bet hun in ons land goed bevalt, dat zij veel genoegen hadden op hun tochten naar de voornaamste Europeesche steden, vooral In Berljjo, en dat z|) zich verbeugen tn bet voor uitzicht hier te lande een boogere burger school te bezoeken. Na afloop werd een photograpblacbe opname van het gezelschap voor bet archief van Bronbeek gemaakt. Te balftwee vereenigde de goneraal z(jn gasten aan een collation, waaraan ook de officieren van Bronbeek aanzaten. De kapel van de invaliden, die b\] aankomst het „Wil helmus" had gespeeld, liet zich nu en dan booren. De prinsen hopen heden Apeldoorn en Bet Loo te bezoeken, om dan naar Haarlem te vertrekken, ten einde de garden party van minister Cremer t[j te wonen. In de „Sts.-Ct." is opgenomen een uittrek sel uit de verslagen, door de commission van toezicht over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Amsterdam en Botter dam omtrent de werkzaamheden in 1897 uit gebracht. ilaandag 15 Aug. vierde pastoor Vromen- steyn, te De Rijp, onder vele blyken van be langstelling zfin 25-jarig priesterfeest. Den vorigen avond bad een eerewaebt te paard hem het met vele vlaggen getooide dorp binnengeleid. Te Arnhem ie In den ouderdom van ruim 66 jaar overleden mr. F. Th. Fahud de Mortanges, oud-hoofdambtenaar in lndiê, zoon van w|jlen den minister van koloniën in Thorbeckes eerste ministerie, later gouver neur generaal, Fahud. Hr. Ms. pantserdekBchlp „Friesland," onder tevel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamie, is 15 dezer van Curasao vertrokken, ter aanvaarding van de terugreis naar Neder land. De luitenant ter zee 2de klasse P. Koster wordt met 1 September a. s. als officier van politie geplaatst b|j het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Aug. Forim; de „Reichstag" vertrok 15 Aug. van Delagoa-Baai naar Ylissingen en Hamburg; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Aug. te Qenua; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotter dam, passeerde 16 Aug. Prawlepoint; de „Kai ser" arriveerdo 14 Aug. van Hamburg en Amsterdam te Mozambique. Aalsmeer. De heer J. C. Van Zelm, alhier, is geslaagd voor de hoofdakte. Bodegraven. In December 1896 had alhier e:n diefstal plaats van ongeveer f 40,000 aan effecten, loebohoorende aan den bouwman F. Beyen. Niettegenstaande een ernstig en Ijverig onderzo k, kon men geen voldoende bew|jzon krijgen om den persoon, togen wien ernstig vermoeden gerezen was, te vervolgen. Gister ochtend echter is die persoon, oen arbeider C-, wonende in do buurt van Beyon, na ver boor door den burgemeester, gevangengenomen en naar Rotterdam gevoerd. Een groot ge- deelto der vermiste effecten is te Rotterdam opgespoord b|j een zekeren P. B., kortelings bakker to Bodegraven, die verklaard heeft de effecten van C. te hebben ontvangen ter verzilvering. Dank z|j den vjverigen nasporingen van de Rotterdamsche politie zal dus een groot deel, of wellicht alles, van de effecten teruggegeven kunnen worden. llazerswoude. Maandag-avond 1s het volgende programma voor bet inhuldigings- fesst van H. M. Koningin Wilhelmina, alhier, vastgesteld: Dinsdag 30 Aug. des avonds uitdeeling van levensmiddelen aan armen; Woensdag 31 Aug. des morgens te acht uron koraalmuziek van den dorpstoren, te geven door 't fanfarecorps „De Harmonie", te 10 uren godsdienstoefening, te 12 uren optocht van de schoolkinderen aan den Rfindijk en te 2 uren van die op bet dorp, bjj welke gelegenheid de kinderen worden onthaald op het feestgeschenk van de geëerbiedigde Ambacht8vrouwe dezer gemeente, mevrouw de douairièro Visser van Hazerswoude; des avonds te 8 uren zanguitvoering van ruim 100 personen op het plein voor de Ned.