N». 11811 Vrijdag SO Augustus. A°. 1898 feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 25 Augustus. Feuilleton. Spoorweg en Kerkhof. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUTULNTi Voor Leiden per 8 tnaanüeo. f 1.10. Franco per post9 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. FRUB DER ATW HVW Van 1 6 regels f i.05. Iedere regel meer 0.17J. - Gfoctora letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren bulten de stad wordt 0.05 berekend Het laatste nummer van het feest programma ter gelegenheid van de viering van het vijfjarig bestaan der Leidsche wiel- rüdersvereeniging All Right" was gisteravond aan do orde, nl. het concert op „Zomerzorg" door de kapel der Lridsche dd. Schutterij, onder directie van den heer Joh. C. Geyp (toegankelijk voor leden van „All Right" en die van „Musis Sacrum" met dames; introducés en genoodigdeD). Ook do consul voor Leiden van den Algemeenen Nederlandschen "Wiel- rijdersbond en de officiöele tijdopnemer waron aanwezig. Dicht b\j den ingang tot „Zomerzorgs"tuin prijkte in gasilluminatie het wapen der feestvierende vereeniging; ook stond daar haar banier. De heerlijke tuin van „Zomerzorg" was overigens, behalve met de gewone gasver lichting, inderdaad keurig verlicht met goed brandende votglaasjes, slingersgowijs rondom den vijver aangebracht, alsmode met ballons in dlerlei nieuwe vormen on kleuren, waarvan de oranjeballons, als symtolen van het „Oranje boven" afzonderlijk hoog in de boomen be vestigd, vooral een goed effect maakten. Trouwens, de geheele illuminatie, door de heeren Dee, Keller en Splinter op zich ge- nomeD, voldeed uitstekend en gaf een feeste igen aanblik, welke nu tn dan nog voor enkele oogenblikken verhoogd werd door Bongaalsche vlammen. Groote en kleine wim pels om muziektent en vijver ontbraken evenmin. Na het concert werd op de tonen, welke de ia de tent zetelende musici aan hun instrumenten ontlokten, een zeer geanimeerde ommegang door den tuin gemaakt. Daarna Werd spoedig begonnen met het bal in do zaal, gedirigeerd door den heer Groenewoud. Velen namen daaraan deel. Opmerkelijk was het, dat geen der leden het Bondsinsigno droeg. „All Right" verschafte en genoot weereen goeden avond. De korporaal konstabel F. Hildama, thans dienende aan boord van Hr. Ms. arti'lerie- instruoliescbip „Bcllona" te Willemsoord, wordt met ingang van hdden overgeplaatst aan boorl van Hr. Ms. wachtschip te Amster dam en gedetacheerd by de Kweekschool ▼por Zeevaart alhier. Van het „Woordenboek derNederlandsche Taal" is heden van het 5de deel verschenen de 12de aflevering, behandelende de woorden „Ham" tot „Handel," bewerkt door dr. A. Beets. Benoemd is tot tijdelijk leeraar in het handteekenen, enz. aan de avondschool voor ambachtslieden te Gouda de heer J. F. Goddfln, van Leiden. Voor de akte Franscb, lager onderwijs, ie geslaagd de heer C. Ennes, van Noord wijk aan Zee. In de gisteren gehouden Raadsvergade ring van Sassenheim word tot keurmeester van vleesch en visch benoemd de heer C. Hoartvold. De gemeente-rekening over 1897 werd vast gesteld op een bodrag van f 11,845.07s in ontvang en uitgaaf. Op de voordracht voor zetters werden ge plaatst de heeren B. P. Roost, J. J. Kruyff, C. J. Speelman on J. P. Oudshoorn. Hare Majesteiten vertrekken a. s. Maan dag te 10 uren van So9stJijk en zullen te 11.22 te 's-Gravenhage aankomen. HH. MM. hebben den autoriteiten doen verzoeken by Hare aankomst niet aan het station tegen woordig te zyn. Op den verjaardag van de Koningin zal te 7*/% uur dos avonds een groot gala-diner plaats hebben. Te voren zal Hare Majesteit de ge- lukwenschen ontvangen van de hofhouding en van autoriteiten. Bij de Godsdienstoefening op 31 Augustus in de Groote Kerk te 's-Gravenhage zijn voor do leden van