wei sal gedacht hebben. Gisteren kwam ar hier en daar nog nieuwe aanvoer, zoodat er nog ijverig werd gebouwd, wat op sommige plaatsen voor eeo geregeld verkeer nu juist niet zoo heel bevorderlijk was. Trouwens, de gebruikelijke water- of spro iwagen zelf scheen het niet noodig te achten rekening met do drukte te houden, maar ging tot vulling bij een brandkraan milden tusschen een niet to breede passage aan den toegang van de Nieuwe Beestenmarkt tot de Lammer markt staan, om na vulling eerst op do Steenstraat te gaan sproeien. Di-j bran:kraan mo.t dus zeker wel een opperbeste wezen, dat, juist zy niettegenstaande het gekrioel en gewemel daar ter plaatse uitverkoren werd. Rustiger was bet iü.den tuin van Zom&r- zorgwaar de Italiaansche Bergjagers hun tweede buitengewoon concert gaven, rustig niet enk'.l omdat men hier van het kermis- gewoel verwijderd is, maar ook omdat de opkomst er niet veel beter was dan vtrleden week, toen de Bersagli-rri er zich voor de eerste maal deden booren, terwijl tr plasregens vielen. Het put liek, dat er nu tegenwoordig was, betoonde natuurlijk geen mindere tevre denheid dan dat van toen. Op elk nummer, vooral cp de solo's voor „trompets" of „trombo", volgde een luid applauuisscment en niet minder belangstelling werd er ge schonken aan Pezzines fantuisie „l'Aurora", toen eenige musici zich op verschillende pun ten in den tuin deden booren. Zooals elk Leidenaar wel reeds weten zal, geeft in de Stadszaal Frits Van Haarlems gezelschap gedurende de kermis voortellingen. Gisteravond reeds word de gelegenheid aan geboden dd«ir eenige ureD door te treDgen. Betrekkelijk velen het balkon was geheel ingenomen door militairen maakten toen al van deze gelegenheid gebruik: de zaal was voor eeo eerst-n kermisavond flink bezet. Allereerst kon men kennis maken met het sterke orkest onder leiding van den heer A. Pusch. Naar onze meening mocht ieder tevreoen zlju over alles, wat dit onvermoeide orkest ten gehoore bracht. Daarna kwamen voor het voetlicht, schrikt Aietl Had je Brahin Ben Ali en Mohamed Ben Mobamed, uit het verre Oosten naar Leiden gekomen, om er hun medemenschen van anderen stam versteld te doen zitt.n soms ook, wat menigeen minder wenschelyk was en onnppdig voorkwam, te doen staan over hun „equilibristische productiën". "Wat die menschen deden kon hun bepaald niemand uit het putliek in de zaal of op het balkon nadoen, en daarin zat het 'm juist: het was iets buitengewoonsI Veel handgeklap en voet- getrappel was dan ook het deel van hen, wier namen lang zyn en wier daden groot waren en die volgende avonden de bewon le ring vercienen van stadgenoot en vreemdeling. Frl. Carola De Wehr, een aardige ver schijning, werd ons eerst voorgesteld als „preisgekrönte Salonjodlerin." Waar ze een prijs of prijzen behaald heeft, weten we niet en we hebben er niet naar gevraagd ook, maar zeker is het, dat ze stem heeft. Later moest zij heur beloisteraars bekoren in de hoe danigheid van „Wiener Lieder Sangerin." Dat zij, de „Prei8gekrönt8," hier, te Leiien, veel lauweren moge oogsten, zal niemand, na haar gezien te hebben, haar niet toewenechen. Een woord van hulde aan miss Erna voor hetgeen zij h^ren viervoeters leerde en waar van dezen inderdaad schitterende, hooggaande prooven aflegden I De gebroeders Krasuckis zijn zeer koddige menschen, die bepaald, aangezien de appelen ook in het land hunner vaderen wel niet ver van den boom zullen valleD, een zeer vlug en hoogst muzikaal ouderpaar hebben gehad. Hoe papa en mama Krasuckis er echter wel mogen hebben uitgezien, is ons en zeer zeker velen met ons een groot, onoplosbaar raadsel. De broertjes en het programma zegt toch, dat het frères zijn geleken lichamelijk niets op elkaar. Het