F3 o li ti e. Burgerlijke Stand. der Voorstraat ter vergadering van gister avond in btt 0Hof van Holland" kan het plan tot gemeenschappelijke versiering en verlich- tiDg eter wflk geacht worden geen levens vatbaarheid te bezitten, zoodat do voorloopige commissie haar taak kon neerleggen. Ryiuburg, Voor het voorbereidend militair onderricht aan jongelieden van 16-tot 24-jarigen leeftyd heeft zich in deza gemeente geen onkel ptnaon aaogemeld. Ter-Aar. Op de gedane bekendmaking van den Bnrgemeester voor jongelieden van 16 tot 24 jaar, om zich aan to melden voorden cursus van voorloopig militair onderricht, heb ben zich slechts zes personen aangemeld. Tegen den 2Öen September a. s. zyn nit deze gemeento in werketyfcen dienst terug geroepen W. Vork, J. Hoogervorst, P. H. Van Eyg, A. J. Brosius en A. Van Straalen, te- hoorende tot de lichting 1895. De collecte voor de feestelijkheden heeft in deze gemeento opgebracht f 414.955. De commissie vergaderd© deze week en besloot den 14den September a. s. de sohoolfeesten en de armenbede Ung te honden en den vol genden dag de vermakelijkheden, welk»zullen bestaan in ringrtjden, zakloopen, tobbetje steken, tosgsprietlüopen, wielryden, enz. Voor de regelingen heeft de commissie 2icb in ODder- deelen gesplitst, terwijl voor de werkzaam heden voor het in orde-brengen vanbetfiost- terrein en de verlichting daarvan een afzon Ier- lyko commissie is aangewezen. Sutsidie van de gemeenti zal worden aangevraagd. Zoeterwonde, Maandag 15 Ang. a. s. hoopt de zeererw. heer Arnold os Michael Carol us Johannes Swinkels zyn gouden jubilé als priester te vieren. Zyneerw., den 15ien Aug. 1848 tot priester gewijd, was achtereenvolgens kapelaan te VooFburg, Leiden en Delft en vertrok in 1854 naar Suriname, alwaar by tot 1866 bleef. Teruggekeerd in het vaderland, werd by korten tyd daarna Rector in het gesticht „De Goede Htrder". Tot op den huidigen dag is rector Swinkels met de zielszorg van dat nuttige opvoedingsgesticht belast en heelt In dat dertigjarig tijdperk ongetwijfeld veel goeds en nuttigs voor de maatschappij tot stand gebracht. Dat de gouden jubilaris nog menig jaar bohoudt-n moge blijven voor do hem zoo dierbare instelling, is voorzeker veler wenBcb. Door den gemeente veldwachter alhier is gisteravond omstreeks 9 uren een persooD, iie in staat vau dronkenschap op don open baren weg verkeerde, overgebracht naar het politiehuisje op htt dorp alhisr, alwaar by zijn roes kon uitslapen. Tegen den bewust en persoon, G. W., 13 proces-verbaal opgemaakt. Uit de „Staatscourant." Kod. besluiten. Wegens eindiging van het Sienstrerbitnd, eervol ontslag verleend uit hun betrekking tot do landmacht, aan da navolgende reserve-officiereD van gezondheid, nismot ingang van 1 September n. e.aan den reserve-ofheier van ge7.. aer 1ste klasse J. C- Rolamlus Uagedoorn; gerekend van 1 Augustus 1898: aan de reserve officieren van gez. der 2de kl. dr. C. H. A. Westboff, dr. A W. Van Toorenenbergen en dr. X. Polauo; mot ingang van 14 November a. s.: aan de reserve- officieren van gez. der 2de klasse dr. J. K. H. Bruinund, R. M. Van Steenbergen en dr. A. J. Van Walsemte rekenen van 1 December e. k.: San de reserve-officieren van gez. der 2de klasse r. H. J. Hart, B. Smits en A. N. Vechtman. De gewone audiënticn van de ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van justitie nullen aanstaande week niet plaats hebben. De Minister van Biunenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is do betrekking van leeraar in de natuurkunde, natuurlijke historie cn cosinographie aan de Rijks hoogero burgerschool met 5-jarigcn cursus te Tilburg. Jaarwedde /"2400. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenscbcn te komen, gelieven zich vóór 25 Augastus s. nan to melden bij den inspecteur van het fniddelbaar onderwijs, dr. W. li. J. Van Eyk, te s-Gravenbage. Gemeenteraad ran Rijashurg. Afwezig met kennisgeving de wethouder H. van Egmond. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergaderiug worden gelezen. De beer J. Van Iterson heeft een enkele opmer king omtrent de notulen. Hij wenscht er n.l. in opgenomen te hebben, dat hij voorgesteld heeft een subsidie van 100 te verleenen aan do feest commissie en dat dit voorstel is verworpen. Aan deze opmerking zal gevolg gegeven worden. De Voorzitter deelt hierop mede: lo. dat van H.H. Gedep. Staten goedgekeurd is terugontvangen do gemeenterekening over den dienst van 1897 2o. dat door datzelfde college is goedgekeurd de begrooting op do rustende schutterij; in totaal bedrag van 241; 3o. dat door H. v. Klaveren is toegestemd de helft der kosten te dragen tot herstel van de lan taarn bij de Langevanrlbrug; 4o. dat bet noodig is gebleken het batig saldo van 1897 (ƒ580) over te brengen in den dienst van 1898. Daartoe wordt besloten en zal dit ter goed keuring aan H.H. Ged. Slaten worden voorgedragen. Verder is ingekomen een request van de wed. Perk tot vermindering van haar hoofdelijken omslag. Na eenigo disenssiën wordt besloten hierop gunstig te beschikken en haar aanslag voor dit jaar met ƒ5 te erminderen. Do heer H. Hogewoning heeft een klacht ontvangen van J. Don Koning, die vrij wilde zijn van dezo belasting, en brengt die klacht ter tafel. De Raad meent hierop niet te kunnen ingaan. Als leden in het college van zettors worden herbenoomd de heeren H. Van Egmond en A. Vau den Eykel Az. De Voorz. geeft hierop een verslag van de onkostenrekening tot het horstel der wallen. Het verwerkte bedrag is de raming to boven gegaan, maar deze verboogdo uitgaven kunnen ge vonden worden op verschillende poston en de On- voorzieno Uitgavon. Naar aanleiding van deze rekening vraagt de heer J. v. Iterson waarom er te veel steen is gekocht. De Voorzitter merkt op, dat oorspronkelijk het plan vras meer steeDca te verwerken, maar dat door bet tehoogoploopeu van de onkosteurekening het werk voor dit jaar gestaakt moe9t worden. De heer J. v. Iterson betreurt bet zooveel te meer, dat deze steencn te veel gekocht zgn, omdat ze niet geschikt zijn voor dit werk. De heer H. Hogewouiug zegt, dat deze steen ook niet ie volgens monster. De Voorzitter is bij deze opmerking verbaasd, daar dit de eerste opmerking van dien aard is, die en nog wel laat in deze vergadering wordt gemaakt. Hij komt hier echter tegen open verklaart, dat de steenen wel degelijk volgens monster zijn geleverd. Do heer J. v. Iterson vindt, dat voor dit werk. getrokken klinkers gebruikt hadden dienen te worden; smalle blauwe klinkers waren nog beier goweest De nu gekochte steen deugt niet en met één Hinken winter zijn de wallen weg. Spreker wil den overgebleven steen verkoopen, desnoods met verlies, en voor de volgende herstellingen een betere steensoort aanschellen. Hiertegen is de Voorzitter. Hij keurt het niet goed, dat een gemeentebestuur handel drijft. Na nog eenige besprekingen over deze zaak wordt bet debat hierover gesloten. Hierna biedt de Voorzitter den Raad de voor- loopige begrooting aan voor het jaar 1899, bedra gende in ontvangst en uitgaaf ƒ10,046.514. Bij de gebruikelijke rondvraag worden nog enkele zaken besproken naar aanleiding van het a. s. inbuldigingsfeest. De wethouder A. Van den Eykel Az. heeft