-Herv. kerk, afgewisseld door het fanfarecorps. 1 September: Ruit'.roptocht van ruim 80 personen; daarna volksspelen en 's avonds illuminatie. Hillcgorn. De heer Flier, ambtonaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Oct. a. s. als zoodanig benoemd te Bloamendaal. Tegen zekere 17 jarige alhier wonende J. J. S. is, wogens het opgeven van een ver keerden naam, proces-verbaal opgemaakt. Leiderdorp. Hedenavond te 7 uren zal in het raadhuis alhier een vergadering van de feestcommissie plaats hebben, waarin onder meer het programma van den optocht zal worden vastgesteld. Do kinderen, dio deel zullen nemen aan het schoolfeest, den 15den September alhier te houren, moeten den laoft|jd van 4 tot 13 jaren bereikt bobben. Ocgstgcest. Ten gevolge van hooibroei is alhier den hooiberg van de heor N. verbrand. Het gelukte een aangrenzende schuur te be houden. - Om onder de wapenen te komen togen 2 Septomber zjjn ook nog opgeroepen Simon Johannes Bader en Bernardus Jacobus Hotz, verlofgangers der lichting 1895. Rijiizaterwoudc. Bij de alhier gehouden stemming ter verkiezing van oen Raadslid (vacature wijlen Van Beyeren) tusschen de hotren A. Kiebert en Vink, is eerstgenoemde gekozen. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. De lieer v! H. Schultz erkend en toegelaten als consul van Turkije te Batavia. Benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau J. G. H. R. Bünhoff, burgemeester der gemeente Tiel, G. W. A. W. baron Van der Feltz, burge meester der gemeente Eist; en J. R. Kist, burge meester der gemeente Buren, voorzitter van liet college van curatoren van hot Weeshuis te Buren. Do hoer M. A. Cornelissen, met ingang van 1 September a. s., benoemd tot adspirnnt-ingeDieur dor marine. De gewone audiëntión van de ministers van binncnlandsche zaken, justitie en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken breDgt ter konnis van belanghebbenden, dat de exameua ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs (mot uitzondering van die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de Smnastiek, de Engolsche cn Hoogdnitscb© taal, landbouwkunde, den tuinbouw en dehouUeelt) cn die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lagor onderwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gehouden. Zij, dio zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September e. k. bij het departement van binnenlandsche zaken aanmelden by schrijven op ongezegold papier, daarbij nauwkeurig eD duidelijk opgevende Daam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en do begeerde akte, met aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij Koninklijke besluiten van 2 Februari 1864 (Sts.bl. No. 8), 11 October 1869 (Sts.bl. No. 156) en 14 October 1884 (Sts.bl. No 216). Bij de aanmelding voor het examen middelbaar onderwijs in do Fransche taal behoort te worden overgelegd de reeds verkregen akte van bekwaam heid, waaruit bot recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Bij de aanmelding voor bet examen lager onder wijs in de wiskunde moet de akte van bekwaam heid worden overgelegd, waaruit de wettelijke bevoegdheid, om aan het examen deel te nemen, moet blijken. Zij, wier aanvragen op 10 September e. k. het de- artement van binnenlandsche zaken niet hebben ereikt, kunnen Diet tot de exameDS worden toe gelaten. Inhuldigingsfeesten. In den loop dezer week zal een aanvang worden gemaakt met de versiering van de hoofdstraten te Sch9veningen, waarvoor van gemeentewege een bijdrage is toegestaan. In de Keizer- en Prins-Willem-atraten zal worden aangebracht een dak van witte netten, rus tende op met vlaggen, schilden en witte en bruine netten versierde palen; terwijl by de Duinstraat de eerepoort van het Comité der electrische verlichting zal verrazen. De Bad huisstraten worden eveneens versierd met netten, doch daar alléén guirlandesgewys bevestigd aan palen. Het staat thans vast, dat H. M. de Koningin op Zaterdag 10 en Dinsdag 13 September te Scheveningen zal komen. 