NL. 11792 Donderdag 4 Augustus, A0. 1898 §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit aommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 Augustus. LEIDSCH DA&BIAD. PIU.JS DEZLEE COUBANT» Voor Leldon per 3 maandeo. 1.10. Franco por poel1.40. AXzonderlilke Nommers 0.05. PBUS OER ADVKRTENTTËN: Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17$. - Groctere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend Ollloieele Kenuisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leidon Gozien het adres van VAN DER WEIDE, HELDER eo Co., houdende verzoek om vergunning tot uit breiding van de BiHcnitfabriek .Nutrix", aan do Hoogewoerd No. 4, door plaatsing van een oven; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezo kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de brjlagon op de Secretarie dezer gomeonte ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dins dag 16 Aug. a.s., 'e voormiddags te elf uron, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bozwaren togon dat verzook in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgomeestor. 2 Aug. 1898. VAN HEY3T, 8ecreUris. Op hot gezonden telegram van geluk- wensch aan Hare Majesteit de Koningin- Regentes door de Afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging van Oud-Strijders van zee- en landmacht uit Indiè „Het Vader land Getrouw" bad de afdeeling het genoegen langs donzelfden weg van Hare Majesteit een dankbetuiging te mogen ontvangen. Hedenmiddag is albier bet examen voor leden van het reserve kader aangevangen. Aan dat examen nemen deel drie rtserve- sergeant.n voor het practisch gedeelte voor den graad van vaandrig en vier reserve korporaals voor bet practisch gedeelte voor den graad van reserve-sergeant. Bjj den hoer Job. J. Eggers op de Botermarkt alhier is geëxposeerd een schilder stuk, „Irissen," van mej. H. C. v. d. Pavord Smits. Wjj vestigen de aandacht op de adver tentie (in dit blad) van de subcommissie voor de volksfeesten inzake het aanbesteden der werkzaamheden tot het inrichten der ver schillende volksspelen op het Schuttersveld en het Raamland. Voor vrijwillige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht meldden zich gedurende de afgeloo- ^en maand Juli bij de verschillende kantoren van aanneming der marine aan: 66 jongens beneden den leeftijd van 16 jaren, waarvan er 49 werden afgekeurd en 17 geplaatst bij de Kweekschool voor Zeevaart albier. De off. van gez. 2de kl. J. E. Muschart ia gedetacheerd in de legerplaats by 01de- broek, ter vervanging van den off. van gez. lste kl. M. Van der Weerd, die te Leiden in garnizoen is teruggekeerd. Voor het examen hoofdakte zijn ge slaagd de beeren H. Burgers, van Haarlem mermeer, en J. J. Lecker, van Leiden. -Bedankt is voor de beroepen by de Geref. Gem. te Amstelveen en Naarden door ds. J. H. Donner te Nieuwdorp. Het gedenkraam in de Nieuwe Kerk te Amsterdam is, volgens een bericht in de ^Arnh. Cfc.", voor meer dan de helft gereed. Van binnen gezien, maakt het raam een prachtig 6ffect, zoowel door de voorstelling als door den toon van de gebrande glazen, welke die van do middeleeuwsche modellen evenaart. Een bepaalde plechtigheid, waarby het ge denkraam wordt onthuld, zal niet kunnen geschieden. De commissie zal echter der Koningin een album aanbieden, waarin het huldebiyk is afgebeeld en omschreven. Het zal een in kleuren uitgevoerde teekening be vatten van het gedenkraam, door den ont werper Otto Mengelberg. Daarby volgt een op dracht in prachtige calligrapbio, in Gothischen trant, uitgevoerd door den he-.r T. Van der Laars. Deze beide bladzyden vertoonen de in kleuren