Burgerlijke Stand van Leiden, Dienstregeling Door de marechaussee van Yenloo werd Zaterdag naar de gevangenis te Roer mond overgebracht P. Elbricb, oud 37 jaren, mandenmaker te Keulen, wegens diefstal van oen wagen (z.g. kipkar), ten nadeele van G. Van Gasselt, aannemer te Yenloo, geploegd in den morgoo van 24 Aug. j). TeLobit verdronk Vrijdagavond bh het zwemmen in den R\jn de twintigjarige jongeling Wolters, werkzaam op de scheeps werf van Gebr. Bodewes. De ongelukkige is vermoedelijk te warm geweest, toen bh zich te water begaf, want hij is bijna onmiddellijk in de ci pte weggezonken. Toen men hem ophaalde, waren delevens- geesten reeds geweken. Zaterdagmiddag ontstond door broeiing brand in een der hooibergen op do hofstede van den landbouwer Hoek aan de Bunsiaglaan, te Zeist. Dank zij het kracht dadig optreden der buren en de inmiddels aan gerukte stoombrandspuit, bleef de brand tot één hooiberg beperkt. Het verbrande hooi, pl. m. 80,000 pond, was verzekerd. Als curiositeit in een program ma voor de inbuliigingsfeesten kan worden gemeld, dat te Losser, nabij de Dultsche grens, een premie is uitgeloofd voor hem, di9 zich in den middag van 3 September, den dag der feestviering voor die gemeente, met den boogsten ho9d op het feestterrein vertoont. Vrijdagmiddag waagden zich drie knapen met een boot buiten de Urker- haven, waar zij door de sterke ebbe werden meegevoerd. Een paar grooteren roeiden er heen en namen bet drietal op sleeptouw, doch wind en stroom bleken bun te machtig. Beide roeitooten dreven steeds westwaarts en dreig den door de invallende duisternis aan het oog onttrokken te worden. Op aifc gevaar verliet een derde roeiboot de haven nu beter demand en eerst na geruimen tjjd en met veol inspanning had men de voldoening de kleine schippers en hun redders behouden binnen te brengen. De 32jarige J. Imboff, gehuwd en vader van 4 kinderen, geraakte in het lompenpakbuis van den heer Ph. S., te Zutfen, onder een neervallende baal, aan de gevolgen waarvan hij gistermorgen in het ziekenhuis is overleden. De dagmailboot „D u i t s c h 1 an d" van de Maatschappij „Zeeland" is gisteravond te elf uren met gebroken machine te Queens- boro aangekomen. Hedenavond komt de nachtboot „Regentes" als dagboot. De „H=ndrik" vertrekt nu naar Queensboro om hedenavond van daar te varen. Door het omvallen van een petroleumlamp heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag te Utrecht een nood lottige brand gewoed, die aan twee jeugdige personen bet leven kostte. De brand brak uit In eon klein huisje, in een zijstraat van den Gruttersdijk, buiten de "Weerd, bewoond door Van Gorkum, die met 2ijn vrouw juist afwezig was. Er waren 5 1 n eren alleen tbuis, waarvan er slechts drie gered werden. De 17-jarige Jan, die voor het onderwijs leerde, en de 5 jarige Arie Van Gorkum kwamen, waarschijnlijk eerst door den rook verstikt, in de vlammen om. De brandweer vond de verkoolde, niet te herkennen lijken. De brand duurde nog geen half unr. Voordat de brandweer pogingen tot blus- scben kon aanwenden, was het perceel reeds geheel uitgebrand. Het vreeselijk ongeval verwekt algemeen veel deelneming. Behalve dat de ouders het verlies hunner kinderen te betreuren hebben, zijn zij geheel broodeloo3, daar niets is kunnen gered worden en ook niets verzekerd was. In de nabijheid van het afgebrande perceel is een