dames-instrumentaal zang ensemble onder leiding van den Duitschen heer Félix Lipart, een votten schurk, een stevigen baas, met flinke trompetterslongen, moet al ver maard zijn We kunn n hierover niet oor- deelen, want we kennen de familienamen der dames of heur naam voor het geval ze soms zusters mochten wezen niet. Haar dit weten we en dit kunnen we op onze manier uitbazuinen: ze hebben gisteren een enorm succes gehad, die acht snoezige zange resjes en muzikantjes, zoo keurig gttoiletteerd I En toen ze ons Volkslied zoo kranig bliezen, toen, toen hadden ze het opgerezen publiek geheel on voorgoed ingepakt A propos, kan nen zo jDisscbien de beroemde acht Wetne- rinnVn heel goed en hebben ze veel van dezen geleerd, of.... zfln ze de vrouwelijke pro fessoren dier „bande joyeuse" geweest? Acht „zonen der woostyn", onder leiding van hun Sheik Mulambark, door het verlaten van hun terrein, de woestyn, wereldberoemd geworden, deden goed bet tooneel in do Stada- zaal te kiezen voor hun sensationoele sprongen, ongetwijfeld woestflnsprongen, en levende pyramiden. Ze hadden hier toch meer bekijks dan in de woestijn en hun vervaarlijk gegil kwam hier veel beter tot zyn recht. Wat hebben die zonen zich daarginus, zelfs door geen oase gehinderd, geoefend in het springen I En wat waren ze kJeurig gekleed 1 Allen in woestijnkostuum fin de siècle! Gaat niet moer naar de woestijn terug, kinderen van Mulam bark I 't Is bier veel gezelliger voor u: be wondering, dank, lof, huldebetoon, eten en drinken voor het grijpen zoo zorgt het buffet in de zaal bijv. voor goede consumptie geen ledereu sakken van aoode vpor uw drinkwaren, geeo echepen der woestijn, niets van dat alles. Blijft hier, o Mulambark, met uw kuddeken, althans.tijdens de ktrmis. De pauze, cie nu volgde, gat gelegenheid tot rusten en redeneren over het toen niet meer nooit-goziene. Na de pauze: MUe. Zora Zoliani, la gracieuse danseuse! Zty bezorgde o. i. het mooiste nummer. Daarom zeggen we er niets van, ook niets omtrent htt verband tusschen dit nummer en het Leidsche wapen, Dreyfus, Zola, Paul Kruger, de Koninginnen, het spelen en zingen onzer Volksliederen. We zijn nu ook eens raadselachtig in onze ver richtingen op het papier. Van de overige nummers, zelfs van het geleerde apen-nummer, nu geen woori meer, eeDig en alleen tot meerdere prikkeling dor nieuwsgierigheid, welke moge worden een begeerte, aangroeiende tot een daadde be geerte om alles te zien, wat het „vlag"- programma voor eiken avond belooft; de baad om te gaan vertoeven in de Stad6zaal. De eigenaar van het hotel Du Hord, de heer Hunnekons, aan de Beestenmarkt, is evenmin achtergebleven om bet putliek, dat zyn zaai bezoekt, deze week genoeglijke avonden te verschaffen. Daartoe heeft by geëngageerd het variété- en operetten gezel schap onder directie van den beer Henri Ter H3l), uit Amsterdam. Gisteravond trad het voor de eerste maal op en reeds viel tr een vrij druk bezoek aan ten deel. Het uitgebreide programma bood veel verse he i den heicU muziek, znng van dames en heeren, HoHandsche en andere komische voordra hten, een equilibrist met zijn hond, een jongleur enz., enz., en tot slot een r=vue-operette „Naar Sonsbeek" met koren, coupletteD, duetten, trio's en derge- lfoken. De bezoekers werden er aangenaam bezig gehouden en lieten het dan ook aan toejuichingen niet out: reken. Wat op deze kermis ook heel interessant kan ginoemd worden is de Turksche Spiegel- dioaalluin met panopticum, aan htt legin van de Lammerenmarkt bij de Nieuwe Beesten markt. Dit is göcQ doolhof zooris vro ger onze kermis bezocht, maar een geheel andere en veel aardiger, tevens oek veel kunstiger. Men loopt bier in nagebootste gewelveD, welke, door