richting tot verpleging van arme ziekan fees- teltfk herdacht. Te 10 uren dee voormiddaga werd in do versierde kapel van het Hois een plechtige H. Mis opgedragen door Mgr. Tarnassi, geas sisteerd door de eerw. heeren Lagcrwey, Vinkesteyn en Oudewat. r. Da rector Hageraats hield een treffende feestrede, terwyi oen dames-zangkoor tot ver hooging van de plechtigheid medewerkte. Aanwezig waren de deken der stad Mgr. Heyligers en verschillende pastoors; de Mo jder-o verste van het Hnis en verschillende zusters. Yoorts bestuurders van liefdadige vereenigingon. Na de Mis werd door alle aanwezigen ge zongen een „danklied der verpleegden", ge dicht door pater Van Nieuwenboff, S. J. Vervolgens werd in een prachtig met bloemen en vlaggen (pauselijke en Nederlandsche) ver sierde zaal, waarin tevens de beeltenissen van de Koningin en de Koningin-Regentes, den Paus en van den H. Yincentius van Paulo prakten, oen feestvergadering gehouden, waarin door den heer A. Yan Rijn, waarnemend voorzilt r van het college van regenten, verslag werd uitgebracht over den gang der zaken gedurende de 25 jaar, waarin de ziekenver pleging aan de Eerw. Zusters van Liefde was toevertrouwd. Uit zijn mededeelingen bleek o. a, dat in den loop der 25 jaren 8469 zieken werden opgenomen. Spr. maakte met dank baarheid gewag van den in al die jaren onder vonden geldelijken steun V3n liefdadige per son sd, waardoor verschillende uitbreidingen van de inrichting mogelijk werden. Ook herinnerde hij aan de bezoeken, dcor wijlen H. M. Koningin Sophia en door H. M. de Koningin-Regentes aan de inrichting gebracht. Voorts uitte spr. een woord van dank aan de geestelijkheid voor haar steun in het liefdewerk der inrichting, en aan de Moeder overste en aan de zusters van het Huis voor haar toewijding aan de goede zaak, terwijl b\j ook de nagedachtenis huldigde van vele du overleden pereoneD, die zich ten opzichte van de inrichting verdienstelijk maakten. Met het oog op een geldelijk tekort op den dienst van het afgeloopen jaar deed spr. ook nog een beroep op meerderen financieelen steun. Ten slotte hield de rector P. Zwart nog een dichterlijke voordracht, waarin bij deed uitkomen de verheven en heerlijke voldoe ning van een ziekenverpleging op godscien- ötigen grondslag. Omtrent bet bezoek, dat door H. M. de Koningin zal worden gebracht op 11 Sejit. a. s. aan Ryswjjk en Voorburg, deelt men het volgende mede: Te 23/% uur wordt <3e sto:-t afgewacht aan de Laakbrug door dpn burgemeester van Rijswijk. De stost is samep- g steli als volgt: een detachement huzaren V3n 50 man, 2 kamerbeeren, EH. MM. de Koninginnen, de grootmeesters en 4 dames du palaiv, 2 adjudanten en de partfcolrer secr. van H. M. de Koningin-Regentes jhr. De Ranitz, allen in rijtuigen gezeteneen ordon- nanceofficier te paard geleidt den stoet, die gesloten wordt door 25 huzaren. Te Ryswyk Wordt om den geplanten Koninginneboom ge reden naar het Raadhuis, waar de leden van den Raad worden voorgesteld en door de school kinderen een klein feestlied zal worden ge zongen. Hierna is de tocht door het dorp om de Naald been (gesticht ter herdenking van den Ryswykscben vrede) en daarna terug naar Voorburg. Aan de Geestbrug worden HH. MM. opgewacht door den burgemeester, die den stoet geleidt naar het Raadhuis, waar eveneens de leden van den Raad zullen worden voor