ook nog iets in het raidden te brengen. Hij wenscht do keien, die tot beschikking der gemeente aan de Kanaalbrug liggen, te gebruiken door de straat bij den Gouden Bal te voltooien. Do heer H. Hogewsniog wenscht een gedeelte van de Laan te bestraten en den Gouden Bal te doen wachten; hij vindt de bestrating van de Laan noodzakelijker. De wethouder A. v. den Eykel merkt op, dat toen hij indertijd deze keien kocht, bij voorstedel nog een tal er bij to koopen ten behoove van de Laan, maar dat dit door den beef Hogewoning werd bestreden. Nu is bet aantal juist toereikend voor de bestrating van den Gouden Bal. Hierna wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Gemeenteraad tab Wassenaar. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig allo leden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt: Alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, noodig ik u uit een blik te slaan op dit welge lijkend portret van H. M. de Koningin. De hoer Van dor Oudermeulen heeft gemeend de gemeente een genoegen te doen met het schenken dezer schilderij. Ik stel voor ze in dank te aauvaarden. Ik ben er van overtuigd, dat bet uw goedkeuring wegdraagt, ais ik hem onzen zeer hartelijken dank betuig. (Applaus.) De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn eenigo missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het kohier der honden- belastig, van eenige af- en overschrijvingen op do begrootiug en de goedkeuring van de veror dening op de heffing en invordering van den hoofde- Irjken omslag. Uit het proces-verbaal van kas- opneming bij don gemeente-ontvanger blijkt, dat in kas is ƒ917.174. Een adres van den heer Van der Kley, om zijn koffiehuis tot 11 uren open te mogen houden, wordt onbeantwoord ter zijde gelegd. Ingekomen is een verzoek van de hoofden der R.-K. scholen, om een toelage, ten einde aan de kinderen, die de school zeer getrouw bezocht hebben, een kleiue belooning te geven. Het dage- Igksck bestuur stelt voor dit jaar afwijzend op bet verzoek te beschikken, aangezien de kinderen dit jaar toch een traktatie ontvangen. De heer Verbrug meent, dat het a. 8. feest een nationaal feest is, en hij vraagt, wat dit uit te staan heeft met het schoolverzuim. De kinderen hebben er een jaar lang bun best voor gedaan om een kleine belooning te ontvangen. Ze hebbon er oen jaar lang op gevlast De kosten zijn zeer gering. Waarom ze nu teleur te stellen De heer Grevers zegt, dat de hoofden van meeniog waren, dat de hoofden der openbare scholen ook een aanvrage gedaan hadden. De heer Verbrag herhaalt zijn gezegde nog eens en stelt voor 20 beschikbaar te stellen. Zijn voorstel wordt door geen enkel raadslid ondersteund. Ingekomen is nog een aanvraag om concessie tot oprichting van een gasfabriek om de gemeente te voorzien van gas, verkregen door gecarbureerde lacht. De Voorzitter heeft de verlichting teBreu- kelen gezien. Hij stelt voor een commissie van 5 leden te benoemen, die de verlichting te Breu- kelen gaan zien, om daarna met adressanten in overleg te treden. Gekozen worden de heeren Broeksmit, Van deT Oudermealen, Van Pallandt, Vau der Kroft en Yerbrug. Het kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld. Van het belastbaar inkomen zal wor den geheven 54/100 pet. De eerste helft van den aanslag moet betaald worden voor 1 October, de tweede vóór 1 December. Op de voordracht voor het college van zetters worden geplaatst de heeren Kouwenhoven, Van Praag, Mansvelt en Grevers. Tot leden van het bargorlijk armbestuur worden gekozen de hoeren Grevers en Mansvelt. Do rekening van het burgerlijk