het dienstdoende Huis van H. M. plaatsen gereserveerd voor de gewono Hof- banken. Gisteren dejeuneerden bij den groothertog van Saksen en zijn dochter op het Kurhaus te Scheveningen: generaal Vorspijck, de kunst schilders Mesdag en Bisschop en mevrouw Bisschop; de heer Vinkhutjzen, intendant, en mevrouw Vinkhuflzen en de heer Couturier, thesaurier van wijlen de groothertogin van Saksen. Een schutter bij de vestingartillerie te 's-Gravenhage heeft in een adres aan den Raad aldaar medegedeeld, dat hy op den 14den Juni jl. was in dienst der schutterij en dat hjj in oienst het volgend geval heeft gehad: dat door het kantelen van een wig zijn groote teen van zijn linkerbeen is gewond, zoodat by van den 14den Juni tot den 19Jon Juli daarop volgende onder geneeskundige behandeling geweest is en gedurende dien tyd, zijnde 5 weken, geen werkzaamheden heeft kunnen verrichten; dat hom hierdoor een werkelijke loonschade is berokkend groot 70,47, zynde 391uur tegen 18 centen per uur. Hy verzoekt nu den Raad om B. en Ws. te machtigen hem die werkelijke loonschade te willen vergoeden. Dr. W. J. Leyds, gezant van de Zuid- Afrikaansche Republiek, heeft zitting genomen in dtn Raad van Bijstand van het Alg. Nad. Verbond. Te Loosduinen is op voorgang van don burgemeester, mr. H. A. Van de Veldo, lid van de Tweede Kamer, reeds een afdeeling van het Verbond gesticht, aanvankelijk met twintig leden. Aan een drietal, de heeren Van de Velde, Kühler en Bootsma, is opgedra gen „een huishoudelijk reglement te ontwer pen en verdere voorstellen te doen om het welslagen dezer nationale zaak te bevorderen. Van verschillende andere gemeenten mag weldra hotzelfdö worden verwacht. De heer Booth, leider van het Leger des Heils, zal van 16 tot 23 October de hoofd plaatsen van Nederland bezoeken, tot hot houden van een bijzonderen veldtocht. De gemeenteraad van Leeuwarderadeel heeft buiten de aanbeveling om benoemd tot gemeente-ontvanger den heer P. K. Sybrandy, bakker te Wirdum en lil van den gemeente raad. De vorst en vorstin Von Schaumburg- Lippe zyn hedenochtend te halftwaalf per Staatsspoor van Den Haag vertrokken, uit geleid door den Duitschen gezant by ons Hof, baron Von den Brincken, on den secre taris der legatie. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemeene stemmen een niet-eervol ont slag verleend aan H. M. Sluyter, als onder wijzer in het handteekenen aan openbare scholen en als loeraar in handwerken aan de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Zonder debat werd op voorstel van den voorzitter afwijzend beschikt op het verzoek der roeivereeniging „Noptunus" om f 500 sub- ei lie voor een op 31 Aug. aanstaande te houden volksroeiwedstrijd. Ook kwam aan de orde de voordracht om aan dr. Max Weber eervol ontslag te verleenen als gewoon hoogleeraar in de zoölogie, in zyn plaats te benoemen dr. C. P. Sluiter en dr. "Weber te benoemen tot buitengewoon hoogleeraar. Mr. Van Nkrop sprak er zyn verwonde ring ovor uit, dat deze voordracht, die 27 Juli werl aangehouden, thans in onveranderden vorm weer werd ingediend. De wethouder van onderwijs geloofde niet, dat het op den weg van B. en Ws. lag een andere voordracht in te dienen. Hot monde ling voorstel, den 27sten Juli door den voor zitter gedaan om prof. Weber den titel van gewoon hoogleeraar te laten behouden als blyk van erkenning zijner groote verdiensten, vond geen genade by den Raad en toen trok de voorzitter dit voorstel in. Het was toen mr. Van Nierop, die de verdere behandeling wenschte verdaagd te zien. Het had dus op den weg gelegen van mr. Van Nierop een nader voorstel te doen. Nu dit niet is inge komen, achtten B. en Ws. het best do voor dracht geiyk zy óaar ligt aan te nemen. Aldus geschiedde. Het stoomschip „Oengaran", van Java