gesteld. Door het dorp, langs de Wykerbrug, den Trekvlitt, de Kerkstraat on weder door het dorp verlaten H. M. deze gemeente na alvorens nog een feestlied van de kinderen te hebben aangehoord, over de Laan van Nieuw Oost einde naar 's-Gravenhage. De burgemeester van Tiel deelt aan de „N. Tielsche Crt." mede, dat bij gemachtigd is, namens HH. MM. de Koninginnen, te berichten, dat HH. MM. voornemens zijn op Zaterdag 13 Augustus a. s., een rijtoer ma- kendo door de Betuwe, ook door Tiel te komen. De eerewaebt te Baarn, die den Koningin nen op 29 Augustus van Soestdyk uitgeleiJe zal doen, bestaat uit de heerenjhr. Bosch van Drakensteio, commandant; Br. Paine Strieker, onder-commandant; jhr. H. Bowier, P. S. Gerlings, D. Siem, Aug. Janssen, Paul May, J. Blooker, G. H. Van Sendon, P. "Wap, M. J. Jurritsma, C. P. Voorwijk, Renesse van Duivenfode en W. Van der Sluys. Vrijdag dineerden op het paleis Soestdijk jhr. Tets van Gouiriaan, minister resident te Birlijn, en echtgenoote, baron Van Heeckeren van Keil, minister resident te Lissabon, en c:btg9noote, en jhr. mr. H. Van Weede, legati raad te Parijs. De groothertog van Saksen verliet Soest dijk Zaterdag weder, om zich naar Scheveniogen te begeven. Z. K. H. de Groothertog van Saksen en do Erfgroothertogin van Mecklenburg, z(jn dochter, kwamen Zaterdag-namiddag te 5 uren in een particulier salonrijtuig per Holl. Spoor uit Soostdpk, aiwaar zy een bezoek hebben ge bracht aan de Koninklijke familie, in de resi dents aan. De 80-jarige Duitsche Vorst, die ondanks zijn hoogen leeftijd z(jn flink voorkomen heeft behouden, en zijn dochter werden op het per ron gecomplimenteerd door den Commissaris der KoningiD, mr. Fock; den Duitschen ge zant, baron Von den Brincken, vergezeld van dsn gezantschapsraad en den militairen atta ché; baronesse Sirtema van Grovestins; jonk vrouw* Boroel geb, £Yvoy yan Mijdrecht; den gep. gen.-majoor Beijerman; den Inten dant der eigendommen van wijlen de Groot hertogin den beer Vinkhuijzen en mevrouw; den heer Couturier, thesaurier dier administra tie; den kunstschilder Bisschop en mevrouw den directeur van het Kon. Kabinet van Schilderijen, den heer Brodius. Op zyn gewone vriendelijke wijze nam de Groothertog aller welkomstgroet in ontvangst. Z. K. H. begaf zich, alvorens het station te verlaten, in een vrij langdurig gesprek met den gezant van het Duitsche keizerrijk. Door den heer Arnoldy, stationschef, door de tunnelgang naar het stationsplein vooraf gegaan, namen HH. KK. QH. plaats in de aldaar' gereedstaand* rijtuigen van het Hof en begaven zij zich, onder de groeten van een talrijke menigte, by de ingangen van het station geschaard, naar Scheveningen. Aldaar aan het „Hotel Kurhaus" afgestapt, werden de hooge logeergasten ontvangen door den heer Goldbeck, directeur-generaal, die een bouquet aanbood aan de PriQses en een aan de Hofdame, beide bloemruikers met de kleu ren van Saksen. Het gevolg bestaat uit den luit. kol. De Paleziena en Graaf Van BylandtReydt. Naar de „Tel." verneemt, komt voor de binnenkort t9 vervullen vacature van lsten secretaris van den Nederlandschen Voetbalbond, ernstig in aanmerking de heer G. W. Dyx- hoorn, te Amsterdam, thans 2de secretaris. Daar ook de heer J. "W. De Goeje, te Leiden, als commissaris in bet bestuur zal aftreden, komen een tweetal vacatures open, waarvoor genoemd