Politie. onder de schutters, eon aanvang. Yan den Isten vogel werden de prijzen behaald als volgt A. Tromp: romp en 2de vleugel, gouden horloge met wekker; A. v. d. Geest: kop, zilveren horloge; Bakker: vlag on staart, zil veren horloge, en de heer v. Mannekus, te Leiden, voor den lsten vleugel een irekker. Dierna werden nog twee vogels verschoten, waarvoor door eiken deelnemer ongeveer f 1 inleggeld werd betaald. De prezen, hieraan verbonden, variëerden van f 5 tot f 1. In dit nummer waren prtfswmners: A. Tromp voor den romp, P. De -Raad. voor den kop, A. v. d. Geest voor den lsten vleugel, J. v. d. Lans voor den 2den vleugel, Bakker voor den staart on Th. v. d. Hoeven voor de vlag. Jn den derden kampstrijd behaalden de overwinning de heeren: J. v. d. Lans voor romp en kop, Soetendaal voor den lsten vleugel, Zuiderduin voor den 2den vleugel, A. v. d. G©:st voor den staart en Wassenaar voor de vlag. De vogelschietwedstrijd was te ongeveer zes uren naar aller genoegen afgeloopen, zonder dat een enkele wanklaük werd geboord. De heer L. v. d. Lans, die tot het houden van dezen wedstrijd bet initiatief nam, heeft allo redenen tevreden te zijn over den uitslag zijner pogingen, want waarlijk, bij heeft succes gehad. Het zal dan ook bij dezen enkelen wedstrijd niet blijveD, ook hier zal do spreuk gelden„Excelsior, steeds booger." Uit do „Staatscourant". Kon. besluiten Mr. J. P. graaf Yan Lim burg Stinrm, gezantscbapsattaché in algeraeenen dienst, bevorderd, tot gezantschapssecretaris dor \weede klasse bij het departement van binnen- jjündsclie zaken. Goedgekeurd dat A. A. H. Hosang, burgemeester van de gemeente Blaricwn, is benoemd totsecretaris lier gemeente. Benoemd tot burgomeester: van Leusden en Vin Stoutenberg, inr. A. J. De Beaufort, secretaris Tan laatstgenoemde gemeente; van Beuningen, J. A. J. Vermeulen; van Velzen, J. C. A. "Weerts; van Dcil, inr. M. Kolff, secretaris dier gemeente van Geldermalsen, A. J. A. Verwey. secretaris dier gemeente; van Heel en Panheel, Chr. A. Houtackcrs, secretaris dier gemeente; van Ermeloo, jbr. H. F. Schuurbeque Koeijo, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Worinerveer, vau Zuidwolde, M. Tonckens. Aan A. Van der Weyde, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Elkcrzee en van Ellemcet. Do bij besluit van den Raad der gemoente Amsterdam van 14 Juli 1898 gedane benoeming van dr. K. Kuiper lot gewoon hoogleeraar aau de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, be krachtigd. Aan mr. W. H. Do Beaufort, minister van buitenlaudscbe zaken, ta s - Giavenli3ge, verlof verleend tot het aannemen der vcrsieiselen van grootkruis van het Legioen van Eer, hem door den president der Franse be Republiek geschonken. Aan den luitenant ter zee 2de klasse W. Gaade, op zijn verzoek, met ingang van 1G Augustas a. s., eervol ontslag uit Br. Ms. zeedienst verleend. C. H. B. Tollenaar, to Haarlem, benoemd lot bureel-ambtenaar der 3de klasse van den Rijks waterstaat. Aan den hoer G. A. Scherer, lid van deu Raad van Nederiaudscli-Iudië, op zijn verzoek, mei ingang van 15 Augustas a, s eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, onder dankbetuiging voor de lang durige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Aan H. Rcnzel, geboren te Rhede (Duitscblnnd), J. M. Busch, goboren te Weael (Duitschland), J. V. Deck, geboren te St-Gilles (België), M. B. Wirz, geboren te Muuchen Sendliog (Duitschland), A. Borremaus, geboren te Wambeek (België), X. B. L M. Smekens, gebod en te Overmeire (België), P. Demey, geboren tc IxelJcs (België), J.J. Reuzel, geboren te Rhede (Duitschland), G. Mathieu, ge boren to Munchen (Duitschland), F. S. Klaiber, geboren te Dotterhausen (Duitschland), O. Weber, geboren te Emerkingen (Duitscblaud), W. Wrede, geboren te Medeback (Duitschland), vergunning verleend tot het geven van booger onderwijs aan een inrichting van booger onderwijs, genaamd: „Yer.eemging van den II. Benedietus", gevestigd to Merkelbeek. Do gewone audiëntie van den minister van binnenlandscha zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Politietoezicht op de vissehcrij. Do „Ste.