N^. 11793 Vrijdag 5 Augustus. A0, 1898 fsze t§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 4 Augustus. F'euilleton. Twee vrienden. LEIDSCH DAfrBLAD. PRIJS DEZER COUTLANTl Voor Lelden per 8 maanden, gs, f 1.10, Franco per post ,1.40. Afzonderlijke Nommere -0 05. PRIJS DER AJD VERTEN TIÜN "Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17- Groctcro letters naar plaatsruimte. Voor het incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend De dir. off. van gez. 2de kl. H. G. C. Heringa, chef van het mil. hospitaal te Leeuwarden, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Leiden. - De officier van gezondheid 2de kl. H. W. Boele is van zün detacheering te Leiden naar Utrecht teruggekeerd. - Meldden w\j in de vorige week, dat op 2 Augustus 11. F. Boom, werkzaam in de Kon. Ned. Goud- en Zilverfabriek van de heeren Van Kempen, te Voorschoten, den dag zou herdenken, waarop by vóór veertig jaren in genoemde inrichting in dienst kwam, thans kunnen w\j mededeelen, dat die dag voor den jubilaris een ware feestdag is geweest. Behalve dat Boom door z(Jn patroons werd gelukge- wenscht met z(jn herinneringsdag, werd hem tevens, als blijk van achting, een gouden reraontoirhorloge overhandigd. Ook het perso neel kwam den jubilaris zijn felicitaties bren gen, welke eveneens vergezeld gingen met een stoffelijk blijk van belangstelling; hem werd, namens de kameraden, een mahonie houten secretaire aangeboden. Bovendien ont ving Boom ook van andero zijden nog veel bewijzen van sympathie op dien dag. - Voor de akte Engelsche taal lagor onder wijs is geslaagd mej. A. Van Dooren, van "Wassenaar. - In het Hotel Den Ouden Doelen, Den Haag is aangekomen Don Wenseslao Ramirez de Villa-Urrutia, vroeger minister-residont van SpaDjo bij ons Hof. De heer Clarke Thornhill, vroeger secre taris van het Eritscbe gezantschap te 's-Graven- hage, is aldaar in het „Hotel des lades" aan gekomen. Do beer Montague White, consul-generaal van de Zuid-Afrikaansche RepUbileh te Londen, is in het Hotel Den Ouden Doelen te 's Gra- venhage aangekomen. - Naar gemeld wordt, zal de burgemeester van 's-Gravenhage, baron Van Harinxma tboo Slooten, zich in het najaar metterwoon ves tigen in het perceel No. 5 Lange Vijverberg, thans bewoond door den gkzantschapsraad baron L. Pb. A. De Constant Rebecque en vroeger door wijlen mevrouw de douairière baronesse Van Hall. -Naar het „H l." verneemt, zal de stoet van den intocht van Koningin Wilhelminate Amsterdam een overwegend militair karakter dragen. De st06t wordt geopend door troepen: lo. marechaussees; 2o. huzaren; 8o. rijdende artillerie; 4o. vestingartillerie; 5o. koloniale reserve; 6o. mariniers; 7o. grenadiers en jagers, 8o. matrozen, 9o. schutterij van Am sterdam. Daarop volgt het eerste deel van de beroden eerewaebt. De oigenlyke koninklijke 6toot zal zijn samengesteld uit zeven rijtuigen met 2 paarden, vier met 4 paarden en het koninklijk rijtuig, dat door 8 paarden zal getrokken worden. H. M. do Regentes zal naast haar dochter iu hot koninklijk rijtuig plaats nemen. Het rijtuig zal worden begeleid door den chef van het Militaire Huis der Koningin, C. H. F. graaf Du Monceau, den goneraal-majoor, be velhebber der eerste militaire afdeeling W. Rooseboom, den adjudant-generaal van H. M. de Koningin, den commandant en den onder- commandant der eerewaebt. Hierachter volgt het tweede gedeelte van de bereden eerewacht, gevolgd door oen stoet adjudanten van H. M. de