koloniën. ATJEH. Toch kwam nog in den nacht het ongeval der overheid ter ooren, men weet Diet door wien. Direct begaven zich carabioiers naar de plaats des onht-ils, maar konden niets vast stellen. Met het morgengloren had zich hot ongeluk reeds overal verbreid en een groote menschenmenigte verzamelde zich aan het strand van Fontanella. De hooge, stelle rots sprong aan den voet een weinig vooruit en daarop lag het lichaam van de schoone vrouw. Haar blond haar lag los over de rotsen en haar voeten werden door de golven bespoeld. Haar man werd gevangengenomen, doch na weinige dagen onder borgtocht weder vrü gela ten. Spoedig daarop verschenen, zooals de f Cor- rlero di Napoli" verhaalt, beambten van een levensverzekering-maatschappij, waarbij de ongelukkige haar leven voor 250,000 lire verze kerd had, om zich te overtuigen, dat hier van g9en zelfmoord spraken kan zijn. Nader wordt nog gemeld: De overheid in Salerno heeft de vaste over tuiging, hier met een misdaad te doen te hebben. Na den val van zijn vrouw hield de man zich drie kwartier aan de plaats des onheils op en ontmoette 500 meters verder drie mannen, zonder om hulp te vragen. Landlieden beweren gezien te hebben, dat de man zUn vrouw, die weigerde aan den rand van den afgrond te treden, herhaaldelijk beval dit te doen. Het geval verwekt in den omtrek nog zooveel te meer opzien, daar eerst voor drio jaren, niet ver van die ongeluksplaats, een Franschen markies met een jong knaapje is afgestort. Omtrent vroegere betrekkingen van den man wordt uit Parijs medegedeeld, dat hij vóór z^n huwelijk zich zeer veel in Monte- Carlo heeft opgehouden en daar betrekkingen onderhield met sujetten van het laagste allooi. Het eerste, wat bij nn na zyn vrijlating onder borgtocht deed, was naar Par\js te reizen om do betaling te vragen van de ver zekeringssom op het leven zijner vrouw. De Maatschappij heeft niet betaald en laat een nieuw onderzoek instellen, dat vermoedelijk tot geen uitkomst zal lriden, en toch den man moeilijk kan vrijstellen van de tegen hem gerezen verdenking. Deze heeft hem zwaar gewogen, te zwaar dan dat bij hetzij den drang van z\jn ge weten of wel de minachting zijner bekenden langer torsen wilde. "Woensdagmiddag trad bij tinneQ in don restaurant Durand, tegen over de Madeleine, bestelde een déjeuner in een der afzonderlijke kleine vertrekken op den entre-sol. To twee uren hoorden de bedienden een pistoolschot knallen, en toe gesneld, vonden zij den heer Pessel op den grond liggen met een revolvt rkogel in den slaap van zjjn hoofd. Dadelijk naar het nab\j gelegen hospitaal „Bsdujon" in den fautourg Saint-Honoró vervoerd, blies de gewonde er korten tijd later den adem uit. De commissaris van politie, de heer Gavrelle, die het proces-verbaal van den zelfmoord opmaakte en reeds bejaard was, bleef dien selfden avond plotseling dood ten gevolge van •en hartaandoening. De feesttooi dor Residentie. Gebogen onder den last van zwiepende vlaggestokken, zware heipalen, brokstukken ▼an versieringsgevaarten, enz., ziet men thans de werklieden in de verschillende stadsge deelten loopen. Gehamer hier, vaak 10 a 20 meter boven den boganen grond, schaven en zagen ginds; druk gesticuleersnde architecten met teekeningen in de hand, te midden van groepjos aannemers en met duimstokken zwaaiende opzichtersHet is alles een ge zellige drukte in de laatste veertien daagjes vóór den grooten dag, waarop Hare Majosteit, te Amsterdam ingehuldigd als Koningin der Nederlanden, de Hofstad zal betreden aan de oostelijke poorte. De residentie heeft wel geen vaste poorten meer, welke „die Haghe" vroager wel had. Maar tydelyke poorten heeft zy thans in niet gering aantal. Het zyn de poorten, opgericht der Koningin ter eere. In de eerste plaats vindt men er een in de Rynstraat, do straat, waar het station van