feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. N«. 11759 Maandag 27 Juni» A0. 1898 IDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 8 maanden. f 1.10. ^Franco per post•••*-*«. 1.40. 'Afzonderlijke Nommors 0.06. PRIJS DER AnVKRTKN'l'l t'.Wt Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Groolero letters naar plaatsruimte. Voor bot tncaaseereo bulten de stad wordt ƒ0.05 berekend Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden. 25 Juni. De eerste luitenant A. A. Den Hoed, ole gede tacheerd is geweest by het leger in Ned.-Indiö en by het 4de rog.ment infanterie is ingedeeld wordt bestemd voor de l6te compagnie 2de bataljon, alhier in garnizoen. Aan het examen voor het eerste studie jaar van den cursus bü het 4de reg. infanterie zullen deelnemen 9 sergeanten (waaronder 2 titulair) en 2 korporaals. Het examen zal don lsten Juli a. s. aan - vangen des vóormiddags to negen uren. Een belangrijk werk wordt door den heer A. W. Sythoff, uitgever te Leiden, onder nomen, namelijk De Sterrenhemeldoorzocht met teleskoop en mi:roskoop. In navolging van den „Atlas der Himmelskunde" van A Freiberr Von Schweiger-Lerchenfeld, bewerkt door J. Weeder, civiel ingenieur, assistent aan de Sterrenwacht te Leiden. Met een inleidend woord van prof. dr. H. G. Van de Sando Bak huyzen. In dit werk zal de hemelphotographio voor het eerst in haar geheelen omvang worden opgenomen. In zijn aanbevelend voorwoord zegt prof. Van de Sande Bakhuyzen o. m.: „Naast de helder - en boeiende uiteenzetting van Kaiser's boek beeft echter een reeks van nauwkeurige afbeeldingen van de merkwaar digste hemellichten, die trouwens in De Ster renhemel niet ontbreken, voor de keünis van de sterrenwereld een niet te miskennen belang. Thans vooral kunnen die afbeeldingen een groove waarde hebben, nu sedert een tiental jar^-n de photograpbie zulk een. belangrijke rol in de sterrenkunde vervult; niet alleen zijn de afboekingen, met .behulp van den photograpbischen kijker verkregen, veel nauwkeuriger dan die, welke vroeger uit de hand werden goteekend, maar zy verraden ons dikwyis bijzonderheden, die vroeger onbekend waren gebleven, en doen zekerheid ontstaan, waar men zich vroeger met ver moedens moest behelpen. „Het was dan ook een gelukkige gedachte van den beer Von Schweiger-Lerchenfeld een populair werk over de sterrenkunde samen te stellen, waarbij zooveel mogtiyk party wordt getrokken van wat de photograpbie ons kan leoren, in de eerste plaats door de afbeeldingen der hemellichten, in de tweede plaats door de afoeeldingen der werkplaatsen en werktuigen, waar en waarmede men de sterrenkundige onderzoekingen volbrengt. „Van een aantal sterrenkundigen heeft de heer Von Schweiger-LerihenfelJ clichés der meest belangryke photographieën verkregen en deze zyn op uitnemende wyze in zyn werk gereproduceerd; even voortreffelyk zyn de andere figuren en kaarten, in zyn werk in grooten getale opgenomen. „Met deze afbeeloingen houdt echter de tekst geen gelyken tred; deze laat dikwyis te wenschen over, en toen de heer Sythoff my raadpleegde over de wenschelykheid om van dit werk een Hollandsche uitgave te be zorgen, kon ik hem een eenvoudige vertaling niet aanbevelen; kon hy er echter in slagen, de bewerking van den tekst aan een bekwaam persoon op te dragen, dan meende ik die uitgave zeer te mogen toejuichen. „De heer Sythoff is zoo gelukkig geweest ia den heer J. Weeder, assistent aan de sterrenwacht te Leiden, iemand te vinden, aie door zyn persoon en door zyn betrekking zeer geschikt is om den tekst te leveren, ge heel op de hoogte van de wetenschap en naar ik hoop even juist als