Koningin, en eindelijk de Indische vorsten met hun gevolg in schitte rend uniform te paard. Militairen sluiten den stoet, die naar be rekening ongeveer 1000 meter lang zal zijn en 10 minuten zal noodig hebben om een bepaald punt te passeeren. De werkliedenverenigingen ten getale van 45, met ongeveer 6000 leden, zullen opgesteld worden in de Sarphatistraat, op het Frederiks plein en in de Raadhuisstraat. De inhuldiging zal plaats hebben op de wijze als in de Grondwet beschreven on een staatkundig, geen goisdienstig karakter dra gen. De Rijksinsigniën worden voor do plech tigheid naar de Nieuwe Kerk gebracht, met uitzondering van het Rijkszwaard en den Rijksstandaard, die van het paleis naar de kerk worden gedragen, het zwaard door generaal Karei Van der Heyden, de standaard door den vice-admiraal Ten Bosch. Aan den stoet van werklieden, die in de Sarphatistraat by den intocht zullen opgesteld zyn, nemen 375 leden van den Christelyken Werkmansbond deel. Voor de uitnoodiging tot deelneming aan den allegorischen optocht beeft bet bestuur bedankt. Wèl zal echter het hoofdbestuur, na de inhuldiging aan Hare Majesteit een album aanbieden, waarin de eigen handteekeningen van de 7000 Bonds leden zijn geplaatst. Voor de aubade op den Dam, door den „Neierlandschen Zangersbond" aan Hare Majesteit de Koningin te brengen op Woensdag 7 September, en voor de uitvoering der Huldi- gings Cantate Zweers Van Loghem op Don derdagavond 8 September in het Concertge bouw, zyn de repetition in vollen gang. De Liedertafel „Apollo", onder wier leiding de uitvoering plaata vindt, meldt, dat de repetitiën, waarvoor op de koorkaarten diverse lokalen zyn aangewezen, alle zullen plaats hebben op do Koopmansbeurs. De uitbreiding van localiteit is noodig geworden wegens de groote deelneming; meerdere aanmelding moet dan ook worden afgewezen. Uitgevoerd wordt „Koraal," „Vlaggelied" van Verhulst, „Hollands Glorie" van Rich. Hol, „Wilhelmus" met nieuwen tekst van Nic. Boets; alle nommers onder leiding van den heer Fred. J. Roeske, en met begeleiding van harmonie-orkest, voor deze gelegenheid door den heer Bouman, uit Den Haag, gearrangeerd. Uit de door Burg. en Wetha. van 's-Gravenhage aan den gemeenteraad aan geboden rekening en verantwoording van ontvangsten en uitgaven dier gemeente over 1897 biykt, dat op den dienst 1897 oninbaar is 55,479.621/I en verhaalbaar tiyft ƒ33,618.46. Tot oninbaarbeid werd besloten by ver schillende Raadsbesluiten tot een bedrag van 53,726.22, zynde posten wegens boofdelyken omslag; verdtr dat van bet verhaalbare op den dienst 1896 ad 53,595 92 werd ontvangen 29,431.12. Oninbaar was 13,996.95, terwyi 10,167.85 verhaalbaar blijft. In bet saldo ad 433,540.8572 hebben de gewone middelen een aandeel van 298,801.89 en de buitengewone van 134,738.96'/!. Door do ministers van waterstaat, handel en nyverheid, van koloniën, van financiën en van buitenlandeche zaken zyn benoemd tot leden van de ingevolge Koninklyk besluit van 27 April 1891 ingestelde commissie voor de handelspolitiek, de heeren: O. W. G. Briegleb, kcopman, te Amsterdam; W. J. Blydensttin, lid der firma Blyden- stein en Co., te Enscheleo; mr. Joh. Enschedé, voorzitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem; A. Laan, lid der firma Wessanen en Laan te Wormerveer en J. E. Scbolten, industrieel te Groningen; en is, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der genoemde commissie aan den beer A. D. Duys, te Eist. Sls.