bewerkte wapens van Nederland en Oranje-Nassau, de kroonsieraden en voorts versieringen met leliën en rozen als symbolen wan reinheid en liefde. Voor den Hoogen Raad werden gisteren teöedigd mr. A. J. J. Baron Van Stirum, als Raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, en mr. Joh. J. Belinfante, te 's-Graven- hage, als advocaat en procureur. De erfgroothertogin van Baden is Maandagavond in het „OraDje-Hotel" te Scbe- voningen afgestapt. De erfgroothertog, haar gemaal, wordt morgen in dat hotel verwacht. De lste luit. J. E. Gleysteen, van het 6ste reg. inf., wordt 1 Nov. eervol ontheven van z\jn detacheering by de hoogere kry^s- school en overgeplaatst ty het 4ae r-g. inf. Den 23sten Doe. a.s. zal het 60 jaar geleden zyn, dat Mgr. F. A. H. Boermans, bisschop van Roermond, de prie6t--rwyöing ©ntvicg. Men hoopt dit feest luisterryk te vieren. De ©erewacht, die H. M. de Koningin 29 dezer van Soestdyk naar het station Baarn uitgeleide zal doen, bestaat uit eenige voor name ingezetenen van Baarn, Soest, Hilver sum en Bussum. De afdeeliog Utrecht van don „Volks bond, Vereeniging tegen Drankmisbruik, verspreidt oen portret van H. M. Koningin Wilbelmina met rand en in bedrukte enveloppe, een en ander door de Boek- en Kunstdrukkery vh. Roeloffsen en Hübner en Van Santen, te Amsterdam, uitgevoerd. Het portret draagt het volgende onderschrift: Hoil U, o KoDinginl Word' U door God gogevon, To midden van Uw volk, eon l»Dg gelukkig leven 1 Dat volk, cén met Oranje in vrengdo on in ronw, Mot vromen, vroelen zin blgv' het ook U getrouw I Vol geestdiift voor 'a Lands roem, zich kimst en kennis wijdend; Door zelfbeheorsohing vrij en matigkrachtig strijdend Yoor wolvaart en voor vreó; eendrachtig steeds van zin Zóó schare zich ons volk om U, o Koningin l Men meldt van gisteren uit 's Graven- bage: Een militaire parade, vooral in de residentie met haar sterk garnizoen, blykt steeds groote aantrekkelykheid uit te oefenen op jong en oud. Dit bewees andermaal de dichte menschendrom, welke naar het Malie veld was getogen en die vlakte aan alle zyden omsloot in vierdubbele en meer ryen ter bywoning van de hulde van het garnizoen aan H. M. de Koningin-Regentes op haar met buitengewone opgewektheid gevierden ge boortedag. Toen de troepen aan drie zyden van het Malieveld waren opgesteld de vierde zydo op het terrein werd gevormd door een uitge lezen gezelschap dames, wier lichte zomer- toiletten aan het geheel kleur en levendigheid byzetten, goïutroduceerd door officieren on oud officieren reed de gouverneur der residentie, generaal-majoor Doorman, gekleed in de nieuwe generaals tenue, het paradeveld binnen. De genoraal werd vergezeld door den vorst Ario Pangeran, die te paard in de uniform van hoofdofficier van het Indisch leger naast hem reed. Voor deze gelegenheid waron den Ooster- schen prins twee officieren toegevoegd, de lste luit. van het 2de reg. veld-art. jhr. W. Mert en de lste luit. van het 3de reg. huzaren J. Van Rinkhuyzen. Do Pangeran had den generaal reeds van zyn woning aan de Pieter- Both-straat naar de Maliebaan begeleid. By zyn inspectie langs de gelederen passeerde do gouverneur der residentie de „Vereeniging voor belangryke krygsbedryven"; „Het Vaderland getrouw"; „De Oranjebond", welke met hun banieren op het terrein stonden geschaard; de niet by do troepen ingedeelde hoofd- en verdere officieren; den commandant en tal van officieren der dd. achuttery; officieren van de zeemacht en van het Incische leger. Aan het einde van z\jn tocht langs de troepen plaatste de inspecteur der parade zich midden in het veld met den Prins ter rechterzydo en defileerden de troepen voor beiden: de grenadiers en jagers eerst in den gewonen pas, daarna met gesloten colonnes en versnelden pas; de artillerie en cavalerie in draf en ten slotte de huzaren nog eens in galop. Vermeld zy nog, dat de minister van marine, vice-admiraal jhr. Röell, en de luit.