N°. 11804 Dondêrdag X® Augustus. A0. 1898 feze jouraat wordtdagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 17 Augustus^ Feuilleton» Frits en Frans. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DKZEB CODBAUT» Voor Lelden per 8 maanden.l.lIX Franco per post r 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER AD VERTEN TJLÜN Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.J7J. lettors naar plaatsnnmla. wordt f 0.05 berekend Gfocter® Voor het incasseer en buiten de stad Officicele Kennisgevingen. Inschrijving voor de Nationale Slllltle. WAARSCHUWING. Borgomoeetor en Wethoadera van Leidon herinneren hjj deze de ingezetenen, dat, uit kracht van de f et van April 1892 (B'.&atoblad No. 60), het register no inncbrijving voor de Nationale Militie den 3 laten Augustus aats'aande, des namiddags te vier nran, Toorgood wordt gesloten, on roepen mitsdien do militiepliohtigen, dio in het jaar 1879 zijn geboren on zich nog niet hebben doen inschrijven, op, om da aaugifte daartoe nog vóór dat tijdstip te doen, ten einde de nadcolige gevolgen, die uit verzuim tan deze voor hen zouden ontstaan, te voorkomen, ook al mochton zij ton gevolge oener vergissing omtrent het juiste jaar hunner geboorte, in de meening hebbon vèrkeerd, dat ïjj nog niet tot de aangifte ter inschryring gehouden wareD. Zij noodigen daarom belanghebbenden, die 18 of 19 jaren oud zijn, uit, zich zoo noodig spoedig omtrent het jaar, waarin zij geboren zijn, te verge wissen, en zich, zoo dit jaar 1879 is, alsnog onver wijld aan te molden ter Secretarie dezer gemeenti (afd. Nationale Militie en Schutterij), op de werk dagen tusscben des voormiddags half ïen en des oamiddags drie uren, tot 31 Augustus 1898. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Aug. 1898. VAN HEYST, Secretaris. - Ten aanzien van het voorstel van B. en We. tot herstel van de Vlietbrug geeft de commissie van financiGn te kennen, dat, aan gezien het herstel blijkens de verklaring van Burgemeester en Wethouders toch niet vóór de Septemberfeesten kan afloopen, er geen spoed by deze zaak is, en dat, mits de nood zakelijke voorzieningen getroffen wordeD, zonder bezwaar de verdere herstellingen uit gesteld kunnen worden tot de eerstvolgende begrooting. De commissie zou aan dit uitstel voorkeur geven, omdat dan tevens de gelegenheid zich zoö' voordoen om oerst de traag te overwegen of niot, nu toch het herstel der brug kosten noodzakelijk maakt, het wenschelijk zou zyn tevens tot verlaging dier brug over te gaan. Het komt der commissie aanvankelijk voor, dat, nu het belang van een hooge doorvaart- openlng, hetwelk in vroegere jaren zeer op den voorgrond trad, tegenwoordig door de verandering in de scheepvaartbeweging aldaar sterk verminderd is en geacht mag worden achter te staan by het belang van een lage brug, hetwelk het verkeer te land heeft, er wel reden zou zijn om door verlaging der Vlietbrug aan een voor het land-verke6r zeer lastigen toestand daar ter plaatse een einde te maken. Da Vlietbrug is, indien de commissie goed Ingelicht is, wel niet veel hooger dan de brug naar de Doezastraat en gelijk aan de Hooge- woerdsbrug, maar is ten gevolge van do sqaalle toegangen en de moeilijk draaiende opritten uiterst lastig voor het verkeer. U)e commissie geeft daarom in overweging Burgemeester en Wethouders lo. te machtigen tot het treffen der noolzakeiyke voorzieningen io het belang der veiligheid van het verkeer, mits die nog tijdig kunnen worden