-Ct." bevat het reisrapport van Hr. Ms. schoener .Argus", die van 11 tot en met 1G Juli belast was niet het politietoezicht op do visschery in de Noordzee. Van de grootere Hollandsche visscbers, als bom men, loggers, enz., werd geen enkele meer onder do kustvisscliers aangetroffen en slechts een paar vreemde visscliera opgemerkt. Om de Zuid was men over de vangst tevreden, om de Noord scheen dit minder het geval te zijn, overtredingen, de visschorij betreffende, werden niet geconstateerd. Oemen«d Nieuws» G i stera m i ddag geraakte de 6 jarige V. spelende te water in de Groen- hazen gracht, waaruit hij spoedig op het droge gebracht werd door S., cie in een schuitje sprong en den jeugdigen drenkeling greep Hier en daar zijn Dinsdag-avond te 's-Gravenhage, vooral in den avond, vecht partijtjes voorgevallen. In het Gemeente ziekenhuis is een 30-jarig persoon opgenomen, die in de Lepelstraat met een mes was ver wond. TegeD den vermoodelijken dader, een GG jarigen slagersknecht, is proces-verbaal opgemaakt. Het mes is in beslag genomen. In de Maliestraat is in een tapperij ernstig gevochten. Eenige personen sloegen den boel stuk; oen hunner kreeg van den bediende van den kastelein een messteek ih den buik. De verwonde is, na voorloopig coor den politie» doktor te zijn verbonden, naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht In de Boakhorstitraat is 'savonds een vrouw, did te dicht by twistenden kwam, met een mes in de hand gestoken. Esn troepje per sonen raakte slaags in het Haagsche Koffie huis. Etnigen hunner kregen verwondingen en veel stoelen en tafeltjes werden bescha digd. By een kastelein in de Heerenstraat werden de ruiten en inventaris stukgeslagen. Twee personen hebben by de politie aan gifte gedaan, dat, terwyi zy op het land aan het Ryswyksche Plein lagen te slapen, hun horloges en kettingen zyn gerold. De Krijgsraad te s-G ravonhage veroordeelde: lo. Pb. D. O., milicien-nummerverwisselaar en M. Do J, milicien, beiden van het 3de reg. infanterie, ter Z3ke van wederspannigheid, door het zich met geweld verzetten de eerste beklaagde bovendien met bedreiging tegen een ambtenaar in do rechtmatige uitoefening zijner bediening, en den 2 ien beklaagde mede ter zake van mishandeling van een ambtenaar, respoctieveiyk tot vier en drie maanden ge vangenisstraf 2o. A. v. d. B., milicien by het 4de regiment vesting-artillerie, tot Z9S weken gevangenis straf, r zake van wederspannigheid door zich mot geweld te verzetten tegen ambte naren, werkzaam in do rechtmatige uitoefening hunner bediening. Bedoelde veroordeelingen hadden plaats naar aanleiding van de onlangs gedane mede- dealing, dat milicien-verlofgangers zich ter gelegenheid van de inspectiën voor de militie- commissarissen aan verzet tegen de politie hadden schaldig gemaakt. Aangaande don brand te Half- weg bericht men nader, dat 7 aaneenge- fcouwde (waarvan 4 bewoond) en één op korten afstand staande, eveneens houten wo ningen, geheel zyn verbrand. De eigenaar, de heer W. Coppée, zoomede de bewoners A. Yink, M. A. Vink en G. Sterk, (ryksveldwachter, wiens inboedel wegens verplaatsing naar Amsterdam juist gepakt stond) ztfn verzekerd; A. Tjalma en D. Geers, die letterlijk alles verloren, echter niet. Hedenochtend, ongeveer te tien uren, is een begin van brand ontstaan in de fabriek der heeren