N'. 11764 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. HEIDEROZEN. i) Zaterdag 2 Juli. A#, 1898 LEIDSCH DA&BLAD. PRUS DEZER COURAJTTi Voor Leiden per 8 maanden, I.HX Franco per po6tv 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PEXJ3 DER ADVERTHNTlSNi Van 1 8 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.174- - &rootere letters naar plaatsruimte. - Voor bet incasseereD bulten de stad wordt f 0.05 berekend Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. OiUoiëel* Kenni«tferingeBu Directe Belastingen. r# Burgemeotor van Leiden brengt ter nlgemeene kei nis, dat aan don Ontvanger der Directe Belaetiogon ie ter hard geeteld het kohier der Personeel© ■be'osting No. 10, van den dienst 1898, executoir verklaard den 29etea Juni JL, en herinnert voort* den belanghebbenden aan hunne verpliohtii g om den aaneiag op den bg de Wet bepaalden voet t* Voldoen. L iden, De Burgemeester voornoemd, 50 Juni 1898. O. JÜTA, Wetn-, loco-Burgm. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden broogon ter algemeeee kennis, dat door ANTONIU8 HEN- DBIKUS MARIE MOL. wonende te Hedel, een ver- asoekPcLrift ia ingediend om vergunning voor den kleinhaudol in eterken drank, in het perceel Burg- eteeg No. 14. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, H. C. JUTA, Weth., looo-Burgm. 80 Juni 1898. VAN HEY8T, Seoretaris. Leiden. 1 Juli. Hedenmorgen vertrokken per trein Holl. Spoor van hier naar Amsterdam 30 jongens Tan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, die overgeplaatst zyn aan boord van Hr. Ms. instruLtieschip „Admiraal Van Wassenaer." By de Leid8che Spaarbank werd in de maand Juni ingelegd 64,208.17en terug betaald 56,426 987,, terwijl zyn afgegeven 92 nieuwe en geheel afgelost 67 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11,130 deel hebbers bedroeg eindo Juni /*2t131,661.23. - Heden treedt hefc verlaagd tarief voor eenigszins uitvoerige binnenlandsche telegram men in werking. De eeinkoston tusschen twee Nederlandsche kantoren in verschillende plaatsen bedragen nu: 25 cents voor de eerste 10 woorden of minder; 5 cents voor elke volgende 5 woor den of minder, van 11 tot en met 50 woor den; en 5 cents voor elke volgende 10 woorden of minder, voor woorden boven 50. Voor telegrammen tusschen een rjjkskan- toor en de binnen den bestellingskring van dat kantoor gelegen bijkantoren (locale tele grammen) wordt geheven 15 cents voor de «erste 10 woorden of minder; en voor de woorden boven 10 gelijk hierboven is ver meld voor gewone telegrammen. - Aan het postkantoor te Warmond werd gedurende de maand Juni ingelegd 6043.90, verdeeld over 62 inlagen, terugbetaald ƒ2696.89, verdeeld over 24 terugbetalingen. Het laatste door dat kantoor uitgegeven bo:kje draagt het nummer 817. De Hofmaarschalk van Voret en Vorstin Von "Wied is van Den Haag naar Neuwid teruggekeerd. H. K. H. Prinses Pauline van Wurtem- berg wordt Maandag-avond voor eenige dagos te Soestdijk verwacht. De nieuwe burgemeester van 's Graven- hage, de heer Van Harinxma Thoe Slooten, hoeft zjjn intrek genomen in het „Hotel Garni", te Scheveningen. De leden van de Eorste Kamer zijn gister ochtend per Staatsspoor van 7. u. 40 m. van Den Haag naar 's-Hertogenbosch vertrokken, ton einde door hun medelid mr. Van Zinniq Bergmann in het kasteel „Heeswijk" met zijn kunstschatten te worden rondgeleid. De minis ter van buitenlandsche zakon behoorde tot de tochtgenooten. De voorzitter van do Tweede Kamer, mr. Gleicbman, is voornemens in het laatst dezer week voor