ten einde gebracht, en 2o. te verzoeken by de eerst volgende begrooting geld te ramen hetzy voor bet verder herstel der brug, hetzy voor haar verlaging, zoo die raadzaam en doeniyk wordt geacht. Voor het examen Fransch, lager onder- wys, is geslaagd de hoer H. C. Bayings, te Katwyk aan Zee; voor de hoofdakte ce heeren J. Lens en J. M. Koolhaas, van Leiden. Voor den nieuwen cursus der Handels- bodienden-Vereeniging „Kennis is Macht" alhier hebben zich aangemeld 37 leerlingen, waardoor het totaal aantal leerlingen ls ge klommen tot 121. Voor belangryke krijgsbedrijven in Atjeh gedurende de jaren 1886 1889 is alsnog uitgereikt het eereteeken voor krygaverrich- tingen met gesp Atjeh 1873-1890 aan den gepasporteerden hoornblazer van het Neder- landsch-Inoisch leger H. J. Siebert, lid der Vereeniging van Oud-stryders „Het Vaderland Getrouw", afdeeling Leiden. De vice-admiraal C. Ten Bosch, directeur en commandant der Marine te Amsterdam, bezocht heden de Kweekschool voor Zeevaart alhier, en was by die gelegen beid, behalve door zyn adjudant den luitenant-ter-zee der 1ste klasse J. A. M. Bron, ook vergezeld door don dirigeerenden officier van gezondheid der lste klasse dr. A. F. Verschuur, ten einde tevens den geneeskundigen dienst van ge noemde Kweekschool te inspecteeren. Na per trein Holl. Spoor te 9 u. 2 m. te zyn gearriveerd, werd te 11 u. 52 m. de terug reis naar Amsterdam aanvaard. Onder voorzitterschap van den heer P. A. M. Boele van Hensbroek werd gisteren in „Kras" te Amsterdam de 81ste algemeene vergadering gehouden van de „VereenigiDg ter bevordering van de belangen des Boek handels." Op voorstel van het bestuur wtrd dé heer A. W. Sythoff, te LeideD, benoemd tot eerelid. Tot bestuursleden werden benoemd de heeren J. K. Tadema en A. De Jager in plaats van de aftredende en niet herkiesbare leden Boele van Hensbroek en Noordhoff. Tot penningmeester werd benoemd de heer C. A. Adriaanse en herkozen als secretaris de heer J. Van Heteren. Uit het jaarverslag biykt, dat het ledonaantal tbans 498 bedraagt. In de middag-vergadering kwam aan de orde het bestuursvoorstel: „De vergadering besluit aan het bestuur op te dragen zichio verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, ten einde te verkrygen, dat Neder land zich aansluite by de „Union Internati onale pour la protection des oeuvres littérairea et artistiquö8" (Berner conventie.) Met 80 tegen 40 stemmen werd dit be stuursvoorstel verworpen. De groothertog van Saksen, vergezeld van zyn adjudant generaal, bezocht gisteren de tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gra- venhage. Aan den ingang van het hoofdgebouw werd by ontvangen met het „Heil dir im Siegerkranz." Mevrouw De Constant Rebecque, presidente der uitnoodigingscommissie, stelde mevrouw Goekoop en de overige ledeo van het hoofdcomité aan hem voor. Na een korte wandeling in do industriezaal begaf by zich naar de concertzaal, waar de muziekcommissie hem ontving. Na een bezoek aan de kunstzaal, waar ververschiogen werden gebruikt, en na nog in de afdeeling Oost Indrö vertoefd te hebben, waar mevrouw Lucardie do honneurs waar nam, eindigde hot bezoek met een kykje op „Insulinde", waar alle wajong-spelers kruipend het saluut aan den Vorst brachten. De Groothertog beeft het eerste deel van het concert bygewoond. 