aankomst staat, en voor welk stadsgedeelte de gemeente gezorgd heeft voor den eersten triomfboog, door welken H. M. daar ter stede zal ryden. Het is een kloeke poort, geflan keerd door twee kleinere doorgangen en ge drapeerd met de wapens van Zuid-Holland en 's-Gravenhage, jaartallen 1880—1898 op cartouches; guirlandes van levend groen, schilderwerk en wimpels in de nationale, oranje- en stadskleuren. Om den hoek van Bezuidenbout en Rynstraat komen, in scbuine richting, twee versierde masten van 12 meter üoogte. Door het particulier initiatief zal de Ryn straat voorts in feestdos prijken door een aantal hooge oranje-geschilderde masten, ge plaatst ep evenwydige afstanden en onderling verbonden door slingers van siergroen. Aan het einde der straat een versieringsstuk, ge vormd uit rechtstandig on horizontaal aange brachte versierde masten met kleine schilden, onder welke risten oranje-appels. Ten slotte zal oen versiering worden aangebracht aan de Rynstraat zydo van het Staatsspoor- etationgebouw. De verder door den stoet te volgen weg is ook grootendeels door de gemeento versisrd, banevens door het boofJcomité voor deinhul digingsfeesten. Die versiering van gemeente wege vangt weer aan in het Haagsche Bosch. Het gedeelte Bezuidenhout tot aan den Bosch ingang wordt door do bewoners van die straat versierd, ook woder guirlandesgewyze aan versierde palen, terwyi de ingangen van de Jan-Pieterszoon Coen- en Daendelsstraten, en ook die zystraten van den Bezuidenhout zelf, met keurige versieringen zullen pryken. De weg achter de boschwachterswoning, langs welken de koninkiyke stoet het Bosch betreedt, zal pryken met een tooi van tal van kloine vlaggen, in kleuren, overeenkomende met die, voorkomende in de wapens der pro vincie en van de gemeente, en voorts in de nationale en oranjekleuren. Ter zyde van den weg, in den Koekamp, zal de tribune, bestemd voor de buitenlandscbe journalisten, feesteiyk worden gedecoreerd met wimpels en guirlandes, enz. Het gedeelte Leidsche straatweg, voerende van de boschwachterswoning naar de Konings- brug en meer bekend onder den naam van de Groote Laan, wordt versierd met groote met verschillende onderwerpen beschilderde banieren, bevestigd in bet midden van koor den, gespannen boven dezen treedon ryweg. Die groote vanen zullen worden geflankeerd door kleinere in Verschillende kleuren. De geheele weg, welken de koninklijke stoet in het Bosch zal volgen, zal des avonds ver licht zyn door vetglaasjes, guirlandesgewys tusschen de boomen aangebracht. Midden op de Koningsbrug staat de eere doorgang, versiering aangeboden door het boofdcomitë voor de inhuldigingsfeesten. Deze eerepoort belooft e?n werkeiyk schitterende decoratie te zullen worden. Zy heeft den koepelvorm» met a jour bewerkt koepeldak, dat gedekt wordt door de koninklijke kroon. De middendoorgang van de poort is 9 meter breed en zy he9ft vier kleinere doorgangen. In het front z.l, aan de zydo van het Korte Voorhout, worden aangebracht het wapen der provincie en aan die van het Bosch het Ryks- wapen. Htt Haagsche wapen zal zichtbaar zyn aan de zijden van het water. Voorts zal de eereboog pryken met de meest smaakvolle rangschikking van vlaggentropeeën, bloem slingers, wimpels, enz. Naby do Jacobalaan komt nog een kleino poort, uitsluitend dienendo voor de verlichting, vermoedelyk met gekleurde vetglaasjes. Het verhoogde schelpenpad in hot Lange Voorhout, waarlangs de stoet passeeren zal, na het versierde Korte Voorhout to zyn door gereden, wordt versierd door een reeks van tegen de boomen ter weerszyden aangebrachte schrlden met vlaggentropeeën, terwyi tusschen de boomen een slingersgewyze verlichting in blikken potjes zal worden ontstoken. De boomen op den Langen Vyverberg zullen in een oranjerie herschapen wordtn door het kwistig plaatsen tusschen de takken