N°. 11801 Maandag 1£> Augustns. A0. 1898 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Leiden, 13 Augustus. Feuilleton. Frits en Frans. LEIISCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden ;or 3 maanfleo. ..f 1.10. Franco per post 1.40. Afeonderlyke Nommora 0.05. PEU8 OER AD VERTEN '1'LtlN Van 1-6 regels 1.06. ladere regoi meer f 0.J7J. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.06 berekend Groctere Voor bel incasseeron buiten de stad Eerste Blad. Ol'üciëele Konnisgevingoiu Bargcmeeater on Wethouders van Leidon, Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bet toozicht bij het oprichten van inrichtingen, welko gevaar, eoliade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemoeno kennis, dat door ben op beden vergunning is verleend aan M. O. SCHOUTEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten vso een unedory met atcommachine in het perceel Houtmarkt No. 5. Burgemeester eo Wethouders voornoomd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 11 Aug. 189P. YAN HEY3T, Secrotaria. - Voor de akte Fransch, lager onderwys, is geslaagd de heer P. Van der Hoeven, van Leiden. - Gedurende htt verlof van den kapt.-adj. Schwarz, van het 4de reg. inf., van 13 Aug. tot en met 2 Sept., zal diens dienst worden war.rgt nomen door ien lsten luit.-adj. W. D. A. Ophorst, van het 2de bat. te Lei Jen. - De 1ste luit. Pfeiffer, van het 4de reg. inf., lid der examen commissie tot toelating voor de cadettenschool te Alkmaar, is weder te Leiden teruggekeerd en belast met bet toezicht op de cadetten, die alhier zyn ge detacheerd. - Beroepen is by de Geref. Gem. to Oudshcorn ds. C. J. Van Binsbergen, te Loos duinen. Aangenomen is het beroep naar de Chr.-Geref. Gem. te Aarlanderveen door ds. G. Klunper, cand. te Amsterdam. - Het hoofdbestuur van het Fonds ter aan moediging ên ondersteuning van den gew. pen den dienst in de Nederlanden deelt mede, dat voor de oud militairen, die militair pensioen genieten, ong huwi (of weduwnaar zonder kind of kinderen te hunnen laste) en goed van gedrag zijn, het uitzicht is geopend, om, hoe zeer zy overigens niet als deelgerechtigden tot het Fonds in het genot zijn van de gratificatie, tegen afstand van hun pensioen te worden opgenomen in het Invaliaenhuis te Leiden, voor zoover de aldaar alhans bestaande ruimte gedoogt. Zy, oie daarvoor in aanmerking wenschen te komeD, kunnen een scbriftelyk verzoek, om in genoemd gesticht te worden opgenomen, franco inzenden aan den Raad van Adminis tratie van het Invalidenhuis te Leiden, of aan de districts commissie van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapen- den dienst in de Nederlanden, waaronder hun woonplaats ressorteert. Bij het verzoek moeten worden overlegdlo. een extract- atamboek, waaruit hun militaire dienst blijkt; 2o. een bewijs, dat zij militair pensioen genieten en 3o. een bewijs van good gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. De pensioenakte moet onbezwaard zyn. - De erfgrootbertogin van Meckltnburg, dochter van den groothertog van Saksen, begaf zich gistorvoormiddag om 11 u. 47 m. van Scheveningen langs den Staatsspoorweg naar Gouda, ter bezichtiging van verschillende merkwaardigheden van de oude pypenstad. Gisternamiddag wordt H. D. H. te Scheve ningen terug verwacht. B(J beschikking van den minister van marine zijn, met ingang van 1 September a. s., benoemd tot adeltorst 3de kl. bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Wil lemsoord do navolgende jongelingen, gerang schikt naar de bij