armbestuur sluit met een saldo vau ƒ397.985. De begrootiDg voor het bnrgorlijk armbestuur wordt vastgesteld op een ontvangst en uitgaaf van ƒ1389.15*. De heeren Verbrug, Grevers en Terheyden, belast met het nazien der rekening over 1897, stellen voor ze goed te keuren. Ze sluit met een saldo van ƒ38.745. Besloten wordt een leening te sluiten van ƒ800. Eenige wijzigingen in do begrooting van 't loopende jaar worden goedgekeurd. De Voorzitter stelt voor het volgende artikel aan de Politieverordening toe te voegen: „Bij het ontstaan van broeiing of van brnnd in hooi, waardoor het verwijderen of ver werken daarvan noodzakelijk wordt, zijn de inwo ners der gemeente, die daartoe door den Burge meester of hem, die dezen vervangt, worden opge roepen, verplicht, kosteloos hunne diensten to ver leenen tot het verwijderen of verwerken van dat hooi. Mocht iemand, die krachtens dit artikel wordt opgeroepen zijn diensten te bewijzen, hiertoe ongenegon zijn, zoo kan kg ten genoegen van den Burgemeester of dio hem vervangt een plaatsver vanger stellen of wel Yoor elke maal, dat die dienst wordt gevorderd een afkoopsom van 3 in de ge meentekas storten. Overtreding wordt gestraft met een boete van ten hoogste ƒ10. „Naar aanleiding van dit Artikel wordt oen levendig debat gevoerd. Do heer Verbrug en de heer Grevers vinden het onbillijk eenigen te betalen en anderen kosteloos te laten werken. De heer Van Pallandt wil het besluit van den Raad introkken, waarbij vergooding aan de spuitgasten wordt toegekend. De beer Ruygrok wenscht het personeel van de spuiten uit te breiden. De Voorzitter maakt den heeren duidelijk, dat het toekennen Yan eenige belooning een goedheid is, doch dat volgens de Gemeentewet iedereen verplicht is kosteloos zijn diensten te be wijzen. De heer Verbrag is hierdoor overtuigd; de heer Grevers blijft hef onbillijk vinden om v»n werklieden, die naast en met elkanr werken, den een te betalen en den ander niet. Hg wenscht hoofdelijke stemming. Het artikel wordt aangeno men met 9 tegen 2 stemmen. De heeren Verbrug, Van Brienon en Overgau klagen over de vele kermiswagens, welke langs de wegen plaats nemen. Vooral op den Paapweg en den Beznidenhoutscben Achterweg ondervindt men er veel last vaa. Er wordt aan de Politie verordening een artikel toegevoegd, waardoor het mogelijk wordt, die wagens te doen verwgderen. Het voorstel om op het plein één der kastanje- boomon te rooien wordt aangenomen. Bg de rondvraag klaagt de heer Verbrug over de exploitatie van den omnibus. Er loopt soms een paard voor, dat zichzelf niet voort kan sleepen, iaat staan een wagen met 14 personen voorttrekken. Ook vraagt bij of het mogelijk is, dat gedeelte der Kaswatering, hetwelk door het buiten van den heer Boey e loopt, vroegtijdig te doen schoonmaken. De Voorzitter zegt, dat tegen' den tyd van de schoaw de Kaswatering steeds schoongemaakt wordt, en dat het te bezwarend|voor de gemeente kas is, dat gedeolte meermalen schoon te laten maken. Het laatste argument is den heer Verbrug voldoende. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten. Programma van Muziekuitvoeringen. AMICITIA. Zondsg 14 Au?, to halfaoht, door he Stafmuziekcorps dor dd. 8chntteiij, directeur; de heer Joh- C. Geyp. Eerete afideeling; No. 1. Huldigragsmarficti, Joh. O. Geyp; 2. Ouvortnro „Nebucadnezar", G. Verdi; 3. „Zwei Bpaniaoher Tii. ze"', M. Moszkow-eki; 4- F&ntaiaie nit de Opera „Tiohita", G. Verdi. Tweede afdeeliDg: No. 6. Ouverture „Ein Horgen, ein Mitt?g, ein Abend in Wien", Fr. v. Soppé; C. „Bénéii Won dee Poignards'' nit «Les Hugoanois", G. Meyerbeer; 