eenigen t(Jd naar het buiten land te vertrekken. Gisteren heeft de administrateur der Gene- rale Thesaurie by net Departement van Finan ciën, mr. Th. H. De Meester, die toen deze betrekking neerlegde, om den hoogen post van vice president van den Raad van Indië te gaan bekleeden, waartoe hij onlangs geroepen werd, afscheid van de ambtenaren by zyn afdeeling genomen. Een nauwkeurig verslag aan de Prov. Staten omtrent de regeling en beschrijving der oude gemeente- en waterschapsarchievon in Zuid Holland moet dit jaar achterwege blijven door het overlijden van den heer J. H. Hingman, commies chartermeester aan het Rijksarchief. In het laatst van zijn leven hield die heer zich bezig met de voortzetting der regeling van het oud-archief van het Hoogheemraad schap Delfland en met de regeling der archieven van hefc Hoogheemraadschap Voorne en der gemeente Nieuwpoort. In overleg met den algemeenen rijks archivaris zijn de heeren adjuncfc-rykts-arcbi- varls8en mrs. P. A. N. S. Van Mturs en A. Telting aangezocht om enkele der archieven, die onderhanden waren genomen, te voltooien. Te Dolft heeft zich onder voorzitterschap van den burgemeester F. M. De Vries van HeyBt een commissie gevormd tot het aan bieden van een reciprociteits'celeefdheid aan het Delftscho studentencorps by gelegenheid der lustrumfeesten. Leden zyn de heerenprof. J. M. Telders, M. S. Van Dunné, majoor A. D. Petter, mr. A. A. Kuiler, mr. J. M. Van Munnekrede, S. G. Manger Cats, J. C. Van Marken, F. G. Waller en mr. N. G. Van Taack Trakranen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen is te Nieuw- veen, ds. S. Sax, te Boskoop. De gemeenteraad van Delft heeft dr. W. F. Van Vliet voor het jaar 1898/9 wederom aangesteld als tydeiyk leeraar in de aardryks- kunde aan de H. B. School. Aan dr. K. G. Niemann werd op zyn ver zoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Indische Instelling en zyn pensioen bepaald op 1187.50 'sjaar3. In de Raadszitting van gisteren te Araster dam kwam het verzoek van bewoners dor Galery ter tafel om verbod van kermesse d'été in den tuin van het Paleis voor Volkaviyt. De boer Hovy steunde dit verzoek, daar do muziek veel last zou veroorzaken Mr. Fabius drong er op aan ten roinsto Zondags zulke feesten niet toe te laten, ten minste ni t voor afloop der godsdienstoefeningen. Do voorzitter antwoordde hierop, dat handhaven der Zon dagswet rykszaak is, hetgeen der heer Fabius deed opmerken, dat de bewoners der Galerij by den burgemeester niet veel liefde voor hun belang zouden ervarn. Dr. Loyds, de nieuwe gezant der Zuid- Afrikaansche Republiek in Europa, is met zyn gezantschapssecretaris, 'jhr Van der Hoeven, Woens Jagmorgen te Marseille aangekomen en '8 avonds naar Parys vertrokken. De reünie der afgevaardigden van de Waalsche Kerken werd gisteren te Rotterdam geopend. Het bureau is samengesteld uit de heeren C. G. Chavannes, pred. te Leiden, president; E. E. Picard, pred. te Dordrecht, secretaris; E. Sugier, pred. te Rotterdam, vice presidentS. Debry, pred. te Amsterdam; R. Van Bone val Faura, ouderling te Leiden; E Bourlier, pred. te 's-Gravonhage, en L A. Milders, oud. te Rotterdam, secundus van P. Q. Brondgeest, oud. te Utrecht. Nadat de reünie zich geconstitueerd en de president de vergadering geopend had, begaven de leden zich naar het korkge'ouw der Waalsche Gemeente, om de godsdienstoefening by te wonen onder lei ing van den heer C. S. Lacheret, pred. te Delft. Na heropening der vergadering te één uur hield de presi.ent een rede, dia zich aansloot