naar Rotterdam, passeerde 24 Aug. Ouessant; de „Salak", van Java naar Rotterdam, vertrok 24 Aug. van Port Said; de „Spaarndam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 24 Aug. Bevezier. Noordwyk. Dinsdagnamiddag wilde do tienjarige H. H. op een by den draaimolen voorbij rijdenden geladen mestwagen springen, waarby hy evenwel kwam te vallen en hem een der wielen over den linkervoet giog en een paar toonen ontnagtld werden. Was dit ongeluk dus aan eigen onvoorzichtigheid te wyten, ernstiger was het ongeval, dat gister voormiddag den 15 jarigen C. In't Hoorn trof. Werkzaam voor den loodgieter H. Reekers alhier aan de in aanbouw zynde R.-K. kerk te Noordwykerhout, viel hy door het uitgiy- den etner ladder van de nok der pastorie. Met een gapende wond aan het hoofd en aan een der beenen, dat later bleok ook gebroken te zyn, werd hy in huis gedragen en binnen een half uur door den in alle haast geroe pen dr. Kervel van bier verbonden, 's Namid dags werd hy per rijtuig naar het ouderlijke huis alhier vervoerd, zyn toestand moet niet zonder gevaar wezen. By de gisteren door ons vermelde pro gramma's der feestelijkheden verdient nog opgenomen te worden, dat ook de zt 300 kinderen van de beide bewaarscholen te Noordwyk-Bincen op dezelfde wyze zullen worden onthaald als de grooteren, doch in hun eigon schoollokalen. Do commissie voor de kinderfeesten vergeet ook de kleinsten nietl Uit de „Staatscourant." Kon. beslui ten. Benoomd tot burgemeester van Leeuwarden jhr. mr. A. lloell, van Venraij H. C. H. Esser. Benoemd bij het wapen der cavalerie, by het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, do 1ste luit. P. E. H. V. L. baron Van Boecop, van het korps, en tot lsten luit. de 2de luit. G. J. Blokhuis, van het 3do reg. huzaren. A. A. llamel, te Hoek van Holland, benoemd tot bureelambtonaar der 3de klasse van den Rijks waterstaat. Aan J. J. Piek, stationschef te Eysden, verlof verleend tot het aannemen der medaille 2de klasse van de Burgerlijke orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Aan A. Labouchère, eigenaar van de Delftsche aardewerkfabriek to Delft, wonende te Ryswijk (Zuid-Holland), verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Do kapitein A. R. B. Opstelten, van bot 3de reg. infanterie, op zijn aanvrage op pensioen go- steld en bet bedrag Yau het pensioen bopaald op ƒ1594 'sjaars. Aan den kapitein ter zee B. De Groot verlof verleend tot liet aannemen der teekoDen van commandeur der Kon. militaire orde van San Bento d'Avis, en aan den luit. ter zeo der 1ste klasse S. P. l'Honoré Nabor, de luits. ter zee der 2de kl. J. A. Van Hooff, J. C. F. Von Müblen, J. Lugt, F. J. Van der Escb, A. Van der Sluis, de adelborsten der 1ste kl. E. R. Schuifz, J. W. J. baron Van Haersolte, F. J. Houwert, Jhr. J. C. A. Van der Wijck, den officier van gez. lsto kl. P. J. De Koek, den officier van administratie 2de kl. O. VV. J. Immink, den officier machinist 1ste kl. J. J. Knotter en do adelborsten 1ste kl. bij de Kon. Ned. Marine-reserve S. J. De Jong en W. Krol tot het aannemen der teekeneu van ridder derzelfdo orde, welke ordeteekenen hun werden geschonken door den Koning van Portugal. Erkenning. Do heer E. Fleurat, ingevolge kon. machtiging benoemd tot vice-cousul te Khodus, is in die hoedanigheid door do Turksche regee ring erkend. Vereenigingen. De ,Sts.