de photographische afbeeldingen, die tot illustratie zullen dienen. „De zekerheid, dat door deze uitgave een boek kan verkregen worden, dat de liefde voor en do studie van do sterrenkunde zal bevorderen, noopt my dit werk met een aan bevelend woord in te leiden." Aan deze aanbeveling van een zoo bevoegd beoordeelaar hebben wy, zegt de „Tel.", niets toe te voegen, an te zoggen, dat de eerste aflevering, ons toegezonden, typograpbisch uitstekend verzorgd is. Druk, platen, kaarten en papier maken dit werk tot een waar sieraad. Het boek zal geheel zyn verschenen bin nen l'/i a 2 jaar in afleveringen, die elkaar om de 14 dagen zullen volgen. Ook de overige pers begroet het werk met byval. De „Haarl. Crt." zegt eveneens, dat do reeds verschenen eerste aflevering: afdeeling A van „Do algemeene deelen der Sterrenkunde", een gunstig denkbeeld van het geheel geeft. De brigadier majoor der ryks veld wacht C. L J. Bruggeman is overgeplaatst van Noordwyk naar 's-Gravenhage. In Den Haag is het uitvoerend comité voor de inhuldigingsfeesten door de welwil lende medewerking der besturen van Het Nèderlandsch Tooneel, van de maatschappy Zeebad Scheveningen, van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en van de Maat schappy Diligentia er in geslaagd op een der dagen van de inhuldigingsfeesten, en wel den lOden. September, de beschikking te bekomen over voornoemde gebouwen, ten einde daarin te do9n geven kosteloos toegankelyke volks voorstellingen, volksconcerten en volksuitvoe ringen. De secretarissen der commissie voor de volksvoorstellingen, de heeren W. J. Couturier en Joh. Heynen, hebben thans, namens bet ultv. comité, by circulaire de welwillende tas- schenkomst van hoofden, bestuurders, patroons van bodryven, zaken, fabrieken of onderne mingen ingeroepen, opdat die voorstellingen worden bygewoond door die klassen der be volking, welke daarop in de eerste plaats aan spraak mogen maken. Er zullen gegeven worden een tooneel- voorstelling in den Koninklyken Hollandschen Schouwburg; een middag-concert in deKurzaal te Scheveningen; een uitvoering vanwege de Haagsche Turnvereenigingen en de vereeniglng „Nieuwland" in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappeneen volksconcert door de Koninklyke Nationale Zangschool in het ge bouw der Maatschappy „Diligentia"* Elke kaart geeft houder of houdster het recht nog een vrouw mede te brengen. Voor bet diner op gisteren in hetKur- haus te Scheveningen van dp gedelogeerden der Internationale conferentie..van.Spoorweg hoofdambtenaren der Comptabiliteit, was de table-d'höte-zaal van het botel feesteiyk met bloemen en plantengroepen, zoomede met internationale vlag versiering, getooid; Een ge deelte der zaal was tot receptie salon inge richt. Na afloop van het diner gaven de gedelegeerden gevolg aan een uitnoodiging van de directie van het Kurhaus tot by woning van een gedeelte van het concert van bit philbarmonisch orkest. Loges waren voor hen opengehouden op de middel-tovengaandery. By hun komst in de zaal werd bet Volks lied gespeeld. Aan weerszyden van hot orkest prykten vlaggentropeeën. Het programma be helsde ter eere der gedelegeerden enkele buitengewone nummers van het repertoire. Een der gedelegeerden gaf namens zyn col lega's waardeering en dank te kennen voor het genotene. Thans kan worden medegedeeld, dat de vertegenwoordiging van de voornaamste Euro- peesche dagbladen by de September-feesten reeds verzeker! is. Binnen eenige dagen zal bet definitief pro gramma namens het buitenland6ch comité worden openbaar gemaakt. Wat tot nu toe gepubliceerd werd, was onvolledig en slechts een schema, aan