by die, welke by het vorige jaar gehouden had over „de noodzaktiykheid en het nut van partyen". De kerkeraad der Rotterdamsche Gemeente bood gisteravond een receptie aan aan de leden der Waalscho commissie en de afge vaardigden in de salons van Den Doele, ge volgd door een concert. Aan de kiezers voor de Provinciale Staten in bet hoofdkiesdistrict Brielle is door den heer J. W. Hein van Rockanjo het vol gende schryven gezonden: „By de op 17 en 28 dezer in het hoofdkies district Middelharnis gehouden stemming en herstemming, werd aldaar door de kiezers uitgeworpen het lid, dat gedurende een tyc- vak van 26 jaren voor dat district in de Pro vinciale Stateu zitting had, en gedurende straks 19 jaren een waardige plaats innam in het college van Gedeputeerde Staten: mr. G. J. Go-koop, tevens afgevaardigde ter Tweede Kamer van de Staten Generaal voor het hoofd kiesdistrict Brielle. „Niet ton onrechte wordt algemeen, en meer in het byzonder in de provincie Zuid-Holland, dit feit in hooge mate betreurden'zulks juist omdat mr. Goekoop daardoor aan bet college van Gedeputeerde Staten komt te ontvallen, waarvan by door allo ledon dtr Provinciale Staten, zonder onderscheid van richting, een der beste leden werd geacht, volkomen ver trouwd met de belaügen der provincie en een open oog hebbende voor haar beho fton. „Goekoop moet in do Staten worden terugge bracht, 2oo doet men het allerwegen luiden. „De afgevaardigden voor het cistrict Brielle in de Provinciale Staten hebben, na gepleegd overleg tusschen ben onderling, het hunnen plicht geacht om de kiezers van h-t district Brielle in de pelegonh id te stellen het te Middelharnis uitgeworpen lid weder in de Provinciale Staten den zttel terug te geven, dien by zoo waardig jarenlang vervul de. „Onoergeteeken Je, weinige dagen geleden door uw vertrouwen andermaal vereerd, heeft daarom de op hem den 17den dezer uitge brachte benoeming niet aangenomen, en noo- digt u thans uit om in zyn plaats mr. Goe koop u wèl bekend als afgevaardigde ttr Staten Generaal voor het district Brielle-ook een plaats voor het district Brielld ter Provin ciale Statenvergadering te verzeker n. „Gy zult daarmede ongetwyfeld de geheole provincie Zuid-Holland ia hooge mate aan u verplichten." De verkiezing (candidaat6telling) voor de vacature in hefc district Brielle, door hot niet aannemen der benoeming door den heer J. W. Hein van Rockanje, zA plaats hebben op Yrfldag 8 Juli, de stemming op Vrydag 15 Juli en de herstemming (zoo noodig) op Vrydag 22 Juli. Na 5 Juli bestaan de Provinciale Staten van Zeeland uit: 17 liberalen, 18 anti- revolutionnairen, 6 katholi k q ei IChr. Hist. Het hoofdbestuur der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van midd.-lbaaronder- wys richtte eenigen tyd geleden een adres aan den minister van oorlog, waarin in hoofd zaak de wenschelykheid bttoogd werd, dat het diploma van het eindexamen der H. B.-S. met 5 j. c. toegang verleene tot de Militaire Academie en alleen als het aantal geschikte adspiranten dat der beschikbare plaatsen over treft, een vergelykend examen, ioopendeover de hoofdvakken, beslisse; voorts, dat aan elk der aldus aangenomen cadetten uit 's lands kas een geldelyko vergoeding voor gemaakte studiekosten worde verstrekt. D6zer dagen heeft de minister van oorlog op dit adres geantwoord, dat het tydstipder herziening van de wet op het militair OQder- wys nog niet is aangebrokon, en dat de ont wikkelde denkbeelden nader in overweging zullen worden genomen, indien de minister eventueel