van oranjekleurige lampions. In de Parkstraat tot aan de brug over de Mauritskade zullen, steeds van gemeentewege, hoogo raasten geplaatst worden, versi rd met schilden en vlaggen en gekleurde lange strikken in de toppen. In het midden der Parkstraat verrijst wederom een smaakvol gedecoreerde eerepoort. In de boomen in de Parkstraat en in den bekenden grooten kastanjeboom tegenover het paleis, zullen eveneens tallooz9 oranjeballons bevestigd worden. Ten slotte zyn tegenover het koninkiyk paleis in een halven cirkel een zeker aantal masten geplaatst, welke onderling vertonden worden door slingers van levend groen, waar boven een electrische guirlande-verlichting zal worden ontstoken. Halverwege deze raasten zyn koningskronen bovestigd, cie zoodanig zyn ingericht, dat electrische celluloïd-lampjes de kleuren kunnen weergeven van de edel gesteenten, waarmede een kroon versierd is. Deze masten sluiten zich eenigszins aan by de hooge versieringsstukken, dia aaa de noord- westelyke en zuid oostelyke zyden van het Noordeinde, naby de vleugels van het konink iyk paleis, verryzen. Het Raadhuis zal pryken met een electri sche verlichting van het oude gedeelte, o. a. van het Stadhuistorentje, terwyi aan het nieuwere gedeelte aan de Groenmarktzyde eon gasverlichting zal worden ontstoken over het gansche halfrond. Ziedaar in hoofdtrekken het aandeel, dat van gemeentewege wordt genomen in de ver siering en verlichting van de residentie. Ontegenzeglijk is bovendien de stem, uitge gaan van het hoofdcomité voor de inhuldigings feesten, kort na 2yn installatie, tot de inge zetenen der Hofstad, om op zoo ruim mogelijke schaal mode te werken tot de versiering en verlichting van de stad, niet geweest die eens roependen in de woestyn. Da verschillende commissiën voor buurt- versieringon volgden elkander op en zyn, met slechts enkele uitzonderingen, in stand gebleven. Vandaar, dat er in de residentie heelwat versierde straten en pleinen zullen zyn te bezichtigen en als algemeens indruk kan thans reeds geconstateerd worden, dat er gedaan is wat voor de beschikbare gelden geleverd kan worden. Karakteristieko versieringsstukken, zooals nabootsingen van poorten uit de oudheid en meer bepaalde voorstellingen, zullen daar ter stede met enkele uitzonderingen, gelyk byv. op den Scheveningschen weg, waar drie his torische poorten komen, niet te zien zyn. De algomeene versiering bepaalt zich meer tot een kwistig aanwenden van guirlande-decoratief, masten-poorten en bloemversiering. De wjjze, waarop een en ander in de verschillende wyken is uitgevoerd, verschilt vaak hemels breed. Hier zeer eenvoudig, byvoorbetld op Langen en Korten Vyverberg, Voorhout, Kneuterdijk, waar de sparregroen-slingers en guirlandes voor verlichting bevestigd worden aan niet zeer decoratieve paleD, aan welker boveneind verschillende houten figuren, als sterren, elkaar kruisende driehoeken, het naamcijfer der Koningin, lauwertakken, enz. zyn vastgehecht; ginds een soortgeiyk ver sieringsidee, waartusschen fraai gedecoreerde, hooge, beschilderde masten, voorzien van gul den pieken of granaatappels. In sommige gedeelten van de stad, en nog wel in het centrum, dacht men bijzonder mooi voor den dag te komen met eenig sparregroen, gewikkeld om tyseiyk dunne stokjes in de nationale kleuren, waarboven een zeer primi tief W'tje op een kleine cartouche, terwyi in stadsgedeelten als de Koninginnegracht, Ko ningskade, Javastraat, enz. de versierings- en verlichtingsguirlandes onderling een reeks rood-, wit- en blauw- en oranje-beschilderde, vierkante palen verbinden. Hoe dit zy, hoofdzaak is, dat de versiering en verlichting zoo algemeen mogeiyk zijn en dat is vrywel bereikt. Gemeenteraad van Alkemade. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren Bakker en Los. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige gelezen en goedgekenrd. I. Wordt daarna medegedeeld: a. goedkeuring door Heeren Ged. Staten van besluiten tot af- en overschrijving van ƒ50, en tot het doen van 8 onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1898; b. dat het landbouwverslag ovor 1894 en 1895 ter secretarie ter inzage ligt; c. dat B. on Ws. van omliggende gemeenten, waarvan kinderen in deze gemeente ter school gaan, do kosten van feest viering dier kinderen zullen vergoeden; Leimuiden en Rijozaterwoude weigeren; d. verzoek van het Bestuur van don NederL Wielrydersbond tot het doen plaatsen van wegwijzers voor wielrijders in de gemeente, waartoe aan B. en Ws. machtiging wordt verleend; e. dat de Burg. is uitgenooaigd met een commissie uit Ged. Staten den toestand der brug te Oud-Ade te 's-Gravenhage te bespreken. Alle deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. II. Na rapport der commissie tot onderzoek der rekening over 1897, wordt deze goedgekeurd en voorloopig vastgesteld, met het bedrag der ont vangsten op ƒ31,676.63, dat der uitgaven op ƒ30,865.61, en dus met een batig slot van ƒ811.02. IIL Aanbieding door B. en Ws. der begrooting voor 1899, geraamd aan gewone inkomsten on uitgaven, elk op ƒ30,683.555; terwijl omtrent buiten gewone uitgaven en inkomsten ad ƒ19,000, een nadere voordracht zal worden gedaan. De begroo ting zal alsnu gedurende 14 dagen ter lezing worden gelegd. IV. Wordt op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. Luyckx als gemeente-geneesheer te Roelof-Arendsveen. V. Naar aanleiding van een verzoekschrift van den arts dr. Ch. P. Van Dillen, wordt deze als gemeente-geneesheer te Roelof-Arendsveen met algemeene stemmen bij acclamatie benoemd, ingaande 1 Sept. e. k., tegen do voor dit en het volgende jaar bepaalde toelage van ƒ500 'sjaars, een toelage volgens den heer Elstgeest algemeen veel te hoog voor de te presteeren diensten. VI. Aanvrage van den heer H. Waarle om eervol ontslag als hoofd der openb. school to Rijpwetering tegen 17 Nov. o. k., hetwelk met algemèene stemmen wordt verleend. Zijn verzoek om zijn pensioen van ƒ700 tot ƒ800 verhoogd to krijgen, het aanbieden van een geschenk en het bepalen der jaarwedde voor zijn opvolger, zal na atioop der agenda in besloten comité worden be sproken en daarna verder behandeld. VII. Komt ter tafel een schrijven met plan omtrent den aanleg van een tramweg door deze gemeento, door de Hollandsche Electrische Spoor weg-maatschappij te Amsterdam. Besloten wordt B. en Ws. te machtigen om den Raad van Beheer dier Maatschappij to berichten, dat bedoelde tram- aanleg door deze gemeente zeer gewenscht is en de gemeente wel bereid zal zijn toteenigen finan- ciëelen steun. VIII en IX. Geldleening en uitvoering van openbare werken. Wordt besloten de volgende buitengewone werken te doen uitvoeren: lo. be strating van het paardenspoor in den gemeente rijweg van af de Weesbrug ia het Lageland tot de brug over Ringvaart te Nieuwe-Wetering over een lengto van 7492 meter, waarvan de kosten geraamd zijn op ƒ10,638.64 of ƒ1.42 per M.; 2o. het aanleggen van oen rijweg tusschen Rijp wetering en Hoogmade, waarvan do voor deze gemeente blijvende kosten op 5400geraamd zijn 3o. het maken Yan drie nieuwe vaste bruggen te Oud-Ade, welke volgons het oordeel van B. en Ws., alsmede van den gemeento-opzichter, solide dienen te worden bewerkt. De kosten daarvan zijn geraamd op ƒ2000; 4o. het maken van eea nieuwe brandvrije kluis ter bewaring van het archief in het gemeentehuis, geraamd op 1300. Gezamenlijke raming 19,338.64. De kosten zullen gedekt worden door een geldleening ad ƒ19,000, die door den Burg. verkrijgbaar zijn tegen 31/.» pet. 