10 September, de dag van het offlciöele be zoek, is de Scheveningsche feestdag. Dien dag zal de Koningin tusschen 2 en 4 uren het dorp bezoeken, terwijl Zy zich 's avonds 13 September naar bet Paviljoen zal begeven ter bezichtiging van het vuurwerk. In aansluiting van hot vorig offlciöele be richt geeft de „Tel." thans uitvoeriger het programma van den intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam en te 's-Gravenhage. Na den intocht van Hare Majesteiten op 5 September te Amsterdam, zal H. M. de Konin gin Zich in het Koninklijk Paleis aldaar over de Groote Zaal door den gelen salon begeven naar het balkon van het Paleis, waarna door alle troepen de militaire eerbewijzen zullen worden gebracht en door de muziekcorpsen het „"Wilhelmus" zal worden gespeeld. Nadat Hare Majesteit het balkon zal hebben verlaten, worden achtereenvolgens do vaandels van de dienstdoende schutterij van Amsterdam, van het 7de reg. infanterie en de standaard van het 3de reg. huzaren op de militaire gebruikelijke wflze gebracht in het Koninklijk Paleis, waar zy zullen worden geplaatst in de antichambre van Hare Majesteit de Koningin, No. 59. Nadat door Hare Majesteit deKoningin daartoe bevel zal zijn gegeven, zullen de militaire afdee- lingen, welke aau den intocht deelnamen, den Dam verlaten. Zoodra de troepen den Dam zullen hobben ontruimd en het publiek tot aan de kleine steentjes voor het Paleis zal zijn vooruitge komen, zal H. M. de Koningin zich andermaal begeven op het balkon van bet Koninklijk Paleis om het volk te begroeten. Na afloop van de Inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op 6 Sept. maken HH. MM. de Koninginnen van halfdrie tot 4 uren een rijtoer en des avonds eveneens van 9 tot lO'/a uren. Op Woensdag 7 Sept. zal te 12 uren aan het Koninklijk Pal-is de eerewaebt worden betrokken door een compagnie van bet 7de regiment infanterie met het vaandel en de muziek. De laatste zal zich van 12 tot 1 uur nam. voor het Paleis doen booren. De eere waebt rukt in omstreeks 4 uur nam., nadat Hare Majesteit de Koningin van den rijtoer in het Paleis zal zijn teruggekeerd. 1 uur nam.Uitrijden van Hare Majesteit de Koningin. 1 u. 30 m. nam. Bezoeken der terreinen voor de groote volksfeesten achter bet Rijks museum, alwaar Hare Majesteit der. bistori- schon allegorischen optocht zal zien voorbij trekken. 4 u. 30 m. 6 u. 40 m. nam. Cour van gelukwensching voor autoriteiten en particu lieren uit Amsterdam en uit de provinciën, met uitzondering van die uit de provincie Zuid-Holland. Alle tot de Cour toegelatenen zijn in gala. 8 u. 45 m. nam. Uitrijden van H. M. de Koningin. Waterfeesten en vuurwerk op het IJ, aan H. V. dé Koningin aangebdtfan door de Pro vinciale Staten ven Noord-Holland. Op Donlerdag 8 Sept. zal te 12 uren de eerewaebt worden betrokken door een com pagnie van het 2do roglment vesting artillerie met do muziek, welke zich van 12 u. 80 m. 1 u. 30 m. nam. voor het Paleis zal doen hooren. De eerewacht rukt in omstreeks 4 u. nam., nadat H. M. de Koningin in het Paleis zal zijn teruggekeerd. 