N'. 11782 Zaterdag; S3 .Tiill. A°. 1898 §eze (Courant wordt Qagdijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 22 Juli. feuilleton. DE GALEISLAAF. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZER COtTEASTl Voor Leidon per 8 maandoo.f 1.1(X Franco por poet1.40. Afzonderlijke Hommers 0.0&. PRUS DER ADVEBTENTJLÜW Van 1 6 regels 1.05. Iedere regej meor 0.17^. - Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt 0.05 berekend OtDoiëelo Hennisgevingon. BorRemaefltsr en Wethouders van Leiden, Qezion het edrea van N. OVERDEVE8T, bondonde erzoek om vergnnniDg tot bet honden en mesten an varkens in een ecbunrlje aan den Zoeterwoudsohen ingel bij den tuin Tan oen kleederbleeker Dieben; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening an 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Itandag, 2> Juli a. des voormiddags te elf aren, Baadhaizo gelegenheid zal worden gegeven tot ei inbrengen van bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bargemeeeter. 1 Joli 1898. YAN HEYST, Secretaris. Do invloed van het langzamerhand voor iuiten-concerten beter wordende weder doet h ook op de opkomst van de „Musis"- litvoiriogen gelden; althans gisteravond, toen et muziekcorps der dd. schutterij er zich leed hooren, was de tuin door de leden met buu dames boter bezet dan anders. Geyp's iel deed zich van een gunstige zjjde ken- i. Van bet programma mocht menig nommer erecht veel bijval vinden. De bezoekers wtr- den ook nu, evenals op sommige vorige con- lerten, herinnerd aan de a. s. KoDinginne- Besten. Een „Huldigings-marach" van den llrecteur werd er voor de eerste maal uitge foerd. Het zal zeker niet bij dezen enkelen loer blijven. Als de tyd daar is, zal deze lompositie wel benige bekendheid verworven I6bb< n - Dez r dagen meldden we, dat het den !9sten Juli a. s. 25 jaren zou geleden zijn, at de heer H. C. Juta, oudste wethouder, •oor de eerste maal tot lid van den gemeen- eraad alhier werd benoemd en sedert onafge- iroken zitting had. "W\j doen evenwel opmerken, datdebeöedi- ging en installatie den lsten Dinsdag van 'eptemtor geschiedde, zoodat do dag van de igenliJko in-functie-treding eerst de 2do Sep nber is. De sergeant-provoost v. k. J. Bonneke, hans dienende aan boord van Hr. Ms. wacht- ichip te Amsterdam, wordt den 26sten Juli a. s. ;edttacheer.J bij de Kweekschool voor Zeevaart ,lhior# ter vervanging van den sergeant- irovoost R. H. Stadens, vriens detacheering net genoemden datum wor-t ingetrokken. De sergeant-bottelier v. k. W. L. Ter Smitte, ihoorenöe tot het detachement aan de Kweek- chooJ voor Zeevaart alhier, is naar Hr. Ms. vachtschip te Amsterdam teruggekeerd, zijnde yn dttacheering by genoemde Kweekschool ngetrokken. - R.-Katb. Kerk. Bonoemd is tot pastoor te nissen, de zeereerw. heer G. J. J. Eerstens; kapelaan aan de Buitenveldert de zeer- erw. heer G. J. L. Hageman, te Aarlan- erveen. Naar men mededeelt, heeft een belang- ebb;nde zich dezer dagen met een adres ot den minister van binnenlandsche zaken ewend, met het Verzoek te willen bevorderen, at by de vaststelling van een algemeenen aatregel van bestuur, als bedoeld in de 2de insnede der militiewet zooals cie thans luidt, iet recht op ontheffing van den werkelyken dienst voor studenten in de godgeleerdheid ook zal golden voor de studenten, die aan een buitenlandache inrichting van onderwijs tot bedienaar van den godsdienst worden opgeleid. Tot heden werd aangenomen, dat dit recht uitsluitend gold voor hen, oie hun studiën deden aan de inrichtingen van onder- wys hier te lande. Door het hoofdbestuur van de Neder- landscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kundo worden pogingen in bet werk gestel om van de tuinbouwbladen „Sempervirens" en hot „Tuinbouwblad" een geheel te maken. De minister van oorlog heeft »n een algemeene order voor het leger ter kennis van do landmacht gebracht, dat de 1ste luitenant der infanterie van het O.