-Ct." bevat do sta tuten van de vereenigingen Afdeeling Wateringen van de vereeniging Westland, te WateringenAlge meene Rottordamsche vereeniging ter uitkeering van gelden bij leven en bij overlijden, te Rotter dam; Christelijke vrouwenvereeniging .tot heil der armen", te Hilversum; Schutterij .Sint Gregorius" te Nieuwenhagen. Hoofdcursus. De minister van oorlog brengt ter algemeene kennis, dat, ten gevolge van den uitslag vau het onlangs hier te lande gehouden vergelijkend examen van adspiranten voor een plaatsing op den Hoofd cursus, met ingang van 1 October e. k., do na volgende onderofficieren ter opleiding voor den rang van tweeden luitenant tot die inrichting zullen worden toegelaten: a. Voor infanterie bier te lande: L. J. J. M. Tabbers, H. H. De Lange, H. De Jongh, F. A. Van Seters, H. A. Fischer, N. A. A. Broyn, J. W. Egberts, G. A. De Vos, W. J. Briol, J. E. Schneiders, J. J. Hotz, J. F. Van Mansvelt, J. R. Riesz, W. H. Vink, H. Lamster, J. D. C. Berkhout, J. A. Vau Helden Tucker, H. C. Van der Lely, W. J. Harms, L. J. Baerends. b. Voor infanterie in Ned.-Indië: P. Schaafsma, W. A. L. Soetbrood Piccardt. S. Alberda, A. F. Mönnich, H. llardenberg, J. J. De Kroes, K. L. Rozendaal, J. T. Evers, N. J. Feenstra, A. P. Erzey, P. J. M. Smith, I. P. Van der Ploeg, C. Hillobron, S. J. Verschuur. c. Voor administratie hier te lande: H. Eggink, W. Knap, E. J. J. Do Roy van Zuydewijn, G. J. K. Sneep, P. J. H. Rehe. d. Voor administratie in Ned.-Indiö A. De Wit, J. A. H. Rnnders, J. A. Luymes, J. L. Elsthout, E. W. Schultz. Gemeenteraad van Ocgstgeesf. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De heer A* Den Haan wordt door het lot aan gewezen om hot eerst te stemmen. De notulen der vorige vergadering wordeu na voorlozing onveranderd vastgesteld. Mededeeling wordt gedaan: 1°. Van de besluiten van H.H. Ged. Staten tot goedkeuring der hesluiten in de vorige vergadering genomen tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer H. Odondnal met ƒ50 en tot af- en overschrijving van ƒ150 op de begrooting van 1898; 2°. van een brief van den heer Odeodaal, hou dende dankbetuiging voor de hem toegekende traktementsvorhooging. Nadat is voorgelezen het rapport der benoemde commissie tot ouderzoek der gemeenterekening, dienst 1897, waarbij tot voorloopigo vaststelling wordt geadviseerd, wordt dienovereenkomstig do rekeniDg voorloopig vastgesteld in ontvangst op ƒ30,790.40'*, in uitgaaf op ƒ29,270.11' en alzoo met een batig saldo van ƒ1520.29. De begrooting van het 2de bataljon der rusteudo schutterij in Zuid-Holland, dienst 1899, wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld tot een bedrag van ƒ241 in ontvangst en uitgaaf. Do ge- moeotebegrooting dienst 1899, zooals die door B. en Ws. is opgemaakt, wordt den Raad aangeboden en zal bij de loden worden rondgezonden. De rekening over 1897, zooals die door het Burgerlijk Armbestuur is opgemaakt en ingezonden, wordt na onderzoek goedgekeurd in ontvangst op ƒ400, in uitgaaf op ƒ405.62, sluitende alzoo met een nadeelig saldo van ƒ65.62. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1899 wordt onderzocht en goedge keurd tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van ƒ600. Do voordrachten tot af- en overschrijving en ter beschikking uit den post van onvoorziene uitgaven dienst 1898 worden aangenomen, bohoudens goed keuring van Ged. Staten. Op de voordracht ter benoeming van twee leden voor hot collego van zetters van 's ltijks directe bolastingen worden na stemming geplaatst do heeren H. Van den Ameele, J. C. Spaargaren, Q. Ol8thoorn en C. Duivenvoorden. Niets meer aan do orde zijndo, wordt do ver gadering gesloten. Gemeenteraad van Voorschoten. Zitting van Woensdagavond. Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden. Na mededeeling van een tweetal missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raads besluiten, komt aan de orde de voorloopige vaat- stelling der gemeente-rekening dienst 1897. De commissio uit den Raad adviseert de rekening goed te keuren, welke daarna met algemeene stemmen, waarhij zich do Wethouders ingevolge do Wet van medestemming onthouden, wordt vastgesteld met een batig saldo van 2092.78. B. en Ws. leggen over de begrooting dor ge meente mot bijlagen, die bij de leden zal circuleeren en later in behandeling zal komen. De begrooting der rustende schutterij wordt vastgesteld in ontvangst en in uitgaaf op ƒ241. Tot onderwijzeres, belast met het geven van herhaliDgsonderwijs, aan don Rijndijk in de nuttige handwerken wordt mot 6 stemmen benoemd Mej. M. C. H. v. d. Hom v. d. Bos, onderwijzeres aan die school. Aan B. en Ws. wordt een krediet verleend voor de aanschaffing van een nieuwe zuigbuis voor do brandspuiten, waarna, niets meor aan de orde zijnde, de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. 6) Zeker, het was gemakkelijker een station ie het midden te hebben, maar een station aan beide einden zou toch nog niet zoo ver schrikkelijk zijn, dat men daarom de rust der doodon zou storeD." Knud behoorde tot die soort van menschen, welke, als zij recht op streek komen, de ge wichtigste gronden maar voor het grijpen hebhsn. Hij had over de zaak niet nagedacht, en wist een minuut te voren nog niet, wat hy zou zeggen; maar nu had hy aan de zaak een wending gegeven, die op allen een diepen indruk had gemaakt. Lars zag, dat hjj in gevaar verkeerde, en bedacht, dat hy voorzichtig moest zyn; hy keurde daarom schynbaar Knuds voorstel goed; want, dacht hy, zulke gevoelsuitingen hebben in bot eerste altyd de meesto kracht; men moet daarom beproeven, tyd te winnen. Dezen keer echter had by misgerekend. Steeds heviger word in het dorp de vrees, de ontzetting over het schenden der graven van de geliefden. Waar niemand aan gedacht had, zoo lang de zaak een algemeen karakter droeg, dat werd nu een vraag van het hoogste gewicht, doordat ieder er persoonlyk in be trokken werd. De vrouwen vooral waren opge wonden, en toen de vertegenwoordigers weer vergaderd waren, bad zich by de vergader plaats een onoverzienbare menigto verzameld. Het was een warme zomerdag; de ramen werden uit het raadhuis genomen en buiten zoowel als binnen waren alle plaatsen bezet. Allen gevoelden, dat er een beslissende stryd moest worden gevoerd. Lars kwam met zyn prachtig paard aan- ryden en werd beleefd door allen gegroet; hy zag kalm en zelfbewust om zich en scheen volstrekt niet verrast by het zien van het gedrang. Hy nam plaats in de nabyheid van do rameneen stroohalm had hy gevonden, en een byna onmerkbaar glimlachje gleed over zyn gezicht, toen hy Knud Aakre zag opstaan, om te spreken ten voordeele van do dooden op het oude kerkhof. Maar Knud begon niet met te spreken over het kerkhof. Hy ontwikkelde eerst, dat de voordeelen, die de spoorweg aan het district zou verschaffen, in dezen tyd van speculatie veel te hoog waren geschat. Hy bewees dit door den afstand van elks hosve tot het station aan te geven. En dan vroeg by: „Waarom heeft men van zekere zyde die voordeelen zoo vergroot voorgesteld, als het district er dan toch zoo weinig van trekken kan? Als niemand het weet, dan zal ik bet zeggen: Er zyn lieden hier, die een groote beweging wonschten te veroorzaken, om een andere daardoor te doen vergeten. Er zyn ande ren, die in den eersten roes van vreugde hun hoeven en landeryen hoopten te verkoopen aan vreemden, die dom genoeg zouden zyn veel geld te bieden. Dat is een lage, een gemeene speculatie, en niet alleen de levendoD, neen, ook de dooden zouden die in de band werken 1" En nu weidde hy uit over het schenden der graven. Hy sprak met gevoel en met geestdrift, want de zaak lag hem na aan het harte. De uitwerking zyner rede was buiten gewoon. Lars echter had besloten kalm te blyveD, wat er ook moebt gebeuren. Hy antwoordde daarom glimlachend, dat Knud Aakre, voor zoover hy wist, tot nog toe met hart en ziel do zaak van den spoorweg had voorgestaan, en er zou toch wel niemand onder de omstan ders