7. a, Madngalo, A. Simonotti; b. „Harlekin", Scherz-polka, Joh. O. Geyp; 8. „Pomone'', Suite de Walso, E. Waldtoufel 9. Potpourri uit de Bovue „Luilekkerland", Joh* C. Geyp. Inhuldigi nafeesten. De optocht te Dordrecht gaat door. Men was eerst bang, dat dit niet het geval zou wezen, maar het staat thans vast, dat hy op 31 Aug. a. s., 's middags om 3 uren, zal ge houden worden. Alleen de weg, waarlangs hg zal trekken, is nog niet definitief vast gesteld. Er zullen 200 gekostumeerden in den op tocht voorkomen en 40 paaiden. Voorts tweo of drie muziekcorpsen. De groepen zijn wat het historisch gedeelte betreft: L twee herauten te paard, een voor Oranje- Nassau en een voor Dordrecht, met vaandel dragers; II. de eerste Statenvergadering in Juli 1572 te Dordrecht; III. het tydperk van Frederik Hendrik, in 1629 (het beleg van 's-Hertogenboach); IV. prins Willem III naar Engeland (1688); V. bezoek van Willem V aan Dordrecht (1766). Daarna volgen niet-gekostumeerde deputaties van verschillende vereenigingen met banieren, een door vLr paarden getrokken inhulcigings- wagen en een bloemenwagen. De Lichtstoet te Amsterdam. Bö de commissie is gisteren op de officinale aanvraag, om den Lichtstoet op 10 September te mogen doen plaats hebben, van don bur gemeester een toestemmend antwoord ontvan gen onder de navolgende voorwaarden: lo. dat de grootste hoogte van eenig deel van den stoet niet meer dan 6 Metor zal be* dragen; 2o. dat open lichten niet hooger dan 2 60 Meter boven den beganen grond zich mogen bevinden; 3o. dat dragers van open toortsen of andere open lichten (lampionshieronder niet begrepen) niet om, doch alleen in den stoet zich zullen mogen ophouden, blijvende binnen de lynen, welke door de verbinding aan weerszijden van de uiterste deelen der voertuigen de breedte van den eigenlijken stoet bepalen; 4o. dat door geen eerepoorten of onder geen andere over de straat aangebrachte ver sieringen de weg worde genomen, indien daarvan de vrjje hoogte niet ten minste l!/a M. en de vr(je breedte niet ten minste 2l/2 M. meer bedragen dan respectievelijk de grootste hoogte en breedte der voertuigen; 5o. dat de te volgen weg nader definitief zal worden vastgesteld. Van deze vyf voorwaarden zal zekor de laatste nogal eenige teleurstelling wekken, omdat deze inhoudt het bekorten van den weg. De Gouden Koets. In een der zijzalen van het Paleis voor Volksvlijt, voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen getooid, hadden zich gisternamid dag de leden van het Eere-comité, van het Dagelyksch Bestuur en de verschillende be stuursleden van de „Vereeniging van het Amsterdamsche Volk tot het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. Koningin Wilhelmioa", velen in gezelschap van hun dames, vereenigd, om tegenwoordig te zija by de feestelyke ten toonstelling van de Gouden Koets. Dezo feestelyke en plechtige byeenkomst werd geopend met een rede van dr. J. Th. De Visser, eere-voorzitter der vereeniging. De Gouden Koets aldus ongeveer begon spr. is het eerste feestgeklingel dat zyn sonore tonen over de stad zendt ter inlei ding van het feest, dat ons wacht. Deze ryke en tegeiyk zoo eenvoudige koets is te schooner, nu ze bestemd is voor de jonge Vorstin, die te geiyk kind en Koningin des volks is. Dit geschenk is ten volle der Koningin waardig en zal een duurzame her innering achterlaten. Hy herinnerde voorts aan de samenwerking ▼an de personen, tot verschillende gezindten behoorende, waardoor oit groote werk is lot stand gekomen, hoe dit werk getuigt van de liefde van het volk voor OraDje. Spr. eindigde zyn gloedvolle