N°. 11813 ^Maandag 29 Augustus. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. PORTRET H- M. de Koningin. Leiden, 27 Augustus. Feuilleton. öp een Landverhuizersbureau. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURAfTTl Voor Leiden per 3 maanden. .........f l.lfc Franco per postHO. Aizonderiyke Nommer» 0.0B. PHLJS DER AD VERTEN TUhlN VaD 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootero letters naar plaatsruimte Voor het. Incasseergd buiten de stad wordt f 0.06 berekend Voor onze Abonnés stellen wy op 30 en 31 Augustus verkrijgbaar een portret van 0. M. de Koningin, waarvan wij een getal oankocht.n, dat tegen ko3tenden prijs zal worden geleverd, In twaalf kleuren gedrukt, maakt het ge heel een goed effect, en vooral degenen, die een portret in kleuren wenschen, zullen bier iets van hun gading vinden. Eet zal worden afgeleverd In passé partout en ter voorkoming van beschadiging in een couvert. De grootte bedraagt 48 X 61 centimeter. In onze vestibule zal het voor iedereen te zien zijn. De prijs is 75 Cents per exemplaar. Door den burgemeester, als hoofd der ge meente politie, is benoemd tot inspecteur van politie lste klasse mr. A. A. Huizingo, advo caat en procureur, thans werkzaam aan bet parket van den ofücier van justitie te Rot terdam. By gelegenheid van den 18den verjaardag van H. M. de Koningin zullen a. s. "Woensdag 31 Augustus dank- en bedestonden gehouden worlen des voormiddags te tien uren by de Ned.-Herv. Gemeente ia de Pieterskerk, als- {Bede in de kerkgebouwen van andere Ge meenten, alsook in de groote Nutszaal, waar dr. P. H. Roes8ingh, lid der Tweede Kamer, zal voorgaan, terwijl by de Luthersche Ge meente bovendien de plechtigheid door koor zang zal worden opgeluisterd. Verder zal in de flooglandsche kerk ook des avonds te zeven uren de meerderjarigheid van Koningin Wilhelmina worden herdacht door den jongsten predikant by de Ned.-Herv. Gemeente, ds. K. W. Vethake, terwyl de oudste predikant by die Gemeente, ds. S. H. J. De Wolff, des morgens in de Pieterskerk z.l optreden. Dienzelfden morgen te tien uren zal in de Marekerk kinderkerk worden gehouden door den godsdieo8tonderwyzer den heerJ. H.Raabe. Den lsten October a. s. zullen ver moedelijk 155 jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier ter verdere opleiding worden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. jnstructieschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam. In de plaats van den hoer J. Do Vries Rzn., die tot hoofd der Christ, school te Groede benoemd werd, zal 1 Oct. a. s. de heer B. J. v. d. Meene, van Doetinchem, aan de Christelijke school Middelstegracht alhier treden. Do „Sts.-Ct." bevat de statuten der ver- eeniging fanfare corps „De kleine Trompetter", te Zevenhuizon (Zuid-Holland), en der coöpera tieve veratniging tot aankoop en beschikbaar stelling van dekhengsten ter verbetering van bet paardenras in de gemeenten Zoetermeer, Zegwaard, Benthuizen en Bleiswyk, te Zog- waard. Voor do heden te houden garden-party op het „Huis de Pauw" te Wassenaar zyn 300 uitnoodigiDgen verzonden, als: aan het corps diplomatique en dames, het civiele en militaire huis der Koningin, de ministers, den Commissaris der Koningin, de presidenten der hooge staatscolleges, den burgemeester der Hofstad, den gouverneur der Residentie, aanzieniyke familión en hooge civiele en militairo autoriteiten. Ds. C. S. Van der Voet, te Leimuiden, komt voor op het tweetal voor predikant der Geref. Gem. te BaarlaDd. De heor D. J. Dragt, te Woerden, staat op het zestal voor hoofd der Christ-.lyke school te Landsmeer. De leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland zyn namens Hare Majesteit de Koningin uitgenoodigd tot den gala-maalty 1 ten Hovo op Maandag 12 September a. s.; de leden van den Haagsche Gemeenteraad on de leden van het Uitvoerend Comité voor de Inhuldigingsfeesten aan het gala diner ten Paleize Dinsdag, 13 September. De minister van oorlog heeft bepaald, dat door de geëraploieerien van de lste, van de 2do en van de 31e klasse by de militaire hospitalen, met uitzondfring van de schry vers by cie van de lste klasse, in de groote tenue een pluim op de kopi zal worden gedragen van het model als voor de infanterie is vast gesteld. Do groothortog van Saksen en dochter met gevolg gebruikten Donderdag te 's-Gra- venhage het déjeuner by-dea Vorst en Vorstin Von Wied, geb. Prinses Marie der Nederlanden. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland bracht gisteren een bezoek aan do gemeente Dordrecht. De parade te 's Gravenhage op aanstaan den Woensdag zal wegens de feesten niet in de Maliebaan, maar op het Alexandersveld gehouden worden. Zy zal staan onder com mando van kolonel Diemer, van de veld artillerie. Aan de Koningin zal door de Vereeniglng der Limburgsche burgemeesters en secretarissen een adres worden aangeboden. Op perkament geschilderd, in een marokynlederen koker gevat, is het ontworpen naar XlVde eeuwsche handschriften, berustende in de Pinakotheek van München. In de beginletter, die schittert van goud en kleuren, is het wapen van Limburg aangebracht. In de gepolychromeerde omlijsting de wapms der Limburgsche steden. Jhr. mr. F. X. A. Verheyen, te 's Her togenbosch, is benoemd tot jagermeester van H. M. de Koningin. Geslaagd zyn voor het notarieel Staats examen eerste gedeelte de heeren J. P. Van der T..k, Amsterdam; F. H. Kooyman, Gouda; F. H. J. J. Suys, '8 Hertogenbosch; J. W. Huynen Wyk, Maastricht; Th. V. J. M. FelJ- brugge, Duiven; A. J. Kalshoven, Arnhem. Tweede gedeelte: W. J. Wouters, Oisterwyk; Z. W. Mouton, Voorburg; A. H. W. Jost, Uden; Ch. Haenen, Utrecht. De Siameo8che gezant bjj ons Hof en de leden der legatie worden Maandag a. s. in Den Haag verwacht uit Londen, waar de ge zant eveneens is geaccrediteerd.- De Chineesche gezant by ons Hof, ook ge accrediteerd te Berlyn, komt donzelfden dag in de residentie, terwijl heden daar verwacht wordt de gezant van Zweden, geaccrediteerd aan de Hoven van Nederland en België. By de egrewaobt, te verstrekken door het 4de reg. inf. tijdens den intocht van H. M. de Koningin te 's-Gravenhage, zyn ingedeeld: de kapt. M. J. L. Oudshoorn, de lste luits. N. J. Kooiman en J. A. Westboff, alsmede de 2de luit. A. Dons. B\j de comp. van het 4de reg. ihL," die zal deelnemen aan de revue op de Renkumtrheide voor H. M. de Koningin, zyn ingedeeld: de kapt. C. F. Van den HofF, de lste luit. F. J. G. W. Leers en de 2de luits. H. G. Winkel man en A. J. R. Brandt. Te Breda is in den ouderdom van 68 jaren overleden de heer C. Th. Herckenrath, gepensionnoerd majoor-kwartiermeestor. De overledene was mede-oprichter der „Vereeniging van officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden." By het reg. gren. en jagers en by het 4de reg. infant, zal een nader toelatings examen voor den cursus plaats hebben. Het „Geïllustreerd Volksblad voor Neder land", uitgevers D. Van Syn Zoon, te Rotterdam, heeft een extra nummer uitge geven met het oog op de aanstaande feesten. Het ziet er fraai uit; op de voorpagina een keurige plaat van P. A. Schipperus en van binnen twee fraai uitgevoerde portretten van H.M. de Koningin en do Koningin-Regentes. De verschillende