de plaatsing der spiegels, oneindig lang schijnen, terwijl men één voorwerp of óón der beeldengroepen talrijke malen, maar op verschillende plaatsen, terug ziet. Zyn eigen beeld ontmoet men herhaaldelijk, soms in het ontelbare, dichtoy en veraf. Er is een plaats, waar, al zyn er slechts een paar perso nen, bet als het ware wemelt van menschen. Het geheel doet zich van binnen vr or als een kolossale uitgestrektheid, zóó bedrieglijk is er htt oen en ander ingericht. De koninginne- beeldengroep aan den ingang vinot men in den tuin wandelend telkens terug, zoo dat zij niet enkel als reclame dienst doet. Deze dwaaltuin met haar menigte spiegelgangen en daardoor ontstane verrassingen is een bezoek ton volle waard. Door de politie werd alhier op htt kermisterrein aangehouden een minder jarige, die de woning harer ouders te Utrecht ontloopso was en byzondere aantrekkelijkheid voor het kermisleven 6cheen te bezitten. Zij is naar haar woonplaats teruggebracht. Drie kinderen, die verdwaald in oeze ge meente rondliepen, zyn door tus6chenkomst der politie aan de onachtzame ouders af- gegevon. Nog werd bij de politie aangifto gedaan, dat een jongmensch, die op de Boommarkt tus 8chen eenige kyklustigen voor een tent had gestaan, kort oaarop zijn zilvertn horloge vermiste. De financiëele resultaten van de Bakkerjj-Tentconstelling in den Dierentuin te 's-Gravenhage schijnen niet schitterend te zullen zijn, zegt de „Ned. Bakkers-Ct." Aan deelhouders kunnen alvast hun beurzen openen om zoo ongeveer de helft van de waarborgsom bij te passeu. Als rariteit van deze Tentoonstelling deelt het blad mede, dat zelfs een inzender werd bekroond die niets had ingezonden l De Ho 11. IJ z. S p 0 0 r w e g M y. heeft aan haar machinisten een verhooging van salaris toegekend. Het maximum, dat vroeger 2.50 per dag bedro;g, is thans vastgesteld op f 3. Nader is gebleken, dat de 21-jarige dienstbode, die zich te 's-Gravenhage aan ói f- 8tal heeft schuloig gemaakt en die de vorige week te Goes is gearresteerd, niet kan zyn Rika Griepers, van Aardtnburg, zooals zij had opgegeven. Die naam toch is daar geheel onbekend. Nu de zon haar invloed heeft doen gevoelen, blijkt bet, dat de laatste vorst te Looscrecht groote schade heelt toegebracht aan de boekweit. Voor één landbouwer bedraagt deze 0. a. 150 a 200. Volgens missive van den heer inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, dd. 19 Juli, zijn in de gemeente De Bilt de mazelen epedimisch verklaard. jgJD oor de politie te Amersfoort is proces verbaal opgemaakt tegen een 5-tal personen, die 16 dezer omstreeks middernacht met vereende krachten den sergeant Sybel, van het 0,-1. leger, te dier stede gedetacheerd, hebben mishandeld, waarbij hij 0. a. een mes steek in den rug heeft bekomen. Te Mastwijk is de dienstbod* van den veehouder J. v. R. te water geraakt en verdronken. Dezer dagen zyn overledenin bet gezin van zekeren Be H., onder de go; meente Groesbeek, een paar dagen na elk ander, twee kleine kinderen, vermoedelijk ten gevolge van het op^tea van aoor hen in hun onwetendheid geplukte vergiftige bessen, waaromtreot door de justitie een onderzoek is gelast. Te Kuilenburg is Zaterdag een 3 jarig meisje in een pot met kokend w&ter gevallen. Het is gisteren aan de bekomen brandwonden overleden. Men meldt uit Deventer aan de „N. R. C.": Om de werklieden inderdaad te coen feest vieren op ue inhuldigiflgsoagen, zullen de werkliedenvoreenigingen met de patroons een byeeokomst trachten te houden, oin daarin te bespreken de loonsregeling gedurende die dagen. ->'r Gisteren stond voor de recht- bank te Assen terecht de heer IJ. Z., hoofd der Westtrschool te Assen, die beschuldigd wordt zich achuiuig te beoben gemaakt aan mishandeling van een der leerlingen zyner school, den 7 jarigen Hendrik Seiael. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de jongen zich aan diefstal van centen der scboolspaarbank had schuldig gemaakt en daarvoor door het hoofd der school onder handen was genomen. De jongen was tot des avonds 9 aren in school gehouden, en bleek by thuiskomst ernstig mishandeld te zyn, daar hy blauwe plekken en wonden op zyn lichaam had. Bekl. erkende den jongen met de hand klappen te hebben gegeven, doch ontkende hem te hebben mis handeld. De joogec daarentegen seide, dat by ia een hok was opgesloten en met een stok geslagen. Het O. M., waargenomen door mr. F. Pleyte, noemde dtze zaak ernstig en bedroevend, waar het iemand geldt, die de kinderen alle chri8teiyke en maatschappelyke deugden moet inprenten en als onderwyzer ernstig coorarongen moet zyn van de plichten, die op hem rusten. In de plaatselyke verordening is lichamelyke tuchtiging ten strengste ver boden, terwyi bier ernstig mishandeld is, het geen geen opvoeding kan worden genoemd. Met het oog op het aanhangig ontwerp op den leerplicht achtte spreker het wenscheiyk, dat voor de andere onderwyzers een ernstig voor beeld werd gesteld, waarom het 25 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis eischte. De raadsman van beklaagde, mr. A. Hilbingh ten Oever, zette in den breede uiteen, dat bekl. zich niet aan mishandeling heeft schul dig gemaakt, hoogstens aan een tuchtiging wegens de verregaande halsstarrigheid van den jongen, die ter zitting een weifolende verklaring aflegde. Pleiter meende, dat de gemeenteraad niet het recht heeft om in een verordening de bevoegdheid van den onder wyzer om te straffen te regelen; daarmede begeeft by zich in de sfeer van den onder wyzer, die moet weten hoe en in welke mate hy straffen mott. Daar bet bewys van mis handeling niet was geleverd, vroeg ploiter vryspraak. - Uitspraak 8 Aug. a. 8. Zondag is te Wes t-K a p e 11 e een lyk aangespoeld, vermoedeiyk dat van den voor omstreeks 6 weken naby Breskens omgekomen Belgischen Bloeproeier B. Yan Dilst. De familie uit VJissingen begaf zich terstond naar West Kapelle en herkende het lijk als dat van Yan Dilat. Zooals reeds vroeger gemeld werd, brachten de omg:komene Yan Dilst eu de Hollandsche sloeprofcier Lems hun zwager, die te laat aan de boot naar Breskens gekomen was, per roei en zeilboot naar Breskeus. Op de terugreis sloeg echter de boot om, waarby Yan Dilst verdronk; Lems wist zich vast te klampen op de kiel van de boot en kwam den anderen dag te Cadzand aan. A18 een bijzonderheid wordt vermeld, dat by den heer Z. Yan Kalfschoten, te Woudenberg, een nest met 5 witte zwa luwen is uitgebroed. Op de kermis te Leeuwarden werJ Zondagavond een 19-jarig meisje, dat naar een der luchtschommels stond te kyken en zich daartoe te dicht by bad begeven, door een dier schommels aan het hoofd getroffen en wel in die mate, dat zy een hersenschud ding bekwam, aan de gevolgen waarvan z\J reeds 's nachts daarop overleed. Andrée. - Deflesch, waarin een kaart, waarop de naam Andrée '98 geschreven stond, die aan de kust van Spitsbergen ge vonden werd, is afkomstig van de Zweedsche Spitsberger-expeditle, onder kapitein Ernst Andrée, een naamgenoot van don luchtreiziger, die de voornamen Salomon August draagt. De „Daily New e'U heeft het ver haal van een Engelsch officier, Bowell, die op een der expedities in Sierra Leone zyn leven waagde door zich zwemmend iq een rivier te begeven, waarin het bekend was, dat veel alligators wareo, en onder het vuur van de inboorlingen, ten einde eenige kano's naar den kant te halen. Onderweg beet een alligator hem in de dy. Door zich snel op den rug te werpen ontkwam Howell