worden de heeren Ch. J. Engelberts, te Arnhem, J. E. Stokvis, Den Haag, en H. J. De Bruyo, Amsterdam. Dr. Ruysch is te 's-Gravenhage terug gekeerd uit Parys, waar hy het congres ter bestrijding van de tuberculose by woonde. Jn het „Hotel des Indes" te 's-Graven hage is aangekomen onze consul generaal te Bangkok (Siam) jhr. De Stuiler. Te Leeuwarden zijn aangekomen en aan bet hotel „De Nieuwe Doelen" afgestapt de beer Thomas A. Prince, professor aan hot „Collumbia College", te Nieuw-York, met echt genoot en dochter. Het doel der kom6t van den heer Prince is om zich bekend te maken met de Friescbe taal en onderzoekingen te doen in de ryks-, provinciale en stedeiyke archieven. Hy zal daartoe een paar maanden in Leeuwarden verbiyven. By het plan voor de Maashaven te Rotterdam werd de door onteigening te ver krijgen oppervlakte begroot op ongeveer 225 hectaren en de daarvoor te betalen eom op f 2,400,000. Die oppervlakte bleek later te bedragen 253 b. 66 a. 24 c., terwyi de som voor de onteigening van de gezamenlijke 915 perceelen het begroote cyfer zeer belangrijk bleek te overtreffen. Dit steeg namelijk tot f 3,322,944 7& Het resultaat van de met de betrokken eigenaren gevoerde onderhandelingen was, dat 102 van de 193 eigenaren zich hebben ver- eenigd met het hun toegekende bedrag tot een totale som van f 1.165,035.45 buiten de kosteD van overdracht. Ten opzichte van hen, die het aanbod niet hebben aangenomen of niet nog intydsineen minnelijke schikking toestemmen, stellen B. en Ws. thans aan den Raad voor de tusschen- komst des rechters in te roepen. Te Breda is plotseling overleden mr. J. H. Verschoor, rechter in de arrondissements rechtbank. De „Sts.-Ct." bevat bet verslag der com missie, die van 1 Aug. 1897 tot 1 Aug. 1898 te Leiden belast is geweest met het afnemen dor practische examens van apotheker. De commissie vond ook in deze beide zit tingen de opmerking bevestigd, die door haar aan het slot van haar vorig eindverslag ges maakt werd. Verder merkt de commissie op, dat verscheidene candidaten baar in beide zittingen zeer onvoldoende geoefend bLken te zjjn ln do praktijk der receptuur, niettegen staande hun, ingevolge de voorschriften der wet, door een hier te lande bevoegd apotheker de verklaring was uitgereikt, „dat de candi- daat gedurende minstenB twee jaren de uit oefening der artsenykunde onder leiding van zulk een bevoegde gevolgd had", waardoor by die candidaten ten onrechte de meeniog werd opgewekt, dat zy voor het examen be hoorlijk voorbereid waren. Den 15den dezer vertrekt van Amster dam met een der stoomschepen van den Koninklijken Weet-Indischen maihieüst naar Suriname een afdeeling aanvullingstroepen, bestaande uit al de op dien datum beschikbare en voor den dienst in West Indió bestemde militairen. Het bevel over het detachement ie opgedragen aan den lsten luit. der inf. J. M. Herold, terwijl als medegeleider is aangewezen de serg.-majoor J. Scheffelaar. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit namen van 4 tot 6 Augustus deel 7 candidaten voor de faculteiten god geleerdheid, enz. Toegelaten zijn 2 candidaten, do heeren J. W. G. Kruseman en Z. Stokvis. Voor de faculteiten der geneoskundo, enz. werden 6 candidaten geexamineerd. Toe gelaten zyn 3 candidaten, de heeren J. J. Krone, W. Mulder en C. De Waard. Na voortzetting van het examen zyn van de vorige groep alsnog geslaagd de heeren R. F. W. Van Bylanafc en C. H. Roosegaarde- Bisschop. Aan den Westzeedyk onder Delftshaven bevindt zich nog een kerkhof van de aan St.