-I. leger T. Van der Molen by Kon. besluit alsnog is benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, en zulks ter zake van zijn ge drag in het gevecht aan het Wosterstrand te Melaboe, Atjeh, op 3 Febr. 1894. De chefs der corpsen zyn uitgenoodigd deze order op drie achtereenvolgende middag appèls hun onderhoorigen te doen voorlezen. Ds. A. G. Reede, pred. by de Ned.-Herv. Gem. te Vlijmen c. a. (N.-Br.), hoopt Zondag 24 Juli zyn 40-jarige ambtsbediening te her- denkon. Achtereenvolgens was ds. Reede nog predikant te Goudriaan, 1858, Benschop, 1862, Rans orp, 1871, Nieuw-Vennep, 1873, Gulpen, 1878, Budel, 1879, Oss, 1882, Zuid-Scharwoude, 1885, Castricum, 1890. Door B. en Ws. van Amsterdam wordt voor do betrekking van leeraar in de Spaansche en Italiaansche talen aan de Openbare Handels school aldaar aanbevolen dr. A. A. Fokker, leeraar in de Maleische tsal aan die school. Prof. cr. Max Weber heeft, met ingang op 15 September a. sontslag aangevraagd uit z\Jn betrekking van gewoon hoogleeraar in do zoölogie aan de universiteit te Amster dam, en verzocht ts wor,en benoemd tot buitengewoon hoogleer&ar in de zoölogie aan die universiteit en belast met de zoölogische verzamelingen. Door curatoren der universiteit wordt tot inwilliging van een en ander geadviseerd, en ter vervulliDg van de vacature, cie daardoor zal ontstaan, aanbevolen dr. C. Pb. Sluiter, lector aan de universiteit aldaar. Naar aanleioing daarvan worat door cura toren in overweging gegeven: aan dr. Max Weber het gevraagde eervol ontslag te ver- leenen, in zyn plaats te benoemen dr. C. Ph. Sluiter, tot gewoon hoogleeraar in de zoölogie, en te benoemen tot buitengewoon boogleeraar in de zoölogie dr. Max Weber, ten einde het onderwys in de zoölogie te goveD, dat thans aan den heer Sluiter is opgedragen on onder bepaling, dat hy belast zy met de leiding der zoölogische verzamelingen. In de zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad van gistermiddag kwam o. a. in e9n voordracht voor een leeraar in de scheepsbouwkunde, enz. aan de Zeevaart school, waarop zjjn geplaatst de heeren L. N. De Bruyn, to Utrecht, en M. J. Gilhuis, te Vlieland. Op een voordracht voor hoofdonderwyzeres aan een bewaarschool werden geplaatst de cames L. A. De Graaf, L. M. Van Leyden en A. C. Vlaskamp, allen te Rotterdam. Op een dito voordracht de dames J. M. G. v. Betk, M. Geerkens en H. De Jong. In handen van B en Ws. werd gesteld een verzoek van den heer Jan Holland, om, ter bestryding van het drankmisbruik, op de openbare scholen ten toon te stellen afbeel dingen van de menscbtlyke maag by gebruik van alcohol. Van B. en Ws. kwam in een voorstel om ad ƒ37,000 te bouwen een school voor m. u. 1. o. aan den Molenwaterweg; om 10 000 te verleenen voor uitbreiding van het tvlephoon- net en om 19,000 te bestemmen voor een derde operatiekamer in het ziekenhuis. Op een voordracht voor een directrice der H. B.