-Ct Op de gardenparly, den 20stan dezer door den heer Cremer, minister van koloniën, op zyn buitenplaats „Duin- en Kruidberg" te Sandpoort te geven, zyn genoodigd de alsdan hier te lande aanwezige Indische vorsten en gevolg, alsook do leden van het „Institut de droit Internationale", dat dan te 's-Gravenhage vergadert. Aan het Staatsexamen tot toelating tot de universiteit namen van 1 3 Augustus deel 6 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten 1 candidaat: de heer J. C. Van der Burch van Lichtenbergh. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 8 cand. geëxamineerd. Toegelaten 6 cand.: de hoeren H. C. Cannegieter, M. G. J. M. Kerbosch, F. H. J. L. Romen, L. G. Van Omme, P. Apol en M. J. De Boer. Van de vorige groep werd het diploma B nog aan den heer D. Crommelin toegekend. Het examen worot voortgezet met twee candidaten. Na voortzetting van dit examen zyn van de vorige groep alsnog geslaagd mejuffrouw J. E. Vreodo en de heer J. H. Monnik. Uit Den Haag meldt men aan de „Java* Bode," dat do begaafde achryfster freule De Savornin Lobman, auteur o. a. van „Hetééne noodige," in het huweiyk gaat tredtn met den Haagsehen art3 dr. Korteweg. Door de arrondissemects rechtbank te Roermond is, ter vervulling van een vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeve ling: mr. R. C. G. M. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky, substituut griffier by ge melde rechtbank; mr. G. J. Van Heyst, kan tonrechter te DruteD, en mr. R. H. A. M. Romme, kantonrechter te Oirschot. De commissie, die den historisch alle gorischen optocht te Tiel regelt, zal op 3 September als hulde aan Z. M. Willem III een krans van marmer aan h6t monument van 1861 te Leeuwon hechten. De heer Jansen gaf gisteren zyn laatste teekenles aan H. M. de Koningin. De heer R. Eoersma Kz., te Deventer, heeft de verg.-zllv. med., waarmede hy op de bakkery-tentoonstelling te 's Gravenhage be kroond i3, geweigerd. Voor de examens van Ned.-Israëlietisch godsdienstonderwijzer en godgeleerde, welke deze week begonnen, hebben zich aangemeld als onderwyzer: voor den laagsten rang 22, middelsten rang 13 en hoogsten rang 3; voor godgeleerde met den graad van Moré, opper- rabbyD, één. Het Provinciaal kerkbestuur van Noord- Brabant heeft op hun verzoek aan de heeren M. Wassenaar, predikant by do Ned.-Herv. Gemeente to Heeswyk, en H. Damstó, pre ikant te Etten, beiden na ruim 40-jarigen dienst, eervol emeritaat verleend; den eerste tegen 1 Oct. a. s., den tweede tegen 15 Nov. De pastoor Vogel, die zich tydens de Lombok-expeditie zoo bekend en bemind heeft gemaakt door zyn buitengemeen moedig gedrag, ten gevolge waarvan hy door de Nederland8che Regeering gedecoreerd is, is benoemd tot kapelaan by de Paterskerk in de Gelkingestraat te Groningen. De emeritus-predikant Reneman, over leden te Haarlem, heeft aan zyn vroegere gemeenten Harich en Balk een legaat ver maakt van 10,000. Door wyien W. C. G. Van Wtlderen baron Rengers is aan de diaconie der Herv. Gemeente to Almen een legaat besproken van 500. Uit het jaarverslag van de Vereeniging voor Evangelisatie onder de militairen in Ned.