het examen gebleken kunt digheden: - voor den zeedienst: J. A. Brouwer, J. Yan Hengel, P. J. Jager, J. L. Wijn, F. Diephuis, A. Tissot van Patot, T. Akkerman, P. Haver kamp, H. Bekrans, F. C. baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, B. Brutel de la Rivióre, M. H. Do Beaufort, M. Bottenheim, W. J. Smit, D. A. Van der Laan, G. L. „Mulder, C. A. Borren, D. J. baron Van Lijnden, A. Bax; voor de marine: J. Doorman, Th. L. Van Hasselt, J. J. Van der Linden, J. W. Ylie- lander Hein. De directeur der „Nederlandsche Maat schappij van Zekerheidsstelling" te Amsterdam bericht, dat door het bestuur besloten is, in verband met de nieuwe regeling van 's Rijks torgtoebtwezen, goen gebruik te maken van de bepalingen tot het heffen van boete bij tusschentijdsche opzegging van contract, in haar thans bestaande overeenkomsten voor komende, overwegende, dat by het vaststellen dier boetebepaling de bedoeling heeft voor gezeten te voorkomen het opzeggen van verbintenissen, ten einde zich te verstaan mtt concurrenten. Dit is naar zyn oordeel niet geiyk te stellen met oen eventueelen overgang naar een lichaam, in den geest der z. g. vereenlgingen, bedoeld in de nieuwe borgtochtenwet. Het bestuur .meent, door afstand te doen van zyn recht tot toepassing der bostebe- palingen, mede te moeten werken om eiken ambtenaar vry te laten in de keuze, hoe ky zyn borgtocht wensebt gesteld te zien. De aanbeveling voor de betrekking van conrector aan 't gymnasium te Zwolle, is na hot bedanken van Jr. Dronkers door curatoren aangevuld. In de plaats van dr. Dronkers is gesteld dr. N. J. B^versen, leeraar in de oude talen aan het gymnasium to Arnhem. ZwCl.) Htt bestuur der Ambachtsschool te 's-Gravenhage stelt zich voor, die inrichting uit to breiden, zoodat 300 leerlingen, d.i. 80 boven het tegenwoordig maximum, kunnen worden verplaatst. Het heeft den gemeenteraad verzocht een toelage in otra van 4000 te willen toekennen tot bestryding der kosten van verbouwing en uitbrciJing. De ontwerp-gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1899 sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 19,281,315, tegen 1G,364 245 als eindcyfer der begrooting voor 1898. Incien van deze eindcijfers worden afge trokken de buitengewone ontvangsten en uitgaven, op de begrootingen voor 1899 en 1898 voorkomende en respectievelijk bedra gende f 5,530,215 en 3,524,715, dan blykt het, dat voor het jaar 1899 voor gewone uitgaven 911,570 meer wordt geraamd dan het bedrag, voor het jaar 1898 voor die uit gaven toegestaan. Onder dit meerdere bedrag l) begrepen de som van 516,000 voor rente der geldleening 1898, aangegaan ter over neming der Gasfabrieken. De staat van schulden der gemeente Amster dam op 1 Jan. 1898 bedroeg ƒ77,915,400. Voorgesteld wordt h-t percentage van hef fing der plaatselyke directe belasting naar het inkomen te bepalen op 4'/, pet. B. en Ws. vleien zicb, dat dit cyfer voldo.nde zal zyn, ooi het by de bogrooting voor 1899 geraamde bedrag van 3,690,000 te verkrygen. Mededeeling wordt gedaan van het over- ïyden te Kiel van den 89-jarigen Remonstrant- schen oud-predikant J. A. M. Mensinga, Neder lander van geboorte, die een menschenleeftyd te Friedrichstadt als predikant in vryzinnigen en vtrdraagzamen geest is werkzaam geweest. Ook als veelzydig ontwikkeld geleerde, vooral ook op taalgebied, maakte by naam. De adelborst der 1ste klasse by de Koninklyke Necerlandsche marine resorvo H. L. Van den Briel, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserscbip „Evertsen," wordt met 15 Augustus a. 8. van zyn plaatsing aan boord van dien bodem ontheven. By het notarieel staatsexamen, gehouden van 6 tot 12 Augustus te's Gravenhage, zyn geslaagd voor het eerste gedeelte de heéren: L. Vonema, Rotterdam; D. H. C. Ittraann, Goes; L. J. J. Lobach, Oirschot; O. Possel, Hare; M. P. J. Paulussen, Caberg; A. M. J. A. Melosse, Nymegen; F. L. Wolter, Grave; voor h t tweede gedeelte de heeren: G. Knot, Bokstel; W. H. M. A Bahlmann, Bussum; mr. J. F. De Jong Posthumus, Groningen; M. A. C. E Keulen, Oosterhóut; G. H. Van meer, Zevenbergen, en F. J. H. Jaspers, Amersfoort. Men schryft ona uit Arnhem, dat aldaar het gerucht in omloop is, dat het Koninklijk lustslot „Oranje-Nassau" bestomd zou worden als schenking voor eenig liefdadig doel. (Tel.). Z.K.H. de Groothertog van Saksen bracht gisternamiidag to vo6t en zonder gevolg een langdurig bezoek aan den Grooten Ko ninklijken Bazar (firma D. Boer Sc Zn.) in de Zeestraat, te 's Gravenhago. De nieuwbenoemde gezant van Rumeniê by het Nederlandsche Hof, de heer J. N. Pa- piniu, is Donderdagavond met familie en ge volg te 's Gravenhage in het „Hotel des Indes" aangekomen. Het stoomschip „König," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveer:e 11 Aug. te Lissabon; de „Herzog," van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 12 Aug. Ouessant; de „Cluden," gecharterd door de Holland Amerikalyn, arriveerde 12 Aug. van Amsterdam to Nieuw-York; de „Lombok," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Aug. Straat Bonifacio; do „Prins Maurits" arriveerde 12 Aug. van Paramaribo te IJmuiden. Alkeroade. Donderdag-avond laat deden de veldwachters alhier, Bodaan, Du Pau en Post, op surveillance in den Vrouwevennepolder naby Oud-Ade, een goede vangst. Niettegen staande den sterken dauw, die over het land lag, bemerkten zy een jager en twee knapen, oie eenige geweerschoten losten. Bodaan en Post, die por rywiel waren, bezetten in alleryl de punten, waar de toen nog niets kwaads vermoedende stroopers bepaald moesten pas- seeren. Terwyl Du Pau tot naby een tocht was geslopen, begonnen de jagers lont te ruikenzy sprongen ylings in eon roeiboot en staken van wal, om zoo hun vervolgers to ontkomen. Te water springen, de boot vast grypen, geweer en gescholen eendvogels den wild- cieven ontweldigen, was voor veldwachter Du Pau echter het werk van een oogenblik. Do reeds verdachte landbouwer D. H., alhier, werd toen verbalisoerd. Hy zal zyn jachtlust vermoedeiyk zwaar moeten boeten. Boskoop. Gistermiddag halftwoe kwam alhier van Gouda per salonboot van do maat- schappy „De Volharding" H. D H. de hertogin Elisabeth van Mecklenburg Schwerin, om een bezoek te brengen aan de kweekeryen van den heer G. Van Noordt, firma Van Noorut en Zoon alhier. De hertogin, dia te Scheveningen vertoeft, was vergezel! van de staatsdame gravin Von Bassewitz en dm generaal De Pellieux. Met de daartoe expresselyk ingerichte salon boot voor genoemde kweekery aangekomen, had de ontvangst plaat3 in een prachtig ver sierde loods, waarna de kweekeryen werden bezichtigd, alsmede het emballeercn van planten voor de verzending en het inladen in spoorweg- waggons. Genoemde firma bad hiervoor in haar pakloois een paar geïmproviseerde wagens opgeslagen. Vervolgens reed Hare Hoogheid en gevolg naar het huis van den heer Van Noordt, alwaar de etrewyn werd aangeboden, terwyl door de kinderen van Van Noorat aan Hare Hoogheid een bouquet werd gegeven gebon den van rozen Mad. Caroline Testout, en aan de staatsdame