bus ge hangen, om daarin iets te storten tot loDiging van bun financiëelen nood. Terwijl Zaterdagmorgen een dame op de markt te Roermond eenige inkoopen deed, werd haar door een achter haar staan den Duitscher de portemonnaie ontrold, hetgeen bom echter niet gelukte zonder dat het door de dame werd opgemerkt. Toen de dame alarm begon fee maken, zette de dief het op een loepen, achtervolgd door eon menigte toeschouwers en de politie. Toen bi), nabij de Roer gekomen, zich den uitweg zag afge sloten sprong hij in oen daar liggende schuit en roeide naar do overzijde, alwaar htf uit de schuit op den oever sprong en over het Bon voort- vluchtto in de richting Herten. De politie, die inmiddels de Roerbrug overliep, sneed hem op 'tBon wederom den pas af. Zich wederom ingesloten ziende, wierp bij zich in de Mias, doch zag al spoedig in, dat hij tegen den sterken stroom niet bestand was, en zwom naar den oever terug, alwaar hij door den cbef van do politie en twee marechaussees gearrosteord werd. Het geld werd nog op hem bevonden. Te Eerbeek is de schuur van C. H. door den bliksem tjjdens een kort, doch hevig onweder getroffen on geheel door brand vernield. Dank zij do gunstige windrichting, bleven do dicht biJstaando woningen gespaard. Een vakman goeft in de „Neue Freie Presse" zijn meening omtrent de oor zaken, waaraan volgens z(jn meening do Amerikanen hun overwinning op de Span jaarden te danken hebben. Het is een feit, dat do Spaansche schepen door de Amerikaansche projectielen letterlijk doorboord werden, terwijl de Amerikanen nagenoeg in het geheel geen schade bekwa men. De Amerikanen bobben das veel beter geschoten dan de Spanjaarden en daardoor zulk een groot voordeel behaald, dat de Spanjaarden onmiddellijk hebben moeten afzien van het aannemen eener offensieve houding. De Amerikanen hebben, volgens dezen vakman, hun groot voordeel allereerst te danken aan de kracht en de energie, welke het Amerikaansche volk bezit, en waarvan een bewijs is gegeven door het laten zinken van een schip aan den ingang van de haven van Santiago, waardoor de Spaansche schepen als bet ware in een muizenval geraakten. Verder beschikten de Amerikanen over betere kanonnen en over betere afstands meters, welke electrisch werken, waarvan de oorlogsschepen reeds eenige jaren geleden waren voorzien. De Spanjaarden bezitten zulke afstands meters niet, evenmin als de marines der andere mogendheden, Engeland niet buiten gesloten. Vóór zij feitelijk wisten, op welken afstand zij zich van den vijand bevonden, waren zij reeds vernietigd. In den strijd met moderne, snel loopende schepen vormt een afstandsmeter, die in staat is overal, waar zulks noodig is, de gegevens duidelijk aan te geven, een bepaalden factor voor eenig succes. Behalve de Amerikaansche zijn alle andere afstandsmeters alleen te gebruiken voor be paalde gevallen, dus niet voor algemeen© oogmerk an. Bijna even belangrijk als de afstandsmeter is het telescopische vizier; en uit de toepas sing daarvan hebben de Amerikanen bewezen, dat zjj, boewei geen militaire mogendheid zijnde, op het gebied der artillerie de andere naties vèr vooruit zijn. Die andere naties zullen uit den aard der zaak het artilleristisch genie der Amerikanen moeten volgen 1 Die arme begrootingen I roept de „Tel." uit Uit Teheran wordt aan de „Times" gemeld, dat do onlusten te Cabri (Perzië) voort duren. Vijftien personen zijn gedood, drie huizen zijn geheel verwoest. Het huis van Titiaan, dat te Rome in veiling was aangeslagen, is door het kunst lievend Italiaansch Kamerlid Pa via aangekocht De luchttelegraphie heefteen slachtoffer gemaakt. Terwijl Marconi aan de Ierscbe kust proefnemingen nam om zonder draad berichten naar het eiland Rathlin over te seinen, waar zijn assistent Glanville die zou opvangen, struikelde deze en viel van een 300 meter hooge rots; hij was terstond een lijk. Te Agram is de politie een groote bende van val3che munters op het spoor gekomen. Een aantal personen, die het valsche geld uitgaven, is in hechtenis genomen en men kent de namen der valsche munters, die zich nog in Oostenrijk bevinden. Officieuze berichten uit Corogna verzekeren, dat sedert de aankomst van het schip „Alicante" twaalf der teruggekeerde soldaten z\jn overleden, terwijl honderden zieken zich nog aan boord bevinden. Aan de verschillende municJpaliteiten is bevel gegeven om aan de terugkeerende soldaten de noodige kleeding en voedsd te verschaffen en hun do zorg, welke zi) noodig hebben, niet te onthouden. De koorts broidtzich uit.onder de troepen op Porto-Rico. Generaal Miles zal ongeveer 5000 soldaten op het eiland houden, maar het gros van de expeditie onverwijld naar Jacksonville zenden. Ten gevolge van een mis verstand, z\jn Zaterdag op het manoeuvreveld van Mustapha twee pelotons cavaleristen op elk ander ingereden. Toen het stof was wegge trokken, haalde men uit den warhoop van spartelende menschen en paarden twintig licht en drie vrij ernstig gekwetsten te voorschijn. INGEZONDEN. Een dringende bede. L. S. Morgen, overmorgen en nog eeDige dagen zal ons Nederlandsche volk feestvieren, maar hoe zal dit feest gevierd worden? Zullen het dagen zijn, die zich zullen kenmerken door een reine en waardige feestvreugde, of zullen zjj ontsierd worden door daden van wanorde of onzedelijkheden van den meest verschil lenden aard? Wat wilt GiJ? Gij kiest m6t ons het eerste en gij wenscht met ons, dat deze fessten dragen een opwekkend en opheffend karakter! Zoo ja, dan moet Gij u ook die dagen onthouden van alle gebruik van bedwelmende drankenwant zij, wier hoofd verhit is door den alcohol, kunnen niet waardig feestvieren. Welnu, dan komen wij tot u met de drin gende bode: Drinkt en schenkt op deze feest dagen geen alcoholische dranken. Ons volk toone ook nuchter feest te kunnen vieren. Namens de Zuid-Foil Drop.-Comm. der Ned. Vereen, tot Afsch. v. Sterken Drank, K. Sijtsma, Voorz., Leiden. D. Hos, Secret., Den Haag. B. i. Keuvelaar, w. Penningm., Rottord. Eerste huwelijks-afkondiging van 28 Aug. Aangefceekend: J. J. Lagerberg jm. 24 j. en A. C. Nyssen jd. 22 j. G. Zwart jm. 22 j. en A. D. C. Prins jd. 20 j. J. P. Chaudron jm. 22 j. en C. Segijn jd. 21 j. J. Jongbloed jm. 22 j. en E. Pieket jd. 21 j. P. G. Boekwijt jm. 24 j. en M. Van der Kaay jd. 24 j. I. Cornet jm. 22 j. en P. Henson jd. 25 j. A. Van Soest jm. 24 j. en M. M. Van Putten jd. 18 j. J. Schroef jm. 21 j. en N. Batelaan jd. 21 j. G. J. Woltman im. 26 j. en W. M. A. De Goeje jd. 25 j. P. J. Zaalberg jm. 27 i. en G. Nievaart jd. 26 j. C. T. Bergsma jm. 28 j. en J. C. Bergsma jd. 24 j. H. C. Van Gnnsven jm. 25 j. en A. M. E. J. Wynans jd. 23 j. (S t a d s t tj d) betreffende het station Zeiden, Eoll. Spoor, bij gelegenheid der bihuidigingsfeesten op 5,6 cn 7 September te Amsterdam. Vertrek Vertrek Vertrek Vertrok Lelden Amsterdam Leiden Hen Haag naar Daar naar naar Amsterdam. Leiden. Den Haag. Lelden. 