-Indië biykt, dat het bestuur is uitgebreid door de benoeming van de heeren W. Van Hoeven, te Sliedrecht, en dr. J. R. Slote- maker de Bruyne, te Beilen, tot eereledon. Het ledental bedraagt thans 208, dat der be gunstigers 25, tegen 189 en 74 in bet vorige jaar. Het eigenlyke arbeidsveld der Vereeni ging onderging geen aanmerkelyke uitbrei ding. De heer J. Weber, onderwyzer aan de Herv. diaconie-weesliuisschool te Amsterdam, met zyn aanstaande echtgenoote mej. G. Van der Molen, werden benoemd tot huisvader en huismoeder in het „Tehuis voor Militairen" te Kotta-Radja (Atjeb). Den 23sten Dec. 1897 werd te Padang Pandjang een militair tehuis ingewyd. De heer Kamp, te Salatiga, behartigt ty zyn uitgebreiden zendingsarbeid ook alle belangen der militairen. De heer en mej. Locher, te Fort-de Koek, werken geregeld voort. Op voordracht van het bestuur is door het gouvernement tot zendings- Ieeraar voor de kolonie Poespo (residentie Passoeroean) benoemd en aangesteld de hoer P. Van den Bos. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. A. J. Leem bruggen, te Brumraen, bleek, dat do inkomsten der vereeniging bedroegen 6023 07 (met saldo van 't vorige jaar) en de uitgaven 3874 63. Het saldo Is dus 2148.44. De rekening en verantwoording van de mili taire Tehuizen in Indiö sluit met een voor- deelig saldo. Voor den bouw van militaire Tehuizen is naar Indiö verzonden de som van 12,000. Hr. Ms. korvet „Alkmaar", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. W. F. C. Van Woerden, is 2 dezer van St.-Tbomaa vertrokken. De eerste luitenants by het corps mariniers J. W. Wynands en W. J. Bernelofc Moens, respectieveiyk dienende aan boord van Hr. Ms. pantserdekschepen „Holland" en „Zeeland", zullen heden onderling van plaatsing verwisselen. Het stoomschip „Prinses Marie" arri veerde 3 Aug. van Batavia te Amsterdam; do „Salak" vertrok 3 Aug. van Batavia naar Rotterdam; de „Soembing", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 3 Aug. van Port Said f de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3 Aug. Dungeness. Oegstgcest. In den namiddag van den eersten Augustus jl., heeft onder deze ge-, meeute een moedwillige brandstichting plaats gehad, en wel in de woning van zekeren H. S. Van een en ander werd kennis gegeven aan den te Leiden gestationneerden brigadier- majoor dor Ryksveldwacht J. Spuyman, die met den gemeente- en onbezoldigden r(jks- veldwachter G. J. HeLter'oorg dezer gemeente een zeer nauwkeurig onderzoek instelde. Zy brachten den dader tot bekentenis, die voor 1000 voor zyn intosdel was geassureerd by de Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappy, gevestigd te Amsterdam, De Jong enComp.; agent mr. Klaverwyden, notaris te Leiden. De dader heeft ook bekend de daad to hebben bedreven om gelden uit de assurantie- maatschappy te trekken. Door genoemde be ambten is het stuk laken, hetwelk door hem met lucifers was aangestoken en in het woon vertrek geworpen, en hetwelk voor het grootste gedeelte reeds was virbrand, ten dienste der justitie in beslag genomen. Woubrugge. Door Burg. en Weths. van Woubrugge werd gisteren in het openbaar aanbesteed: het afbreken en gedeeltelijk nieuw opbouwen van do oostelijke helft der ophaal brug over de Woudwatering alhier. De uitslag was als volgt: G. J. Van der Wal, te Oudshoorn, 2624, T. A. v. d. Zwam, te Alfen, 2575, J. v. Eyk, te Aarlanderveen, 252-5, L. Gesman, te Oudshoorn, 2398, A. v. Dam, te Aarlanderveen, ƒ2354, P. Boot, te Woubrugge, ƒ2270, H. Verby, te Hoogmade, 2210, Gebr. Stigter, te Wou brugge, ƒ2205. Aan de laagste inschrijvers is het werk gegund. Zoeterwoude. Gisteren had de aangekon digde vogelschietwedstrijd plaats, welke ver scheidene toeschouwers lokte, waardoor de rust vao het anders zoo stillo dorp thans gebannen was. Een 19-tal schutters