10 uur 80 min. vm. 12 uur: Bezoek aan de Tentoonstelling van voorwerpen betrekking hebbende op htt Huis van Oranje Nassau in het Ryksmuseumgebouw, en aan de Rembrandt- Tentoortetelling en de Tentoonstelling van Nationale Kleederdrachten,beide in het Stede lijk MuSsum. 2 uur 15 min. nam..'Uitrijden van H. M. de Koningin. Bijwoning van de matinée musicale in het Concertgebouw. H. M. zal te 4 uren nam. in het Paleis terug keeren. 8 uur nam. Uitrijden van H. M. de Koningin. Gala-voorstelling in den Stadsschouwburg. Hare Majesteiten zullen te 10 uren nam. in het Koninklijk Palels terugkeeren. In den stoet, waarmede H. M. de Koningin het stationsgobouw to Amsterdam op Maandag 5 Sept. zal verlaten, ten einde zich naar het Paleis aldaar te begeven, is aan de volgende bereden officieren een plaats aangewezen: een ritmeester en een 1ste luit. van de cavalerie (ritmeester jhr. M. W. Boreel en luit. jhr. W. H. J. Yan de Poll); een kapt.-iotendant en een 1ste luit. van de vesting-art. (kapt. intend. A. A. Kbynhens en luit. J. L. Ranneft); een kapt. en een 1ste luit. der inf. (kapt. R. J. graaf Schimmélpenninck en luit. H. J. Yan Santen); een kapt. van den gen. staf en een lste luit. van de krijgsschool, (kapt. H. C. A. Nee- teson en lult. D. G. Van der Voort Maarschalk). In den stoet by den intocht te 's-Graven hage op Vrijdag 9 Sept. is aan de volgende bereden officieren een plaats aangeWtzen: een kapt. en een lste luit. der genie (kapt. C. J. Snijders en luit. jhr. J. v. Heemskerck van Beest); een kapt. van het reg. gren. en jagers en een lste luit. der inf. (kapt. R. A. Janson en luit. L. W. J. K. Thompson); een kapt. en een lste luit. van de mare chaussee' (kapt. L. C. H. Michelhoff en luit. P. W. Van Spengler); een kapt. van de veld-art. en een lste luit. van de rijdende art. (kapt. L. baron Van Hogen- dorp en luit. C. E. Baud). Zoowel te Amsterdam als te 's-Gravenhage zullen ook twee bereden officieren van het Oost-Indisch leger in den stoet aanwezig zyn. Na den intocht te 's-Gravenhage op Vrijdag 9 Sept. zal H. M. de Koningin op bet balkon van het Paleis in bet Noordeinde gaan, waarna door de voor het Paleis aanwezige troepen de militaire eerbewijzen zullen worden gebracht en dcor de muziekcorpsen het Wilhelmus zal worden gespeeld. By aankomst vac H. M. aan het Koninklijk Paleis zaj aldaar zijn opgesteld oen eerewacht van het regiment grenadiers en jagers met het vaandel en de muziek. De stedelijke schuttery en het garnizoen van de Residentie zullen op den weg door den stoet te volgen zyn opgesteld, de stedeiyke schuttery daar waar het hoofd van de politie van 's-Gravenhage dit z*l noodig of wenscheiyk achten, het garnizoen daar en op de wyze als de gouverneur van de Residentie, onder wiens bevelen deze troepen staan, dit nader, en voor zooveel noodig in overleg met het hoofd van de politie, zal bepalen. Nadat door H. M. de Koningin daartoe bevel zal zyn gegeven, zullen de militaire afdeelingen, welke aan den intocht deelnemen, inrukken. Zoodra de Paleisstraat en het Noordeinde vóór het Koniukiyk Paleis door den stoet der Koningin zullen zyn ontruimd en het publiek tot voor het Paleis zal zyn gekomen, zal H. M. Zich andermaal op het balkon begeven, om het volk te begroeten. De militaire eerewacht voor hetKoninkiyk Paleis zal inrukken nadat H. M. die wacht zal hebben doen bedanken. 3 u. n.m. Uitryden van H. M. do Koningin. Bywoning eener kerkeiyke plechtigheid in do Groote Kerk. H. M. zal te 4 u. 50 m. n.m. in het Koninkiyk Paleis terugkeeren. 