-Job gewyde kapel van Schoonderloo, door Delft indertyd aan de Delftsbavonaren toegewezen voor do tor-aarde-bestelling hunner dooden. De kapel zelf werd door de Spanjaarden verwoest, doch het kerkhof bestaat nog als boven gezogd. Het is nauwelijks 20 aren groot en is na de ophooging der omgeviDg tot nagenoeg dykslioogte in zeer ongunstige positie gekomen. B. en Ws. van Rotterdam achten daarom thans den tyd gekomen dit kerkhof als bograafplaats bulten gebruik te stellen, waarover de Raad te beslissen heeft. Daarom zullen B. en Ws. aan Gedeputeerde Stat6n kennis geven van de sluiting. In de maand Juli zyn by het koloniaal werfdepot aangenomen 77 man, als: 48 Neder landers, 18 Dultachers, 9 Belgen en 2 Oosten rijkers, terwijl 54 onderofficieren en minderen van de verschillende corpsen van het leger hier te lando werden,-.overgenomen, zoodat het totaal der wervers 131 man bedroeg, aan wie 24,810 aan handgelden werd uitbetaald. Onder do aangenomenen bevinden zich 18 miliciens en onder de overgenomenen 43 miliciens, die voor den tyd van 2 jaar by het Inaische leger gedetacheerd werden. Gedurende die maand werden naar Oost- Indié uitgezonden 3 detachementen ter sterkte van 6 officieren en 134 minderen, terwyi een sergeant-majoor vuurwerker afzonderlijk vertrok en naar West-Inéiö een detachement, sterk 1 officier, 1 onderofficier en 20 man schappen. Uit Oost-Indió keerden te Harderwijk terug 2 onderofficieren en 13 minderen en uit West- Indiö 3 militairen. Het stoomschip „Bundesratb," van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 3 Aug. van Napels; de „Lombok", van Makassar en Padang naar Marseille, vertrok 6 Aug. van Port-Saidde „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arnv. 7 Aug. te Southamptonde „Prins Willem II" vertrok 5 Aug. van Nieuw- York naar West Indiê; de „Amsterdam" ver trok 6 Aug. van Nieuw York naar Rotterdam; de „Gedé", van Java naar Rotterdam, pas seerde 6 Aug. Oifcavos; de „Oengaran", van Java naar Rotterdam, vertrok 6 Aug. van Perim; de „General", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 5 Aug. Ouessant; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Aug. te Genua en heeft de reis voortgezet; de „Telamon", van Amsterdam naar Java, vertrok 6 Aug. van I*iverpool. liillegom. De heer J. Stoppeiing, onder wijzer alhier, ie als zoodanig benoemd te Amsterdam. Leiderdorp. De orgeldraaier, die 29 Juli door de ryks- en gemeentepolitie in bet varkenshok op de. steenplaats van den heer L. Hoos werd gevonden en op last van den dokter naar bet ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht, maar wegens de vacantie aldaar niet is opgenomen en toen werd gei- tracht. in een ziekenh.ui3jd alhier,, bestemd voor besmettelijke zieken, waar hy eenjge dagen heeft gelegen, is gistermorgen om halfzeven overledenj Donderdag a. s. wordt hy op het r. k. kerkhof van „Meerburg" be graven. Hy heet Gras en kwam van Zaandam. De gemeente secretaris de heer V. d. Valk Bouman, had gezorgd, dat den ongelukkige tydens zyn verpleging alhier nog verschillende versterkende middelen werden verschaft. Noordwyk. Vrydagavond gaf ^ie harmonie kapel „Crescendo" alhier, directeur