Kroningsfeesten. F. WESSEL, De Nieuwe Concurrent, Kroningsfeest. COGNAC, marque „Baudin Fils", Vioolschool Vrijwillige Verkooping, SPECIALE OFFERTE Volontair. Boekhandel. Firma J. 0. RATING, nelpersdrukkerij Afbraakveiling. Op Eerste Hypotheek Den hoogsten prijs In de Koffiebaal Vervolg der Advertentiën. Leidsche Schouwburg-Vereeniging. Kiezen van een nieuw Bestuur. Gevraagd, KRONINGSFEESTEN. flinke Westlander, Meubelen, Spiegels en Fournituren, Handkoffers, Reiskoffers, Damestasschen, Koerier- tasschen in groote verscheidenheid, alle grootten en buitengewoon goedkoope prijzen voorhanden. 65i3 2o Rienwc Rijn No. 1, J. J. POLLMANN, aan de Vischbrug. zuiver Fransch Distillaat. ferkrijgbaar bij minstens vijf Liter, in verzegelde bemande Flesch a ƒ7.50, Ilaarl.straat 96. De Zuid-Hollandsche Roomboter- en Kaasinrichting, Lange Diefsteeg 18. 1 SSÏÏÏ&S Groote afnemers gevraagd. ROLLANDET Co., Firma C. EOOYKER, geschaafde en geploegde Delen, Scbiootco, Ribben, Latteu, Asphalt en ranucu. H. C. MEERBURG M. Pz P. A. A. VAN LOON, D. COUWENHOVEN, voor Goud, Zilver, enz. krijgt men bij gemeubileerds Zit- en Slaapkamer RECLAME-WOL, Zaak in Boter, Kaas, Eieren en Vleesclw., Feuilleton. Spoorweg en Kerkhof. Gemeenteraad van Katwtyk. Zitting van yiotertn. Met don Voorzitter waren tegenwoordig 11 leden. Afwezig met kennisgeving was do heer Van Mels, wegens dienstzaken verhinderd de vergadering by le wonon. Po notulen worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen waren de volgendo stakken: Beschikking van Ged. Staten, waarbij de be zwaren van J. R. Bloot tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1897, ongegrond worden verklaard. Medegedeeld werd, dat de echtgenoote van J. Remmelzwaal ia geplaatst, op kosten der gemeente, in het krankzinnigengesticht Endegeest", en bij Rijk en Provincie subsidie in de verplegingskosten is aangevraagd. Rekening en verantwoording, balans, rente rekening, enz. der Spaarbank, die ter visie worden gelegd. Missive van Ged. Staten bevattende goedkeu ring van de kohieren H. O. en Hondenbelasting 1808. Rapport van den heer J. J. Waning, ingenieur, jD zake de brug by don Roskam, blijkens hetwelk alles in voldoenden staat verkeert. Missives van Ged. Staton, bevattende goedkeu ring van Raadsbesluiten tot af- en overschrijving. Adres van den beer M. Haasnoot Pz., om weg neming van een vuilnisput by zijn erf. Dit adres wordt ter afdoening gerenvoyeerd naar B. en Ws., als bij hon behoorendc. Locos-verbaal van kasopneming. Kas en boeken zijn in orde bevonden en in kas was ƒ8932.181. Verzoekschriften van D. Vijgh, wed. A. De Best Ouwehand, P. Ravensbcrgen, H„ J. R. K. en C. Spaanderman, P. Bloot Pz., W. v. d. Plas Wz., J. v. Holst, G. J. v. d. Laan, M. Dé Vreugd en C. v. d. Wiel. Dezo verzoekschriften worden ge- renvoyeerd naar B. en Ws. ten fine van advies, om behandeld te worden als de termijn ter indie- ning van bezwaarschriften is verstreken. Missivo van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid in antwoord op het verzoek van ge meentewege om intrekking der concessie in zake 'den straatweg Schouw Duivenvoorde tot Katwijk- aao-Zee, meldende, dat het advies van Ged. Staten to dier zake is ingewonnen, de minister zich hier naar gedraagt en voor tusschenkomst der Regeering alsnog geen termen bestaan, to meer, nu de com missie voor bedoelden straatweg aan de oischen van het gemeentebestuur heeft toegegeven. II. Verzoeken afschrijving aanslag Hondenbelas ting on Hoofdelijken Omslag van P. C. Rosier, J. v. d. Bent, J. Schaap, C. v. Velzen, J. v. Rijn, J. Schadee