Burgerlijke Stand van Leiden, Te Amsterdam is op zestigjarigen leeftijd oyirieden ds. J. Brummelkamp, pred. aldaar. Roim 26 jaar was hy predikant by de Ned.-Herv. Öem.; nadat by eerst predikant t>ü de Chr.-Ger. Gem. te Tiel geweest was, en vervolgens aan het bof van prins en prinses Zu "Wied, is h\j daarna predikant geworden bü do fierv. Gem. te Yeenendaal en vervol gens ruim 22 jaar te Amsterdam. Hoewel zijn zwakke gezondheid hem zjjn werkzaamheden dikwijls belette te doen, zullen zjjn gewezen wijkbewoners der buurten E E en F F hem zeker missen, want ook menig arme wist hij wèl to doen. Do begrafenis zal plaats hebben Vrijdag om halftwaalf op de nieuwe Oosterbegraafplaats. De minister van buitenlandscbo zaktn brengt in do „Sts.-Ct." ter kennis van belang hebbenden, dat jhr. mr. J. E. De Sturler, consul-generaal der Nederlanden to Bangkok (Siam), aan zijn departement te spreken zal z\jn op Donderdag 25 Augustus a. s., des voormiddags van 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 uren. Jhr. F. J. J. Van Bumalda van Eyslnga, sedert 3893 burgemeester van Sloten (Fr.), werd gisterochtend dood in zijn bed gevonden. Naar men verneemt, zal bet nieuw ge bouwde flottielje-vaartuig „Koetei" deelnemen aao de vlootrevue op het Hollandsch Diep. To Valkenburg (L.) is in den ouderdom van 76 jaren overleden de heer J. J. Langenhof, oud apost. missionaris van N.-I. Bij kon. besluit van 22 Juli, opgenomen yi de „Sts. Ct." van heden, is ingetrokken het koninklijk besluit van 16 Juli 1897 (Staatsblad No. 160), houdende regeling der voorwaarden, waarop met medewerking der Gemeenten Rykstelephoonbureelen van het intercommunale Ryksteiephoonnet kunnen worden opgericht en in stand gehouden. De luitenant ter zee der 1ste klasse G. F. Tydeman, offlcier instructeur bij het Konink lijk Instituut voor do Marine te Willemsoord, wordt, onder intrekking van zijn op-non activiteit-stelling, in stede van 1 September reeds mt t 20 Augustus a. e. eervol van die betrekking ontheven en met laatstgenoemden datum gedetacheerd te Amsterdam ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereod- makJng van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Siboga". De luitenant ter zee der 2de klasse A. J. Loke, uit Oost Iodiê in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesteld. De kapitein A. J. H. baron Van LyndeD, van het Sde reg. veld-ar Uil er ie te Breda, wordt bevorderd tot majoor en alsdan ingedeeld by de vesting artillerie. D De firma M. J. H. Keesels, Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten te Tilburg, zendt aan elke zangvereeniging (gemengd koor of mannenkoor) op aanvrage door den president of directeur dezer gezelschappen kosteloos een exemplaar van „Vorstinno van Na9sauwè," vieratomrcig koor (met piano begeleiding ad lib.) bewerkt naar het „Oude Wilhelmus" door F. J. Schweinsberg. Het zelfde koor wordt, mede op aanvrage, aan alle hoofden van scholen oveneens kosteloos ge zonden, bewerkt voor twee kinderstemmen (met piano-begeleiding ad lib.) Verder zendt gemelde firma op aanvrago kosteloos aan ieder pianist „Feestklanken," een phantasie voor piano over Nederlandsche Volksliedoren. Te Gorkum gaat het gerucht, dat deKonlng- innen voornemens zouden zyn na afloop der inhuldigingsfoesten een bezoek aan die ge meente te brengen. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, passeerde 17 Aug. Gibraltar; do „Cluden", gecharterd door do Holland— Amerika iyn, vertrok 16 Aug. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Cyclops" arriveerde 16 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia. Zoctcrmoer. Op de alhier gehouden paarden markt waren aangevoerd 280 paarden of hitten en ongeveer 30 veulens. De handel was flauw. Uit d« „8^18000™!!!." Kon. besluiten. Ann ror. H. Goeman Bor- gesius, minister van binnenlandsche zaken, ver- guuning verleend tot het aannemen der ordeteeke- nen van groot-officier der orde van bet Legioen van Eer, nem door den president dor Franscbe Republiek geschonken. Verlof verleend tot het aannemen der versior- selen van de Leopoldsorde, hun door den koning van Belgiö geschonken, aan: mr. D. Mesritz, advo caat en procureur te Amsterdam, die van officier en jhr. mr. K. J. Schorer, advocaat en procureur te Amsterdam, die van ridder. Aan mr. A. M. Pareau, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1898, verleend een eervol ontslag uit zijne betrekking van vice-president der arrondi9sements-rechtbank te Amsterdam, onder dankbetuiging voor do in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten. Benoemd tot belasting-inspecteur te Rotterdam (eersto afdeoling) de heer R. 17. Mesdag, thans tweede afdeeling, en tot inspecteur der tweede afdeeling de heer W. Vlug, thans inspecteur te Schiedam. Verslag der boterconimissie. Door da RsgeeriDg is als bytage der Memorie van Toelichting by het wetsontwerp tot ver booging en wijziging van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1898 (Stuk No. 210) gepubliceerd het verslag aan den minister van waterstaat over onderzoekin gen van botermonsters, genomen in de maan den September tot December 1896, in het belang van don boterbandel op Engeland. Dit verslag luidt als volgt: Do boter-8ub-commi8sie uit de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstations, heeft de oer Uwe Excellentie verslag te doen omtrent een serie onderzoekingen van boter monsters, welke In het najaar van 1896, ga- durende de maanden September en December, genomen zyn op verschillende plaatsen in Friesland, Groningen en Drente. De onderzoe kingen werden onder leiding der commissie uitgevoerd door dr. J. J. L. Van Ryo, te Leiden, wien een assistent was toegevoegd. Het voornaamsto doel van het onderzoek was aan de scheikundigen der Engeische regeering een reeks gegevens to verschaffen omtrent de samenstelling van ontwyfelbaar echte Nederlandsche boters in de laatste maan den van het jaar. Daarnevens werd beoogd een zooveel moge- iyk volledige statistische bydrage te leveren tot do kennis dier boters, en te traebten langs dien weg op te sporen, welke oorzaken op bun samenstelling van invloed zyn. Ten einde een vergelyking mogelyk te maken tusschen de uitkomsten, by boter- analyse verkregen in Engeland en bier te lande, was bet wonscbeiyk, dat er tusschen de methode van werken en de beide labora toria de meest nauwgezette overeenstemming heerschte. Deze werd verkregen door de bereil- willigbeid van den chef van het Govern ment Laboratory, prof. Torpe, te Londen, die alle gewensebte inlichtingen omtrent de in Engeland gevolgde methoden van boteronder- zoek verstrekte, etrst aan dr. v. d. Zande, directeur van het Rykslandbouwproofstation te Hoorn, later nog eens aan prof. H, F. Wijsman, voorzitter der boterconimissie, en beide heeren in de gelegenheid stelde in bet Government Laboratory de byzooderheCea van de uitvoering der analyses na te gaan. Boven dien werden een aantal te Leiden onderzochte monsters ter vergelyking ook door de Engeische scheikundigen geanalyseerd en zoo een vol doende overeenstemming der uitkomsten ver zekerd. Ten einde de echtheil der toter- moneters boven alle verdenking te stellun, werden zy door een speciaal belast beamtte in diens tegenwoordigheid gekarnd en terstond In duplo verzegeld naar Leiden opgezonden. Het dnplicaat-monster werd dcsvorlangd ter beschikking van bet Engeische laboratorium gesteld. Geroemde beambte bezocht wekelyks vier en twintig plaatsen van boterb-.reiiiog, zoodat op enkels uitzonderingen na v.n ieder dezer zestien monsters verkregen werden, telkens met sen