9 u. n.m. Rytoer door de geïllumineerde straten. H. M. zal te 10 u. 15 m. n.m. in het Koninkiyk Paleis terugkeeren. Op Zaterdag 10 September zal te 12 u. 11 m. n.m. aan het Koninkiyk Paleis de eerewacht worden betrokken door een compagnie van de dienstdoende schuttery van 's-Gravenhage, met het vaandel en de muziek. Deze eerewacht zal inrukken nadat H. M. de Koningin is uitgereden. Gedurende den tyd, dat de wacht is betrok ken, zal do muziek zich voor het Koninkiyk Paleis doen booren. 1 uur 15 min. nam. Uitryden van H. M. de Koningin. 1 uur 30 min. nam. Bloemenoptocht van leden van den „A. N. W.-B." Voor den bloemenoptocht zullen H.H. M.M. plaats nemen op een tribune in het Bosch, aan de noordzyde van de Maliebaan. Toegang over de Willemsbrug. 2 uur tot 3 uur 15 min. n.m. Rytoer naar Scheveningen. 3 uur 30 min. 4 uur 30 min. n.m. Défilé van Nederlandsche fanfare-muziekcorpsen. 8 uur n.m. Uitryden van H. M. do Koningin. Gflla-voorstelling in het gebouw van bet Kon. Zoöl. Bot. Genootschap. H. M. zal te 10 uur n.m. in hot Koninkiyk Paleis terugkeeren. Op Zondag 11 Septembor wordt van 2 oren tot 4 uron nm. eon rytoer gemaakt. Bezoek aan do gemeenten Voorburg en Ryewyk. Op Maandag 12 September wordt te 1 uur nm. voor het Koninkiyk Paleis een eere wacht betrokken door een detachement van het 3de regimont huzaren en een detachement van het 2de regiment veld artillerie, met de muziek der huzaren. Do eerewacht zal inruk ken, nadat H.M. de Koningin is uitgereden. Gedurende den tyd dat de wacht is betrok ken, zal de muziek zich voor bet Koninkiyk. Paleis doen hooren. 2 uren nm. Uitryden van H.M. de Koningin.. 2 uren 45 min.-4 uren nm. Bezoek aan de schoolfeesten in de Maliebaan. 8 uron 80 min. nm. Voor het Koninkiyk Paleis zal optrekken een eerewacht van oen compagnie der in" do Residentie garnizoen houdende vost-art. Deze eerewacht zal inrukken na het voorbytrekken van den militairen fakkeltocht langs het Paleis. 9 uur 50 min. nam. militaire fakkeltocht langs het Koninkiyk Paleis. Op Dinsdag 13 Sept. te 10 uur 50 min. voorm. uitryden van H. M. do Koningin. 11 -uur voorm. bezoek aan de volksspelen op het terrein achter het Kon. Zoöl. Bot. Gen. H. M. tal te 12 uur in hot Koninkiyk Pa leis terugkeeren. 1 uur n. m. Voor bet Koninkiyk Paleis zal een eerewacht worden betrokken door een compagnie van het regiment grenadiers en jagers, met do Koninkiyke Militaire Kapel van het regiment. De eerewacht zal inrukken, nadat H. M. de Koningin is uitgereden. Gedurende den tyd dat de wacht is betrokken, zal de muziek zich voor het Koninkiyk Paleis doen hooren. 2 uur nam. Uitryden van H. M. de Koningin. 2 uur 30 min. nam. Bywoning van hot Concours bippique in de Maliebaan. H. M. zal te 4 uur nam. in hetKoninkiyk Paleis terugkeeren. 8 u. 45 m. nam. Uitryden van H. M. de Koningin. 9 u. nam. Groot vuurwerk op het strand te Scheveningen. Op Woensdag 14 September 1 u. 30 m. nam. Rytoer Daar Wassenaar. Des avonds Cour van gelukwensching voor autoriteiten uit 's-Gravenbage en uit de pro vincie Zuid-Holland en voor dames en parti culieren, te 's-Gravenhage woonachtig. Op Maandag 19 September rytoer. Bezoek aan de gemeenten Loosduinen, 's-Gravesande, Naaldwyk en Wateringen. Aan do „byzondere bepalingen" voor Amster dam is nog het volgèndo ontleend: De civiele eerewacht te Amsterdam zal in haar geheel H. M. de Koningin begeleiden by den intocht van H. M. op 5 Sept., den rytoer in den namiddag van 6 Sept. en by het vertrek van H. M. op 9 Sept. By alle andere gelegen heden zal by het uitryden van Hare Majesteit de Koningin slechts de helft van de eerewacht H. M. begeleiden, behalve in den avond van 7 Sept. bywoning der waterfeesten