Ruwzijden Bastkleederen ƒ8.65 EXCELSIOR. ATJEH. Burgerlijke Stand. Hier en daar in Den Haag is een aanvang gemaakt met de straatversi-.ring, onder meer is men herig in bet Noordeinde tor hoogte van het Koninklijk Paleis een paar zeer booge masten te plaatsen. Een paar ergerlijke staaltjes van dierenmishandeling zijn bij de politie in Den Haag aangegeven. Een bewoner van den N.-W. Binnensingel beeft geklaagd dat de pezen van de achterpooten van z\jn hond zyn doorgesneden, en een bewoner van de Yaillant- laan heeft aangifte gedaan dat men zijn bond moedwillig heeft verdronken. Hot Gymnastiek concours, Zondag op het Haagsche Sportterrein op de buiten- terreinen te houden, belooft veel. Veel groote vereonigiDgen hebben zich doen inschrijven. Voor elke veroeniging is een verplichte grond- oefening voorgeschreven, die steeds door iederen volgenden turner verzwaard wordt, zoodat de laatste mededingers kunnen toonen wat oefening vermag; men zal steeds een opklimmende oefening zieD, zoodat dit con cours zeer veel afwisseling biedt. Voor de personeels wedstrijden zijn zeer talrijke inschrijvingen, in ieder nummer 20-30. De wedloop met hindernissen is anders ingericht dan menigeen wel eens gezien heeft. Vlug heid en handigheid, den gymnast eigen, zijn groote factoren om de overwinning te behalen. De vrije oefeningen zullen uitgevoerd worden door alle turners, die verplicht zijn hierin mede te doen; bovendien hebben vele ver- ecnigingen toegezegd, dat leden, die niet aan de concoursen mededoen, toch hun mode werking zullen verleenen aan de vrije oefenin gen. De hoofdleiding is opgedragen aan den heer Eymers, turnleeraar te 'e-Gravenhage, terwijl de regeling in handen is van de heeren J. Heynen en Zier, bestuursleden van bet N. G.-V., gewest Z.-Holland. Een bewoner van het Spui te 's-Gravenhage, die gisteravond op zijn kamer do courant zat te lezen, werd plotseling opge schrikt door vijf opeenvolgende schoten, die blijkbaar op hem gemunt schenen. Een der schoten ging door de vensterruit, gelukkig zonder hem te treffen. Hü vluchtte en gaf de politie kennis van het voorgevallene. Op zyn aanwijzing stelde een hoofdagent een onderzoek in bij een kastelein van een aan de overzijde van de gracht zijnd koffiehuis. Inderdaad werd by dezen herbergier een revolver ia beslag genomen, welke, toen zij aan den hoofdagent werd overhandigd, onver hoeds afging, zonder iemand te raken. Het bedoelde koffiehuis is hetzelfde perceel, waar Maandag jl. de inboedel kort en klein werd geslagen en waar meermalen vecht partijtjes voorviolen. De klager beweert, dat nit het zolderraam van het koffiehuis de schoten op hem gelokt zfjn. Er zijn echter geen getuigen, aio zulks bevestigen. Onder de koetsiers dor Rotter- gamsche Tramweg-Maatschappij is sedert ©enigen tiJi een beweging gaan je, om ook in de fooien te deeleo, die de coaducteurs deelachtig worden van de passagiers. Sedert het uniform-tarief van 7 V2 cent per rit is ingevoerd te Botterdam, vloeit nog meer dan vroeger 21/, cent in den zak van den beleefden conducteur. De geschibtsten onder deze beambten maken dan ook per week op de drukste lijnen ongeveer f 3.60 extra boven hun weekloonen, die variëeren naar gelang van dienstjaren en goed ge irag van f 9 tot f 12. Do koetsiers verdienen van f 12 tot f 14 per weck en hebben evenveel diensturen, doch nagenoeg geen fooien, daar zij uit den aard der zaak minder met het tram-publiek in aan raking komen. Toen voorheen de tramboekjes met 20 kaartjes ƒ0.90 kostten, betaalde menigo vaste trampassagier f 1 aan de