J. A. Yeltman &c Zoon, in de Anjeliersstraat 5S 68 te Amsterdam. De fabriek dezer heeren is o.a. specialiteit in machi naal gestikte dekens en een groote hoeveel heid kapok i3 daartoe steeds voorhanden. By het openen van don haard van den machine ketel sprong een vonkje naar buitan en in een oogwenk had de kapokstof, een goedje dat brandt als buskruit, vlam gevat. Wat den ontstanen binnenbrand een ernstig karakter gaf, was bet brandbare materiaal, dat in de geheelo fabriek te vinden is, en bovendien de aanwezigheid van 120 arbeidsters en arbeiders. Het gebouw is echter, wat zyn nood uitgangen betreft, zeer doelmatig ingericht, zoodat de bedreigde vertrekken spoeiig ont ruimd waren. Toen de brandweer verschenen was, voni zi) nog weinig vlammen aan te tasten. Met een rookmasker gewapend werd caarop een onderzoek ingesteld en het ge lukte der brandweer met emmers water een voortgang van brand te stuiteD. De werk zaamheden in de fabri.k konden spoedig hervat worden. (A. R.) Te Rotterdam is uit de Maas tor hoogte van de Parkkade opgehaald het lyk van een onbekend maD, cie bJykbaar nog niet lang in bet water gelegen had. Het was gekleed in zwart kaïngaren colbertkostuum, het ondergoed was gemerkt J. C. A.; vermoe delijk iemand van tusschen de 30 en 40 jaar. Het lyk is naar do loods voor drenkelingen in Crooswyk overgebracht. In de Nachtegaalstraat te Utrecht wierp gisteravond een jongen een brandenden lucifer weg, waarmede by zfln sigaar had aangestoken; zeer ongelukkig kwam deze juist terecht in een handwagen met glaswerk, dat verpakt was in houtwol. In een oogentlik was de wagen in vlammen gehuld. Door eonige voorbijgangers werd de brand gebluscht. De schade is echter niet gering, daar veel glaswerk bedorven is. Te Dongen (N.-B r.) is door on bekende oorzaak de hofstede met schuur, be woond door den landbouwer L. Brenders, tot den grond afgebrand. Het vnur greep zoo snel om zich heen, dat er bykans niets gered kon worden. Alles was verzekerd. By vonnis der arrondissements- rochtbank te Roermond werd de melkboer J. Heiligers, te Lagert, beklaagd van een hoeveelheid melk tot op 1/s gedeelte met water to hebben vermengd en dit mengsel voor goede en echte melk te hebben verkocht aan J. Sanders, te Horst, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. TevoDS werd bevolen, dat een uittreksel van bet vonnis zal worden gepubliceerd in het „Venloosch "Weekblad." Op de stations Barendrecht, Oud-Beierland, Klaaswaal, Numansdorp en Zuid-Beierland van de Rotterdamsche stoom tram, worden thans rochtstreeksche biljetten uitgegeven voor enkele reis en retour naar Schiedam, Delft, 's-Gravenhage, Leiden, Haar lem en Amsterdam. De in de vorige week omgeslagen blazerschuit „T X 61" is te Tessel uit Nieuwediep binnengesleept. Het vaartuig had wel voor duizend gulden schade. Vermoedelijk zal het weer gerepareerd en opnieuw in de vaart gebracht worden. Yan de opyarenden werd tot heden niets vernomen. In *de Zuiderzee is verdronken de 36 jarige visscher T. W„ uit Huizen. Te Capelle aandenlJseliseen 5-jarig meisje onder het spelen te water geraakt en verdronken. Men meldt uit Winschoten aan de „N. R. Ct.": Naar wy uit vertrouwbare bron vernemen, zullen binnenkort, wyl in Nederland geen mond- of klauwzeer meer heerscht, de grenzen voor invoer van vee worden geopend. Gisteravond ontstond brand in de woning van de wed. Van der "Weide, te Lage-Zwaluwe. Haar woning en die van haar buurman J, Broere zyn met schuur en al in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. De watermolonaar W. Drost, onge veer 70 jaar oud, is van zyn molen, onder Mynshaerenland, gestort en overleed kort na zyn val. Zekore J., Dinsdag-middag by zyn moeder, oen weduwe, wonende in de Antoniusstraat