en van het vuurwerk by welke gelegenheid de eerewacht H. M. niet zal vergezellen. Indim hieromtrent niet anders is bepaald, zal de eerewacht, of het gedeelte dat H. M. de Koningin begeleidt, in éen afdeeling ryden, onmiddeiyk vóór den voorryder van hetKonink iyk rytuig, de commandant en de onder- commandant rechts en lioks van cit rytuig ter hoogte van het voorwiel, en vier ruiters van de eerewacht op één gelid onmiddellyk achter het Koninkiyk rytuig. De lieeron van de eerewacht, rydende naast bet Koninkiyk rytuig, zullen dit aan de zyden zooveel mogeiyk moeten vry laten en zoo noodig naar voren ruimte winnen. H. M. de Koningin zal by het uitryden steeds worden vergezeld door een eere-escorte cava lerie, waarvan 2/3 gedeelte rydt aan het hoofd van den Hofstoet, het overige 1/3 gedoelte dezen sluit. De commandant van het eere escorte rydt rechts van het Koninkiyk rytuig ter hoogte van het achterwiel. Aan de linker- zyde rydt terzelfder hoogte de ordonnans- officLr van dienst van EL M. de Koningin. Beide heeren laten de zyden van het Koninkiyk rytuig zooveel mogelyk vry. Telkens wanneer H. M. de Koningin uit- rydt, zal de ordonnans officier van dienst te paard het Koninkiyk rytuig begeleiden. By het vertrek vaD H. M. op 9 Sopt. zal de ordonnans officier van dienst niet te paard zyn, de oudste luitenant van het eere-escorte cavalerie zal by die gelegenheid zyn plaats innemen. Omtrent 's-Gravenhago is nog bepaald De civiele eerewacht, minder sterk zönde dan die te Amsterdam, zal Bteeds in haar geheel H.M. de Koningin vergezellen, behalve by het ter Kerk gaan op 11 September. Om trent de wyze, waarop de eerewacht het Koninkiyk rytuig zal begeleiden, gelden dezelfde bepalingen als voor Amsterdam zjjn voorgeschreven. By rytoeren buiten de gemeente 's-Graven hage zal de eerewacht H. M. de Koningin slechts vergezellen tot aan de grens van de gemeente, en by terugkeer weder aan die grens H. M. opwachten. Een militair eere-escorte zal H. M. vergezel len op de wyze als dit te Amsterdam is voorgeschreven. Zoowel cavalerie als veld artillerie zal voor dezen eeredienst in aanmerking komen. BU rütoer.n bult.n ie gttnnnte zullen otn. trent het al dan niet mederffden ran het militaire eere escorte door H. M. afzonderlijk» bevelen worden gegeven. De ordonnans-officier van dienst zal by rjj. toeren buiten de gemeente het Koninkljjk0 rytuig slechts te paard begeleiden van af d» grens der gemeente. H(j neemt daar de plaats in rechts van het Koninkiyk aytuig Indien geen militair eere. escorte mederydt, links van het Koninkiyk rytuig, indien dit wèl het geval is. By het gaan tot aan de grens van de ge. meento en van daar terug, «al de oudste luitenant van het militaire eero-escorto links ryden van het Koninkiyk rytuig, ter hoogte van het achterwiel. Gemengd Nieuws. Voor de wedstrijden en feesten derLeidsche Wielrydersvereeniging „All Right" Is veel animo. Verscheidene inschryviogen zyn reeds ingekomen, tot beden is echtor d\ deelneming niet zoo groot als de vorige jaren. De pryzen evenals de medailles zyn prachtig tn beloven een warmen stryd. Als keerpunt- pry8 is door den beer G. Geriings, consul „A. N. W.