conducteurs, met verplichting het dubbeltje te deelen met den koetsier. Nu togenwoorJg de boekjes met 20 kaartjes 1.25 kosten, wordt gewoonlijk alleen de conducteur met 5 cents fooi bedeeld en wordt de koetsier vergeten. De koetsiers hebben thans aan de conduc teurs voorgesteld hun weekloon met 1 to verminderen en deze aan de conducteurs toe te kennen, waarvoor de conducteurs zich mo.ten verplichten alle fooien met de koetsiers te deelen. De conducteurs zijn hierop niet ingegaan. Het plan voor den verkorten weg, die eventueel door den Lhhtstoet te Amsterdam gevolgd zal worden, is gister morgen a3n den burgemeester en aan den hoofdcommissaris van politie toegezonden. In plaats van de Raadhuisstraat, Rozongracht, Marnixstraat, Nassaukade, Kinkerstraat, Da- Costa-straat, Jacob-van-LenDep-straat, Constan- tyn-Huygens-stra^.t, is de volgende route in hot plan opgenomen: Raadhuisstraat, Keizersgracht (westzijde), Leidschestraat, Leidscheplein, Stadhouders kade, Vondelkade. De weg zal door deze wijziging aanzienlijk verkort worden. Versiering van huizen. Hot „Hbl." wijst hen, die belet worden te ver sieren op do wijze, die ze wenschen, op een miidel om hun straten vol kleur en glood te maken. Eet zag het in Venetië en Milaan. Aldaar werden uit do vensters, en over de balkons en de stoepen tapijten, klourige zijden cn wollen stoffen gehangen en gespreid en de straten zagen er uit zoo feestelyk als men zich iets denken kan. De „Mkld. Ct." heeft by het bezoek der Koninginnen aan Walcheren aan enkele huizon dezolfdo wijze van versiering opgemerkt, 0. a. bij de sociëteit „St.-Joris"; bij de woning van den heer D. A. Dronkers en by „Vy vervreugd", hot buitenverbiyf van den heer mr. J. Van der Lek de Clercq. Dat maakte, zegt het blad, ofschoon het toen slechts sporadisch voor kwam, oen uitstekenden indruk en wettigt het vermoeden, dat, werd zulk een versiering huis aan huis aangebracht, zy een zeer eigen- aardigon en zeer feestelyken tooi aan de straten zou gevon. B. en Ws. van Amsterdam hebben bepaald, dat, met het oog op het hun kenbaar gemaakt verlangen van den handel om op de Groote Koopmansbeurs tijdens de Inhuldigings feesten in September a. s. te sluitenen met bet daarop uitgebracht gunstig advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dier stode; de Groote Koopmansbeurs zal gesloten zyn op Maandag, Dinsdag en Woensdag, den 5den, 6den en 7den September 1898. De stoom-caroussel-houder L. Vincken heeft voor een standplaats op de Tilburgsche kermis de kolossale som van drie- en-twintig honderd gulden getoien. Te Osch zyn Donderdagmorgen achter de „Tien Dougden" drie woningen van A. Van Tilburg afgebrand. Oorzaak cnbektni. Alles is tegen brandschade verzekerd. Hooibroei was de oorzaak, waar door de boerdery van Bangma te Schettens in brand geraakte. Ofschoon de dorpelingen dadelijk toeschoton om te helpen, mocht het niet gelukken de zathe te behouden. Slechts de inboedel werd gered. Alles was verzekerd. Gistermiddag is de herberg van den heer M., halfweg Zwartsluis en Meppel, een prooi der vlammen geworden; alles, op een weinig inboedel na, is in asch gelegd. De toestand der 3 4.jarige vrouw van Muntewerf, geb. Brugman, te Hobredo (N..H.) aan den Zeevangslinnendyk, is iets beter. Er is hoop op herstel. De oude Dirk Oosthuizen heeft haar wel een diepe snede ia het lyf toegebracht, doch aanvankelijk komt er vooruitgang. Verder heeft de vreeselyke „amokmaker" ook nog vrouw Laan willen opzoeken. Deze sloot echter intyds de deur. Gelukkig is de man nu onschadelijk. Hy gaf zich zelf