de buitenlandsche dagblad- redaction toegezonden, ton einde dezen in te lichten omtrent hetgeen het comité hun kan aanbieden. De faciliteiten, die de Haagsche sub-com missie gedurende het bezoek der buitenland sche journalisten aan de residentie wist te verkry^en, geven biyk van een hoffelykbeid, die gelyken tied houdt met die, te Amster dam en Rotterdam aan den dag gelegd. Een paar zalen van de by uitstek gunstig gelegen „Teekenacademie" zullen voor journalistischen arbeid en gezellige samenkomsten gelegenheid geven en een afzonderlyke tribune zal by den intocht van H. M. ter beschikking van de pers worden gesteld. Door het bestuur der „Witte Sociëteit" zyn gedurende de feestdagen de sociëteitslokalen voor de in Den Haag vertoevende journalisten van buiten de stad opengesteld. Omtrent een officièele receptie van gemeentewoge zal eerst na het optreden van den nieuwen burgemeester kunnen worden beslist. Door de firma Begeer, te Utrecht, is aan het comité voor de ontvangst van de buiten landsche pers by de inhuldigingsfeesten de toezegging gedaan, dat een herinneringe medaille, uitsluitend voor dat doel door een bekend Noderlandsch kunstenaar ontworpen en in haar werkplaatsen geslagen, ter zfiner beschikking zal worden gesteld, ten einde uitgereikt te worden aan de verwacht wor dende buitenlandsche journalisten. In een vergadering van den Raad van Bestuur van het Kon. Instituut van Ingenieurs zyn gekozentot president, het Haagsche raadslid J. F. W. Conrad, tot vice-president het raadslid W. F. Leemans en tot penningmeester het raadslid J. Pb. Gerlings, die allen de benoeming hebben laten wegvallen. In een buitegewonen vergadering van hot Instituut, te houden op Zaterdag 9 Juli, zullen behandeld worden het concept reglement en de verordeningen ter zake van de fusie van het Instituut met de Ned. V\reeniging van Werktuig- en ScheepsbOuwkünde en van die voor electrotechniek. Het achttiende jaarverslag van de „Ver eeniglng voor Hooger Onderwys op Gerefor meerden grondslag" Is verschenen. Ter geLegenheid dei jaarlyksche samen komsten op 6 en 7 Juli e. k. te Zwolle zal de boogleeraar Geesink in een meeftég htt onderwerp inleiden„De Vrye Universiteit cn ons volksbestaan". Op de jaarvergadering zal door prof. Fabius het onderwerp worden ingeleid: „De beslis sing van den Hoógen Raad, dat de doctorale graad der Vrye Universiteit getn bevoegdheid geeft zich te dom inschrijven als advocaat"; en door prof. Kuyper zal de vraag worden besproken: „Op welke wyze kan de Vrye Universiteit zich, voor zooveel aan haar hangt, de mogeiykheid waarborgen, ran steeds man nen beschikbaar te vinden, oie by vacatures tot hoogleeraar kunnen worden aangesteld?" In het verslag van de Universiteit wordt medegedeeld, dat ingeschreven waren 110 studenten, van wio 73 voor de faculteit der Go geleerdheid, 3 voor die der Godgeleerdheid en Rechten, 5 voor die der Godgeleerdheid en Letteren, 20 voor cie der Rechtsgeleeraheid en 15 voor die der Letteren. Met gunstig gevolg werden afgelegd 1 doc toraalexamen en 9 candidaats in de Theologie, 2 candilaats ia de Letteren en 14 Propae- deutiache voor de Theologie. Do inhuldiging van H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal word n opgeluisterd door vrouwenkoor, onder leiding van Mengelberg. De heer D. W. IJssel de Schepper, te Gouda, is aan de universiteit te Freiburg (Zwitserland) tot doctor in do philosophie ge? promoveerd op een proefschrift„Ueber Oxyal- phylphtalide und ihre Ueberführung in An- thracenderivate." Door den heer J. Tabak, sedert korten tyd te Amsterdam gevestigd en daar deze week overleden, is aan het Ned.