aan het ondier, en hoewel hy gewond was, vervolgde hy zyn tocht. Ten slotte moest hy onver richter zake terugkeeren. Te Concepcion en te Talcabuano in Chili zyn Zaterdag een paar heftige aard schokken gevoeld. Yeel huizen stortten in of bekwameo schade. De telegraphische gemeen schap werd gestoord, de araden van het el9ctri8ch licht braken af. De verschrikte inwoners brachten den nacht op straat door. De zaak-Dreyfus. De Fransche bladen bevatten weinig nieuws over de zaak-Dreyfus. Yan de instructies tegen kolonel Picquart en Of: Leblois, Ester- hazy en mr. Pays valt niets te zeggen. Zon dag hebben beide zaken gerust. Maandag zyn Est-rhazy en mej. Pays voor den rechter Bertulus gebracht, om eerst afzonderiyk en daarna contradictoir te worsen verhoord. Kolonel Picquart is naar het Kabinet van den heer Fabre geleid, maar was des middags om drie uren nog niet binnengeroepen. De „Libre Parole" beweert, dat de procureur der Republiek, de heer Fouilleloy, den subsi tuut Thomas heeft gedelegeerd „om in het kabinet van den rechter van instructie, Ber tulus, stap voor stap de instructie van de zaak-Esterhazy te volgen of liever om den rechter te surveilleeren." De wet wil, dat de instructie door den rechter alleen geschiedt; is dus de bewering van het Esterhazyaansche blad juist, dau zou de procureur der Republiek de wet hebben geschonden. En deze schennis zou juist in dit geval van zoo ^roote beteekenis zyn, omdat een deel der Esterhazyaansche pers het er op toelegt den heer Brrtulus te intimideeren. Op de be tuiging van de „Soir", ale ruim een week geleden den rechter vertelde, dat hy wel eens spoediger dan hy verwachtte ontsl gen zou kunnen worden, zyn bykans eiken dag be tuigingen van de „Jour", de „Intransigeant" en de „Liore Parole" gevolgd, die schandelyke onthullingen over den heer Bertulus beloven. Biykbaar hebben deze bladen vrees voor den uitslag van de instructie tegen Esterhazy en mej. Pays. De „Köln. Ztg." spreekt tegen, dat de Duit sche rijkskanselier prins Hoheolobe zich zou hebben uitgelaten als gemeld werd in den brief van Björnson aan Zola. Zooals men weet, zou de rykskanselier tegenover een hoogge plaatst persoon te München gezegd hebben, dat Dreyfus onschuldig is, en den naam van den waren schuldige hebben genoemd, daarby voegende, dat niettemin Dreyfus nooit zou vry komen. De „Köln. Zt." bevat een mededeeling van dr. Stranz, die een bepaalde studie van het Zola-procea gemaakt heeft, betreffende do voorziening in cassatie van Zola. Hy schrijft: „In den afscheidsbrief van Zola in de Aurore" geeft hy als voornaamste reden, die hem er toe heeft doen besluiten Parys te verlaten, op: „Eer ik voor de jury kom, wil ik, dat het Hof van Cassatie over de eenige vraag een beslissing zal nemen, die waarco voor my heeft, over myn recht het bewys te leveren (mon droit de faire la preuve)." Zola vergist zich echter, en met hem de meeste bladen. Die vraag, of hy het recht heeft het bewys betreffende alle de door hem genoemde feiten, voornameiyk ook over die, welke den krygsraad, die Dreyfus gevonnist heeft, betroffen, wordt ditmaal niet aan het oordeel van htt Hof van Cassatie onderworpen. Yeeleer betreft bet de beslissing over de zuiver formeele quaestie van de vervolging. Labori heeft nameiyk de conclusies omtrent den omvang der bewyzen, die de beschuldig den moeten leveren, reeds vóór het trekken van de jury en het begin van de behandeling der zaak, ingediend. Yolgens de jurisprudentie geldt echter hot volgende: in dit stadium van de bohandeling (avant le tirage du jury) is de conclusie over den omvang der te leveren bewyzen voorbarig en derhalve te verwerpen. Er zal dus geen beslissing genomen worden over het recht van Zola, om alle