tusscbenpoos van «en week. Elf particuliere veehouders en dertien boter- fabriekeu hadden zich welwillend ter beschik king geeteld, om bet 0e ryl zoodanig te regel o, dat met kernen op de keniet van den beambte kon gewacht warden. Van de alaus verkregen monsters werd bepaal 1 het soortelyk gewicht, ce refracto- mtter-aanwyzing, het gehalte aan onoplosbare en oplosbars vetzunn en aan vluchtige vet zuren volgens Reicheit-Wollny, van welke uitkomsten geregeld medeieeling aan de Engei sche deskundigen werd godaan. Behalve de bovengenoemde monsters wer den van verschillende zyden nog een aantal andere volkomen vertrouwbare verkregen. Bebalve de opgegeven waarden werden nog het verzeepingsgetal en het jodiumgetal be- paalJ. In het geheol kwamen ongevotr 475 monsters in bewerking en daar alle bepalin gen, behalve dia van het soortelyk gewicht en de refractometer aanwyzing, In dnplo ver richt werden, omvatte bet geheele onderzoek circa 6000 quantitatieve bepalingen. Als een dtr voornaamste uitkomsten zy voorloopig vermeld, dat het gehalte aan vluch tige vetzuren, bepaald volgens Reichert- Wollny, tot omstreeks bet oind van October of het begin van November neiging tot daling ver toonde. Nadat het minimum bereikt was, steeg het wscer vry spoedig. De andere cyfera vertoonden correspondeerende veranderingen; omtrent do lactatie-periode, de loading en behandeling der koeien waren zooveel moge lyk gegevens verzameld en daaruit kon worden afgeleid, dat bedoelde vermindering van het gehalte aan vluchtige vetzuren vry regelmatig vcartging zoolang de koeien in de weide wer den gelaten; dat de styging begon zoodra de koeien in den stal waron overgebracht. In de vakliteratuur is een vaak uitgesproken meening, dat de deling van het gehalte aan vluchtigs vetzuren in het najaar voornameiyk zou zyn toe te scbryven aan den voortgang der lactatie-periode. Daarom zy uitdrukkelijk geconstateerd, dat in dit onderzoek het mini mum der Reichert Wollnygetallen reeds lang was voorbygegaan vóór zich een enkele nieuw- melke koe onder de onderzochte bevond. In dien dus de lactatie periode ook al invloed op het gehalte aan vluchtige vetzuren mag heb ben, kan althans dit met zekerheid gezegd worden, dat in het najaar van 1896 in de onderzochte streken van Nederland andere factoren in staat zijn geweest dien invloed totaal ta verbergen. Daar te gelijk met het op stal brengende voeding der koeien ploegt veranderd te worden, kan alsnog ni-.t worden uitgemaakt of de stal dan wel het voedsel de voornaamste invloed in deze gehad heeft en mag van latere onderzoekingen opheldering hierover verwacht worden. Onder goedkeuring van Uwe Excellentie zullen de volledige uitkomsten van dit onderzoek in veroand met andere waarnemingen te gelegener tyd in een vak- tydscbrift worden in het licht gegeven. TWEEBE HA.'II BK, Onteigening te Amsterdam. Een wetsontwerp is ingediend betrefftnde de onteigening van eigendommen, noodig voor het doortrekken der Van-Woustraat te Am sterdam. Op het by Amsterdam in 1896 gevoegde deel van de gemeente Nieuwer- Ametel bevindt zich tusschen den Ametel en do Boerenwete- ring een dicht bevolkte wyk, die, aansluitende aan den Ameteldyk, dooreneden wordt door de Hoedenmakers-, Kuipers- en de Rusten burger-straten. De eenige verbinding tusschen dit stadsgedeelte en het oude gebied van Amsterdam is de Sweelincketraat, die echter aan bet westelyk uiteinde er van, op onge veer 500 meter van den Ameteldyk ie gelegen en daarom onvoldoende Ie alt aansluiting aan het centrum der gemeente. De behoefte ean een beteren verkeersweg wordt zoodanig gevoeld, dat de bevolkfog der genoemde wyk hier on daar over particulieren grond de noodige verbindiogen zoekt en zich daarvoor geldeiyke offers getroost. Om daarin verbete ring te brengen, acht