een herziening dier wet mocht aan hangig maken, en inmiddels de wet op het middelbaar onderwys en de bepaling tot uit voering daarvan mo-hten zyn he rzien in dien zin, dat het diploma moer dan thans het ge val is, waarborg aanbiedt voor het bezit der vereisebte positieve kennis, die als gronoslag voor do beroepsvorming van den officier niet kan worden gemist. De luit. ter zee der 2de klasse N. Van de Roemer wordt met 1 dezer tydelyk ge plaatst als officier van politie by het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord. Ter vervanging van den tot kapitein bevorderden lsto luit. Van Toornenburg, wordt overgeplaatst by het corps Pantserfort-artille rie de 2de luit. adj. Hoffman van het 3de reg. vesting artillerie; de 1ste luit. C. P. Van Ginkel, van het 6de reg. inf., is bestemd om met 16 Sept. a. s. op te treden als officier, belast met de militaire opleiding der cadetten by de Kon. Mil. Academie te Breda, en zulks ter vervanging van den lsten luit. R. W. Van Wieringen, die alsdan zal optreden als leeraar by die inrichting. Te Meek, in Oostenryk, is in den ouder dom van 68 jaar overleden de gewezen kapi tein der infanterie van het Ned.-Ind. leger, jhr. H. C. P. G. Van der Hoeven. Htt stoomschip „Ardjoeno", van Java naar Rotterdam, vertrok 30 Juni van Port- Sail; de „Cluden", gecharterd door de Holland- Amerika lyn, arriveerde 29 Juni van Am- st rJam te Nieuw-York; de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 30 Juni van Marseille; de „Koningin Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Juli Kaap Carvoeiro; de „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 30 Juni te Padang; de „Maasdam" vertrok 30 Juni van Rotterdam naar Nieuw York; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, is 29 Juni Perim gepasseerd; de „Antenor", van Singapore naar Amsterdam, passeerdo 30 Juni Prawlepoint; de „Oranje-Nassau" vertrok 1 Juli van Amsterdam naar Suriname; do „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Juli Dungeness; de „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 30 Juni te Iis- sabon; de „Soonda" arriveerde 1 Juli van Batavia t9 Amsterdam. Haarlemmermeer. De heryk van maten on gewichten zal te Haarlemmermeer plaats hebben op de volgende tyden: Te Nieuw-Vennep, ten huize van A. Duiven voorden. Van Nieuw-Vennep 14 Juli 1898, van 8-12 en 1 3 uren; van Lisserbrook van 3 4 u.; van Abenes van 4 5 u.; van Lisserweg en Li8serbrug 15 Juli, van 7 87a u.; van Ringdyk van 8y2-97, u.; van Burgerveen van 9'/4 -10 u.; van Hillegommerbrug van 10 101/, u; van IJwpg en Sloterweg van lO'/j ll1/* u.; van Kaag en overige buurten van llf/4 12 u. Te Hoofddorp, ten huize van J. De Vries. Van Hoofddorp 2 en 3 Aug., van 8-12 en 8 11 u.van Ringdyk by Aalsmeer 2 Aug., van 1 47j u.; van Aalsmeerder weg 3 A.ug., van 11 12 u.; van Vy'fbuizerweg 3 Aug., v n 1 3Vi u.; van Kruisweg 3 Aug., van 3'/, V/i u.; van Lynden 4 Aug, van 8-12 u.; van Ringdyk by Halfweg 4 Aug., van 141/, u.van Sloterweg 5 Aug., van 8-9 u.; van Vyfhuizen 5 Aug., van 910yt u. van IJweg 6 Aug., van 10l/%117, u.; van Spaarnwonderweg, Spieringweg en Kerkhof laan 5 Aug., van liy% 12 u. Overige buurten 5 Aug., van 12 1 u. Llsse. De heer P. G. Jansen, onderwijzer aan de R.