- gentraal, jhr. Verspyck, tot de in het Malieveld geschaarde toeschouwers behoorden en de leden van het gevolg van de Javaansche missie met hun bedienden mede een plaatsje binnen de ruimte hadcen gekregen, door hun inlandsch uiteriyk, en de hoogsten droegen een hoogen hoed, dia op den hoofd doek rustte het voorwerp van veler nieuws gierige blikken waren. De illuminatie werd door prachtig weer begunstigd, en allerwegen heerschte een feesteiyke stomming. Voor veel openbare gebouwen waren verlichtingen aangebracht; verder nog voor den Zoölogischen tuin, de Literaire Sociëteit en in het Bosch, waar de kapel der grenadiers een concert gaf. Door particulieren werd weinig geïllumineerd. Het vuurwerk op het Malieveld, waarly gebruik was gemaakt van rookzwak kruit, dat het lichteffect zeer verhoogde, was eenigszins sober, maar slaagde zeer goed. Het „Leve do Regentes" in schitterende kleuren en het slotstuk, het wapen van de KoniDgin- Regentes in kleurenryke omiysting, zich oplossende in een gowelnge kanonnade, werd met groote ingenomenheid begroet. Scheveningen bleef niet achter in het medevieren van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes. Het geheele dorp vlagde. De Kurzaal droeg wederom een even smaak volle als frissche versiering van groene guir landes langs balustrades en kolommen, door werkt met witte leliëu, waartoe 3000 vaQ die blanke lloemon gebezigd waren, die de ruimte met haar beeriyke geuren vervulden. Het voorgedeelte van htt orkest was bezet met een massief van heesters en palmen, in welke groep van gewassen ter weerszyden de beeltenissen der beide Koninginnen goed uitkwamen. Onder een tropee van de nationale en "Waldecksche kburen prykte het naamcyfer van de Koningin-Regentes. Dan vertoonde het open vak in de orkest- loge nog een cartouche met het naamcyfer, het schild gedragen coor twee engelen, alles onder de Koninkiyke Kroon. Zoowel in den voormiddag als in den Da- middag werden de concetten ingewyd met do nationale liederen. Op den koepel van het gebouw verhief zich de Oranjevlag te midden van de internationale kleuren, die van de paviljoenen wappsren. Zeer prachtig weder begunstigde h t bloemencorso, dat gist rmiddag op Baarns sportterrein plaats vond. De schoone opry weg naar het café-restaurant aan het sportterrein in het Wilhelmina-park was aan den ing .ng versierd met twee vlaggen in do Waldeck- Pyrmontsche kleuren: geel, rood en zwart. De weg ter zyie was vrooiyk gomaakt met tal van vlaggetjes in de nationale kleuren, ter- wyi dwars over den vyver in het midden tal van lampions waren gehangen en Lloemen- eilandjes met goudsbloemen waren aangebracht. Ook was er een stelling gebouwd, waarop des avonds het vuurwerk werd afgestoken, dat de gemeente Baarn aanbood. H.H. M.M. de KoniDgin on de Koningin- Regentes hadden het plan te kennen gegeven, het corso te komen by wonen en veel aan wezigen waren daardoor in gespannen ver wachting. Evenwel, later kwam bericht, dat de Koninginnen verhinderd waren, hetgeen een groote teleurstelling was. De animo in het corso was groot Er was voor veel nummers een groot aantal deel nemers en het publiek was in grooten ge tale opgekomen. Er W3ren veel mooie toiletten te bewonderen en vooral de élégante piqué en zwart- en wit gestreepte zyden toiletjes der jonge dames gav^n blyk van een zeld- zamen