had zich aangemeld, öie ieder een bepaald inleggeld ad 2.25 moesten geven en waarvoor een vijftal prijzen, bestaande uit een goudtn horloge, twee zilveren horloges en een paar wekkers, waren aangebracht. Bovendien waren per- soneele prijzen in geld beschikbaar gesteld, o. a. voor het schieten van staart, vleugels, vlag, enz. Circa elf uren nam de wedstrijd, na loting i) „Jongen," zei ik, .die bananen beginnen me te vervelen." De jongen lag te slapen op een hoop zakken, terwyl ht) by het snorken een geluid maakte als do stoomfluit van een boot in den mist; en dus kon hy niets van de kracht van zyn longen missen om nog te ant woorden ook. „Jongon," zei ik nog eens, .ik word zee ziek van al die bananen." De jongen sliep maar altjjd door en, zooals men begrijpen zal, antwoordde bij niet, tenzij men het geluid, dat bij door zijn neus maakte, een antwoord zou willen noemen. Dit deed de deur too. 't Is mjjn gewoonte niet om tegenover wie ook, allerminst tegen een vriond, handtastelijk te worden, maar dat snorken maakto my ongeduldig. Ik nam dus de grootste oesterschelp, die ik vinden kon, wierp deze hem naar bet hoofd en riep op luiden toon: „Dick, ik zeg je, dat die halfvergane bananen mij doodelyk vervelen." Nu werd Dick wakker; bij zoide, terwijl bij zich op zyn ellebogen omkeerde: „Maar z(j zyn niot half vergaan, beste kerel 1" „Niet waar," antwoordde ik, „als z(j niet bal! vergaan zyn, dan zyn ze groen of hard als een steen, en in allen geval helpen ze je naar den De laatste, hior verzwegen, uiting was een gevolg van myn kwaad humeur, opgewekt doordat ik hem niet wakker kon krygen. Dick lachte, terwyi by daar lag in den zonnescbyo, en antwoordde: „Jim, je moest je zeer gelukkig prijzen, en toch doe je dat beelemaal niet. Dit," hy weea met de hand naar de werf „dit is de tuin der Hesporieden, en wij zyn de gelukkige stervelingen, die de gouden appels mogen genieten." Je kon aan de geheels manier van optreden van Dick zien, dat hy niet op een armenschool was geweest. „Ik heb nooit gehoord van den tuin van dien meneer, waarover je daar spreekt; maar de bananen en sinaasappelen van dien meneer zouden my nog meer welkom zyn, wanneer hy daaraan een flink stuk schapebout en een half pond thee toevoegde." Toen word Dick opeens ernstig en zeide op afgemeten toon: .Jim, jo hebt gelyk; we kunnen niet laDger op deze vruchten leven. Myn maag vraagt ook naar iets anders. Maar wat denk je dan te doen?" Het was niet de eerste maal, dat ik dat onderwerp op het tapijt bracht; dus wilde ik hem ineens de volle laag geven door te zeggen: „Laat ons het land ingaan." „Aangenomen," hernam Dick, keerde zich om en deed zyn mond open om weer te gaan slapen. Dat viel Dick echter niet meewant de zon scheen al boven de huizen uit en het werk volk begon op de schepen aan den arbeid te gaan. Aan de baai riepen de scheepsklokken het volk aan dek en op de werf maakten de commiezen de loodsen al open. Dick zag den opzichter niet, die naar hem stond to kyken; maar ik zag hem wel, en toen hy merkte, dat ik wakker was, raakte hy my zachtjes aan met zyn haak. „Jongens," zeide hy, „ik houd er niet van om iemand in zyn slaap te storen, „doch de balen, waar gU op ligt te slapen, moeten vdór het ontbyt opweg naar Warmambool zyn, en het schip kan niet den geheelen dag biyven wachten tot de heeren heelemaal uitgerust zyn." Dus stonden wy op en trokken onze laarzen aan, terwyi Dick naar het water ging om zich te wasechen. Dick was in