'sjaars, met een jaarlijksche aflossing van minstons ƒ500 4- do rente, te beginnen met het jaar 1901. Na rondvraag door den Voorzitter of een der leden buiten de agenda nog iets wenscht te be spreken, vestigt de heer Vf.n Rijzen de aandacht er op, dat het wenscheljjk zou zijn de verzak kingen bij do nieuwe bruggen te Roolof-Arendsveen niet met grondspecie, doch uitsluitend met puin op te hoogen. De Voorzitter verklaart omtrent dit punt, dat hij er met don opzichter over zal spreken en hot in den geest van den heer v. Rijzen doen uitvoeren. Geen der leden verder het woord verlangende, wordt do openbare zitting gesloten, om in besloten zitting to behandelen wat onder VI is aangehouden. Na heropening der openbare vorgadering wordt voorgesteld B. en Ws. te machtigen om ter voor ziening in de vacaturo van hoofd der school tc Rjjp-Wetering een oproeping van sollicitanten te doen tegen de bestaande jaarwedde van 900 met vrije woning en tuin. Eenige leden vinden even wel een traktement van 800 aanvankelijk hoeg genoeg, waarin de heer Oosthoek aanleiding vindt het voorstel, om de jaarwedde voor het te benoe men hoofd dier school te bepalen op ƒ800- Dit voorstel wordt ten slotte aangenomen met 6 tegen 3 stemmen, waardoor het voorstel van B. en Ws. is vervallen. Tegen stemden de heeren Van der Poel, Van Rijzen en J. J. Van der Meer. Dewijl al spoedig bleek, dat do heer Waarle van den kant van den Raad geene toelage tot pensioens-verhooging heeft te wachten, wordt tot compensatie besloten B. en Ws. een krediet toe te staan, ten einde hem bij zijn aftreden als hoofd der school te Rijpwetering na 38 dienstjaren een passend geschenk te kunnen aanbieden. De heer Elstgeest brengt nu nog ter sprake het verleenen van ƒ6 'sjaars vergoeding aan den wegwerker T. Akerboom voor vaartuigliuur af wel een bootjo voor rekening der gemeente aan te koopen. Na eenige discussie worden B. on Ws. tot toe kenning van die huur ten behoeve van het werk aan de wegen gemaehtigd. Hierna werd de vorgadering door den Voor zitter gesloten. BATAVIA, 20-26 Juli. De hoofdredacteur van do „Locomotief", mr. P. Brooshojft, die tot herstel van zyn geschokte zenuwen eenigen tyd te Djokja karta on te Bandoeng vertoefde, bericht in het nommer van zyn blad van 22 Juli, dat hy tot half October op reis gaat. Het „Centrum" weet mede te doelen, dat die reis zich zal uitstrekken tot Europa. Ook de redacteur van het „Batav. Nieuws blad", de heer P. A. Daum, vertrekt volgens de „J.-B." zwaar ziek naar Europa. Uit Modjokerto wordt het volgende aan het „Soer. Hand." bericht: .Onlangs werd een der opgezetenen van de dessa Soko, omdat hy niet by macht9 was zyn padjek te voldoen, door den loerab, by- wyze van straf, te werk gesteld aan een kali, waarin hy verdronk. „De loerah liet naar den man zoeken, die spoedig gevonden werd; de drenkeling moet toen nog eonige tetkenen van leven gegeven hebbeD, doch geen enkele poging werd gedaan om de levensgeesten weder op ta wokken, integendeel met spoed werd hy begraven, en zulks op last van den loerah, die zeer beducht scheen voor de gevolgen van zyn printab, welke oorzaak werd van bet ODgeluk." Het bericht van een ontzettende zee ramp komt uit Takoo. Een met samsjos ge laden jonk, die buiten de reede lag, werd door de hooggaande golven zoo geweldig heen en weer geslingerd, dat een deel van de lading losraakte; terwyi de matrozen hun best deden om alles we»r vast te sjorren, stak de schipper wat Chineescli papier aan, dat by ongeluk waarschynlyk, ofschoon het niet in het bericht staat den spiritus aan boord deed ontvlammen. Een vreeseiyk tooneel volgde. De matrozen sneden de ankertouwen door en trachtten dwarsscheeps te komen naast een voorbyzeilend vaartuig, om ten minste nog een kans op levensbehoud te hebben; werke iyk kwamen zy naby en de weinigen, die aan boord gebleven waren, deden wanhopige pogingen om de ruimte, die de schepen scheidde, over te springen. Het gelukte hun niet. By do hooggaande zeeën was de dood onvermydelyk. Acht en twintig menschen kwamen ellendig om hot leven onder de oogen van de bemanning van het zeilende schip, die niet de minste hulp kon verleenen. J.