6.36® 6.55 f 6.33 6.30 6.11» 7.32 7.19 7.36 7.15 8.13 8.19 8.32 7.53 9.30 8.34 9.29 8.51 10.4 9.2 10.16 9.51 11.25 9.33 10.33 10.42 11.65 10.19 10.43 10.51 12.40 11.14 11.14 11.1 1.4 12.15 12.27 11.62 2.40 1.27 1.29 12.63 3.25 1.40 2.6 1.46 4.21 2.29 3.6 2.33 6.27 3.40 4.31 3.25 6.42 4.15 4.46 4.48 7.- 5.44 5.28 5.9 7.10 7.14 6.19 5.45 7.26 7.26 6.39 6.36 7.53 7.56 7.36 6.59 8.14 8.13 9.10 8.2 8.25 8.38 9.37 9.28 8.32 8.45 10.42 9.55 9.5 9.9 11.22 11.39 9.10 9.23 12.27 9.22 9.36 10.1 9.54 10.16 10.2 10.21 10.17 10.40 10.40 11.4 10.50 11.12 11.20 11.41 11.25 12.- 11.40 12.11 12.5 12.22A 12.12 12 28A 12.41 12.44 1.2 1.14 1.9 1.46a 1.22A 1.62a 1.29A 1.55 2.24 2.39A 2.49A B. De plaatsen op deze treinen moeten t o o r a I genomen wordenloopen alleen op Woonsdag. A. Loopt niet in den nacht van 5 op 6 September. Inhnldiging9feesten. In alle Katbolieko kerken van Nederland is gisteren vóór de godsdienstoefeningen een brief voorgelezen 73n het D. Ned. Episcopaat en onderteekend door alle biaecboppen van Nederland. In dien brief, tintelend van liefde voor en onderdanigheid aan onze jonge Koningin, wordt groote hulde gebracht aan H. M. de Koningin Eegentes, niet alleen voor het beleid in staatezaken, maar ook als moeder. Zy toch heeft, door dikwijls groote opoffe ringen, een koningin, een majesteit ran haar kind gemaakt, waardig de teugels van bet bewind te kunnen aanvaarden. Ook werd in dien brief medegedeeld, dat op den verjaardag van Koningin Wilhelmina een gezongen H. Mis zal gecelebreerd en daarna een Te-Deum zal gezongen worden. Den katholieken van Nederladd wordt daarin verzocht op dien dag ter kerke te gaan, om den zegen af te smeeken van den Allerhoog ste voor B. M. Wilhelmina en om voorspoed voor ons Vaderland. Verder werd aangemaand do Grondwet en de Koningin getrouw te blijven, om zoo haar moeilijke taak te ver gemakkelijken. In verschillende wijken werd te Botterdam in den nacht van Zaterdag op Zondag en ook gisteren den geheelen dag druk gearbeid aan de versieringen, om den verjaardag onzer Koningin op 31 Aug. mot den meesten luister te vieren. Vooral in de volkBbuurten heerschte groote bedrijvigheid en was jong on oud be hulpzaam aan het oprichten van oerepoorten en aanbrengen van tropeeën en groen. Velen waren Zondag op de been, om hier en daar roede een kijkje te nemen en de vorderingen gade te slaan. Eet was dan ook den geheelen dag door de straten een drukte van belang, hetzy per rijtuig, hetzij t® vost. Op sommige punten waa het verkeer van dien aard, dat men zich in werkelijkheid in een wereldstad verplaatst dacht. Het i3 werkelijk verrassend wat in de afge- loopen week is tot stand gebracht. Terwijl men voor aebt dagen nog weinig zag, is thans bier en daar de feestdecoratie reeds geheel voltooid en elders althans reeds zoo ver ge vorderd, dat men zich met eenige verbeeldings kracht wel kan voorstellen hoe het worden moet. Het weer heelt dan ook in elk opzicht meegewerkt om den arbeid te doen vlotten. Jammer, dat gisteravond en hedonnacht do plasregen bier en daar tusschenbeide is ge komen en op enkele punten wel wat heeft beschadigd. Zoo op Eendrachtsweg, Maurits- weg en Wester6ingel, waar het peluche der