een van verschillende kleuren. Na zich aldaar een half uur to hebben opgehouden, vertrok Hare Hoogheid om vier uren wetr per salonboot naar Gouda. Aan boor! werd geluncht, waartoe het noodige was geleverd door den heer Breebaart, confi- seur te Gouda. Bodegruvcn. In de Donderdagavond ge houden vergadering der foestccrmmissie is besloten twee dagrn feest to vieren en wel op Woeosdag 14 en Donderdag 15 September. Waarschyniyk zal op Woensdag plaats hebben het planten van een Wilbelminaboom, school feest, volksspelen en uitreikiag eener feestgave aan ce armen. Op Donderdag zal dan gehou den worden: een gekostumeerde optocht, muziekuitvoering op de markt, uitvoering vanwege de gecombineerde zangvereenigirgen, algemeono illuminatie en vuurwerk. Voor de feestgave aan de armen is door den beer N. Oudejans een gift aan sigaren toegezegd. De late datums staan in verband met de kermis, welke van 29 Augustus tot 3 Sep tember gebonden wordt, een kermis, die nagenoeg niets meer te beteakenen he^ft, maar I die men toch nit gaarno afgeschaft zou zien. De historische optocht zal voorstell.n: het Hois van Oranje (kostuums van de firma Helmhout, te Amsterdam). De gemeenteraad heeft, geiyk men weet, een subsidia van ƒ500 aan de feestcommissie verleend. In het voorjaar werd vanwege deNat.-Chr. Geheel Onthoudersvereeniging een openbare vergadering gehouden, waarin mej. Heydens, van Amsterdam, als spreekster optrad. Naar aanleiding van het by die gelegenheid gevoerde debat word bepaald, dat de heer Hempanlus, van Zwamraerdam, in den loop van dezen zomer in een openbare vergadering stellingen tegen de Geheel Onthouding zou verdedigen. Deze vergadering, waarnaar door velen zeer verlangd werd, gaat niet door. Noordwykerhout. Over het 1ste halfjaar 1898 kwamen alhier 37 geboorten voor, ter wyl 15 personen in dat tydvak overleden. In het halfjaar van het vorig jaar bedroegen deze cyfers respectieveiyk 39 en 15. Door HH. GeJeputeerde Staten is het volgens art. 1 der wet van 24 Mei 1897 (Staatsbl. N°. 156) voor iederen inwoner door het Ryk uit te keeren bodrag vastgest.ld op 1.68. Door den burgemeester is ter openbare kennis gebracht, dat het ykkantoor te Leiden na 29 dezer zal zyn geopeni eiken Vry dag on ZaterJag van 9 tot 1 uur. Alleen tusschen 4 en 25 September is het kantoor gesloten. Die meent, dat de emmor met zyn geurenden inhoud, welke by den manufacturer v. d. Lans door d9 ruiten geworpen werd, de eenige verrassing was, die de afgeloopen week ons bracht, houdt geen rekening mtt de vindingrijkheid van hen, die van minder goeden will; zyn. In denzelfden nacht toch heeft mtn in den Zwetterpoldtr eenige koeien uitgemolk-n en de hekken, die de weiden van den pu'olieken weg afsluiten, opengezet, zoodat het vee langs de Leidscho vaart dos morgens liep te passaj. e an. Noordwyk-Biimcn. In de kerk der Ned.- Herv. Gem. albier had Donderdag avond een orgelbesp.ling plaats door den he r B. Diamant, organist te De.ftshaven, welk concert, als wy het zoo noemen mogen, door een vry talryk publiek werd bygewcond. Het programma vermeldde: 1. Praeludium „Erolca" (G. Van Krieken), 2. Sonate No. 3 (a-dur), (Mendels- sohn), 3«. Trio (f-dur), (G. Merkel), b. Largo (Handel), 4. Sinfonia per organo (G. Morandy), 5. Allegro uit de 2de sonate (g-mol), (G. Mer kel), 6a. Cantilène nuptial?, b. Toceata (Th. Dubois), 7. Sonate Gezang 38 (S. De Lange), 8. Variaties Wien Neerlandsch bloöd (S. De Lange). Hoowol we ons niet de bevoegdheid willen toekennen over dit orgel to oordeelen, kunnen