-S. voor meisjes zyn geplaatst de dames mej. E. J. R. Bakhuizen van den Brink, leerares te Dordrecht, en mej. A. K. Van Bokhovo, leerare3 aan de kweekschool te Amsterdam. Aangenomen werd nog een voorstel van B. en Ws. tot overneming van straten in den kleinen Coolpolder, nadat 26,200 voor aanleg zal zyn betaald, alsmede een voorstel tot het bouwen van tv^ee nieuwe loodsen op het bandelsterrein. De gisteren gehouden Raadszitting te Utrecht ontleende haar belangrykheid voor namelijk aan de nadere voordracht tot defini tieve vaststelling der plannen voor bet abattoir, welke vaststelling dit zy al dadelyk ge zegd niet tot stand is gekomen. Er broeide wat in den Raad, dat voor deze voordracht niet veel goeds voorspelde. De mannen der dagtlyksche oppositie stuurden elkaar briefjes en geheimzinnige hoofdknikjes toe en toen dan ook de voordracht ten slotte aan de orde kwam, kwam de aap uit de mouw, zynde een motie van den heer Van Dieren Byvoet, om deze voordracht naar B. en Ws. te ren- voye»-ren, ten einde alsnog aan Nederlandsche industriëelen gelegenheid te geven voor de levering van de abattoir installatie in te schryven, wtlke motie met 19 tegen 3 stem men aangenomen werd. Doch vóór het zoover was, is er heelwat geredekaveld. Sommige heeren zeiden: de Hollanders kunnen 't niet, nog nooit heeft een Hollander een abattoir- installatie gemaakt I terwyi anderen te recht betoogden, dat een keer de eerste zou moeten zjjn. Da heer Van Bolhuis achtte de bewering, dat de Hollanders 't niet zouden kunnen, een nationale ramp, indien het waar ware, en daar by in zoo'n installatie volstrekt niet iets speciaals, iets byzonders zag, wenschte by toch, oat men eerst in elk geval de Hol landscbe industrie in de gelegenheid stelde om zich te verklaren. Nu, zulk een verkla ring was al ingekomen van den heer Frans Smulders, uit Utrecht, die per adres aan den Raad ter elfder ure vroeg om ook te mogen inscbryven. Hy zal nu zyn zin hebben. Maar voor de Duitsche firma's, die reeds hun prysopgaven deden en met wie de contracten klaar waren op het teekenen na! is het een tegenvaller. Vooraf had men al eenige discussie gehad over het voorstel van B. en Ws. tot aanstel ling van een vast ingenieur der gemeente- Wtrken; sommige heeren hadden liever een tijfielyken. Maar 't voorstel van B. en Ws. ging er door; alleen werd by amendement de voorgestelde bezoldiging van 30003600 verlaagd tot 20003000. En een tweede opzichter voor de stratenaanleg zal ook aan gesteld worden. De Raad verleende voorts goedkeuring aan een voorstel van B. en Ws. om ƒ2,797.50 uit te geven voor een extra-maal aan be deelden op den kroningsdag, dat is 50 ets. per persoon. Hiervoor zullen de armtesturen zorgen. H.) Geref. Kerken. De heer C. Zwaan, ber. pred. te Zevenhoven, is door de classe Woerden op 14 Juli met algemeene stemmen tot den dienst des Woords in de Geref. Kerken toege laten. De intrede is bepaald op 14 Aug. e k., na bevestiging door den consulent ds. Van Diemen, van Nieuwveen. De Kerk van Zeven- hov.n zal in as. Zwaan haar vierden predikant ontvangen, die aan de Vrye Universiteit gestudeerd heeft. De kapt. W. J. Van üye, van het 1ste reg. inf., zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. De 1ste luit. der inf. O. I. leger B. M. Goslings, leeraar by de Kon. Mil. Academie te Breda, wordt eerstdaags tot kapitein be vorderd en blylt dan tot bet einde van het studijaar aan do Academie ver tonden en keert daarna weder naar Inoiö terug. (D.) De kapitein B. J. Land, van het 4de reg. inf., la^tsteiyk werkzaam ten bureele van den inspocteur der infanterie te's Graven- hage, is overgeplaatst by het 8ste rog. inf. te Arnhem. Op de voordracht voor directrice der Hoogere Burgerschool voor meisjes te Rotter dam komen voor: mej. E. J. K. Bakhuyzen van den Brink, l9erares aan de H. B.