artikelen hebben alle betrek king op de aanstaande biyde gebeurtenissen. Het te Soestdyk voor den duur van het Hofverbiyf aldaar geopende tijdelijke Ryks- telegraafkantoor wordt op 29 dezer, na afloop van den dienst, gesloten. Deze week heeft dr. P. J. H. Cuypers, Ryks-adviseur voor de monumenten voor ge schiedenis en kunst, een bezoek gebracht aan het oude raadhuis te Kampen. Thans worden de onderkruis-vensters geplaatst en de bak- steenwtrken tusschen de beide onderste cordon banden hersteld, 't Warm rood der baksteeG en het zachte wit der zandsteenwerken bren gen reeds een aangenaam coloriet teweeg; men verwacht dan ook, dat na de geheele herstel ling van dezen gevel het een genot zal zyn dien te aanschouwen. Nv. d, D.) Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Aug. van Perim; de „Lombok" arriveerde 26 Aug. van Batavia te IJmuiden; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Aug. Kaap Carvoeiro; de „Drente", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 26 Aug. van Suez; de „General", van Hamburg en Ant werpen naar Oost-Afrika, arriveerde 25 Aug. te Lissabon; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Aug. van Padang; de „Reichstag" vertrok 26 Aug. van Mozambique naar Ylissingen en Hamburg; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 26 Aug. Scilly. Bodegraven. Ter opluistering van de inhul digingsfeesten zal op Woensdag 14 Sept. een lichtstoet van rywielen worden georganiseerd door de wieler-vereeniging alhier, welke pryzon zal beschikbaar stellen voor de mooiste versie ring en verlichting. Alhier werd de eerste steen gelegd van het te bouwen kerkgebouw van do Geref. Gemeente. Op het ruime terrein waren aan wezig de leden van den kerkeraad en tal van belangstellenden. Ds. J. Breukelaar bield een toespraak naar aanleiding van Nehemia 2 20: „God van den hemel, Die zal het ons doen gelukken en wy, Zyne knechten, zullen ons opmaken en bouwen". Aannemer, opzichter en werklieden werden toeg'. sproken en na het leggen van den steen werd gezongen: „Zyn naam moet eeuwig eer ontvangen", enz. Het niduwe kerkgebouw, de pastorie en de kosterswoning worden gebouwd op een ter rein, gelegen by den nu byna voltooiden nieuwen straatweg, de Spoorstraat. Mej. Ruitenberg, onderwyzeres aan de Chr. school alhier, is als zoodanig benoemd aan een Cbr. school to 's-Gravenhago. Kalwyk. In de afgeloopen week keerden 18 K.twyksche bommen en 2 loggers van de haringvisschery t.rug; de bommen met een vangst van 300 tot 420 kantjes, de loggers met 400 en 425 kantjes. Lisse. Beroepen is ty de Chr.-Ger. Gem. alhier de heer W. Vermeer, godsdienstonder wijzer te Kuilenburg. Oude-Wetering. De vanwege het comité Oude- en Nieuwe-Wetering der Unie „Een school met den Bytel" gehouden gewone jaar- ïyksehe Augustus^collecte bracht f 149.05 op. Wassenaar. Do termyn van aangifte voor do verschillende volksspelen is, wegens ge ringe deelneming, verlengd tot 1 September. Ook in de leeftydeu is eenige verandering aan gebracht. Gisteravond gaf baron Van Pallandt op zyn buiten „Duinrell" een „garden party" aan de werklieden en andere geëmploieerden zyner buitengoederen. Telken jare wordt zoo'n feest avond georganiseerd, doch dit jaar was het feest luisterrijker, wyl de baron zyn 121/,-jarig huwriyksfeest vierde. De party werd besloten door een schitterend vuurwerk op den vyver. Dankbaar on wel voldaan keerden allen laat in den avond huiswaarts. - Woensdag a. s. zal de geboortedag van H. M. de Koningin alhier luisterrijker gevierd worden dan andere jaren. Het feest zal geopend worden met het luiden der klokken. Om