verschillende daar aan bijzonder fraaie masten gehescben standaards duidelijke sporen ver- toonde van het weer, dat zij hebben moeten doorstaan. Als men zich na zijn ommegang door de stad rekeoschap gaat geven van hetgeon men heeft aanschouwd, kan men over het algemeen dadeiyk toegeven, dat by de versiering goede smaak heeft voorgezeten, wat oDgetwyfeld daaraan te danken is, dat men thans in tegenstelling van andere jaren de handen heeft ineengeslagen en niet maar elk op eigen band aan het mooi maken is getrokken. Van die goedgeslaagde samenwerking geeft o. a. bet noordelijk 'deel dei gemeente een voorbeeld. Daar was trouwens reeds sinds maanden een vereeniging, ,Het Noorden" geheoten, werkzaam, dié tyd noch moeite heeft gespaard om aan dat deel van Rotterdam een recht feesteiyk, maar bovenal zeer smaakvol aanzien te geven. Op alle kruispunten van het uitgebreide stratennet treft men daar in verschillenden vorm versieringen aan, die zeer zeker mogen gezion worden. Meerdere voorbeelden, o. a, de Kruiskade en de Schiedamacbe dyk, waar de feestdos eveneens aantoont, dat men uit vry ruime beurs heeft kunnen putten. Bovenal moet bet treffen boe men met betrekkeiyk eenvoudige middelen veel bereiken kan. Merkwaardig is byv. boe gewooniyk onooglyke straten door het gebruik van weinig andera dan frisch sparregroen zyn gemeta- morpboseerd in wyken, waar het vervallen» en minder frissche thans niet opvalt. Hierby staat do Kipstraat bovenaan, maar dan mag ook zeker worden genoemd het complex van verkeerswegen, dat op het Oost- vestplein zyn uitgang vindt, en dat, waarvan de Zandstraat de middeliyn vormt. Het is een lust om te zien wat men daar heeft gedaan en de vele en velerlei portretten van het koningskind en Haar dodrluchte moeder, die men er mede heeft aangebracht en die in den regel meer van goeden wil dan van goeden smaak getuigeD, neemt men maar op den koop toe. Zeker is bet, dat men aan de achterbuurten den lof niet mag onthouden, dat allen zonder onderscheid hebben meegewerkt aan de voor bereiding tot dit merkwaarsige jubelfeest, en dat laat in de betere wjjken nog wel iets te wenschen. Iutusachen moet daar niet altyd aan minder goeden wil worden gedacht. Het pleit zeer zeker nu en dan ook voor goed inzicht, als men niet aan het opsmukken is gegaan. Behalve algemeens versieringen heeft men ook veel op zichzelf staande, zoowel aan groote als aan minder aanzieniyke gebouwen. Hierby munten veel financieels instellingen, o. a. de Botterdamsche Bank en de Nationale Levensverzekeringbank in de Boompjes en enkele koffiehuizen, uit. Als zoodanig zyn ook te noemen die van het Komngin-Emma-plein en de Passage. Uit bet bovenstaande biykt, dat men ook te Botterdam aan de degversiering veel aandacht beeft geschonken, nog meer echter worst werk gemaakt van die voor den avond en den nacht. Er zal variatie genoeg zyn. Woensdagavond verlichtingen met gas, eleetriciteit, acetyleen, vetpotjes, giorno'8, WelJ's-lampen, enz., enz., het zal een ware vuurzee zijn. Eenige proefilluminaties trokken Zondag avond reeds byzonder de aandacht, o. a. die aan het perceel Zuidblaak 74, met stearine gevulde vetpotjes, van H. Van Haersolte. De illuminatie van deselfde firma aan het .Poolsch" op het Beursplein belooft ook een prachtig effect te maken. Het is dan ook zeer wenscheiyk, dat de illuminaties van de ver schillende