bét gemeentebestuur van Amsterdam het noodig de Van-Wou-straat door te trekken, waardoor ook do etadsnlt- brti-ing ten zuiden van de Rustenburger- straat op regelmatiger wyze kan plaatsvinden. Er zyu drie bezwaarschriften tegen de ont eigening ingekomen. In eon daarvan wordt de noodzakeli kheid betwist ven de doortrek king der Van Wou straat verder dan de Rusten burgerstraat. Reclamant acht in verband daarmede de onteigening van zyn perceelen onnoodig. DeRogeering meent echter, dat deze reclames aan de verklaring van bet algemeen nut van het werk niet in den weg staat. CORRESPONDENTIE. - G. I Als in het bericht over den locaalspoorweg Amsterdam- Haarlem met tramwegen tri de Haarlemmer meer en omgeving en een tak naar Leiden, de komma's punten waren, zou het eenigszins duidelyker zyu, dat bedoeld werd datdelynen over de drie provincies als volgt verdeeld zyn Noord-Holland 53.70, Utrecht 14.50 en Zuid- Holland 15.25, samen 83.45 kilometer, als mede dat al deze lijnen voor de normale apoorwydte van 1.435 motor zyn ontworpen. Van 12 tot en met 17 Angnstos. BEVALLEN: C. W. Ouvrerkerk geb. La Rooij D. D. Twigt geb. Vnijk D. A. Scbuchhnrd geb. Ginjaar Z. C. Elkerbourt geb. Frankhuijzen D. C. M. Onderwater geb Mark9 D. M. Woitera geb. Kluijvers Z. M. A. Tierolf geb. Do Graaf Z. J v. Westbroek geb. Wiiteman Z. W. E. Bnjjtendorp geb. Laterveer Z. J. S- Do Graaf geb. v. d. Vos Z. E. M. Beurze Ëeb. Verhoeven D. M. F. Brugman geb. Trouwee H. E. v. d. Berg geb. Pracht Z. M. Jesse geb. Kruit Z. M. Sinteur geb. Piket D. J. Mark geb. v. d. Worm Z. J. C. v. Biomen geb. Hofkens D. J. v. 't Zelfde geb. Vreugdeoburg D. Ch. W. Tceuwen geb. Mizoe 1 Z. en 1 D. A. Voorbij geb. Redol D. M. H. Montannsgeb. Hoogeveld D. J. J. Eotermans geb. Trr.p Z. M. Waasdorp geb. v. d. Luit Z. H. De Itu geb. v. d. Zeeuw Z. J. W. Maartense geb. Teeuwen Z. E. Spaa geb. v. Varik D. N. Nieuwen- hqizen Segaar geb. Knottenbelt Z. L. Hanson geb. Brus D. B. J. v. d. Voort geb. v. d. Poel Z. M. Th. v. Terjlingon geb. v. Ulden Z. GEHUWD: F. W. Kriek w. met J. C. Van Arondopk jd. G. H. Kleinbans im. met IJ. E. Kriek jd. J. Mooten jm. met R. Van Veen jd. P. J. Van Lis jm. met M. Tordo jd. J. P. Maznrel jm. met F. S. M. De Moreo jd. H. N. Van Kesteren jm. met L. Qorba jd. W. Stafleu jm. met J. C. Hollebeok jd. M. Van dor Linden jm. mot L. Koekebakker jd. Fr. Eikerbout jm. met B. Schuor jd. J. J. Beij jm. met H. Van den Burg jd. W. Hooff jm. met I. Tierolf jd. J. Arentseu jm. met A. Van Hees jd. J. L. Noordeloo9 jm. met J. J. Kouwenberg jd. J. J. Devilee jm. mot C. Gjjbols jd. M. H. Laman jm. met J. M. E. Flippo jd. D. P. Lancel jm. met G. De Groot jd. C. G. Staats jm. met. IJ. H. J. Bos jd. J. Wierstra jm. met J. Smit jd. OVP'RLEDEN: M. Philippo D. 6 j. M. Wolters geb. Kluijvers Z. levenl. E. M. Bink Z. 5 m. W. F. Wolters Z. 1 d. G. Brugman Z. 22 m. J. Springer Z. 20 j. M.- C. Beens geb. Van Halderen W. 68 j. C. Crama D. 7 m. M. T. Pijnaker D. 21 j. J. Van der Valk M. 51 j. G. C. H. Huter Z. 16 j. J. Van Hensden Z. 6 w. J. M. H- Van der Ros Z. 62 j. W. F. Trap geb. Van Poelgeest V. 65 j. H. Van der Vaart M. 49 j. S. Hoorn geb. Meijere W. 82 j. M. Grjjzen geb. Wijling V. 48 j. A. Graves Knosses W. 83 j. ZOETERWOUDE. Geboren: Wilbelmina Jacoba, D. van P. Ammerlaan en A. H. v. d. Stap. Maria, D. van G. Kraan en E. De Jong. Maria Lijdia, D. van P. Kleywegt en M. Odijk. Overleden: Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van P. Kleywegt en M. Odijk. Ondertrouwd: C. Onderwater23j.,wonende alhier, en M. Paardokooper 25 j., wonende te Veur. G. Pioterse 28 j., wonende alhier, en E. Verbij 24 j., wonende te Nieawveon. Gemengd Nieuws, De eerste haringbom kwam gis- teren voor de Gedenknaald aan 't strand te Scheveningen met 18 last baring. Daar niemand