te Tilburg, dronken thuis komende, kreeg tirist en sloeg de ruiten eneen slagader stuk. Het gevolg was, dat hy in zeer ernstigen toestand naar het Gasthuis moest worden vervoerd. De ramp te Hillegersberg schynt genoegzaam zeker aan onvoorzichtigheid van de daarin betrokken jongelieden toegeschreven te moeten worden. Het was hun streng ver boden in andere loodsjes dan In de werkloods te komen, wat hun herhaaldelijk is herinnerd. Toch schynen zy naar de laadloods te zyn gegaan, althans een baggerman zag hen in die richting loopen, en hot effect bewyst dat ook ten duidelijkste, terwijl de werkloods gesloten werd gevonden. Er was, volgens opgave, geen groote voorraad aanwezig in het laadbok, omstreeks 25 kilo's mengsel en een partytjo lont. De „N. R. C." verneemt nog, dat naar aanleiding van de ontploffing, het gemeente bestuur van Hillegersberg aan den kapitein, belast met het toezicht op bewaarplaatsen voor ontplofbare stoffeD, een bericht beeft laten toekomen, naar aanleiding waarvan deze gisteren ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. Ten gevolge van het overleg, dat tusschen genoemden kapitein en het gemeentebestuur heeft plaats gehad, zullen nieuwe voorwaarden worden gesteld, ten einde ongelukken te voorkomen. Gisternacht is by de wed. Dinge- mans, te Rossom (Bommeler waard), brand ont staan, die in bet begin een ernstig aanzien had en vermoedplyk is gesticht door een land- looper, die de vlucht nam in de richting van Bommel, alwaar door de politij yverige na- spoiingen worden gedaan. De Burgemeester der gemeente Assen bericht onder dankbetuiging aan den onbekenden gever de ontvangst van een bank biljet van f 1000 voor de algemeene armen, bun geschonken ter eere van H. M. de Koningin Regentes. Te Meppel is het eenige kind van v. d. Burg te water geraakt en verdronken. Het ïykje is gevonden. Door de politie en justitie wordt opgespoord de depothouder T. in hetsigaren- magazyn der firma W. G. Boele Sr., aan de Wyde Marktsteeg te Rotterdam, die zonder orde op zijn zaken te stellen vertrokken is, terwyi een bedrag van ruim f 900 vermist wordt. v Sedert November 1897 was T. in oio be trekking. Men vermoedt, dat hy zich te Ant werpen leviüdt. jHooibroeL" - Men schryft aan de „N. R. Ct:" „Hooitroei" oorzaak van brand „booi- broei" do nachtmerrie van zekeren opper- brandmeester! Pas was by ter ruste gegaan of de brand, die den vorigen avond in een naburige gemeente door hooibroei was ont staan, spookte hem door 't hoofd I Bergen met "hooi verryzen naast zyn leger stee de toenemen ie hitte werkt verlam mend op z'n denkvermogen de vlammen slaan uitde spuiten willen maar geen water geven ..poef, wakker is byl Uit bed te springen en pen en papier te grypen ie t work van oen oogenblik en enkele minuten later wordt aangebeld by 't hoofd der politie. Deze ontvangt de verontrustende tyding, dat elk oogenblik het hooi bij boer T. kan gaan fcrandenl Verschrikkelykl Terstond de noodige politiemannen gerequireerd do dienst der nacbtpoliüj in de war en spoedig is een inspecteur, met enkele agenten en gewapend met peilyzers en wat dieB meer zy, op reis naar de plaats, waar 't brand gevaar dreigt. By den boer aangekomen in den stikdonke- r-.n nacht, vindt men alles in volmaakte rust. De boer slaapt, het hooi is wel niet te ruiken, maar de boer moet er uit gepord! Slaapdronken staat hy op de beenen te waggelen, maar nog grooter wordt zyn ontsteltenis, als hy zooveel politiemannen om zich ziet en verneemt, dat zyn hooi broeit! Da man had er niets van ge merkt, maar als de politie het zei, ofliever als de opperhrandmoester het zei, zou 't wel waar wezen. Onderwyl zyn alle huisgenooten en tal van buren in hun nachteiyk gewaad verschenen om getuige te zyn