zyn, die meende, dat Knud verstand had van speculeeren. (Men glimlachte vluchtig). Knud had zich niet verzet, toen er sprake van was do lyken van personen, die hem onverschillig waren, omderwille van den spoorweg op te graven en naar een ander kerkhof over te brengen; maar nu zyn eigen grootvader daarby was, nu was opeens al het voordeel van de lyn verdwenen. Meer zeide by niet, maar zag met een glimlach op Knud neer, en de anderen volgden hem daarin. Knud Aakre bleef het antwoord niet schul dig en wist den Bpuker op den kop te raken. „Ik beken," zeide hy, „dat ik de zaak niet goed begreep, voordat myn gevoel er door beleedigd werd; het is mogelyk, dat ik my daarover moet schamen, maar moer moest men zich schamen, geloof ik, als men niets daarby gevoelt, zooals dat klaarbiykeiyk het geval is met Lars. Ik geloof, dat zyn geestig heid nergens minder ter plaatse is geweest dan hier, want lieden met eenig gevoel moeten oigeniyk een afkeer gevoelen van deze zaak." „Dat gevoel is toch plotseling by u opge komen," antwoordde Lars, „daarom zal het ook wel spoedig weer verdwynen. Denk eens aan, wat zullen de geestelyke, do proost, de directie van het stift, de ingenieurs en do regseriug zeggen, als we eerst met nadruk op de zaak hebben aangedrongen en even later plotseling een verzoek inzenden, om er geen notitie van te nemen, omdat one gevoel er zich tegen verzet, als wy eerst jubelen en liederen zingen en dan schreien en ïyk- reden houden? Al zullen ze allen niet zeggeD, dat wy met elkaar gok geworden zyn, dan zullen ze ten minste toch denken, dat wy op onzen ouden dag kindsch beginnen te worden." „Myn hemel, ja 1" riep Knud, „we hebben waariyk in den laatsten tyd niet veel goeds gedaan; het zal hoog tyd zyn, om ous te beteren. Het is inderdaad ver met ons ge komen, als wy de graven willen schenden van onze vooroudere omderwille van oen spoorweg! Als wy de laatste rustplaats onzer geliefden ontheiligen, om ons graan wat sneller ter markt te kunnen brengen! Is het niet alsof men hot kerkhof wilde exploitoeren? Wat daar ter ruste is neergelegd, dat graven wy weer op in den naam van het geld, van den Moloch dat noem ik leven van de beenderen onzer voorvaderen I" Lars zeide droogweg: „Dat is 's werelds beloop, dat 13 de wet der natuurl" „Der planten en der dieren, ja I" riep Knud. „Zyn wy in zekeren zin dan ook niet dieren!" „In zekeren zin, ja; maar wy zyn ook kinderen van God, die hun dooden hebben begraven in het geloof aan Hem I Hy is het, Die hun graven moet openen, niet wy." „Och, proeketoelonzin 1 Zy worden toch ook weer opgegraven, als er nieuwe geslachten ten grave dalen? Wat geeft het, of dat een paar jaar vroeger gebeurt?" „Wat dat geeft, dat zal ik u zeggen! Wat uit hen voortgekomen is, ademt nog; wat zy gebouwd hebben, staat nog; wat zy be mind en waarvoor zy geleden hebbeD, leeft nog in ons en om ons; moeten wy hen dan niet in vrede laten rusten?" „Ik hoor, dat ge nu weer aan uw groot vader denkt," antwoordde Lars, „want gy maakt u weer warm. Maar dan moet ik er byvoegen, dat het tyd is, dat we mot hom breken. Toen hy leefdo, had hy al vesl ruimte noodig; moet hy nu Da zyn dood ons ook nog in den weg liggen? Als zyn ïyk een hinderpaal zou worden voor een zaak, dia het nageslacht ten zegen zou strekken tot in den honderdsten graad, dan zou men ge rust kunnen zeggen, dat niemand het district ooit meer schade had toegebracht dan hy." Knud Aakre streek zyn laDge lokken terug, zyn oogen fonkeldenvol toorn antwoorddo hy: „Wat die goede zaak betreft, waarvan gy spreekt, ik heb myn moening daaromtrent reeds gezegd. Het is er een van dezelfde soort als die, waarmee gy het district hebt geluk kig gemaakt, nl. van zeer twyfolachtige waarde. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1