aan by den ouden gemeenteveldwachter Bakker OosthuizeD, onder mededeeling, dat „bij |aan het slachten was geweest." Gisteravond, tydens afwezigheid der bewoners, ontstond een felle brand in de ZydowindeDstraat 78 te Rotterdam. De brand weer slaagio na veel moeite het vuur tot de tweede verdieping te beperken, die uitbrandde. Oorzaak onbekend. De te Deventer wonende fabri kanten hebban besloten op de dagen dat aldaar het inhuldigingsfeest gevkrd wordt, aan de arbeiders, voor zoover zij uit het bedryf gemist kunnen worden, ll/2 dag yryaf te geveD, zonder financieel bezwaar voor de werklieden. Op het IJ zonk een tjalk, beladen met puin, aan boord waarvan aanwezig waren 4 personen: schipper, vrouw, kind en knecht. De eerste drie werden met moeite gered, de knecht verdronk. De gedwongen winkelnering, die in Drente na het uitbreken van do werk stakingen in de venen zoo berucht is gewordeD, en die niet alleen voor de veenarbeiders, maar ook voor andere arbeiders bestond, begint langzaam aanmerkelijk af te nemen. Ook te Nieuw-Buinen heeft nu de heer Bakker, direc teur van de grootste glasfabriek aldaar, de noodzakelijkheid voor de arbeiders tot het doen van inkoopen in een bepaalden wiokel ingetrokken en aan de gelegenheid tot het koopen van sterken drank in het klein een einde gemaakt. In den Ryn, naby Emmerik en Rees, gevonden vier vrouwenlijken zijn ver moedelijk die van do echtgenoota van den kadasterbeambte V., uit München Glaabacb, met haar 3 kinderen, die te Kochem aao den Rijn by familie logeerden. De oorzaak zou wezen zelfmoord wegons geldgebrek. De Raad derFriesche gemeente Schoterland heeft in zyn jongst gehouden vergadering besloten een uitgestrektheid hei e- grond, toebehoorende aan die gemeente, te ontginnen, om langs dien weg een productieve werkverschaffing in 't leven te roepen. Tal van arbeiders zullen hierdoor gedurende het winterseizoen werk en brood bekomen, en daardoor bovryd blyven om by het burgerlijk armbestuur aan te kloppen. Volgens bereke ning van deskundigen zal dez9 ontginning gemiddeld 27a pet. rente gedurer.de de eerste tien jaar kunnen afwerpen. Het lyat geen twyfel, of Gedeputeerde Staten zullen aan dit schoon en nuttig plan hun goedkeuring niet onthouden. D) Men schrijft uit Dülker: De tornado, die Zondag in den omtrek van Keulen en het bergachtige land verwoestingen aan richtte, herinnert ons door de overeenkomst aan den wervelstorm, die den lsten Juli 1891 hier en in Süchtelen zoo schrikkeiyk veel verwoestte. Toen bedekte de hemel zich plot seling met groenachtig gele wolken; de eigen lijke storm was slechts van korten duur en werd ook door een hevigen hagelslag bege- leid. Ook hy bief de daken van vele huizen, veegde geheelo bosschen weg en coodde ver- scheideno menschen. De schade werd toen op 2 tot 27, milliom mark geschat, maar is nooit nauwkeurig vastgesteld. Toen trok de wervelstorm van Holland over Kaldenkirchen, Duiken, Süchteln, Krefeld, Mors en Wesel en verloor zich achter Kleef. Uit Sexton, in Tirol, meldt men: ZatorJagmiddag werden twee heeren, Naager en Buchenburg genaamd, bezig met het beklimmen Tan de Dreischusterspits, door een neervallend rotsblok getroffen en stortten in den afgrond. Door zes gidsen werden zy den volgenden dag dood te voorschyn gebaald. Korkeiyke Berichten* Leiderdorp: Ned.-Herv. Gemeente. Zon dagvoormiddag te tien uren, ds. Vethake, predikant te Leiden. Alfen. Ned. Herv.-Gem. Zondagvoorm. en '8 avonds ds. Feikes, van Dordrecht. Geref. Gem. Prof. "Wieling», van Kampen. Hoogmade: Ned-Herv. Gom. Zondag voormiddag te tien uren ds. W. Klercq, pred. te Koudekerk. Noor dwykeTh out: Ned.