-Isr. wees huis, het Ned.-Isr. meisjesweeshuis en het NeJ. Isr. armbestuur elk 25,000 vermaakt. Op het verzoek van de commissie te Amersfoort tot regeling der feesteiykheden by de inhuldiging van H. M. de Koningin, om te mogen beschikken over 81 rykspaarden voor den allegorischen optocht op 1 September a. 8., is door den minister van oorlog, met bet oog op do belangen van den dienst, afwyzend beschikt. Ter vervulling der vacature van leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Amsterdam, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan dr. L. J. Suringar, worden aan bevolen de heeren dr. J. R. Wyga, leeraar aan het gymnasium te Breda, en dr. H. Smit, leeraar aan het gymnasium te Groningen. De heer D. H. Brondgeest, tooneelist, deelt mede, dat zyn huweiyk met mevr. Frenkel Bouwmeester thans door ecbtschei ding is ontbonden. Naar wy vernemen, is ontslag aange vraagd door den eersten luitenant der infanterie Van d<.r Hegge Zynen. (Hbl.). Voor de uitgeschreven leening van 100.000 ten behoove van een te bouwen geref. kerk te Kralingen is slechts voor 3000 geteekend. Een groot aantal der loden moet tegen het bouwen van een nieuwe kerk zyn, daar het liever eerst eene geref. school wenscht tot stand gebracht te zien. De minister van marine maakt in de „Sts.-Ct." bekend, dat, blykens ontvangen be richt van den directeur en commandant der marine te Willemsoord, op 22 Juni jl. van de vischtorpedoboot „Empong," by het verlaten der haven van West-Terschelling, een redding boei is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft der halve geen aanleiding te geven tot ongerustht id. In Overysel zyn by de verkiezingen voor de Prov. Staten op één na alle aftredende vrijzinnige leden herkozen. Alleen de heer Von Bönninghau8en is vervangen door den heer E. A. Kingma, candidaat der radicalen en van de R.-Katbolieken. In de verhouding der partyen is dus, zegt de „Zw. Ct.f" door de verkiezing en herstem ming geen verandering gebracht, di9 noemens waard mag heeten. De heer G. Jordens, lib., die zich niet weder verkiesbaar had gestold, is vervangen door don heer B. Van Delden, lib., en de heeren Yon BOnninghausen, lio., Osse, r.-k en Engers, r.-k.t door de boeren Kingma, rad., Bloemen, r.-k., en Plegt, r.-k. Er is ditmaal, vooral in Almeloo en Enschedee, met kracht gestemd. In deze teide plaatsen namen meer dan t/1 der kiezers aan de stem ming d9el. Tot leeraar in de wiskunde aan do H. B.-school met 5-jirigen cursus voor jODgens te Rotterdam is benoemd de heer F. J. Vaes, leeraar aan de H. B. school te Gorkurn. De korvet „Sommelsdyk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. B. Sneth- lage, is 23 dezer St.-Catherine-Punt (eiland Wight) gepasseerd. De majoors G. N. De Wendt, van het 8ste reg. inf. te Arnhem, A. J. Gavers Leuven, van het 3de reg. inf., hoofdofficier voor het reservekader te 's Hage, en T. H. A. Sabron, van den gener.ilen staf, hoofd der Ilde afd. van bet Departement van Oorlog, worden binnenkort bevorderd tot luit.-kolonel. (D.) Htt stoomschip „Spaarndam", van Rot terdam naar Ni uw-Ycrk, passeerde 24 Juni Lizard; de „Mtr pi", van Rotterdam naar Java, pa8s:erdo 24 Juni Kaap Carvoeiro; de „Edam" arriveerde 24 Juni van Amsterdam te Nieuw York; de „Koningin Wilhelmina" vertrok 25 Juni van Amsterdam naar Batavia; de „Prins WiTim- IV", van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 25 Juni van Havre. Bodegraven. De collecte voor bet fonds tot aanmoodiging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgolracht 47 48. Katwjjk. In de afgeloopen week brachten 19 bomschuiten hun vangst in afslag. S:hoI bracht op ƒ.3,75 tot