-B AT JE IT. In de „Brieven over Atjeh," voorkomende in de „Sumatra-Courant" van Donderdag 21 Juli, leest men het volgende: De expeditie naar Edi, die er als zoo'n onder geschikt toevalligheidje bykwam, blykt nu het meest van alles te beteekenon en de zwaarste offers te eischen. Sinds den 4den van deze maand hebben wy reeds by de vyftig dooden en gewonden te betreuren. Voor waar geen kleinigheid! Daartegenover staat echter een succes, dat, zooal niet geheel afdoende, dan toch groot mag heeten. We mogen gerust zeggen, dat ook in het Edische het verzet in zyn hartader is aangetast en dan ook wel spoedig zal dood bloeden. Twee der gewonden, die we den 4den dezer by Edi-Tjoet bekwameD, zyn bereids aan hun wonden overleden: de korporaal Dirksen en fuselier Patrick. De lldo dezer is een moeiiyke dag ge weest en zal ons en den Atjehers nog lang heugen. De geheele colonne was weder onder den kolonel uitgerukt. Het 14de bataljon onder den majoor Van Loenen, het 7de onder den overste Moorroes, de marechaussee, do landings divisie, genie en ambulance. De laatste onder dokter Fiebig. Mede gingen nog de assistent- resident Van Ryn van Alkemade en de con troleur Schadóe. Al spoedig kreeg de colonne veel vuur, doch de Atjehers hielden nergens stand. Dit veran derde echter by Boekit Ara. Daar begon de vyand zich hardnekkig te verdedigen en had hy zich dan ook in heuvels en huizen geducht versterkt. Tachtig dooden liet hy daar liggen volgens de berichten en het blykt nu, dat dienaangaande geen twyfel hoegenaamd ge wettigd is. Doch ook onze colonne bracht dien dag beelwat bloedige offers. Drie fuseliers sneu velden, twee officieren, drie Europeesche onder officieren, een Europeesche korporaal, vyf Europeesche fuseliers, een Amboineesch sergeant, zes Amboineesche marechausees, één inlandsch sergeant en een inlandscb hoorn blazer werden gewond. Stellen we onze levende 6trydkrachten toch op hoogen prys, die zoo veel ofFers plengen op het altaar van den plicht, en hopen we, dat dergelijke vreeseiyke gebeurtenissen er toe mogen leiden, dat de verschillende standen in het leger elkaar in het algemeen wat beter leeren waardeeren. Tengkoe Tapa, de hoofdleider van het ver zet, is, belaas, niet gevat, schoon dien dag ook veel Oolama's gesneuveld en, gelyk den 12den bleek, ernstig gewond zyn. Groote drom men van het volk uit de verschillende staatjes langs de Oostkust hebben aan den stryd tegen onze troepen deelgenomen, en de meesten van hen zyn, toen de hardnekkige tegenstand vruchteloos bleek, naar Edi-Tjoet en verder in het gebergte gevlucht. Mogeiyk krygeo ze nog oens tegenover ons staan, - maar zal het wel voorgoed uit zyn, want de el*j menten tot het in-stand-houden van machtige benden worden onder hen betrekktiyk weini» gevonden. Na dien geduchten llden dag dezer maand ging de nacht in het bivak by Boekit-Ara rustig voorby. Ook toen de colonne na de ver. nieling van al de werken des vyands den volgenden morgen doormarcheerde, viel er niets meer voor, niettegenstaande do marsch liep langs een zeer gevaariyk terrein. Het doel was dien dag GedóhPerl ik te bereiken, en byna was men daar aangekomen, toen de achterhoede der colonne, hoofdzakelijk 'béstaande uit de troepen der Iandingsdivisio, plotseling óp donderbusschoten onthaald werd, De uitwerking van dio leelyke dingen was zeer noodlottig, want wy bekwamen daardoor opeens weer zeven gewonden. De adelborst der lsto kl. Ten Broeke Hoekstra, de constabel (sergeant) Halbmeyer, de matroos 1ste kl. De Back, de matrozen der 2de kl. Elburg, Wein en De Jager, en de Europsesche fuse lier Talsma. De orde in den trein bleef gelukkig onge stoord, doch