v. Doorn, C. Varkoyisser, St De Jonge, VV. Steyger, J. v. d. Spek, P. Durieux, P. Kralt, D. Knetsch (allen Hondenbelasting), J. R. Bloot voor den aanslag in den Hoofdelijken Omslag van wijlen zijn moeder mej. C. Bloot, en H. J. Droef, eveneens H. O. Op dezo verzoeken werd, conform het advies vau B. en Ws., gunstig beschikt. III. Op de voosdrachten ter benoeming van 2 leden voor het college van zetters van 's Rijks dir. bel. werden geplaatst de heeren P. v. Meijgaard (aftr.) en J. v. d. Gugten Dz., D. Ouwehand Az. (aftr.) en D. Zwanenburg. IVVII. Benoemd werdentot lid der plaatselijke schoolcommissie (vacaturo dr. Van Ehijn) de heer C. Ouwehand Qz., te Katwijk-aan-Zee, tot com missaris der gemeentespaarbank de heer H. Wei land, tot doden der commissie van toezicht op de bewaarschool te Katwijk aan den Ryn, de heeren J. Heemskerk en L. v. d. Valk, tot leden der commissie voor het nazien der gemeenterekening, dienst 1897, de heeren N. Haasnoot, L. Lango en D. Ouwehand. VIIIXI reeds gisteren vermeld. XII. Conform het advies van B; «n Ws. word besloten, op het verzoek der Rijnl. tram wegmaat- schappij tot het rooien van twee boomen te Katwjjk aan den Rijn, in verhand met de voorgenomen verlegging der trambaan, gunstig te beschikken. De heer M. Van Egmond zou de Maatschappij willen verzoeken, met het oog op evontueelo onge lukken, elke tram te voorzien van hulpmiddelen (verbandkist). De Voorzitter beloofde dit Terzoek over te brongen aan de Maatschappij. XIII. Op het verzoek van de Leidsche Duinwater- maatschappij om het plaatsen van telephoonpalen ten dienste dor telephonische verbinding barer machinerieën te Katwijk met haar kantoor te Leiden, werd gunstig beschikt, met in-acht-neming der voorwaarden conform de adviezen van hot Dage- lijksch Bestuur en de commissie van fabricage. XIV. Verzoek van mej. C. P. Veenenbos, onder wijzeres aan de openbare lagere school te Katwijk- aan-Zee, om verhooging harer jaarwodde met ƒ50, op grond, dat zij ook onderwijs in de nuttige hand werken geeft aan de bnrgerschool aldaar, en met het oog op de regeling der jaarwedde van den onderwijzer aan eerstgenoomde school. B. en Ws. hebben het advies ingewonnen van de plaatselijke schoolcommissie, die geen termen aanwezig acht, om betreffende het verzoek gunstig te adviseeren, wijl h. i. requestrante vooruit haar werkzaamheden heeft geweten en voormeld onder wijs ook niet van dien omvang is, dat zij daar voor afzonderlijk worde gesalarieerd. Na ampele discussie, waarbij geen dor leden zich voor inwilliging van het verzoek verklaarde, werd dit in stemming gebracht en met algemeene stemmen verworpen. De agenda afgehandeld zynde en geen der leden by do gebruikelijke rondvraag het woord verlan gende, werd de openbaro vergadering gesloten, nadat door den Voorzitter was medegedeeld, dat, tijdens de inhuldigingsfeesten t© Katwijk aan den Ryn de zoogenaamde Kwakelbfug aldaar voor het publiek zal zijn afgesloten. VERGADERING Tan AANDEELHOUDERS op Donderdag 25 Augustus 1898, 's na middags te 3 uren, in den Schouwburg. Punt van behandeling: HENRI VAN DE VELDE, 6545 10 Secretaris. om terstond in dienst te treden: een bekwaam Hollen-Bakker. Brieven franco onder let ter B. 1 by den Boekh. A. VAN DER LINDEN, Alfen 1. s. 6698 6 Te Vlaardingen te koopeen prach tige Straatversiering, 100 meter lang, tegen elk aannemelijk bod. Te bevragen bij H. HOFSTEE, aldaar. 6697 9 Te koop aangeboden: de fraaie ver siering en Illuminatie v/h. Oosterpark 4e Amsterdam na 7 September te aan vaar'en. Fr. Br. No. 3598 aan SEYFFARDT's Centr.