-K. Par. school alhier, is, met ingang van 1 September, in een zelfde betrekking benoemd een aan school van de Rotterdam sche Vereeniging voor Katholiek Onderwys. Het vergelykend examen tot het opmaken van een voordracht voor hoofd der openbare lagere school alhier, waarvoor zich 77 can- didaten bobben aangemeld, zal a. s. Zaterdag in „Zomerzorg", te Leiden, gehouden worden. Noordwyk-aan-Zee. Naar de haringvis- schery is vertrokken de laatste bom, NW. 1, „Vronw Catharina", schipper M. Haasnoot, van den reeder E. Smit. De zwarte hit van het Huis ter Duin is 'b ochtends met gebroken nek dood aan Hemzelven was de ernstige, kalme aard van het jonge meisje niets minder dan sympathiek, evenals de heldere, openhartige, vragende blik, waarmee zy hem aanzag, hem het gelaat deed afwenden. Lora daarentegen genoot zyn volle sympathie. Zy amuseerde hem door haar geestige zetten, haar aanstekelyke vroolykheid, terwyi zy zelve niet juist wist, of zyn zon derlinge manieren haar meer aantrokken dan wel afstootten. Ia elk geval was by voor haar in haar eentonig leven een voorname bron van gezelligheid, des te meer misschien, om dat zy een zekere schuwheid jegens hem nooit geheel té boven wist te komen. Tot dusverre had de heer Von Brackhof het ruim alleen gehad. Of zyn zoogenaamde nichtjes, hyzelf gebruikte die benaming nooit ©n liet zich slechts ongaarne door haar „oom" betitelen of zyn nichtjes vnendeiyk jegens hem gezind waren of niet, by was en bleef toch haar uitsluitend mannelyk verkeer, zy jrwislen schier niets van de buitenwereld be halve door hem, en in Lora althans vond hy ©en steeds dankbare toehoorster. MetHaralds optreden echter verloor by dit groote voordeel voor meer dan de helft. Reeds alleen de knappe, jeugdige verschyning van den jongen man was immers voldoende, hem by vrouwen gunst te verschaffen, ook zonder dat er byzon- dere wysheid van zyn lippeD vloeide. Voegde men evenwel nog daarby de openhartige, innemende natuur van den jongeling, dan kon de indruk, dien hy maakte, niet anders dan hoogst voordeelig zyn. Ja, ja, de oude oom moest in dit geval de wapens neerleggen, dat bokende by zichzelf, want de heer Von Brack hof kon jegens zichzelven buitengewoon op recht zijnl Maar toch wilde hy zich niet om den tuin laten leiden; neen, daarin was hy in ieder geval de baas, en de jonge man zou dat leeren inzien! Fataal was het echter toch, zich nog te moeten inspannen en zich op do loer te leggen, waar hy gemeend had het eenvoudigste spel ter wereld te hebben. Was het niet begrypeiyk, dat hy den jongen man haatte, die hem deze streep door de rekening gemaakt had? „Het heeft my nooit getroffen hoe leeiyk oom Brackbof is, als sedert ik hem steeds naast Harald Altenau zie", zei Lora op zekeren leotemorgen, met haar strooien hoed in de hand de kamer binnentredend, waar haar zuster met haar arbeid aan het open venster zat. „Vindt je dat ook niet?" „Neen", antwoordde Liza, „my komt hy juist als altyd voor; ook heeft moeder weieens verteld, dat hy vroeger voor een knap man doorging; het is misschien do trek van bitter heid op zyn gezicht, die het zoo onfraai maakt." „Nu, dat is iets nieuws, dat gy oom Brack- hofs party opneemt, Liza", hernam Lora on geduldig. „Dat doe ik ook niet", was het kalme antwoord; „ik wenschte alleen maar iedereen gerechtigheid te laten wedervaren." „Zelfs dien ouden kniesoor van een oom? Daar valt my iets in, Liza; weet je, wat hy me gisteren vertelde? Hy vond het heel bo- lachelyk, dat wy, groote meisjes, hem nog „oom" noemen, terwijl by dit toch geenszins isals kinderen kon dat er nog mee door, maar nu „En hoe moeten wy bom dan noemen? Mynheer Von Brackhof klinkt toch gek jegens den halfbroeder van onze mama...." „Neen, by zyn voornaam moesten wy hem noemen, zei hy." „Dat doe ik niet", antwoordde Liza beslist. „Dat dacht