aanwezig was om den kabel aan het strand te brengen, trachtte men com municatie te verkrijgen door middel van een hond, dien men met een dun touwtje, waar aan do kabel was bevestigd, naar het strand wilde doen zwemmen. Deze poging mislukte, waarna de kabel werd aan land gebracht door een garnalenvisscher. BI (j k en s het in dru-k verschenen programma van het door de afdeoling 's-Graven- hage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw op 13 September te houden concours-hippique in het Malieveld te 's-Graven- hage, zullen plaats grypen: een concours voor het schoonste en bestgaande rijpaard, toebehoorende aan particulieren. Een concours voor het schoonste on bestgaande tuigpaard, toebehoorende aan landbouwers. Een concours voor het schoonste en bestgaande tweespan, toebehoorende aan particulieren. Een concours voor het schoonste tweespan, toebehoorende aan handelaars of stalhouders. Vervolgens caroussel rijden en de elf provinciën, voorgesteld door een boerin en boer in nationaal kostuum uit elke provincie, gezeten op een twee- of vierwieligen wagen. Ten slotte concours voor het schoonste en bestgaande vierspan. Een concours voor het schoonste en be6te rijpaard, toebehoorende aan en gereden door een officier van het Noderlandsche of Nederlandsch-Indiscbe legor of heerrfyders. Voor een en ander worden gouden en andere medailles en geldprijzen voor koetsier of oppasser uitgeloofd. De aangifte moet geschieden vóór 31 Augustus aan het adres van mr. A. Ferf, Koninginnegracht 80, te 's-Gravenhage. Omtrent d o n effectendiefstal ten huis* van den landbouwer F. Beyen, te Bodograven, en de opsporing van de daders, waaromtrent reeds een en ander werd mede gedeeld, meldt men aan de „Tel." alsnog uit Rotterdam: Het was aan don heer L. J. C. Vuijk, hoofd der afdeeling recherche bij de Rotterdamsche politie, ter ooren gekomen, dat de bakker P. Boulogne, wonende aan den 's-Gravenweg, onder de gemeente Capelle a/d IJsel, effecten onder zijn berusting had, die hij gaarne van de band wilde doen. Uit een onderzoek bleek, dat de iinaacièele omstandigheden van B. niet van dien aard waren, dat hij zich de weelde van effecten kon veroorloven. Ook bleek, dat B. te kennen had gegeven, dat ingeval de politie mocht vernemen, dat hjj effecten in zün bezit bad, bü ze in den bakkersoven zou werpen. Met de grootste behoedzaamheid moest de politie alzoo te werk gegaan. Uit het „Alge meen Politieblad" bleek, dat in den nacht van 18/19 December 1896 te Bodegraven een dief stal van effecten had plaats gehad in de land bouwerswoning van F. Beyen, alwaar een groot aantal Nederlandsche, Amerikaansche, Portugeesche en Russische geldswaardige papieren ontvreemd waren. Door do politie werd daarop een persoon in den arm genomen, die met B. in onderhan deling trad over den aankoop van effecten. Zulks geschiedde en kwam bedoel Je persoon, wonende aan den Oostzeedyk, in hot bezit van eenige effecten, die werkelük bleken afkomstig te zün van den diefstal te Bodegraven. Een tweetal inspecteurs dtr recherche wer den vervolgens met het onderzoek belast. Een buiszo.king werd ten huize van P. Boulogne aan den 's Gravenweg gehouden en eenige brieven in beslag genomen, betrekking hebbende op de bewuste effecten, waarop B. na een scherp verhoor verklaarde, de effecten te hebben ontvangen van J. Codee, land- bouwerskneebt te Bodegraven, om die te ver- koopen, en zou bü als tusscbenpersoon 30 pet. ontvangen van de nominale waarde. Daarop togen beide inspecteurs Dinsdag naar Bodegraven; de landbouwersknecht J. Codee ontkende alles, doch niettemin bleef er ernstige verdenking op hem rusten. Hü werd naar Rotterdam overgebracht en des avonds, na een scherp verhoor ondergaan te hebben door het hoofd der recherche op hot contraal- bureau aan de