rede met de bede uit te spreken, dat de Koningin lang moge regeerenen do leus van het Noderlandsche volk, van het Amsterdamsche volk, steeds moge blyven: „Voor God, Nederland en Oranje." Daarna hield do boer G. Fiealer, voorzitter van de buuriveroeniging uit de Jordaan, nog een korte toespraak; toen werd een voorhang weggetrokken en vertoonde zich op een ver hooging de prachtige Gouden Koets aan aller blikken. Natuurlijk werd ze nu door de belangstel lenden van naderby bezichtigd en allen be toonden zich opgetogen over dit kunstwerk uit de werkplaatsen van Gebr. Spyker; vooral het schilderwerk van Yan der "Waay en de bekleeding met haar zachte tinten maakten de algemeene bewondering gaande. Vau Maandag af is de Gouden Koets te bezichtigen voor allen, die daarvoor hebben bygedragen. (Tel.) Uit Den Haag. Thans is ook met het plaatsen der staket sels voor het versieringsstuk aan doWillems (Bo8cb)-brug een aanvang gemaakt. De eerepoort, die aldaar wordt opgericht, is naar het ontwerp van den heer Scbadée en zal 's avonds verlicht wordtn. Ook is nevens de eerepoort, welke aan de Daendetetraat is opgericht, een begin gemaakt met het oprich ten van etn eerepoort in Indischen styi aan den ingang van de Jan-Pieterszoon-Coen-straat. De leden van de eerewacht te paard, die door het feestcomité Hare Majesteit de Koningin wordt aangeboden, zyn gisteren en heden op het Alexanderveld bijeengekomen tot het houden van oefeningen in het ryden. Byna alle 40 deelnemers waren opgekomen en maakten onder leiding van den commandant, den oud-majoor der cavalerie, graaf Van der Duyn, een tocht naar Scheveningen. Mftrktborichten. Het Gondscho on Edammer-kaas zijn we nog altijd in de lijdenswekenwsarechijoJijk zullen die do hcole maand Augustas wel voortduren en z*l, oio gewoonlijk, de ?raag naar 8epiember-k*»s eerst eon vleugje van beterschap gevoD. Verleden week vioi etr ternggang dan botercchap te constateoren bij dezelfio lage prjjzen toch, kon op geen enkele maxkt meer van een vlaggen handel sprake zyc. Extra-fijn goed alleen ie tegsn temelgke p jjzen verkoopbaar; al wat afwijkend? waar is, gaat met tragen handel tegen lage prijken van de hand. Do kaaskoopora zijn, ole gewoonlijk b(j een slappen handel, weer mooilgk te bevredigen en constatberen weer allerlei kaaegobreken, wat aau den eenea kant wel verwondorlgk mag heeten; de gezondheidstoe- etand van het veo laat dozen zomer niot te wenschen over en 't koele weer van dezen zomer tooh is zoowel voor het yee ale voor de kaasmakerij bij «onder gansiig to noemen. De magere kaassoorten 2gn dit jaar iD 'de boste conditio; Frieecbe en Dolfleche staan in vergelijking met Goudeobo en Edammer hoog genoteerd en do eersto gewassen Leidsche zija vorkocht togen prijzen, dio nog hoover zija dan 't vorige jaar. In de Alblaseerwaatd werd de vorige week van ƒ16—J21 besteed; in do Lopiker- en Krimpener- waard liepen de prijzen van late soort Goudsohe van ƒ22-/24, zwaardera 2527; 2de soort ƒ16—ƒ21; Derby 1ste soort ƒ21—ƒ23.50; 2de soort ƒ18—ƒ20; Edammer 1ste soort ƒ22 -ƒ252d9 soort ƒ19—ƒ21. (U.D.) Leiden, 13 Aug. Granen. Do aanbiedingen beston den voornamelijk uit Nieuwe Gerst, Koolzaad en Rogge; de qaalitcit ie vrij voldoende. Voor Koolzaad was meer attemie, prijzen mrrkelijk hooger. Witte Tarwe f 9.75 a f 11.Roode f a Walla-Walla f a/ Poolscho a f jer 80 KG. Koggo ƒ6.10 a ƒ5.60 per 74 KG. Zomergerst f a Winter-ƒ4.40 •ƒ4.75 Chevalier- a per HL. Haver ƒ3.75 a ƒ4.25 per 50 KG. Groono Erwten ft per HL. Paardenboonen f ft por HL. Boivenbooiion f per HL. Eroinebooncn a por HL. Koolzaad ƒ7.60 a ƒ8.40 por HL. K&narieza&d ƒ3.60 a ƒ6.60 per HL. Hennepzaad 7.50 a ƒ8.25 per HL. Boter. Aanroor 6580 kilogr. 