tien uren zal een godsdienstoefening gehouden worden en om halftwaalf vergadert de Raad der gemeente. In die vergadering zal een adres van hulde aan H. M. de Koningin wor den vastgesteld en daarna worden verzonden. De hoofden der verschillende scholen zyn uit genoodigd tegenwoordig te zyn. Hun zal een portret van H. M. de Koningin worden over handigd, om dat in de school op te hangen ter gedachtenis aan de aanvaarding der regeeriog onzer Koningin. Hoewel de Raads vergaderingen gewooniyk niet druk tezoebt worden, is het te hopen, dat dien dag do publieke tribune goed bezet zal zyn. Woubruggc. Om met 1 October in functh te treden, is als postbode alhier benoemd W. Brunsma, die sedert geruimen tyd r^eds hulpbesteller was. In den avond van 26 dezer geraakten kar en paard van den grutter D. H. ter hoogte van den zadelmaker De Blanken, waar de man eenige bestellingen zou opnemen, in een sloot, doordien het dier, dwars op den weg staande, oen te plotseling achterwaartscho beweging maakte. Het gespan was door spoedig aanwezige hulp gauw op het droge; het voer tuig is ieta beschadigd. ZovonhoYon. Alhier is door onbekende oor zaak afgobrand de berg met booi van den landbouwer G. De Eruin; de gebouwen bloven gespaard. De roerende have was tegen brandschade verzekerd by de O. B.-W.-M. „Directie Do Jong Co.", correspondentschap Woubrugge. Zoctorwoude. Door den Rijksveldwachter R. M. v. d. M. aan een Haagwog onder deze gemeents is gisteravond om 8 uren een zwart bonte melkkoe aangehouden, die aldaar zou:er goleidor vóór de stoomtram liep. Het rund is daarop geschut by den land bouwer P. Oskam, mede wonendo aan den Haagwog, ter beschikking van den eigenaar. Uit de „Staatscourant." Bij koninklijk besluit is een commissie ingesteld tot het in den loop der inaaDd September a. s. houden van een vergelijkend onderzoek naar de bekwaamheid van candidaten voor de betrekking van adsp.-ingeniear van den Rijkswaterstaat, be staande uit de heeren: J. M. F. Wellan, hoofd inspecteur van den Rijkswaterstaat, als voorzitter A. Van Hooff, hoofding. van don Rijkswaterstaat in het 10de district; A. A. Bekaar, hoofding. van den waterstaat in het lldo district; dr. C. A. Scholtema, hoogl. aan do Polytechnische school; dr. P. Zoeman Gzn., hoogl. aan de Polytechnische school; mr. H. A. Hooft, hoofdcommies bij het dop. van waterstaat, handel en nijverheid; 0. B. Schuurman, ingenieur van den Rijkswaterstaat te Dordrecht, en jhr. F. L. Ortt, ingenieur van den Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage, tevens als secretaris. Aan C. B. Brandligt, ontvanger van hot kanaal- en havengeld aan het Nieuwodiep, op zijn voi zoek eervol ontslag uit die betrekking verleend, behou dens aanspraak op pensioen. Min. beschikking. Benoemd tot conciergo aan de Rijks-H. B.-S. te Helder, G. H. Massa, gep. adjudant-onderofficier der cavalerie van het Ned.- Indische leger, thaDS te 's-Gravcnhago. De gewone audiëntie van den minister van jostitie zal a. s. Woensdag niet plaats hebben. Kortingen op traktementen en pensioenen. Do minister van koloniën maakt in de „Sts.