-AoD.-Bur., Amsterdam. 6694 7 Te hoor of te koop aangebodeneen groot 13 ton. To bevragen by den Heer VAN DER ELSHOUDT, Kranenburg by de Beiklian, Dea Haag. 6695 6 wegens liquidatie, om contant geld, op Dinsdag 30 Augustus 1898, des Toormiddags te ÏO uren, voor bet perceel aan den Ouden Ryn No. 28, ta Leiden, ten overstaan van don Deurwaarder J. F. TEUNIS, van een aanzienleken voorraad ongebruikte waarby mak. en andere Linnen-, Buffet-, Zilver- en Etagèrekasten, Salon-, Fan tasie-, Eet-, Wasch- en Nachttafels, 2 complete Ameublementen, diverse Canapé's, Fauteuils, Salon-, Kantoor- en Bldstoelen, Étagères, Boekenhan gers, Salon- en Penantspiegels In diverse lijsten, enz., enz. Verder: een party Stoklljsten, restanten Agre- mentco, Singel, lappen Zyde, Franje, Kwasten, antieke Ornamenten, een Brandkast, enz., enz. Alles bohoorende tot de thans geliquideerd wordende Meubelmakersaffaire van den Heer N. VAN ROSSEN. Kijkdag: Baandag 29 Augustus, van 10 4 uren. 6692 29 BIJ DE IMPORTEURS EEVEJRT SCHUDEE, Gratis-Monsterüeschjes van dezen Cognac stellen wij ter beschikking onzer afnemers. De ledige Flesch wordt tegen betaling van ƒ0.50 terug genomen. 6298 36 VEKKKIJGBAAR VOORTDUREND: allerfijnste zuivere Leidscke Grasroomboter, OO per KG.; prima fijoe verscbe Heukenbotcr, ƒ0.80 per KG.; alle kaassoorten voor lago prijzen. 6384 12 Beleefd aanbevelend: «X. v* HEES. 9821 28 In een uitgebreide Zaak is voor oen fat- sooniyk JONGMENSCH gelegenheid in boven genoemd vak te worden opgeLid. Verdachten i(jn: goed onderwijs genoten hebbende en een duidelyke hand schrijvende. Brieven onder No. 6362 aan het Bureel van dit Blad. 9 BROOD,- KOEK,- BESCHUIT- EN LUXE- BROODBAKKERIJ, Houtstraat 1, loeiden. PLATTE Beschuit, KLEINE RONDE HAAGSCHE 5734 15 Prima qualiteit. NIEUWE RIJN 3, Agenten derStoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen Zee-Assurantiën. 1490 9 CREDIET. Zy, die niet genegen zijn in een Afbefallngs-tfagazyn hunne iukoopen te doen, kunnen op zeer gemakkelijke voor waarden, tegen concurree- rende prijzen, alle soorten van Goederen onder de stiptsto geheimhoncin? bekomen. Brieven Bureel van dit Blad onder No. 3844. 20 j CREDIET. 16, Nieuwe Rijn 16. De bekende Enveloppe», lic- j drukt ad ƒ1.75 p. mille, zijn f wederom In groote hoe veelheid ontvangen. 5139 9 De Deurwaarder P. H. VAN THIKL, te Lei ten, zal op Try dag 26 Augustus a. s., des morgens te ÏO uren, aan de Doommarkt aldaar, publiek verkoopen: 0636 15 eene belangrijke partij Afkomstig van 3 gcamovcerde Loodsen. Breestraat 134, Leiden, Koopt en verkoopt Effecten, wtseelt Coupons, vreemd Bankpapier, vreemd Geld; geeft en neemt gelden op Prolongatie; neemt gelden a Deposito, voor korten en langen termtyn; incasseert Wissels op Binnen- en Buitenland; geeft af Wissels opBultenland- sche plaatsen {op Hoofdplaatsen direct ver krijgbaar), op9nt Rekening Courant met Tentevergoeding. 133 13 zyn bedragen van ƒ5090. af verkrijgbaar. By ruime overwaarde tegen 3*/4 pCt. 's jaare. Kosteloze iolichtingen door den Makelaar LEIDEN. Botermarkt 17, 5657 8 Rapenburg SS. Hervatting der Lew» 1 Sept. Aanmelding Tan nieuwe Leerlingens Hasrengracht ÏO. 6642 10 RAARLEH9IER&TRAAT 118, 2585 12 recht over de Donkersteeg. Ken H er vraagt tegen October: met Pension. Brieven met prijsopgaaf onder létter 91 aan den Boekh. G. JURL1NG, te Kampen. 6699 6 Goedkoop en Sterk. 