de heer J. Oosttlaar, aan haar donateurs, donatrices en kunstlievende leden in het hotel Konynon- burg te Noordwyk-aan-Zee een concert, dat door een talryk en uitgelezen publiek, waar onder veel badgasten, werd bygewoond. Ook merkte men op den beschermheer, graaf Van Limburg Stirum te Noordwyk. Het uit negen nummers bestaande programma werd keurig en onder veel byval uitgevoerd. No. 4, „Edelweiss", solo voor tenorboorn van Deróme, met orkestbegelei.ing, moest her haald worden. Voegen we hier nog by, dat door het byeentrekken der ruime zaal met de naar de zeezyde liggende veranda het gepeel een behaagiyk en gezellig voorkomen had verkregen, nog verhoogd door do ver lichting der veranda met lampions, dan kan men zich voorstellen, dat het dank bare gehoor een prettigen avond heeft door gebracht en de badgasten tevens eenige afwis seling in hun dagelyksch „einerlei" genoten. [Te laat ontvangen voor het vorige nommer]. De bewoners der Voorstraat worden tegen a. 8. Dinsdagavond te 8 uren in het „Hof van Holland" opgeroepeD, ten einde plannen te bespreken voor een gemeenschap- pelyke versiering en verlichting by de inhul digingsfeesten. De eerste buurtcommissie i3 dus in wording; zal zy niet tevens de laatste zyn, dan mogen de andere wyken zich wel haasten. Gedurende de •vorige week hebben, naar aanleiding van Bismarcks overlyden, op de groote strandtrap van; het „Huis ter Duin" de Pruisische en Duitsche vlaggen halfstok gewapperd, een beleefdheid jegens de vele Duitsche badgasteD, die aldaar des zomers vertoeven. Den löden Augustus a. s. hoopt de brigadier majoor der ryksveldwacht C. L. J. Bruggeman, vroeger alhier gestationneerd, thans to 's-Gravenhage, den dag tu herden- kon, dat hy 25 jaren geleden by dat corps werd aangesteld. Voorschoten. Een hooiborg by den land bouwer A. Owel verkeerdo in zulk een staat van broeiing, dat hy op last van den burge meester uit elkander gehaald is. Den geheelen Vrydag en een gedeelte van den nacht zyn een aantal mannen daarmede bezig geweest. Door den hevigen wind moest zeer voorzichtig te werk worden gegaan. Twee brandspuiten gaven telkens water, wanneer er een vlam mend gedeelte hooi uit den berg was gehaald. Onder de uitstekende leiding van den opper- brandmeester J. C. De Graaf, bygostaan door de brandmeesters C. Dykman, J. A. Boven lander en A. Blok, den gemeente-opzichter en den commandeur en onder-commandeur C. O. De Vroomen en C. C. Breukink, liep alles in de grootste orde en kalmte af. De landbouwer waB togen hooibroei geas sureerd. Warmond. Alhier sloeg Zaterdag avond de bliksem in een zwaren eikeboom op het buiten ▼an mej. Sander. De boom, die op ongeveer tien meter van het huls staat, ie totaal van elkaar gesplinterd. Gisteren is in den loop van den dag de kop er afgevallen. Zo^tcrwoudc. H. Houniet, sinds 1 Februari 1876 nachtwaker voor het dorpsgedeelta dezer gemeente, heeft om redenen van ouderdom tegen I October a. s. ontslag als zoodanig aangevraagd. Voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht voor jongelieden van 16- tot 24-jarigen leeftyd heeft zich in deze ge meente slechts 1 persoon, nl. Th. J. M. Noord man, aangemeld; deze heeft daarby verzocht om te Leiden aan de oefeningen deel te mogen nemen. Uit de „Staatscourant"* Koninklijke besluiten. De kapitein W. J. Van Cije, van het late r«g. infanterie, op pen sioen gesteld cn bet bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1204 'sjaars. Aan nagenoemde perSonen de volgende pen sioenen verleend, op grond van dö artikelen der wet van 9 Mei 1890 S/sblN°. 