van de „huiszoeking" der politie. Opeens ontwaart men, dat men in 't hooi gaat zoeken. Allerlei verbalen gaan nu van mond tot mond; de een zegt, dat er een kind is verstopt, een ander, dat er neutrale papieren zyn verborgen, doch een derde schynt beter op de hoogte en zegtNeen, menschen, de in specteur peilt hoe warm 't hooi i3 en is het 70 graden, dan moet het er uit; maar al zeiden 20 brandmeesters, dat dit hooi broeide, dan zou ik, zoo waar als ik een boer ben, nog zeggen; „Meheer, uwes weet er niks van." Na een minuut of wat constateert de politie niet 70, maar 21 graden warmte! De boer kon naar bed, de buren dito, de inspecteur droop af en de opperbrandmeester had van zyn activiteit doen biyken I Historisch Het op drie uron afstands van Brugge gelegen dorpje Aartrycke is ten prooi aan een groote opschudding. Een 45 a 50 personen zyn daar, door het eten van vleescb vaD een kalf, dat by een landbouwer afge keurd voor de consumptie, toch werd geslacht en uitgevent, vergiftigd. Zy kregsn brakingen en krampen, zóó hevig, dat sommigen langs den grond kropen of als waanzinnig te keer gingen. De meesten zyn reeds buiten gevaar, doch voor het leven van anderen vreest men. Ai de slachtoffers kregen zwarte vlekken op het lichaam. De justitie beeft de zaak in handen. Meer dan 10,000 dnivon zijn Zondag jl. op de kermis te Brussel opgelaten. Deze monsterwedvlucht had veel volk gelokt. Een buiten gewoon groote vlag wordt thans gemaakt te Minchchunk, in do Vereenigde Staten. De vlag zal 22 meter lang on 16 meter breed z|)n. Iedere ster van den Statenbond is 80 centimeter in middellijn. De vlag weegt met den stok 120kiJogranj. Het „Fremdenblatt" (Weonen) zegt, dat de toestand in het verre Ooston ernstiger wordt ten gevolge van de concur rentie tusschen Engeland en Rusland en de tusschenkomst van Amerika op dePhilippynen, Uit Paleincia (Spanje) is het volgende telegram te Madrid ontvangen: De burgemeester van Yiilamediana deelt mede, dat deze stad door oen vreeseiyken storm is geteisterd. Tal van menschen zyn omgekomen. Te Hornilles zyn verscheiden huizen ver woest. Burjerlyte Stand Tan Leiden. Van 26 Juli tot en mot 3 Augustus. BEVALLEN: J. Fasel geb. v. d. Heijden D. J. Hinricli3 geb. v. Wijk D. M. Schouten geb. Voorzaat I), M. M. v. d. Linden geb. Dreef Z. S. Thiel geb. Lepelaar D. N. Plokhooij geb. Hollaar Z. M. v. d. Boogaard geb. Mieremet Z. N. Otgaar gob. Segnar Z. J. C. Diopen- bach geb. Fontein Z. C. E. v. d. Linden geb. Pikot Z. J. C. Eggink geb. Den Older D. A. Laugezaal geb. Kriek D. J. Gresite geb. v. d. Woerd Z. M. M. A. Humnie geb. Rozcboom Z. E. Raaphorst geb. Kloot Z. P. Kromhout geb. Plu D. J- Clausen geb. Boog Z. H. P. Bontje gch. Kooien Z. J. M. Rozeboom geb. Kuilers D. G. v. Koersel geb. Dam Z. C. De Laaf geb. Slewe D. Ch. M. Kranendonk geb. Spek D. J. Blok geb. Buis Z. M. M. btaflen geb. v. Eijk Z. J. C. Lasander geb. Korenbof Z A. A. Hombergen geb. Metscher D. S. v. Boveren geb. Verojon Z. O. Groenendijk geb. Zwets D. A. v. Oyen geb. v. Hoorn Z. GEHUWD: C. Develing jm. en C. Doorneveld jd. J. J. Goddijn jm. en M. A. Blom jd. Th. H. R. Smits jm. en S. M. Kettenis jd. W. Hartevcld jm. en E. Anneeze jd. H. Sieval jm. en C. M. Lron8geest jd. A. H. A. De Calavon jm. en J. W. Gallast jd. OVERLEDEN: J. P. Hinrichs D. 4 uren. A. M. Berree geb. Bredeveld V. 77 j. M. Hartendorp geb Bunnik D. levenl. I. M. Horreo D. 6 w. C. Janssen M. 81 j. H. C. Haalebos §eb. Schuurman Stekhoven V. 67 j. T. L. Iroenewegen M. 40 j. C. Raaphorst Z. 1 uur. A. Riol geb. Keizer V. 52 j. H. De Water W. 75 j. B. F. G. Nelissen Z. 3 m. P. Van Dijk W. 67 j. RËCLAHE9, a 25 Cents per regel. EEISE HEÏESTIGEM OMMVIMG. Da geleerde, die naar de oplossing zoekt van een wetenschappelijk