sommige opzichten zeer byzondor, ja zelfs zeer zonderling: hy wieech zich eenigo malen in de week en droeg altyd een etuk van een kam by zich, om zich daarmede te coiffeercn. De opzichter dacht er niet aan om de balen, die ons tot rustplaats gediend hadden, te laten verBjouwen; hy was het blykbaar weer ver geten en ging zyn pUp stoppen. „Lucifers?" vroeg hy my. .Lieve Hemel," antwoordde ik heel beleefd, „in geen maand heb ik een lucifer of een pyp tabak gezien." Hy keek my opeens met een verwonderd gezicht aan. „Wil jo een extraatje hebben?" „Daar heb je bet," zeide ik, terwyi zich een heerlyk vergezicht voor my opende, zooals ik eens gelezen heb in een boek„De duizeDd beste gedichten ter wereld voor zes stuivers." Neem dan een haak en help my die balen, waarop jo gelegen hebt, naar beneden te werken." „En myn maat?" vroeg ik, op Dick wyzende. „Die daar zoo aan het plassen is? Die kan ook komen als hy wil. Maar doe hot een beetje gauw." Een aardige kerel, die opzichter. Hy gaf ons elk een halveu reep pruimtabak en leende ons eon mes, om hot af to snydan, en waarschuwde ons, dat wy moesten oppas- Ben, dat de baae niet zag rooken in de lood sen, waar met groote, zwarte letters geschreven stond, dat het verboden was. Dien dag kregen wy elk werk genoeg voor acht, meer dan wy in lang gezien hadden, en wy kregen vier groote koppen bouillon en schapovleesch en marmelade, en wy sliepen in een beusch bed met scboone witte lakens. Dick verdeed zes stuivers met zich te laten scheren en knippen; ik vind, dat je bet geld not zoo goed kan weggooien, maar daar ik hem niet wilde kwetsen, zeide ik er nieta van. Dien avond, ik verzeker het je, zag hy er bepaald knap uit. Den volgenden dag hadden wy nog eens een prachtig maal en toen verdween de reBt van ons geld in een paar dekens en een pan en trokken wy verder het land in. Ik weet eigeniyk niot veel van Dicks leven, en vroeg hem er ook nooit naar. Ik wist niet wat de reden was, dat hy naar Australia was uitgekomen, en heb het hem ook nooit gevraagd; maar ik zou er wel op hebben durven zweren, dat het niet iets was, waar voor hy zich behoefde te schamen. Eens, toen by lag te luieren op do werf, en hy meende, dat ik vast in slaap was gevallen, zag ik hoe hy een pbotographie te voorachyn haalde en er in het maanlicht een kus op gaf. Zyn oogen waren nat en du3 dacht ik wol, dat het een dame zou zyn; maar ik durfde niet Bcherper kyken en ging dus maar weer slapen. Al was je zoo blind als een nachtuil, dan kon je toch nog wel zien, dat Dick van een heel ander maaksel was dan do anderen, die, zooals ik, op de kaden werkten. Hy had eer oeriyk en fijn gezicht, dat er nog voornaam uitzag, ook al begon b(j te lachenen in zyn praten kon hy woorden gebruiken, die de inspecteurs van de tram nog niet eons in hun mond nemen. Wy haddon elkaar eons good aangekeken en elkaar een stevigen knuist gegeven en zoo waren wy trouwe vrienden gewordeD. Ikzelf ben niet veel byzonders en daar ik het toch op den duur niet voor me kan houden, zal ik het u dadelyk maar vertellen. In het vaderland, in dat oude, kleins Engeland, waa ik koddebeier geweest op da plaats van Sir Richard Qrenville, net ale myn vader vroeger. Myn moeder stierf, toen ik geboren werd; stroopers schoten myn vader dood, zoodat ik heelemaal aileon in de wereld stond en geen enkelen vriend had, behalve myn bond, dien ze ook nog vergiftigd hebben, (Wordt vcrvolqdj

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1