ƒ8, braad 2.50 tot ƒ3 75, scharren 1.50 tot 2.25 per mand;; tong ƒ0.15 tot ƒ0.80, tarbot 1 tot ƒ5.50; pri t ƒ0.40 lot 2 per stuk, terwyl garnalen per tggmd konden haloo. Bfl de alhier gehouden aanbestoding voor het bouwen der gemeente-gasfabriek met bygebouwon, w. o. een fitterswoning, waren een der laagste inschrijvers' de heeren J. Zit man en C v. Brakel, aannemers to Leiden, voor een bocrag van 17,554. Er is besloten het werk door genoemdo heereo te doen uit voeren voor gemelde som; een en ander, zooals bekend, onder leiding van den heerH. Paul, oud-.-Tchiteet der gemeente Leiden. Ten gomeentebuize bad gisteren de ge wone jaarlyksche aanbesteding plaats voor het schoonmaken en onderhouden der ge meentegebouwen en het uitvoeren van onder geschikte werken, voor den tyd van den dag der gunning tot 31 Mei 1899. Voer Katwyk aan den Ryn was de laagste inscbrjver de heer C. Kruyt voor 446, voor Katwyk aan Zee wed. K. Da Bost voor 760, aan welke laagste inschryvers de werkzaam heden zyn gegund. Het lood en zink werkers- werk is opgedragen aan den heer J. Burger hout voor ƒ120. Het weghalen, schoonmaken en wederstellen der kachels in de verschil lende openbare gemeente-instellingen te Kat wyk aan Zee, benevens het uitvoeren van eenige smidswerken, werd gegund aan den heer Jb. Gesink, smid aldaar, terwyl zulks voor Katwyk aan den Ryn is opgedragen aan öe wed. D. W. Gesink, mede te Katwyk a3n den Ryn woonachtig. Koudekerk. In een samenkomst der feest commissie met jongelui uit deze gemeente werd besloten by het aanstaande inhuldigings- feest by voldoende deelneming een optocht te organiseeren, zoo mogtiyk gekostumeerd. 36 jongelieden hebben zich voorloopig aange geven. Uit hun midden werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren A. Zuid- wyk, voorzitter, F. G. A. Wille, secretaris, Jas Treur, penningmeester, en W. Alberse, A. Vuyk en A. De Kort, leden. Aanvankelyk werd besloten, dat door iederen deelnemer zal worden gecontribueerd 25 of 15 cents per week, terwyl zy, die zich nog willen aanmelden, daartoe tot Zaterdag 2 Juli a. 8. ia de gelegenheid zyn by een der tovengenoomde bestuursleden. By het op hol slaan van een paard trof den postbode Van S. het ongeluk tussclien het paard en een hek bekneld te geraken, zooöit zyn arm word gebroken. Eerst in Leiden werd het paard tot staan gebracht, zonder in zyn dolle vaart verdere onheilen te hebben veroorzaakt. Leiderdorp. De collecte voor den gewa penden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht ƒ14.33. Noordwyk. In do zaal boven de R.-K. Jongensschool alhier is een algemeene ver gadering gehouden van het liefdewerk „St.-Liöuina", een jaar geloden opgericht als afdeling van hot St.-Jeroensgildo. Uit het door de secretaresse uitgebracht jaarvorelag blo- ii, dat de installing zich in veler steun mag verheugen zy telt nl. 19 weldoeners en vrel io nstera, 27 donateurs en donatrices en 112 leien en dat er na een eersten zeer mo ilijken jaarkring, een tyd, waarin door het 1 o rschen van typheuze koortsen en andere besm.ttelyke ziekten zeer veel drang op de kas wcrd uitgeoefend, reeds veel kon gedaan worien. Dd iagekomen geilen werden aangewend voor het verstrekken van 3150 liter melk, 2975 eieren, 120 pond vleesch, tenevens diverse eetwaren en een bel met tostehooren. Daarna werd coor de penning- meesteresse, mej. M. Da Groot Romyn, reke ning en verantwoording gedaan en zagen do dames B. Dommer van Poldersveld Hanlo, L K'Tvel Everard en G Van der Meer-Lnbbe zicb als bestuursleden herkozen. Terwyl het bestuur zyn oprechten dank brengt aan allen, die door hun gifton hebben bygedragen om de