78) en tot het bedrag achter ieders naam vermeld: J; Veltman ƒ1560, D. Roelfsoma 600, P. Visser ƒ111, met instand houding van het hem bij Kon. besluit van 1 December 1893 verleende pensioen ad ƒ829; J. Hunze ƒ388; W. Osnabrngge ƒ113; W. M. Boel houwer 270, met intrekking van het bij Kon. besluit van 16 December 1895 verleende pensioen ad ƒ259; J. J. Zoete f 319; J. Kuipers ƒ189; J. Fasts ƒ427, met intrèkkmg vnn het hem verleend pensioen bij Kon. besluit van 28 Juni 1898; A. Lous ƒ56, idem van 25 October 1893; P. Wage naar ƒ83, idem van 4 Jan. 1894; N. Ten Bosch ƒ95, idem van 18 Juni 1894; P. Biesheuvel ƒ403, idem van 24 Juni 1895; E. Wierenga 116, idem van 5 Augustus 1897; J. J. Schoons ƒ173, idem van 1 September 1892; A. Dijkhuizen ƒ149, idem van 29 Mei 1893; J. Post ƒ85, idem van 26 Jan. 1894; N. A. Van Dugtercn ƒ372; D. A. Lavell ƒ600; J. Scheller ƒ89; J. P. Dikhoof ƒ406; M. Bossen ƒ284; G. Fikke ƒ609. De zilveren medaille, uitgeloofd in het Kon. besluit van 25 Mei 1898, toegekend aan F. W. Soo'mer, H. C. VaD der Zee en W. Ponsen, gezag voerders van schepen in do groote vaart, als erkenning van door hen aan bet Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut bewezen diensten door hét in zenden van verdienstelijke scheepsjournalen. Aan den heer C. M. G. Von During, op zijn verdoek, eervol ontslag verleend uit znn betrek king van coiisnhgeneraal der Nederlanden tp Mexico, en zulks onder dankbetuiging voor db door hem aan den lande bewezen belangrijke diensten. De waarneming van bet consulaat-gene raal is vobrloopig opgedragen aan den afgetreden titularis. li" 11 Studiebeurzen. De minister van financiën,krachtens de wet van 20 Augustus 1859 tStsbl: No 95) voortzettende het beheer over de stichting der vrouwe Clarn Jansdr. Van Sparwoude, ten jare 1615 ppgebraebt ter Weeskamer vnn Delft; in aanmerking nemende, dat eerlang dé "begeving zal moeten plaats hebben van twee studiebeurzen, die elk ten bedrage van ƒ150'sjaars uit de gelden van voormelde stichting worden gekweten roept op de ouders of voogden van zoodanige jongelieden, die hnn voorbereidende stadiën, gevordord ter opleiding inhet .predikambt met lo. October a. s. aan de Universiteit te Leiden znllen aanvangen, om, voor zooverre zij möenen, dat hun kinderon of pupillen in de termen vallen om op onderetenning tijdens hun verblijf aan ge noemde Universiteit aanspraak te kurlneu maken, zicb vóór 1 September a. s. met hun daartoe op gezegeld papier geschreven verzoeken aan to melden, bij het departement van.financiën, onder opgave: a. van de juiste namen en voornamen van belang hebbenden, b. van het tijdstip hunner geboorte, en c. van alle zoodanige omstandigheden als gere kend kunnen worden op de begeving invloed te oefenen, en onder overlegging van op gezegeld papier geschreven getuigschrift omtrent do be kwaamheden, den ijver en bet gedrag der belang hebbenden, af te geven, voor zooverre zy tot dusver nan een gymnasium of aan eenige andere inrichting van onderwijs hun opleiding genoten hebben, door den bestuurder of het hoofd der inrichting, en voor zoover zij uitsluitend huisonderwijs genoten