygendam; Mast, Rem brandtplein; Mille8 Colonnes, op botzelfde plein; Krasnapolsky, "Warmoesstraat; restau rant Parkzicht, Stadhouderskade by het Ryks museum; „Polen", Kalverstraat; „Suisse", idem; „Commerce", idem. In „Artis", waar de entróe 50 cents is (aquarium bovendien f 0.25) kan men ook „eten", in het restaurant Panopticum eveneons. In het Panopticum staat hot beeld van Willem III en dat van de Koningin in kroningsornaat. Aan deze inlicbtingen heeft men ter vesti ging van reisplannen denkelyk wel genoeg. De zaak-Dreyfus. Een bericht van „Havas" zegt, dat in het kabinet van den minister van oorlog kolonel Henry werd erkend en zelf erkende als te z(jn de schryver van den brief, gedateerd October 1896, waarin de naam Dreyfus werd genoemd. De minister beval de onmidd6liyke inhech tenisneming van den kolonel, die naar de vesting Mont Valerien werd gevoerd. De zaak-Dreyfus heeft dus een belangryken stap voorwaarts gedaan. Een der „bewyzen" voor Dreyfus' schuld, eigeulyk het eenige bewys, omdat alleen daarin zyn naam voluit werd genoemd, is als valsch erkend en de scbryver van dit valsche stuk is niemand minder dan kolonel Henry, officier by den generalen staf van het Franscho leger en opvolger van kolonel Picquart als chef van den informatiedienst. De bewuste brief is het geheime stuk, dat in bet eerste proces-Zola door generaal De Pellieux met zooveel tooneeleffect is onthuld, het schryven van den militairen attaché van Duitschland te Parys aan dien van Italië, en luidde aldus: „Ik heb gezieD, dat een afgevaardigde gaat interpelleeren over de zaak-Dreyfus. „Als (volgt een gedeelte, dat niet openbaar gemaakt kan worden)zal ik zeggen, dat ik nooit betrekkingen heb gehad met dien Jood. Dat is overeengekomen. „Als men u vraagt, doe dan als ik, want nooit mag iemand weten wat met hem ge beurd is." Het was dit stuk, waarvan generaal De Pellieux vertelde, dat het niet geteekend was met een bekenden naam, maar vergezeld van een visitekaartje, waarop een overeengekomen naam was aangegeven. Onmiddeliyk na de verklaring van generaal D9 Pellieux gaf kolonel Picquart, die bet weton kon, want hy was chef van den infor matiedienst geweest, als zyn meening te kennen, dat dit stak valsch was. Men luisterde echter niet naar hem. Dit stuk is hetzelfde, waaruit by de inter pellatie Castelin nunister Cavaignac, naast tw'ee on'oeteekenende geschriften, die enkel de letter D; vérmeldden, de schuld van Dreyfus afleidde, zyn eenig bewys voor die schol J. Onmiddeliyk daarop bood kolonel Picquart aan de valschheid van het stuk te bexoijzen In antwoord op difc aanbod werd by vervolgd voor een vergrijp, waarvoor hy reeds ge straft was. En niettemin is de valschheid van het stak erkend, den minister is zyn eenig bewys ontnomen het geloof in de onfeilbaarheid van den Generalen Staf moet onherroepelyk geschokt zyn en de officieren van den staf zyn, zegt het „Hbl.", openiyk aan de kaak gesteld, want zy hebben zich laten beetnemen door een dommen falsaris, die nog niet eens slim geno.g is geweest om zfin geheim stuk wat taal en styi aangaat in overeenstemming te brengen met de taal en den styi van de beide andere onthulde geheime stukken! Wat blyft er nu nog over van de schuld van Dreyfus, en zal de Regeering pu eindelyk handelen? Over de beschikking van den rechter van instructie, waarby luit.-kolonel Picquart en mr. Leblois zfin verwezen naar de correctioneele rechtbank, op grond van de artt. 1 en 2 van de spionnagewet, van 18 April 1886, verdienen nog de volgende byzonderheden de aandacht. Het inleidend requisitoir wees den rechter van instructie drie feiten aan als belastoni voor Picquart als hoofddader, en Leblois als mede plichtige 1. Bekendmaking van het dossier der spi- onneeringszaak-Boulot; 2. Bekendmaking van het geheime postdui ven dossisr. 3. Bekendmaking van het geheime dossier- Dreyfus (dossier, bevattende het stuk, waarin de woorden zyn opgenomen: „Ce canaille de D Ten aanzien van deze drie feiten is uit do instructie geblekoa, dat, al Is er bekendmaking geweest, in den zin van art. 1 der wet van April 1886, door luit.-kolonel Picquart van ge heime stukken of inlichtingen, er geen mede plichtigheid geweest is van mr. Leblois in den specialen zin der wet. Bygevolg heeft dq rechter op deze drie punten de beschikking genomen, dat er geen termen tot vervolging zyn ten aanzien van mr. Leblois. Daar nu da burgoriyke medeplichtigheid verdwynt, ver?) andert ce toestand van luit. kolonel Picquart, die wegens do punten van aanklacht, in het inleidend requisitoir aangeduid, verantwoording schuldig is aan den militairen rechter. Maar het onderzoek moet heoben aan getoond, dat er een ander feit bestaat, voorzien en strafbaar gesteld by de wet van 1886: de mededeeling, door luit.-koloneI Picquart in Juni 1897 op eigen gezag aan mr. Leblois gedaan van stukken of inlichtingen, uitmakende het geheime dossier van verraad, bijeen gebracht aan het bureau van den informatie dienst by bet ministerie van oorlog tegen majoor Estorhazy sedert de maand Maart 1896 en dat, aangelegd door luit-kolonel Picquart, zyn ooF&prong moet hebben gevonden m het kaartlelegram (petit bleu), onderteekend met de letter C. Daarvan is breedvoerig sprake geweest voor het Hof van Assises van Parys, tydens het Zola-proees, in verband met de eveneens aan Leblois modegedeeldo brieven van generaal Gonse. De wet van 1886 zou nameiyk mr. Leblois doen vallen onder art. 2, aldus luidende: „Ieder ander persoon dan de In het voorgaande artikel genoemden, die, na zich de genoemd© plannon, schrifturen of stukken te hebben verschaft, ze zal hebben overgeleverd geheel of gedoeltelyk aan andere personen, of die, daarvan kennis gedragen hebbende, inlichtingen, die daarin vervat waren, zal hebben medegedeeld of ruchtbaar gemaakt, zal gestraft worden met gevangenisstraf van één tot vyftien jaren on met boete van 500 tot 3000 franken." Mr. Leblois zou, volgens het parket, gepleegd hebben het misdryf, speciaal in art. 2 genoemd, door aan den heer Scheurer-Kestner geheel of gedeelteiyk modedeeling te doen van de geheime stukken, die hy onder zich had van luit.-kolonel Picquart, zonder dat er sprake kan zyn van medeplichtigheid tusschen dezen laatste en mr. Leblois, omdat hetzelfde feit niet te geiyk twee vervolgingon kan teweeg brengen, de een op den medeplichtige, de ander op den hoofddader doelende. Het parket is van oordeel geweest, dat er tusschen de mlsdryveD van beiden oen zoodanig verband bostond, dat men ze kon en moest beschouwen als met elkaar verband houdend© en een ondeelbaar geheel uitmakende, hetgeett toelaat de beide aangeklaagden te verwyzen naar dezelfde rechtsmacht: de corroctloneeU rechtbank. D«)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2