Kaasmarkt, bekende bü den diefstal gepleegd te hebben ten nadeele van den landbouwer F. Beyen, in wiens dienst hü was. Daarby deelde bü bovendien mede, dat hy het grootste gedeolte der gestolen effecten inge metseld had in een oud privaat te Bodegraven. Met deze nieuwe gegevens gewapend, togen de Inspecteurs Woensdagmiddag andermaal naar Bodegraven en werden werkelijk in bedoeld privaat de ingemetselde geldswaar dige papieren voor den dag gehaald. Zy wer den in beslag genomen en naar Rotterdam medegenomen. Uit het onderzoek bleek, dat op een klein bedrag na do waarde van pl. m. f 40,000 aan wezig was. De beide arrestanten Co Jee en Boulogne zün te Rotterdam in verzekerde bewaring, doch worden heden ter beschikking van den officier van justitie te Utrecht gesteld, onder wiens arrondissement Bodegraven behoort. Aan de recherche te Rotterdam komt onge- twyfeli een woord van lof toe voor haar be moeiingen in deze zaak. Men schrüft aan het „Utr. Db 1." van de Veluwo omtrent hot honiggewin: De inlandsche honig is gebeol opgeruimd. Puike gele was gelat f 70 a f 75 per 50 K.G. Mee per okshoofd f 25, per anker f 5. Dit jaar zal waarscbyniyk een der meest ongun stige zün voor den byenhouder; alle bloemen, waarop de byen honig verzamelen, zyn uitge bloeid en mislukt. Nu rest nog de heide en zoo deze geen ruim gewin geeft, zullen de boeren niet gonoeg korven krygon, die oen voldoenden voorraad bevatten om den winter door te komen, waarmedo men het volgende jaar kan voorttelen. Door het toenemend gebruik van kunstmeststoffen op de Frissche zand gronden ondervinden de Friesche kleiboeren schade. De Friesche kleiboeren hebben nl. elk jaar veel stalmest over, dien zü dan verkoopon aan de veehouders op den minder vruchtbaren zandgrond. Door het gebruik der kunstmeststoffen hebben die veehouders op den zandgrond nu niet zooveel stalmest meer noodig; de vraag wordt mind r en do prüs daalt daardoor. De meeste stalmest wordt nu verzonden naar Holland, vooral naar de om streken van Haarlem en Leiden, ton behoeve van bloemisterüen en warmoozeryon. Drie heeren uit Tiel, waarby de heer Spoorenberg, lid van don Gemeenteraad, reden Zondag met een dogcart op den dyk tusschen Wamel en Dreumel. Een kar, waarop eenige beschonken lieden, kwam hun daartegen. Niettegenstaande het roepen der heeren, weken de anderen niet uit, met het gevolg, dat er een botsing ontstond, waardooF de dogcart van den dyk stortte. Een der heeren, die achterop zat, sprong er af en kreeg een ver wonding in 't aangezicht. De heer Van der Syp was ernstig aan de borat gewond, terwyi de heer Spoorenberg een schouder ontwrichtte en don rechter-boven arm brak. Aan de mak held van bet paard is het te danken, dat er geen dooden zyn te betreuren. De heer 9. lag onder aan den zeer hoogen dyk nog onder het rytuig. De personen, door wier toedoen het ongeluk gebeurde, reden door, zonder zieh te storen aan het hulpgeroep der drie heeren. Het rytuig werd zeer beschadigd; het paard kreeg geen letael. Toen Woensdagmorgen om Vyf uren de knecht van den landbouwer J. v. D., te Neerboscb, in de weide kwam om de twee aldaar loopende paarden van zyn baas te gaan halen, kwam by tot de onaangename ont dekking, dat beide paarden verdwenen waren.