smaak. Maar het was ook een feestdag voor de kinderen. Zelden Zal men een verzameling van zooveel mooie kindertjes byeen hebben gezien als van uit de jury-tent, waar rondom blondlokkige cherubyntjes met blauwe oogen, witte jurkjes, oranje sjerpen, half bloote been tjes, met wit kanten hoedjes op, als groote bloemen luchtig op het goud der haren gezet, gedachten wekken aan sprookjeslanden on schoone slaapstertj9s. Een optocht der bekroonden had niet plaats. Voor de kinderen was het een dag vol genot, die voor de ouderen met een even aangenamen avond besloten is. Ook te Soestdyk zag het er vrooiyk uit ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Regentes. Het spoor bracht van den vroegen morgen treinen aan, die dubbel zoo groot waren als gewoonlijk en desniettemin propvol zaten. Het wemelde dientengevolge in het dorp en in de tosschen van wandelaars, die, allen getooid met oranje (waartoe, behalve de zonnebloomen, ook de bloem dor Oost- Indische kers werd gebezigd) in een recht feestelijke stemming verkeerden. Zelfs de paarden waren met oranje versierd en ook de honden hadden hun halsband voor heden met een oranjelint verwisseld. De verjaardag van H. M. de Regentes werd in meer iiitiemen kring in het park achter het lustslot gevierd. Omtrent de a. s. inhuldigingsfeesten te Apeldoorn meldt de „Apeld. Ct." nader, dat de hoofdcommissie reeds laDg in bedenking had, om de kinderen der scholen een souvenir ter herinnering aan de inhuldiging van H. M. de Koningin te geven; hieroy had steeds voorgestaan dit te doen zyn van blyvenden aard, iets, dat na jaren nog zou kunnen ge tuigen van de feestvreugde op dien zoo ge- wichtigen dag. Na ryp beraad heeft de hoofd commissie besloten, dat dit souvenir zou bestaan in een oorkonde, waarvan het origineel, gedrukt op perkament en vervat in fraaien koker, der Koningin zal worden aangeboden by gelegenheid der aubade, Haar coor de schoolkinderen te brengen; een exemplaar zal worden aangeboden o. a. aan de leden van den Gemeenteraad, aan de hoofden der scholen en aan de veroeniging „Felua", enz.; ten einde te voorkomen, dat deze oorkonden in het gewoel der feestvreugde verloren zullen raken, zullen deze na afloop der feesten door de hoofden der scholen, bygestaan door enkele heeren der feestcommissie, aan de schooljeugd worden uitgereikt. De oorkonde, die zeer fraai zal worden, wordt bewerkt door den bekenden calligraaf den heer Lion Cachet, te Amsterdam; de tekst wordt op initiatief van den heer Chr. Wegerif vervaardigd door den heer Tidemao, doctor in de letteren te Bloemendaal, en het geheel gedrukt door den heer Mouton, te 's-Graven- hage, en wordt versierd met de wapens der Koningin en van Apeldoorn. In deze oor konde wordt melding gemaakt van de plech tige inhuldiging van H. M. de Koniogin en van den blyden intocht binnen Apeldoorn, onder herinnering aan hetgeen Oranje in 't byzonder voor Apeldoorn deed. Etn aantal exemplaren van deze oorkonde zullen in den handel gebracht worden. Met ingang van 2 Aug. is de nieuwe uniform by het leger definitief ingevoerd. Geen kleedingstukken van bet oude model mogen thans meer godragen worden. Aan de groote najaarsmanoeuvres, van 15 tot 22 September in Gelderland to houden, zullen deelnemen de 2de civisie infanterie, bestaande uit 'net lste, 5de en 8ste regiment infanterie, elk A 4 veldbataljons, de koloniale reserve uit Nymegen, 5 eskadrons van het lste regiment veldartillerie, 2 batteryen der rydende artillerie en 1 compagnie genietroepen. 