1ste qualit. per l/4 vat ƒ40.— a 48.— 2de qual. per l/4 vat 82.— a ƒ38.— lete qnalit. per kilogr. ƒ1.— a ƒ1.23; 2de qualit. per kilogr. ƒ0.80 a ƒ0.96. Lango Zwarto Turf 270,000 stuks, ƒ3.— a ƒ3.60, per duizeLd. Seilietlani, 12 Augustus. Noteoring van de Make laars. Montwïjn ƒ10.—, Jenever ƒ14.idem. An et- proef ƒ15.50. por Ned. vat ea zondor fast, zonder de beVtiig. Spoeling-ootam-'ssi 1 jer l etei 0.70. Noteoring \an don Branders'oonL Moutwijn 97/e a ƒ10 por boet. ct.. zoo It-r fast en-zonder belasting. Leeuwarden, 12 Aug. Boter. Aangevoerd 396/4, 63/8 en 29/16 v.; Eorsto soort ƒ39..Kaas. Aange voerd 19,7ü7 KG., Nagel /25.6Ü a ƒ26.50. Vee. De aanroor bestond uit 1223 Runderen, 980 Schapen, 1068 Varkens, Paarden, waarvan do noteoring is als volgt: Stieren, enter 85 tot ƒ120, Twenter- ƒ125 tot J 145, Ossen 145 tot ƒ170. vetto Koeien 175 tot ƒ220, melke Koeien 120 tot ƒ145, Pinken 50 tot ƒ70, vette Kalveren ƒ18 tot J 40, Graskalveren tot f nuchtere dito 6 tot ƒ9, vette echapon 15 tot ƒ21, melko id. ƒ13 tot 16, Lammeren ƒ10 tot 12, vette Varkens 50 tot ƒ90, magere dito ƒ20 tot ƒ40, vette Biggen ƒ25 tot ƒ35, magere dito 7 tot ƒ9, Paarden /—tot Vette Koeien lste qusl. 24 tot 26 c., 2Jo qual. 22 tot 24 c., 3de quel. 15 tot 20 c., stieren 18 tot 21 c., vette Kalveren 26 tot 29 c., vette Schapen 22 tot 25 c., vette Varkens 16 tot 18 o., Varkens Londonache markt 14 tot 16l/s c. alios por l/s kilo. In Rundvee cn Schapen was de handel stadig, alleen in Varkone flinke omzot en vlugge handel. Deventer, 12 Aug. Boter 17.— a ƒ20.50 por '/a ton, ƒ9.a ƒ10.50 jor Vig ton< ƒ0.85 a 0.95 per KG. Kipeieren ƒ3.a ƒ8.75, Eendeieren ƒ3.50 3.76 per 100 s.uks. Alkmaar, 12 Aug. Kaas. Aangovoerd 560 partijon, wegende 190,000 KG. Prijs voor >leino ƒ241/*. Com missi e en lliddolbare 241/.. Handel over het go- heel etng. Londen, 12 Aug. Friesche Boter 86 88 ah. M. Knijnonburg gob. Van der Meor D. G. Va» Barncveld geb. De Kruyff D. J. Noordanuï geb. Idema D. B. Van Veen geb. Schouw n Overleden: H. Jansen jn». 27 j. O Volsen V. 83 j. Vaa WOUBRUGGE. Geboren: Gorarda Jacoba D. van K. Hillebrand on van M. VTnk. Ondertrouwd: Gerrifc Van 't Wout, jm. 29 i en Dirkje Brant, id. 28 j. J'' Overleden: Gcrarda Jacoba Hillebrand. 1 dar> NOORDWIJKERHOUT. Geboren: CatharinJ Maria, D. van J, Vau der Klugt en C. Prins. Alida, D. van J. Van den Borg on E. Van der Ploee Overleden: J. Do Groot 15 w. fleronJen voorwerpen: Een paar wit garen handschoenen. Een blauw koralen armbandje met oogj j en stokje (goad), Een koperen stempeltje K. Verloren yoorwerpen: Een zilveren armband. Een bloedkoralen armband (stokjea) met gouden alot, drie snoeren, Een gladde gouden ring, waarin J. v. <1. Meer, Eon rood bloedkoralen halskettinkje met goulen slot, drie snoeren. Inlichtingen omtrent eerstgenoemde voor werpen worden gegeven en omtrent laatst genoemde verzocht aan het Bureel van Politie dagelijks tusschen 12 en 1 uur. INGEZONDEN. VEUR. Bevallen: C. W. Roozenburg geb. Sam wel D. P. A. Van Heiningen geb. Koot Z. I. C. Van Heiningen geb. Oorschot Z. Overleden: Q. van Leeuwen M. 57 jaren, eebtg. van D. De Greef. WASSENAAR. Ondertrouwd: R. Vau Kooy en V. Hoogkamp. Bevallen: J. Vau Nooyen geb. Remmers- waal Z. C. Borsboom géb. Alkemade D. G. De Jong geb. Bloeming D. E. Goor geb. Schut Z, A. Yan Wissen geb. Koot JA C. Dier en niHhandell ng. Nu er zooveel gesproken wordt over ea tegen de wetenschappelijke vivisectie, is het zeker Diet overbodig eens te wyzen op de noodelooze wreedheid, waarvan