-S. te Dordrecht, en mej A. K. Van Bokhoven, leerares aan de kweekschool te Haarlem. Dr. Leyds, gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft thans met jhr. Van der Hoeven intrek genomen in het Pension, Paleisstraat 1, te 's-Gravenhage. By gelegenheid van het inhuldighigsfeest zal op 29 Augustus in -de Groote Kerk te Deventer onder leiding van den heer Joh. W. Wensink oen feestconcert worden gegeven met medewerking van een koor dames, heeren en kinderen, ten getale van 350 personen, met begeleiding van het versterkt strijkorkest der Deventer Harmonie en orgelsp ling van don heer Van Dissel, muziek directeur ts Brammen. Te Parys is in den ouderdom van byna 70 jaar overleden mevrouw Aodq Dorothea Busken Huet, geboren Van der Tholl, de weduwe van Coenraad Busken Huet. Zooals men weet, heeft mevr. Busken Huet zich ook een naam gemaakt in onze letteren door het schryven van novelleQ, die o. a. in de Guldenseditie verschenen en waarvan ook een bekend bundeltje bestaat, „door Anna en Coenraad Busken Hutt'. Mevr. Huet heeft ook voel vertaald naar Eliot en andere schryvers. Mevrouw Haet, die met haar zoon Giaeon steeds alles gedaan heeft om de nagedachtenis van den overleden man en vader in hooge eere te doen houden, heeft na den dood van haar man, met haar zoon verschillende her drukken van zyn werken bezorgd. Zy is na den dood van Coenraad Busken Huet te Parys biyven wonen. Te Madrid is voor een paar weken over leden de schilder Carlos de Haes, die van Hollandsche ouder3 was, hier te lande eenigen tyd heeft gewerkt, op de Parysche tentoon stelling van '78 een doek had met een Hol- landsch onderwerp: „By Vreeland," en profes sor werd voor het landschap aan de Academia de San Fernando" te Madrid. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten een gedenksteen te plaatsen in den gevel van het huis, waar Johannes Petrus Menckeler, de uitvinder van het lichtgas, den 2den December 1748 geboren werd. Volgens ontvangen bevelen van hooger hand zullen gedurende de jaren 1898 en '99 geen officieren van de landmacht kunnen ge detacheerd worden by het leger in Oost-Indië. Door den majoor, eerstaanwezend-inge nieur te 's-Gravenhage. werden in hot garnizoen Lsiden de verschillende Ryksgebouwen geïn specteerd Voor den nationalen zangwedstryd, uit geschreven door de Hedert.iM „Haarlem's Zanggtnot" op 19 en 20 November a. s., is door de feestcommissie voor den eere-wedetryd alsnog een tweede prys toegevoegd voor ver- eenigingen, cie in do verschillende afdo&lingen een 2Jon prys hebbtn behaald, zynde een groote zilveren medaille, geschonken door H. M. de Koningintevens is door den Com missaris der Koningin in Noord-Bolland, mr. G. Van Tienhoven, oen zilveren medaille voor bovengenoemden zangwedstryd uitgeloofd. Het stoomschip „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 21 Juli van Boulogne s/M.; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 21 Juli van Genua; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 Juli Perim; de „Kaiser," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, arriveorde 20 Jali te Napels; de „Laertes" vertrok 18 Juli van Batavia naar Amsterdam; do „Oranje- Nassau" arriveorde 18 Juli van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Maurits" vertrok 22 Juli van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem I" vertrok 21 Juli van Nieuw-York naar West-Indië. Alfen. De Bisschop van Haarlem, Mon seigneur Bottemann°, hoeft, komende van Bodegraven, alhier het H. Vormsel toegediend.. Van veel woningen wapperde de driekleur. In de zitting van den gemeenteraad werd met algemeene stemmen benoemd tot secretaris der gemeente de heer K. J. E. Koning, terwyi tot ontvanger, mede met algemeene stemmen, do beer J. D. Schouten werd bonoemd. Leiderdorp. Maandag a. s., des avonds to acht ureD, zal een openbare vergadering van den Raad dezer gemeente gehouden worden, lot) Zy bad een zoon, Gaston geheeten, die tich aan bet nuttige beroep van zyn vader wijden, dus apotheker worden wildo, om dan later de zaak van den vader over te nemen en voort te zetten. Hy was vier jaar ouder dan Margot. Het jaar 1826 kwam. -Margot was een schoone, negentienjarige fökvrouw, Gaston een knappe jonge man ran drie en twintig jaar geworden. Als buurkinderen hadden zy altyd veel ïmgang met elkander gehad. Het was dus iet vreemd, dat de liefde hun harten met eweld gevangennam. Gaston fluisterde haar op zekoren dag vurig -00„Ik heb je lief 1" en blozend bekende zy ïem haar wederliefde. Toen Margot haar pleegmoeder het voor gevallene mededeelde, riep zy verheugd: „O, dat is keeriyk! Trouwens, ik heb altyd ver moed, dat het eenmaal zoo zou loopen." „U hebt er dus niets tegen?" „Niet het geringsteI" Da heer Letellier had evenmin iets tegen leze liefde in te brengen; integendeel, hy billijkte haar van ganscher harte. Ongeveer op hetzelfde oogenblik sprak Gaston met zyn ouders over zyn liefde. Zyn vader wreef zich in de handen en nep vergenoegd: „UitstekendI Je hebt een goede, verstandige keuze gedaan. Ik ben er zeer mee ingenomen, myn zoon!" Doch tot groote verbazing van vader en zoon was mevrouw Nogaret een andere meening toegedaan. Zy schuddo het hoofd en sprak opgewonden „Lieve zoon, doze verbintenis is onmogeiykl" „Hoezoo?" riep de jonge man. „Waarom?" „Dat zou ik ook graag willen weten," zeide de apotheker. „Waariyk, Amalia, je bent van daag eenig8zins onbegrypelyk." „Margot is niet do werkelyke dochter van meneer en mevrouw Letellier." „Zy is hun aangenomen dochter, dat is bekend, maar zeer waarachyniyk of liever heel stellig zal zy eens hun erfgename zyn." „Volkomen waar. Doch er kleeft een smet op haar, die een verbintenis met onzen zoon onmogelyk maakt." „Margot is de deugd en onschuld zelve 1" riep Gaston wrevelig. „Dat is waar," zeide zyn moeder. „Zeker, ik geef het toe, zy zou een zeer geschikte vrouw voor je zyn, als die ongelukkige om standigheid er maar niet was." „Welke omstandigheid?" vroeg de apotheker. „Verklaar jo toch nader, Amalia." „Ik mag er nu niet langer over zwygen. Welnu dan: Margot is de dochter van een galeislaaf, van oen moordenaar 1" Vader on zoon slaakten een kreet van ont zetting. „Onmogelyk I" „Dat kan niet waar zynl" „Het is waar! Mevrouw Letellier heeft het my vóór jaren zelf medegedeeld." „En Margot weet het?" „Neen, het arme kind hoeft er geen vor- moeden van." Mevrouw Nogaret vertelde de geschiedenis Dog uitvoeriger. „Dat kan ik nog altyd niet