3de divisie infanterie, bestaande uit het 2Je, 5de en 6de regiment infanterie, elk a vier veldbataljons, 5 eskadrons van het 2de reg. huzaren, 6 batteryen van het 3de regiment veldartillerie en 1 compagnie genietroepen, zoodat totaal aan do manoeuvres zullen deel nemen 25 bataljons infanterie, 10 eskadrons cavalerie, 14 batteryen en 2 compagnieën genietroepen, met een vermoedelijke st.rkte van 17,000 man. Daar hot een oefening geldt, welke een oorlogstoestand zooveel mogelyk naby moet komen, wordt aan de manoeuvreerendo troepen eerst daags te voren do ligging der Urreinen bekend gemaakt, daar een en ander niet te voren mag worden bestudeerd. De heer D. H. Kuiper, candilaat in de plant- en dierkunde aan de universiteit te Utrecht, is benoemd tot tydelyk leeraar in de natuuriyke historie aan de lste Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voorjongons te Amsterdam. Tot 2den assistent by het onderwys aan het scheikundig laboratorium van den hoog leeraar ör. H. W. Bakhuis Roosefcoom aan de universiteit te Amsterdam is voor het studie jaar 1898/99 benoemd de heer C. J. Van Eyk. Tot onderwyzer by het byzonder onder wys in de Transvaal is benoemd de heer J. Gravestoyn, onderwyzer aan de Christeiyke school te Zutfen. Het stoomschip „Kaiser", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 1 Aug. te Aden; de „Prins "Willem III", van Amsterdam naar Suriname, passeerde 2 Aug. Dover (alles wèl); de „Rotterdam", arri- vetrde 2 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Aug. Quessant; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Aug. Quessant; de „Prins Hendrik", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 2 Aug. van Port-Said. Alkemade. De cursus voor voorbereidend militair onderwys aan jongelingen van 16 tot 24 jaar, die alhier by genoegzame deelnerr.iDg (20) gedurende minstens drie uren p;r week zou worden gehouden van medio October tot ulto. Februari, zal niet doorgaaD, dewyi niemand zich daartoe heeft aangemeld. Niet temin was er door publicatiën als anderszins voldoende de belangrykbeid van aangetoond. Lisse. Aan het Rykstelephoonkantoor alhier zijn in de afgeloopen maand behandeld 277 telegrammen, als ontvangen 152 en verzon den 125. In Juli 1897 werden ontvangen 134, ver zonden 123, alzoo behandeld 257 telegrammen. Voor deelneming aan het voorbereidend militair onderricht hebben zich in deze ge meente 33 jongelingen aangemeld. Noordwykerhout. In do maand Juli werd aan het hulppostkantoor op de Rykspost spaarbank ingelegd f 2570.55 in 25 inlagen. Terugbetaald werd f 275 in 3 koeren. Leiderdorp. De Raadszaal van het ge meentehuis alhier is thans versierd met een zeer goed portret (peinture Bogaerts) van Koningin Wilhelmina. H. M. is in een bruioe japon gekleed met over de schouders een roodfluweelen mantel, afgezet door witte veeren, terwyi het hoofd getooid is met een diadeem. Het geheel is omgeven door een prachtige, vergulde lijst, die bovenaan een kleine, eveneens vergulde kroon vertoont. Door deze scbildery wordt de gezelligheid der zaal zeer verhoogd. De toestand van den alhier opgenomen zieke is nog steeds allerongunstigst. Hy is niet in staat zich te bewegen en scbynt al heel weinig van zyn toestand af te weten, zoodat hy niets meewerkt voor zyn genezing. Hedenochtend is hy reeds kerkeiyk bediend. Noordwjjk. De verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes is hier vry stil voorby- gegaan. Wel zag men meer vlaggen dan andere jaren, doch behalve een troepje in oraDje gedoste kleinen, die in den voormiddag door eenige straten trokken, was het den geheelen dag even kalm als altyd. Alleen aan Zee was, voord tegen den avon me.r beweging. Daar werden op het strand de traditionoele teertonnen verbrand, welk „eigen vuurwerk" door tal van