2. K. H. deed zich mej. Van Oosterzee voorstellen en compli menteerde haar met het groote succès. By de uitvoering werden de componisten, de damea Catharine v. Rennes en Van Ooster zee, en de uitvoerende dames Kocb, De Blauw en De Jong, benevens het gemengd koor door het zeer talrijk publiek daverend toegejuicht en de solisten met bloemen overladen. Door de Nederl. Zendingsvereeniging te Rotterdam is van 16 Juni tot 15 Juli jl. ont vangen de som van f 2990.80, terwyi voor Bantam f 26.25 ingekomen is. De kweekeling P. J. Pennings van deze vereeniging zal spoedig door de „Vereeniging tot uitbreiding van het evangelie in Egypte" worden uitgezonden naar laatstgenoemd land. Te Zuidlaren zal vanwege het bestuur der Vereeniging tot Chr. verpleging van krank zinnigen een Geref. kerk worden gebouwd op het terrein der stichting „Dennenoord". De architectuur is opgedragen aan den heer H. Hoekzema, bouwmeester van „Dennonoord". In de Haag8che gemeenteraadsvergade ring kwam gisternamiddag ter sprake de klacht van den heer Schorroo over de mis handeling van zyn achtjarig zoontje in het gemeenteziekenhuis. Het adres werd, overeen komstig de betrekkelijke verordening, aan B. en Ws. verzonden ten fine van afdorning, maar onder bereidverklaring vanwege B. en Ws., op verzoek van den heer Van Kempen, tot overlegging van het volledig rapport ter zake. In afwachting daarvan deelde de wethouder Repelaer voorloopig mede, dat, volgens mede- deeling van don waarn. geneesheer directeur, het jongetje niet is verwyderd naar oen eigeDlyke keuken, maar naar een aangrenzend lokaal, een zoogenaamde zaal keuken, en dat die afzondering geschied is niet om de hoofd verpleegster in staat te stellen te slapen, maar omdat de aanwezigheid van het huilende kind hinderlyk was voor de rust der verpleegden, meer bepaaldelijk van een stervend kind. Toegestaan is de verhuring van grond aan de Weatlandsche Stoomtramweg-maatschappij met 't doel om oen proef te nemen met door gas gedreven motorwagens. Ingevolge Koninkiyk besluit van 15 dezer, wordt Hr. Ms. flottieljevaartuig „Koetei" met 25 Augustus a. s. te Amsterdam in dienst gesteld. By gemeld besluit is het bevel over dat schip opgedragen aan den luitenant ter zee lsto klasse E. F. T. Bik. Voorts worden met gemelden datum aan boord van genoemden bodem geplaatst: de luitenants ter zee der 2de klasse W. F. Gay mans, jhr. J. H. O. Van den Bosch en J. H. Cominys, eerstgenoemde als oudsto officier; de officier van gezondheid der lste klasse dr. J. Byi en de officier van administratie der 2de klasse J. H. M. Nittel. Te Almeloo op 10, te Hengeloo op 11 en te Enschedee op 12 Augustus trad op het gezelschap van den impresario A. Agema. 't Zyn de dames Suzo Stommerik, sopraan; Alida HaarmanGartman, piano; de heeren Johan Schmier van Antwerpen, bas; Alexanders, bariton; Henri Kwast, viool, en Felix Kwast, violoncel. Op alle plaatsen werden de concerten bezocht door 4- a 500 personen; en zoo zal ook het gezelschap nog optreden (nogmaals) te Ensche dee, to Gronau, te Bentheim en te Oldenzaal. Ook gaat het nog naar Munster. Onder de vele nummers, die sterk werden toegejuicht, kwamen vooral uit de Nederlandsche lie leren van Joh. Vorheyen, Lucas, A. L. Egbers, Henry Berkeljon en het „Wilhelmus van Nas- sauwe", dat steeds door allen staande en met onfcblooten hoofde werd aangehoord. By hun jongsten tocht door de Betuwe werd ook Borkeljon's „Huldigingslied" gezongen, doch met eenigszins voor deze gelegenheid gowyzigde woorden. Op het Wilhelminaplein te Eist toch ston den do 800 leerlingen van de openbare en bijzondere scholen van Eist, Elden en Lent