vraagstuk, tracht gedurende eene reeks van jaren ten koste van groote moeite en inspanning tot hst ao.:l te geraken. Z\jn geluk is des te grooter, wanneer het succes zijne pogingen bekroond hoeft. De algemeen bekende en geachte Heer J. Cahen, regisseur der firma L9 Gras en Haspels, tB Rotterdam, had ook gedurende langen tyd geleden alvorens het geheim zfiner genezing te vinden. Ik was ïydende, zoo zeide hy onsj aan zenuwen op de oogen, bevende handen, onrustig gevoel, gejaagdheid, en reeds na het gebruik van eene doos Uwer Pillen voslde ik beterschap. Met groot genoegBn kaa ik Uwe Pink-Pillen van Dr. Williams aanbe velen als een veilig, snel en volmaakt genees middel. 't Bovenstaande kunt U, als U wenscht, publiek maken. 't Origineels attest houden wy ter beschik king van een ieder, gelyk de andere, voor de personen, die aan de waarheid mochten twijfelen. Degenen, die gebruik makan van de Pink- Pillen, zullen er de beste resultaten van bekomen. Zy zyn krachtdadig voor bloed armoede, verlamming, ruggemergstering, rheu matic, heupjicht, zenuwpyn, St.-Veitsdans, hoofdpyn, zeusvziekte, kliergezwellen, enz.; zij zyn ein hernieuwer van het bloed en een spier versterkend middel. Zy geven scboone kleuren aan het bleeke gelaat, handelen in al de tydperken der verzwakking by de vrouw en veroorzaken by den man een werkdadige werking tegen ai de ziekten, veroorzaakt door lichamelyko en geeetclyke overspanning en door buitensporigheden. Prys f 1.75 de doos, f 9 per 6 doozen. Yer- krygbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en in de Apotheken. 6233 45 Franco toezending tegen postwissel. In den afgeloopen nacht zyn te Schiedam gestolen 23 gouden horloges, als 14 heeren horloges Nos. 8721/271248 3803/2904141 5170/4139796 5727/4428660 20355 29714 99661 104308 73775 71820 168156 160490 62440 30901 en 9 dameshorloges, Nos. 92096 5928 1550 705S5 328 46738 2800 63666 10293 en een yzeren remontoir-cylinder. Inlichtingen omtrent bovengenoemde hor loges worden verzocht aan het bureel van politie. CORRESPONDENTIE. Omtrent het inge zonden stuk van een dierenvriend, opgenomen in ons blad van 3 dezer, vernemen wy van bevoegde zyde, dat de door don schryver be doelde honden by don winkel yaa den heer Z. op den bo:-k der Maro in het geheel geen trek- of waakhonden zyn en deze wel degely^, een eigenaar hebben. Hoewel deze de dieren ▼oor zyn beiryf gebruikt, heeft hy uit edel® liefde hen als ploizierbonden in de belasting aangegeven. Daardoor genieten zy dan ook de oud-Hollandsche vrijheid, om, evenals hunne meergogoede lotgenooten, vry te mogen rond- loopen, zonder de korf als symbool van onder- geschikthei 1. Volgens informatie doen die dieren geen mensch kwaad, maar of hetn|j<j is dan wel eenige andere karaktertrek dezer eeuw, op hun hoovaardige collega's, die deftig gekruld met hun heeren voorbijgaan, zonder naar een kluifje van een slager om t9 zi?n, zön zy gebeten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Wees zoo goed ons een plaats af te staan voor het volgende. In Uw geacht en ook hier veelgelezen Uad van gisteravond komt een bericht voor uit Zoeterwoude omtrent de vergadering, byoen- geroepen door den heer C. Lagorberg, tot samenstelling eener commissie voor de a. s. inhuldigingsfeesten. In dat bericht staat, dat de heeren A. Lekkerkerker, J. De Wit, W. Los en M. Karens zich verklaarden tegen een feestcommissie. Dit nu is onjuist uitgedrukt, kan leiden tot allerlei verkeerde gevolgtrek kingen en eischt verbetering. Immers, ge noemde heeren zyn volstrekt niet tegen een feestcommissie en oen feost te Zoeterwoude in de a. s. Septembermaand, maar wel tegen een commissie van enkel personen, die de hoer Lagerberg, wethouder, waardig acht daarin