de paliogea de onschuldige slachtoffers zijn. Dat het lovend villen dezer dieren eea vreeselybe marteling is, kan ieder begry'pen. Palingen zyn fijn-georganiseerde dieren, met een zeer ontwikkeld zenuwstelsel. Ook zonder hun wanhopig wringen en kronkelen tydem de operatie en daarna kunnen we weten, dat zy een onbescbryfiyk ïyden ondergaan. Ea ze zyn taai, ze leven nog lang. Uren later kaa men nog de gemartelde, bloederige schepsels in duldelooze pgn zien kronkelen en wringelen» en wie ooit naar dio wanhopig angstige bewegingen keek, zal niet licht vergeten wat hy zag. Gevoelige menschen laten dan ook den paling, vóór het stroopen, den kop afsnyden. Hun wilde ik zeggen: dat zy met de besto bedoeling de zaak nog erger maken. Het be- wustzyn zetelt nl. in de hersensdaAr wordt de pyn van htt hoele lichaam gevoeld, en bj) het kop-afsnyden tlgven zy ongekwetst. Dio afgesneden kop voelt alles; alle doorgesneden zenuwen biy.ven werkzaam en er is dus niets gewonnen. Dé koppen, die aan de palingen bleven, vastzitten, zgu door het koken c[ bakken gowooniyk oenige uren na de operaW\ dood; de afgesneden kop daarentegen kaa onder duldelooze pyn nog wel 24 uren leven in het vuilnishoekje der vischkar, of op de aschbelt. Het gaat er mee als met geamputeerdeo, die by weersverandering of door aanraking der zenuw-einden, nog steeds pyn gevoelen in het afgezette been. Het voorbehoedmiddel tegen al dat getnar* tel ligt in do "Weener methode: vóór alles de hersenen kwetsen. Zyn deze goed gewond, dan doet stroopen, enz. geen pyn meer. Ec-n drietal sneden door den kop, flink door ea door, zyn voldoende: een langssnede, ver volgens een dwarssnede op de hoogte der cogea en een tweede dwarssnede een halve vinger breedte dichter by den hals. De zenuwtrekkin gen van het lichaam behoeven dan niet to verontrusten, gevoel van pyn is er niet meer. Wie dit voorschrift volgt, en een tiental anderen er toe overhaalt, bespaart meer lyden dan in ons heele land veroorzaakt wout door do vivisectie aan de universiteiten. Nog iets. Niemand meene, dat het voldoends is, één voor al den vischboer of de meid deze metbode voor te schryven. Tien tegen één vinden ze het „malle kunsten". Men over* tuige zichzelf, dat het gebeurt of gebeurd is, en niet licht wordt meer lyden door kleinei offer voorkomen. J. G. Ten Bokkel. Leeuwarden, Augustus 1898. Het eiude yan den oorlog. Luidons een telegram uit Washington aan de „Herali" heeft de Fransche gezant Camboa gisternamiddag om halfvier van de Spaanscbe regeering onbeperkte volmacht ontvangen om het vredesprotocol te teekenen. Het vredesprotocol is daarna om vier uren op het Witte Huis gefcoekend. De minister van oorlog Alger heeft vervol gens alle militaire bevelhebbers per telegraaf daarvan in kennis gesteld en hun last gegeven de vyandeiykheden te staken. De staatssecretaris van buitenlandscbe zaken, de heer Day, heeft aan de pers een uittroksel van deu inhoud van bet protocol medegedeeld. Luidens dit uittreksel bepaalt het protocol: lo. Spanje doet afstand van zyn souvoreine rechten op Cuba; 2o. idem op Fortorico, de andere eilanden der Spaanscho Antillen en de Ladronen, did naar keuze van de Vereenigde Staten aan de Reputliek zullen worden afgestaan. ^?3o. De Vereenigde Staten zullen de stad Manilla, haar haven en haar baai bezetten on bezet houden gedurende de onderhande lingen over het vredesverdrag, dat zal be slissen over de controle en het bestuur op de Philippynen. 4o. Cuba, Portorico en de andere eilanden der ,Antilleo zullen onmiddellijk ontruimd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2