de woede der landingsdivisie op> het zien der gewonde kameraden was groot.' In enkele cogenblikken was men het begroeide gat, waaruit het vuur afgegeven werd, bin- nengedrongen en daar wilden de kerels, die er zich schuil gehouden hadden, weg vlieden, doch daartoe werd hun de tyd niet gelaten. Allon er waren er negen worden terstond neergelegd. Toen de colonne het bivak betrok, bleken veel Perlakkers, die aan de gevechten van den vorigen dag hadden deelgenomen, weer teruggekeerd. Onder die teruggekeerden waren veel gewonden. Yan den nacht had men ge bruik gemaakt om den grooten weg van Edi- Tjoet over Pedawa-Eesaar te volgen en zoo Perlak nog vóór de colonne er aaDkwam, te bereiken. Het scbynt, dat de Tjebik van Perlak van een en ander niets gemeld heeft, niet tegenstaande het hem zeer goed moet bekend geweest zyn. Dit zal dan ook verder onder zocht worden. Den 13den is de colonne naar Semali ge- gaaD, den weg volgende over Ranban, en den löden te Eii teruggekeerd. Uit de ontvangen telegrammen blykt niet dat er na den 12iea tot den löden iots byzonders is voorgevallen. Alleen weten we, dat de troepen den löden weer zyn uitgerukt, omdat gemeld was, dat Tengkoe-Tapa zich in Taijang met esn paar duizend volgelingen ophield. Da colonne trof' echter geen enkelen vyand aan. De duizen-, don waren ineens spoorloos verdwenen. Hopen we, dat die lie Jen van mi af wyzer zullen zyn, den wanhopigen stryd. niet langer te rekken. Leerplicht. Zoolra het wetsontwerp op den Leerplicht bekend was geworden, haeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwyz-rs-Genoot- schap zich beyverd, het gevoelen zyner af- deelingen aangaande dat ontwerpln te winnen, terwyi het uit zyn midden een commissie benoemde, om uit de ontvangen antwoorden een rapport samen te stelltD. Dat rapport verwierf de goedkeuring der algomeene ver gadering, welke 22 en 23 Juli jl. te Wage- ningen byeenkwam. Op de vragen, aan de afdeelingen verzonden, zyn 143 antwoorden ingekomen. De eersto vraag luidde: „Is uw afdeeling van meening, dat de belangen van bet onderwys krachtig zouden worden bevorderd, al3 het ingediend* ontwerp, ook zonder wyziging, tot Wet werd verheven Op deze vraag werd door 12 afdeelisgen met neen geantwoord, niet, wyl men zicla tegen wettelyke regeling van den leerplicht wenschte te verzetten, maar voornameiyk, wyl men overwegende bezwaren had tegen de halfjaarlyksche toelating volgens art. 3, of togen het door de Regeering voorgestelde stelsel van contröle. Verder hadden 22 afdee lingen geen bezwaar de gestelde vraag toe stemmend'te beantwoorden, inoien het woord „krachtig" geschrapt werd. Daartegenover echter stonden 109 afdeelingen, die beslist jet antwoordden. Aan de „N. R. Ct." wordt van gisteren uft Batavia geseind: „Majoor C. A. De Jongh, die aan het hoofd van een troep uit Kotta-Radja den 21 sten dezer Longah verkende, werd door Tengkoe Tawa van Anagaloeng aangevallen. Deze en zyn partygangers werden gedood. Onzerzyds werden gewond do 1ste luitenant der infan terie H. A. Schadóe en twee cavaleristen. Verder hadden geen ontmoetingen plaats. De troep keerde naar Lamtobah terug. Aangekomen badgasten te Katwyk a/Z. Groot Badhotol: Mister and miss G. and H. Pbympton, Boston. Mister B. Waarsoe, Londen. Herr Carl Ducker, Dusseldorf. De beer C. H. J. A. Bredius, Utrecht. Villa Mignon: Mejonkvrouw E. Rotbaan Macaré, Amsterdam. Villa Kruyt: Mevr. Logner en mej.Legnor, Utrecht. Fraulem Bëhm und Fraulein Bochkamp, EsseD. Villa Gertrnda: Mej. M. J. KropfF en mej» H. Kropff, Apeldoorn. Mevr. de wed. A. v. Spall— Eekhoff on mej. A. E. Van Spall, Amsterdam. Stations koffiehuis: De heer H.Lairitï, Utrecht. W ij k A 42: Herr G. Grobe und Fam., Du®- seldorf. W ij k C 82: De heer en mevr. v. Emmenes en familie, Arnhem.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 10