- Het vermoeden, dat bier aan diefstal moet worden gedacht, is niet van grond ontbloot, daar dezer dagen elders paarden uit de weide zün gestolen. Ten gevolge der hitte is oen 4 0- jarige schaapsherder te Hoornsterzwaag (Fr.) Dinsdag op de heide bezweken. Woensdag morgen werd zyn lyk gevonden. Dinsdag is op den Zutfenschen straatweg by Velp een vrouw door de groote hitte in elkaar gezakt. Te Eindhoven z(jn gistermorgen wegens do felle hitte 2 koeien, die van Rotterdam naar Luik moesten vervoi-rd worden, in den beesten wagen dood gevonden. Een arbeider, afkomstig uit Sint-Maartens- dyk en in dienst by een boer in Noord-Beveland, is Dinsdag op het land ten govolge der groote bitte plotseling bezweken. Te Koiynsplaat is een jonge gehuwds vrouw, terwyi zy op het veld werkzaam was^ door een zonnesteek getroffen, aan do gevolgen waarvan zy is overleden, evenals de 31-jarige dochter van de wed. A. F., te Dinteloord, dia ook in het veld werkte. Op de rds van Arnhem naar Rotterdam is een stoker der Arnhemsche stoomvaartmaat- schappy „Concordia" door de felle bitte in de machinekamer dood gebleven. Te Marrum bezweek een arbeider by hel koolzaadcorschen door do warmte. BiDnen eenige uren na zyn bezwijming gaf hy den geest. Te Bladel by Eindhoven is de smid T. Ia. door een zonnesteek getroffen en op do plaats dood gebleven. Te Enschodee ie gistermiddag de landtouwei B. M., uit Haaksborgen, die de weekmarkt te Enschodee had bezocht, op den terugweg door een zonnesteek getroffen. Om 5 uren werd zyn lyk gevonden. Ten slotte zy medegedeeld, dat gisteren aan de Berkelwerken tusschen Borculoo en Lochem 20 polderjongons door de warmte bevangen werden, zoodat zy het werk hebbei moeten staken. De officier van justitie te Araster- ,dam verZookt opsporing, aanhouding én bericht van Peter Leeuwenkamp, als verdacht van de in den vroegen morgen van 14 dezer te Weespercarspel gepleegde pogiog tot moord op een vrouw, die hem tydens do worsteling het eerete lid van oen zyner vingers heeft afgebeten. By is ongeveer 35 jaar eq lang 1.73 M. By den hoor Beider, te Rheden, komt sinds een dag of veertien oen ooievaar eiken avond op bezoek, aangelokt door een paar kikvorschen, die de heer B. hem toe werpt. De vogel is thans zoo „eigen", dat hy de kikvorschen uit de hand van den heer B. opeet. Moordenaar gezocht. In den nacht van 18 op 19 Juli j. 1. is een dubbelo moord geploegd te Gent op een koffiehuis houdster en haar dienstbode. De verdenking rust op zekeren Tony, die allerlei blykbaar valsche opgaven omtrent naam, enz. doet Hy is van iets meer dan middelmatige lengte, stevig gebouwd; bruin haar en wenkbrauwen, zonder baard, met een byna zwart kneveltje, langwerpig gelaat, matte kleur, klein puistje op 't voorhoofd; gaatjes in de ooren, vooruit stekende kin, mooi gebit, dunne lippen, groote handen, eenigszins kromme boenen, groote witgryze oogen; als hy spreekt houdt hy 't hoofd een weinig rechts gebogen. Hy rookt zyn sigaren door middel van een houten luciferstokje, dat hy in de punt steekt en tusschen de tanden klomt. Hy druk zich goed uit en by voorkeur in het Vlaamscb? met Antwerpensch accent. Hy ziet er uit^ als een bediende van goeden huize. Men ver moedt, dat by relatiën beeft met zekertn Alex. Winter of De Winter, die zegt een: Engelsch kunstschilder to zyn. In verband m6t dezen dubbelen moord, heeft do politie ook vermoeden opgevat tegen den bekenden Hendrik De Jong, omd.it demoor denaar, die den vermoorden vrouwen fcrouwr beloften gedaan had, zich behalve Tom, Tonyy enz. ook genoemd heeft Hkendie Jungs. (N.R.C Maandag brak in een grooten stoomkorenmolen te Nischnei Nowgorod eenv hevige brand uit, die zich spoedig verbreidde on binnenkort verscheidene groote houtberg-, plaatsen, fabrieken en 80 huizen voor de; voorstad Katysy in asch logde. Vier arbeiders on oen brandspuitgast bekwamen brandwonden, De schade wordt op l'/a nnllioan roebels geschat. Het te Parjjs verachynende „Journal" meldt, dat de kanselier van het Japanscbe gezantschap, die dezer dagen in de richting naar H&vre reisde, sedert dien tyd geheel verdwenen is. Men houdt bet niet voor onmogeiyk, dat hy zich onder de slachtoffers van het spoorwegongeluk by Lisieux bevindt. In Lyon verdronken zeven jong*- lieien by een boottocht op de Rhöne.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2