-B." te Leiden, een prachtige zilveren medaille uitgeloofd. De inschryviogen voor den 25 K. M. wegwedstrijd, open voor alle bondsleden, sluiten onherroepelijk hedenavond by den heer G. M. Dee, Breestraat 28, Leiden, Woensdagavond 24 Aug. geeft „AU Right'* een avondconcert, gevolgd door bal in den a giorno verlichten tuio van „Zomerzorg". Op eenstoepeenerwoningaau de Langebrug is, waarschynlyk over een schilletje van de een of andere vrucht, een vrouw uitgegleden, ten gevolge waarvan zy viel en een been brak, gel-yk uit het genees kundig onderzoek bleek. Dit is reeds de tweede maal dat dezelfde vrouw een dergelyk ongeval overkwam. Van de acht meisjes, werkzaam aan de Amersfoortsche Tapytfabriek op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te's-Gra venhage, zijn gisteren 7 door de hoofdopzich ters naar huis gezonden, omdat ze ntet werken wilden. Hedenochtend zyn te allen aan den arbeid gegaan. Deze meisjes verdienen f 6.25 por week; daarvan wordt f2.offl.lb (het bedrag wisselt wel eens) aan de moeders uitgekeerd. Zy betalen f 4 kostgeld met inbegrip van bewassching voor zooveel het ondergoed betreft in het door bet Tentoon- stellingsbestuur gehuurde huis op de Groot- Hertoginne-la3D, waar alle op de Tentoon stelling van buiten Den Haag werkzame vrouwen en meisjes verbiyf houden. De kosten van bewassching der japonnen, schorten en mutsen worden door den fabrtkaöt gedragen. Van tyd tot tyd vinden de meisjes gelegenheid zich onder behoóriyk gelei3e te ontspannen voor rekening van het Tentocn- stellingsbestuur. De grieven, die tot de werk- weigering aanleiding gaven, berustten op misverstand, dat door do hedenochtend uit Amersfoort overgekomen directrice is uit den weg geruimd. Over het onder wjjscongros op de tentoonstelling van Vrouwenarbeid spre kende, zegt een Haagsche briefschryver inde „Zutph. Ct." onder meer: Ik schreef daar: vervelende sprekers of spr.eksters, maar eigenlyk is dat onjuist, want de langdradige, onbeduidende, verveling- wekkende debaters waren byna uitsluitend te vinden onder de vertegenwoordigers van het sterkere geslacht. Of het kwam uit over dreven galanterie, omdat de mannen aan do vrouwen wilden toonen, dat dezen ook voor het houden van een congres de hulp der meer bevoorrechte sekse volstrekt niet noodig heb ben, dan wel of zelfs de uitstekende mannelijke woordvoerders zich in deze omgeving minder op hun gemak voelden zal ik niet beslissen, maar zeker is bet, dat de dames, die weinig gewoon zyn in 't publiek te 6preken, het in den regel wonneu zelfs van de heereD, voor wie dat om zoo te zeggen een dagelykscho bezigheil is. Geleerde heeren kwamen voor den dag met de voorlezing van zware op schrift gebrachte stukken, terwyl dames in losse causerieën en soms ook ia schitterende improvisaties telkens het juiste en geestige woord wisten te vinden. Ik heb wel eens meer congressen bygewoond waar ook vrouwen waren en ook vrouwen, die aan het debat deelnamen, maar als oene dame het woord nam en het er redelyk goed afbracht, werd dat nog altyd als een evene ment beschouwd. Hoe geheel anders hierI Men kreeg den indruk alsof men was in een omgeving, waar de welsprekendheid reeds sinds jaren haar triumfen bad geyierd en waar bet vanzelf sprak, dat de een het al beter deed dan de andor. Morgen zal een p J eizier tr ein der Staatsspoor van Den Haag naar Amsterdam loopen voor rekening van een handelaar in boter in de residentie, die zyn begunstigers dit gratis reisje aanbiedt. Van een ingezetene van 's-Gra- venhage werd gisteren een aanvallig meisje van 41/2 jaar vermist. Na eenigon tyd gezocht te hebben, haalde de vader zyn kind levenloos uit den regenbak in dm tuin achter zjjn woniDg. Toen gisternamiddag de trein van 3.15 uit Amsterdam te Rozendaal binnen- kwam, ontdekte men in één der eoupó's, dat een dame bewusteloos lag. De dokter ^erd ontboden, die overbrenging naar het gasthuis noodig oordeelde. Gisteravond was het be* wustzyn nog niet teruggekeerd.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2