-Ct." bekend, dat op 1 Januari 1899 in Nedeilandsch- Indië in werking troedt een in het .Indisch Staats blad" 1898 no. 208 afgekondigde ordonnantie, krach tons welko daar te lando geen kortiugon meer zullen worden verleend ten behoeve van particu liere schuldeischers, op 's lands kas genoten wor dende inkomsten van landsdienaren en gewezen landsdienaren, met dien vorstaude, dat verzoeken om korting, van crediteuren buiten Nederlandsch- Indiö verblijf houdende, dio vóór 16 October 1898 bij de bevoegde autoriteiten zullou zijn iugelcomen, en de vóór 1 Januari 1899 door die autoriteiten verleende kortingen, nog zullen worden afgedaan on zullen afioopen op den thans bestaande» voet. 3 Doch nu stuift do kunstenares op„Maar, messieurs. Dat is rerschrikkelyk veel geld voor een zeer eenvoudige zaak 1 Men hoeft my gezegd, dat ik moet geef zooveel van hot zwaar verdiende geld, om te komen in de nieuwe wereld! Waarom heeft men my niet gezegd? Kan ik niot een biljet voor artisten- prijs krygen, als lk u verzoeken mag?" En -daarby werpt zy een langen, smacbteDden blik over de tafel. .Die wil waarachtig hier ook nog by den overtocht handelen," merkte hoorbaar een jongmensch op. Een toornige blik van de dame moet den wyaneue „verpletteren," doch hoeft alleen ten govolge, dat het ganeche gezelschap in een schaterlach uitbarst, waaraan zelfe de ernstige beambten geen weerstand kunnen biedenook zij moeteD mee instemmen I Men maakt de dame nu dutdeiyk, dat zy niet mee kan, als zy het reisgeld niet ten volle betaalt, en terwyl andere passagiers naar voren treden, dringt de kunstenares zich naar een hoekje van het kantoor delaDge slungel met de parapluios en handtaeschen sltyd achter haar aan, maakt daar haar paletot los, tot zy eindeiyk een klein taschje te voorschyn breDgt, waaruit zy eenige goud stukken noemt. Onder een voortdurend lamen- toeren„Zooveel geld, o mon Dieu, mon Dieu!1' werpt zy de twintig-mark-stukken op de tafel en wil daarvoor het reisbiljet opstryken. Doch de vaste hand van den beambte legt zich voor haar „fijn goganteerd" handje op het biljet; met een lichte bulging zogt by: „Wy zyn nog niet klaar, mevrouw. Zooals ik uit uw pas zie, is u het voorrecht toe gestaan, gratis een zuigeling op uw plaats mee te nemen. Wilt gy zoo goed zyD, ons dezen zuigeling voor te stellen?" Heftig gesticuleerend trekt de tingoltan- geleuse den langen jongeling naar voren: „Niet zuigeling, niet zuigeling!" schreeuwt zy, hoog rood in het gezicht geworden„Ik heb ge vraagd, meo te brengen een „kleine jong", en dat ie my toegestaan, scbriftelyk! Voilil" Daarby baalt zy een brief der directie te voorscbyD. Een luid gelach gaat op; alleen de lange blonde jongen staat daar als een natte poedel te beven en waagt het niet, de oogen op to slaan. Zyn beschermvrouw gaat voort„Eh bieD, e'est mou petit file, het zyn myn kleine jongen, en ik zal hem mee nemen op myn plaats in uw schip!" Terwyl de vrooiykheid bedaart, heeft do eerste kantoorbeambte het reisbiljet kalmpjes wesr teruggenomen en daarvoor de goud stukken teruggoschoven. O neen, mevrouw Blanche de Lyonne, zulke zaken worden by ons niet gedaan 1 Neem uw geld terug en maak plaats voor de anderen. Verder 1 De volgendel" Dat klinkt zoo ernstig, byna streng, dat do diva verstomt, den „zuigeling" by de band neemt en hem opnieuw met zich in den hoek trekt, waar het tooneel met het zoeken en voor den dag halen van het geldtascbje her haald wordt. Een minuut later ligt het bedrag voor een tweede plaats op de tafel, en de kunstenares krygt do beide door het telegram van JobaDna Mayer vrygekomen plaatsen. Zeer snel verdwynt de dame met den langen slungel. In de deur ontmoet zy weer een telegrambesteller, die met de woorden „groote haast" een depeche over de hoofden heen reikt. Een oogenblik worden de zaken ge schorst, omdat men een zeer bolangryke tyding van do directie verwacht. Het telegram bevat echter de volgende woorden„Verzoeke geëerde stoomvaartmaatschappy, madame Blanche de Lyonne, met „Dania" naar Nieuw- York reizend, by het betreden van hot schip een bouquet dertig mark te overhan digen. Bedrag