hebben, door een of meerdere hunner onderwijzers, de handteekoningen van welke bestuurders en onderwijzers door het hoofd van hot gemeente bestuur hunner woonplaats znllen moeten zijn ge legaliseerd. Herinnert voorts bedoelde ouders en voogden aan de bepaling van art. 16 van het kon. besluit van 13 November 1859 (Stabl. No. 109), krachtens 1 welko het genot der te begeven beurzen onvor- eenigbaar is met dat van eenige dergelijke uit- keering voor studio, wanneer het gezamenlijk be drag dier uitkeeringen de som van ƒ400 zoude te boven gaan. De Pedir-expeditie. Do correspondent der „N. R. C." te Batavia seipt onder dagteekening van 6 dezer: jGisteren bevonden zich sterke benden van Oemar in de kampong Lang, by Segli. Onze strijdmacht dreef hen westwaarts. Oemar ver zamelde die benden thans by Grong Grong. Hier is één bataljon nu heen." By het departement van koloniën is heden ontvangen het volgende telegram van den goüvomeur-generaal van Nederlnndsch-Indié, betreffende de krygsverrichtingen in Atjeh: „Kolonel Van Heutsz is opgerukt naar Glesipla. Honderden gewapende Atjchers vluchtten by de nadering van onze troepen en werden tot hoog in het gebergte vervolgd." Programma van Muziekuitvoeringen. ZOMERZORG. Dinsdag 9 Aug., te halfacht, door bet SUfmuziekcorpa van het 4de rcg. iDf. Directeur: de heer W. Van Erp. Eerste afdeeling: No. 1. K&» r-Fiiedriek-Maiach, Friedomann2. Ouver ture „Mignon", arr. Vink, Thomas; 8. o. „Les Ramoaux", Mólodïe, arr. Maiio, Fnureb. „Trot de Cavalerie", Rubinstein; 4. FaDtaieie sur l'opóra „Lo Bal Maaqué", Verdi. Twoedo afdeeling: No. 5. KrÓDiogsmarscb, Mann; 6. Coppélia, Ballot, Suite d'orcheetrp, Délibee; 7. „KünBtlerleben", Walzor, Strauss; 8. FaDtaieie sur „Les Paillasses", Drame de Leoncavallo, Van Erp. Noe. 1 en 5 eerste uitvoering of „Zomerzorg", Cremensd Kienws. Zaterdagarond, tijdens hot on weer, dat ook boren Leiden woedde, ontetond vermoedelijk door het Inslaan van don blik. sem, een felle brand in een schuur onder de gemeente Loosduinen. De .lammen waren op grooten afstand zichtbaar. De geweldige regenbui werkte uitatekend mede tot de blue- schlng. Het .uur bleef beperkt tot de schuur. Gisteren hadden te Bergen-op. Zoom groote internationale wedstrijden plaats, uitgeschreven door de aldaar gevestigde wiel. rijdersvereeniging .Oranje." Het weder was zeer slecht en de rijders hadden veel last vso regen en wind. Het iroordüflmmer van dozen dag was de 25 K.H. JBtcrnatioirrie wedstrijd voor amateurs met~ gangmakiog op den weg Bergen op. Zoom—Antwerpen en terug. Verscbilleodo rijders, waaronder veel Belgen, reden in dit nummer mede. Triplets en quadruplets waren voor gangmaking op den weg aanwezig. De eerste prijs, kunstvoorwerp ter waarde van f 50, werd behaald door den heer H. Van Koolbergen, uit Leiden, die geheel geen gang making had. Tweede was Smous, uit Bergen op Zoom, prijs ter waarde van f 25; derdo Tb. Ofl'ermans, uit Schiedam, en verwierf een prijs ter waarde van ƒ15. De Hollanders hebben alzoo kranig gereden. De Belgen, die veel gangmaking hadden, kwamen voor geen prijs in aanmerking. Van Koolbergen heeft ook nu wederom bewezen een uitstekend rijder te zijn. Gisteren werd te Rotterdam een nationale zwemwedstrijd gehouden, uit geschreven door de Rotterdamscbe Zwemclub. De uitslag was als volgt: 11: Suelz wemmen óp de borat. a. Juniores. Prijs