geloovenl" riep Gaston, bleek als een doode. Daar moet ik onmiddeliyk meer van weteD." Hy stormde de kamer uit. „Nu loopt hy direct naar de Lotelliers", zeide de heer Nogaret hoofdschuddend. „Ik wasch myn handen in onschuld," sprak zyu vrouw. „Er mag komen, wat wil; onder zulke omstandigheden mocht ik niet langer zwygen." Gaston verscheen in het huis der Letelliers en ontmoette daar het eerst Margot. „Myn hemel, wat zie je er ontdaan uit, Gaston!" riep zy ontsteld. „Acb, lieve Margot, ik moet noodzakeiyk direct met je mama spreken." „Ga maar naar binnen!" De jonge man schoof een portière uit elkaar en trad de suitekamer, waar mevrouw Letel lier zich bevond, binnen. „Mevrouw," zeide Gaston met bevende, heesche stem, „myn moeder heeft mij zooeven verklaard, dat myn verloving met Margot niet mogeiyk is." „Wat zegt gy, Gaston? Waariyk, dat had ik niet van uw moeder verwacht." „Zy had een zeldzaam motief. Het is ver- 8cbrikkelyk! U, mevrouw, beweert myn moe der, hebt haar vroeger medegedeeld, dat Margot de dochter is van een galeislaaf, van een moor denaar. Ia daar werkelyk iets van aan?" „Beste jongen, blyf kalml" „Ocb, mevrouw, zeg my alles. Ik smeek u er om!" „Welnu als gU zoo dringend vraagt mag en kan ik het niet ontkennen, maar moet ik de waarheid eeron helaas, helaas, het is zoo." Men hoorde een smartolyk snikken een val. Mevrouw Letellier en Gaston snelden naar de andere kamer. Margot, die, zooals te begrypen was, aan haar nieuwsgierigheid toegegeven had, om achter de portière te luisteren, had alios ge hoord. Bewusteloos was zy neergevallen. Mevrouw Letellier en Gaston brachten haar weer tot haar zelve. „Wee myi" klaagde zy wanhopig. „Dus dat is myn noodlot 1 Ik bon de dochter van een galeislaaf, van een moordenaar 1 Gaston vaarwel, voor eeuwig I Ik kan, ik mag je vrouw niet worden, want ik ben jou niet waardig o, je moeder heeft volkomen gelyk. Voor my zal spoedig de barmhartige dood de gowenschte verlossing zynl" Men trachtte haar te kalmeeren, doch tever geefs. Zy werd nog altyd opgewondener en wanhopiger. Gaston riep: „En al is het ook zoo, toch blyf ik jo trouw l Wat raakt my het voor oordeel, het gepraat der menschen? Jy, ge liefde, onschuldige, zult toch myn vrouw worden!" Zy echter antwoordde: „Neen, neonl Het kan, het mag niet zyn, Gaston 10, vlucht van hierl" De dokter moest geroepen worden. Opdat de opgewonden patiënte rustiger zou worden, scheen het raadzaam, dat Gaston zich verwyderde. Diep bedroefd on geschokt verliet hy do kamer en het huis. IV. Terzelfder tyd, dat deze voorvallen te Tours plaats hadden, lag in zijn huis by den zaag molen do oude Jean Courbet op zyn sterfbed. Hy liet een biechtvader komen, alsmede een notaris en een ambtenaar dor justitie. Ten overstaan van deze heeren legde do stervende de volgeDdo verklaring af, waarvan proces-verbaal opgemaakt word: „Myn in het jaar 1810 tot levenslangen dwaogarbeid veroordeolde zoon Jozef is geheel onschuldig; den boer Piorre Lebrun heb ik indertyd zelf doodgeschoten. Het geschiedde in een booze opwelling van drift na oen voor- afgeganen twist. Toen ik geheel ontdaan thuis kwam, bekende ik myn familie het voorge vallene en zeide, dat er geen redding was; men zou my stellig als dader ontmaskeren en straffen. Dat veroorzaakte veel ellende. Toen sprak myn zoon Jozef: „Dat mag niet zyn, moeder en myn broers en zusters kun^

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1