we niet anders zeggen, dan dat zulke muziek vooral do Nrs. 3 en 6 troffen door de breedheid van toon, door de vaardige handen van dezen jeugdigen kunstenaar ver tolkt, ongekend genot verschaft. De „koning der instrumenten" doet ze dan ook eerst tot haar vol recht komen, en dit orgel leent er zich uitstekend voor. Wegens nog geringere opkomst van belangstellende en belanghebbende bewoners „Jammer, myn Homerus is ook een oud, veel gelezen boek; indien u daar niet3 tegen beeft, juffrouw, mag ik dan wagen u myn exomplaar aan te bieden?" „U is wel goed." „U heeft voorzeker hier ook meer tyd dan thuis ik zou my gelukkig achten het u te mogen leenen." „0 ja, ik neem het in dank aan." „Dan zal ik zoo vry zyn, het u te brengen, mejuffrouw ik ik mag terugkomen," voegde ik er by, in het bowustzyn, daarmee iets veelbeteekenends gezegd te hebben, omdat ik het Yeelbeteekenend bedoelde, doch Ottilie knikte slechts met een betooverend glimlachje en wendde zich toeD, ten teeken, dat het thema afgehandeld was, tot haar anderen buurman. Frits keuvelde met Louise, die echter ieder oogenblik opstond en iets te verrichten| had dan zat hij te mokken, en nu bemerkte ik, dat hy my woedende blikken toewierp. „Men is wel zeer geanimeerd," bromde hy boonend. Ik kwam als uit een andere wereld en moest my waarlyk eerst bezinnen. Van Ithaca on Penelope mocht ik Frits niets laten merken, dat voelde ik by instinct, en daarom antwoordde ik zeer gelykmoedig„De juffrouw is ook muzikaal," want dat nu was het fort /ui mijn vriend, terwyl ik met geen enkele toonladder overweg had gekund en zeer spoedig na do eerste beginselen myn klavier- studiön had opgegeven. „Zoo, is zy dat?" „Ja, hernam ik, „maar ik weet natuuriyk niet, in hoe ver, want ik heb slechts uit een toevallige opmerking die gevolgtrekking ge maakt." „O, dat komt terecht, het is ook hetzelfde, daarginds staat een oud spinet; ik hoop, dat hot maar zooveel toon heeft om de proef te kunnen nemen." „Juffrouw Louise," zoo weudde hy zich nu tot deze, die zich juist weer tusschen ons op haar plaats schoof, „speelt u ook piano?" „O, ver8chrikkelyk; ik moet! Ik moet alle dagen een uur oefenen; dat is het vervelendste, wat ik ken." „Is mejuffrouw Ottilie ook muzikaal?" „Ja, die trommelt ook op de piano. Tante zegt, dat er niet veel talent in zit, maar zy kan zingen, on dat vind ik veel mooier dan pianospelen; ik kryg later ook zangles." „Hot verwondert my, dat wy de juffrouw nog nooit hebben hooren zingen," meende ik. „Niet? Dat is toeval. U is misschien weinig thuis, en ik geloof, dat Ottilie er ook niet van houdt te oefenen." Zoo praatten wy nog een poosje, toen gaven do oudere dames het teeken tot vc-rtrek en wy moesten opbreken. Daar het afscheidnemen echter niet zoo vlug van stapel liep, gelukte het Frits nog eens in de nabyhoid der joDge dame te komon, en ik was er zeker vaD, dat hy toen van de gelegenheid gebruik maakte, om muzikale betrekkingen tusschen zich en haar aan te knoopen, maar hy sprak er geen woord over, toen wy weer op onze kamer wareD, en ik zweeg over myn Homerus. Wy voerden nog zeer levendige gesprekken, doch de naam Ottilie werd onder ons niet genoemd of dan slechts heel ter loops; wy spraken over de gezamenlyke persoonlykhedeD, over den pudding en het priëel van kamper foelie, over den beschaafden en beminneiyken toon onzer gastvrouw en den briljant aan den pink van den griffier over Ottilie niet. Er was één punt in onze wederzydscbe betrek king, dat wy vermeden aan te roeren, wy hadden iets voor elkaar