geschaard, waarvan die van Eist, 500 in getal, het volgende lied deden hooren Weest welkom, o Vorstinnen, Weest welkom, op deez' grood, Weest welkom, Koninginnen, Weest welkom in deez' stond. O Bloem van achttien jaren, Gekweekt door Mo9ders hand, Die God ons wou bewaren Tot heil van 'tVaderland; Wy biyven U beminnen, U blyvo ons hart verpand, U dierbre Koninginnen, De trots van 't Vaderland. En mocht, wat God verhoede, Uw weg langs doornen gaan, Wy zullen U behoeden, Wy biyven naast u staan. Wy wyden U ons leven Met opgewekten zin, Moog' God zyn zegen geven Aan Neerlands Koningin. Twee exemplaren van dit onder lei ing van het hoofd der Katholi ke 6cbool, den heer E. B. Omloo, gezongen lied, in rood moiré gebonden, werden aan H.H. M.M. aangeboden door Johanna Wilhelmina Bulten van de openbare school en Cornelia Balthussen van de Katholibke school. Alle kinderen waren getooid met sjorpen en droegen in bun hand vlaggetjes, wat bjj het groote aantal een aardig effect maakte. Te Leeuwarden is op den leeftyd van 85 jaren overleden jhr. mr. J. M. Van Boyma, ridder der orde van den Ned. Leeuw, oud officier van justitie, oud-lid van den gemeonteraad, enz. In het laatst dezer maand zal in het Friesche Museum aldaar een OraDje-Nassau-tentoonstd- ling, nl. van voorwerpen, op het vroegere Huis van 0ranje-Na8sau betrekking hebbende, wor den geopend. De lste luitenants N. Ducroix, van het 7de reg. inf. te Amsterdam, en W. J. L. Pompe, van het reg. grenadiers en jagers, worden eerstdaags bevorderd tot kapitein; de lste luit. J. J. C. Van Dyk, van het 4de reg. inf. te Leiden, wordt 16 September overgeplaatst by den staf der inf. en werk zaam gesteld by de Kon. Mi). Academie te Breda als leeraar. (D.) De minister van oorlog heeft bepaaid, dat een vrywilliger by het reservekader, dia by de militie wordt ingelyfd, met den dag zyner inlyviog van zyn vi*ywillige verbintenis wordt ontheven. Het Italiaansche SenaatsJid Pirontini, lil van het „Institut de Droit International", is in Hotel Bellevue, te 's Gravenhage, aange komen. Vrydag 19 dezer zal te 's-Gravenhage aankomen de Sultan van Siak, die wederom zyn intrek zal nemen iQ het „HöteldeTwee Steden." De minister van oorlog hoeft bepaald, dat aan de IsraGlietische militairen der land* macht, die niet aan de strengere tucbt by het algemeen depot voor discipline onderworpen zyn, en die bun eerlang invallende gods dienstige foosten ten hunnont wenschen te viereD, daartoe de gelegenheid zal worden gegeven door: lo aan hen, wier ouders of betrekkingen in hun garnizoensplaats wonen, vrijstelling van dsn ci-mst te vtrl enenvoor het Nieuwjaarsf est, op den 17don en den 18den Sept. a. s.; voor den Groeten Verzoen dag van en met 24 tot en met 26 Sept. a. s. en voor het Loofhuttenfeest van en met 30 Sept. a. 8. tot en met 9 O.t i'. a. v.; 2o. aan de overige militairen een verlof te ver* leensn van en met Vry Jag 16 Sept a. e. tot en met Maandag 10 Oct. d. a. v. De prinsen van Solo, Maan dagavond uit Beriyn to Arnhem aangekomen en afgestapt aan bet hotel „De Zon," brachten gisteren oen bezoek aan generaal K. Van d r Heydon. Te elf uren kwamen de vorsten met een gevolg van zes personen op Bronbeek aan. Het gezelschap werd geleid door dr. De Roemer, lijfarts van den Soe6oehoenan. Op het bordes van bet Commandantshuis werd het gez-lschap door generaal Van der Heyden verwelkomd. Daarna tegaf men zich naar het ontvangsalon, waar het gezelschap aan mevrouw Van der Heyden werd