Btraten en gebouwen een groot aantal toeschouwers in de stad houdt, daar bet vuur werk op het Noordereiland slechts voor enkele duizenden langs den rivierkant te zien zal zyn. Zeer moeilyk is bet daar een plaats uit te kiezen voor het vuurwerk, waar allen er van zouden knnnen genieten. Door het gemeentebestuur is dat dan ook zoer wyseiyk ingezien en zyn er op drie ver schillende apenbare pleinen muziektenten op gericht en zullen verscheidene illuminaties worden aangebracht, voor welker ontsteking 25000 meter schietkatoen noodig is. Alom heersebt reeds een recht feestelyke stemmiug en dit is bepaald reeds van invloed op den gewonen gang van zaken. Een klein incident, dat Zaterdagavond op de Hoogstraat plaats greep, was oorzaak, dat een paar oproerige socialisten met achter lating van strooibiljetten een veilig heenkomen moesten zoeken. Zy hadden zich aan een vlaggepaal vergrepen en getracht dien om te trekken. Door burgers werden zy zeer onzacht aangepakt, doch wisten los te rukken en in een café te vluchten, waar zu met vereende krachten naar buiten werden geworpen. Bronbeek. De a. b. verjaardag van Koniogin Wilhelmina wordt op zeer plechtige wyze gevierd in het Kon. Milit. Invalidenhuis. Des morgens groote reveille. Om 7'/a uur korkdienet voor do E.-KattaoIieken en om 8'/t uur voor de Protestanten. Precies om 12 uren wordt in een biervoor nienw aangelegd park, Wilholminapark ge naamd, door den luit. genoraal K. Van der Hoyden eon lindeboom geplant en een oor konde In den muur gemetseld. Na afloop extra tafel, waarby ieder invalide een halve flesch wyn bekomt. Het feesttercin werdt netjes versierd. Den 2den September 's avonds, extra party voor alle invaliden. De minister van koloniën heeft by een in zeer schoone bowoordingon vervat schryven, aan Bronbeek ten geschenke gegeven het levens groot portret ven H. M. do Koningin. De invaliden zjjn met dit fraaie geschenk zeer ingenomen. Het College van Burgemeester en Schepene, der stad Antwerpen hee(j het volgende adt, gozonden aan Koniogin Wilhelmina dor Neder landen: Antwerpen, 23 Augustus 1898. Aan Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden. Majesteit 1 De feeetjubel om Uwer Majeeteits troonabo. klimming vindt ook weerklank ln onze harten Op het oogenblik, dat de Nederlandsehe etedeo als om stryd, aan de voeten harer jeugdige Koningin de blyken barer trouw en liefdevolle aanhankelykheid nederleggen, verzoeken ujj Uwe Majesteit, ook de eerbiedige hulde der stad Antwerpen te willen aanvaarden. De meer dan vyftien dnixend Nederlandsche onderdanen, die binnen onzo muren wonen sq broederjyk verkeeren met onze Vlaamecbe bur. gery, zyn een levend bewjjs van de vriendschap die heersebt tusschen Nederland en België. Die vriendschap, uit bet hart des volks ge teeld, gesteund en gewettigd door eenheid vjj oorsprong en taal, door do gehechtheid vin beide naties aan haar openbare vrybeden, door haar trouw aan haar wederzydBche vorsten huizen, achten wy een der gelukkigste voor teekmen, waarmede Uwer Majesteits Begea- ring aanvangt. Moge deze vriendechap tusschen twee vrjj( natiee, geroepen om elkander zedelyk te steunen en economisch te vollediger), nog toenemen ia den loop der tyden! In deze blijde hoop be groeten wjj den dageraad Uwer Msjesttiti vorstelyke loopbaan, die, worden onze vurigs wenschen verhoord, ruimschoots zal gezegend worden en