te verbergen een ongehoord feit en oen bedenkelyk feit, zooals ik myzelven moest bekennen. Het was niet minder ongehoord, dat ik niet kon inelapeD, terwyl ik aan zyn zwaar adem halen terstond bemerkte, dat Frits even volkomen gerust sliep als altyd, alsof er ni6t iets zeer buitengewoons was voorgevallen. Maar was het voor hem wel iets buiten gewoons? Neen! Hij was wel een dozyn malen verliefd ge weest, misschien nog vaker. Ik ondervond voor de eerste maal in myn leven die opwel ling van hartstocht, die alle denken beheorscht, die elk oordeel op een dwaalspoor brengt, die onze ziel met do wond6riykste beloften ver vult, die het ideale toppunt des levens vormt, die door alle dichters bezongen wordt! Door Homerus niet, wel is waar, doch ik was immers een kind van den nieuweren tyd en kende de moderne klassieken niet minder dan de Grieken! Ook kende ik veel geschiedenissen van twee broeders of twee vriendeD, die dezelfde vrouw bemind hadden, onzalige geschiedenissen, met tragischen, vaak bloedigen afloop. Misschien stond onze tot dusverre zoo vastgewortelde vriendschap ook vóór zoo'n conflict, en nu begreep ik, dat er in zoodanig geval van een vrywillig terugtreden geen sprake kon zyn. Maar Frits zou ook zoer gauw weer een andere vlam hebben ongetwyfeld. Zoo was hy tot nu toe van de eeno verliefdheid in de andere geraakt, en de vroolyke, fideele aard, dien hy daarbij behouden had, bewees my, dat een ernstige, werkeiyke, diepe genegenheid in hem nog geen wortel had kunnen schieten. "Waarom zou het juist ditmaal anders zyn? Daar lag hy vreedzaam en zorgeloos te slapeD, terwyl in my het bloed stormachtig bruiste en de voorstelling van alle mogelijke gevolgon my geen rust verschafte. Zyn kalme adem haling, die my in het eerst inderdaad boos had gemaakt, werkte thans bevredigend op my; hy kon geen mededinger wezen, of dan toch slechts voorbygaand, en van hetgeen hem een grap was, een amusement, daarvan kon hy gemakkelijk afstand doen tegenover de kracht van een gevoel als het myno. Zoo sliep ik eindelyk gerustgesteld in. Den volgenden morgen had ik de koffie to zetten. Frits was zeer spraakzaam en over moedig; my deed dat eigenlijk pyn, want er klonk iets triomfeerends, iets zegepralends uit zyn woorden, waartoe hy in allen gevalle geen recht had. Maar ik zei niets en deed ook myn best, niets to laten merken. „De mokka is j9 vandaag goed gelukt," zei hy, „ze is zwart als de hel en beet als de liefde. Daarom willen wy op onze liefde drinken; stoot aaD, myn jongen!" Ik gaf hem glimlachend zyn zin. „Het klinkt niet," riep hy, „neeD, hot klinkt nietl De Russen drinken koffie en thee uit glazen; zouden wy dat ook niet kunnen?" „Enkel om op jo liefde te drinken?" „Onze, onze! Zeg maar gerust: onze! Denk je, dat ik niet heb gemerkt, hoe je eindelijk eens vuur gevat hebt?" „Och wat spreek toch niet zoo!" „Dan wil ik zingen" en hy neuriede een liefde-aria, klaarblykolyk op zyn manier er op uit, aan de zaak zooveel mogeiyk een onschuldig voorkomen te geven. „Hebbon wy oostenwind of westenwind?" vroeg hy opeens, terwyl hy zyn hoofd buiten het venster stak en naar den windwyzer tuurde, die van een naburige kerk over de daken keek. Het resultaat van zyn onderzoek was klaarblykelyk bevredigend, want by stak zyn pyp aan en leunde zoo ver mogelijk uit het venster - ik niet, en ik rookte ook niet, zooals anders. Ik las de courant, doch zeer onoplittend, want ik was telkens gedrongen naar myn vriend om te zien. WtrcU vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1