arme zieken te ondersteunen, do;t hot e«n beroep op de offervaardigheid der paro chianen, die door nog meer deelneming oen instelling kunnen steunen, welka zoo duide lijk in een dringende behoefte vooiziot. Noordwykerhout. Tot kostelooze vaccina tie zal. dr. Kervel niet Maandag 27, maar Dinsdag 28 dezer in bet oude schoolgebouw zit ting houden, al is dr. Kervel geen gemeente ge neesheer. Dien hebben wy hier niet. Wel is .genoemde hoer belast met vaccinatie en dooi- scbouw. Op a. s. Dinsdag 28 dezer, des voor middags te 11 uren, zal ter gemeente-secre tarie de loting worden gehouden tusschen de ingeschrevenen der klasse 1898 voor de vastende schuttery. Voor eenige maanden richtte de afdeeling Noordwykerhout van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur een adres aan do diro tie der Holl. IJz.-Spoorw -Maatschappy, iaboodembj verzoek aan station Pietgy zen brug goleg.nheid to geven tot het uit- en inlaten van passagiers by een lateren trein dan nu het geval was in de richting Leiden Haarlem. Hoewel htt antwoord op dat adres don leden der aldeeling nog niet werd medegedeeld, blijkt tocb, dat aan het verzoek niet word voldaan. De zomerdienstregeling toch bracht voor het deel onzer gemeente, waartoe het dorp behoort, geen verbetering. Na 7.50 's nam. stopt geen enkele trein, van Leiden komende, te Pirtgyzenbrug. Al onze hoop ie nu gebaeeerd op te Noordwyk in de lucht zwevende plannen voor een stoomtram van daar naar station Piet £y zen brug. Moctrt.n die plannen worden verwezsnlykt, wie weet of dan ook voor de kom der ge meente altabr niet een betere toekomst aan breekt wat betreft de communicatie. Ondshoorn. Zekere C. V., alhier, 56 jaren oul, werd gistermorgen dood in zyn woning gevond n, waarschyniyk door een beroerte getroffen. Alhier hebben zich 18 personen voor do schuttery doen inschryven. Tot secretaris penningmeester van den VrouwgeestpolcJer en tot penningmeester van den Gr pbo kpolder is benoemd de heir W. StoeD, secretaris dezer gemeente, en tot pen ningmeester van den Grooten, Kleinen en Kalk- ovenschin polder de heer A. P. Tolk, secre taris van Aarlancervoen. Roolof-Areiidsveen. Zonder de luiie waar schuwing coor de huisgenooten van den heer T. De Jong, zou hier gistermiddag een groot ongeluk gebeurd zyn. Een vierwielig rytuig toch reed een brug op, die amper passage verleent aan twoe naast elkander loopendo personen en lang niet stevig genoeg om eet> paard en wagon to kunnen dragen. De koet siai had nog slechts even gelegenheid van den lok te springen 6n het dreigende gevaar te voorkomen. Het zesjarig zoontje van den veehouder Straathof in den Vten ierpolder had gister avond het ongeluk onder het spelen van een hooimijt te vallen en een arm te breken. Do heer Luyckx, arts albier, verleende de eerste geneeskundige hulp. Valkenburg. Onze briev-ngaarder, de heer J. Vreektn, is als zoodanig benoemd te West- zaan en gaat deze gemeente eerlang verlaten. Stellig zal hy bier den indruk achterlaten van to zyn een ambtenaar, trouw op zyn post, voorkomend en dienstvaardig voor oud en jong, voor arm en ryk. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten Benoemd bij het wapen der cavalerie, bij het 2de regiment huzaren, tot oerstoü luitenant, do tweede luitenant J. R. De Jonchoero, van het 3de regiment huzaren bij het wapen der genie, bij den staf van het wapen, totkapitoin, de eenrfo luitenant A. D. J. Berkhout, van dien staf, en tot eersten lnitenant, do tweedo luitenant C. J. A. Reigersman, van dien staf; bij het wapen der infanterie, tot kapitein, by hot 3de regimont, do

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1