daarvoor telegrapblsch ver zonden. Afzender Alexander". De delicate opdracht wordt aan den jongste dor collega's toevertrouwd, die haar met zeker genoegen aanvaardt. Te midden van den eereten stroom van landverhuizers, dio reeds vroeg in den morgen toelating verlangden, was ook een zeer fat- soenlyk gekleede, zeer onschuldig uitziende man, dio wel is waar geen pas overlegde, maar wel een ander groot papier, daarby met den eersten vertegenwoordiger der MaatschappU eenige gefluisterde woorden wisselde en daarop door dezen luid beduid werd, op een der banken langs don muur plaats te nemen en te wachteD, „tot hot zyn beurt was." zyu styf govulden reiszak naast zich op den grond Z6ttend, wacht de man dan ook geduldig en by had, toon do bouquet-opdracht kwam, al drie uur gewacht. Geen der binnentredend9n was in- tusschen aan zyn blik ontgaan, ofschoon by naar 't scheen alleen oogen voor zyn bagage had; met name de jonge mannen hield hy, zy het ook onmerkbaar, toch scherp in het oog. Steeds groeit de menscbenma8sa aan. Een familievader, bet hoofd van een gezin van zeven personen, treedt naar vorennaast hem trippelt oen zeventigjarige oude, die talmend met haar bevende handen een pas overhandigt. Zy acht hot noodig, lang en breed te ver- klareD, hoe zy er op haar leeftyd nog toe komt naar Amerika te verhuizen. „Het is vanwege myn zoon, die daar fabrieksopzichter geworden is en niet by zyn moeder komen kaD, en nu zyn moeder by zich laat komen." Men heeft de goede oude laten praten; maar als zy uitvoeriger wil wordeD, beduidt een krachtig gebaar haar, dat zy spoedig plaate moet maken voor anderen. Eensklaps luid gelach, blykbaar uit den mond van jonge, frissche meisjes in deze omgeving iets ongewoons! Twee Pommersche boerenmeisjes treden binnen, van wie de eerste, resoluut, zich met de ellobogen plaate maakt, terwijl zy zegt: „PardoD, het is hoog tydl" Zy heoft zich en haar vriondin spoedig een doortocht gebaand naar de groene tafel en stelt zich voor sis „Louise Schmidt uit Feldkrug", dio met haar vriendin Johanna Mayer twee plaatsen op de „Dania" besteld heeft. In haar onbevangenheid wil zy, evenals haar voor gangster, do 70-jarige, den heeren achter de groene tafel het doel van haar emigratie uitvoerig vertellen. Doch dezen hebben waar- lyk geen tyd voor zulke verhalen; do haven- stoomboot beeft al tweemaal de stoomfluit laten hooren, een vermaning, dat de tyd der inscheping nadert 1 Hot Pommersche meisje wordt dus kort geantwoord: „Maar gy hebt immers longontsteking?! Ziehier, dit telegram zegt het onsi Wy hebben uw plaatsen aan anderen vergeven I" Sprakeloos Btaren de beide meisjes elkaar aan; maar dan, terwyl Johanna in tranen losbarst, herstelt Louise zich snel weer en schudt een stroom van verwyten op het hoofd der zwakkere vriendin: „Zie je, dat is nu nog een laagheid van je Jochen Klas I Dat heb ik er nu vaD, dat ik met je aamenreizon will Ik kon bet wel denken, toen wy de laatBte maal in de danszaal waren en Jocben zich uitliet, dat hy ons nog wat in don weg zou loggen I" Men maakt beiden duideiyk, dat het hier niet de plaats is voor het uitvechten van particuliere aangelegenbeden, waarop Louise haar vriendin het van schreien glooiende gezicht streelt en zegt: „Biyf jy nu eena rustig zitten, ik speel dat wel met do heeren klaar; let eens op, hoe ik dat aanlegl Jou Jochen Klas zal zyn zin niet krygen I" Eu met het zichtbare oogmerk, om do beambten voor haar lief persoontjo in te nemen, zogt zy: „Ach, meneer, u is wel zoo goed od neemt ons toch nog meel (Sief volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1