-Herv. Gam. Zondag voorm. te halfelf, de heer H. C. Briët, theol. cand. te Leiden. Geen Zondagsschool. Oude - Wetering: Ned.-Herv. Gem. Zondag voorin, te tien uren, ds. C. Hartwigsen, predikant te Leiden. Sassenheim: Zondagvoorm. te tien uren ds. D. J. Aalst, pred. te Noordwj}- kerhout. Ter-Aar: Geref. Gem. Zondag-morg. te balftion en 's nam. te twee uren, de heer S. Hempenius, van Zwammerdam. Valkenburg: Ned.-Herv. Gem. Zondag avond te zes uren, ds. Van Aalst, pred. te Noordwykerhout. Doopsbediening. Woubrugge: Geref. Gem. Zondag voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, ds. Dier- manse, em.-prad. te Aalsmeer. RECLAMES, a 25 Cents per regel. tot f 42.75 per stof voor eene compl. robe Tussore en Shantung Pongees - evenals zwarte, witte en gekleurde ElEBiXBBEBG-ZUDE van 35 Cts. tot f 14.65 per Met. effen, ge streept, geruit, gewerkt, damast, enz. (ca. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, desems, enz.) franco en vrij van invoerrechten In huls. Stalen per omgaande. Dubbel brief port naar Zwitserland. G. HENKEBERG's Z(j de fabric k en (K. en K. Hofl.) Zurich. 6416 13 Van een onzer correspondenten: De heer H. M. Hartkamp, wonende te Hetten, gemeente Kaalte, sc^ryft dat. 15 Juli 11. het volgende Van den eenen dag op den anderen heb ik het uitgesteld, om U te schryven over het wondervolle succes .met Uwe Pink-Pillen van Dr. Williams. Alvorens verder te gaan, ver zoek ik U, my nog ,6 doosjes van Uwe won derpillen te zenden, Myne vrouw zegt, zy kunnen met recht xoonderpiüen genoemd worden. U moet dan weten, dat myne vrouw van hare jeugd af aan altyd zwak geweest en erg zenuwachtig is en tevens veel last had van rheumatiek. Zy heeft veel moeten ïydon aan hartklop pingen en hoofdpijn en daarby gedurig maag- pyn en benauwdheid op de borst en om het hart. Zy heeft op die wjjte lang geworsteld en dacht, dat voor hare kwaal geene middelen ge waseen waren. Ruim eene maand, voordat zy Uwe wonder pillen gebruikte, kreeg zy pyn iu den rug en in de zyden, maagpyn en alle dagen hoofd pijn, en gevoelde eene aigemeene verzwakking in al hare ledematen, zoodat zy veel moeite had haar dagelyksch werk te verrichten. Todn zy gedurende eenige dagen Uwe pillen ge bruikt had, werd zy aanmerkelijk beter en kon met minder vermoeidheid haar werk ver richten. Door duizeligheid, veroorzaakt door verzwakking, eens gevallen zijnde, had zy hare hand gekwetst; na gebruik Uwer Pink- Pillen is zy geheel er van genezen. Zooals wij reeds meermaleD gezegd hebben, zyn de pillen onovertrefbaar voor de genezing van bloedarmoede, verlammingen, ruggemergs- tering, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St.- Veitsdans, hoofdpyn, zenuwziekte, klierge zwellen, enz., zy zijn een spierversterkend middel en een hernieuwer van het bloed. Zy geven schoone kleuren aan het bleeke gelaat, handelen in al de tydperkon der verzwakking by de vrouw en veroorzaken by den man een werkdadiga werking tegen al de ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prys 1.75 de doos, 9 per 6 doozen. Ver krijgbaar by Sxabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en in do Apotheken. 