dorpelingen en bad gasten werd bijgewoond. Wegens verhindering van den directeur, den heer J. Oostelaar, zal liet op a. s. Donderdagavond bepaalde concert by den heer W. Van Konynenburg aan Zee, den volgenden avond, dus Vrydag 5 dezer, plaa's hebben. In den laatster, tyd hadden hier, zooals men weet, onderscheiden diefstallen van bloem bollen plaats, zonder dat het de politie ge lukte een enkel geval uitgezonderd, waar van wy dan telkens melding maakten da daders op to sporen. Nu beeft de vóór eenigo jaren door de afdeeling Noordw(jk der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur ingestelde commissie hot noooig en raadzaam geacht, woer eens ce aandacht te vestigen op de indertyd uitgeloofde premiën, door op enkele plaatsen tie bepalingen te doen aan plakken. Het streven di r commissie is ten zeerste toe te juichen, weshalve wy ook hier er op wyzen willen, dat premiën van 50 en 10 gulden worden uitgeloofd voor het aan- wyzen der daders of helers van diefstallen van bloembollen, dekriet of vlechtdraad, be nevens premiën, naar goedvinden der commis sie te bepalen, voor hetzelfde van bloemen of van het toebrengen van schade. De com missie b.staat thana uit de heeren C. P. Alkemade, P. De Groot, H. Do Groot Lz., Chr. Van der Meer, Tb. Oostveen en J. W. Paardekooper. Nieuw c-Wctcring. Gisteren is alhier het programma vastgesteld voor het inhuldigings- feest, dat gehouden zal worden op 14 en 15 Sept. Den 14den Sept. zullen ce schoolkinderen feestvieren en de armen en ouden van dagen getrakteerd worden. Op 15 Sept. zal er des morgens te negen uren een optocht gehouden worden, voor stellende een rondrit van de „Koningin" met gevolg. Ook de schoolkinderen zullen hieraan t deelnemen, die dan voor het Raadhuis in vereeniging met de jeugd van Roelof Arends veen en onder begeleiding van muziek eenige liederen zullen laten hooren in tegenwoor- digheil van den burgemeester. '8 Namiddags, te beginnen om één uur, zullen volksspelen gehouden worden, terwyl 's avonds van af zeven uren by illuminatie, vuurwerk en muziek btt feest op vroolyke wyze besloten zal worden. Voor deze feestelijkheden is een groot weihnd gehuurd, waarop oen tent voor de muzikanten en één voor htt publiek geplaatst zullen worden. Oudc-Wctoring. Het inhulJigingsfeest zal alhier worden gevierd op 14 Sept. a. s. On .er meer gaat men in optocht met de school kinderen tot het Raadhuis, en van daar over Nieuwe-Wetering en Kanaalcyk weder tot het uitgangspunt terug. Aan behoeftigon zal een uitdeeling worden gedaan. Voorts zal op het Brasemermeer een „Zeegevecht" worden voor gesteld. De zangvereeniging „Halleluja' en het Fanfarecorps zullen het feest opluisteren. De dag zal nog worden besloten met vuur werk en illuminatie, terwyl het dundoek allerwegen wel zal worden ontplooid. Wegens den sterken broei van het hooi in den berg van den veehouder T. J. Los, is het door de brandweer alhier raadzaam en noodig geoordeeld, den terg om het brand gevaar grootendeels te doen ontruimen. Gedu rende dien arbeid stond de brandspuit in do nabyheid gereod, om by htt eerste vonkje water te kunnen geven. Rynzaterwoude. Alhier is in een onbewaakt oogenblik verdronken de 7-jarige zoon van den brugwachter Kinkel. Waddings veen. Als biyk van waardeering schonken de leden 7an het fanfarecorps „Con cordia" aan hun directeur, den heer C. C. Regt, op diens verjaardag een keurige gang lantaarn. Op de vergadering van deelnemers aai* den optocht, in September te houden, werd door den voorzitter, den heer Regt, meegedeeld, dat het aantal ridders ruim volJoenio waa

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1