25 Cents per knot. Uitsluitend verkrijgbaar by S. II. C. SMITS, rtj 6701 10 ko k Paarden^teeg. teg^BMiBggBga Ter overneming Aangeboden, wegenB dubbele zaken, om dadel uk te aanvaarden: oen voor elk aanneeiüiyk lol. 6664 5 Te bevragenHoogewoerd 66, Leiden. Levendaal 127, levert st eds do zuivere verscbe Room* boter voor ƒ1.00 per KG. 6336 6 brandt men dagelijks op Duitsche wijze: 389 12 zuivere Preanger-Koffie, uitmuntende door geur en smaak, Fr(]« per 5 ons 571 Cents. VERKOUW STOKHÜYZEN. NIEUWE RIJN 47. 3) De onmin met Lars veroorzaakte bom smart, zoodat hy zich nauwelijks meester was. Lars antwoordde: „Ja, ik weet het wel; gy geeft u zelf de eer van alles, wat hier gedaan is, en ja, als men oordeelen wilde naar hem, die het meeste in onze vergaderingen gebabbeld heeft, dan hebt voorzeker gy het moeste gedaan." „Dat was dus eigenlijk uw meening 1" riep de ander, terwijl hy Lars met zijn blikken doorboorde; „dus gU zyt het eigenlijk, wien alle oer toekomt?" „Als wij volstrekt over onszelven moeten spreken," zeide Lars, „dan is het toch wel waar, dat elke zaak vooraf onderweg tusschen 0D8 besproken werd, voordat ze hier ter tafel word gebracht." Maar nu kreeg de kleine Knud Aakre zijn oude, vloeiende welsprekendheid terug en riep „Neom dan de eer in 's Hemels naam ik kan het er wel zonder doen; maar het is orger, als men zekere andere dingen verliest I" Dars ontweek onwillekeurig zijn blik, maar zeide toch, terwijl de stroohalm zich snel bewoog: „Als ik oprecht moet zijn, dan schijnt my hier niet veel eer te behalen; de geestelijke en de schoolmeester kunnen over betgeen bier gebeurd is wel tevreden zyn, ttaar het volk zegt toch zeker, dat het district tot nog toe slechts toegenomen is in belas tingen en schuldl" Bi) deze woorden ontstond er een gemor in de vergadering en men schoof met de stoelen heen en weer. Lars vervolgde: „Eindelijk komt er nu eens een zaak ter sprake, die het district voor de talrijke uitgaven eenig voordeel kan opleveren, en daardoor heft de tegenstand het hoofd op. Het is een zaak van algemeen belang, die allen betreft; men moet daarbij een bijzaak, een familiezaak, ter zijde kunnen schuiven." De mannen zagen elkaar aan en spraken reeds halfluid met elkaar, toen er een opstoDd, om naar zijn tasch met mondvoorraad te gaaD, maar onderweg uitriep: „Grooter waarheid heb ik sedert jaren in deze vergadering niet gehoord1" Nu stonden allen op; het gesprok werd algemeen en Knud Aakre voelde, dat hij alleen bleef zitten, dat de zaak verloren was, op schrikkelijke wijze verloren; hij beproefde ook niet meer haar nog te redden. Hij had iets van het karakter, dat men aan het Franscho volk toeschrijft; hy kon er flink op inhakken zoowel de eerste en tweede als de derde maal, maar was niet geschikt zich bedaard te ver dedigen, want zijn hartstochten overweldigden zijn gedachten. Hl) bogreep het, hy kon niet langer blijven zitten; by gaf het presidium aan den tweeden voorzitter over en ging heen; de anderen lachteD, ofschoon nog altijd in het geheim. Koud was met Lars naar de vergadering gegaan; bi) ging nu alleen naar huis, ofschoon hy een verren weg had af te leggen. Het was een koude herfstdag; scherp geteekend en geheel kaal lag het woud naast den weg, het veld was grauwachtig geel, hier en daar aan den kant van den weg lag rijp. Teleurstelling is een verschrikkelijk gevoel; hy kwam zich klein on verlaten voor, toen hy eenzaam op den weg voortschreedoveral voor hem stond Lars, zich in de schemering als een reusachtige gestalte ten hemel ver heffend. Het speet hem, dat hy het zichzelf had te wyten, dat de stryd zoo beslissend was geworden; by had te veel op één Kaart gezet. Maar de onverwachte tegenstand, de smart, de toom hadden hem