voorge steld on de eerewyn werd aangeboden. De tocht door het gebouw, die daarop aan ving, duurde byna anderhalf uur. De Pango- ran, die den indruk geeft een zeer intelligent en sympathiek man te zijn, toonde veel be langstelling voor de bezienswaardigheden van hot Invalidenhuis en voor de toelichting, die zyn gastheer by den rondgang gaf. In het album Yoor hooge bezoekers teeken den de Pangeran, zyn zoons en de heeren van het gevolg hun namen, voor het meeren- deel in onze taal en letterteekens. Van de jeugdige prinsen werd vernomen, dat U) Doch beiden zagen wy even bepaald tegen de eigenlijke beslissing op, omdat ieder onzer bst oogonblik nog niet gekomen achtte, ieder nog meer zekerheid voor zijn zaak behoefde. En toch, er bleef niets anders over, het scheen mij het eeDige redmiddel toe, en een gobisdend verlangen naar eerlijkheid dwong my, niet alleen of althans niet zonder voor kennis van mijn voormaligen vriond deze bo tsing uit te lokken. Meermalen nam ik oen vergeefscben aan liep, om hem toe te spreken het was zoo tneeiiyk geworden! Op zekeren avond nu de avonden waren reeds vrij lang zaten wij bij onzo gemeen schappelijke lamp, en ofschoon wij bookon vóór ons hadden liggeD, luisterden wij toch allebei naar hetgeen in de overige vertrekken voorviel. Er moest visite zijn (waartoe wil echter niet waren uitgenoodigd), want wi) hadden de stem van den griffier vernomen, die dikwijls op bezoek kwam, en dan ook die van Louise, die druk bezig heen en weer schoen te loopen. Van tijd tot tijd vingen wij ook een toon van Ottiiie's stom op of hoorden haar lachen, hetgeen mij altijd zoo onweer staanbaar toeklonk, wanneer ik by haar was maar nu dood het my zes» „Fritsl" sprak ik eindelgk. Verschrikt zag hy op en keek my vragend aan. „Vindt je onzen toestand benijdenswaardig?" „Dat weet de drommel neenl" „Wy kunnen er een eind aan maken." De wantrouwige, vyandelyka blik, die my toen trof, bewees mij, dat hy terstond aan eon tweegevecht dacht. „Pistolen?" „Noen." „Degens?" „Ook niet." „Een Amerikaansch duel F' „Ook dat niet." „Wat dan?" „Ottilie moet beBlissen." „Wil jy haar de zaak voorleggen?;) „Ja.' „Maar dat wil ik ook." „Doe jy het danl" „Hml" liet hy zich hooren, terwyi hy onrustig op zyn stoel heen en weer schoof, alsof hem ook dat niet goed toeleek. „Ik laat u den voorrang," zei ik, ,en onderwerp my aan de beslissing." „Dan ben je er zeker gerust op." „Gerust? O, als ik dat was, dan nad ik het woord reeds lang uitgesproken, en en ik ben er vaak na aan toe geweest." Frits knarste met de tanden en stak de stalen peD, die hy in de hand had, met zooveel geweld in do tafel, dat zy rinkelend BtukBprong. „Degeen, dien zy verhoort, die behoudt de woning," voegde ik er met Inspanning van al myn krachten en op zoo nuchter mogelyken toon by; „do ander moet wyken." „Maar voor den deksel! Wy zyn toch niet beiden in een positie om een huwelyksaanzoek te doenl" riep Frits. „Doch wel een liefdesverklaring. Wy zouden niet de eerste studenten zyn, die een verloving aangaan, en bovendien zyn onze vooruit zichten als aanstaand geneesheer beter en minder verwyderd dan die van de meeste anderen. Ik zal my oogetwyfeld in de praktyk van myn vader inwerken: jy bent nog ge lukkiger af, je hobt vermogen, en het is niet al te stout gerekend, als ik beweor: binnen drie jaar zyn wy in staat een eigen huishouding to stichten." „Men zal ons uitlachen," zei Frits na een poos, en dat was wel voorzeker het kritieke punt van