A. Hagenbeek, Arnhem, 1 m. 0'/. sec.premie A.Schukking, Arnhem, 1 m. 25 séc. b. Adspirant-leden Rotterd. Zwemclub. Prijs W. H. Scheerder 45'/s sec.; premie W. J. Van Hasselt 45'/G sec. II. Snelzwemmen op den rug. 1ste pr|)s A. Goedewagen Jr., Gouda, 44'/t sec.; premie A. Schukking, Arnhem, 42'/, sec. III. Thans kwam bet meest belangwek kende nummer: de strijd tusschen de heeren C. W. Van Hasselt, die de race baan verlaat, tn E. Douwes Dekker, kampioen van dit jaar. Het ging op de borst over een afstand van 160 M. De heer Douwes Dekker behaalde zijn kampioenschap door de baan in 2 min, 53 sec. af te leggen. De heer Van Hasselt deed er 3 minuten over. IV. Snelzwemmen op d* borst, seniores en juniores. 1ste prijs Ed. Meijer Jr., van „De Kampioen" te Amsterdam, in 2 min. 5?Vï soc. j 2de pr. Jac. Cornelisse van de Zwemvereeniglng „Het IJ" te Amsterdam, in 2 min. 58y„ Bec.; 3de pr. W. L. Imrciudr, Rotterdam, in 3 min. 9'/, sec. bü loting mtt A. Hagenbeek uit Arnhem. V. Zwemmen met het minste aantal slagen. 1ste pr. P. Kemmer van de Zwemvereeni- ging „Hit IJ" te Amsterdam met 8'/, slag; premie S. L. J. Breebaart uit Gouda met 9 slagen bij loting tegen J. H. Borgman vid Arnhem. In de pauze bood de heer W. L. Itnminck aan den heer C. W. Van Hasselt, namens een 20 tnl Nederlandsche zwemmers, een zil veren lauwerkrans aan, uit dankbaarheid voor hetgeen hü voor de zwemsport bad gedaan. VI. Hindernis zwemmen: lste prijs W. L. Imminck, Rotterdam, 1 min. 19'/s sec. 2de pr. E. Douwes Dekker, Leiden, 1 min. 21 min. VII. Springen van de booge springplank: lste pr. J. W. Haalmeüer van de Amster. damsche Waterspringclub met 219 puntjo; 2de pr. J. Zeegers van dezelfde club met 211 punten; consolatieprijs W. L. Imminck, Iiot- terdam, 186 punten. VIII. Rugzwemmen, seniores en juniors, over 80 M. om het kampioenschap van Nederland. Winner A. L. J. Breebaart, Gouda, 1 min. 25Vs sec.; 2de pr. Joh. Drost, Rotterdam; 3dq pr. B. M. Kamman, Amsterdam. IX. DuikeD ongekleed. lste pr. W. L. Imminck, Rotterdam, 27 sec.; 2de pr. Ed. Meyer Jr., Amsterdam, 28 sec. X. Duiken gekleed. lste pr. W. L. Imminck, Rotterdam, 28 sec. 2de pr. G. J. Sala, Leiden, 30 sec.; 3Je pr. Joh. Drost, Rotterdam, 30«/s eec. De heer W. L. Imminck werd door het winnen van dit nummer eigenaar van den fraaien wisselboker, aangeboden door den beer C. W. Van Hasselt. Daarna had nog een waterpolo plaats tusschen 7 leden van „Het IJ" en 7 leden der Rotterdamsche Zwemclub. De laatstcn wonnen met 4 tegen 2. Een woesteling. De 2de Rozen- dwarsstraat te Amsterdam was gistervoor- middag omstreeks elf uren het tooneel van een hevige worBteilng tusschen een agent van politie en een beschonken werkman, in de wandeling Jan Plank genoemd, naar wordt medegedeeld. Deze Jan Plank had Zaterdagavond, zoo vertilde men, wat veel gedronken, en was ton gevolge daarvan in het politiebureau aan do Oude Brugsteeg te land gekomen, waaruit b)) des morgens na zün roes uitgeslapen te hebben ontslagen werd. Gistermorgen in de buurt van zjjn woning gekomen, zocht hjj, nog niet geheel nnebter geworden, ruzie met een politie-agent. Er ontstond een hevige vechtpartij, waarbij do agent den ruziezoeker met zün wapenstok zulk een slag tegen het voorhoofd toebracht, dat hjj bebloed op i» straat neerzeeg.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2