6412 54 Franco toezending tegen postwissel. Da correspondent san de „N. K. Ct." te Batavia seint d.d. 11 Aug.: „De telegrapbiscbe gemeenschap tusscben Kotta-Radja en Medan is verstoord. „Den vierden Augustus trok bet 3de bataljon naar Mampré. Het ontmoette geen tegenstand. „Het 6de en 2de bataljon inet cavalerie trekken naar den pas in bet Zuidergebergte op weg naar Tangseb om Toekoe Oomar en zijn familie te zoeken. „Onze troepen bezetten Tjott Geuêh." VERBETERING. In de derde afdetling van het Programma der Inhuldiging van H. M. de Koningin staat onder paragraaf XXXIII: „eerewacht van de stedelijke schut- terjj", in de plaats waarvan gelezen mo;t worden „Eerewacht van bet 4de Regiment Infanterie", enz. De scbutterg komt reods in do voorgaande paragraaf voer. 1 Portretten van do Koningifr. Ons worden portretten van H. M. de Koningin vertoond, vervaardigd door een Duitsche firma en gesloten in een lijstje van boel dun metaal. Het gekleurde portret van de Koningin ls buitengewoon leelijk, het lijst ja is nog akeliger, het geheel is In één woord monsterachtig. Ook een kabinetportret van koningin Wilbel- mina „in kroningsomaat" mon herinnert zich het artikel van onzen correspondent te Berlijn over portretten van de KoningiD bij den meter wordt door dezelfde Dresdensche firma te koop aangeboden. Onnoodlg te zeggen dat dit portret kan dienen voor alle Vorstin nen, dia ooit afgebeeld z|jn of zullen worden met een kroon op het hoofd. Deze pracht-artikelen werden per gros aan geboden voor van 66 tot 10 Mark, dat is van 27'/, tot 41/, cent. "Wat wonder, dat ze er tegen dezen prijs bij het groote publiek toch in gaan? "Wij hebben op deze buitengewoon leelijke portretten, die ons getoond worden, gewezen, maar willen daarmede niet zeggen, dat er niet oven erge of nog erger afbeeldingen verkocht worden. Hiertegen is niets te doenmissohien zou het trouwens ook niet wenscheljjk zijn. Maar jammer is het wel, dat het volk zulke afschuwelijke afbeeldingen voor portretten zflner Koningin houdt. {A. IJ.) BOSKOOP. Bevallen: H. Edolaar geb. v. d. Berg Z. D. Van Klaveren geb. Kip Z. M. v. d. Ben gob. Verkade D. G. Vos geb.Hoogon- doorn D. Overleden: M. C. Ottolander 4 w. J. v. Kloef 4 j. W. C. Boer 11 m. HAZERSWOUDE. Bevallen: C. Le Clercq geb. Van Holst D. C. Van WieriDgen geb, Langeveld D. N. Francken geb. Bakhuizen D. J- Van den Bosch geb. Van Hoff Z. Overleden: M. Havenaar Z. 4 j. J. Bogaards Z. 2 j. C. Staring D. 16 m. NIEUWKOOP. Bevallen: J. Onderwater geb. Van Veen Z. Overleden: H. De Jong Z. 14 m. W.Van Leenwen D. 9 w. SASSENHEIM. Geboren: Jakobus Johannes, Z. van J. J. v. d. Bosch en M. v. d. Woerd. Hendrikus Johannes Laurentius, Z. van A. J. v. d. Wiel en A. v. d. Boog. UITLOTINGEN 2-pCt. Genteehe Loten T*a 1896 tr. 100. Trekking Tan 10 AugnatUB 1898. Betaalbaar 1 Jnli 1899. Premiëne. 16845 no. 25, Ir. 160,000; 27269 n. 18, Ir. 2500; e. 19770 d. 07» fr. 1000; e. 1648 n. 22 en b. 27781 n. 16 tik fr. 50P. De volgende 20 loten elk mei fr. 150; a. 1648 n. 02, 8646 n. 03, e. 8646 n. 15, s. 7006 d. 49. e. 7006 no. 12, b. 70i>6 n. 18, a 7393 n. 04, 12841 D. 06, e. 12841 n. 22, e. 16295 d. 01, e. 16295 r. 25, b. 16815 d. 15, b. 16845 n. 19, e. 19770 n. 08. e. 21937 n. 07. e. 28598 n. 02, b. 23598 n. C3, b. 27269 n. 05, b. 27781 n. 03, 277fcl n. 19. Do Verlosserskerk to Jernzalem. Meermalen heeft men ons gevraagd, hoe de bonw van de Verlosserskerk te Jerazaiem, die daar in den a. s. herfst door don Duit- schen keizer zal worden ingewijd, is tot stand gekomen en op wiens initiatief deze bouw is ondernomen. Wy zyn thans in staat onzen lezers daarop een antwoord te geven. Dan 7den November 1869 kwam de Pruisi sche kroonprios Friedrich Wilhelm, de latere Duitsche keizer Friedrich III, in het bezit van oen groot van ruïnen voorzien stuk land in Jeruzalem, dat de Sultan aan zfin vader, koning Wilhelm, ten geschenke had gegeven. Spoedig