bewyzen te leveren, omdat deze conclusie eerst na het constituesren van de jury had kunnen worden gesteld. Yerwerpt dan het Hof dit caasatie-middel, dan geschiedt dat eenvoudig, omdat het voor barig is. Neemt het Hof aan, dat het niet te vroeg was, dan wordt enkel de beslissing van den eersten rechter vernietigd en zal het Hof van Assises by de nieuwe behandeling eerst een beslissing dienen te nemen, tot hoever het de bewysvoering wil uitstrekken. Misschien geeft hot Hof van Cassatie in zyn vonnis aan, welke de opvatting van het Hof is over deze quaestie, maar dit is noch waar- Bchyniyk noch verplichtend. Het is, blykens vroegere interpretaties van de wet (art 54 van de wet op de drukpers, in verbinding met art. 18 van de wet van 27 Juli 1849) waarscbyniyk, dat het Hof van Cassatie d© quaestie der bewysvoering ver werpen zal. De tactiek der verdediging is echter duidelyk tyd winnen en afwachten tot er een beslissing genomen is In de zaak-Esterhazy. De maire van Blanc, De Beauregard, heeft naar aanleiding van het bericht, dat de „Siècle" een vervolging tegen hem zal instellen wegens bet afscheuren van de protest-plakkaten, het volgende telegram aan de „Siècle" gezonden: „President van het Dreyfus-syndicaat, Siècle, Parys. Ik zal plakkaten van het Syndicaat, zonder myn machtiging aangeplakt, laten af scheuren Ik zal hetzelfde doen met al wat betrekking heeft op het gewysde of waarvan wellicht rustverstoring het gevolg zou zyn." De regeering heeft een nummer van de „Lustige Blotter," waarin Frankryk geknield aan Cavaignac's voeten voorgesteld wordt, verboden. De afgevaardigde Lucien Millevoye heeft, naar aanleiding van de beweging tegen Du Paty, aan Brisson geschreven, dat hy by de heropening van de Kamer de regeering zal vragen naar de wettelyke maatregelen, die de regeering denkt te nemen of aan het parlement voor te stellen, om „het syndicaat van het verraad" te straffen. Kolonel Picquart heeft tegen majoor Du Paty de Clam een aanklacht ingediend wegens valsch- &eid in geschrifte of medeplichtigheid daaraan. Gemeenteraad van llazerswoudc. Zitting van heden. Met den Voorzitter zyn tegenwoordig 10 laden. Afwezig mot kennisgeving is de heer Korte weg. Na lezing en vaststelling der notulen deelt de Voorzitt-r mede, dat de 200, op de be- grooting toegestaan voor de inhuldigingsfeea- ten alhier, zyn verdeüd als volgt: ƒ50 voor herinneringsmedailles, uit te te Ion aan do 8chooJkinderen, en 150 aan de feestcommissie. Voorts wordt mededeelihg gedaan van de ingekomen stukken, waaronder oen dankbo- tuiging van den heer S. H. Maazen voor zyn benoeming tot onderwyzer aan de openb. lagere school in het dorp, welka betrekking door hem I Juli is aanvaard. De gemeenterekening over 1897, in ontv, ƒ24,582.705, in uitg. ƒ23,425.045 bedragende en mitsdien sluitende met een batig salio van ƒ1157.66, wordt gesteld in handen oen er commissie, bestaande uit de hoeren A. De Jong, G. C. De Jong en C. De Bruin. Voorloopig wordt vastgeatold de begrooting der schutttry in ontvangst en uitgaaf op con bedrag van 449. Verder niets te behandelen zynde, sluit de Voorzitter de vergadering. Slavernij in Zanzibar en Pemba. Een officiéél bericht is in Engeland ver schenen omtrent de afschaffing van de wette lyke 6laverny in Zanzibar en Pemba. Daaruit blykt, dat aanvankelyk de Sultan van Zanzibar ongaarne het decreet omtrent de afschaffing der slaverny uitvaardigde, daar hy vreesde dat de Arabieren Zanzibar deswege zouden verlaten en op de arbeidsmarkt te Zanzibar zich gebrek aan werkkrachten zou voordoen. Volgens een bericht uit 1897 bleken vier maanden na het decreet reeds de goode resul taten, want hoewel weinig slaven de hun aangeboden vryheiosverklariDg kwamen aan