glorierijk uitblinken door vrede vryheid eo welvaart. Wy hebben de eer ons te noemen, van Uwe Majesteit de zeer eerbiedvolle dienaren: Namens het College van Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, De Burgemeester, DE BBAUWEBE. JAN YAN BUSWJJCK, BUITENLAND. Duitschlnnd. De Duitsche werven hebben bet tegen woordig druk, vooral voor den bouw van oorlogsschepen. In de laatste jaren zyn voet Ooetenryk, Noorwegen, Zweden, Turkije, China en Brazilië tal van groote en kleine schepen aangebouwd, terwyi in den laatiten tyd ook van Italië, Japan en Busland belang ryke bestellingen zyn Ingekomen. Sedert 1895 zyn door Duitsche werven 24 oorlogsschepen aan vreemde naties afgeleverd nl. 3 pantserdekkruisers, 10 torpedojagers en 11 torpedobooten, terwyi thans nog 1 ge pantserde kruiser, 3 groote kruisers, 10 tor- pedojagera en 8 torpedobooten op stapel zyn Van de 24 reeds afgeleverde schepen waren bestemd: voor China 3 gepantserde kruisers, 5 torpedojagore en 6 torpedobooten Toor Tnrkye één torpedojager; voor Brazilië 2 torpedojagers; voor Oostonryk-Hongarye een torpedojager en oen torpedoboot; voor Noorwegen dén torpedojager en 3 torpedo booten; voor Zweden één torpedoboot. Van de thans op stapel etaande schepen komen voor rekening van Brazilië één tor pedojager; van Japan één torpedojager, 8 torpedobooten en één gepantserde kruiser, ter waarde vau 13 millioen mark; van Italië 4 torpedojagers eu van Busland 4 torpedo- jagers en 3 groote kruisers, de laatsten ter waarde van 24 millioen mark. De staatssecretaris Vod Bülow zal den keizer naar het Oosten vergezellen. Bülow beeft, Zaterdag uit Weenen komende, dadelijk een audiëntie by den keizer gehad, wat te Berlijn eenigszins de aandaebt trekt, daar by kort te voren een onderhoud met Frans Jozef had gehad. De oorlogsdreigementen van Engeland tegen over China vat men te Berlyn niet byzonder ernstig op, 'naardien tusschen Engeland ea Busland overeenstemming schynt voorbereid te zyn door de verplaatsing van den Hussiscben gezant Pavlof van Peking naar Koroa. gpnnjo. De Carlistiscbe beweging in Spanje blijft steeds aanhouden, naar uit Maorid wordt gemeld. De Carlistische afgevaardigden moeten be sloten hebben de eerste zitting der Kamers by te wouen en dan onmiddellyk ophelderin gen te vragen over hetgeen tydens de schor sing der zitting gebeurd is. Wanneer de regeering de gevraagde ophelderingen weigert zullen zy zich en corpa verwyderen. De Spaansche staatscourant maakt het bedrag der kosten van de vyandelykheden op Cuba, van 1 Januari tot 3 Juni 1898, open baar: 447 millioen peseta's. Busland. Een gisteren te St.-Petersburg openbaar ge maakte ukase brengt in herinnering de wel daden, die wylen keizer Alexander II het Bus aische volk heeft bewezen, nl.: de bevrijding der boeren van delyfeigenschap, detoewyzing van het land aan hen en de krachtige orgs nisatie van de bestaande Bussische plattelands bevolking, welke weldaden den verschelden monarch voor altyd don roemrijken naam van Czaar Bevryder hebben verzekerd. Ter herinnering aan deze geschiedkundige daad worden het dragen en het bezit van de door Alexander II aan zyn medewerkers verleende medaille erfoiyk verklaard. Den procureur der Heilige Synode, den heer Pobjedonoeszeff, werd de orde van St.-Andreas verleend met een koizerlyk band-.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2