daarna begon de omgraving van dat stuk land. Twee jaar Jater, in Augustus 1871, kreeg prof. Adler van Gastein uit het bevel opmetingen te maken van een kerk, die daar vroeger gestaan had en tevens een ontwerp te maken voor den wederopbouw van die kerk en het daarby behoorende hospitium, predikantswoniDg, school, enz. en de kosten daarvan te ramen. De plannen konden in beginsel in den zomer van 1872 aan den kroonprins worden voorgelegd en mochten diens gosdkeuring verwerven. Daar de opgravingen echter zeer langzaam vorderden, was het definitieve plan eerst ia 1874 gereed. Niettegenstaande er van vorsleiyke zyde op een spoedig beginnen van aea bouw werd aangedrongen, kwam deze niet tot stand, omdat oude tractaton met Engeland de vrye ontwikkeling van de Evangelisch kerkelyke organisatie in den weg stonden en aan de Duitsche missie veel hinderpalen in den weg legden. Na uitvoerige onderhandelingen tusscben de beide mogendheden werd het in 1841 door Bunsen gesloten tractaat, betreffende de instelling van een Engelsch-Pruisisch Lis- dom, op den berg Zion in het jaar 1888 ontbonden en een nieuw zelfstandig bestuur ingesteld, dat sedert 1889 berust in handen van een door keizer Wilhelm II benoemd Curatorium van de „Evangelische Jeruzalem- stichting". Daardoor was vrye baan verkregen voor de ontwikkeling der goederen en krachten van het Duitsch Protestantisme. Enkele maanden na de inwyding der Slot kerk te "Wittenberg den Sisten October 1S92 werden de oude plannen door den keizer weer te voorschyn gehaali, die de uitvoering er van beval, met deze verandering, dat aan de kerk slechts een hospitium zou worden verbonden en dat de woning van den predikant en de school buiten de stad zouden worden gebouwd. Tot dit doel ging de Rijksbouwmeester Grotb, die ook do Wittenberger kerk heeft gebouwd, in den nazomer van 1893 r.aar Jeruzalem en nam daar de nooiige maat regelen, zoodat op Hervormingsdag van het volgend jaar de oorste steen door een ver tegenwoordiger van den keizer, dr. Barkhausen, kon wordon gelegd. Sedert werd er-niettegenstaande de groote moeiiykheden, die ontstonden door don grooten afstand, door het klimaat, door de primitieve bouwkrachten in Jeruzalem, enz. - k3lm met den bouw voortgegaan en zal do kerk den 31sten October a. s. door het keizerpaar plechtig kunnen worden ingewijd. Do in 1869 tan geschenke gogevon plaat» ligt in de onmiddoliyke nabyhoid ten zuiden van de kerk van hot Heilige Graf, ©n is 137 breed en 155 M. lang. Achter de kerk ligt een groot stuk land, dat in het bezit is van het Grieksche patriarchaat. Tusscben de kerk «n dit stuk land ligt deKroonprins-Friedrich. Wilhelmstraat, die onlangs geopend is. (12. C.) De oorlog tusscben Spanje en do Vereenigde Staten. Volgens de „New-York Herald" zyn de Amerikaanscbo maritieme en militaire bevel hebbers reeds voorbereid op het staken der vyandelykheden, ten gevolge van de vermoe. deiyk zeer spoedig te verwachten ondertee- kening van het vredesprotocol. Generaal Miles moet trouwens reeds naar Washington geseind hebben, dat hy geen troepen meer noodig beeft. Dat valt minister Alger tegen, zegt de cor respondent van do „Times", want er is nu geen voorwendsel meer to vinden voor de expeditie van generaal Wade, on eenige Staten zullen dus, tot groote spyt van Alger, geen deel hebben aan den oorlogsroem. De bladen spotten met het mislukken van deze „Alge- rynsche" expeditie. Do President hoeft den bcvclhobbors, die zich in den oorlog onderscheiden hebben, reeds belooningen toegedacht. Sampson, cio slechts waarnemend