vragen, vermioderden de vroeger veelvul dige aanklachten van wreedheden, door hun meesters begaande 6iavcn vroegen hoofd- zakelyk vermindering van het aantal werk uren en de hoeveelheid werk, die zy te verrichten hadden. Toen zy van hun onafhankelijkheid bewust werden, begonnen zy overal werk te weigeren, indien het hun te zwaar scheen. Soms brach ten zy klachten omtrent ernstige mhhande- lingen in tegen hun meesters, welke later bleken geheel verzonnen te zyn. Velen werden, zoodra zy vry waren geworden, wanbop g lui en zy stalen liever of stierven van honger dan te arbeiden, hoewel het gouvernement hun werk aanbood. Twaalf maanden na de afschaffing der slaverny hadden 2000 slaven hun papieren gehaaid, waarby »y vry werden verklaard en 2278 hadden zich, zooder papieren a.n te vragen, als vrye werklieden hy hunne mees ters verhuurd. Slavenvrouwen, eisibteo haar vrypapieron niet op. Slechts drie te Z .nzibtr werden in vryheid gesteld en to Pemba kwamen ei ook eenigen, die echter Lter met haar meesters by het gerechtshof terugkwamen om tot een regeling te geraken. Aan vergoedingen werd 9000 pond sterling uitbetaald. Terwyl de meesters door de afschaffing der slaverny in moeilykheden kwamen, wonnen de slaven by de vrystellingen zeer en, met het oog op hun behoeften is hun toestand thans zoo goed, „dat htt proletariaat in do meeste Europeesche Staten hen benyden zou," zegt sir Arthur Hardinge in zyn officieel rapport. CZW.) Gemeenteraad van Leiderdorp. Zitting van gisteravond. De vergadering werd door den Voorzitter met gebed geopend in tegenwoordigheid van zes leden. Afwezig was met kennisgeving de heer Sillevis, wegens ongesteldheid. Medegedeeld werd 0. m., dat door den Commis saris der Koningin aan den burgemeester verlof is verleend, zich van '£6 Juli—i 5 Aug. a.s. buiten do gemeente op te houden, (gedurende dien tijd zal de oudste wethouder, de heer Vau Leeuwen, de functiën van burgemeester wanrnonieu.). In antwoord op een missive van lieeren kerk voogden der Ned.-ilerv. Gemeente werd besloten, hun het recht van overpad door de Kerksteeg te verzoeken tegen do betaling van ƒ5 per jaar voor den duur van het bestaan dor tegenwoordige begraafplaats. Het onderzoek der gemeenterekening ovei 1897, sluitende met oen voordeelig saldo van f'15öl.o9s, werd opgedragen aan een commissie, bestaande nit do boeren Sillevis, v. d. Kley en v. d. Stool. Do begrooting der rustende schutterij over 1899 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag vau ƒ381; het aandeel voor deze gemeente zal vermoedelijk ƒ16 h ƒ17 bedragen. Conform een schrijven van den heer Coenen werd, op voorstel van B. en Ws., besloten in do kosten der verlaging van de brug aau den Lagen Rijndijk, by de woning van den heer Goedhart, van gemeentewege ƒ150 bij te dragen. Op de voordrachten ter benoeming door den heer Commissaris der Koningin van leden voor het Collego van Zetters werden geplaatst als no. 1 de beoren C. Meerburg en J. Boot, die 1 Januari a.e. aftreden, en als no. 2 resp. de heeren M. H. Moraal en S. J. v. d. Stoel. Zonder discussie of hoofdelijke stemming «erd besloten, aan den beer Colpa, onderwijzer, on mej. Hooghvrinkel, onderwijzeres aan de gemeente school, een gratificatie te verleenen, aan eerstge noemde een van 40, aan laatstgenoemde een vaa ƒ20 voor buitengewone diensteD, bewezen tijdens het verlof voor twee maanden, dat in het begin dezes jaars aan het hoofd dier school werd ver leend. De Voorzitter sprak bij deze gelegenheid zeer waardeerend over den heer Colpa, die rccdi meer dan 25 jaren het onderwijs in deze gemeente met zooveel ijver en toewijding dient. In verband 0. m. met deze uitgaaf en die te»

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2