zitting te hebben. Dat de genoemde heeren niet z(jn tegen een feestcommissie en een foest, blykt voldoende uit de uitdruk king van den eersten ondergeteekende op die vergadering, Bdat hij wel voor het Ruis van Oranje is en dat elk Nederlander weet wat hij naast God aan het Ruis van Oranje schuldig is, als hij het maar weten toil." De bedoeliog der genoemde heeren nu wa3 en is nog altyd deze, dat zy wel een feest commissie wenschen samengesteld te zia, zooals de burgeme3ster dit verlangde, dooe alle ingezetenen een stembiljet te verschaffeii en alzoo ook allen zonder onderscheid in de gelegenheid te stellen tot de keuze der com missieleden mede te werken, welke goed be> doelde poging van ZEd.Achtbare evenw® moest mislukken door den verkeerden tJvef? van een lid van het Dagelyksch Bestuur onzer gemeente, welk lid briefjes in omloop bracht, welke geen ander dan een geheel eenzydig resultiat kon ien hebben, en met 't oog waarop dan ook door den tweeden ondergeteekende ter vergadering werd in het midden gebracht, „dat Zoeterwoude niet vatbaar was gebleken voor een echt nationaal focsfc." Yan do co» missie, welke nu waarscbjjniyk tot stand zal komen, is naar onze overtuiging geen natio nale feestviering te wachton. Zoeterwoude, A. Lekkerkekkee, 4 Augustus 1898. Joh. De Wit. Sedert korten tyd is men begonnen ora een deel der Prinses-Wilhelmioa-straat (halverwege de breedte) te bestraten, hetgeen door de bewoners op prys worct gesteld 1 Nu echter een drietal nieuwgebouwde huizen hun vol tooiing naderen, zal, naar men verneemt, ook cat gelee!te worden bestraat; coor deze ver betering zal zich nu in genoemde straat oen soort van vierkante hooge stoep vormen, httgeen voor de bewoners van het achterge deelte, en vooral by regenachtig weer, geen aangename gevolgen zal hebben, betgeen men zal ondervinden, als men klaar is met het bestraten. Nu. is de vraagZouden de overige eigenaars ook niet te bewegen zyn, om dit voorbeeld te volgen? Wanneer dit het geval mo:bt wezen, dan kan men een goed geheel krygen. Voor de kost n zal men het to.h niet behoeven te laten; andere z.g. verbeteringen gaan eveneens met kosten gepaard. X. Yon Bismarck. Do dood van vorst Von Bismarck is niet zoo onverwacht en plotseling gekomen als de buitenwereld meent De oude rijkskanselier is langzaam gestorven. In den engeren kring van zyn familie en van zyn huis heeft men sedert maanden met droefenis zien aankomen, dat dit krachtige gestel werd gesloopt. Vorst Bis marck is in de laatsto jaren cikwyls en hy is inzonderheid in dit jaar veel zieker en auk- kelender geweest dan men aan de deelne mende en nieawsgierige wereld heeft willen laten wet.n. Dat de lyfarts, prof. Schweninger, er toe medewerkte om de waarheid overdeD toestand verborgen te houden, geschiedde in de eerste plaats met het oog op den vorst zelf, die de dagbladllteratuur met belangstel ling volgde; het beantwoordde aan de wenschen van de familie en bovenal 1ian het karakter van den nu overledene, die, hoewel als publiek pirsoon zich in het volle licht bewegende, toch z\jn persooniyk, zyn huiseiyk en zijn gemoedsleven steeds aan de oogen der wereld heeft willen onttrekken. Maar het was voor de bange zorg van de naaste betrekkingen en vrienden geen geheim sedert goruimen tyd, dat de dagen van den ouden grooten man geteld waren. Dat straalt ook door in een onderhoud, dat een correspondent van de „New-York Herald" heeft gehad met prof. Schweninger den da' na het overlijden. Het volgende kon dez' interviewer opteekenen uit den mond van den lijfarts, die meer is geweest dan de huisdokter, nameiyk de vriend en invlo9dryke raadsmar van den vorst en de geheele familie gewor-? den was:

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2