scbout-by-nacht was, tiyft het; commodore Schley wordt het. K-pitein Philip, van de „Texas", wordt co umodore. Het is gebleken, dat de Amerikaanscbo expeditie slecht waB voorbereid, dat de troe pen naar het vyandelyk terrein zfiirgezonden zonder daartoe feiteiyk te zyn uitgerust. Dat de Amerikanen niettemin geslaagd zyn, mag pleiten ten voordeele van de Amerika-nsche troepen. Doch de uitslag had ook anders kunnen zyn. Wanneer de Spanjaarden eens beter voorbereid waren geweest, en den Ameri- kanen een gevoelige nederlaag hadden toe gebracht, op wien moest dan de.schuld worden geworpen? Over die vraag ciscnssioeren thans reeds sommige Amerikanen en zy hebben den eventuetlen zondaar reeds gevonden De schuld zou moeten gelegd worden op de schouders van den beer Alger, minister van oorlog 1 Deze laat zich zulke niet welgevallen en verklaart nu, dat hy reeds met 22 Juli be sloten had het leger van generaal Shafter naar het noorden te zenden; doch vroezende, dat het do gele kooits met zich zoude mee- Lrengun, had hy bevel gegeven, dat het op de heuvels mo.st blijven fca-mpeereir. De doctoren waren van meening, dat de gele koorts niet van erustigen aard was, waarom hy van zyn óorspronkely'k plan had afgezien. Aan alle tekortkomingen zal thans een einie komm. De beer Alger heeft bevtl ge geven, dat er nieuwe tenten, kleeren, een voldoende voorraad levensmiddelen en genees middelen op Cuba aanwezig zyn. Hy heeft zich dus bekeerd. Die bekeering komt echter wel eon weinig te laat! Enkele Amerikaansche bladen erkennep dit onomwonden. Do „Herald" 0. a. zegt: De secretaris va oorlog, de taeor Alger, heeft een groote over winning behaald; zyn troepen hebbffi de overwinning behaald, ten spyt van hem zeil. En de te Baltimore verschijnende „Sun*: „Hy was de meest demoraliseerende invloed in het leger en daarom kan thans de vrede niet te spoedig gesloten worden." Nog meer bladen onthouden hun woorden van blaam niet, zoodat men mag aannemen, dat de heer Alger weinig genot zal hebben van de lauweren, waarop hy na een zogen- rfiken oorlog had mogen Tasten. Een „Herald"-telegram uit Washington meldde, dat, naar de staatssecretaris Day veri wacht, do Fransche gezant, de heer Cambou, gisteren van Spanje de volmacht zou ont vangen, om het vredesprotocol te ondertec- kenen. Dit protocol geeft niet den datum aan van de ontruiming van Cuba en PortoricoSpanj* zal vergunning ontvangen de eilanden mei alle mogelyke krygseer te verlaten. De troepen mogen hun wapens en uitrusting medenemen. De ontruiming begint zoo spoedig mogelyk. Inaien Spanje Cambon geen machtiging verleent om het protocol te onderteekenen, worden de onderhandelingen geheel afgebro ken en trekt Cambon zich terug. Madrid, 11 Aug.: De ministerraad ont ving hedenavond het vrede6-proto:ol, dat werd goedgekeurd. De Regeering zal nog hedenavond baar antwoord naar Washington zenden en Cambon de noodige volmachten geven, om dovredea- preliminairen te onderteekenen. De schorsiDg der vyandelykheden zal waarschyniyk morgen worden besloten. De vredesonderhandelingen zullen te Parys worden gevoerd. Nieuw-York, 11 Aug.: Een bericht uit Santiago meldt, dat Calixto Garcia Yibara hoeft bezet, dat ooor de Spanjaarden ont ruimd is. Washington, 11 Aug.: Generaal Scbwan seinde, dat zyn brigade in een gevecht ga- wikkeld 1b geweest met een sterke Spaanscba macht, op eenige mylen afstand van Mayaguez, de havenstad op Portorico. Twee Amtri- kaansche soldaten werden gedood, een luito*; nant en veertien man gewond.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2