ik wel, en ik heb het hem ook gezegd," hernam Lora, „en ik zeide hom, dat ik het natuurlyk alleen doen kon, als gy het doedt en moeder het wenschte." „Je weet, moeder laat ons altyd vry in zulke dingen, maar ik geloof niet, dat zy het graag zou hebben", antwoordde Liza. „Ik ook niet," sprak Lora; „we laten het dus by hot oude. Maar zeg eens, houd nu toch eens eindelyk op met werken en kom mee naar buiten; het is hemelsch weer van daag en ik heb in het bosch een heelen berg van Meibloemen ontdekt." Liza schudde het hoofd. „Ik kan niet, Lora, vaders kousen zyn na de voorlaatste wasch nog niet nagezien." „O, ik weet het al: dat had ik op my ge nomen," viel Lora haar zuster in de rede, „maar toen kwam er wat tusschenbeide; wat was het ook weer? Ik geloof, dat tochtje naar Sleehof, en toen heb ik het vergeten; maar werkeiyk, Liza, dezen éónen dag kunt ge ze nog wel laten liggeD, en morgen vroeg ik beloof het je „Freule Lizal" H6t was de keukenmeid, die bet hoofd door de kamerdeur stak. „Freule Liza, zou u eens even naar het eten willen omzien? Aan Netje durf ik het niet over laten, die is zoo dom, en ik moet naar den tuinman om soepgroenten uit te zoeken; hy heeft my gisteren de verkeerde gezonden." En „Lizal" riep de stem des barons van boven aan de trap, „richt je vandaag op be zoek in, er komen twee heeren ten eten en om een paar dagen te biyven." „Twee heeren!" riep Lora en snelde haar zuster voorby, om iets naders over een zoo ongewone gebeurtenis te vernemen. „Twee officieren, die hier in den omtrek paarden voor het leger komen koopon," vol tooide do vader, toen zyn dochters hom bereikt hadden, „en die groeten voor mfj overbrengen; ik kon wel niet anders dan hen uitnoodigon." „Zal ik de gele kamer in orde laten bren gen, en de bruine, papa? Of moeten zy in den zy vleugel logeeren?" vroeg Liza. „Waar je wilt, kind, doch maak het zoo gezellig als het oude huis het kan verschaffen, en ontzie den kolder nieter is wel niet veel in, maar het spreukje zegt immers: Wees gast vry zonder morren." Hij zuchtte ev©n en Liza ging aan haar werk. „Hoe heeten die heeren toch, vader?" vroeg L^ra, terwyi zy zyn arm nam en hem naar zyn kamer vergezelde. „De een is een ritmeester, graaf Planen, wiens familie my sedert jaren bekend is, reeds een man van zekeren leeftyd en gehnwd; de ander een luitenant Von Trüben,' dien ik eerst heden leerde konnen." Vader en dochter bleven nog een wyia keuvelen, totdat Lora op do gedachte kwam haar moeder het groote nieuws te gaan mededeelen, maar zy vond doze door Liza reeds op de hoogte gebracht. „My dunkt, ge kunt Liza wel in iet? helpen, myn kind," morkte de zieko aan* „zy was juist hier met boogroode wangen, zooveel had zy in de keuken mee moetei; aanpakken; onze oude Sanna komt meer en meer op jaren en is voor zulko buitengewor gevallen niet meer berekend." „Zulke buitengewone govallen, allerliefst moedertje?" lachte Lora. „Dio komen waarlijk ook slechts in alle jubeljaren ééns voor. Maar, ik zal heengaan en Frans de tafel helpen dekken; dien staat ook dadelijk hot hoofd' scheef, ala niet alles zyn gewone sleur gaat." Doch ook hiervoor had Liza reeds gezorgd, en Lora was haast boos, omdat er voor haar niets te doen was overgebleven, toen Liza uitriep: „Nu weot ik het: de Meibloemen! Er moet toch het een of ander sieraad of versiersel op tafel komen, en met het dessert ziet bet er in dit jaargetyde slecht uit; ala je de groote kristallen schaal eens met Mei* bloomen vulde (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1