de gansche aangelegenheid, want dergelyke studentikoze verloovingen worden steeds ontzagiyk bespot en gehoond. „Wy beloven elkaar plechtig woderzydsch stilzwygen," stelde ik voor. Hy zweeg en dacht na. „Willen wy loten, wie terugtreedt?" nam hy toen weer het woord. „Loton? Welk een voorslag 1" „Dat is niets nieuws." „Hos kan men een liefde verloten? Ze is een vry geschenk, en wie van ons niet heeft, die verwerft ze ook met het hoogste nummer niet." „Neen maar wie het veld ruim heeft, dien valt de overwinning natuuriyk gemakke lijker zy zou reeds lang de myne zyn, als gy er niet waart." Ik kon niet anders: een zalige hoop voer door myn loden by dezo bekentenis, en groot moedig herhaalde ik„Ik laat u den voorrang. Bemint zy u ik moet het zien te verdragen. Gestreden hebben wy heiden om haar liefde, ze moet in haar binnenste reeds beslist zyn, en zy heeft er recht op, dat wy het ja of neen aan haar overlaten." „Ja, zy heeft er recht op," stemde Frits mee in, „en zy is ook een verstandig meisje, dat aan de toekomst denkt, en ik geloof, dat zy menigmaal aan den ernst myner neiging twyfelt; ik ben baar ook zekerheid sn gerust stelling schuldig." Dat klonk my nu weef erg aanmatigend in de ooreD, maar ik zweeg. Het was immers eigeniyk hetzelfde, en ik wilde de half ge baande verzoening niet tegenwerken. Ik leed te zeer onder liefdesmart aan den eenen en onder ondraaglyke spanning aan den anderen kant. Ik begon zenuwachtig te worden als een vrouw en kon in die richting studiën op myzelven maken. Wy wilden nu beproeven Ottilie in den tuin te treffen, eerst hy en dan ik! Of ook hy alleen, ingeval er voor my niets meer over bleef te zeggen. Ondanks de spanning van het afwachten, voelden wy ons van één druk bevryd, wy spraken weer met elkander, al was het ook weinig, en letten er beiden op, wanneer Ottilia in den tuin zou kunnen zyn, want juist nu was het fraai herfstweder, en de damea hielden zich zoo weinig mogeljjk in de kamer op. Toen ik eens van oen boodschap naar de post thuis kwam, was Frits er niet. Ik keek in de slaapkamer, en toon ik hem ook daar niet zag, toen wist ik, waar myn gedachten hem te zoeken hadden. De opgewondenheid, die my aangreep, was onboschryflyk. Mgn handen waren Ijskoud eu myn hoofd brandde als in koortshitte. Zou hy haar aantreffen? Zou hy gelegen heid hebben te spreken haar alleen to vindon? In deze minuut misschien viel het beslissende woord misschien lag by aan haar voeten in het priöol zy boog zich naar hem toe zy kusten elkander hal het was om razend to worden, en als ja, als dan verliet ik nog hedenavond het huis. Zy zou my niet weerzien, en ik kon Frits niet meer zieD, Frits, dien ik op dat oogenblik wel weer had kunnen wurgen 1 Wat bleef hy lang weg, hoe ontzettend lang! Zou dit herdersuurtje dan in het ge heel geen einde nomen? Ik draafde als bo zeten in de kamer heen on weer, ik keek op hot horloge, stak het weer in den zak, haalde hot er weer uit en wist nog niet hoe laat hst was, had geen bewustzyn van den wer- keiyken tydduur, want Frits vertelde my later, lang daarna, dat hy slechts een half uur weg was geweest. My scheen die tyd eindeloos toe en ik smaakte nog eenmaal alle kwellingen der laatste maanden, in do hoogste macht. Daar ging een deur open on viel kletterend weer dicht het was de glazen deur naar do tuintrap. Schreden kwamen nader het was Frits, en my bleef letterlijk de adem steken. (TFordf vwvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1