overweldigd, in zyn binnenste brandde, suisde, schro&uwde, raasde het nog. Hy hoorde het geratel van een wagen achter zich; het was Lars, die met zyn voortreffelyk paard hem in vollen draf voorbyreed, dat het dreunde. Hy zag hom na; de hooge en breede gestalte zat rechtop in den wagon, terwyi het paard, naar den stal verlangend, zich voortrapte, zonder dat zyn meester iets anders behoefde te doen dan den teugel te vieren. Het was voor Knud het zinnebeeld der kracht; rechtstreeks joeg deze man naar zyn doel! Hy kwam zichzelf voor, alsof hy uit den wagen geworpen was, en nu langs den weg hinkte in het gure najaarsweer. Thuis, op Aakre, ging Knuds vrouw op en neer, wachtende op haar man. Zy wist, dat ereen beslissende stryd op handen was, zy had Lars nooit vertrouwd en nu vreesde zy hom. Het was haar geen troost geweest, dat zy te zamen weggereden waren; zy 2ou zelfs nog niet gerust geweest zyn, indien zy ook te zamen weer thuis waren gekomen. Maar hot werd donker en zy kwamen uog niet. Zy stond in de huisdeur, want do weg ging voorby het huis; zy liep eens naar buiten en weer naar binnen; er kwam maar geen wagen. Eindeiyk hoort ze in de verte iets over den harden weg ratelen; haar hart klopt zoo snel, als de wagenraderen omdraaienzy leunt tegen den deurpost en kykt uit. De wagen komt, or zit slechts één inzy herkent Lars, die ook haar ziet en herkent, maar voorbyrydt, zonder op te houden; nu werd het haar nog enger om het hart. Zy voelde haar beenen niet meer; zy wan kelde naar huis en zonk neer op de bank by het venster. De kinderen werden bang en schaarden zich om haar heen; het kleinste vroeg naar vader, want zy sprak met de kinderen by na over niets dan over hem. Hy had een teeder gemoed, en daarom beminde zy hom vurig, maar dit gemoed was niet alleen aan haar en de kinderen gewyd; het bewoog zich buiteD, to midden van duizend gevareD, die hem en hen allen zouden ten gronde richten. Als er maar geen ongeluk gebeurd was, want Knud was zoo driftig waarom kwam Lars toch alleen? Waarom had hy voor het huis niet opgehouden? Zou zy hem naloopen of zou zy den tegenovergestelden weg inslaan, haar man te gemoet? Zy was ten prooi aan den vreo8eiyksten «angst, en de kinderen wil den met geweld weten, wat er toch gebeurd was. Maar tegenover hen wilde zy haar onrust niet laten biyken; daarom stond zy op en zeide, dat zy maar alleen moesten eten. Zy haalde de spijzen en maakte ze gereed. Tel kens ging zy naar buiten, om te luisteren. Hy kwam niet. Zy ontkleedde de kinderen en legde ze te bed; het kleinBte zeide zyn avondgebed op, terwyl zy naast hom stond. Zy bad aandachtig do woorden na, dio de kinderstem opzeide, zoodat zy de schreden buiten de deur in het geheel niet hoorde. Knud stond in de deur en zag zyn gezin bezig met bidden. Zy sprong op, al de kin deren rispen: „Vader 1" maar hy zette zich neer en zei: „Ocb, laat hem nog het gebedje eens opzeggen!" De moeder ging weer naar het bed, opdat hy haar gezicht onder het bidden niet zou zien; want dan zou het zyD, alsof zy in zyn geheimen wilde dringen, vóór hyzelf behoefte had gevoeld, ze haar mede te deelen. De kleine vouwde nogmaals de handjeB op de borst, wat alle aanwezigen insgelijks deden, on bad: ,'k Ben klein, nog vrij van zware zonde, Maar grooter word 'k met elke stonde. Eens ben ik groot en sterk en broed, En doe mijn ouders nimmer leed. Als Gij mij dan slechts, goede God, Steeds trouw doet zijn aan Uw gebod, Nu willen wij den Heere loven, En slapen; d'eng'len waken boven.*' Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 7